Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#261 2011-12-11 23:00:51

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4083
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Dziękuję, Sve, za sprostowanie . Zdania obserwatorów na temat tożsamości tej kaczki były podzielone. Uwierzyłam nie temu, kto miał rację .


* * *

Offline

 

#262 2011-12-12 10:48:46

 kempos1

Użytkownik

2094003
Call me!
Skąd: Przygodzice
Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 143

Re: Inne ptaki - obserwacje

Wczoraj po południu razem z panem Tomaszem Ićkiem wybraliśmy się na obserwacje zimujących ptaków na jeziorze Zatorze w Koninie. Widzieliśmy liczne krzyżówki, łyski, mewy śmieszki i mewy siwe oraz rodzinkę łąbędzi niemych. Dodatkowo udało nam się zaobrączkować jednego młodego łabędzia, samca krzyżówki oraz łyskę.

Pozdrawiam
Mariusz Kępiński
PwG OTOP

Offline

 

#263 2011-12-15 16:58:04

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Re: Inne ptaki - obserwacje

Nieraz była mowa na forum o tym, jak ciekawe ptaki można obserwować dosłownie nad naszymi głowami, nie ruszając się w miejsca zamieszkania, nawet jak to miasta. Dziś kolejny przykład – ok. 11 nad centrum Ostrowa Wielkopolskiego przelatywał na południe (w stronę Stawów Przygodzickich) klucz 7 kormoranów.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Offline

 

#264 2011-12-24 07:16:08

Piotr Majewski

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 40

Re: Inne ptaki - obserwacje

Wczoraj wybrałem się, dosłownie rzucić okiem na zbiornik Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wlkp. Miałem okazję zobaczyć czaplę siwą 8 osobników stojących na środku zamarzniętego, w 95 procentach, jeziora. Jest to pierwsze stwierdzenie tego gatunku zimą w takiej ilości na tym zbiorniku.

Pozdrawiam
Piotr Majewski
PwG OTOP

Offline

 

#265 2011-12-24 07:49:22

Piotr Majewski

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 40

Re: Inne ptaki - obserwacje

Wczoraj również wybrałem się z Pawłem Dolatą na stawy w Przygodzicach. Pogoda szczerze mówiąc nie dopisała ale mieliśmy okazję zaobserwować na zbiorniku Dębnica Dolna czaple siwe około 45 osobników i czaple białe 6 osobników w dali ukazało się również stadko ptaków, niestety złe warunki pogodowe pozwoliły tylko stwierdzić, że są to łabędzie . Jadąc dalej na zbiorniku Trzcielin Wielki widzieliśmy znów czaplę siwą 8 osobników. Kierując się w stronę domu na zbiorniku Drygas ( nie wiem czy dobra nazwa jakby co Paweł proszę popraw) i w jego okolicy widzieliśmy również czaple siwe około 23 osobników i jedną czaplę białą, krzyżówki ok. 170 mewy srebrzyste i śmieszki .
W drodze powrotnej wjechaliśmy na teren MZO gdzie przywitały nas stada gawronów, kawek oraz trzy gatunki mew: siwa, śmieszka i srebrzysta

Offline

 

#266 2011-12-26 00:50:44

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Dnia 25.12.2011 na zbiorniku Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim obserwowałem wraz p. Pawłem T. Dolatą rekordową ilość czapli siwych - na wyspie było stado 22 osobników!!! Poprzedni rekord w tym miejscu to 8, które były zaobserwowane kilka dni temu przez Piotra Majewskiego Przy okazji udało się policzyć przebywające w tym miejscu krzyżówki - ok. 570 na zbiorniku i ok. 170 na rzeczce Ołobok.

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

Offline

 

#267 2012-01-06 23:05:48

 AnJa

Użytkownik

9545507
Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2011-08-01
Posty: 14

Re: Inne ptaki - obserwacje

Dziś na rzece Ołobok, na granicy pomiędzy wsiami Latowice i Bilczew (gmina Sieroszewice, powiat ostrowski) widziałam dorosłego łabędzia niemego z obrączką. Dzięki odczytowi obrączki wiemy, że był to dorosły samiec, który gnieździł się na pobliskich stawach w Psarach i był tam obrączkowany przez nas wraz z całą rodziną 28.08.2011 r (www.pwg.otop.org.pl).
http://tinypic.pl/i/00149/famk2d315rtd_t.jpg

Dzięki wiadomości od Dominiki Dolaty w Bilczewie udało nam się zaobserwować na łące 4 żurawie, niestety nie zdołałam zrobić im dobrych zdjęć.
Na samych stawach w Psarach zaobserwowałam parę łabędzi niemych, były one bez obrączek. Na drugim brzegu stawu w trzcinach chowały się 2 młode łabędzie.
http://tinypic.pl/i/00149/7oxvylyib9zp_t.jpg
Ciepła zima pozwoliła zostać tym ptakom w bezpiecznym schronieniu, nie musiały szukać niezamarzającego zbiornika
Dodatkowo nad stawem obserwowałam przelatującego kruka.

Pozdrawiam i życzę udanych obserwacji
Ania Jarosz

Ostatnio edytowany przez AnJa (2012-01-06 23:07:13)

Offline

 

#268 2012-01-07 01:09:43

 Wojtek Szukalski

Moderator

Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 117

Re: Inne ptaki - obserwacje

Sierpówki są znane z tego, że jesienią i zimą grupują się w większe stada. Dziś w Lamkach (miejscowość za Ostrowem Wielkopolskim) naliczyłem aż 97 osobników. Podejrzewam, że mogło być ich tam trochę więcej, ale nie wszystkie dojrzałem, bo się spieszyłem. Większość z nich siedziała na drutach.

Zdjęcie archiwalne, bo dzisiaj nie miałem aparatu, a pogoda i tak była niesprzyjająca
http://tinypic.pl/i/00149/cn5w2paz9ai0_t.jpg


Wojtek Szukalski
technik weterynarii
IG @weterynaria.okiem.technika

Offline

 

#269 2012-01-07 20:04:54

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4083
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

7 stycznia 2012
Podczas wycieczki do Łączan (pow. wadowicki, Małopolska) zaobserwowaliśmy:

łabędź niemy – ponad 60
kaczka krzyżówka – ok. 40
gągoł – 14
perkozek – 1
czapla biała – 23
czapla siwa – 11
kormoran – ponad 100
srokosz – 3
potrzeszcz – 20
duże mewy – ok. 50
dzięciołek – 1 f
bażant – 2 f
dzwoniec – 2
sikora modra – 2
kos – 1 m

http://images10.fotosik.pl/535/8e8d2cedc0f38545m.jpg

Ostatnio edytowany przez Wojtek Szukalski (2012-01-15 01:41:09)


* * *

Offline

 

#270 2012-01-08 11:19:47

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Re: Inne ptaki - obserwacje

Obserwacja ta jest ciekawa nie tylko ze względu na zimowanie łabędzia tuż przy lęgowisku, ale i jego potwierdzony "rozwód" - otóż w akcji wspomnianej przez Anią 28 VIII zaobrączkowaliśmy całą rodzinę, w tym parę lęgową. Z reguły związki łabędzi trwają wiele lat i są na tyle trwałe, że ptaki przebywają ze sobą także poza sezonem lęgowym (odwrotnie niż bociany, które już z gniazd odlatują osobno, co potwierdziły m.in. obserwacje spod kamery w Przygodzicach). W tym przypadku para wodząca wspólnie młode w końcu sierpnia rozstała się na zimę: samiec był - jak tu podała Ania - obserwowany ostatnio w pobliżu zimowiska, ale samica zimowała sama 21 XII 2011 r. na Kanale Bernardyńskim w Kaliszu, gdzie odczytałem numer jej obrączki.

Oba nie miały partnerów, ciekawe czy w sezonie 2012 stworzą znów parę razem, czy z nowymi partnerami, czy też w ogóle nie wrócą do Psar.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

AnJa napisał:

Dziś na rzece Ołobok, na granicy pomiędzy wsiami Latowice i Bilczew (gmina Sieroszewice, powiat ostrowski) widziałam dorosłego łabędzia niemego z obrączką. Dzięki odczytowi obrączki wiemy, że był to dorosły samiec, który gnieździł się na pobliskich stawach w Psarach i był tam obrączkowany przez nas wraz z całą rodziną 28.08.2011 r (www.pwg.otop.org.pl).
http://tinypic.pl/i/00149/famk2d315rtd_t.jpg

(...)

Pozdrawiam i życzę udanych obserwacji
Ania Jarosz

Offline

 

#271 2012-01-12 10:38:38

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Dziś udało mi się po kilku dniach prób odczytać numer obrączki śmieszki Larus ridibundus. Po sprawdzeniu numeru na stronie cr-birding.org okazało się, że ptak pochodzi z Węgier. Obecnie czekam na dokładne informacje na temat tego ptaka.

Śmieszka przebywa w stadzie 50-100 śmieszek i 4-5 mew siwych (w zależności od dnia). Pierwszy raz zobaczyłem ją 07.01.2012, jednak nie mogłem odczytać całego kodu na obrączce i udało się to dopiero dziś. Całe stadko przebywa pomiędzy blokami na osiedlu Wawrzyszew w Warszawie. Co ciekawe pojawiają się tylko w dzień ok 7.30-8.00, a ok 14-16 gdzieś odlatują, by znowu wrócić następnego dnia. Całe stadko żeruje głównie na chlebie wyrzucanym na trawniki przez mieszkańców.

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

Offline

 

#272 2012-01-12 16:54:36

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Już dostałem oficjalną odpowiedź zwrotną o ww. śmieszce z węgierskiej centrali obrączkarskiej. Ptak został zaobrączkowany wysypisku śmieci w miejscowości Szeged na samym południu Węgier w styczniu zeszłego roku. W ciągu niecałego roku znalazł się 668 km od miejsca zaobrączkowania

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

ornitolog92 napisał:

Dziś udało mi się po kilku dniach prób odczytać numer obrączki śmieszki Larus ridibundus. Po sprawdzeniu numeru na stronie cr-birding.org okazało się, że ptak pochodzi z Węgier. Obecnie czekam na dokładne informacje na temat tego ptaka.

Śmieszka przebywa w stadzie 50-100 śmieszek i 4-5 mew siwych (w zależności od dnia). Pierwszy raz zobaczyłem ją 07.01.2012, jednak nie mogłem odczytać całego kodu na obrączce i udało się to dopiero dziś. Całe stadko przebywa pomiędzy blokami na osiedlu Wawrzyszew w Warszawie. Co ciekawe pojawiają się tylko w dzień ok 7.30-8.00, a ok 14-16 gdzieś odlatują, by znowu wrócić następnego dnia. Całe stadko żeruje głównie na chlebie wyrzucanym na trawniki przez mieszkańców.

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

Offline

 

#273 2012-01-14 23:42:57

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4083
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

14 stycznia 2012
Wybraliśmy się dzisiaj do Miejsca (pow. wadowicki, Małopolska), bo widywano tam na starorzeczu Wisły łabędzie krzykliwe. Niestety, nie poczekały na nas, dziś ich nie było.
Widzieliśmy natomiast 3 pary łabędzi niemych, 27 krzyżówek, 9 kormoranów i stadko ok. 20 bogatek.

http://images10.fotosik.pl/585/f66fb62e6c9631ebm.jpg  http://images10.fotosik.pl/585/5699325cb223b4bem.jpg


* * *

Offline

 

#274 2012-01-15 17:55:15

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Pierwsze ornitologiczne spotkanie z Wisłą w Warszawie

Dziś po 3 miesiącach mieszkania w stolicy pierwszy raz wybrałem się z lornetką nad Wisłę. Na stronie awibazy sprawdziłem miejsca obserwacji stad łabędzi w poprzednich latach i tam też się wybrałem. Pokonałem trasę od Mostu Północnego do Mostu Grota, czyli ok 5 km. Głównym celem były łabędzie - niestety nie widziałem żadnego. Jedynymi ciekawymi ptakami były lecące stadka kormoranów, a także krogulec w nadbrzeżnych zadrzewieniach. Poza tym było sporo krzyżówek i śmieszek. We wspominanych zadrzewieniach wisi sporo budek lęgowych dla dziuplaków. Poza sikorkowymi widziałem też budkę dla sów. Myślę, że na wiosnę będzie trzeba poszukać kogoś, kto te budki kontroluje;)
Z obserwacji poza przyrodniczych zauważyłem okropne zasyfienie naszej największej rzeki. W niektórych miejscach, gdzie są spuszczane ścieki komunalne smrodu nie da się wytrzymać. Niestety jest to w Warszawie częsta praktyka i robi to sam zakład wodociągów miejskich. Bardziej opłaca im się płacić kary za spuszczanie ścieków niż coś z nimi zrobić. Sytuacja ma wkrótce się poprawić, jednak nie wiadomo dokładnie kiedy, bo ścieki mają być pompowane na wschodni brzeg, gdzie znajduje się oczyszczalnia ścieków. Jeżeli ktoś chciałby się na taki spacer wybrać to polecam zabrać dobrą mapę ulic i sporo cierpliwości, żeby znad Wisły trafić na jakiś przystanek autobusowy, bo niestety tam prawie nie ma chodników i przejść dla pieszych.
pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

Ostatnio edytowany przez Wojtek Szukalski (2012-01-15 23:54:14)

Offline

 

#275 2012-01-16 02:25:41

 AnkazReading

Moderator

Skąd: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Inne ptaki - obserwacje

PILNE: Międzynarodowy konkurs fotograficzny z okazji Światowego Dnia Mokradeł (World Wetlands Day): zgłoszenia do 20 stycznia!

Okazja do przedstawienia naszych najciekawszych fotograficznych obserwacji na szerszej arenie międzynarodowej:

Najwyższy czas przejrzeć zdjęcia, które robiliśmy ptakom i przyrodzie w ubiegłym roku - albo i wcześniej -  na mokradłach, bagnach, stawach, zalewach rzecznych i innych terenach wodno-błotnych. Mamy jeszcze niecały tydzień - do 20/01/2012 - na zgłoszenie naszych najlepszych prac na międzynarodowy konkurs ogłoszony z okazji kolejnego Światowego Dnia Mokradeł, obchodzonego jak co roku 2 lutego.

Wysyłajmy je więc, bo tereny wodno-błotne są nam przecież bliskie jako bocianolubom  -  choćby z dorocznych spotkań w Przygodzicach i wycieczek nad okoliczne stawy znajdzie się na pewno bardzo dużo zdjęć kwalifikujących się do konkursu  !

Tematem tegorocznego konkursu jest "Turystyka na mokradłach: Wspaniała przygoda".

Konkurs podzielony jest na cztery kategorie:
1- Dzika przyroda (ptaki-zwierzęta), 2- Krajobrazy, 3 - Rośliny,  4 -Turyści.

W każdej kategorii zgłaszać można po jednym zdjęciu na uczestnika.

Sponsorzy konkursu to US Department of State (Ministerstwo Spraw Zagranicznych USA) oraz  US Fish and Wildlife Service (Agencja USA d/s Ryb i Dzikich Zwierząt) - w partnerstwie z Ramsar Convention Secretariat (Sekretariat Konwencji Ramsarskiej) oraz IUCN (International Union for Conservation of Nature - Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody).

Nagrodzone zdjęcia z każdej z tych kategorii zostaną zamieszczone - w Światowym Dniu Mokradeł, 2 lutego 2012 -  na stronach internetowych US Department of State, US Fish and Wildlife Service, oraz Ramsar Convention Secretariat, a także na stronach ich międzynarodowych organizacji partnerskich.  Zostaną one równocześnie przedstawione na publicznych platformach medialnych.

Dalsze informacje i instrukcje dotyczące zgłaszania prac znajdują się na następujących stronach internetowych:
www.facebook.com/StateDepartment.OES , oraz:
www.flickr.com/groups/WWD2012PhotoCelebration

Można też skontaktować się z Maggie Roth, IUCN Media Relations, telefon (komórka): +1 202 262 5313, lub e-mail: maggie.roth@iucn.org

Offline

 

#276 2012-01-19 23:14:20

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Re: Inne ptaki - obserwacje

Witam!

Zainteresowanych szansą na ciekawe obserwacje ptaków - udziałem w liczeniu ptaków wodnych w Ostrowie Wielkopolskim w sobotę 21 I - proszę o kontakt, szczegóły na www.pwg.otop.org.pl.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Offline

 

#277 2012-01-21 19:28:00

maciej1121

Użytkownik

434583
Skąd: Ostrów Wlkp.
Zarejestrowany: 2009-06-06
Posty: 13
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

21 stycznia 2012.
Miałem dziś okazję pomóc w liczeniu ptaków wodnych na zbiorniku Piaski-Szczygliczka, bardzo ciekawy spacer i udało się zobaczyć następujące gatunki: krzyżówki ok. 950 os., czaple siwe 14 os, poza tym udało się zaobserwować: zimorodka oraz myszołowa....

Pozdrawiam
Maciej Urbaniak
PwG OTOP

Offline

 

#278 2012-01-21 21:42:49

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Re: Inne ptaki - obserwacje

Witam!

Dziś, zgodnie z powyższą zapowiedzią wykonaliśmy liczenie ptaków wodnych w Ostrowie Wielkopolskim. Było ich ponad 1400, ciekawostką był bielik w granicach miasta, szczegóły już na www.pwg.otop.org.pl. Z forumowiczów – jak widać z poprzedniego postu - w części trasy towarzyszył mi Maciej „1121“Urbaniak.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Offline

 

#279 2012-01-24 08:26:30

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Re: Inne ptaki - obserwacje

Witam!

Zapraszam do lektury relacji z liczeń ptaków wodnych w kolejnych miastach Południowej Wielkopolski: Jarocina, Kępna, Krotoszyna i Pleszewa na www.pwg.otop.org.pl.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Offline

 

#280 2012-01-26 19:25:28

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Re: Inne ptaki - obserwacje

Witam!

Zapraszam do lektury na www.pwg.otop.org.pl relacji z liczenia ptaków wodnych w ostatnim z badanych miast Południowej Wielkopolski: Kaliszu – właśnie dodanej. Jak zawsze w tym mieście, położonym nad Prosną i kanałami, Tomek Pietrzak naliczył najwięcej ptaków.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora