Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#301 2013-05-31 22:10:01

danuta.walczak.18

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-08-15
Posty: 974

Re: Co robią bociany? [maj 2013]

Prawe skrzydło Przygody różni się od lewego . Według mnie brakuje czarnych piór na końcu skrzydła. Dzisiaj już tego nie zobaczymy ale może rano uda się komuś  dokładnie zaobserwować.

Offline

 

#302 2013-06-01 01:03:25

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Co robią bociany? [maj 2013]

Biologia bocianów "nie pozwala" im na zmianę upierzenia latem, przede wszystkim dlatego, że jest to długotrwały proces i ptaki migrujące pierzą się na zimowiskach. Poza tym, przyroda stworzyła to tak, że gdy na gnieździe jest lęg i dorosłe muszą zajmować się młodymi, to nie zmieniają upierzenia (nie miałyby na to wystarczjąco energii).

Jednakże gdy na gnieździe nie ma lęgu bocian może przejść fazę tzw. "niepełnego pierzenia" (całkowite pierzenie bociany przechodzą na zimowisku). Z przypadkiem takiego "niepełnego pierzenia" spotkaliśmy się na gnieździe w Przygodzicach w czerwcu 2010 roku, gdy para bocianów straciła lęg (ale nie opuściła gniazda). Nie jest więc wykluczone, że i w tym przypadku (samotny bocian bez lęgu na gnieździe) będzie można odnotować małą wymianę piór.

Nieco (ogólnie) na temat pierzenia pisałam w 2010 roku, gdy kilku forumowiczów zaniepokoiła ilość piór lężących na gnieździe: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 533#p25533

danuta.walczak.18 napisał:

21:22 W gnieździe jest bocian ale czy to jest Przygoda ? Co się stało z jej czarnymi piórami w skrzydłach ? Czy mi się tylko wydaje, czy jest ich mniej ? Czy bociany zmieniają latem upierzenie ? Coś mi tu nie gra z tymi piórami. (...)

Offline

 

#303 2013-06-01 10:45:31

danuta.walczak.18

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-08-15
Posty: 974

Re: Co robią bociany? [maj 2013]

10:35 Witam serdecznie i bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Uspokoiła mnie trochę pani Eva Stets. Teraz Przygoda jest w gnieździe ale stoi tak, że nie mogę zobaczyć jej upierzenia z tyłu. Stoi mokra i skurczona. Pogoda nie rozpieszcza ani nas ani naszych milusińskich.

Offline

 

#304 2013-06-02 00:27:09

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4080
WWW

Re: Co robią bociany? [maj 2013]

Relacje z wydarzeń w gnieździe w czerwcu 2013 r. w wątku "Co robią bociany [czerwiec 2013]"

http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 105#p42105


* * *

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora