Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2008-02-09 20:18:30

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Ciekawe publikacje

Witam!

Wątek ten powstaje głównie po to, żeby przbliżyć czytelnikowi interesujące teksty on-line dotyczące innych ptaków.
Podając link do strony i kilka słów opisujących treść danego tekstu będziemy mogli w łatwy i wygodny sposób zasięgnąć wiedzy na temat innych ptaków, działaności związanej z ich ochroną, obserwacją obrączkowaniem etc.

Sporo takich tekstów znajduje się na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl ), do których przeczytania serdecznie zapraszam. Na pewno dla wielu z nas zawarte tam artykuły będą niemałą kopalnią wiedzy.


Z pozdrowieniem
Eva Stets
PwG OTOP

Offline

 

#2 2008-02-09 20:55:21

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) można przeczytać ciekawy tekst pt "Obserwacje łabędzi krzykliwych Cygnus cygnus z obrożami szyjnymi w wielkopolskiej części Doliny Baryczy".

Tekst nawiązuje do pierwszych obserwacji tego gatunku w Dolinie Baryczy, pierwszych odczytów i obrączkowania, okresu ...oczekiwania na kolejne łabędzie krzykliwe i kolejnych akcji (do 2007 roku) tego, rzadkiego kiedyś w Polsce gatunku.
Autor tekstu: Paweł T. Dolata (PwG OTOP)

link bezpośredni:  http://www.pwg.otop.org.pl/obro19.php

życzę miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP

Offline

 

#3 2008-02-09 21:38:55

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Witam!

Zapraszam do przeczytania interesujących artykułów - sprawozdań z akcji obrączkowania łabędzi w Czechach Wschodnich.

23-27 stycznia 2008 r. ekipa Południowowielkopolskiej Grupy OTOP wzięła udział w pierwszej akcji wspólnego projektu „Badania łabędzi niemych w Hradcu Králové i Pardubicach”. Spotkanie to odbyło się na zaproszenie Wschodnioczeskiej Grupy Stowarzyszenia Ornitologicznego ČSO (www.vcpcso.cz).

Opisy akcji obrączkowania łabędzi, ważenia i mierzenia ptaków, wspomnienie o polskim wieczorze poświęconym urokom polskiej przyrody i inne miłe wrażenia z tego wyjazdu zaciekawią na pewno każdego czytelnika.

Tytuł tekstu ze strony PwG OTOP (www.pwg.otop.skypgroup.pl): Akcja „Labute 2008” obrączkowania łabędzi niemych Cygnus olor w Hradcu Králové i Pardubicach – początek wspólnego projektu Východočeské pobočky České společnosti ornitologické i Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Autor: Paweł T. Dolata (PwG OTOP)

Link bezpośredni do tekstu: http://www.pwg.otop.org.pl/obro20.php

Artykuł ilustrują zdjęcia w Galerii PwG OTOP  (temat Wydarzania PwG OTOP)
http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 86&start=0

Na www Wschodnioczeskiej Grupy Stowarzyszenia Ornitologicznego ČSO (www.vcpcso.cz) można także zobaczyć obszerny reportaż o tej akcji, bogato ilustrowany zdjęciami.
Tytuł tekstu z reportażu na czeskiej stronie VCPCSO: Zimní kroužkování labutí
Autor:  Světlana Vránová  (VCPCSO)

Link bezpośredni:  http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … &Itemid=90

Gorąco polecam jako ciekawą lekturę.
Eva Stets
PwG OTOP

Offline

 

#4 2008-02-22 01:56:50

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Witam!

Na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) można przeczytać kilka ciekawych tekstów o podróżach członków PwG OTOP. Artykuły są bogato ilustrowane fotografiami i przedstawiają interesujące spotkania z przyrodą i ptakami poza granicami Polski.

1 - I tak można tam przeczytać tekst pt "Nowa Anglia - nowe ptaki", którego autorem jest Jerzy Bartuzi. Jest to bardzo ciekawe sprawozdanie i zdjęcia z pobytu w USA z opisem spotkanych tam ptaków.
http://www.pwg.otop.org.pl/podro1.php

2 - Drugim interesującym i odmiennym dla polskiej awifauny jest tekst Pawła T. Dolaty pt "Spotkania z sępami płowymi Gyps fulvus i pstrymi Gyps ruepellii w Andaluzji (Hiszpania)". Czytając ten artykuł będziecie mogli poznać bliżej sylwetkę sępa płowego, jego występowanie w Hiszpanii i w Europie a także zobaczycie sporo zdjęć tych ptaków robionych podczas ornitologicznego wyjazdu do Andaluzji. 
http://www.pwg.otop.org.pl/podro2.php

3 - Nastepny tekst nosi tytuł "Park Ornitologiczny Marquenterre (Francja)" i opisuje wrażenia z pobytu w północnej Francji, w regionie Pikardia. Jest to obszar licznie odwiedzany przez ptaki w czasie przelotów a także miejsce lęgów wielu rzadkich gatunków. Autor tekstu: Natalia Kantecka
http://www.pwg.otop.org.pl/podro3.php

4 - Kolejny artykuł przenosi nas znowu do Stanów Zjednoczonych, tym razem przedstawiąc tak egzotycznego dla nas ptaka, jakim jest koliber. O obserwacjach kolibra, jego lotach, gnieździe a nawet (!) karmieniu młodych można przeczytać i zobaczyć na zdjęciach w tekście pt "Spotkania z koliberkiem rubinobrodym Archilochus colubris w USA", którego autorem jest Jerzy Bartuzi.
http://www.pwg.otop.org.pl/podro4.php

5 - Ostatnim z tej serii artykułem jest opis "magicznego" ornitologicznie zakątka Grecji, jakim jest delta rzeki Evros w północnej Grecji. Wyjaśnienie dlaczego ten obszar uznaje się za "magiczny" znajdziecie w tekście pt "Delta rzeki Evros w Grecji - unikalny zakątek ziemi". Artykuł ilustruje obrazowo Galeria zdjęć. Autor tekstu: Eva Stets.
http://www.pwg.otop.org.pl/podro5.php

Wszystkie wspomniene  artykuły znajdują się na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) w dziale "Podróże".
Wyżej podałam bezpośrednie linki do każdego tekstu, tutaj podaję również link do tematu "Podróże":
http://www.pwg.otop.org.pl/podro.php

życzę wszystkim miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP

Offline

 

#5 2008-04-04 21:33:26

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Poniżej podaje link do swojego artykułu na temat Ptasich piór.

http://www.pwg.otop.org.pl/edu12.php

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak

Offline

 

#6 2008-04-22 07:38:25

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Witam!

Informacja ta ukazała się w polskich i greckich tekstach (także w polskiej prasie dla Polonii w Grecji) i nawiązuje do akcji uwolnienia trzech ptaków szponiastych w Delcie Evros w dniu 19 kwietnia 2008 roku.
Specyficznym wyjątkiem tej akcji były rzadko spotykane gatunki wyleczonych ptaków: kania czarna Milvus migrans, gadożer Circaetus gallicus i... dosłowny unikat (nawet na Grecję)-orlik grubodzioby odmiany płowej Aquila clanga fulvescens.
Ptaki zostały dostarczone przez wolontariuszy-pracowników Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt  (EKPAZ) a akcję przeprowadzono przy współpracy EKPAZ i ornitologów (w tym także wolontariuszy) z Evros Delta Visitor Centre.

Wiadomość o tym wydarzeniu podano (w wersji greckiej i angielskiej na stronie EKPAZ (www.ekpaz.gr):

Informacja na ten temat znajduje się także w dziale greckim, na stronie PwG OTOP.
Link bezpośredni do info: http://www.pwg.otop.org.pl/grecja7.php
Wspomniana wiadomość zawiera także pdf z mojego artykułu, jaki ukazał się na ten temat w dwumiesiączniku "Woliera".
Link do pdf: http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/uwalnienie.pdf

życzę miłej lektury

Niżej kilka zdjęć z dnia, który pozostawił niesamowite wrażenia:
fot. 1 - kania czarna
fot. 2 - gadożer
fot. 3 - orlik grubodzioby odmiany płowej (zdjęcia 1,2, 3 są robione na chwilę przed odlotem ptaków - fot. Eva Stets)
fot. 4 - moment, gdy wypuszczam na wolność orlika grubodziobego (fot. Eleni Makrigianni)

http://img89.imageshack.us/img89/7344/deltaevros1942008028eo0.th.jpg  http://img89.imageshack.us/img89/1245/circaetusgallicus1tt4.th.jpg  http://img89.imageshack.us/img89/7987/aquilaclangafulvescens6uk0.th.jpg  http://img89.imageshack.us/img89/59/aquilaclangafulvescens7mr1.th.jpg

Z pozdrowieniem
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Offline

 

#7 2008-06-05 07:30:21

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Witam!

Na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) można przeczytać ciekawy tekst-sprawozdanie autorstwa Pawła T. Dolaty o akcji obrączkowania słowików rdzawych i słowików szarych w dniach 4-27 V 2008.
Była to czesko-polska akcja badawcza „Słowiki/Slaviki” nad Prosną w Południowej Wielkopolsce.
Jak pisze Paweł: "...Zbierano dane siedliskowe, biometryczne i nagrania śpiewu poszczególnych samców. Zaobrączkowano kolorowo i zmierzono, a w większości także nagrano głosy 59 samców słowików (28 szarych i 31 rdzawych). Istnieje podejrzenie, że dwa z nich były mieszańcami międzygatunkowymi..."

Warto przeczytać

Link do tekstu: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … _all&no=80

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP

Offline

 

#8 2008-06-21 09:21:51

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Witam!

Na stronie Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków (STOP) http://www.stop.eko.org.pl/portal/ w dziale pt Artkuły, w temacie Jerzyki można przeczytać bardzo ciekawy tekst, którego autorami są dr Andrzej Kruszewicz i Agnieszka Czujkowska (studentka V roku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie).
Artykuł jest zatytułowany "Jerzyki jako pacjenci lecznic weterynaryjnych" a pochodzi z suplementu miesięcznika "Magazyn Weterynaryjny" pt. "Choroby ptaków" (www.magwet.pl).

Link bezpośredni do formy pdf tego tekstu: http://stop.eko.org.pl/portal/upload/fi … erzyki.pdf

Artykuł polecam każdemu sympatykowi jerzyków, warto zapoznać się z jego treścią.
Eva Stets

Offline

 

#9 2008-07-17 11:34:04

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Ciekawe publikacje

„Poznaj Świat” Stawów Milickich

Nie online, ale w lipcowym numerze ogólnopolskiego miesięcznika krajoznawczego „Poznaj Świat” (07/2008), na stronach 92-97, ukazał się mój artykuł „Przymierze ptaków i ludzi”, poświęcony Stawom Milickim i żyjącym na nich ptakom, a ilustrowany jak zawsze wspaniałymi fotografiami Saturniny i Artura Homanów. Zachęcam do lektury!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Offline

 

#10 2008-09-23 09:50:51

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Delta Evros - najważniejsza akcja obrączkowania ptaków w Grecji

O bardzo ciekawej akcji obrączkowania ptaków w Delcie Evros, w której miałam okazję brać udział, można przeczytać na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP (http://www.pwg.otop.org.pl/)

Link bezpośredni, pod którym znajduje się tekst:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=112

W Galerii strony PwG OTOP, w moim Albumie pt "Ptaki", można zobaczyć na zdjęciach część z opisanych w tekście ptaków (w sumie 64 zdjęcia).
Link do Galerii: http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 50&start=0

Niżej kilka fotek z tej akcji: fot.1 - zimorodek Alcedo atthis, fot.2 - krętogłów Jynx torquilla,
fot.3 - żołna Merops apiaster, fot.4 - gąsiorek Lanius collurio

http://img513.imageshack.us/img513/9906/alcedoatthisdelta492008sq2.th.jpg  http://img513.imageshack.us/img513/9283/jynxtorquillakretoglow1lw9.th.jpg  http://img239.imageshack.us/img239/1038/meropsapiasterzolnadeltzl9.th.jpghttp://img239.imageshack.us/images/thpix.gif  http://img513.imageshack.us/img513/5215/laniuscolluriogasioreksxt1.th.jpg

Pozdrawiam i życzę miłego czytania i oglądania zdjęć
Eva Stets

P.S. Jeżeli strona lub Galeria się nie pokazują (tak się czasami zdarza), proszę próbować po jakimś czasie ponownie.

Offline

 

#11 2008-10-08 02:57:32

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Zimowe liczenie ptaków w Delcie Evros, w północnej Grecji

O tym jak liczyliśmy ptaki w Delcie Evros zimą tego roku można było przeczytać w moim tekscie, w numerze 2/2008 dwumiesięcznika "Woliera".
Tekst w formie pdf jest obecnie dostępny także w "greckim dziale" strony PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl).
Link do informacji z Grecji:  http://www.pwg.otop.org.pl/grecja.php

Bezpośredni link - z załącznikiem pdf, o zimowym liczeniu w Delcie Evros (a było wówczas co liczyć)
http://www.pwg.otop.org.pl/grecja5.php

życzę miłej lektury
Eva Stets

"Woliera" nr 2/2008 (52) marzec-kwiecień, str. 93-94
"Zimowe liczenie ptaków w Grecji Delta Evros, 2008"
Autor tekstu: Eva Stets

Offline

 

#12 2008-12-05 22:51:08

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Poniżej podaję link do galerii swoich fotografii

http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/albu … ategoria=8

pozdrawiam
wojtek kaźmierczak

Offline

 

#13 2008-12-09 18:34:58

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Witam!

Warto zerknąć na teksty znajdujące się na stronie serwisu www.foto-ptaki.pl - w m.in., w działach "Fotoopowieści" i "Ptaki" możemy zobaczyć niesamowite zdjęcia ale także poczytać o takich ptakach, jak płomykówki, czaple białe i siwe, myszołowy, bieliki, kraski, gęsi, krukowate i inne. Autorami wspomnianych tekstów są Cezary Korkosz, Grzegorz Szkutnik, Tomasz Kłosowski i Antoni Marczewski.

Link bezpośredni do działu "Fotoopowieści": http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=428

Link bezpośredni do działu "Ptaki": http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223

Serwis www.foto-ptaki.pl przedstawia w swoich galeriach sporo zdjęć najwybitniejszych polskich fotografów przyrody (galerie w działach "Fotograf miesiąca", "Goście" a także w "Galeryjka").

Na tejże stronie, w dziale "Zapowiedzi" znajduje się również informacja o ostatnim numerze dwumiesięcznika "Woliera", 6/2008 (56) (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=272) .
W zapowiedzi czasopima został podlinkowany mój krótki tekst z ostatniego nr "Woliery" pt: "Spacerując wśród ptaków w Delcie Evros". Tekst ilustrują zdjęcia różnych ptaków, robione w Delcie Evros.

Link bezpośredni: http://www.foto-ptaki.pl/images/stories … _Evros.pdf

życzę miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Offline

 

#14 2008-12-24 16:24:00

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Witam!

Na stronie głównej serwisu www.foto-ptaki.pl , na miesiąc Grudzień 2008 można znaleźć bardzo ciekawe teksty i wiele informacji o profesjonalnej fototografii przyrodniczej.

Można przeczytać tam m.in. artykuł Tomasza Kłosowskiego o krukach pt "Krucze kruczki" - link bezpośredni do tekstu:
(http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=121). Bogusław Kotlarz przedstawia w swoim tekście pt "Jak fotografować bieliki", uzupełniając go sporą porcją zdjęć (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=249).

W interesującym slide show, którego autorem jest Cezary Korkosz można zobaczyć ok. 200 zdjęć różnych ptaków (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=484), a w dziale "Historia jednego zdjęcia" przeczytać dwie ciekawe relacje: autorstwa Marcina Karetty o czapli siwej (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=428) i  Łukasza Zandeckiego, opisującego swoje zdjęcie biegusa rdzawego pt "Zatrzymany przez sztorm" - nagrodzone niedawno pierwszą nagrodą w międzynarodowym konkursie fotograficznym (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=428).

W temacie pt Ptaki (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223) - znalazł się, ilustrowany zdjęciami wybitnych fotografów, artykuł Antoniego Marczewskiego o kaczkach nurkujących (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223
a także nowa i rozszerzona wersja mojego tekstu o obrączkowaniu ponad 11 tysięcy ptaków pod koniec lata w Grecji, w Delcie Evros (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223).

Więcej informacji na stronie głównej serwisu foto-ptaki: http://www.foto-ptaki.pl/

Pozdrawiam i życzę miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

(warto dodać, że mój artykuł o obrączkowaniu ptaków w Delcie Evros ukazał się w pierwotnej wersji z końcem lata w Aktualnościach na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl ) (czyt. także post wyżej z dnia 23 IX 2008) i jest tam podlinkowany także w dziale Korespondencji z Grecji (http://www.pwg.otop.org.pl/grecja.php).

Offline

 

#15 2009-01-02 23:24:08

sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ciekawe publikacje


Na stronce www.vcpcso.cz (konkretnie na: http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … Itemid=146 ) znajdziecie reportaże z łapania łabędzi w Pardubicach i Hradcu Kralove, które pod liderstwem Pawła Dolaty rozpoczęło się dzisiaj i będzie kontynuowane do poniedziałku 5.1.

Pod linkiem http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/2 … yt-labuti/  znajduje się reportaż TV z piątkowego łapania. Możecie tam zobaczyć Pawła i mnie...
Zapraszam potrenować czeski
Svě


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#16 2009-01-03 07:03:16

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Dzięki Sve za info i podanie linków
Na temat styczniowej akcji obrączkowania łabędzi można przeczytać także, na stonie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl), w tekście Pawła pt: Wyprawa PwG OTOP nad Bajkal, czyli do … Czech Wschodnich.

Link bezpośredni do pełnej relacji Pawła:  http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=150

O zeszłorocznych wydarzeniach i rozpoczętej współpracy PwG OTOP z Wschodnioczeskim Oddziałem Czeskiego Towarzystwa Ornitologicznego - przekazałam info w jednym z pierwszych postów wyżej (09.02.2008), gdzie są podane linki do stron PwG OTOP i VCPCSO z pełnymi relacjami z wyprawy w 2008 roku.

Powodzenia w kolejnych akcjiach obrączkowania łabędzi w Czechach .

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP

sve napisał:


Na stronce www.vcpcso.cz (konkretnie na: http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … Itemid=146 ) znajdziecie reportaże z łapania łabędzi w Pardubicach i Hradcu Kralove, które pod liderstwem Pawła Dolaty rozpoczęło się dzisiaj i będzie kontynuowane do poniedziałku 5.1.

Pod linkiem http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/2 … yt-labuti/  znajduje się reportaż TV z piątkowego łapania. Możecie tam zobaczyć Pawła i mnie...
Zapraszam potrenować czeski
Svě

Offline

 

#17 2009-01-03 23:39:56

sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Dzisiaj zostało zaobrączkowanych 27 labędzi, podczas niesamowitej akcji. Przy pomocy sznurka naprowadziliśmy labędzie z wody na lód i złapaliśmy prawie całe stado. Nie udało się złapać tylko 2 osobników. Złapanych zostało i kilka labędzi zaobrączkowanych w ramach naszego projektu w zeszłym roku.
Reportaż i zdjęcia są na http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … Itemid=146
Svě


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#18 2009-01-07 10:00:31

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Ciekawe publikacje

Obszerna fotorelacja Petra Suvorova z w/w akcji na http://txecoloco.rajce.idnes.cz/Zimni_k … den_2009/#

PTD

Offline

 

#19 2009-01-17 01:06:01

sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Jeszcze raz czeskie łabędzie. Na stronce Czeskiego radia http://www.rozhlas.cz/priroda/porady/_zprava/535231 możecie przeczytać, ale nawet posłuchać reportażu z łapania w Pardubicach. Możecie na żywo usłyszeć głos Wojtka Kaźmierczaka i Pawła Dolaty.
Zapraszam.
Sve


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#20 2009-01-20 00:22:17

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Witam!

Na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP (www.pwg.otop.org.pl  lub www.pwg.otop.org.pl) ukazały się ostatnio ciekawe sprawozdania z obserwacji i liczenia ptaków w Kaliszu a także z akcji obrączkowania łabędzi niemych (również w Kaliszu).

Pierwszą info z dnia 11 stycznia 2009 o akcji obączkowania łabędzi i obserwacji ptaków w Kaliszu, można przeczytać pod linkiem:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=152

Drugi, bardzo ciekawy tekst, to dwa sprawozdania: z zimowego liczenia i obserwacji ptaków i drugiej w tym roku akcji obrączkowania (i odczytów obrączek) łabędzi niemych w Kaliszu, w dniu 18 stycznia 2009:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=154

Teksty (ilustrowane zdjęciami) opracowali: Paweł T. Dolata i Tomasz Pietrzak (PwG OTOP)

Niżej kilka foto z obu wydarzeń, opisanych na stronie PwG OTOP (fot. Tomasz Pietrzak):
- zaobserwowany samiec karolinki i czernicy (fot.1)
- Paweł T. Dolata wśród łabędzi (fot. 2)
- członkowie Grupy w akcji (fot.3)
- zaobrączkowany łabędź niemy (fot.4)

Więcej zdjęć, autorstwa Janiny i Jerzego Bartuzich z obrączkowania łabędzi w Kaliszu (w dniu 11 stycznia) można zobaczyć w Galerii PwG OTOP , w "Wydarzeniach PwG OTOP".
Link bezpośredni: http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 96&start=0

http://img299.imageshack.us/img299/7627/kaliszhh3.th.jpg  http://img299.imageshack.us/img299/1800/kalisz2ma6.th.jpg  http://img168.imageshack.us/img168/4900/kalisz1qu7.th.jpg  http://img120.imageshack.us/img120/4084/kalisz1ku2.th.jpg

życzę miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Offline

 
Ostatnio chory jestem na Przygodę i Dziedzica. Choróbsko toczy mnie totalnie, ale jest na tyle fajne, że polecam zachorowanie wszystkim dookoła. (marmarecki)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
implanty Szczecin Międzywodzie hotele purmo wrocław psycholog Piła zaproszenia-na-wesele.eu