Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#21 2012-05-30 16:14:26

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

AnkazReading napisał:

16 maja

"Skąd się wziął kanarek w stawie?"

Przeglądając kartki wyrwane ze ściennego kalendarza znalazłam taką oto ciekawostkę przyrodniczą dotyczącą ropuchy zielonej, Pseudepidalea (Bufo) viridis:

"W okresie godów samce wydają rytmiczny głos, łudząco przypominąjący śpiew kanarka".   Tak mnie ten szczegół ucieszył, że dzielę sie nim tutaj, a równocześnie planuję poszukać więcej informacji o tym romantycznie muzykalnym stworzeniu   - może Krzysztof przedstawi go nam tutaj? Bo chyba jest właśnie okres godowy, więc kto ma w ogrodzie oczko wodne czy stawek, niech nadsłuchuje i wypatruje!  Ze zdjęć widzę, że ropucha zielona jest ubarwiona bardzo pięknie.

Pozdrowienia

Anka

Niestety sesja (która wczoraj mi się oficjalnie skończyła ) uniemożliwiła mi odpisanie wcześniej na cytowany post.
Szczerze mówiąc nie jestem pewny czy głos kanarka przypomina głos ropuchy, ale będzie można to sprawdzić samemu (poniżej zamieszczam mój film z nagranym głosem samca ropuchy). Mi osobiście najbliższy jest on odgłosowi wydawanemu przez turkucia podjadka - jednak głos ropuchy wydaje się być bardziej melodyjny.

Wracając do samej ropuchy zielonej...Według najnowszej systematyki ropucha zielona została przeniesiona do rodzaju Pseudepidalea. Jest ona mniejsza od ropuchy szarej, dorasta do około 10 centymetrów (rzadko więcej). Kolor ciała to szary, szarożółty z zielonymi/oliwkowymi plamami. Czasem na ciele pojawiają się czerwone kropki. Ilość gruczołów jadowych jest zdecydowanie mniejsza niż u ropuchy szarej. Ropucha zielona jest też bardziej zwinna on swojej  większej "kuzynki". W przeciwieństwie do niej częściej wykonuje skoki, a w razie potrzeby potrafi "biegać" jednak znacznie wolniej niż nasz krajowy mistrz w tym fachu - ropucha paskówka. Gody ropuch zielonych rozpoczynają się po godach gatunków wczesnowiosennych (np. ropucha szara, żaba trawna, traszka zwyczajna) i przypadają na przełom kwietnia i maja. Jaja składane są jak u innych naszych ropuch w postaci długich kilkumetrowych sznurów.  Jeśli chodzi o miejsca rozrodu to ropucha ta nie ma szczególnych wymagań. Z własnych obserwacji mogę jednak powiedzieć, że najliczniej występuje w żwirowniach, gliniankach i innych zbiornikach pochodzenia antropogenicznego, które są słabo zarośnięte. Ropucha zielona jest gatunkiem, który bardzo dobrze znosi susze oraz suche tereny. Z tego względu jest jest gatunkiem synantropijnym, który często pojawia się w miastach. W rejonie południowej Wielkopolski jest dość liczna (jak w zasadzie na całym niżu). Można ją spotkać także, praktycznie w centrum Ostrowa Wielkopolskiego, goduje w betonowych zbiornikach przy stawie Szulca)

http://img21.imageshack.us/img21/7148/54815319.jpg
Samiec podczas wydawania odgłosów godowych

http://www.youtube.com/watch?v=6v6sSo5P … e=youtu.be
Film prezentujący samca wydającego odgłosy godowe w stawie w Przybysławicach (powiat ostrowski)

Offline

 

#22 2012-06-21 15:23:04

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Zachęcam do przeczytania poniżysz artykułów, które są przykładem ochrony płazów w miastach (tu przykład Poznania).

" "Traszki Ratajskie" - nowy użytek ekologiczny w Poznaniu
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta z dnia 12 lipca 2011 ustanowiono nowy użytek ekologiczny na terenie Poznania o nazwie "Traszki Ratajskie". Ochroną objęto fragment Parku na Osiedlu Tysiąclecia, położony pomiędzy aleją im. Ks. Mieczysława Radziejewskiego i torowiskiem linii tramwajowej.

Projekt uchwały powstał z inicjatywy mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, którzy wyrazili  wolę utworzenia nowego użytku w imiennej ankiecie. W wyniku badań okazało się, iż teren parku pełni bardzo istotne funkcje przyrodnicze i ekologiczne. Głównym powodem, dla którego ustanowiono nowy użytek ekologiczny jest liczne występowanie na terenie Parku płazów objętych ochroną ścisłą (tj. traszka zwyczajna, grzebiuszka ziemna, ropucha szara i zielona, oraz żaba wodna i trawna)...

...Użytek "Traszki Ratajskie" jest miejscem charakteryzującym się wysoką różnorodnością biologiczną oraz walorami siedliskowymi, co stanowi jednocześnie o unikatowości przyrodniczej danego obszaru. Zadaniem parku jako użytku ekologicznego jest ograniczenie ujemnego wpływu terenów miejskich na siedliska gatunków chronionych. Ustanowienie nowej formy ochrony przyrody niesie za sobą również istotny aspekt dydaktyczny.  Pozwoli on na realizację zadań o charakterze edukacyjnym uwzględniając społeczny aspekt projektu.... "

Link do pełnego artykułu : http://www.poznan.pl/mim/wos/news/trasz … 45691.html

Warto zauważyć, że całe zamieszanie wokół płazów powstało z inicjatywy mieszkańców osiedla.
W ramach powołania użytku w listopadzie 2011 roku odbył się dzień edukacyjny pt "Traszki ratajskie". Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjum znajdującego się w pobliżu użytku oraz członkowie Rady Osiedla, którzy współuczestniczyli w powstaniu użytku

"Traszki bohaterkami dnia na Ratajach
W czwartek na osiedlu Tysiąclecia w Poznaniu odbył się dzień pod hasłem "Traszki Ratajskie”. Akcja edukacyjna miała na celu uświadomić dzieciom jak i dlaczego warto chronić płazy....

...- Jest wiele miejsc cennych przyrodniczo. Wiele z nich nie jest jednak w żaden sposób chroniona. Często są one dewastowane i traktowane jako nieużytki czy dzikie wysypiska. Zorganizowaliśmy ten dzień by uświadomić młodzieży, że należy i warto dbać o tę część natury - powiedział Mikołaj Kaczmarski z nieformalnej Grupy Traszka.

Dla uczniów klas gimnazjum została zorganizowana pogadanka pod hasłem „Nie bądź gadem dla żab, czyli dlaczego i jak chronić płazy” poprowadzona przez Krzysztofa Kolendę z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dla dzieci szkół podstawowych warsztaty i quiz pod tytułem "Czy to gad czy płaz”.

- Budowa świadomości eko to w tej chwili jedno z najważniejszych naszych działań. Edukacja musi być prowadzona na wielu płaszczyznach, tak by uświadomić zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych, w tym szczególnie tych którzy podejmują decyzje administracyjne w naszym mieście - dodał Kaczmarski...."

Link do pełnego artykułu: http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/ga … ml#galeria

Kolejnym działaniem miejscowych sympatyków płazów było zapewnienie ich schronień w postaci bali drewna.

"Traszki mają schronienie
Traszki na osiedlu Tysiąclecia mają od dzisiaj nowy dom. Robotnicy ustawili siedemdziesiąt bali, które mają pełnić rolę schronienia dla płazów, ale nie tylko. Gdy drewno zacznie gnić stanie się pożywką dla mniejszych organizmów. Pomysłodawcy ustawienia bali w parku twierdzą, że dzięki temu na obszarze użytku ekologicznego rozwinie się i fauna i flora.

Siedemdziesiąt bali podarowała Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych. Drewno pochodzi z trzynastu topoli ściętych na osiedlu Jagiellońskim."
Link do pełnego artykułu: http://epoznan.pl/news-news-31903

W przyszłości użytek ma się wzbogacić o ścieżkę edukacyjną, z której będą mogli korzystać między innymi mieszkańcy osiedla oraz uczniowie poznańskich szkół.

Offline

 

#23 2012-06-24 15:57:34

 żuczek

Użytkownik

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2012-04-14
Posty: 354

Re: Płazy w Polsce

Witam serdecznie,

Bardzo prosimy o pomoc przy identyfikacji tego pięknego płaza, którego spotkaliśmy podczas wyprawy "na ptaki"; ptaki zawiodły, ale ten egzemplarz dopisał
Zdjęcie zostało zrobione przy "stawach" na obrzeżach Poznania - rozległe doły pozostałe po wydobywaniu gliny, później zalane. Dookoła pasy szuwarów.

http://www.allegaleria.pl/images/4rhv60eqejs8jqb3tv_thumb.jpg

Pozdrawiamy z Poznania,
Ania i Adam
żuczki

Ostatnio edytowany przez żuczek (2012-06-24 18:48:46)

Offline

 

#24 2012-06-24 22:21:51

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Na zdjęciu jest żaba wodna (Pelophylax kl. esculentus).
Żaba należy do żab zielonych, które to ogólnie są trudne do rozróżnienia na podstawie cech morfologicznych. Tu jednak wyraźnie widać, że udo i podudzie są mniej więcej równej długości - jedna z cech diagnostycznych, dlatego też można oznaczyć do gatunku (druga prawa to pokrój charakterystyczny dla P.esculentus)

Offline

 

#25 2012-06-25 08:09:11

 żuczek

Użytkownik

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2012-04-14
Posty: 354

Re: Płazy w Polsce

Bardzo dziękujemy za odpowiedź Żaba jest przepiękna.
Pozdrawiamy,
Ania i Adam


Krzysztof Kolenda napisał:

Na zdjęciu jest żaba wodna (Pelophylax kl. esculentus).
Żaba należy do żab zielonych, które to ogólnie są trudne do rozróżnienia na podstawie cech morfologicznych. Tu jednak wyraźnie widać, że udo i podudzie są mniej więcej równej długości - jedna z cech diagnostycznych, dlatego też można oznaczyć do gatunku (druga prawa to pokrój charakterystyczny dla P.esculentus)

Offline

 

#26 2012-06-26 15:56:29

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Lublin. Powstanie ośrodek rehabilitacji gadów i płazów

Ośrodek rehabilitacji gadów i płazów chcą prowadzić pracownicy schroniska dla zwierząt w Lublinie. Zamierzają opiekować się chorymi wężami, jaszczurkami i żabami, znajdywanymi w mieście i okolicach.
"Interwencji związanych ze znajdywanymi zwierzętami jest coraz więcej, wiele z nich wymaga leczenia" - powiedział Bartłomiej Gorzkowski, kierownik Egzotarium w lubelskim schronisku dla zwierząt.

Pracownicy Egzotarium zajmują się zwierzętami egzotycznymi. Chcą utworzyć ośrodek rehabilitacji, aby opiekować się także gadami i płazami żyjącymi w Polsce. "Mieliśmy ostatnio dwa wezwania do zaskrońców w Lublinie. Jeden z nich został znaleziony na placu zabaw dla dzieci. Na szczęście węże były zdrowe, wywieźliśmy je za miasto" - powiedział Gorzkowski

"Obecnie żeby przyjąć zwierzę dziko żyjące w Polsce i je leczyć, to najpierw musielibyśmy uzyskać zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na jego odłowienie. Gdy uzyskamy status ośrodka rehabilitacji, te formalności nie będą potrzebne" - wyjaśnił Gorzkowski.

O utworzeniu ośrodka ma zdecydować na najbliższym posiedzeniu, w czwartek, rada miejska w Lublinie. Zezwolenie na jego prowadzenie wydaje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ … lazow.html

Lubelskie egzotarium jest pierwszym i jak dotąd jedynym ośrodkiem rehabilitacji i schroniskiem dla zwierząt egzotycznych w Polsce.
Powstanie ośrodka dla naszych krajowych płazów i gadów było by także pierwszą tego typu jednostką w kraju.

Offline

 

#27 2012-08-21 11:29:18

 agnes

Użytkownik

Skąd: Mrągowo
Zarejestrowany: 2012-08-15
Posty: 22

Re: Płazy w Polsce

Witam serdecznie.
Chciałabym zadać pytanie Panu Krzysztofowi dotyczące żab.
1.Chodzi mi konkretnie o to,czy w Polsce żyją gatunki żab,które są szczególnie niebezpieczne dla innych zwierząt pod względem toksycznych substancji,jakie wydzielają.
Ja mam w domu 5 kotów,które często przynoszą różne zdobycze w postaci nie tylko myszy,ale również ptaków,kretów,jaszczurek żyworodnych i właśnie żab.Zaobserwowałam,że często po takim kontakcie z żabą,kot dostaje silnego ślinotoku,który trwa dosyć długo.Przypuszczam,że to właśnie z powodu tych toksyn.
2.Nie wiem też,czy dobrze robię,jeśli zabieram im często upolowaną zdobycz, widząc że żyje.Być może,pomimo tego,że chcę jej podarować szansę przeżycia,ona i tak nie przetrwa.Zdarzyło mi się tak dwukrotnie w przypadku kretów.Sądziłam,że wszystko z nimi w porządku,ale po zaniesieniu ich w bezpieczne miejsce,okazywało się,że jednak nie przeżyły.
Nie wiem,jak prawidłowo reagować w takich przypadkach.Pozostawiać wszystko prawom natury,czy na siłę ratować każde stworzenie?
Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Pozdrawiam,
agnes

Ostatnio edytowany przez agnes (2012-08-21 13:27:26)

Offline

 

#28 2012-08-21 13:54:44

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Witam,

1. Wszystkie gatunki płazów na swojej skórze posiadają toksyczne substancje. Jest to związane z ich cienką skórą, przepuszczalną skórą. Dzięki nim walczą wirusami,bakteriami czy grzybami. Poza tym, płazy posiadają gruczoły jadowe (np. u ropuch gruczoły przyuszne - parotydy),w których znajdują się trucizny o charakterze alkaloidów i substancji  pochodzenia białkowego, które dla drapieżników w tym psów i kotów mogą być niebezpieczne. W przypadku naszych krajowych płazów najlepiej poznaną toksyną jest bufotalina i bufotenina (występuje u ropuch np. u ropuchy szarej), które są substancjami psychodelicznymi. U żab, gruczołów jadowych jest zdecydowanie mniej ale trzeba uważać i tak. Mój pies przytargał kiedyś żabę wodną i skończyło się to dla niego wymiotami oraz problemami skórnymi tak że musieliśmy interweniować u weterynarza. Wydaję mi się jednak, że koty takie które są wypuszczane na dwór i mają o wiele częstszy kontakt z różnymi niebezpiecznymi związkami mogą być odporniejsze. Notorycznie obserwuje jak koty wiejskie polują przy stawach na żaby.

2. Co do odbierania zdobyczy to wszystko zależy od stanu płaza. Jeśli nic mu nie jest lub ma drobne otarcia to na pewno przeżyje ale też nie jesteśmy w stanie określić obrażeń wewnętrznych, które mogą być przyczyną zgonu nawet jeśli na pozór wydaje się nam, że wszystko jest ok. Wiadomo, że koty to drapieżniki i polować będą więc moim zdaniem lepiej pozostawić naturę w spokoju

Offline

 

#29 2012-08-21 14:05:57

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Płazy w Polsce

Już daję wskazówki, bo sprawa jest bardzo ważna, dotyczy nie tylko płazów i gadów, ale i ptaków; a z drugiej strony wielu innych osób w podobnej sytuacji.

Z polskich płazów toksyny zawiera wydzielina gruczołów skórnych pospolitych w pobliżu zabudowań ropuch, dlatego też lepiej nie wypuszczać kotów na swobodę.

Przede wszystkim należy skupić się na tym, że Pani koty chwytają, zabijają lub ranią zwierzęta rodzimej fauny, w większości pozostające w Polsce pod ŚCISŁĄ OCHRONĄ GATUNKOWĄ (prawie wszystkie ptaki, wszystkie żaby i jaszczurki) i co zrobić, by tego NIE ROBIŁY. Każde z tych zwierząt ma swoją ważną rolę w środowisku, w przeciwieństwie do kotów, które jak myślę na brak pokarmu dostarczanego przez Panią nie narzekają.

"Szansę przeżycia" podaruje Pani wszystkim tym zwierzętom znacznie lepiej, trzymając po prostu koty w domu, wychodząc z nim na spacer tak, by był pod kontrolą, i zakładając mu specjalne dzwoneczki lub urządzenie emitujące sygnały odstraszające zwierzęta, częste w zachodniej Europie i dostępne już na naszym rynku. Wybór formy pozostaje Pani. Jedno jest pewne, że żaden miłośnik przyrody nie powinien dopuszczać jej niszczenia przez swoje domowe koty. Była o tym mowa nieraz na naszym forum.


Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

agnes napisał:

Witam serdecznie.
Chciałabym zadać pytanie Panu Krzysztofowi dotyczące żab.
1.Chodzi mi konkretnie o to,czy w Polsce żyją gatunki żab,które są szczególnie niebezpieczne dla innych zwierząt pod względem toksycznych substancji,jakie wydzielają.
Ja mam w domu 5 kotów,które często przynoszą różne zdobycze w postaci nie tylko myszy,ale również ptaków,kretów,jaszczurek żyworodnych i właśnie żab.Zaobserwowałam,że często po takim kontakcie z żabą,kot dostaje silnego ślinotoku,który trwa dosyć długo.Przypuszczam,że to właśnie z powodu tych toksyn.
2.Nie wiem też,czy dobrze robię,jeśli zabieram im często upolowaną zdobycz, widząc że żyje.Być może,pomimo tego,że chcę jej podarować szansę przeżycia,ona i tak nie przetrwa.Zdarzyło mi się tak dwukrotnie w przypadku kretów.Sądziłam,że wszystko z nimi w porządku,ale po zaniesieniu ich w bezpieczne miejsce,okazywało się,że jednak nie przeżyły.
Nie wiem,jak prawidłowo reagować w takich przypadkach.Pozostawiać wszystko prawom natury,czy na siłę ratować każde stworzenie?
Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Pozdrawiam,
agnes

Offline

 

#30 2012-08-21 14:13:00

 Michał Michalak

Użytkownik

Skąd: Żerków
Zarejestrowany: 2010-08-31
Posty: 39
WWW

Re: Płazy w Polsce

Paweł T. Dolata napisał:

Przede wszystkim należy skupić się na tym, że Pani koty chwytają, zabijają lub ranią zwierzęta rodzimej fauny, w większości pozostające w Polsce pod ŚCISŁĄ OCHRONĄ GATUNKOWĄ (prawie wszystkie ptaki, wszystkie żaby i jaszczurki) i co zrobić, by tego NIE ROBIŁY. Każde z tych zwierząt ma swoją ważną rolę w środowisku, w przeciwieństwie do kotów, które jak myślę na brak pokarmu dostarczanego przez Panią nie narzekają.

http://kopalniawiedzy.pl/kot-zwierze-of … anie,16391

Zacytuję pewien fragment, który naprawdę powinien dać do myślenia.

To właśnie polowania urządzane przez koty domowe są jednym z powodów, dla których 33% amerykańskich ptaków to gatunki zagrożone.

Koty wydają się nieszkodliwe tylko jak są w domu. Poza nim są to doskonałe maszyny do zabijania.

Ostatnio edytowany przez Michał Michalak (2012-08-21 14:13:33)


Michał Michalak
Południowowielkopolska Grupa OTOP

Offline

 

#31 2012-08-21 14:45:30

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Paweł T. Dolata napisał:

"Szansę przeżycia" podaruje Pani wszystkim tym zwierzętom znacznie lepiej, trzymając po prostu koty w domu, wychodząc z nim na spacer tak, by był pod kontrolą, i zakładając mu specjalne dzwoneczki lub urządzenie emitujące sygnały odstraszające zwierzęta, częste w zachodniej Europie i dostępne już na naszym rynku. Wybór formy pozostaje Pani. Jedno jest pewne, że żaden miłośnik przyrody nie powinien dopuszczać jej niszczenia przez swoje domowe koty. Była o tym mowa nieraz na naszym forum.[/b]

Fakt, to była by najlepsza forma ochrony dla chronionych gatunków zwierząt tylko pytanie czy to jest wykonalne. Wiadomo jak skuteczne są tez dzwoneczki itp.?
Może lepiej wyprowadzać kota na smyczy?

Offline

 

#32 2012-08-21 15:21:32

 Michał Michalak

Użytkownik

Skąd: Żerków
Zarejestrowany: 2010-08-31
Posty: 39
WWW

Re: Płazy w Polsce

Krzysztof Kolenda napisał:

Fakt, to była by najlepsza forma ochrony dla chronionych gatunków zwierząt tylko pytanie czy to jest wykonalne. Wiadomo jak skuteczne są tez dzwoneczki itp.?
Może lepiej wyprowadzać kota na smyczy?

Niestety większość kotów z czasem uczy się chodzić z dzwonkiem u szyi, tak że ten nie wydaje dźwieku.


Michał Michalak
Południowowielkopolska Grupa OTOP

Offline

 

#33 2012-08-21 16:52:37

 agnes

Użytkownik

Skąd: Mrągowo
Zarejestrowany: 2012-08-15
Posty: 22

Re: Płazy w Polsce

Witam.
Chciałabym ze swej strony gorąco podziękować :
- Panu Krzysztofowi, za bardzo treściwą odpowiedź na moje pytanie dotyczące żab.Uzyskałam od Pana cenne informacje,za które jestem wdzięczna.Pozdrowienia dla Pana i pieska(mam nadzieję,że ma się dobrze i unika żab od czasu tamtego zdarzenia),

- Panom Pawłowi i Michałowi, za "otworzenie mi oczu" na niezwykle ważny aspekt.Przyznaję,iż dotychczas nie miałam świadomości,że koty domowe mogą wyrządzać tak duże szkody w innych populacjach,w dodatku objętych ochroną.
Jestem wielką miłośniczką przyrody i ogromnie kocham zwierzęta.Przyznaję,że wykazałam się jednak bezmyślnością i nie zareagowałam odpowiednio wcześnie,aby zapobiec sytuacji,która nie powinna mieć miejsca.
Kot,to drapieżnik i nie ma znaczenia czy chowa się całe życie w domu,czy żyje dziko na wolności.Natura zawsze da o sobie znać.
Na szczęście mogę to zmienić.Dołożę wszelkich starań,aby moje koty nie krzywdziły innych stworzeń.Są wysterylizowane,a co się z tym wiąże,nie odchodzą daleko od domu,poza obręb naszej działki.Są też bardziej leniwe.Wyprowadzanie całej piątki na smyczach byłoby nonsensem.Postaram się jednak nie wypuszczać ich wszystkich jednocześnie i tak aby stale mieć je pod kontrolą.Mam nadzieję,że przy odrobinie dobrej woli mi się powiedzie.
Jeszcze raz dziękuję za zwrócenie mi uwagi na tak istotny problem,być może innym też się "zapali czerwona lampka".
Wyrazy uznania za czujność i szybką reakcję,jak przystało na prawdziwych obrońców przyrody.

Pozdrawiam
agnes

Offline

 

#34 2012-08-27 13:50:22

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Odnośnie masakry kotów, którą potrafią wyrządzić, pisał śp. prof. Leszek Berger w swojej książce "Chrońmy europejskie żaby zielone". W 1992 roku w Jaskółkach koło Ostrowa Wielkopolskiego z 1351 młodych żab zielonych koty zjadły aż 687, co stanowiło 51%.

Parę dni temu w tej samej wsi, na posesji obok, doszło do kolejnego nieszczęścia. Pan Edmund Biegański wyjął dorosłego dudka z pyska kota, który próbował go pożreć. Niestety, ptak na skutek obrażeń wewnętrznych nie przeżył.

http://img11.imageshack.us/img11/8131/dudeko.jpg

Offline

 

#35 2012-08-28 12:19:41

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Płazy w Polsce

W ramach uzupełnienia do powyższych postów, podaję linki do moich zdjęć, na których widać udokumentowane, kolejne drapieżne działanie kotów.

1. Fot. z 2007 roku (zamieszczone w Galerii PwG OTOP) - jaszczurka zielona, zaatakowana przez kota, na kilka minut przed śmiercią:
http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/zoom … _phot=1739

2. Fot. z 2011 roku (informacja z foto podana na forum) - oknówki zaatakowane przez kota, dla których nie było ratunku:
http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 996#p32996

Paweł T. Dolata napisał:

(...) sprawa jest bardzo ważna, dotyczy nie tylko płazów i gadów, ale i ptaków; a z drugiej strony wielu innych osób w podobnej sytuacji. (...)

Offline

 

#36 2012-12-11 21:54:48

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Drogowcy zadbali o żaby. Bezpiecznie przejdą pod ulicą



Pod ruchliwą drogą w Bielsku-Białej powstały specjalne platformy, a wzdłuż niej zbudowano długie murki i rynny wpadowe. Wszystko po to, żeby żaby nie ginęły tu masowo pod kołami.
U podnóża bielskiego Dębowca płynie potok, w pobliżu którego zawsze jest mnóstwo żab. Wiosną każdego roku wybierają się na wędrówkę, aby złożyć skrzek. Niestety, nie potrafią zmienić swoich tradycyjnych szlaków i zawsze setkami wchodzą na biegnącą obok ulicę Karbową. Dla wielu kończy się to śmiercią.

Ekolodzy alarmowali, że to jedna z największych w mieście pułapek dla płazów, które są przecież narażone na wyginięcie albo uznane za gatunki wymierające. Apelowali, żeby coś z tym zrobić. Zwłaszcza że ulica Karbowa jest coraz bardziej ruchliwa, a niebawem tuż obok zacznie funkcjonować całoroczny ośrodek narciarsko-rekreacyjny, więc aut będzie tu jeszcze więcej.

- Dlatego postanowiliśmy wprowadzić takie rozwiązania, które będą chronić płazy - wyjaśnia Wojciech Waluś, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. Na jego zlecenie herpetolog, czyli naukowiec zajmujący się płazami i gadami, przeprowadził obserwację tego miejsca i zaproponował konkretne zabezpieczenia, których wykonanie właśnie się zakończyło.

Jak wyjaśnia Małgorzata Matejko z MZD, w biegnącym pod drogą przepuście zbudowano specjalne platformy, po których żaby będą mogły wygodnie wędrować bez względu na stan wody. Zlikwidowano tu także wysokie progi, aby nie blokowały zwierzętom dostępu do bezpiecznego przejścia.

Aby nakierować żaby z całej okolicy do przepustu, przy długim odcinku ulicy ustawiono wysoki na pół metra murek z betonowych płyt. Urzędnicy specjalnie zrezygnowali z siatek stosowanych w innych tego typu miejscach, bo śnieg, którego zimą pod Dębowcem nie brakuje, szybko by je zniszczył. Tam, gdzie nie można było ustawić murku, zamontowano w ziemi specjalne rynny wpadowe. Gdy płazy do nich wpadną, bezpiecznie dotrą nimi do przepustu.

Zabezpieczenia kosztowały 127 tys. zł. - Wszystkich płazów na pewno nie powstrzymamy przed wejściem na drogę, bo to niemożliwe. Ale większość uda się uratować - mówi Matejko.

Źródło: http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobi … z2DeNUjT8d

Offline

 

#37 2013-02-26 23:13:55

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Wracając po raz kolejny do sprawy kotów polujących na żaby i ptaki, pojawił się ciekawy artykuł, mówiący o tym, że nie tylko koty ale i psy sieją spustoszenie wśród drobnych dzikich zwierząt. Jako że mamy tu wątek płazy cytuję fragment dotyczący żaby ziemnej:

"Podobnie dramatyczne szkody wyrządziło w 2006 r. zaledwie 12 psów na niewielkiej wyspie Viwa w pobliżu Fidżi. Niemal wytępiły one zagrożony gatunek żaby ziemnej."

całość do przeczytania tutaj: http://ulubiency.wp.pl/kat,1010779,titl … omosc.html

Offline

 

#38 2013-08-06 20:31:33

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Zachęcam do przeczytania  lipcowego numeru "Wieści z lasu" - dodatku do Gazety Jarocińskiej prowadzonego przez Nadleśnictwo  Jarocin. Poza bocianiarskimi informacjami, można w nim znaleźć mój krótki artykuł pt. "Nowe rzekotki i padalce" - dotyczy on nowostwierdzonych gatunków wśród Polskiej herpetofauny.
Link: http://www.jarocin.poznan.lasy.gov.pl/d … sci_07.pdf

Offline

 

#39 2013-10-17 09:13:59

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Park im. prof. Leszka Bergera w Poznaniu

W poniedziałek 14 października odbyło się uroczyste otwarcie parku im. prof. Leszka Bergera - światowej sławy batrachologa, którego zdecydowana większość forumowiczów znała bądź ze Zlotów "Blisko bocianów" bądź z wpisów o nim.
Na uroczystość zostali zaproszeni  między innymi nauczyciele i uczniowie z sąsiadującej z parkiem szkoły, władze miasta, przedstawiciele Rady Osiedla Podolany, rodzina Profesora, jego byli współpracownicy i uczniowie.

W parku dookoła stawu umieszczone zostały tablice edukacyjne poświęcone różnym grupom zwierząt oraz tablica opisująca zasługi dla nauki prof. Bergera. Niestety, mimo słusznej idei praktycznie na każdej tablicy widnieją błędy w podpisach gatunków, a także w samym ich nazewnictwie. W parku znajduje się również zegar słoneczny. Wiosną ma się tu odbyć nasadzenie roślinności.

http://img17.imageshack.us/img17/4779/7wor.jpg

http://img545.imageshack.us/img545/9193/jxv5.jpg

Offline

 

#40 2014-02-01 11:41:04

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Czy można hodować żabę?
"Hodowla zwierząt z gatunków chronionych budzi nieraz sprzeczne emocje. Czy jest to przejaw ponadprzeciętnej przyrodniczej pasji, czy raczej dodatkowe poważne zagrożenie dla populacji rodzimych taksonów? Nie ma prostego rozstrzygnięcia tego dylematu. Nie próbują go też znaleźć autorzy nowej publikacji, wydanej przez PTOP „Salamandra”. Starają się za to wyjaśnić, jak realizować tego typu zainteresowania bez wchodzenia w konflikt z prawem..."

temat oczywiście nie tylko związany z płazami ale ze względu na tytuł wstawiam tutaj

Link do całego artykułu i do pdf'u publikacji: http://salamandra.org.pl/component/cont … ectory=152

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora