Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#21 2008-11-01 22:32:10

Basior

Użytkownik

4128234
Skąd: Brwinów
Zarejestrowany: 2007-07-12
Posty: 19
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

A teraz mała ciekawostka jerzykowa, gniazdo jerzyków umieszczone w budce dla szpaków na drzewie, na wys. ok 4,5 m w parku miejskim:
http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?t=3652
:-)

Offline

 

#22 2008-11-05 08:53:07

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Ciakawe. O kolonii lęgowej jerzyków w budkach corocznie parę lat temu w Borach Tucholskich mówił mi Tomek Ekiert, poproszę go by podał na forum szczególy.

Pozdrawiam
Paweł Dolata

Basior napisał:

A teraz mała ciekawostka jerzykowa, gniazdo jerzyków umieszczone w budce dla szpaków na drzewie, na wys. ok 4,5 m w parku miejskim:
http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?t=3652
:-)

Offline

 

#23 2008-11-06 20:28:52

Jacek P.

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-18
Posty: 40

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Otóż i ja znalazłem ciekawostkę w internecie o jerzykach A Autorką tej obserwacji jest... pani Zofia Brzozowska!
Zachęcam do obejrzenia całego filmu i serdecznie pozdrawiam panią Zofię!

http://beta.tvp.pl/wiedza/serwisy/przyr … blokowisko

Offline

 

#24 2008-12-21 12:50:51

Jacek P.

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-18
Posty: 40

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Jako, że sezon na jerzyki martwy, pozostaje jedynie trochę powspominać...
Otóż dwa lata temu jedna z mieszkanek Jarocina powiadomiła mnie, że w jednym z bloków w Jarocinie przeznaczonym do ocieplenia jest kolonia jerzyków. Rusztowania były już rozstawione dlatego interwencję trzeba było podjąć natychmiast. Następnego dnia zwróciłem się w imieniu PwG OTOP na piśmie do prezesa TBS w Jarocinie z prośbą o przełożenie terminu ocieplenia budynku. Pismo zredagował lider naszej Grupy Paweł T. Dolata. Przekazałem je również do wiadomości: Urzędowi Miejskiemu w Jarocinie, lokalnym mediom i Wojewódzkiemu Konserwatorowi Przyrody w Poznaniu.
Prezes TBS-u zapewnił mnie w rozmowie, że o istnieniu kolonii lęgowej jerzyków nie wiedział i że prace zostaną natychmiast wstrzymane. Nie stanowiło to też większego obciążenia dla firmy ponieważ do ocieplenia przeznaczony był w tym czasie również inny blok bez jerzyków- była to więc kwestia jedynie zmiany kolejności ocieplania bloków.
Wkrótce w prasie lokalnej ukazały się artykuły o przełożeniu przez TBS terminu ocieplenia bloku z jerzykami do 15 września- zgodnie ze stanowiskiem Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Poznaniu.
Oczywiście najlepiej podobne sprawy byłoby rozwiazywać nieoficjalnie, i tak byśmy starali się zrobić, jednak w tym wypadku prace mogły rozpocząć się w każdej chwili więc czas naglił. Najważniejsze, że kolonia została uratowana, a dzięki artykułom w prasie również TBS mógł przedstawić się jako firma, która ze zrozumieniem podchodzi do idei ochrony przyrody.
Informacja o interwencji PwG OTOP znalazła się na stronie internetowej naszej Grupy:

www.pwg.otop.org.pl/aktu124.php

Offline

 

#25 2009-05-30 19:02:14

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam!

W temacie kamery on line, poświęconym na obserwacje innych ptaków z kamer internetowych jest post ze strony Fundacji ratujmyptaki, datowany na 30 V 2009 (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 777#p15777). Wpis dotyczy obserwacji z przekazu z kamery i skutków walki pomiędzy jerzykami.
Jednakże z racji, że post jest w większej części ogólnym (słusznym) apelem o pomocy jerzykom - w związku z czym pozwolę go sobie zacytować także tutaj - w wątku, króry jest poświęcony na informacje i ochronę jerzyka:

ratujmyptaki napisał:

Dramatyczne skutki termomodernizacji

W tym roku z niecierpliwością oczekiwaliśmy powrotu jerzyków. Z radością powitaliśmy pierwsze ptaki, które wybrały nasze budki by - bądź co bądź nieświadomie – uchylić nam sekretów swojej alkowy i życia rodzinnego.
Pierwsze pisklęta miały przyjść na świat 8.06. Niestety, wczoraj oczom naszym ukazał się dramat. W budkach nr 1, 2 i 4 doszło do zaciekłej walki. Zginął ptak, a dwa zostały ranne. Wraz z nimi zginęły także nienarodzone jeszcze pisklęta, bo osieroconych jaj nie można już „wysiedzieć”. Przyczyna tej tragedii leży niestety po stronie człowieka. Co roku termomodernizacja bloków zabiera tym ptakom tysiące miejsc lęgowych. Jerzyki zaciekle walczą o każdy kąt, i nie ma się co dziwić – walczą o przetrwanie. Dla tych zwierząt szansa przekazania swoich genów potomstwu to sens życia.
Fundacja „Ratujmy Ptaki” od lat walczy o zachowanie miejsc lęgowych ptaków miejskich, w tym również jerzyków. Nie uważamy bynajmniej, że termomodernizacja jest czymś z góry złym, zbędnym i powinna być zakazana. Działania podejmowane w celu zmniejszenia strat energii cieplnej są jak najbardziej słuszne. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na dwa pytania: czy musi się to odbywać podczas sezonu lęgowego i czy nie można pozostawić ptakom ich siedlisk, z których korzystały od wielu lat.
Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszyscy ją znamy. Pytanie tylko czy będziemy w stanie przeciwstawić się bezmyślnym decyzjom wydawanym przez osoby odpowiedzialne za docieplanie i renowację bloków. Czy będziemy w stanie przy odrobinie dobrej woli, poświęcenia i determinacji obronić nasze ptaki.

O to dziś prosimy – abyście Państwo nie stali obojętnie. Pomóżcie jerzykom!!!

Offline

 

#26 2009-07-08 12:34:36

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Spogladam w niebo - widzę i słyszę tych cudnych lotników. JESZCZE SĄ. Dzięki mozliwosci poznania ich życia online, zdałam sobie sprawe, że ich los może naprawde zależeć od nas. Każdego z nas. Stanę na głowie aby choć kilka budek lęgowych zostało zawieszonych w moim mieście. W tej sprawie juz wstępnie rozmawiałam z Biurem Regionalnym Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Umawiam sie z Reg. Konserwatorem Przyrody.
"Przepisy" na budki mam, stolarza tez znajdę, pieniędzy poszukam wsród znajomych - tu i ówdzie. Będziemy szukać ścian do zawieszania. Spróbuję  znajomym trochę przybliżyć wiedzę o jerzykach i niech zachorują na "jerzykomanię" tak jak ja. Mam nadzieje, że mi sie uda. Jak coś z tego wyjdzie, to napiszę.
A tymczasem zadzieram głowe i wygladam jerzyków.
Pozdrawiam serdecznie Pania Zofię i wszystkich NIEOBOJETNYCH.

Offline

 

#27 2009-07-10 15:28:16

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Sprawa nowych budek dla jerzyków posuwa sie do przodu ! Administracja mojego osiedla jest bardzo przychylna. Jak sie okazało, w poprzednich latach już powiesili 6 skrzynek. Niebawem ornitolog wskaże najkorzystniejsze miejsca do zawieszania nowych, stolarz robi kalkulację na wykonanie minimum 30 budek.
Pieniądze - wszystko na to wskazuje - uda się zdobyć.
Jeśli finisz będzie taki jak teraz sie rysuje, to mówię wam - nie jest to wcale takie skomplikowane i nie do załatwienia.
Najpierw trzeba samemu sie nieco podszkolic, potem wykonac kilkanaście telefonów, popytać, poświecic trochę czasu.
Najwazniejsze to chcieć. Bo skoro 14-letniemu Kacprowi Kowalczykowi z Poddębic sie tak wspaniale udało, to czemu ma mi sie nie udać ?
Pozdrawiam "jerzykolubów".
Działajcie !

Offline

 

#28 2009-07-15 20:59:37

CatherineAnn

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-07-15
Posty: 1

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam

Jestem nowa i nie za bardzo wiedziałam, gdzie mam wpisać.
Od razu napiszę, że nie znam się na ptakach, ale dzisiaj właśnie znalazłam na chodniku małego, pełzającego ptaszka. I był to właśnie jerzyk.
Prawdopodobnie wypadł z gniazda, nie miałam serca go zostawić, wiedziałam, że nie ma szans przeżyć, więc go wzięłam na ręce i maszerowałam prosto do mojego stałego weta. Kompletnie nie wiedziałam co z tym maleństwem robić, ani jak z nim zajmować. Cała trzęsłam. Po prostu pierwszy raz w życiu coś takiego mi się przytrafiło. Troszkę wody się napił, widać, że był mocno spragniony. Pani wet radziła, że lepiej będzie jak zawiodę go do Schroniska dla zwierząt dzikich w Mikołowie (woj.śląskie), inaczej Leśne Pogodowie i tak uczyniłam. Teraz mam wyrzuty sumienia, czy dobrze zrobiłam oddając go do schroniska? Mogłam przecież sama z nim zaopiekować, ale mam obawy,. czy dałabym rade nie mając żadnej wiedzy na temat opieki i karmienia piskląt.

Bardzo się przejęłam losem maluszka i chciałabym być na bieżąco informowana na temat jego pobytu w schronisku..
Nie jestem w stanie pojechać tam, bo to ok 15 km od Katowic.
Pani z pogotowia mi powiedziała, że jak tylko się usamodzielni to go wypuści na wolność.
Mam nadzieję, że wiedzą co robią, bo jakoś mizernie z moim zaufaniem do tych ludzi...

Ostatnio edytowany przez CatherineAnn (2009-07-15 21:02:01)

Offline

 

#29 2009-07-16 06:59:44

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam!

Post jest w odpowiednim wątku, jest to temat właśnie temat poświęcony na jerzyki (w tym także na ich ochronę i pomoc tym ptakom). Pani reakcja była słuszna i tylko pogratulować, że od razu skierowała się Pani do lekarza weterynarii (a nie próbowała Pani "leczyć"  sama małego ptaszka).
Rada weterynarza również była słuszna, było to najlepsze rozwiązanie, tak więc bardzo dobrze zrobiła Pani odwożąc jerzyka do Ośrodka w Mikołowie.
Nie musi mieć Pani wyrzutów sumienia, postąpiła Pani słusznie - ptak znalazł się w rękach ludzi, którzy znają się na ptakach i wiedzą jak postępować. W ten sposób mały jerzyk będzie miał szanse na powrót na wolność i tak zapewne się stanie.
Nie znając się na ptakach (i nie mając ku temu uprawnień) nie poradziła by sobie Pani - w obecnej sytuacji, proszę spać spokojnie. Los jerzyka na pewno będzie pomyślny.

Pozdrawiam
Eva Stets
Administrator forum

CatherineAnn napisał:

Witam

Jestem nowa i nie za bardzo wiedziałam, gdzie mam wpisać.
Od razu napiszę, że nie znam się na ptakach, ale dzisiaj właśnie znalazłam na chodniku małego, pełzającego ptaszka. I był to właśnie jerzyk.
Prawdopodobnie wypadł z gniazda, nie miałam serca go zostawić, wiedziałam, że nie ma szans przeżyć, więc go wzięłam na ręce i maszerowałam prosto do mojego stałego weta. Kompletnie nie wiedziałam co z tym maleństwem robić, ani jak z nim zajmować. Cała trzęsłam. Po prostu pierwszy raz w życiu coś takiego mi się przytrafiło. Troszkę wody się napił, widać, że był mocno spragniony. Pani wet radziła, że lepiej będzie jak zawiodę go do Schroniska dla zwierząt dzikich w Mikołowie (woj.śląskie), inaczej Leśne Pogodowie i tak uczyniłam. Teraz mam wyrzuty sumienia, czy dobrze zrobiłam oddając go do schroniska? Mogłam przecież sama z nim zaopiekować, ale mam obawy,. czy dałabym rade nie mając żadnej wiedzy na temat opieki i karmienia piskląt.

Bardzo się przejęłam losem maluszka i chciałabym być na bieżąco informowana na temat jego pobytu w schronisku..
Nie jestem w stanie pojechać tam, bo to ok 15 km od Katowic.
Pani z pogotowia mi powiedziała, że jak tylko się usamodzielni to go wypuści na wolność.
Mam nadzieję, że wiedzą co robią, bo jakoś mizernie z moim zaufaniem do tych ludzi...

Offline

 

#30 2009-07-16 07:15:07

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Dodam tylko do postu Evy Stets.
Jeżeli  wiemy gdzie jest gniazdo można tam ptaka wsadzić, oszczędzi się w ten sposób sporo pracy azylu, a i ptakom będzie lepiej, gdyż nikt nie potrafi zastąpić tak dobrze rodziców. Pomocy w nagłych przypadkach, gdy wystarczy wsadzić ptaka do gniazda udziela straż pożarna. Jako jedni z niewielu mają nieraz odpowiednio długie drabiny i zawsze z chęcią pomagają.

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

Eva Stets napisał:

Witam!

Post jest w odpowiednim wątku, jest to temat właśnie temat poświęcony na jerzyki (w tym także na ich ochronę i pomoc tym ptakom). Pani reakcja była słuszna i tylko pogratulować, że od razu skierowała się Pani do lekarza weterynarii (a nie próbowała Pani "leczyć"  sama małego ptaszka).
Rada weterynarza również była słuszna, było to najlepsze rozwiązanie, tak więc bardzo dobrze zrobiła Pani odwożąc jerzyka do Ośrodka w Mikołowie.
Nie musi mieć Pani wyrzutów sumienia, postąpiła Pani słusznie - ptak znalazł się w rękach ludzi, którzy znają się na ptakach i wiedzą jak postępować. W ten sposób mały jerzyk będzie miał szanse na powrót na wolność i tak zapewne się stanie.
Nie znając się na ptakach (i nie mając ku temu uprawnień) nie poradziła by sobie Pani - w obecnej sytuacji, proszę spać spokojnie. Los jerzyka na pewno będzie pomyślny.

Pozdrawiam
Eva Stets
Administrator forum

CatherineAnn napisał:

Witam

Jestem nowa i nie za bardzo wiedziałam, gdzie mam wpisać.
Od razu napiszę, że nie znam się na ptakach, ale dzisiaj właśnie znalazłam na chodniku małego, pełzającego ptaszka. I był to właśnie jerzyk.
Prawdopodobnie wypadł z gniazda, nie miałam serca go zostawić, wiedziałam, że nie ma szans przeżyć, więc go wzięłam na ręce i maszerowałam prosto do mojego stałego weta. Kompletnie nie wiedziałam co z tym maleństwem robić, ani jak z nim zajmować. Cała trzęsłam. Po prostu pierwszy raz w życiu coś takiego mi się przytrafiło. Troszkę wody się napił, widać, że był mocno spragniony. Pani wet radziła, że lepiej będzie jak zawiodę go do Schroniska dla zwierząt dzikich w Mikołowie (woj.śląskie), inaczej Leśne Pogodowie i tak uczyniłam. Teraz mam wyrzuty sumienia, czy dobrze zrobiłam oddając go do schroniska? Mogłam przecież sama z nim zaopiekować, ale mam obawy,. czy dałabym rade nie mając żadnej wiedzy na temat opieki i karmienia piskląt.

Bardzo się przejęłam losem maluszka i chciałabym być na bieżąco informowana na temat jego pobytu w schronisku..
Nie jestem w stanie pojechać tam, bo to ok 15 km od Katowic.
Pani z pogotowia mi powiedziała, że jak tylko się usamodzielni to go wypuści na wolność.
Mam nadzieję, że wiedzą co robią, bo jakoś mizernie z moim zaufaniem do tych ludzi...

Offline

 

#31 2009-07-16 20:53:32

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam !
Posuwamy się do przodu. Będzie ze 30 budek, pieniądze już są zaklepane, trochę czasu zajmie papierologia. Może to wszystko jednak potrwac niestety ze 3-4 tygodnie. Boję się przekładac termin na wiosnę, bo teraz pogoda sprzyja a wiosną może być zimno i mokro i będa problemy z montażem. 
Czy nie zrobi sie jednak zbyt późno na wieszanie budek ? Doczytałam sie, że  mozna je zawieszać póki jerzyki jeszcze sa u nas. Bedą miały szansę je znaleźć i wrócą za rok.   
Co na to fachowcy ?
Pozdrawiam

Offline

 

#32 2009-07-17 13:51:29

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam.
Wieszanie budek w tej chwili mija się z celem.
Jerzyki jeżeli przystąpią do lęgu, nie wyprowadzą młodych. Pozostawią je w budkach budkach i odlecą.
Wieszanie budek proszę odłożyć do jesieni.
Wymiary budki dla jerzyka podajemy na naszej stronie internetowej http://jerzykionline.pl  w pasku LINKI.
Pozdrawiam
Zofia Brzozowska

Natura napisał:

Witam !
Posuwamy się do przodu. Będzie ze 30 budek, pieniądze już są zaklepane, trochę czasu zajmie papierologia. Może to wszystko jednak potrwac niestety ze 3-4 tygodnie. Boję się przekładac termin na wiosnę, bo teraz pogoda sprzyja a wiosną może być zimno i mokro i będa problemy z montażem. 
Czy nie zrobi sie jednak zbyt późno na wieszanie budek ? Doczytałam sie, że  mozna je zawieszać póki jerzyki jeszcze sa u nas. Bedą miały szansę je znaleźć i wrócą za rok.   
Co na to fachowcy ?
Pozdrawiam


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#33 2009-07-17 15:24:29

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam, dziekuje za informację. W tej sytuacji nie bede zanadto ponaglać, procedury formalne niech sie toczą spokojnie.
Do jesieni (wrzesień ?).
Pozdrawiam serdecznie.

Offline

 

#34 2009-08-20 23:28:10

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam
Wszystkim tym, którzy chcą w następnym roku pomóc jerzykom zawieszając budki, podaję to o czym należy pamiętać zanim wykona się i zawiesi budkę.
Niestety nie mogę skopiować rysunku jaki jest zamieszczony na naszej stronie transmisji w pasku LINKI.
Pozdrawiam wszystkich miłośników jerzyków.
Ta noc jest niestety ostatnią nocą kiedy można jeszcze obserwować nasze jerzyki.
Zofia Brzozowska

Każdy z nas może pomóc jerzykom zawieszając dla nich budkę na balkonie lub ścianie swojego bloku.

PAMIĘTAJ!  Wieszając budkę dla jerzyków musimy zadbać o to, aby była ona prawidłowo wykonana i powieszona w taki sposób, by ptaki bezpiecznie mogły w niej mieszkać, wlatywać i wylatywać z niej.

O czym należy pamiętać wieszając budkę:

1.    budka powinna być powieszona od strony wschodniej lub północnej – nie wieszamy jej po stronie zachodniej i południowej!
        Uzasadnienie: budka powieszona od strony zachodniej lub południowej będzie zbyt nagrzewania przez słońce.

2.    wieszamy budkę na wysokości nie mniejszej niż 6 m nad ziemią!
        Uzasadnienie: jerzyki wylatując z budki spadają w dół zanim podejmą swobodny lot – ptak wylatując z otworu budki spada w dół ok 6 m i następnie     
        nabiera wysokości. Tak więc aby mógł się swobodnie wzbić  w górę musi mieć na to sporo miejsca.

3.    przed wejściem do budki nie mogą rosnąć drzewa, nie może być żadnych przeszkód w postaci np. zbyt blisko usytuowanej barierki balkonu (jeżeli   
       wieszamy budkę na balkonie pamiętajmy, że krawędź budki od barierki balkonu nie może być większa niżeli 20 cm)!
       Uzasadnienie: rosnące drzewa w pobliżu wejścia do budki mogą powodować złamania skrzydeł lub inne uszkodzenia ptaków podczas ich     
       wieczornych gonitw. Jeżeli powiesimy budkę na ścianie okiennej balkonu, jerzyk z pewnością wyląduje na podłodze balkonu lub uderzy się o jego 
       barierkę gdyż nie potrafi odbić się nogami podczas wyjścia z budki.

4.    jedna ścianka budki musi być otwierana!
       Uzasadnienie: po zakończeniu lęgów, budka musi być zdjęta i wyczyszczona

5.    materiał z jakiego chcemy wykonać budkę powinien być wodoodporny.
       Proponujemy płytę OSB.
       Uzasadnienie: budka lęgowa dla jerzyków powinna służyć im na wiele lat. Jerzyki przyzwyczajają się bardzo do swego miejsca, w którym odbywały już 
       lęgi. Inna budka, przemieszczone nawet o kilka centymetrów otwory wlotowe, mogą zniechęcić ptaki do ponownego odbycia lęgu w nowej, inaczej 
       wykonanej budce.


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#35 2009-08-22 18:06:09

Temida

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-08-12
Posty: 9

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

KOCHAJMY  JERZYKI  !!!  Ich wychowanie naprawdę nie jest takie trudne!

"Mój" jerzyk, znaleziony w moim ogrodzie 30 czerwca br. był ślepy, pokryty jedynie puszkiem. Wychował się na mieszance nabiałowej /jajko na twardo, serek i Vitaral/.  Dziewczyny, to są dopiero emocje !!! Wreszcie człowiek zaczyna się zastanawiać, czy toto kiedyś poleci i będzie trochę  spokoju? Ciągle "daje głos", ale jest pięknie! U mnie był z 25 kanarkami i kotem /kot oczywiście oddzielnie, ale widział odlot/. Na moim ramieniu spędzał dużo czasu w ogrodzie, wśród roślinności, nawet na trawce, miał swoje "łóżeczko" i wtulał się w moją szyję. To są naprawdę "przytulanki". Dlatego nie bójcie się - każdy znaleziony jerzyk jest do uratowania!
Odleciał 28 lipca br. Wierzę, że szczęśliwie.
Pozdrawiam wszystkich, którym bliskie stało się życie Jerzyków.

Offline

 

#36 2009-12-03 15:14:22

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Z radością informuję, że udało się ! Mamy 50 budek dla jerzyków.

http://www.tvo.com.pl/?pokaz=1609&page=wiadomosci

Pozdrawiam sedecznie jerzykolubów.

16.12.2009
Link juz nie pokazuje reportażu w TVO, więc ku pamięci:
Dnia 27 listopada w Olsztynie na osiedlu Pieczewo zostało zainstalowanych 50 budek lęgowych dla jerzyków. Budki zawisły na ocieplonych blokach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej JAROTY, której Prezes wie, że trzeba dać żyć ptakom. Zakup sfinansowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, strona formalna i montaż -  PTOP. Akcję zainicjowała i przy niej chodziła "ludność" .
Jeszcze jest bardzo duzo wolnych miejsc do zawieszania budek, więc C.D.N.

WESOŁYCH ŚWIAT i DOSIEGO ROKU !

Ostatnio edytowany przez Natura (2009-12-16 21:01:10)

Offline

 

#37 2009-12-03 17:22:39

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Gratuluję!!!

Cytowany post może posłużyć za przykład godny naśladowania (polecam obejrzeć video z linku podanego przez Natura). Zapraszam także do przeczytania wcześniejszych wpisów Natury na temat budek dla jerzyków, by poznać historię od początku (czyt. wyżej posty Natura, z datami: 8 VII, 10 VII, 16 VII i 17 VII 2009).
Raz jeszcze gratuluję i życzę powodzenia a na wiosnę wielu jerzyków .

Pozdrawiam serdecznie
Eva Stets

Natura napisał:

Z radością informuję, że udało się ! Mamy 50 budek dla jerzyków.

http://www.tvo.com.pl/?pokaz=1609&page=wiadomosci

Pozdrawiam sedecznie jerzykolubów.

Offline

 

#38 2010-08-29 20:46:17

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Obrączkowanie w Delcie Evros w Grecji c.d.

Wyżej w poście pokazałam "pospolite" ptaki, które nie wpadały nam często w sieci - teraz pokażę te, których każdego dnia było najwięcej.

Fot.1 - drobna i delikatna , z charakterystyczną "brwią" - wierzbówka Cettia cetti
Fot.2 - malutki i bardzo delikatny - piecuszek Phylloscopus trochillus
Fot.3 - łatwa do rozpoznania i jak na małego ptaszka, bardzo odporna - rokitniczka Acrocephalus schoenobaenus
Fot.4 - nieraz trudna do określenia w porównaniu z trzcinniczkiem - łozówka Acrocephalus palustris

Copyright: Eva Stets

http://www.allegaleria.pl/images/3obofp3munjwm9jz39jr_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/kxd90i2atwa18gjghi8e_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/7wjuditsoehy5j1bd8cd_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/xwiweqomowjqe43ynka9_thumb.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 18:22:47)

Offline

 

#39 2010-12-03 20:01:04

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Z radościa informuję, że w Olsztynie mamy nowych 50 budek dla jerzyków. Razem narazie 100 ale w nastepnym roku poszalejemy i dołozymy jeszcze 500.
Mam nadzieję, że tak będzie. Pozdrawiam jerzykolubów.
http://www.tvo.com.pl/index.php?pokaz=3 … um&grupa=1

Offline

 

#40 2011-03-30 12:45:29

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Obserwacje z Istambułu ciąg dalszy

Tego ptaka warto pokazać osobno. Jest to synogarlica senegalska Streptopelia senegalensis. Piękny ptak o ciekawych barwach (patrz zdjęcia niżej), którego widziałam po raz pierwszy. Wielkością podobna do turkawki, ale bardzo łatwo ją rozpoznać - właśnie po kolorach i szczupłej sylwetce. W Europie nie występuje. Można ją jednak spotkać licznie w Istambule, o czym wiedziałam już wcześniej, przed wyjazdem do Turcji... więc co się dziwić, że wypatrywałam tego ptaszka dosyć intensywnie (co wcale nie było potrzebne).

Pierwsze "spotkanie" z synogarlicą senegalską - to budynek historycznego Fanari (siedziba Ekumenicznego Patriarchy Konstantynopola) (fot.1), a potem... potem widziałam je prawie na każdym kroku, głównie na drzewach przy małych parkach (fot.2-4)

Obserwacje: Eva Stets, Eleni Makrigianni, Chrysa Donia
Copyright Eva Stets

http://www.allegaleria.pl/images/7at8d7bsrg6i38igqkj_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/5llyp4fon071oc2vg2g_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/yteicvdgwxjx7d6hp9rs_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/svkhqhtiemij4qugo2wd_thumb.jpg

Offline

 
Ostatnio chory jestem na Przygodę i Dziedzica. Choróbsko toczy mnie totalnie, ale jest na tyle fajne, że polecam zachorowanie wszystkim dookoła. (marmarecki)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
busy Amsterdam skup złomu Piła psychoterapia Piła www.yorek.pl zootycoon