Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2008-05-21 14:39:14

EWA udarek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-05-25
Posty: 599

Dlaczego bocian ma czerwoną szyję?

Czy bociek się skaleczył ta czerwona szyja, to krew?

Ostatnio edytowany przez EWA udarek (2008-05-21 14:53:19)

Offline

 

#2 2008-05-21 21:36:48

jaaga

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 785

Re: Dlaczego bocian ma czerwoną szyję?

Ewo, obserwowałam boćki wieczorem, około 19 i nie zauważyłam nic niepokojacego. Jutro rano przyjrzę się uważniej.

EWA udarek napisał:

Czy bociek się skaleczył ta czerwona szyja, to krew?

Offline

 

#3 2008-05-22 14:24:01

Joanna100

Użytkownik

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2008-05-22
Posty: 44

Re: Dlaczego bocian ma czerwoną szyję?

Witam wszystkich przyjaciół bocianiej rodzinki.

Jestem tu raczej nowa - od tygodnia pasjonuję się życiem bocianów i ich piskląt. Pomysł z kamerą jest fantastyczny. Z radością też czytam Wasze posty o wydarzeniach w gnieździe.

Mam takie pytanie : 2 dni temu jak padał deszcz zauważyłam, że bociek wysiadujący małe ( to pewnie jest "ona" ) ma na szyi, poniżej dzioba jakąś czerwoną plamę na piórach. Czyżby to było jakieś skaleczenie i deszcz rozmywa sączącą się ranę ?  Dzisiaj jest to już mniej widoczne, raczej różowe. Mam nadzieję, że to się już goi. Czy ktoś coś wie co to było ?

Offline

 

#4 2008-05-22 15:45:26

hana

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-07
Posty: 1175

Re: Dlaczego bocian ma czerwoną szyję?

Witam
Wczorajszy dzień, jak i następująca po nim noc, były deszczowe. W związku z tym ma to swoje konsekwencje w wyglądzie dorosłych i piskląt.
Bociek, gdy wczoraj zasiadał na pisklętach, był bardzo mocno zmoczony. Do tego stopnia, że widoczna była na szyi skóra, pióra były sklejone, bo były mokre (o tym pisałam we wczorajszym poście w wątku Co robią bociany?). Gdy się dobrze przyjrzeć, tę skórę i dzisiaj widać (odcień czerwonego), choć bociek jest bardziej suchy niż był wczoraj.
Natomiast pisklęta są nieco przybrudzone. Najmłodsze pisklę wręcz czarne, zlewające się z tłem dołeczka, dlatego, że najwięcej czasu spędza na dole, otoczone wokół rodzeństwem, pewnie by było mu cieplej. Starsze pisklęta wyciągają szyjki, potrafią się unieść, a mimo tego i tak są brudne.
To wszystko z punktu widzenia obserwatora
pozdrawiam
Hania

Joanna100 napisał:

Witam wszystkich przyjaciół bocianiej rodzinki.

Jestem tu raczej nowa - od tygodnia pasjonuję się życiem bocianów i ich piskląt. Pomysł z kamerą jest fantastyczny. Z radością też czytam Wasze posty o wydarzeniach w gnieździe.

Mam takie pytanie : 2 dni temu jak padał deszcz zauważyłam, że bociek wysiadujący małe ( to pewnie jest "ona" ) ma na szyi, poniżej dzioba jakąś czerwoną plamę na piórach. Czyżby to było jakieś skaleczenie i deszcz rozmywa sączącą się ranę ?  Dzisiaj jest to już mniej widoczne, raczej różowe. Mam nadzieję, że to się już goi. Czy ktoś coś wie co to było ?

Offline

 

#5 2008-05-23 09:40:29

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2463

Re: Dlaczego bocian ma czerwoną szyję?

Zgadzam sie z Hanią, jest to najbardziej prawdopodobne tłumaczenie.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

hana napisał:

Witam
Wczorajszy dzień, jak i następująca po nim noc, były deszczowe. W związku z tym ma to swoje konsekwencje w wyglądzie dorosłych i piskląt.
Bociek, gdy wczoraj zasiadał na pisklętach, był bardzo mocno zmoczony. Do tego stopnia, że widoczna była na szyi skóra, pióra były sklejone, bo były mokre (o tym pisałam we wczorajszym poście w wątku Co robią bociany?). Gdy się dobrze przyjrzeć, tę skórę i dzisiaj widać (odcień czerwonego), choć bociek jest bardziej suchy niż był wczoraj.
Natomiast pisklęta są nieco przybrudzone. Najmłodsze pisklę wręcz czarne, zlewające się z tłem dołeczka, dlatego, że najwięcej czasu spędza na dole, otoczone wokół rodzeństwem, pewnie by było mu cieplej. Starsze pisklęta wyciągają szyjki, potrafią się unieść, a mimo tego i tak są brudne.
To wszystko z punktu widzenia obserwatora
pozdrawiam
Hania

Joanna100 napisał:

Witam wszystkich przyjaciół bocianiej rodzinki.

Jestem tu raczej nowa - od tygodnia pasjonuję się życiem bocianów i ich piskląt. Pomysł z kamerą jest fantastyczny. Z radością też czytam Wasze posty o wydarzeniach w gnieździe.

Mam takie pytanie : 2 dni temu jak padał deszcz zauważyłam, że bociek wysiadujący małe ( to pewnie jest "ona" ) ma na szyi, poniżej dzioba jakąś czerwoną plamę na piórach. Czyżby to było jakieś skaleczenie i deszcz rozmywa sączącą się ranę ?  Dzisiaj jest to już mniej widoczne, raczej różowe. Mam nadzieję, że to się już goi. Czy ktoś coś wie co to było ?

Offline

 

#6 2011-05-10 22:10:34

adriana94

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-05-10
Posty: 1

Re: Dlaczego bocian ma czerwoną szyję?

A ja mam pytanie dlaczego bociany mają długie i czerwone nogi???

Offline

 

#7 2011-05-18 16:48:09

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Dlaczego bocian ma czerwoną szyję?

Myślę, że na to pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi, poza tym, że taki właśnie wygląd dała bocianowi Natura. Poprzednie pytania (i odpowiedzi) odnosiły się do zaobserwowanej zaróżowionej swego czasu szyi u jednego z dorosłych, co zaniepokoiło jedną z Forumowiczek, czy przypadkiem bocian nie był ranny (w postach wyżej są na to odpowiedzi).
Jako uzupełnienie (przepraszam, że trochę poza tematem) dodam jedynie, że długie nogi u bociana ułatwiają mu brodzenie w wodzie lub błocie bez moczenia piór (podobnie jak u innych ptaków brodzących).

adriana94 napisał:

A ja mam pytanie dlaczego bociany mają długie i czerwone nogi???

Offline

 

#8 2022-01-16 19:34:15

 Tropok101

Użytkownik

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2022-01-16
Posty: 3
WWW

Re: Dlaczego bocian ma czerwoną szyję?

to chyba podobnie jak z ubarwieniem dzioba

Offline

 

#9 2022-05-13 13:42:56

 Tormal

Użytkownik

Skąd: Pułtusk
Zarejestrowany: 2022-05-13
Posty: 3
WWW

Re: Dlaczego bocian ma czerwoną szyję?

hahaha obawiam się że takich pytań można mieć wiele, ale nikt nie zna na nie odpowiedzi


Śmierć jest łatwa, prosta, życie jest trudniejsze.

Stephenie Meyer, Zmierzch

Offline

 

#10 2022-09-07 13:29:45

Rafarata58

Użytkownik

Zarejestrowany: 2022-07-28
Posty: 19

Re: Dlaczego bocian ma czerwoną szyję?

adriana94 napisał:

A ja mam pytanie dlaczego bociany mają długie i czerwone nogi???

A tak dokładnej to: samce mają czerwone, a samice różowo-czerwone nogi. Z kolei u piskląt są bladopomarańczowe
__________________
https://promienieslonca.pl/

Ostatnio edytowany przez Rafarata58 (2022-12-02 09:15:52)

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora