Eva Stets - 2008-02-09 20:18:30

Witam!

Wątek ten powstaje głównie po to, żeby przbliżyć czytelnikowi interesujące teksty on-line dotyczące innych ptaków.
Podając link do strony i kilka słów opisujących treść danego tekstu będziemy mogli w łatwy i wygodny sposób zasięgnąć wiedzy na temat innych ptaków, działaności związanej z ich ochroną, obserwacją obrączkowaniem etc.

Sporo takich tekstów znajduje się na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl ), do których przeczytania serdecznie zapraszam. Na pewno dla wielu z nas zawarte tam artykuły będą niemałą kopalnią wiedzy.


Z pozdrowieniem
Eva Stets
PwG OTOP

Eva Stets - 2008-02-09 20:55:21

Na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) można przeczytać ciekawy tekst pt "Obserwacje łabędzi krzykliwych Cygnus cygnus z obrożami szyjnymi w wielkopolskiej części Doliny Baryczy".

Tekst nawiązuje do pierwszych obserwacji tego gatunku w Dolinie Baryczy, pierwszych odczytów i obrączkowania, okresu ...oczekiwania na kolejne łabędzie krzykliwe i kolejnych akcji (do 2007 roku) tego, rzadkiego kiedyś w Polsce gatunku.
Autor tekstu: Paweł T. Dolata (PwG OTOP)

link bezpośredni:  http://www.pwg.otop.org.pl/obro19.php

życzę miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP

Eva Stets - 2008-02-09 21:38:55

Witam!

Zapraszam do przeczytania interesujących artykułów - sprawozdań z akcji obrączkowania łabędzi w Czechach Wschodnich.

23-27 stycznia 2008 r. ekipa Południowowielkopolskiej Grupy OTOP wzięła udział w pierwszej akcji wspólnego projektu „Badania łabędzi niemych w Hradcu Králové i Pardubicach”. Spotkanie to odbyło się na zaproszenie Wschodnioczeskiej Grupy Stowarzyszenia Ornitologicznego ČSO (www.vcpcso.cz).

Opisy akcji obrączkowania łabędzi, ważenia i mierzenia ptaków, wspomnienie o polskim wieczorze poświęconym urokom polskiej przyrody i inne miłe wrażenia z tego wyjazdu zaciekawią na pewno każdego czytelnika.

Tytuł tekstu ze strony PwG OTOP (www.pwg.otop.skypgroup.pl): Akcja „Labute 2008” obrączkowania łabędzi niemych Cygnus olor w Hradcu Králové i Pardubicach – początek wspólnego projektu Východočeské pobočky České společnosti ornitologické i Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Autor: Paweł T. Dolata (PwG OTOP)

Link bezpośredni do tekstu: http://www.pwg.otop.org.pl/obro20.php

Artykuł ilustrują zdjęcia w Galerii PwG OTOP  (temat Wydarzania PwG OTOP)
http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 86&start=0

Na www Wschodnioczeskiej Grupy Stowarzyszenia Ornitologicznego ČSO (www.vcpcso.cz) można także zobaczyć obszerny reportaż o tej akcji, bogato ilustrowany zdjęciami.
Tytuł tekstu z reportażu na czeskiej stronie VCPCSO: Zimní kroužkování labutí
Autor:  Světlana Vránová  (VCPCSO)

Link bezpośredni:  http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … &Itemid=90

Gorąco polecam jako ciekawą lekturę.
Eva Stets
PwG OTOP

Eva Stets - 2008-02-22 01:56:50

Witam!

Na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) można przeczytać kilka ciekawych tekstów o podróżach członków PwG OTOP. Artykuły są bogato ilustrowane fotografiami i przedstawiają interesujące spotkania z przyrodą i ptakami poza granicami Polski.

1 - I tak można tam przeczytać tekst pt "Nowa Anglia - nowe ptaki", którego autorem jest Jerzy Bartuzi. Jest to bardzo ciekawe sprawozdanie i zdjęcia z pobytu w USA z opisem spotkanych tam ptaków.
http://www.pwg.otop.org.pl/podro1.php

2 - Drugim interesującym i odmiennym dla polskiej awifauny jest tekst Pawła T. Dolaty pt "Spotkania z sępami płowymi Gyps fulvus i pstrymi Gyps ruepellii w Andaluzji (Hiszpania)". Czytając ten artykuł będziecie mogli poznać bliżej sylwetkę sępa płowego, jego występowanie w Hiszpanii i w Europie a także zobaczycie sporo zdjęć tych ptaków robionych podczas ornitologicznego wyjazdu do Andaluzji. 
http://www.pwg.otop.org.pl/podro2.php

3 - Nastepny tekst nosi tytuł "Park Ornitologiczny Marquenterre (Francja)" i opisuje wrażenia z pobytu w północnej Francji, w regionie Pikardia. Jest to obszar licznie odwiedzany przez ptaki w czasie przelotów a także miejsce lęgów wielu rzadkich gatunków. Autor tekstu: Natalia Kantecka
http://www.pwg.otop.org.pl/podro3.php

4 - Kolejny artykuł przenosi nas znowu do Stanów Zjednoczonych, tym razem przedstawiąc tak egzotycznego dla nas ptaka, jakim jest koliber. O obserwacjach kolibra, jego lotach, gnieździe a nawet (!) karmieniu młodych można przeczytać i zobaczyć na zdjęciach w tekście pt "Spotkania z koliberkiem rubinobrodym Archilochus colubris w USA", którego autorem jest Jerzy Bartuzi.
http://www.pwg.otop.org.pl/podro4.php

5 - Ostatnim z tej serii artykułem jest opis "magicznego" ornitologicznie zakątka Grecji, jakim jest delta rzeki Evros w północnej Grecji. Wyjaśnienie dlaczego ten obszar uznaje się za "magiczny" znajdziecie w tekście pt "Delta rzeki Evros w Grecji - unikalny zakątek ziemi". Artykuł ilustruje obrazowo Galeria zdjęć. Autor tekstu: Eva Stets.
http://www.pwg.otop.org.pl/podro5.php

Wszystkie wspomniene  artykuły znajdują się na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) w dziale "Podróże".
Wyżej podałam bezpośrednie linki do każdego tekstu, tutaj podaję również link do tematu "Podróże":
http://www.pwg.otop.org.pl/podro.php

życzę wszystkim miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP

ornitolog92 - 2008-04-04 21:33:26

Poniżej podaje link do swojego artykułu na temat Ptasich piór.

http://www.pwg.otop.org.pl/edu12.php

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak

Eva Stets - 2008-04-22 07:38:25

Witam!

Informacja ta ukazała się w polskich i greckich tekstach (także w polskiej prasie dla Polonii w Grecji) i nawiązuje do akcji uwolnienia trzech ptaków szponiastych w Delcie Evros w dniu 19 kwietnia 2008 roku.
Specyficznym wyjątkiem tej akcji były rzadko spotykane gatunki wyleczonych ptaków: kania czarna Milvus migrans, gadożer Circaetus gallicus i... dosłowny unikat (nawet na Grecję)-orlik grubodzioby odmiany płowej Aquila clanga fulvescens.
Ptaki zostały dostarczone przez wolontariuszy-pracowników Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt  (EKPAZ) a akcję przeprowadzono przy współpracy EKPAZ i ornitologów (w tym także wolontariuszy) z Evros Delta Visitor Centre.

Wiadomość o tym wydarzeniu podano (w wersji greckiej i angielskiej na stronie EKPAZ (www.ekpaz.gr):

Informacja na ten temat znajduje się także w dziale greckim, na stronie PwG OTOP.
Link bezpośredni do info: http://www.pwg.otop.org.pl/grecja7.php
Wspomniana wiadomość zawiera także pdf z mojego artykułu, jaki ukazał się na ten temat w dwumiesiączniku "Woliera".
Link do pdf: http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/uwalnienie.pdf

życzę miłej lektury

Niżej kilka zdjęć z dnia, który pozostawił niesamowite wrażenia:
fot. 1 - kania czarna
fot. 2 - gadożer
fot. 3 - orlik grubodzioby odmiany płowej (zdjęcia 1,2, 3 są robione na chwilę przed odlotem ptaków - fot. Eva Stets)
fot. 4 - moment, gdy wypuszczam na wolność orlika grubodziobego (fot. Eleni Makrigianni)

http://img89.imageshack.us/img89/7344/deltaevros1942008028eo0.th.jpg  http://img89.imageshack.us/img89/1245/circaetusgallicus1tt4.th.jpg  http://img89.imageshack.us/img89/7987/aquilaclangafulvescens6uk0.th.jpg  http://img89.imageshack.us/img89/59/aquilaclangafulvescens7mr1.th.jpg

Z pozdrowieniem
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Eva Stets - 2008-06-05 07:30:21

Witam!

Na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) można przeczytać ciekawy tekst-sprawozdanie autorstwa Pawła T. Dolaty o akcji obrączkowania słowików rdzawych i słowików szarych w dniach 4-27 V 2008.
Była to czesko-polska akcja badawcza „Słowiki/Slaviki” nad Prosną w Południowej Wielkopolsce.
Jak pisze Paweł: "...Zbierano dane siedliskowe, biometryczne i nagrania śpiewu poszczególnych samców. Zaobrączkowano kolorowo i zmierzono, a w większości także nagrano głosy 59 samców słowików (28 szarych i 31 rdzawych). Istnieje podejrzenie, że dwa z nich były mieszańcami międzygatunkowymi..."

Warto przeczytać :)

Link do tekstu: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … _all&no=80

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP

Eva Stets - 2008-06-21 09:21:51

Witam!

Na stronie Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków (STOP) http://www.stop.eko.org.pl/portal/ w dziale pt Artkuły, w temacie Jerzyki można przeczytać bardzo ciekawy tekst, którego autorami są dr Andrzej Kruszewicz i Agnieszka Czujkowska (studentka V roku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie).
Artykuł jest zatytułowany "Jerzyki jako pacjenci lecznic weterynaryjnych" a pochodzi z suplementu miesięcznika "Magazyn Weterynaryjny" pt. "Choroby ptaków" (www.magwet.pl).

Link bezpośredni do formy pdf tego tekstu: http://stop.eko.org.pl/portal/upload/fi … erzyki.pdf

Artykuł polecam każdemu sympatykowi jerzyków, warto zapoznać się z jego treścią.
Eva Stets

Paweł T. Dolata - 2008-07-17 11:34:04

„Poznaj Świat” Stawów Milickich

Nie online, ale w lipcowym numerze ogólnopolskiego miesięcznika krajoznawczego „Poznaj Świat” (07/2008), na stronach 92-97, ukazał się mój artykuł „Przymierze ptaków i ludzi”, poświęcony Stawom Milickim i żyjącym na nich ptakom, a ilustrowany jak zawsze wspaniałymi fotografiami Saturniny i Artura Homanów. Zachęcam do lektury!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Eva Stets - 2008-09-23 09:50:51

Delta Evros - najważniejsza akcja obrączkowania ptaków w Grecji

O bardzo ciekawej akcji obrączkowania ptaków w Delcie Evros, w której miałam okazję brać udział, można przeczytać na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP (http://www.pwg.otop.org.pl/)

Link bezpośredni, pod którym znajduje się tekst:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=112

W Galerii strony PwG OTOP, w moim Albumie pt "Ptaki", można zobaczyć na zdjęciach część z opisanych w tekście ptaków (w sumie 64 zdjęcia).
Link do Galerii: http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 50&start=0

Niżej kilka fotek z tej akcji: fot.1 - zimorodek Alcedo atthis, fot.2 - krętogłów Jynx torquilla,
fot.3 - żołna Merops apiaster, fot.4 - gąsiorek Lanius collurio

http://img513.imageshack.us/img513/9906/alcedoatthisdelta492008sq2.th.jpg  http://img513.imageshack.us/img513/9283/jynxtorquillakretoglow1lw9.th.jpg  http://img239.imageshack.us/img239/1038/meropsapiasterzolnadeltzl9.th.jpghttp://img239.imageshack.us/images/thpix.gif  http://img513.imageshack.us/img513/5215/laniuscolluriogasioreksxt1.th.jpg

Pozdrawiam i życzę miłego czytania i oglądania zdjęć
Eva Stets

P.S. Jeżeli strona lub Galeria się nie pokazują (tak się czasami zdarza), proszę próbować po jakimś czasie ponownie.

Eva Stets - 2008-10-08 02:57:32

Zimowe liczenie ptaków w Delcie Evros, w północnej Grecji

O tym jak liczyliśmy ptaki w Delcie Evros zimą tego roku można było przeczytać w moim tekscie, w numerze 2/2008 dwumiesięcznika "Woliera".
Tekst w formie pdf jest obecnie dostępny także w "greckim dziale" strony PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl).
Link do informacji z Grecji:  http://www.pwg.otop.org.pl/grecja.php

Bezpośredni link - z załącznikiem pdf, o zimowym liczeniu w Delcie Evros (a było wówczas co liczyć) :)
http://www.pwg.otop.org.pl/grecja5.php

życzę miłej lektury
Eva Stets

"Woliera" nr 2/2008 (52) marzec-kwiecień, str. 93-94
"Zimowe liczenie ptaków w Grecji Delta Evros, 2008"
Autor tekstu: Eva Stets

ornitolog92 - 2008-12-05 22:51:08

Poniżej podaję link do galerii swoich fotografii

http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/albu … ategoria=8

pozdrawiam
wojtek kaźmierczak

Eva Stets - 2008-12-09 18:34:58

Witam!

Warto zerknąć na teksty znajdujące się na stronie serwisu www.foto-ptaki.pl - w m.in., w działach "Fotoopowieści" i "Ptaki" możemy zobaczyć niesamowite zdjęcia ale także poczytać o takich ptakach, jak płomykówki, czaple białe i siwe, myszołowy, bieliki, kraski, gęsi, krukowate i inne. Autorami wspomnianych tekstów są Cezary Korkosz, Grzegorz Szkutnik, Tomasz Kłosowski i Antoni Marczewski.

Link bezpośredni do działu "Fotoopowieści": http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=428

Link bezpośredni do działu "Ptaki": http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223

Serwis www.foto-ptaki.pl przedstawia w swoich galeriach sporo zdjęć najwybitniejszych polskich fotografów przyrody (galerie w działach "Fotograf miesiąca", "Goście" a także w "Galeryjka").

Na tejże stronie, w dziale "Zapowiedzi" znajduje się również informacja o ostatnim numerze dwumiesięcznika "Woliera", 6/2008 (56) (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=272) .
W zapowiedzi czasopima został podlinkowany mój krótki tekst z ostatniego nr "Woliery" pt: "Spacerując wśród ptaków w Delcie Evros". Tekst ilustrują zdjęcia różnych ptaków, robione w Delcie Evros.

Link bezpośredni: http://www.foto-ptaki.pl/images/stories … _Evros.pdf

życzę miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Eva Stets - 2008-12-24 16:24:00

Witam!

Na stronie głównej serwisu www.foto-ptaki.pl , na miesiąc Grudzień 2008 można znaleźć bardzo ciekawe teksty i wiele informacji o profesjonalnej fototografii przyrodniczej.

Można przeczytać tam m.in. artykuł Tomasza Kłosowskiego o krukach pt "Krucze kruczki" - link bezpośredni do tekstu:
(http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=121). Bogusław Kotlarz przedstawia w swoim tekście pt "Jak fotografować bieliki", uzupełniając go sporą porcją zdjęć (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=249).

W interesującym slide show, którego autorem jest Cezary Korkosz można zobaczyć ok. 200 zdjęć różnych ptaków (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=484), a w dziale "Historia jednego zdjęcia" przeczytać dwie ciekawe relacje: autorstwa Marcina Karetty o czapli siwej (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=428) i  Łukasza Zandeckiego, opisującego swoje zdjęcie biegusa rdzawego pt "Zatrzymany przez sztorm" - nagrodzone niedawno pierwszą nagrodą w międzynarodowym konkursie fotograficznym (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=428).

W temacie pt Ptaki (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223) - znalazł się, ilustrowany zdjęciami wybitnych fotografów, artykuł Antoniego Marczewskiego o kaczkach nurkujących (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223
a także nowa i rozszerzona wersja mojego tekstu o obrączkowaniu ponad 11 tysięcy ptaków pod koniec lata w Grecji, w Delcie Evros (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223).

Więcej informacji na stronie głównej serwisu foto-ptaki: http://www.foto-ptaki.pl/

Pozdrawiam i życzę miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

(warto dodać, że mój artykuł o obrączkowaniu ptaków w Delcie Evros ukazał się w pierwotnej wersji z końcem lata w Aktualnościach na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl ) (czyt. także post wyżej z dnia 23 IX 2008) i jest tam podlinkowany także w dziale Korespondencji z Grecji (http://www.pwg.otop.org.pl/grecja.php).

Sve - 2009-01-02 23:24:08


Na stronce www.vcpcso.cz (konkretnie na: http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … Itemid=146 ) znajdziecie reportaże z łapania łabędzi w Pardubicach i Hradcu Kralove, które pod liderstwem Pawła Dolaty rozpoczęło się dzisiaj i będzie kontynuowane do poniedziałku 5.1.

Pod linkiem http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/2 … yt-labuti/  znajduje się reportaż TV z piątkowego łapania. Możecie tam zobaczyć Pawła i mnie...
Zapraszam potrenować czeski ;)
Svě

Eva Stets - 2009-01-03 07:03:16

Dzięki Sve za info i podanie linków :)
Na temat styczniowej akcji obrączkowania łabędzi można przeczytać także, na stonie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl), w tekście Pawła pt: Wyprawa PwG OTOP nad Bajkal, czyli do … Czech Wschodnich.

Link bezpośredni do pełnej relacji Pawła:  http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=150

O zeszłorocznych wydarzeniach i rozpoczętej współpracy PwG OTOP z Wschodnioczeskim Oddziałem Czeskiego Towarzystwa Ornitologicznego - przekazałam info w jednym z pierwszych postów wyżej (09.02.2008), gdzie są podane linki do stron PwG OTOP i VCPCSO z pełnymi relacjami z wyprawy w 2008 roku.

Powodzenia w kolejnych akcjiach obrączkowania łabędzi w Czechach :).

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP

sve napisał:


Na stronce www.vcpcso.cz (konkretnie na: http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … Itemid=146 ) znajdziecie reportaże z łapania łabędzi w Pardubicach i Hradcu Kralove, które pod liderstwem Pawła Dolaty rozpoczęło się dzisiaj i będzie kontynuowane do poniedziałku 5.1.

Pod linkiem http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/2 … yt-labuti/  znajduje się reportaż TV z piątkowego łapania. Możecie tam zobaczyć Pawła i mnie...
Zapraszam potrenować czeski ;)
Svě

Sve - 2009-01-03 23:39:56

Dzisiaj zostało zaobrączkowanych 27 labędzi, podczas niesamowitej akcji. Przy pomocy sznurka naprowadziliśmy labędzie z wody na lód i złapaliśmy prawie całe stado. Nie udało się złapać tylko 2 osobników. Złapanych zostało i kilka labędzi zaobrączkowanych w ramach naszego projektu w zeszłym roku.
Reportaż i zdjęcia są na http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … Itemid=146
Svě

Paweł T. Dolata - 2009-01-07 10:00:31

Obszerna fotorelacja Petra Suvorova z w/w akcji na http://txecoloco.rajce.idnes.cz/Zimni_k … den_2009/#

PTD

Sve - 2009-01-17 01:06:01

Jeszcze raz czeskie łabędzie. Na stronce Czeskiego radia http://www.rozhlas.cz/priroda/porady/_zprava/535231 możecie przeczytać, ale nawet posłuchać reportażu z łapania w Pardubicach. Możecie na żywo usłyszeć głos Wojtka Kaźmierczaka i Pawła Dolaty. :)
Zapraszam.
Sve

Eva Stets - 2009-01-20 00:22:17

Witam!

Na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP (www.pwg.otop.org.pl  lub www.pwg.otop.org.pl) ukazały się ostatnio ciekawe sprawozdania z obserwacji i liczenia ptaków w Kaliszu a także z akcji obrączkowania łabędzi niemych (również w Kaliszu).

Pierwszą info z dnia 11 stycznia 2009 o akcji obączkowania łabędzi i obserwacji ptaków w Kaliszu, można przeczytać pod linkiem:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=152

Drugi, bardzo ciekawy tekst, to dwa sprawozdania: z zimowego liczenia i obserwacji ptaków i drugiej w tym roku akcji obrączkowania (i odczytów obrączek) łabędzi niemych w Kaliszu, w dniu 18 stycznia 2009:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=154

Teksty (ilustrowane zdjęciami) opracowali: Paweł T. Dolata i Tomasz Pietrzak (PwG OTOP)

Niżej kilka foto z obu wydarzeń, opisanych na stronie PwG OTOP (fot. Tomasz Pietrzak):
- zaobserwowany samiec karolinki i czernicy (fot.1)
- Paweł T. Dolata wśród łabędzi (fot. 2)
- członkowie Grupy w akcji (fot.3)
- zaobrączkowany łabędź niemy (fot.4)

Więcej zdjęć, autorstwa Janiny i Jerzego Bartuzich z obrączkowania łabędzi w Kaliszu (w dniu 11 stycznia) można zobaczyć w Galerii PwG OTOP , w "Wydarzeniach PwG OTOP".
Link bezpośredni: http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 96&start=0

http://img299.imageshack.us/img299/7627/kaliszhh3.th.jpg  http://img299.imageshack.us/img299/1800/kalisz2ma6.th.jpg  http://img168.imageshack.us/img168/4900/kalisz1qu7.th.jpg  http://img120.imageshack.us/img120/4084/kalisz1ku2.th.jpg

życzę miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Eva Stets - 2009-02-06 15:48:51

Witam!

O kolejnej ciekawej akcji obrączkowania łabędzi i obserwacjach ptaków w Kaliszu (czyt. także post na stronie poprzedniej) możemy przeczytać na stronie PwG OTOP w informacji Pawła T. Dolaty z dnia 25 stycznia 2009. Tekst uzupełnia kilka fotek z tego wydarzenia.

http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=160

Pozdrawiam i życzę powodzenia wszystkim członkom PwG OTOP, mającym możliwość brania udziału w tego typu akcjach .
Eva Stets
PwG OTOP

Zbychur - 2009-02-13 18:35:00

Ciekawa informację o prawdopodobnie najstarszym bo blisko 40-letnim łabędziu obrączkowanym w Niemczech w 1970 r. znalazłem na:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, … omosc.html
Tego typu "źródła" traktuję zawsze z dużą ostrożnością i mam nadzieję, że nie jest to kolejna "kaczka" (łabędź?) dziennikarska ;)

Paweł T. Dolata - 2009-02-16 09:39:30

Dzięki Zbyszku za bardzo ciekawy link. Wiarygodna informacja, bo cytowany w niej Pelle Andersen-Harild to zapewne najlepszy w Danii i jeden z czołowych w świecie znawców łabędzia niemego.

O maksymalnym wieku bocianów białych i czarnych:
http://www.pwg.otop.org.pl/bocian6.php

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Zbychur napisał:

Ciekawa informację o prawdopodobnie najstarszym bo blisko 40-letnim łabędziu obrączkowanym w Niemczech w 1970 r. znalazłem na:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, … omosc.html
Tego typu "źródła" traktuję zawsze z dużą ostrożnością i mam nadzieję, że nie jest to kolejna "kaczka" (łabędź?) dziennikarska ;)

Eva Stets - 2009-02-25 17:45:51

Witam!

Co prawda nie publikacja ale także on-line i naprawdę warto zobaczyć. Mam tu na myśli ostatni odcinek z serii "Dzika Polska" dostępny na stronie TVP.pl.

Program TVP Polonia, emitowany 21 lutego 2009, pod tytułem "Bielszy odcień dzikości" był w całości poświęcony łabędziom. W audycji swoją wiedzą o tych pięknych ptakach podzieliła się z nami wybitny specjalista ornitolog, dr Maria Wieloch (Stacja Ornitologiczna, MiIZ PAN, Polska Grupa Badania Łabędzi).
Pod koniec programu wypowiada się ze swojej strony także dr Andrzej Kruszewicz.
Forumowiczom, którzy nie mieli okazji zobaczyć (a także tym, którzy chcieliby zobaczyć program ponownie) gorąco polecam. Zarazem dziękuję dr Marii Wieloch za informację o emisji programu i przekazanie linku.

Link do audycji ze strony TVP.pl: http://www.tvp.pl/wiedza/przyroda/dzika … i-21022009

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Eva Stets - 2009-03-04 21:49:10

Witam!

Zachęcam zerknąć na stronę  www.foto-ptaki.pl , redagowaną przez Pawła Wietechę. Jest to już X wydanie serwisu, w którym można zobaczyć nie tylko ciekawe zdjęcia najwybitniejszych polskich fotografów przyrody ale także przeczytać wiele wartościowych tekstów.
W ostatnim wydaniu znalazły sie m.in.:  galeria najnowszych zdjęć Artura Tabora oraz prezentacja jego ostatniego albumu "Bug. Pejzaż nostalgiczny", artykuł Antoniego Marczewskiego o kaczkach morskich, felietony Tomasza Kłosowskiego o spotkaniu z sowami i Kazimierza Pańszczyka o trudach zimowej fotografii oraz szereg innych interesujących materiałów.

Zachęcam i polecam
Eva Stets
PwG OTO, HOS-Hellas

Eva Stets - 2009-03-11 05:22:09

Witam!

Bardzo ciekawą pozycją dla sympatyków ptaków szponiastych jest ostani numer czasopisma Falco (nr 32). W publikacji omówiono m.in. migrację sępa kasztanowatego - tekst, który (i nie tylko ten) gorąco polecam.
Dysponuję pdf całej publikacji - zainteresowanym chętnie przekażę (teksty są w języku angielskim). W takim przypadku prosze pisać na mail: evastets@gmail.com

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Eva Stets - 2009-03-23 01:41:42

Witam!

Pomimo, że informacja nie dotyczy pisanej publikacji on-line - jest on-line i warto ją tutaj zamieścić.

W niedzielę 22 marca 2009 o godz. 11:01, w programie telewizji TVP INFO pokazano kolejny odcinek cyklicznej audycji pt "Zawodowcy". Jak przedstawia stały opis audycji: "Program prezentuje sylwetki ludzi różnych profesji, obdarzonych szczególną charyzmą i osobowością, dla których praca jest pasją, wyzwaniem i sposobem na życie. Ich podejście do zawodu ma w sobie coś z choroby, którą potrafią zarazić innych. Bohaterowie opowiadają nie tylko o swoich osiągnięciach, ale także o porażkach."

Tym razem bohaterem programu był dr Andrzej Kruszewicz, znany lekarz weterynarii, specjalista od chorób ptaków, ornitolog, publicysta, autor wielu książek, a przede wszystkim wielki miłośnik ptaków i wszystkiego, co z nimi się łączy. Od 1 stycznia 2009 r. Andrzej Kruszewicz przejął też nową funkcję i po odejściu na emeryturę Jana Rembiszewskiego, został dyrektorem warszawskiego ZOO, dzieląc obecnie swoje pasje z prowadzeniem ogrodu zoologicznego w Warszawie.
W audycji Andrzej wspominał o tym jak został ornitologiem, co go do tego skłoniło, opowiadał jak powstał Azyl dla Ptaków, przedstawił także kilku ze swoich podopiecznych. Oprócz ciekawej historii ciekawego człowieka, w audycji cały czas przewijały się ptaki. W programie, o Andrzeju wypowiedziało się kilka osób blisko z Nim związanych: dr Marek Keller, Kszysztof Kosik, Jan Maciej Rembiszewski i żona Andrzeja, Alicja a On sam opowiedział nam o swoich pasjach, pracy i Jego... życiu z ptakami.

Tym, którzy nie mieli okazji zobaczyć audycji, polecam stronę TVP INFO, gdzie pod linkiem niżej można zobaczyć emisję tego programu.
A zobaczyć i posłuchać naprawdę warto:   http://www.tvp.pl/publicystyka/ekonomia … -ornitolog

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2009-04-14 02:23:18

Witam!

Dosyć ciekawą publikacją on-line w formie pdf jest BIRDWING. Jest to kwartalny newsletter przedstawiący ptasi (ale nie tylko ptasi) świat północnej Grecji. Z racji, że przez te tereny przelatuje wiele ptaków z różnych zakątków Europy myślę, że wspomniane pozycje mogą zaciekawić każdego sympatyka ptaków.

Dysponuję wydanymi do tej pory trzema pdf w wersji angielskiej i z chęcią prześlę. W razie zainteresowania, proszę pisać na evastets@gmail.com

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Eva Stets - 2009-04-17 02:24:38

Witam!

Warto zajrzeć na stronę ostatniego wydania serwisu www.foto-ptaki.pl - oprócz podanych już wcześniej na forum 5 ciekawych artykułów o bocianch (czyt. mój post z Bociany: publikacje - http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 438#p13438), znalazło się tam także kilka interesujących tekstów o innych ptakach.
W XI, wiosennym serwisie można przeczytać m.in artykuł o wiosennych jaskółkach a jest on ilustrowany zdjęciami Andrzeja Balińskiego i Cezarego Korkosza oraz Michała Jonczyka, Piotra Jonczyka, Mariusza Pomaskiego i ostatniego laureata naszego konkursu fotograficznego – Leszka Lubickiego.
W stałym cyklu serwisu pt "Z albumu pechowca", Kazimierz Pańszczyk przedstawia swoje zmagania z... fujokiem. A co to jest, możecie się Państwo dowiedzieć czytając ten tekst.
"Historia jednego zdjęcia" tekst o nim - to jedno z najbardziej znanych zdjęć ubiegłego roku – Starcie bielików Antoniego Kasprzaka. Praca ta została nagrodzona w prestiżowym konkursie fotograficznym Wildlife Photographer of the Year 2008.

W części o prezentacji autorów - kontynuacja cyklu przedstawiającego najwybitniejszych polskich fotografów ptaków. Tym razem prezentacja jest poświęcona braciom Grzegorzowi i Tomaszowi Kłosowskim. Nestorzy polskiej fotografii przyrodniczej, fotografują ptaki już od 40 lat a ostatnio wydali książkę-poradnik "Jak fotografować ptaki". Autorzy szeroko otwierają drzwi do swojej wiedzy fotograficznej, dzieląc się z czytelnikiem tajnikami warsztatu. Recenzję poradnika przygotował, specjalnie dla czytelników serwisu foto-ptaki.pl, Jarosław Chyra.
W serwisie zostały też zebrane wypowiedzi o autorach tej książki – piszą na ich temat Dorota Adamkiewicz, Jarosław Chyra, Andrzej Kruszewicz, Joanna Łęska, Krystian Matysek, Monika Purzycka, Grzegorz Rąkowski, Arkadiusz Szaraniec i Jan Walencik.

Gorąco polecam tym razem zerknąć na stronę www.foto-ptaki.pl i życzę miłej lektury.
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Paweł T. Dolata - 2009-05-20 08:33:15

Na stronie głównej w Aktualnościach www.pwg.otop.org.pl polecam nowości:
- o kolejnym sezonie w czesko-polskich badaniach słowika szarego i rdzawego nad Prosną oraz kolejnym prawdopodobnym mieszańcu międzygatunkowym
- o pierwszy raz potwierdzonym w Polsce kazirodczym (brata z siostrą) lęgu łabędzi niemych

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP

AnkazReading - 2009-06-18 14:37:46

Polecam angielski filmik na youtube: www.youtube.com/watch?v=XH-groCeKbE  - albo na:  www.vodpod.com/watch/633568-starlings-on-otmoor
Gigantyczne stada szpakow wykonujace zsynchronizowane akrobacje powietrzne na terenach rezerwatu przyrody Otmoor w poblizu Oxfordu. Cos zupelnie niesamowitego.
Od pana Pawla dowiedzialam sie, ze nasze polskie szpaki zimuja tez na Wyspach Brytyjskich. Wiec to miedzy innymi nasze wlasne szpacze madrale :) - takie sa zdolne, ze potrafia zrealizowac bezblednie te rewelacyjna choreografie tanca powietrznego na kilkadziesiat tysiecy tancerzy! I to choreografie na biezaco, ktora nigdy sie w tej samej postaci nie powtarza!

Eva Stets - 2009-08-13 01:36:54

Witam!

W najnowszym wydaniu on-line serwisu www.foto-ptaki.pl jak zwykle można przeczytać kilka ciekawych tekstów. Tym razem w dziale "Fotoopowieści" Tomasz Kłosowski pisze o żołnach (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=121), a Włodzimierz Stachoń o mewach i rybitwach ( http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=121). Teksty są ilustrowane świetnymi fotografiami autorów.
O perkozkach ciekawie pisze Kazimierz Pańczyk (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=121), a w "Historii jednego zdjęcia" prezentacja gąsiorka, autorstwa Łukasza Ziewacza (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=428).
Na stronie głównej serwisu więcej informacji z podlinkowanymi tekstami i informacjami.

życzę miłej lektury
Eva Stets

Sve - 2009-09-01 11:39:23

Witam i zapraszam na stronkę VČP ČSO, gdzie sobie możecie po czesku ( ;) ) przeczytać reportaż z lapania łabędzi z polską ekipą z PwG OTOP http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … Itemid=208
Kto nie rozumie naszego wspaniałego czeskiego, może sobie chociaż popatrzeć na fotki. Jutro będzie kolejny atrykuł także na stronie głównej.
Pozdrawiam.
Svě

Eva Stets - 2009-09-14 16:25:01

Witam!

O wspomnianej w poście Sve wyżej akcji obrączkowania łabędzi niemych w Czechach Wschodnich, można także przeczytać w języku polskim :), w obszernym tekście Pawła, na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl).

Tytuł tekstu: Labuti léto 2009”, czyli letnia wyprawa PwG OTOP do Czech Wschodnich
Autor: Paweł T. Dolata

Link bezpośredni do tego artykułu: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=220

Pozdrawiam i życzę ciekawej lektury.
Eva Stets

Eva Stets - 2009-10-11 14:49:40

Witam!

Od wczoraj (10 X 2009) jest już dostępne w Internecie XIII wydanie specjalistycznego serwisu www.foto-ptaki.pl

Na stronie głównej Paweł Wietecha wprowadza nas w nowości portalu, gdzie jak zwykle znalazło sie sporo ciekawych publikacji.
Tym razem na możemy przeczytać o tym jak Ludwik Krzeczkowski pisze o cietrzewiach a błotniakach Antoni Marczewski i Tomasz Kłosowski. Z kolei Eva Stets opisuje sezon lęgowy bocianów z Przygodzic, Włodzimierz Stachoń felieton poświęca czaplom a Kazimierz Pańszczyk opisuje poszukiwanie orłów. Wszystkie artykuły są bogato ilustrowane bardzo dobrymi zdjęciami, którym także warto poświęcić sporo uwagi.

Można także przeczytać dokonaniach fotograficznych Kazimierza Pańszczyka, Bogusława Kotlarza i Michała Piekarskiego wraz z prezentacją 20 nowych zdjęć autorów.

Wejścia do wszystkich tekstów i nowości portalu są podlinkowane na stronie głównej www.foto-ptaki.pl
życzę miłej i ciekawej lektury
Eva Stets
PwG OTOP

mamajka - 2009-10-26 23:05:50

26.10.09

Nie bardzo wiem,gdzie umiescic poniższy link (w razie czego proszę o przeniesienie  albo usunięcie). To obserwacja przyrody w lesie; między innymi krótkie opisy i video dotyczące ptaków. Przechodzi sie od strony do strony "next", a pod wirującymi gwiazdkami kryją sie mieszkańcy lasu.
Nie jest to wprawdzie naukowe, ale "przyjemnościowe" chyba tak.  :)
http://w3.upm-kymmene.com/upm/forestlife/index.html

Eva Stets - 2009-12-02 15:36:23

W języku angielskim jest dostępna bardzo ciekawa strona, poświęcona ptakom w północnej Grecji. Sporo info, krótkie, przystępne teksty i ciekawe zdjęcia. Osobne działy na tej stronie są poświęcone na Deltę Evros, Park Narodowy w Dadia i Jezioro Kerkini - warto tam "poszperać".

Link bezpośredni: http://www.birdwing.eu/index.php?PID=1

Na tejże stronie (pod Downloads) dostępne są pdf-y m.in. kilku wydań internetowego czasopisma Birdwing (także w języku angielskim):
http://www.birdwing.eu/index.php?PID=6

W razie problemu ze ściągnięciem pdf, proszę o kontakt, chętnie prześlę wspomniane pismo jako załącznik pdf.

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2009-12-18 15:56:11

Witam!

W nawiązaniu do postu na stronie poprzedniej, z dnia 2 grudnia 2009 miło mi poinformować, że ukazało się kolejne, piąte wydanie newslettera Birdwing. Elekroniczne pismo redagują w języku angielskim (i greckim) Steve Mills i Hilary Holl i jest ono poświęcone głównie ptakom w rejonach północnej Grecji.
Tym razem można tam przeczytać m.in o akcji obrączkowania ponad 7 tysięcy ptaków w Delcie Evros, o platformie dla pelikanów nad Jeziorem Kerkini i o uwolnieniu sępa płowego koło miasta Kavala (czyt. także na naszym forum: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 792#p20792).
Nieskromnie dodam, że w tym egzemplerzu miałam i ja swój mały udział (tekst o sępie płowym + foto z tej akcji i foto z obrączkowania w Delcie Evros) :).

Birdwing niebawem będzie dostępny w sieci (czyt. poprzedni post), jednakże gdyby ktoś był zainteresowany wcześniej - dysponuję formą pdf i chętnie przekażę.
Zainteresowanych proszę o "zamawianie" na: evastets@gmail.com

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2009-12-24 04:36:59

Grudniowe wydanie serwisu www.foto-ptaki.pl

Tych z Państwa, którzy chcieliby przeczytać kilka ciekawych tekstów i zobaczyć zarazem ilustrujące zdjęcia ptaków autprstwa wybitnych polskich fotografów zapraszam do kliknięcia pod link strony www.foto-ptaki.pl  Czytając wprowadzający tekst Pawła Wietechy na stronie głównej serwisu można łatwo dotrzeć do wybranego tematu.

W tym numerze między innymi:

- artykuł Kazimierza Pańszczyka, poświęcony cietrzewiowi (pierwsza część) pt "Cietrzew - ginąca legenda":
http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223

- felieton "Sójki", Tomasza Kłosowskiego, opisujący zmagania autora z fotografowaniem sójek:
http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=121

- tekst Włodzimierza Stachonia o zimorodku pt "Błękitna błyskawica":
http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=121

- opowiadanie pt "Modelki z pogorzelicy", Macieja Kowalika o jego pierwszych próbach fotografowania mew srebrzystych:
http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=121

- artykuł pt "W krainie Urala" Cezarego Korkosza - o perypetiach z poszukiwaniem i fotografowaniem puszczyka uralskiego:
http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=121

- przedstawienie laureata obecnej edycji konkursu Fotografujemy ptaki (zdjęcia zrecenzował Tomasz Kłosowski):
http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=249

życzę miłej lektury
Eva Stets

Sve - 2010-01-04 00:57:37

Witam i ogłaszam, że na stronce VČP ČSO  http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … 11&lang=cs  możecie zobaczyć reportaż i fotki z łapania łabędzi w Czechach Wschodnich razem z polską grupą. Informacje są też na stronie PwG OTOP  http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=251
Svě

Sve - 2010-01-05 01:16:25

W ramach naszej czesko-polskiej akcji "Łabędzie 2010" zostało złapanych i oznakowanych 68 łabędzi, 1 został tylko skontrolowany. Pod wyżej podanym linkiem znajdziecie info po czesku i fotki. Więcej pewnie poda Paweł Dolata, jak tylko wróci do Polski (na razie zostali z Mariuszem na parę dni jeszcze w czeskich górach :) )
Svě

Eva Stets - 2010-01-21 11:28:36

Na stronie internetowej czasopisma "Nasz Rynek" (http://www.naszrynek.pl/) można przeczytać wspomniany przez Pawła w temacie o dokarmianiu tekst , dostępny od kilku dni także w wersji on-line.

Dolata Paweł T., Zimowe dokarmianie ptaków, Nasz Rynek (rok 6, nr 2 (186), str. 6)

Link bezpośredni do artykułu:
http://www.naszrynek.pl/ostrow-spolecze … nie-ptakow

Pozdrawiam i życzę ciekawej lektury
Eva Stets

Paweł T. Dolata napisał:

Witam!

W środę w tygodniku „Nasz Rynek“ (rok 6, nr 2 (186), str. 6) , wydawanym w Ostrowie Wielkopolskim na powiaty kaliski i ostrowski, ukazał się mój „poradnikowy“ tekst „Zimowe dokarmianie ptaków“. Pismo można dostać bezpłatnie np. w sklepach, więc chętnych ze wspomnianych powiatów zachęcam do przeczytania, a może ktoś da radę zeskanować i wrzucić na nasze forum (ja póki co nie mam możliwości).

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
lider PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2010-01-21 22:02:47

Na www.pwg.otop.org.pl, w dziale Aktualności pod datą 1-8 I jest już pełna relacja z wyprawy PwG OTOP do Czech Wschodnich, z obrączkowania łabędzi, obserwacji ptaków wodnych i przyrodniczego zwiedzania Żeleznych hor. W ostatniej akcji uczestniczyło kilkoro forumowiczów: ze strony czeskiej Svetlana „Sve“ Vránová, ze strony polskiej Dawid „rudzik“ Niedbała, Mariusz „kempos“ Kępiński i Wojtek Szukalski z PwG OTOP.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
lider PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Damka_Pik - 2010-01-31 02:21:12

Gorąco zachęcam do obejrzenia wspaniałego filmu p.t. „Eagles of Estonia” (Orły Estonii):

http://pontu.eenet.ee/player/kotkas.html

Link do tego filmu znalazłam na stronie projektu „Eaglelife - Organizacja ochrony bociana czarnego i orlika grubodziobego w Estonii” http://www.kotkas.ee/ENG/life.html , którego celem jest zapewnienie przetrwania tych zagrożonych gatunków w Estonii. Projekt objęty jest programem „LIFE-Nature” Unii Europejskiej.

Autorami scenariusza są: Rein Maran i Urmas Sellis (autorzy zdjęć i pozostali twórcy wymienieni są w napisach końcowych).

Na filmie, w pięknej naturalnej scenerii, kolejno pojawiają się następujące ptaki szponiaste i ich młode:

- rybołów (est. Kala-kotkas),
- orlik krzykliwy (est. Väike konna-kotkas),
- orlik grubodzioby (est. Suur konna-kotkas),
- orlik-hybryda (skrzyżowanie orlika grubodzionego i orlika krzykliwego; est. Konna-kotkas hübriid ),
- gadożer (est. Madu-kotkas),
- orzeł bielik (est. Meri-kotkas),
- orzeł przedni (est. Kalju-kotkas).

Film trwa 50 minut, ale zapewniam, że jest naprawdę wart poświęcenia mu tego czasu (żałuję tylko, że nic a nic nie rozumiem z treści komentarza przekazywanego przez narratora, bo z pewnością jest w nim wiele ciekawych informacji).

Eva Stets - 2010-02-16 18:07:43

Witam!

Na stronie internetowej czasopisma "Nasz Rynek" (http://www.naszrynek.pl/) można przeczytać nie tylko wspomniany w poście wyżej tekst o dokarmianiu o dokarmianiu ptaków (czyt. mój post wyżej z dnia 21 stycznia 2010).
Tygodnik „Nasz Rynek“, wydawany w Ostrowie Wielkopolskim na powiaty kaliski i ostrowski na swojej stronie internetowej udostępnia także i inne teksty dotyczące ptaków.

Podaję linki do pozostałych:

- Zimowe liczenia ptaków wodnych w Kaliszu i Ostrowie: http://www.naszrynek.pl/ostrow-spolecze … i-ostrowie

- Zimowanie ptaków wodnych w Kaliszu: http://www.naszrynek.pl/kalisz-spolecze … -w-kaliszu

- Niezwykła podróż łabędzia: http://www.naszrynek.pl/ostrow-spolecze … dro-abdzia

Autorem artykułów jest Paweł T. Dolata.

Pozdrawiam i życzę miłej lektury
Eva Stets

Eva Stets - 2010-02-18 21:31:06

Witam!

W wątku pt "Inne ptaki - ciekawe obserwacje" Justyna przekazała swoje wrażenia i kilka zdjęć z obserwacji ptaków i obrączkowania łabędzi w Kaliszu.
Ciekawe relacje z tych akcji, można przeczytać na stronie PwG OTOP w tekstach Pawła Dolaty pod datami: 31 stycznia, 7 i 13 lutego.
Link do strony PwG OTOP: http://www.pwg.otop.org.pl/

- 31 stycznia 2010 - Obserwacje ptaków wodnych i obrączkowanie łabędzi w Kaliszu

- 7 lutego 2010 - Spacer z obserwacjami ptaków i obrączkowanie łabędzi w Kaliszu

-13 lutego 2010 - Spacer z obserwacjami ptaków i obrączkowanie łabędzi w Kaliszu

Niżej cytuję początek z ostatniego sprawozdania:

"13 II 2010 - 13 osób wzięło udział w trzecich tej zimy obserwacjach ptaków dla mieszkańców Kalisza, „przebojem dnia” były kormorany i mewy srebrzyste w centrum miasta. Część spaceru spędziliśmy na odczytach i obrączkowaniu łabędzi niemych, których tym razem oznakowaliśmy tylko trzy, bo po poprzednich akcjach w Kaliszu trudno znaleźć ptaki tego gatunku bez obrączek. Jeden z łabędzi miał nanizany na dziób krążek plastiku, który uniemożliwiał mu żerowanie..."

Pozdrawiam i życzę miłej lektury
Eva Stets

Paweł T. Dolata - 2010-03-10 15:10:48

Witam!

Nie publikacja jak w tytule wątku, ale coś zbliżonego.:)

Zapraszam na ciekawą audycję o przylotach ptaków w programie I Polskiego Radia w tę sobotę, 13 marca, w godz. 20-21. Więcej na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

AnkazReading - 2010-03-11 19:14:39

11/03/10

Uprzedzam, ze podany ponizej link zawiera zdjecia przedstawiajace przykre sceny.

http://www.dailymail.co.uk/news/article … arden.html

Dla osob nie znajacych angielskiego:   jest to wiadomosc podana dzisiaj rano w brytyjskiej prasie, oraz w BBC, o tajemniczym przypadku gwaltownej smierci stada dziesiatkow szpakow (okolo stu osobnikow), ktore wedlug zeznan osob obserwujacych to zjawisko po prostu "spadly nagle chmara z nieba", roztrzaskujac sie masowo na podjezdzie czyjegos domu w niewielkim miescie  w poludniowo-zachodniej Anglii. Kilka osobnikow, ktore nie zginely na miejscu, trzeba bylo uspic ze wzgledu na odniesione obrazenia, nie dajace szans na przezycie.

Sekcja zwlok martwych ptakow  wykazala tylko urazy mechaniczne (glownie zlamania kosci szkieletowych nog, skrzydel i dziobow oraz zmiazdzenie klatek piersiowych) - w wiekszosci przypadkow smiertelne - spowodowane tym wlasnie gwaltownym roztrzaskaniem sie o twarde, pokryte zwirem podloze. Poza tym nie stwierdzono u tych ptakow zadnych chorob, ulomnosci  czy zmian patologicznych.

Tutejsza organizacja ochrony zwierzat, RSPCA, nie ma pojecia, co moglo spowodowac to nieszczescie. Troche dziwne, ze nie bylo we wiadomosciach zadnej wzmianki o tym, co sadza o tym zdarzeniu  badz co badz bardziej kwalifikowani specjalisci z Krolewskiego Towarzystwa Ochrony Ptakow (RSPB).


Wysuwane sa rozne przypuszczenia, miedzy innymi to, ze ptaki uciekaly gromada przed jakims goniacym je ptakiem drapieznym i "zle obliczyly" trase ucieczki, co spowodowalo gwaltowna kolizje z gruntem. Moim zdaniem brzmi to absurdalnie. Moze raczej nieszczesne stworzenia zostaly zdezorientowane przez jakies urzadzenia wytwarzajace silne pola elektromagnetyczne? Ktos przedstawil tez teorie, ze zostaly porazone trujacym gazem, ktory podobno wczesniej ulatnial sie z jakiegos zakladu przemyslowego polozonego stosunkowo niedaleko od miejsca zdarzenia. Ale wtedy sekcja zwlok chyba wykazalaby takie zatrucie?

Ciekawa jestem, jak by to interpretowal nasz ekspert, pan Pawel.

Zamieszczam te wiadomosc, chociaz tak przykra, na naszym forum, poniewaz jest to tak zastanawiajace zjawisko, dajace do myslenia, czy byc moze nie sa mu winni ludzie, albo raczej nasza cywilizacja. Moze ewentualne rozwiazanie tej tragicznej zagadki da nam troche lepsze pojecie o niebezpieczenstwach czyhajacych na ptaki podczas masowych przelotow.

Renia - 2010-03-13 22:48:47

Paweł T. Dolata napisał:

Witam!

Nie publikacja jak w tytule wątku, ale coś zbliżonego.:)

Zapraszam na ciekawą audycję o przylotach ptaków w programie I Polskiego Radia w tę sobotę, 13 marca, w godz. 20-21. Więcej na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Wysłuchałam audycji z ogromnym zainteresowaniem, bardzo mi się podobała. Obaj Panowie (prof. Piotr Tryjanowski i Paweł T. Dolata) mówili bardzo interesująco, przybliżyli słuchaczom wiele zagadnień dotyczących ptaków, a szczególnie bocianów. Cieszę się, że został zareklamowany projekt "Blisko bocianów", dzięki tej audycji jeszcze więcej osób pozna Dziedzica, Przygodę i Przygodzice.

Piotr J. - 2010-03-13 23:19:29

Paweł T. Dolata napisał:

Witam!


Zapraszam na ciekawą audycję o przylotach ptaków w programie I Polskiego Radia w tę sobotę, 13 marca, w godz. 20-21. Więcej na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Linki do audycji są tutaj:
http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 641#p21641

Eva Stets - 2010-05-28 09:56:40

Sępy płowe w Greckim Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ)

Na stronie Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt można przeczytać (po grecku i angielsku) dwie różne, ciekawe i nietypowe historie o sępach płowych.

Pierwsza z nich zaczęła się na początku lutego tego roku, gdy pracownicy EKPAZ zauważyli sępa płowego, który krążył nad terenem Ośrodka, by w końcu wylądować nad górną częścią woliery z sępami - pacjentami. Ptak latał cały czas swobodnie, przemieszczał się z miejsca na miejsce (także w okolice bocianich gniazd - bocianów-pacjentów).
Po odczycie obrączki ustalono, że sęp pochodzi z kolonii w Chorwacji, gdzie był obrączkowany jako pisklak 14 maja 2009 przez organizację ECCIB (Eko Centar Caput Insulae Beli). Nazwano go Lestes. Niestety miał tam po jakimś czasie wypadek, wpadł do morza, ale na szczęście został odratowany.
Ponieważ tego typu wypadki nie są unikatem, w Chorwacji jest zorganizowana grupa ratunkowa, by szybko działać w takich przypadkach (więcej o sępach w Chorwacji:  http://www.supovi.hr/english/index.php?page=news).
Jesienią Lestes był odczytany we Włoszech, a zimę spędził w Grecji (nie jest to pierwszy przypadek, gdy sępy płowe z własnej woli zjawiły się na terenach Ośrodka EKPAZ). Więcej na ten temat można przeczytać (i zobaczyć kilka zdjęć) na stronie EKPAZ pod linkiem:
http://www.ekpazp.gr/multi158/index.php … =2&lang=en
I tak właśnie latając sobie swobodnie w okolicach Ośrodka, Lestes spędził zimę do wiosny i 8 maja odleciał (czyt. także: http://www.ekpazp.gr/multi158/index.php … =2&lang=en).
Na zdjęciu niżej Lestes siedzący na dachu woliery:

http://www.allegaleria.pl/images/tynyjtvaf1bu1ddy4fki_thumb.jpg

Druga historia dotyczy rehabilitowanych sępów płowych, które przebywają w wolierze wolnych lotów. Są to ptaki, które po terapii zostały umieszczone w dużym, zamkniętym pomieszczeniu na świeżym powietrzu, tak, aby mogły przystosować się do ewentualnego powrotu do natury. Ptaki te są traktowane i karmione inaczej niż pacjenci wymagający stałej opieki. Nota bene w tej właśnie grupie przebywa już dosyć długo sęp płowy, który uległ wypadkowi z wiatrakiem elektrowni, o którym pisałam już kiedyś (czyt. więcej na ten temat: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 626#p20626).

Jednakże druga historia nie dotyczy wspomnianego wyżej sępa, ale pierwszego w historii EKPAZ udanego lęgu sępa płowego w niewoli. Pisklę wykluło się 16 kwietnia 2010, jako owoc związku rehabilitowanej pary, która (oboje rodzice) po poważnych kontuzjach nigdy już nie będzie mogła latać swobodnie. Młody sęp jest obserwowany z dalekiej odległości (także foto niżej zrobione jest dużym teleobiektywem). Dorosłe na szczęście karmią same pisklaka, który, w chwili pisania tego tekstu, skończył miesiąc i 12 dni życia.
Z czasem zostaną podjęte wszelkie kroki, aby ten młody sęp płowy, który przyszedł na świat w niewoli został bezpiecznie wypuszczony na wolność.
Więcej o tym można przeczytać na stronie EKPAZ, pod linkiem: http://www.ekpazp.gr/multi158/index.php … =2&lang=en
Na zdjęciu niżej - pisklak w 8 dniu życia, po wykluciu z jaja:

http://www.allegaleria.pl/images/hgk2prz71seifjxbdaxc_thumb.jpg

Informacje, tekst (oryginał na www) i zdjęcia: wolontariusze Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ) (tłumaczenie z greckiego i uzupełn. info: Eva Stets).

Tu warto też dodać, jako uzupełnienie, że z racji tego unikalnego lęgu, kontakt pracowników EKPAZ z wolierą lotów sępów jest obecnie bardzo ograniczony, aby nie zakłócać spokoju parze lęgowej i pisklakowi. Tym samym odłożono na później planowane próby złapania i uwolnienia kilku sępów, w tym także tego, który uległ wypadkowi z wiatrakiem na Krecie. Jego stan - czy będzie mógł swobodnie latać, czy nie - zostanie oceniony, gdy zbliżenie (i wejście) do woliery lotów będzie bezpieczne dla pisklęcia (inf. Stavros Kalpakis -EKPAZ).

Pozdrawiam
Eva Stets
wolontraiat EKPAZ

Piotr J. - 2010-06-02 22:24:25

02.06.2010.
Artykuł z dzisiejszej łódzkiej gazety "Express Ilustrowany".
Ptasi pojedynek na śmierć i życie

http://img444.imageshack.us/img444/15/beznazwy1sd.th.jpg

Eva Stets - 2010-06-23 20:42:56

W terenie zabudowanym większość ptaków gnieździ się w budynkach. W śródmieściu Warszawy w budynkach gniazduje około 17 gatunków (23%), ich liczebność to około 80% populacji lęgowej...

...tak zaczyna się ciekawy artykuł Doroty Zielińskiej, jaki można przeczytać na stronie internetowej Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków (STOP).
Tytuł tekstu: "Ptaki w budynkach - zagrożenia i ochrona".

Link bezpośredni:  http://stop.eko.org.pl/portal/index.php … icle&id=33

Więcej tekstów o ptakach w budynkach na stronie STOP, można znaleźć pod linkiem: http://stop.eko.org.pl/portal/index.php … cle&cat=21

życzę ciekawej lektury
Eva Stets
OTOP, STOP

Eva Stets - 2010-06-24 17:36:40

Witam!

Na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) można się już zapoznać z ciekawym raportem AwiBazy na miesiąc maj 2010. Autorem tego obszernego opracowania jest Antoni Marczewaski i przedstawia w nim dane podsumowujące obserwacje ptaków, wprowadzone do AwiBazy.
W tekście przedstawiono także istotne wykresy i oznaczono lokalizacje dla wielu gatunków ptaków - warto zerknąć, popatrzeć, przeczytać - gorąco polecam!

Tekst można ściągnąć ze strony OTOP także w formie pdf.

Link bezpośredni do artykułu: http://otop.org.pl/kat_408_412_1033/Maj … Bazie.html

Pozdrawiam i życzę miłej lektury
Eva Stets

Eva Stets - 2010-07-03 19:07:56

Artur Tabor (1968-2010)     www.arturtabor.pl

Znany fotograf przyrody, jeden z najwybitniejszych polskich fotografów - zmarł tragicznie w Mongolii, dnia 2 lipca 2010.

Nasi Forumowicze pamiętają zapewne Artura Tabora także z programu "Dzika Polska", czy np serwisu www.foto-ptaki.pl

Więcej na ten temat można przeczytać na wielu stronach internetowych, m.in także tu:
http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=388 lub tu:  http://www.birdwatching.pl/wiadomosci/2/art/675

Nie wiem, czy można nazwać tą smutną wiadomość "publikacją on-line", ale jest ona od wczoraj on-line na wielu stronach internetowych. Trudno pominąć to na naszym forum...
Eva Stets

Piotr J. - 2010-07-05 05:11:31

Artykuł z dzisiejszego wydania Dziennika Łódzkiego.
http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/4796 … ,id,t.html

Kormoran ocalony z rzezi na Jeziorsku w końcu ma pisklę

To szczęśliwy finał jednej z najbardziej dramatycznych historii, jakie dotknęły świat zwierząt w naszym regionie.
Jedyny ptak ocalony z głośnej rzezi kormoranów w rezerwacie nad Jeziorskiem w końcu doczekał się potomstwa.

Młody kormoran właśnie przyszedł na świat w łódzkim zoo, gdzie pięć lat temu trafiła jego mama. Ma czarne, metalicznie połyskujące pióra, delikatny czub na głowie, białą plamkę na podgardlu i duże brązowe oczy, które kiedyś zmienią się w szmaragdowozielone, jak u rodziców. Pisklę jest zdrowe i choć nie ma rodzeństwa, wygląda na szczęśliwe.

- Kormorany lęgną się raz w roku. Przy jednym lęgu mają od trzech do czterech jaj. Samica ocalona z rzezi nad Jeziorskiem nie miała ani jednego lęgu od pięciu lat. Baliśmy się, że po tamtych wydarzeniach ma blokadę psychiczną. Tym większa to dla nas radość, że w końcu doczekała się potomstwa - opowiada Magdalena Janiszewska, kierownik działu dydaktycznego ogrodu zoologicznego w Łodzi. - Wprawdzie miała tylko jedno jajo, ale udało się jej je wysiedzieć. To dla nas duża radość.

Samica po traumatycznych przejściach pochodzi z rezerwatu nad Jeziorskiem, gdzie pięć lat temu doszło do największej w Polsce masakry kormoranów. - To była zwykła rzeź. Wielu z nas do dziś nie może zrozumieć, dlaczego nikt nie poniósł za nią kary - mówi Magdalena Janiszewska.

Martwe ptaki odkryli wtedy studenci i naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy pojechali sprawdzić, czy młode kormorany wyfruwają już z gniazd i czym się żywią. To, co znaleźli, do dziś wielu z nich śni się po nocach. Na ziemi leżało ponad 500 piskląt kormorana czarnego z poucinanymi głowami, pourywanymi skrzydłami i przetrąconymi kręgosłupami.

- Wiele ptaków było na wpół żywych i umierało w męczarniach. Jedyny ocalały kormoran trafił do nas - wspomina Janiszewska.

Studenci znaleźli też na ziemi ponad 200 gniazd, strąconych z drzew. Gałęzie, na których znajdowały się gniazda, były połamane lub poucinane. Kolonia kormorana czarnego w rezerwacie Jeziorsko była drugą pod względem wielkości w kraju. Dziś nie został po niej ślad.

Policja nie znalazła sprawcy, mimo wyznaczonej nagrody. Do miejsca, gdzie mieszkała kolonia, można było dostać się jedynie drogą wodną, a gniazda umieszczone były bardzo wysoko. Kolonia kormoranów najbardziej przeszkadzała okolicznym hodowcom ryb. Z zeznań świadków wynika, że masakra została dokładnie przygotowana i przeprowadzona. Sprawcy musieli znać teren i mieć ze sobą sprzęt.

Kormoran czarny, który trafił do łódzkiego zoo, przeżył masakrę, bo jej sprawcy go nie zauważyli. - Uratowali go studenci biologii. Jako jedyny nie miał żadnych obrażeń - mówi Magdalena Janiszewska.

Do dziś nie wiadomo, kto sprawił kaźnię tym pięknym ptakom. Śledztwo umorzono. Pisklę uratowanego kormorana to szansa na nową kolonię

Eva Stets - 2010-07-05 15:57:40

Wystawa fotografii przyrodniczej pt "Podróżując z ptakami"

Na stronie internetowej Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego - HOS (http://www.ornithologiki.gr/page_cn.php?aID=1206) zamieszczono wiadomość o otwarciu w Atenach ciekawej wystawy, poświęconej ptakom.

Wystawa fotografii jest pod tytułem "Podróżując z ptakami", jej uroczyste otwarcie odbędzie się w dniu 8 lipca 2010 o godz. 20:30
Dla publiczności wystawa będzie otwarta od 8 lipca 2010 do 5 września 2010, w godzinach: codziennie - 10:00-22:00, w niedziele - 20:00-22:00.
Miejsce wystawy to: "bartesera", Ateny (centrum, niedaleko placu Omonoia), ul. Kolokotroni 25 (przy pasażu od ul. Praksitelous).

Ponieważ jest obecnie okres urlopów i być może ktoś z Państwa będzie w tym czasie w Atenach - w imieniu organizatorów -  serdecznie zapraszam.
W przypadku chęci uzyskania dodatkowych informacji proszę o kontakt na mój e-mail lub bezpośrednio do organizatorów wystawy:
esarantou@ornithologiki.gr  lub : bartesera@gmail.com

Pozdrawiam
Eva Stets
HOS-Hellas

Eva Stets - 2010-07-28 08:39:20

Puszczyk mszarny - nowy gatunek lęgowy dla Polski

Na Lubelszczyźnie, w Lasach Sobiborskich stwierdzono w tym roku lęg puszczyka mszarnego Strix nebulosa .
Obserwatorami byli Marek Keller, Tomasz Chodkiewicz, Bartłomiej Woźniak i inni.

Więcej o tej ciekawej obserwacji można przeczytać (i zobaczyć zdjęcia) na stronie Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego (LTO), dziale pt "Ciekawe obserwacje i rzadkości".

Link bezpośredni: http://lto.most.org.pl/index.php?go=ciekawe_obserwacje

życzę ciekawej lektury
Eva Stets

Eva Stets - 2010-08-03 18:48:32

Wiele ciekawych gatunków ptaków (wszystkie są oznaczone wraz z opisem miejsca obserwacji) można zobaczyć w mojej galerii fototografii, na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl).
Zdjęcia przedstawią ptaki na łonie natury, jest też sporo gatunków fotografowanych podczas obrączkowania ptaków, co jako foto pozwala lepiej się im przyjrzeć z bliska.

Zapraszam i życzę miłego oglądania: http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/albu … tegoria=19

Pozdrawiam
Eva Stets

Paweł T. Dolata - 2010-08-30 11:56:16

Witam!

Zapraszam na stronie www.pwg.otop.org.pl do lektury relacji z fotkami (dodanymi przez Bartosza Skrzypczaka - dzięki :) ) z poznawania przyrody wiejskich stawów w powiecie ostrowskim, akcji obrączkowania łabędzi na nich w dniach 22 i 28 sierpnia i spaceru po rezerwacie przyrody "Niwa" 28 sierpnia.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl
www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2010-08-31 12:23:01

Informacja o  obserwacyjno-obrączkarskiej akcji Południowowielkopolskiej Grupy OTOP
w Moszczance znalazła sie też na stronie Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy wsi Moszczanka i Skrzebowa http://www.skrzebowa.osw.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Paweł T. Dolata napisał:

Witam!

Zapraszam na stronie www.pwg.otop.org.pl do lektury relacji z fotkami (dodanymi przez Bartosza Skrzypczaka - dzięki :) ) z poznawania przyrody wiejskich stawów w powiecie ostrowskim, akcji obrączkowania łabędzi na nich w dniach 22 i 28 sierpnia i spaceru po rezerwacie przyrody "Niwa" 28 sierpnia.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl
www.bociany.ec.pl

Eva Stets - 2010-09-19 16:42:24

Zagraniczne odczyty ptaków obrączkowanych w Delcie Evros (Tracja, północna Grecja)

Chyba największą radością w całej procedurze obrączkowania jest odczyt obrączki na żywym ptaku. :)

16 września 2010 na www obrączkarskiego blogu w Izraelu (Israeli Ringing Blog), podano dwie wiadomości powrotne o odczytach w tym kraju ptaków, które były obrączkowane w Delcie Evros w północnej Grecji. Oba ptaki zostały oznakowane w ramach corocznych akcji obrączkowania ptaków - jeden jesienią a drugi wiosną.

Ornitolodzy z Izraela odczytali wiosną tego roku słowika rdzawego Luscinia megarhynchos, który był obrączkowany przez naszą ekipę w Delcie Evros, jesienią 2009 roku.
Jeszcze ciekawszym był odczyt w dniu 22 marca 2010 przez izraelską grupę (IBRCE) jaskółki rudawej Hirundo daurica, która była zaobrączkowana także w Delcie Evros - wiosną 2004 roku (!).  Dla Izraelczyków była to pierwsza, zagraniczna jaskółka rudawa, skontrolowana w ich kraju.
Informacje (i foto jaskółki) można przeczytać na wspomninej stronie, pod linkiem: http://isring.blogspot.com/

Widać jaskółki z Grecji "lubią podróżować" i trafiać jako "pierwsze zagraniczne" w sieci innych ornitologów. :) Jako ciekawostkę mogę tu podać, że w 1999 roku, nad stawami Trzcieliny (gm. Przygodzice), Paweł Dolata z ekipą PwG OTOP skontrolował samca jaskółki dymówki (także obrączkowanej w Delcie Evros) i była to też ich pierwsza (i jedyna) zagraniczna jaskółka. :)
Więcej na ten temat na stronie PwG OTOP, pod linkami: http://www.pwg.otop.org.pl/obro12.php (w dziale o obączkowaniu ptaków) i  http://www.pwg.otop.org.pl/grecja2.php (w greckim temacie strony).

Pozdrawiam
Eva Stets

P.S. Ogólnie o akcjach obrączkowania w Delcie Evros czyt. np moje posty w tym temacie, w wątku "Inne ptaki ciekawe obserwacje" lub tekst na www PwG OTOP: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=112).

Eva Stets - 2010-10-02 23:42:22

Cytowane niżej posty pochodzą z tematu o ochronie bocianów, wątek poświęcony na petycję dla bocianów z Austrii (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 166#p28166).
Z minimalnymi zmianami, mój forumowy tekst ukazał się także w serwisie strony internetowej mojeptaki.info (informację zamieszczam w temacie odnoszącym się do innych ptaków, z racji, że w tekście nawiązuję również do innych ptaków) - jak napisałam, cieszę się, że więcej osób może się zapoznać z istotą sprawy.

Ptaki i lotniska, Eva Stets - link bezpośredni do tekstu: http://mojeptaki.info/viewtopic.php?t=996

Pozdrawiam
E. S.

Eva Stets napisał:

Nie tylko nie mam Ci za złe graszko, ale wręcz bardzo się cieszę, że więcej osób może się zapoznać z istotą sprawy.

Pozdrawiam
Eva

graszka_gn napisał:

Kochana Evo!
Szkoda, aby tak wyczerpujący post-artykuł twojego autorstwa, który zamieściłaś tutaj, nie wypłynął na "szersze wody",
Zacytowałam go w swoim wątku nt petycji na forum miau. Tam (niestety albo na szczęście) dyskusję podjęła fanka awiacji.
Czyli wiadomo, "chronić ludzkie życie za wszelką cenę". "Na szczęście" polemika z nią powoduje, że wątek codziennie jest "odświeżany" i wraca na pierwszą stronę. Mam nawet cichą nadzieję, że dziewczyna specjalnie dyskutuje - ale zaznaczam "na dosyć przyzwoitym poziomie" ;)
Dlatego nie miejcie mi za złe tego cytowania. Jeśli postąpiłam niewłaściwie, cytat usunę.

Eva Stets - 2010-10-07 06:26:05

Sympatyków nie tylko fotografii, ale także sympatyków rzadkich gatunków ptaków (po orzeczeniu Komisji Faunistycznej) - zapraszam na podstronę Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS), gdzie podawane są ciekawsze obserwacje rzadkich gatunków, udokumentowane fotografiami.
Na jednym z ostatnio dodanych zdjęć jest także podróżniczek Luscinia svecica, którego sfotografowałam podczas akcji obrączkowania ptaków w Delcie Evros. :)
(przedstawiłam Wam tego ptaszka w wątku o ciekawych obserwacjach: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 720#p27720).

Link bezpośredni do galerii rzadkości w Grecji:  http://www.ornithologiki.gr/gallery.php … en&bc=2003

O polskich orzeczeniach Komisji Faunistycznej można się dowiadywać na stronie: http://www.komisjafaunistyczna.pl/index.html

Pozdrawiam
Eva Stets
HOS-Hellas

Eva Stets - 2010-10-10 10:18:23

Ranny z broni palnej rybołów na Malcie (teksty z www BirdLife International i CABS)

W nowopowstałym wątku o proteście-petycji przeciw rzezi ptaków na Cyprze (temat o pomocy dla innych ptaków: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … php?id=512), w kilku postach wspomniano także o Malcie. Niestety, informacje z Malty, gdzie ludzie strzelają do ptaków dla sportu są częste!

Na stronie BirdLife International z datą 6 października 2010 ukazał się tekst z wideo-dokumentem o postrzelonym w tych dniach na Malcie rybołowie. Rybołowa znaleziono na szczęście żywego, odtransportowano do weterynarza, by potem odesłać do Niemiec, skąd ptak pochodził (jaki będzie jego dalszy los, czas pokaże).
Jest to młody rybołów, obrączkowany w Niemczech w tym roku jako pisklę (nr obrączki  BA31128) przez Hiddensee Ornithological Station. W tekście można przeczytać o ochronie tych ptaków w Niemczech, a także o tym, że w 1970 było w tym kraju zaledwie 70 par tego gatunku a obecnie jest ich ok.550 par. Tekst o zranionym rybołowie znalazł się także na stronie CABS (Committee Against Bird Slaughter).

Aby nie szukać po internecie podaję linki:

- tekst ze strony BirdLife International (pod tekstem jest fimik pokazujący ratowanie rybołowa i wizytę u weterynarza): http://www.birdlife.org/community/2010/ … -in-malta/

- tekst na ten sam temat ze strony CABS: http://www.komitee.de/en/actions-and-pr … sprey-shot

A jak "traktowane" :( są ptaki na Malcie, które zabija się dla zabawy, można zobaczyć na filmiku ze strony CABS, pod linkiem niżej:
http://www.komitee.de/en/youtube/youtube-malta

Pozdrawiam
Eva Stets

Sve - 2010-11-01 23:39:38

Zapraszam Państwa do naszej stronki webowej, gdzie są już artykuly z naszej niedawnej bardzo udanej konferencji, w ktorej brała udział też spora grupa Polaków.

Artykuł http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … =1&lang=cs ma też angielską wersję ( http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … va&lang=en ).

Kolejny artykuł http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … 59&lang=cs jest tylko po czesku, ale jest w nim sporo zdjęć. Znajdziecie znajome lica :)

I tutaj http://www.vcpcso.cz/archiv/konference/ … e_2010.pdf można sobie  ściagnąć konferencyjny zeszyt abstraktów w pdf.

Sve - 2010-11-04 00:57:52

Dzieki kolezance Paulinie mamy artykul z zdjeciami z konferencji juz tez po polsku! Zapraszam wiec do czytania tutaj http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … 60&lang=cs

rudzik - 2010-11-05 08:15:07

Ja również zapraszam wszystkich do lektury :)

Miałem to szczęście , że mogłem razem z Natalią, Pawłem, Robertem i innymi osobami z Wlkp tam być ...

Konferencja była bardzo ciekawa, a organizatorzy, ze Sve na czele, spisali się na medal !!!!!

kempos1 - 2010-11-06 12:55:34

Witam
Ja także chciałbym podziękować Sve za super zorganizowaną konferencję i super tłumaczenie w języku polskim w wykonaniu organizatorki :)
Konferencja bardzo mi się podobała a i tematy były ciekawe.
Pozdrawiam

Paweł T. Dolata - 2010-11-06 14:10:07

Ahoj!

Moje mocno uzupełnione sprawozdanie z konferencji na www.pwg.otop.org.pl, zachęcam do lektury i powtórzę tu zamieszczone w nim podziękowanie dla organizatorów (Svetlany, a także jej kolegów, przede wszystkim Martina Fejfara, Jakuba Vrany i Jirki Macha) – było świetnie, olbrzymia dawka wiedzy ornitologicznej w bardzo sympatycznej atmosferze! :)

Zachęcam też do lektury materiałów konferencyjnych, link wyżej podała Sve, jest też w moim tekście.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Eva Stets - 2010-11-08 23:15:01

Na stronie autorskiej Macieja Szymańskiego zostały niedawno udostępnione krótkie, ale ciekawe teksty o różnych ptakach. Oprócz nowszych artykułów o śniegule i ptakach brazylijskich, zamieszczono dawniejsze teksty autora, które ukazały się w połowie lat dziewięćdziesiątych, na łamach czasopisma "Poznaj Swiat"(m.in artykuly o nurogęsi, skowronku, wróblu, czapli siwej, żurawiu stepowym, orłosępie i in.)

Teksty można przeczytać pod linkiem niżej, klikając w listwie na wizerunek książki, a potem, klikając na rysunki kolejnych książek, z wybranymi tytułami artykułów.

Dostępne pod linkiem:  http://www.maciej-szymanski.pl/

Eva Stets - 2010-11-12 02:45:48

Athene noctua wczoraj i dziś, czyli o pójdzce trochę inaczej...

Pod takim tytułem ukazał się swego czasu w czasopiśmie "Woliera" mój obszerny artykuł, opisujący pójdźkę nie tyle jako ptaka, ale jako symbol Grecji, występujący w tym kraju od czasów starożytnych do współczesnych.

Stets E., Athene noctua wczoraj i dziś, czyli o pójdzce trochę inaczej..., "Woliera", lipiec/sierpień 2004 (20); str. 4-11.

Dysponuję pdf-efem tego tekstu, chętnie przekażę do poczytania. W przypadku zainteresowania proszę o wiadomość na e-mail: evastets@gmail.com

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2010-11-13 12:20:46

Na wspomnianej w cytacie stronie Macieja Szymańskiego dodano kolejny artykuł autora, tym razem o raniuszku, niezwykle symatycznym ptaszku, który podbił swego czasu na tyle serca ornitologów, że stał się logo OTOP-u. Tekst można przeczytać pod linkiem http://www.maciej-szymanski.pl/ na tej samej zasadzie, jak podałam to w poście wyżej.

Pod koniec tekstu p. Maciej Szymański napisał: "Nie ma chyba w Polsce drugiego ptaka, który wywoływałby tak jednoznacznie sympatyczne skojarzenia swoim wyglądem."...A jak wygląda z bliska ten malutki ptaszek, możecie zobaczyć na zdjęciach niżej.
Zdjęcia robione podczas akcji obrączkowania ptaków w 2009 roku (Evros, Grecja). Copyright Eva Stets

http://www.allegaleria.pl/images/bk19sjaofi8zjrq2ammf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/f5vakc28ikbbbm8i8z_thumb.jpg

Eva Stets napisał:

Na stronie autorskiej Macieja Szymańskiego zostały niedawno udostępnione krótkie, ale ciekawe teksty o różnych ptakach. Oprócz nowszych artykułów o śniegule i ptakach brazylijskich, zamieszczono dawniejsze teksty autora, które ukazały się w połowie lat dziewięćdziesiątych, na łamach czasopisma "Poznaj Swiat"(m.in artykuly o nurogęsi, skowronku, wróblu, czapli siwej, żurawiu stepowym, orłosępie i in.)

Teksty można przeczytać pod linkiem niżej, klikając w listwie na wizerunek książki, a potem, klikając na rysunki kolejnych książek, z wybranymi tytułami artykułów.

Dostępne pod linkiem:  http://www.maciej-szymanski.pl/

Eva Stets - 2010-11-16 17:39:41

Ciekawe, szkoleniowe pdf-y o rozpoznawaniu ptaków

Od ponad roku Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP) organizuje co jakiś czas ciekawe prelekcje, które prowadzi dr Michał Skakuj. Prelekcje odbywają się w sali konferencyjnej warszawskiego ZOO, udział jest bezpłatny. "Belferski" i zarazem bezpośredni sposób w jaki Michał przekazuje swoją wiedzę, pozwala nawet laikom poznać wiele "tajemnic" z życia ptaków.

Niżej pdf-y z materiałami z dwóch wykładów, które, myślę, będą pomocne dla osób zainteresowanych rozpoznawaniem ptaków.

1 - Michał Skakuj, Rozpoznawanie wybranych ptaków szponiastych w Polsce:
http://stop.eko.org.pl/portal/upload/fi … rapole.pdf

2 - Michał Skakuj, Ptaszki w locie (rozpoznawanie wróblaków w locie):
http://stop.eko.org.pl/portal/upload/fi … _locie.pdf

Materiały z prelekcji są dostępne w formie pdf na stronie STOP (http://stop.eko.org.pl/portal/index.php).

Paweł T. Dolata - 2010-11-24 23:57:50

Idzie zima, brrr – na stronie www.pwg.otop.org.pl podsumowaliśmy dotychczasowe obserwacje jemiołuszek w Południowej Wielkopolsce. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Marcin R. - 2010-11-25 23:56:07

Paweł T. Dolata napisał:

Idzie zima, brrr – na stronie www.pwg.otop.org.pl podsumowaliśmy dotychczasowe obserwacje jemiołuszek w Południowej Wielkopolsce. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

W Kępnie póki co gile buszują po mieście :)

Michał Michalak - 2010-11-27 12:20:00

Paweł T. Dolata napisał:

Idzie zima, brrr – na stronie www.pwg.otop.org.pl podsumowaliśmy dotychczasowe obserwacje jemiołuszek w Południowej Wielkopolsce. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Może faktycznie idzie sroga zima http://lowcyburz.pl/read/209-znowu-dosz … -strefowej , a może jemiołuszki miały wyśmienity sukces lęgowy? :) Albo to i to.

Sve - 2010-11-27 13:15:02

Zapraszam na naszą stronkę webową www.vcpcso.cz, gdzie mamy artykuł o ratowaniu rzadkiego ptaka - wydrzyka tęposternego, który połknął rybacki haczyk. Dla tych, którzy sobie nie radzą z językiem czeskim jest tez wersja angielska :)

Piotr J. - 2010-11-29 10:04:04

Zasłużona kara.

Tysiąc dwieście euro za nielegalne posiadanie nie zaobrączkowanych ptaków zapłacić musi czeski hodowca, który na terenie swojej posesji przetrzymywał 5 kulczyków Serinus serinus, 3 szczygły Carduelis carduelis, 2 makolągwy Carduelis cannabina, oraz pojedyncze osobniki czyża Carduelis spinus i dzwońca Carduelis chloris. Podobnie jak w Polsce, posiadanie okazów tych gatunków możliwe jest w Czechach wyłącznie na podstawie odpowiednich zezwoleń. Jak donosi Czeska Agencja Ochrony Środowiska (Czech Environmental Inspectorate, w skrócie CEI), hodowca w trakcie kontroli twierdził, że ptaki zakupił od nieznanych mu osób na lokalnym ptasim targu. Później dosłał sprostowanie swojego zeznania, ponieważ nagle „przypomniał sobie”, że wszystkie te ptaki znalazł ranne w terenie i zabrał je do domu w celach rehabilitacyjnych. Po przedstawieniu mu oświadczenia wystawionego przez ośrodek rehabilitacji zwierząt, że przedmiotowe ptaki nie były zranione, hodowca ponownie zmienił swoje zeznanie. Tym razem twierdził, że ptaki w terenie znalazł jego sąsiad i nie były one ranne, tylko osłabione z niedożywienia…
Hodowca dobrze znany jest inspektorom z CEI. W zeszłym roku ukarali go mandatem za oferowanie sprzedaży dwóch nie zaobrączkowanych kulczyków (4 euro za pojedynczy okaz!) bez odpowiednich zezwoleń. 
Różne gatunki rodzimych łuszczaków często krzyżuje się z kanarkami. Takie hybrydy cenione są przez hodowców ze względu na ciekawe upierzenie oraz wyjątkowy śpiew. Problem odławiania dzikich ptaków do celów hodowlanych znany jest doskonale również z Polski. Proceder ten szczególnie rozwinięty jest na południu kraju – głównie na Śląsku. Krzyżówki międzygatunkowe zwane są tutaj potocznie „basztardami”, a oferty ich sprzedaży spotkać można m.in. na wielu stronach internetowych. Miejmy nadzieję, że wzorem południowych sąsiadów, już niedługo procederem tym zainteresują się na szerszą skalę nasze organy ścigania.

Borys Kala

(na podstawie informacji prasowej CEI)

http://www.salamandra.org.pl/component/ … irectory=1

Agata J. - 2010-12-04 08:41:12

W wątku o opisywanych ciekawych obserwacjach innych ptaków były posty o ibisie grzywiastym i szpakach balijskich w ZOO, z nawiązaniem do Europejskiego Programu Ochrony Zwierząt EEP http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 488#p28488

Rozszerzony artykuł na ten temat, z dodatkową informacją o pingwinach przylądkowych ukazał się niedawno w serwisie naszej strony www.mojeptaki.info
Autor: Eva Stets, tytuł: EEP - Europejski Program Ochrony Zwierząt

Zapraszam do przeczytania pod linkiem: http://mojeptaki.info/viewtopic.php?t=1 … 12f03fb022

Pozdrawiam
Agata J.

Agata J. - 2010-12-08 20:56:00

Na stronie naszego serwisu www.mojeptaki.info  ukazał się krótki tekst Evy Stets pt "O łabędziach", ilustrowany zdjęciami autorki. Tekst, z odnośnikami do ciekawych linków (m.in. do audycji w TVP z dr Marią Wieloch i do www PwG OTOP), nawiązuje do łabędzi niemych, w tym również do łabędzi niemych odmiany polskiej Cygnus olor immutabilis.

Zapraszam pod link: http://mojeptaki.info/viewtopic.php?t=1 … e7c81603cc

Pozdrawiam
Agata J.

Sve - 2010-12-09 01:57:14

Na naszej stronce webowej wyszedł bardzo ciekawy artykuł o Czarnobylskiej strefie w Białorusi. W ogóle nie wiedziałam, że na tych terenach jest duży rezerwat (największy w Białorusi, jeden z największych w Europie). Ludzie tam nie żyją, ale zwierzętom powodzi się tam bardzo dobrze. Żyje tam dużo rzadkich gatunków...
Artykuł w wersji czeskiej i angielskiej, oraz sporo świetnych zdjęć znajdziecie na www.vcpcso.cz.

Eva Stets - 2010-12-31 08:08:48

"Bogatka - najpopularniejsza sikora" - pod takim tytułem ukazał się na stronie serwisu www.mojeptaki.info ciekawy tekst, autorstwa Agaty Janik (znanej na forum jako Agata J.)
Artykuł godny polecenia, bo opisuje znane wszystkim sikory bogatki a w nim kilka ciekawostek, ilustrują go też ciekawe zdjęcia kilku fotografów i szkice autorki tekstu. Rysunki i zdjęcia pokazują wyraźnie różnicę wyglądu samca i samicy. Ciekawostką są także informacje i foto o obserwacjach bogatki leucystycznej.

Link bezpośredni do tekstu:  http://mojeptaki.info/viewtopic.php?t=1 … 7a8795e73a

Eva Stets - 2011-01-03 18:12:15

Około 1000 martwych ptaków*** spadło z nieba

Cytowany post niżej podała Pani Ania w ubiegłym roku (nie wiem czy w Anglii ustalono wówczas przyczynę śmierci szpaków?). Tym razem, kolejna informacja o licznej i nagłej śmierci wielu ptaków. Wiadomość ukazała się dziś (3 stycznia 2011) w różnych mediach, opisując podobne wydarzenie (jak ze szpakami w Anglii w ub. roku), które przytrafiło się w minioną noc sylwestrową tuż przed północą w miasteczku Beede w Arkansas (USA).
Ornitolog, Karen Rowe, powiedziała, że podobne przypadki nie są wcale takie niezwykłe i mogą być spowodowane m.in. przez uderzenie pioruna. Według opinii innych specjalistów, przyczyną śmierci ptaków mógł być silny stres, jakiemu uległy na skutek wystrzeliwanych fajerwerków.
Przedstawiciele władz Arkansas zebrali około 65 martwych ptaków, które mają być wysłane do laboratoriów stanowej komisji i do ośrodka zdrowia fauny i flory w Madison, w Stanie Wisconsin.

wideo-dokumenty:
- www BBC NEWS: http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-12106315

- kilka reportaży przez msnbc.com: http://www.msnbc.msn.com/id/40885546/ns … vironment/

polskie źródła informacji m.in:
http://www.rp.pl/artykul/587867_Deszcz- … iasto.html

http://www.tvn24.pl/0,1688147,0,1,z-nie … omosc.html

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/tajemni … omosc.html

***ptaki, które zginęły w USA należą do rodziny kosów, konkretnie jest to epoletnik krasnoskrzydły Agelaius phoeniceus (http://www.rp.pl/galeria/322386,587867.html)

AnkazReading napisał:

11/03/10

Uprzedzam, ze podany ponizej link zawiera zdjecia przedstawiajace przykre sceny.

http://www.dailymail.co.uk/news/article … arden.html

Dla osob nie znajacych angielskiego:   jest to wiadomosc podana dzisiaj rano w brytyjskiej prasie, oraz w BBC, o tajemniczym przypadku gwaltownej smierci stada dziesiatkow szpakow (okolo stu osobnikow), ktore wedlug zeznan osob obserwujacych to zjawisko po prostu "spadly nagle chmara z nieba", roztrzaskujac sie masowo na podjezdzie czyjegos domu w niewielkim miescie  w poludniowo-zachodniej Anglii. Kilka osobnikow, ktore nie zginely na miejscu, trzeba bylo uspic ze wzgledu na odniesione obrazenia, nie dajace szans na przezycie.

Sekcja zwlok martwych ptakow  wykazala tylko urazy mechaniczne (glownie zlamania kosci szkieletowych nog, skrzydel i dziobow oraz zmiazdzenie klatek piersiowych) - w wiekszosci przypadkow smiertelne - spowodowane tym wlasnie gwaltownym roztrzaskaniem sie o twarde, pokryte zwirem podloze. Poza tym nie stwierdzono u tych ptakow zadnych chorob, ulomnosci  czy zmian patologicznych.

Tutejsza organizacja ochrony zwierzat, RSPCA, nie ma pojecia, co moglo spowodowac to nieszczescie. Troche dziwne, ze nie bylo we wiadomosciach zadnej wzmianki o tym, co sadza o tym zdarzeniu  badz co badz bardziej kwalifikowani specjalisci z Krolewskiego Towarzystwa Ochrony Ptakow (RSPB).


Wysuwane sa rozne przypuszczenia, miedzy innymi to, ze ptaki uciekaly gromada przed jakims goniacym je ptakiem drapieznym i "zle obliczyly" trase ucieczki, co spowodowalo gwaltowna kolizje z gruntem. Moim zdaniem brzmi to absurdalnie. Moze raczej nieszczesne stworzenia zostaly zdezorientowane przez jakies urzadzenia wytwarzajace silne pola elektromagnetyczne? Ktos przedstawil tez teorie, ze zostaly porazone trujacym gazem, ktory podobno wczesniej ulatnial sie z jakiegos zakladu przemyslowego polozonego stosunkowo niedaleko od miejsca zdarzenia. Ale wtedy sekcja zwlok chyba wykazalaby takie zatrucie?

Ciekawa jestem, jak by to interpretowal nasz ekspert, pan Pawel.

Zamieszczam te wiadomosc, chociaz tak przykra, na naszym forum, poniewaz jest to tak zastanawiajace zjawisko, dajace do myslenia, czy byc moze nie sa mu winni ludzie, albo raczej nasza cywilizacja. Moze ewentualne rozwiazanie tej tragicznej zagadki da nam troche lepsze pojecie o niebezpieczenstwach czyhajacych na ptaki podczas masowych przelotow.

Eva Stets - 2011-01-06 14:52:40

1. Odnośnie postu wyżej: tekst i różne opinie co mogło być przyczyną śmierci ptaków w Arkansas (ale także w Luizjanie) ukazał się 6 stycznia 2011 na stronie BidlifeInternational.
http://www.birdlife.org/community/2011/ … -arkansas/


2. O kolejnej zastanawiającej śmierci ptaków - tym razem około 100 kawek w Szwecji można przeczytać m.in (wiadomości zostały podane 5 stycznia 2011):

- w polskich źródłach:
http://www.tvs.pl/informacje/32314,szwe … takow.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ … wecji.html

- w relacjach BBC:
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-12118839

AnkazReading - 2011-01-06 22:36:59

06/01/2011

W innym watku (dokarmianie) pisalam o pieknych gilach, ktore - jak to robia co roku o tej porze - przylecialy przed Nowym Rokiem do mojego ogrodka w Reading (okolo 60 km na zachod od Londynu), by pozywic sie owocami, jagodami i ziarnami dostepnymi tu dla nich w zimie.

A oto ciekawostka literacka na temat gili: w popularnej powiesci dla dzieci "Tajemniczy Ogrod" autorstwa Frances Hodgson Burnett jednym z bohaterow jest ptaszek, ktory dopomaga malej Mary odkryc ten wlasnie tajemniczy a zaniedbany ogrod w parku palacowym. Otoz w polskim tlumaczeniu jest to wlasnie gil, i tak go cale pokolenia polskich czytelnikow pamietaja z lektury ksiazki.  Niestety jest to najzupelniej bledne, gdyz w oryginale jest to rudzik (czyli robin redbreast, Erithacus rubecula), a nie gil (bullfinch Pyrrhula pyrrhula).

Byc moze tlumacz zasugerowal sie opisem ptaszka o czerwonym upierzeniu na piersi, ale najwyrazniej nie mial ani porzadnego slownika angielsko-polskiego, ani tez zadnej wiedzy ornitologicznej, bo nawet z opisow zachowania ptaszka w ksiazce wynika jasno, ze mogl to byc tylko rudzik - ptak wyjatkowo "przyjazny " czlowiekowi, niezbyt plochliwy, a bardzo ciekawski - w Anglii znany i lubiany z tego, ze bardzo czesto asystuje ogrodnikom przy kopaniu czy pieleniu ogrodkow w takiej fizycznej bliskosci, ze nawet przysiada na galazce czy grudzie ziemi tuz obot lopaty czy widel, czekajac na wykopanie tlustego robaczka. Bywa nawet, ze rudziki podfruwaja wprost na rekojesc lopaty trzymanej przez czlowieka, a nawet na reke. Tak wlasnie typowo zachowuje sie ptaszek w ksiazce.  A wiec rudzik, a nie gil.

Rudzik, nota bene, jest to nie tylko ulubiony ale i tez "oficjalny narodowy" ptak Anglii, wybrany jako taki przez ludnosc tutejszej wyspy w ogolnokrajowym plebiscycie.

Probuje przypomniec sobie teraz, jaki ptaszek figurowal w angielsko-amerykanskim filmie z 1993 r., nakreconym na podstawie ksiazki "Tajemniczy Ogrod", a rezyserowanym przez nasza wlasna Agnieszke Holland - czy zasugerowala sie tlumaczeniem, czy 'zaangazowala' do filmu wlasciwego ptaka?  :)

Zycze wszystkim, a w tym zwlaszcza naszym bocianom,  pomyslnego Nowego Roku!

Eva Stets - 2011-02-02 16:58:27

Światowy Dzień Mokradeł 2011 pod hasłem: "Lasy dla wody i mokradeł"

2 lutego 1971 w irańskim mieście Ramsar została sporządzona Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza dla środowiska ptactwa wodnego. Od nazwy miasta potoczna nazwa układu to Konwencja Ramsarska i w tym dniu właśnie przypadają co roku obchody Światowego Dnia Mokradeł - w tym roku bardziej uroczyste z racji jubileuszu 40 lat Konwencji Ramsarskiej.

W języku angielskim można przeczytać o tym dniu na www BirdLife International:

http://www.birdlife.org/community/2011/ … -wetlands/

Po polsku informacje np. na stronach:

http://www.gdos.gov.pl/Articles/view/2420/

http://www.biolog.pl/article49028.html

http://bagna.pl/CMS/

W uzupelnieniu dodam, że w greckim Evros Delta Visitor Centre obchodziliśmy także Światowy Dzień Mokradeł 2011. Dla tych terenów jubileusz ma specyficzne znaczenie - obszar Delty Evros jest od 1971 roku objęty ochroną międzynarodową przez Konwencję Ramsarską, a więc od początku jej istnienia.
Obchody były poświęcone głównie na spotkania edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych, w tym konkursy przyrodnicze, prelekcje i oczywiście zwiedzanie Delty Evros z możliwością przybliżenia dzieciom tego wspaniałego zakątka europejskiej przyrody. W całej akcji wzięło ("na raty", tzn w mniejszych grupach) udział ponad 100 dzieci z kilku szkół, z klas II-VI. Osobiście było mi bardzo miło, że wszystkie zdjęcia, wykorzystane w prelekcjach p. Eleni Makrigianni (szefowej Evros Delta Visitor Centre) były mojego autorstwa. :)

Piotr J. - 2011-02-11 10:56:55

11.02.2011.

Przerażające odkrycie. Co stało się z mózgami ptaków w Czarnobylu?

...Okazało się, że jednym z dalekosiężnych skutków tragedii sprzed 25 lat jest zmiana rozmiaru mózgów niektórych ptaków. Analiza wykazała, że od czasu katastrofy uległy one zmniejszeniu o 5 procent.
Naukowcy przebadali 550 ptaków reprezentujących 48 gatunków i pochodzących z rejonu Czarbobyla – poinformował serwis BBC. Szybko okazało się, że wszystkie one miały mózgi mniejsze, niż ich kuzyni zamieszkujący w innych, wolnych od skażenia, regionach. Zjawisko to jest szczególnie widoczne u młodych ptaków, które narażone były na promieniowanie.

http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,tit … omosc.html
wersja angielska http://news.bbc.co.uk/earth/hi/earth_ne … 387395.stm

Marcin R. - 2011-02-15 21:41:16

warte uwagi!

ptaki i wiatraki

http://www.psew.pl/files/przemyslaw_chylarecki.pdf

Eva Stets - 2011-02-16 14:25:34

Warto dodać, że podany niżej link jest materiałem z wykładu dra Przemysława Chylareckiego i pełny jego tytuł brzmi: "Oddziaływanie farm wiatrowych na ptaki - mechanizmy, metody prognozowania i krajowa praktyka".

Prelekcja ta odbyła się po raz pierwszy w dniu 12 grudnia 2009 roku, zorganizowana przez Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP) (wspomniałam o tym w moim tekście na czeskiej stronie Sve, w artykule o sępie płowym i wiatrakach: http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … =1&lang=cs).

Forma pdf wykładu jest dostępna także na stronie głównej STOP (http://stop.eko.org.pl/portal/index.php) - dział Materiały z wykładów: Chylarecki - Farmy wiatrowe a ptaki.
Link bezpośredni: http://stop.eko.org.pl/portal/upload/fi … ki_PCH.pdf

Dzięki wielkie Marcin za przypomnienie o tym ciekawym wykładzie i podanie linku pdf :) ("uciekło" mi to zupełnie z głowy i zapomniałam podać o tym na forum, przepraszam).

Marcin R. napisał:

warte uwagi!

ptaki i wiatraki

http://www.psew.pl/files/przemyslaw_chylarecki.pdf

Damka_Pik - 2011-02-17 00:58:37

W serwisie YouTube znalazłam niesamowity filmik autorstwa grupy reporterów z National Geographic z wyjątkowo „szalonymi” (a nieznanymi mi dotąd) ptakami w rolach głównych:

http://www.youtube.com/watch?v=Y7qcNiJTfVU&feature=fvwk

Szperałam trochę w sieci, żeby dowiedzieć się czegoś o tych wyjątkowych rozrabiakach – ale nie ma tego zbyt wiele. Polska wersja Wikipedii nie podaje ich charakterystyki, znalazłam nieco informacji w wersji angielskiej:   http://en.wikipedia.org/wiki/Striated_Caracara . Skrót tłumaczenia:

"Karakara falklandzka (Striated Caracara) Phalcoboenus australis – jeden z najinteligentniejszych ptaków drapieżnych z rodziny sokołowatych, głównie padlinożerca. Występuje przede wszystkim na Falklandach, ale także na kilku wyspach Ziemi Ognistej. Wcześniej na Falklandach był powszechny, obecnie spotykany jest tylko na bardziej odległych wyspach archipelagu; żeruje głównie w obrębie kolonii pingwinów i albatrosów. Na Falklandach populacja szacowana jest na zaledwie 500 par lęgowych; w dawniejszych latach została poważnie przetrzebiona przez hodowców owiec z powodu ataków tych ptaków na nowo narodzone jagnięta i osłabione owce."

Internetowe wydanie jednej z amerykańskich gazet - http://www.huffingtonpost.com/2010/10/2 … 68104.html - zamieszcza ten sam filmik, opatrując go krótkim komentarzem:

"Karakara falklandzka z niewiadomych powodów znana jest także pod nazwą Johnny Rock (Rock = gawron). Te określane także jako „diabły latające Wysp Falklandzkich” skrzydlate rozrabiaki dostarczyły reporterom National Geographic okazji do zrobienia doskonałych zdjęć, ponieważ przyłapali je jak demontowały im namiot, ukradły jedzenie, a nawet porozwijały i porwały papier toaletowy, niczym złośliwa zgraja nieznośnych dzieciaków. Dla tych ptaków dobra zabawa z ludźmi, przed którymi nie czują specjalnego respektu, nigdy się nie kończy. Dorosłe osobniki także nie grzeszą dobrym przykładem – biorąc sobie za cel młodsze pokolenia, bombardują młokosów, żeby im pokazać kto tu rządzi."

Niezłe gagatki. ;)

Sve - 2011-02-17 01:33:24

Na stronce www.vcpcso.cz pojawił się artykuł Pawła Dolaty (przeze mnie uzupełniony) o tegorocznym liczeniu łabędzi w Czechach. Zapraszam potrenować czeski :)  (jest tez angielskie podsumowanie).
Svě

Sve - 2011-02-19 12:12:04

Zapraszam ponownie na naszą stronkę www.vcpcso.cz, gdzie pojawił się artykuł o Delcie rzeki Evros od Evy Stets. Chodzi o pierwszą część trójdzielnego cyklu o Delcie Evros. Artykuł ma też pełne tłumaczenie na język angielski, możecie więc sobie poczytać i wy, kto po czesku czytać nie chce :)
Svě

Eva Stets - 2011-03-08 21:57:09

6 marca 2011 na stronie Východočeské pobočky ČSO (http://www.vcpcso.cz) ukazała się druga część mojego tekstu o Delcie Evros, w której nawiązuję głównie do ptaków zimujących na terenach tej ciekawej ostoi ptaków. Jak mówi Sve: "Zapraszam potrenować czeski". :) (jest także wersja angielska).

Link bezpośredni do drugiej części : http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … =1&lang=cs

Dziękuję Sve za czeskie tłumaczenie artykułu. :)

sve napisał:

Zapraszam ponownie na naszą stronkę www.vcpcso.cz, gdzie pojawił się artykuł o Delcie rzeki Evros od Evy Stets. Chodzi o pierwszą część trójdzielnego cyklu o Delcie Evros. Artykuł ma też pełne tłumaczenie na język angielski, możecie więc sobie poczytać i wy, kto po czesku czytać nie chce :)
Svě

Piotr J. - 2011-04-05 12:37:37

05.04.2011.

Artykuł z łódzkiej GW.

Pustułki na dachach kamienic starają się o pustułki

Popatrzmy w górę. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy, jak w Łodzi wiosna uderza do głowy zwierzętom.
Na przykład pustułkom, których sezon godowy właśnie się rozpoczyna. Wypatrywać pustułek warto, bo to wyjątkowy sokół. W przeciwieństwie do większości ptaków drapieżnych, pustułki są gatunkiem synantropijnym. Czyli takim, który najlepiej czuje się w pobliżu dużych skupisk ludzi. I o ile dostrzeżenie pustułek - w szczególności takich, które oddają się miłosnym zabiegom - nie jest łatwe, to ze znalezieniem gniazd tych ptaków nikt nie powinien mieć problemu.

W Łodzi gniazduje kilkadziesiąt par tego gatunku. Część w szczelinach murów kamienic lub gotowych otworach. Miejsca, w których pustułki założyły gniazda, ubrudzone są na biało ich odchodami. Dużo ptaków jednak zasiedla specjalne budki lęgowe, przygotowywane i zakładane co roku przez ornitologów z Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej (zdjęcia)... http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,9377 … z1IdzhERYq

Sve - 2011-04-05 13:32:51

Ostatnia - trzecia - część serialu Evy Stets o Delcie rzeki Evros jest od dzisiaj na naszym webu www.vcpcso.cz, po czesku i po angielsku. Zapraszam :)

Sve - 2011-05-23 19:37:54

Na stronce www.vcpcso.cz mamy artykuł o oknówkach w gnieździe dymówek i wróblach w gnieździe oknówek od Evy Stets. Zapraszam do czytania po czesku albo po angielsku.
Svě

kempos1 - 2011-06-19 06:49:32

O wspólnej akcji, polsko-czeskiej, obrączkowania słowików, która odbyła się w połowie maja, opisuje portal Ostrów nasze miasto:
http://www.ostrow.naszemiasto.pl/artyku … 9d5,1,3,60

Paweł T. Dolata - 2011-07-03 08:54:51

Witam!

Nie samymi bocianami PwG OTOP żyje, więc zapraszam na krótką relację z akcji kontroli stanowisk sów płomykówek na www.pwg.otop.org.pl, z linkami do dwóch obszernych tekstów na ten temat na tej samej stronie.

Jest to wieloletni projekt Tomka Ekierta i bez jego zaangażowania (także finansowego, projekt nie jest dofinansowany z zewnątrz) mielibyśmy zaledwie przypadkowe dane o tym trudnym do wykrycia gatunku w regionie. Przy okazji badania jego pokarmu do pracy magisterskiej Tomka dostarczyły bardzo obszernych danych o drobnych ssakach powiatu ostrowskiego.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Eva Stets - 2011-07-05 07:02:10

Wildlife Photography in Greece

No nareszcie ruszyła :) ... chciałoby się powiedzieć o nowej stronie-blogu, jaka powstała parę dni temu w Grecji. Strona ma na celu przekazanie ciekawych obserwacji ptaków, ale szczególnie ciekawych zdjęć greckich fotografów przyrody, bo to jest jej założeniem. A ponieważ każde autorskie zdjęcie, to też publikacja - zapraszam Państwa pod linki niżej.

Zaczynamy skromnie - ze zdjęciami z maja 2011 - na razie zostały tam umieszczone foto z kilku kategorii z corocznego konkursu obserwacji różnych gatuntów ptaków (Photo Bird Race 2011).
Ale z racji, że nie każdy konkursy lubi i nie każdy w nich bierze udział - w osobnym dziale pokazano też kilkanaście fotografii autorów, którzy w nim udziału nie wzięli (jako ciekawostkę podam, że w tej kategorii są także moje zdjęcia, które nota bene w pierwszej wersji pokazałam także tutaj na forum, opisując kilka z moich ciekawych obserwacji ptaków).

Zapraszam do zerknięcia na fotografie pod linki (krótkie opisy i informacje są także w języku angielskim):

1. http://wildlifephotographygreece.blogspot.com/

2. http://wildlifephotographygreece.blogsp … g%20photos

Pozdrawiam
Eva Stets
Greckie Stowarzyszenie Fotografów Przyrody (FAF)

Eva Stets - 2011-09-07 11:11:56

Obrączkowanie łabędzi krzykliwych

Kilka razy wspomniano na forum o obrączkowaniach łabędzi. Osobom, które nie widziały nigdy takiej akcji na żywo polecam poniższy filmik, gdzie można zobaczyć jak w tym roku (Topolany 2011) obrączkowała razem ze swą ekipą łabędzie krzyklikwe mistrzyni tego fachu - dr Maria Wieloch.

Z racji, że filmik jest dostępny publicznie w internecie, więc jest to także publikacja on-line i warto to zobaczyć - zachęcam do obejrzenia tej niesamowicie ciekawej akcji:

http://www.youtube.com/watch?v=Ve-DHTSS8IY

Jacek P. - 2011-09-07 23:32:02

Obrączkowanie z policyjną asystą! :)

Eva Stets - 2011-09-13 14:21:45

Darmowe archiwum ornitologicznego czasopisma Ornis Fennica

Jak podano na polskiej stronie Birdwatching (cytuję):  "Po Dutch Birding kolejne prestiżowe czasopismo ornitologiczne umieszcza w Internecie darmowe pliki z archiwalnymi artykułami. Obecnie bez żadnych opłat można pobrać z sieci wszystkie teksty, jakie w latach 1924-2010 ukazały się na łamach Ornis Fennica. (...) Elektroniczne archiwum Ornis Fennica to prawdziwy skarbiec - zawiera ponad 1600 publikacji".

Więcej informacji na ten temat, podanych na podstawie źródła http://ornisfennica.org/ można przeczytać pod linkiem: http://www.birdwatching.pl/wiadomosci/17/art/1064

Eva Stets - 2011-09-15 00:06:06

Secrets of Digital Bird Photography Tools and Techniques

Bardzo ciekawa publikacja-on line pod tytułem jak wyżej - dla wszystkich, którzy interesują się fotografowaniem ptaków. Księga, której autorem jest William H. Majors, dostępna darmowo w Internecie do poczytania, poznania tajników fotografowania ptaków i do zobaczenia znakomitych zdjęć w galerii foto.

Komentować nie trzeba, wystarczy kliknąć na link niżej i ...zagłębić się w lekturze. :)

http://www.digitalbirdphotography.com/w … ction.html

Ważne: Kopiowanie z księgi zdjęć i tekstów jest chronione prawem autorskim - jakkolwiek organizacje non-profit, które by chciały wykorzystać materiały mogą się skontaktować z autorem i poprosić o zgodę publikacji - więcej informacji na ten temat na podanej stronie w odpowiednim dziale.

Eva Stets - 2011-09-15 22:03:24

O obrączkowaniu ptaków i monitoringu ptaków szponiastych

Parę dni temu rozpoczęło się jesienne obrączkowanie ptaków wróblowych i monitoring ptaków szponiastych na wyspie Antikythira w Grecji. Akcja (tak jak zawsze) odbywa się pod patronatem Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS), partnera Birdlife International.
Swego czasu pisałam o tym przedsięwzieciu na stronie PwG OTOP, w "greckiej części strony" (http://www.pwg.otop.org.pl/grecja9.php). Obecnie, regularnie, na stronie HOS są podawane sprawozdania z tej akcji, często ilustrowane ciekawymi foto.  Blog jest pisany w języku angielskim, szczególnie z racji na wolontariuszy, którzy każdego roku biorą udział, tak w obrączkowaniu, jak i w notowaniach ptaków szponiastych.

Link bezpośredni do tej części strony, gdzie są podawane bieżące sprawozdania jest: http://blogs.ornithologiki.gr/osa/

Eva Stets - 2011-09-21 05:07:14

Czwarty lęg pary mazurków

Pod takim tytułem można przeczytać na stronie TB Bocian bardzo ciekawy tekst o tegorocznych obserwacjach czwartego lęgu pary mazurków. Autorem tekstu jest Kamil Kryński, który ten lęg obserwował i odnotował.

Autor nawiązał także do tego, że czwarty lęg u mazurków jest niebywałą rzadkością i że na terenie Polski był już kiedyś stwierdzony w okolicach Poznania. Przypadek ten został opublikowany przez M. Wieloch i S. Strawińskiego w „Ekologii Ptaków Wybrzeża” w 1976 roku.

Warto więc przeczytać tekst o tegorocznej takiej obserwacji:  http://www.bocian.org.pl/artykuly/czwar … y-mazurkow

Eva Stets - 2011-09-30 05:15:15

Kruki do odstrzału, bo przeszkadzają myśliwym

Dosyć głośno w Polsce w ostatnich dniach o wydanej przez...Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie zgodzie na odstrzał 250 kruków, 190 wron siwych i 600 srok.

28 września 2011 w "Gazecie Wyborczej" ukazał się tekst, pod którym podpisują się Robert Robaszewski i Adam Wajrak. Tekst nosi tytuł: Kruki do odstrzału, bo przeszkadzają myśliwym: http://wyborcza.pl/1,75400,10371952,Kru … z1ZH1Y2vgj

W artykule wypowiadają się także: dr Przemysław Chylarecki (opiekun naukowy monitoringu ptaków w ramach państwowego monitoringu środowiska), Zdzisław Cenian z Komitetu Ochrony Orłów (KOO), Paweł Średziński (rzecznik WWF Polska) i Tomasz Chodkiewicz (koordynator monitoringu ptaków w OTOP), podlinkowany jest także komentarz Adama Wajraka, bezpośrednio dostępny także tutaj: http://wyborcza.pl/1,109333,10372187,Pr … urzyc.html

Oburzenie wobec tej decyzji rośnie, tym bardziej, że pod koniec tekstu pisze (cytuję): "Niestety, odwołanie się od decyzji wydanej w trybie administracyjnym i wstrzymanie jej wykonania będzie bardzo trudne".

Z podlikowanymi dalej tekstami i info na ten temat także tutaj: http://kwik-maz.blogspot.com/2011/09/kruk-krukowi.html

Eva Stets - 2011-10-01 18:18:09

Stanowisko OTOP dot. odstrzału kruków, srok i wron siwych

Na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) ukazał się wczoraj (30 września 2011) sprzeciw przeciw decyzji zezwalajającej na odstrzał krukowatych (cytuję początek tekstu):

"Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) wyraża stanowczy sprzeciw przeciwko decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie zezwalającej na odstrzał 250 kruków, 600 srok i 190 wron siwych." (...)

Tekst ten ukazał się w dziale "Aktualności", jako "Bardzo ważne", a podpisuje się pod nim Ireneusz Mirowski, dyrektor Ochrony Przyrody (OTOP).

Link bezpośredni: http://www.otop.org.pl/aktualnosci/2011 … on-siwych/

AnkazReading - 2011-11-07 23:51:57

W magazynie internetowym Wildlife Extra (http://www.wildlifeextra.com/go/news/ki … on.html#cr) ukazała się w październiku 2011 r. wiadomość o polskim zimorodku, który - bijąc odnotowane w Wielkiej Brytanii rekordy dla tego gatunku - przeleciał najprawdopodobniej ponad tysiąc kilometrów, by zatrzymać się w rezerwacie przyrody Orford Ness na wybrzeżu hrabstwa Suffolk (południowo-wschodnie wybrzeże Anglii).

Pobił tym uprzedni rekord ustalony przez brytyjskiego zimorodka, zaobrączkowanego w miejscowości Marloes w Pembrokeshire (południowo-zachodnia Walia), a następnie stwierdzonego w północnej Hiszpanii (miejscowość Irun) po pokonaniu odległości około 970 km.

Mało tego, nasz zimorodek jest jak dotychczas pierwszym gościem z terenów położonych tak daleko na wschód od Wysp Brytyjskich. Dotychczas odnotowywano tylko ptaki migrujące z Francji, Belgii, Holandii i Niemiec.

Naszego zimorodka schwytali, a następnie wypuścili na wolność,  członkowie Landguard  Bird Observatory podczas rutynowych czynności przy obrączkowaniu i badaniu ptaków.

Mike Marsh, wolontariusz obrączkujący ptaki dla Landguard Bird Observatory, stwierdził, co następuje:  „Co roku odnotowujemy niewielkie liczby zimorodków w Orford Ness – zwykle w jesieni. Dotychczas zakładaliśmy, że są to młode ptaki, pochodzące raczej z niedalekich terenów lęgowych, które szukają sobie nowych terytoriów.

To będzie jedna z najdłuższych migracji wśród zimorodków w naszej bazie danych ptaków obrączkowanych.  Czekamy niecierpliwie na potwierdzenie tego rekordu przez British Trust for Ornithology (Brytyjski Związek Ornitologiczny), a także na bliższe informacje z polskiej centrali  obrączkowania ptaków.”

Zimorodki występują i gnieżdżą się na terenie Wysp Brytyjskich, ale co roku dołącza do nich niewielka liczba osobników z kontynentu europejskiego. Przypuszczalnie szukają siedlisk, które w zimie nie zamarzają na zbyt długi czas.

Ostatni, przed polskim, zimorodek odnotowany na Wyspach Brytyjskich, który zaobrączkowany był na kontynencie,  pokonał lotem 819 kilometrów z miejscowości Aken w Niemczech. W Wielkiej Brytanii zaobserwowano go 29 października 2008 r.

Grant Lohoar, jeden z kierowników rezerwatu Orford Ness, podkreśla, że rekordowa wędrówka polskiego zimorodka była możliwa do stwierdzenia tylko dzięki temu, że ptak był zaobrączkowany, co dało możliwość ustalenia jego indywidualnych danych i odnotowania długości wędrówki migracyjnej przez ekspertów – wolontariuszy ośrodka. Widać na tym przykładzie ogromne znaczenie obrączkowania ptaków dla ochrony przyrody i badań ekologicznych.

(powyższy tekst stanowi streszczenie artykułu)

Paweł T. Dolata - 2011-11-10 08:11:12

Witam!

Właśnie dostałem informację od kolegi Romka Kucharskiego, najlepszego w Polsce specjalisty od zimorodków, że to on obrączkował tego ptaszka - jako pisklę 6 lipca tego roku na rz. Drawie. :)

Europejski rekord wędrówki tego gatunku również należy do ptaka oznakowanego przez Romka w Polsce, a stwierdzonego w Hiszpanii – dokładnie 2151 km w linii prostej.

Obu rekordów gratuluję! :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

AnkazReading napisał:

W magazynie internetowym Wildlife Extra (http://www.wildlifeextra.com/go/news/ki … on.html#cr) ukazała się w październiku 2011 r. wiadomość o polskim zimorodku, który - bijąc odnotowane w Wielkiej Brytanii rekordy dla tego gatunku - przeleciał najprawdopodobniej ponad tysiąc kilometrów, by zatrzymać się w rezerwacie przyrody Orford Ness na wybrzeżu hrabstwa Suffolk (południowo-wschodnie wybrzeże Anglii).

Pobił tym uprzedni rekord ustalony przez brytyjskiego zimorodka, zaobrączkowanego w miejscowości Marloes w Pembrokeshire (południowo-zachodnia Walia), a następnie stwierdzonego w północnej Hiszpanii (miejscowość Irun) po pokonaniu odległości około 970 km.

Mało tego, nasz zimorodek jest jak dotychczas pierwszym gościem z terenów położonych tak daleko na wschód od Wysp Brytyjskich. Dotychczas odnotowywano tylko ptaki migrujące z Francji, Belgii, Holandii i Niemiec.

Naszego zimorodka schwytali, a następnie wypuścili na wolność,  członkowie Landguard  Bird Observatory podczas rutynowych czynności przy obrączkowaniu i badaniu ptaków.

Mike Marsh, wolontariusz obrączkujący ptaki dla Landguard Bird Observatory, stwierdził, co następuje:  „Co roku odnotowujemy niewielkie liczby zimorodków w Orford Ness – zwykle w jesieni. Dotychczas zakładaliśmy, że są to młode ptaki, pochodzące raczej z niedalekich terenów lęgowych, które szukają sobie nowych terytoriów.

To będzie jedna z najdłuższych migracji wśród zimorodków w naszej bazie danych ptaków obrączkowanych.  Czekamy niecierpliwie na potwierdzenie tego rekordu przez British Trust for Ornithology (Brytyjski Związek Ornitologiczny), a także na bliższe informacje z polskiej centrali  obrączkowania ptaków.”

Zimorodki występują i gnieżdżą się na terenie Wysp Brytyjskich, ale co roku dołącza do nich niewielka liczba osobników z kontynentu europejskiego. Przypuszczalnie szukają siedlisk, które w zimie nie zamarzają na zbyt długi czas.

Ostatni, przed polskim, zimorodek odnotowany na Wyspach Brytyjskich, który zaobrączkowany był na kontynencie,  pokonał lotem 819 kilometrów z miejscowości Aken w Niemczech. W Wielkiej Brytanii zaobserwowano go 29 października 2008 r.

Grant Lohoar, jeden z kierowników rezerwatu Orford Ness, podkreśla, że rekordowa wędrówka polskiego zimorodka była możliwa do stwierdzenia tylko dzięki temu, że ptak był zaobrączkowany, co dało możliwość ustalenia jego indywidualnych danych i odnotowania długości wędrówki migracyjnej przez ekspertów – wolontariuszy ośrodka. Widać na tym przykładzie ogromne znaczenie obrączkowania ptaków dla ochrony przyrody i badań ekologicznych.

(powyższy tekst stanowi streszczenie artykułu)

AnkazReading - 2011-11-28 18:07:26

W poniższym linku można przeczytać interesujący artykuł  ze strony internetowej BBC - NATURE UK, podsumowujący migrację ptaków obserwowaną na Wyspach Brytyjskich w obecnym sezonie:

http://www.bbc.co.uk/blogs/natureuk/201 … -a-r.shtml

Autorzy artykułu podkreślają między innymi, że niedługo należy spodziewać się dalszych ptasich gości z Europy Wschodniej (przez co Anglicy zwykle rozumieją Europę Środkową, z Polską włącznie) i z zachodnich obszarów Rosji, w miarę obniżania się temperatur na tych terenach.  Ptaki, które z tego powodu powinny niedługo przylatywać w zwiększonych liczbach na Wyspy Brytyjskie, to między innymi: łabędzie czarnodziobe Cygnus columbianus (ang. Bewick's Swan), głowienki Aythya ferina (Pochard), gągoły Bucephala clangula (Goldeneye) i tracze bielaczki Mergellus albellus (Smew). Spodziewane są także dalsze przyloty różnych gęsi i ptaków drozdowatych Turdidae (Thrushes).

AnkazReading - 2011-12-02 11:35:33

Anomalie pogodowe powodują nietypowe zachowania ptaków w Anglii, chociaż jesienne przyloty są w pełnym toku

Wyjątkowo ciepła i słoneczna pogoda, panująca jak dotychczas przez całą jesień w Anglii, tak "skołowała" parę kaczek krzyżówek w londyńskim ośrodku ptactwa wodnego WWT London Barnes, że zabrały się do zakładania rodziny. Siedemnastego listopada wykluło im się jedenaście piskląt. Kaczęta - przezwane natychmiast "Miracle Mallards" czyli "Cud-krzyżówki" :) - mają się znakomicie i pływają żwawo po jeziorze, grzejąc się w łagodnym późnojesiennym słońcu:
http://www.wwt.org.uk/visit-us/london/n … -november/
Normalnie lęgów krzyżówek można się spodziewać od kwietnia do czerwca, chociaż czasami późne lęgi, w przypadku, kiedy pierwszy się nie udał, zdarzają się nawet w sierpniu. Druga połowa listopada to jednak rekord, a raczej anomalia.

Temperatury do 16 stopni Celsjusza i słoneczna pogoda rozleniwiły także parę sokołów wędrownych w ośrodku. Zaobserwowano, jak brodzą one w wodzie jeziorka, zanurzone prawie po upierzenie piersi.Wyglądały podobno bardziej jak para zrelaksowanych, chlapiących się w wodzie plażowiczów, niż imponujące ptaki drapieżne, które potrafią błyskawicznie pozbawić życia swojej zdobyczy w locie.
Jeden z nich sfotografowany został tuż przed "chłodzącą kąpielą": http://www.wwt.org.uk/visit-us/london/n … -centre-2/

Richard Bullock, ekolog zatrudniony w ośrodku, odnotował, że jeszcze w październiku i pierwszej połowie listopada słychać było w ośrodku różne świerszcze, a także żaby śmieszki - głosu tych ostatnich można by się spodziewać raczej w maju i czerwcu. (Nasi czytelnicy mogą na własne uszy przekonać się, jak to brzmi, z nagrania Reni http://www.youtube.com/watch?v=TlpLwZfdYTA , które zbiegiem okoliczności podała na forum parę dni temu)

W ośrodku odnotowano też ważki i różne inne "pozasezonowe" owady latające i szukające pożywienia wokół stawów i jeziorek rezerwatu. Zapewne przydadzą się same jako pożywienie ptactwa.

Ale równocześnie pośród szuwarów z drugiej strony jeziorka zauważyć można bączka, który już około miesiąca temu przybył tu na swoje zimowisko. Przylatują także kaczki: cyraneczki, świstuny, krakwy i płaskonosy. W ostatniej dekadzie listopada rezerwat odwiedziła para hełmiatek Netta rufina (red-crested pochard):  http://www.wwt.org.uk/news/all-news/201 … in-barnes/
Zachodzi możliwość, że są to ptaki, które przyleciały z Niemiec albo Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ są bardzo płochliwe i unikają zbliżania się do ludzi, a nawet budynków. Hełmiatki, które pozostają w Anglii cały rok, pochodzące najczęściej od ptaków-uciekinierów z kolekcji ptactwa dzikiego, nie są zwykle aż tak nieufne.

W tym samym czasie, co hełmiatki, przyleciały też - nieczęsto tu widywane – wąsatki Panurus biarmicus (bearded tit), ptaki wróblowe spokrewnione z sikorami. Jest ich zaledwie cztery, ale są bardzo miło widzianymi w ośrodku gośćmi.

Z jeszcze większym entuzjazmem przyjęto pojawienie się aż trzech bielaczków Mergellus albellus (smew). Wszystkie mają rude główki, a więc są to samice albo młode samce. Trzy bielaczki stanowią obserwację istotną w skali Wielkiej Brytanii, gdyż ich zimową populację szacuje się tu zaledwie na około 180 osobników. W ośrodku Barnes dawno już nie widziano trzech bielaczków naraz.

Co ciekawe, bielaczki to gatunek sięgający wstecz około dwóch do półtora miliona lat, do czasów najwcześniejszego plejstocenu, jak wynika z kopalin znalezionych w Anglii [Mlíkovský Jirí 2002. Cenozoic Birds of the World, Part 1: Europe. Ninox Press, Prague, str. 123]. http://www.wwt.org.uk/news/all-news/201 … good-news/

AnkazReading - 2011-12-05 19:10:19

Mała antydota na jesienny niedostatek bocianich tematów: to może nie jest ciekawa publikacja sensu stricto, ale na pewno świetne, nastrojowe jesienne zdjęcie mnogości ptaków (jak się wydaje, gatunków przelotnych - frapują mnie szczególnie te czerwonogłowe na bliższym planie!) na rozlewisku przy ujściu rzeki Severn, a więc  w pobliżu rezerwatu WWT Slimbridge w południowo-zachodniej Anglii.  O tym rezerwacie piszemy oddzielnie w wątku "Inne ptaki on-line » Łabędzie, gęsi, kaczki i inne ptaki ze Slimbridge w Anglii (2011-2012)" Autorem zdjęcia jest James Lees, jeden z pracowników Slimbridge, a zamieszczone jest ono w piątkowym wydaniu internetowym dziennika The Guardian, oraz także na stronie Slimbridge.

http://www.guardian.co.uk/environment/b … een-shoots

Pozorna prostota doskonałego zestawienia obrazu ptaków na wodzie i tych lecących nad nimi w powietrzu (aż trzeba się zastanowić, czy któreś z nich to nie jest wodne odbicie!) robi ze zwykłej jesiennej sceny małe dziełko sztuki fotograficznej.  Dlatego je tu podaję, żeby się z forumowiczami podzielić - dla czystej przyjemności popatrzenia na taki jesienny obrazek, którą miłośnicy ptaków na pewno docenią.

(Niżej na tej samej stronie jest zdjęcie chmary, a raczej może "chmury" :) szpaków nad molem w Brighton.)

Pozdrowienia

Zbychur - 2011-12-09 14:40:12

AnkazReading napisał:

Mała antydota na jesienny niedostatek bocianich tematów: to może nie jest ciekawa publikacja sensu stricto, ale na pewno świetne, nastrojowe jesienne zdjęcie mnogości ptaków (jak się wydaje, gatunków przelotnych - frapują mnie szczególnie te czerwonogłowe na bliższym planie!) na rozlewisku przy ujściu rzeki Severn, a więc  w pobliżu rezerwatu WWT Slimbridge w południowo-zachodniej Anglii.  ...

Zdjęcie rzeczywiście ma swój klimat. A te "czerwonogłowe" ptaki na bliższym planie to głowienki Aythya ferina (Common Pochard). Szkoda, że zdjęcie takie małe i słabo je widać, z bliska można głowienkę zobaczyć tutaj :)

Oprócz zdjęcia warto też zwrócić uwagę na sam tekst, który omawia sposoby fotografowania ptaków wodnych i ich środowiska i zawiera wiele cennych uwag, zwłaszcza dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią przyrodniczą. A więc jest to też z pewnością ciekawa publikacja on-line Dzięki :)

AnkazReading - 2011-12-19 18:02:50

Dzisiaj w Anglii w wiadomościach telewizyjnych programów BBC poczesne miejsce zajął biegus łyżkodzioby Eurynorhynchus pygmeus - spoon-billed sandpiper!
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-gl … e-16243751

Trzynaście młodych osobników tego ponoć najrzadszego ptaka świata przywieziono przed paroma tygodniami (11 listopada) do rezerwatu WWT Slimbridge w hrabstwie Gloucestershire
http://www.bbc.co.uk/nature/15692417.
Ptaki wykluły się w Rosji, w specjalnie przystosowanej wykluwalni
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-gl … e-14108072
zanim przetransportowano je osiem tysięcy kilometrów do Anglii. Według ekspertów ze Slimbridge ta precyzyjnie skoordynowana akcja stanowi pierwsze tego rodzaju wydarzenie w skali światowej. Po przybyciu do Anglii młode ptaki musiały przejść okres kwarantanny, zanim można było właśnie dzisiaj zaprezentować je szerszej publiczności.

http://www.wwt.org.uk/news/all-news/201 … irst-time/

Stały podgląd przez kamery pozwala ekspertom-ornitologom śledzić na bieżąco postęp aklimatyzacji ptaków w nowym środowisku w specjalnie dla nich zaprojektowanych pomieszczeniach.

Goście odwiedzający ośrodek Slimbridge mogą też oglądać ten przekaz na miejscu.

Szacuje się, że na wolności żyje mniej niż 100 par biegusa łyżkodziobego. Gatunek ten  ma status "krytycznie zagrożony" - w ostatnim dziesięcioleciu populacja tych ptaków zmniejszyła się o 90%.

Eksperci obawiali się, że bez pilnej interwencji biegus łyżkodzioby może wyginąć w ciągu najbliższych dziesięciu lat - stąd decyzja podjęcia tej akcji. Przyczyn drastycznego spadku populacji upatruje się w łowiectwie, a także niszczeniu stanowisk postojowych tego gatunku na jego trasach migracyjnych.

Na wolności biegus łyżkodzioby gniazduje na obszarach tundry nadmorskiej w północno-wschodnich rejonach Rosji, natomiast zimy spędza o ponad osiem tysięcy kilometrów dalej - w strefach tropikalnych Azji południowej i południowo-wschodniej.

Populacje młodych osobników są drastycznie dziesiątkowane przez odławianie w Birmie (Myanmar), Tajlandii i Bangladeszu.  To powoduje krytyczne zagrożenie dla przeżycia gatunku. Jakby tego było mało, poszerzanie terenów rolniczych i postępująca urbanizacja niszczą stanowiska postoju i odpoczynku biegusa łyżkodziobego na trasach wędrówki - przykładem może być dewastacja terenów podmokłych Saemangeum w Korei Południowej, gdzie wybudowano tamę o długości dwudziestu kilometrów w celu osuszenia terenu i przeznaczenia go pod zagospodarowanie budowlane lub przemysłowe.

Obecny projekt rozrodu i podtrzymania gatunku biegusa łyżkodziobego powstał w zgranej współpracy między kilkoma organizacjami: WWT, Birds Russia (Rosja Na Rzecz Ptaków), moskiewskie zoo oraz brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB), które z kolei koordynowało prace między współpracownikami z takich dalszych instytucji i grup, jak BTO (British Trust for Ornithology), BirdLife International, ArcCona, a także The Spoon-Billed Sandpiper Task Force (Zespół Roboczy Biegusa Łyżkodziobego).

W czerwcu 2011 r. zespół specjalistów-ekologów zajmujących się ochroną rzadkich gatunków ptaków udał się na półwysep Czukotka na dalekim wschodzie Rosji. Celem wyprawy było znalezienie gniazd biegusa łyżkodziobego na terenie o powierzchni około 260 kilometrów kwadratowych. Poszukiwania trwały całymi tygodniami.  Znalezione jaja wytypowane do programu ochrony umieszczono w wykluwalni, a po udanym wykluciu pisklęta poddano pierwszej kwarantannie w zoo w Moskwie.  Pierwszy swój życiowy lot pisklaki odbyły nie samodzielnie o własnych skrzydłach :), a samolotem - na londyńskie lotnisko Heathrow.  Stamtąd przewieziono je do Slimbridge, gdzie będą stanowiły wielką atrakcję dla gości ośrodka. Z czasem jest nadzieja na ustanowienie populacji rozrodczej tego ptaka w rezerwacie Slimbridge.

Ekspert brytyjskiej organizacji ochrony ptaków RSPB, Andrew Farrar,  podkreśla, że o sukcesie można będzie mówić dopiero wtedy, gdy uda się zwiększyć populację tego gatunku na wolności, niemniej i obecne osiągnięcie stanowi istotny kamień milowy w drodze do tego celu.

Z kolei Roland Digby, który reprezentuje organizację WWT (Wildfowl and Wetlands Trust - Fundacja Na Rzecz Ptactwa Dzikiego i Terenów Podmokłych), stwierdza, że w oczach miłośników-podglądaczy dzikich ptaków biegus łyżkodzioby ma status "rzadkiej świętości".  Powiedział reporterom: "ten niewielki ptaszek ma przeciwko sobie tak wiele zagrożeń, że absolutnie konieczne jest nie tylko powstrzymanie zmniejszania się jego populacji, ale w ogóle uratowanie gatunku od wyginięcia".

Paweł T. Dolata - 2011-12-19 21:53:41

Dzięki Anko za dobre wieści o biegusie łyżkodziobym :) i dokładny opis działań ochroniarskich.

O przeznaczonym dla szerokiej publiczności, szczególnie dzieci i młodzieży, projekcie wspierania ochrony tego gatunku pisałem rok temu w specjalnym wątku na naszym forum: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … php?id=524 Tamże kolejne wiadomosci o tym rzadkim ptaku.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

AnkazReading napisał:

Dzisiaj w Anglii w wiadomościach telewizyjnych programów BBC poczesne miejsce zajął biegus łyżkodzioby Eurynorhynchus pygmeus - spoon-billed sandpiper!
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-gl … e-16243751

Trzynaście młodych osobników tego ponoć najrzadszego ptaka świata przywieziono przed paroma tygodniami (11 listopada) do rezerwatu WWT Slimbridge w hrabstwie Gloucestershire
http://www.bbc.co.uk/nature/15692417.
Ptaki wykluły się w Rosji, w specjalnie przystosowanej wykluwalni
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-gl … e-14108072
zanim przetransportowano je osiem tysięcy kilometrów do Anglii. Według ekspertów ze Slimbridge ta precyzyjnie skoordynowana akcja stanowi pierwsze tego rodzaju wydarzenie w skali światowej. Po przybyciu do Anglii młode ptaki musiały przejść okres kwarantanny, zanim można było właśnie dzisiaj zaprezentować je szerszej publiczności.

http://www.wwt.org.uk/news/all-news/201 … irst-time/

Stały podgląd przez kamery pozwala ekspertom-ornitologom śledzić na bieżąco postęp aklimatyzacji ptaków w nowym środowisku w specjalnie dla nich zaprojektowanych pomieszczeniach.

Goście odwiedzający ośrodek Slimbridge mogą też oglądać ten przekaz na miejscu.

Szacuje się, że na wolności żyje mniej niż 100 par biegusa łyżkodziobego. Gatunek ten  ma status "krytycznie zagrożony" - w ostatnim dziesięcioleciu populacja tych ptaków zmniejszyła się o 90%.

Eksperci obawiali się, że bez pilnej interwencji biegus łyżkodzioby może wyginąć w ciągu najbliższych dziesięciu lat - stąd decyzja podjęcia tej akcji. Przyczyn drastycznego spadku populacji upatruje się w łowiectwie, a także niszczeniu stanowisk postojowych tego gatunku na jego trasach migracyjnych.

Na wolności biegus łyżkodzioby gniazduje na obszarach tundry nadmorskiej w północno-wschodnich rejonach Rosji, natomiast zimy spędza o ponad osiem tysięcy kilometrów dalej - w strefach tropikalnych Azji południowej i południowo-wschodniej.

Populacje młodych osobników są drastycznie dziesiątkowane przez odławianie w Birmie (Myanmar), Tajlandii i Bangladeszu.  To powoduje krytyczne zagrożenie dla przeżycia gatunku. Jakby tego było mało, poszerzanie terenów rolniczych i postępująca urbanizacja niszczą stanowiska postoju i odpoczynku biegusa łyżkodziobego na trasach wędrówki - przykładem może być dewastacja terenów podmokłych Saemangeum w Korei Południowej, gdzie wybudowano tamę o długości dwudziestu kilometrów w celu osuszenia terenu i przeznaczenia go pod zagospodarowanie budowlane lub przemysłowe.

Obecny projekt rozrodu i podtrzymania gatunku biegusa łyżkodziobego powstał w zgranej współpracy między kilkoma organizacjami: WWT, Birds Russia (Rosja Na Rzecz Ptaków), moskiewskie zoo oraz brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB), które z kolei koordynowało prace między współpracownikami z takich dalszych instytucji i grup, jak BTO (British Trust for Ornithology), BirdLife International, ArcCona, a także The Spoon-Billed Sandpiper Task Force (Zespół Roboczy Biegusa Łyżkodziobego).

W czerwcu 2011 r. zespół specjalistów-ekologów zajmujących się ochroną rzadkich gatunków ptaków udał się na półwysep Czukotka na dalekim wschodzie Rosji. Celem wyprawy było znalezienie gniazd biegusa łyżkodziobego na terenie o powierzchni około 260 kilometrów kwadratowych. Poszukiwania trwały całymi tygodniami.  Znalezione jaja wytypowane do programu ochrony umieszczono w wykluwalni, a po udanym wykluciu pisklęta poddano pierwszej kwarantannie w zoo w Moskwie.  Pierwszy swój życiowy lot pisklaki odbyły nie samodzielnie o własnych skrzydłach :), a samolotem - na londyńskie lotnisko Heathrow.  Stamtąd przewieziono je do Slimbridge, gdzie będą stanowiły wielką atrakcję dla gości ośrodka. Z czasem jest nadzieja na ustanowienie populacji rozrodczej tego ptaka w rezerwacie Slimbridge.

Ekspert brytyjskiej organizacji ochrony ptaków RSPB, Andrew Farrar,  podkreśla, że o sukcesie można będzie mówić dopiero wtedy, gdy uda się zwiększyć populację tego gatunku na wolności, niemniej i obecne osiągnięcie stanowi istotny kamień milowy w drodze do tego celu.

Z kolei Roland Digby, który reprezentuje organizację WWT (Wildfowl and Wetlands Trust - Fundacja Na Rzecz Ptactwa Dzikiego i Terenów Podmokłych), stwierdza, że w oczach miłośników-podglądaczy dzikich ptaków biegus łyżkodzioby ma status "rzadkiej świętości".  Powiedział reporterom: "ten niewielki ptaszek ma przeciwko sobie tak wiele zagrożeń, że absolutnie konieczne jest nie tylko powstrzymanie zmniejszania się jego populacji, ale w ogóle uratowanie gatunku od wyginięcia".

Zbychur - 2011-12-20 16:44:41

Paweł T. Dolata napisał:

Dzięki Anko za dobre wieści o biegusie łyżkodziobym :) i dokładny opis działań ochroniarskich.
...

AnkazReading napisał:

Dzisiaj w Anglii w wiadomościach telewizyjnych programów BBC poczesne miejsce zajął biegus łyżkodzioby Eurynorhynchus pygmeus - spoon-billed sandpiper!
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-gl … e-16243751
...

O biegusie łyżkodziobym i problemach jego ochrony można też przeczytać  w artykule Antoniego Marczewskiego p.t. "Biegiem ratujmy biegusa" opublikowanym w najnowszym numerze "Ptaków Polski" (2/2011). Oprócz wielu bardzo interesujacych informacji można też znaleźć tam liczne zdjęcia zarówno samego biegusa jak też dokumentujące realizację projektu, o którym pisze Anka. Wprawdzie artykuł nie ma (na razie?) wersji elektronicznej ale podam tu link do strony czasopisma "Ptaki Polski", gdzie oprócz informacji o artykule jest też wiele innych ciekawych mateiałów i zdjęć, które z pewnością zainteresują wielu forumowiczów: http://www.ptaki-polski.pl/index.php

AnkazReading - 2011-12-21 00:19:13

Na stronie rezerwatu WWT Slimbridge można obejrzeć filmiki ukazujące początki projektu ratowania biegusa łyżkodziobego, a mianowicie wyprawę brytyjskich ekspertów-ornitologów na Czukotkę w poszukiwaniu gniazd tego przypuszczalnie najrzadszego ptaka świata. Z uzyskanych z nich zapłodnionych jajeczek eksperci mają nadzieję rozpocząć - w cieplarnianych warunkach zaplanowanych w projekcie  - odbudowę populacji tego krytycznie zagrożonego wyginięciem ptaka. Jak dotychczas ten pionierski projekt przebiega według planu - z jajek szczęsliwie wykluły się pisklaki, które po przebyciu odpowiednich kwarantann i długich międzykontynentalnych podróży zostały wczoraj zaprezentowane publiczności w rezerwacie Slimbridge w Wielkiej Brytanii.  Małe "bieguski- Łyżeczki" mają się dobrze i są wielką atrakcją dla gości ośrodka.

O projekcie pisałam już powyżej, na podstawie wiadomości BBC i związanych a nimi artykułów w internecie. Już dużo wcześniej o biegusach łyżkodziobych pisał na tych "łamach" Paweł Dolata, a wiadomość o najnowszym artykule na ten sam temat w czasopiśmie "Ptaki Polski" zawdzięczamy Zbychurowi (oba patrz wyżej).

Oto króciutka wersja filmu (dla widzów, którzy nie znają angielskiego):

http://www.wwt.org.uk/support-us/donate … er-appeal/

A dłuższa tutaj:

http://www.wwt.org.uk/what-we-do/saving … sandpiper/

Trzymajmy kciuki za maluchy! :)

AnkazReading - 2011-12-28 16:47:33

Ważna wiadomość dla telewidzów z dostępem satelitarnym do kanałów telewizji BBC, a także być może dla internautów, którzy umieją korzystać z serwisu telewizji BBC on-line:  www.bbc.co.uk/iplayer/

Jutro, czyli w czwartek 29 grudnia, o godzinie 20:00 czasu GMT, a więc o 21:00 w Polsce, kanał BBC1 wyświetli pierwszy odcinek nowej serii filmów przyrodniczych pod tytułem  EARTHFLIGHT,  czyli w niezupełnie dosłownym przekładzie  LOT WOKÓŁ ZIEMI
(słowo "earthflight" jest  nie tak łatwo przetłumaczalnym neologizmem - zbitką stworzoną może dla tego programu, pewnie dla kontrastu z istniejącym "space flight").

Według opisu w magazynie Radio Times, ta seria sześciu filmów (każdy trwa godzinę) poświęcona jest prawie wyłącznie lotom ptasim i fenomenowi ptasich migracji (chociaż jeden podobno pokazuje także latające ryby "wyfruwające" z wód oceanu).  Każdy odcinek przedstawia ptaki z innego kontynentu.

Głównym tematem jutrzejszego odcinka jest lot migracyjny pięciu milionów gęsi gatunku śnieżyca duża (snow goose), podróżujących z Zatoki Meksykańskiej na swoje lęgowiska na Arktyce.  Po drodze niektóre osobniki padają ofiarą polujących na nie bielików amerykańskich (bald eagle). W drodze na Arktykę gęsi mijają takie słynne punkty widokowe Ameryki Północnej (zarówno dzieła przyrody, jak i dzieła człowieka), jak fenomenalne twory skalne w dolinie Monument Valley na granicy stanów Utah i Arizona w USA, dolinę rzeki Mississippi i Statuę Wolności w Nowym Jorku.  Podobno kamerzyści (a zwłaszcza kamery założone samym ptakom) chwytają i utrwalają najbardziej niewiarygodne sceny zachowań dzikich stworzeń na wolności, jakie znamy z przyrodniczych filmów dokumentalnych. Widz ma wrażenie, że leci razem ze stadem i najzupełniej dosłownie widzi przesuwający się pod nim kontynent z perspektywy lotu ptaka - a nie są to komputerowe manipulacje obrazem, tylko efekt precyzyjnych przygotowań i nowoczesnej technologii umożliwiającej nam podglądanie dziko żyjących istot w ich naturalnych środowiskach i zachowaniach.

Wygląda na to, że seria EARTHFLIGHT, którą krytycy opisują już jako jako "zdumiewającą", "zapierającą dech w piersi" i jako "kolejny epicki wręcz cykl przyrodniczy",  stanie się jednym z tych programów, których nie wolno przegapić. Miejmy nadzieję, że nawet nieznajomość angielskiego nie przeszkodzi w podziwianiu scen filmu.

Pamiętajmy więc:  jutro wieczorem, godzina 21:00 w Polsce, program BBC1. Ze zwiastunów wygląda, że warto będzie serię nagrywać, jeżeli ma się taką możliwość.

Forumowiczów, którzy film obejrzą, zapraszamy do zamieszczenia tu recenzji ze swoich wrażeń.

Pozdrowienia,

Anka

AnkazReading - 2011-12-30 00:05:08

Żurawie mylą drogę w lotach migracyjnych?

Rzadki okaz żurawia białogłowego, Grus monacha (Hooded Crane) osobnik z gatunku gniazdującego w południowo-środkowej i południowo-wschodniej Syberii, a być może także w Mongolii, i normalnie zimującego w południowej Japonii, południowej Korei i Chinach, w tym roku przypuszczalnie pomylił trasę swojej zimowej wędrówki i przyleciał do rezerwatu ptasiego Hiwassee Refuge na południowym wschodzie stanu Tennessee, USA. Miejsce to jest znacznie odległe od normalnego zasięgu zimowania tego gatunku.

Ptaka zauważono w rezerwacie w połowie grudnia. Spędza tam czas w towarzystwie żurawi kanadyjskich.  Nie wydaje się prawdopodobne, aby był to uciekinier z hodowli w Stanach, gdyż nie ma żadnych obrączek, ani innych oznakowań. Jego przylot wywołał sensację wśród gości rezerwatu.  Melinda Welton, przewodnicząca sekcji ochrony w Towarzystwie Ornitologicznym Stanu Tennessee (Tennessee Ornithological Society), powiedziała reporterom, że goście chętni obejrzenia tego ptaka "podróżują do ośrodka ze wszystkich stron kraju. Podglądacze ptaków ciekawi naszego żurawia przyjeżdżali dotychczas z 26 stanów, a także z dwóch krajów spoza USA, w tym Rosji".
Miejscowy podglądacz ptaków dodał, że przybycie żurawia jest ewenementem stulecia dla miłośników ptactwa na południowym wschodzie stanu Tennessee. 

http://www.telegraph.co.uk/earth/wildli … -turn.html

Jeden z czytelników cytowanego artykułu dodał w swoim komentarzu, że rzadki przedstawiciel żurawia kanadyjskiego Grus canadensis(Sandhill Crane) odnotowany był tej jesieni w Szkocji przed udaniem się w dalszą wędrówkę wzdłuż wybrzeża brytyjskiego do Anglii Wschodniej, gdzie widziano go kilka dni, zanim odleciał dalej w kierunku środkowego Półwyspu Iberyjskiego.  Stamtąd pochodzi ostatnia jak na razie obserwacja. Ten przypadek był dopiero czwartym lub piątym odnotowaniem tego gatunku na Wyspach Brytyjskich.

Barbarka - 2011-12-30 20:33:59

30. grudnia 2011 r.

Szukając dziś chwili relaksu w nużącym dniu, zupełnie przypadkiem znalazłam zachwycający film o polskiej przyrodzie.

Link do filmu:  http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,1227 … ta_pl.html

Myślę, że mogę w całości zacytować komentarz redakcyjny (pod którym nikt się nie podpisał imieniem i nazwiskiem), pod którym ja podpisuję się obiema rękami:

" "Dziobem i pazurem" to w pełni autorskie dzieło Krystiana Matyska, które realizowano ponad 3 lata. Dzięki temu udało się uwiecznić na taśmie unikatowe sceny z życia ptaków Polski północno-wschodniej, m.in. walkę kruków i myszołowów, polowanie orła przedniego, atak orłów bielików na kolonię kormoranów oraz tańce godowe cietrzewi i żurawi. Wyjątkowe piękno udało się wydobyć ze scen ilustrujących wpływ zjawisk atmosferycznych na przyrodę. Film ten to obraz niezwykły, wykraczający daleko poza standard realizacyjny klasycznych filmów przyrodniczych. Autor filmu, chcąc uniknąć nachalnej dydaktyki, całkowicie zrezygnował z komentarza słownego. Bezpośrednio na emocje widza oddziaływują zachwycające zdjęcia i porywająca ścieżka dźwiękowa filmu. Narracja "Dziobem i pazurem" prowadzona jest w sposób fabularny: film składa się z odrębnych scen, stanowiących dramaturgiczne całości. Napięcie stopniowane jest niczym w thrillerze - obok ostrych scen walk i polowań znajdują się nastrojowe fragmenty, poświęcone np. wychowywaniu młodych."

Nic dodać, nic ująć. Film obejrzałam dwa razy.

A oto kilka kadrów zrzuconych, z opublikownego przecież w mediach publicznych, filmu:

- kadr 1 - atak kruków na myszołowa;
- kadr 2 - tokujący cietrzew;
- kadr 3 - tańce godowe żurawi;
- kadr 4 - orzeł bielik usiłujący wyciagnąć z wody upolowanego karpia;

http://img26.imageshack.us/img26/8400/dziobemipazurem0013.th.jpg http://img502.imageshack.us/img502/2654/dziobemipazurem0141.th.jpg http://img214.imageshack.us/img214/8153/dziobemipazurem0079.th.jpg http://img97.imageshack.us/img97/5386/dziobemipazurem0335.th.jpg

Gorąco polecam!    :applause:

AnkazReading - 2012-01-02 20:23:16

Przypomnienie:

Jeszcze jutro i pojutrze można oglądać w internecie pierwszy odcinek filmu BBC1 z nowej serii EARTHFLIGHT
:
http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b0 … h_America/

W czwartek 5 stycznia o 21:00 czasu polskiego na tym samym kanale BBC1, albo na BBC iPlayer, obejrzymy drugi odcinek, tym razem koncentrujący się na kontynencie afrykańskim.  Z opisów wynika, że będą w nim pokazane także bociany. Może będą wsrod nich Przygoda, Dziedzic i ich dzieci?

Pozdrowienia
Anka

AnkazReading - 2012-01-06 16:45:32

Nie bylo odezwu forumowiczów na moje wczesniejsze zapowiedzi filmu BBC TV EARTHFLIGHT, więc nie wiem, czy jest możliwe ogladanie go w Polsce. Zakladam jednak, ze wielu telewidzow ma dostep satelitarny do programow BBC TV. Jeżeli tak, to zdecydowanie warto jest te serie ogladac i nagrywac, nawet  jezeli nie rozumie sie angielskiego komentarza.

Natomiast nie jestem pewna, czy mozliwe jest w Polsce odbieranie tego programu przez iPlayer w internecie.  Sadzilam, ze tak, ale akurat pare dni temu rozczarowalam sie bardzo, probujac ogladac cos w odwrotna strone - mianowicie film polecany tu na forum, kilka wpisow wyzej, przez Barbarke: "Dziobem i pazurem", autorstwa Krystiana Matyska. Moje proby wbicia linku podanego przez Barbarke spelzly na niczym, bo film jest blokowany dla widzow spoza Polski.  To bylo duze rozczarowanie. Mam tylko nadzieje, ze moze ktos z forumowiczow nagral ten film i jakos  - bez pogwalcania praw autorskich  -  bede mogla kiedys go obejrzec.

Prosilabym wiec o informacje - czy ten link do EARTHFLIGHT:

http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b0 … ht_Africa/

jest mozliwy do "otwarcia" i ogladania w Polsce?

A ogladanie EARTHFLIGHT polecam bez zastrzezen - drugi odcinek jest jeszcze bardziej rewelacyjny, niz pierwszy. Dla mnie zwlaszcza sceny, w ktorych stada głuptaków przylądkowych Morus capensis (cape gannet) szybuja ponad powierzchnia oceanu i poluja na plynace w glebi wody lawice sardynek, zapieraly  wprost dech w piersiach. Ptaki pikuja do morza jak torpedy, z predkoscia, ktorej oko nie moze nadazyc, na glebokosc az 20 metrow! A tam wspolpracuja w tym polowaniu z delfinami, ktore od dolu zaganiaja sardynki na plytsze wody, gdzie latwiej je ptakom chwytac (nazwa "gluptak" jest dla tego ptaka bardzo niesprawiedliwa!!  :)). Cos niesamowitego, ale jest w tym odcinku takich niesamowitych scen duzo wiecej. Flamingi, pelikany, sępy płowe, bieliki afrykańskie - pokazywane nie tylko w locie, ale i w wielu roznych scenach polowania na pozywienie, w wielu przypadkach w zdumiewajacej "wspolpracy", koordynacji, a czasem nieuniknionej rywalizacji z roznymi zwierzetami na ladzie i w wodzie. Takze tance tokowe flamingow robia duze wrazenie.

Byly takze i migrujące z Europy bociany, oraz jaskółki - na moj gust, za malo bylo scen z bocianami, ale ma byc wiecej w kolejnym odcinku, w nastepny czwartek, 12 stycznia.

Pozdrowienia

Anka

Iganka - 2012-01-06 18:38:27

Niestety, po otwarciu podanego linku ukazuje się taki oto komunikat (zrzut z ekranu):

http://www.allegaleria.pl/images/ik0lr2x61jw1m00bdpi5_thumb.jpg

Z powyższego komunikatu wynika, że film można oglądać tylko na terenie UK.

AnkazReading - 2012-01-06 19:32:53

To szkoda, najwyraźniej to kwestia zakupu praw do dystrybucji.

Pozostaje mieć nadzieję, że Telewizja Polska z czasem tę serię kupi.

Na otarcie łez, parę migawek ze zwiastunów tych filmów - ciekawa jestem, czy przynajmniej te da się "otworzyć"? (kilka dłuższych fragmentów, które widzowie prywatnie próbowali wrzucić na Youtube, już zostało przez BBC zablokowane)
http://www.youtube.com/watch?v=GEIK6wthavg
http://www.youtube.com/watch?v=6ki6eHD_eGM
http://www.youtube.com/watch?feature=en … zqC989p6FI

Barbarka - 2012-01-07 11:47:33

Nie jest to sytuacja odosobniona. AnkazReading poinformowała mnie, że nie może obejrzeć filmu Krystiana Matyska "Dziobem i pazurem". Dzisiejszej nocy zrobiłam zrzut na YouTube. A że korzystam z ogólnodostepnej wersji "free" programu, to zmuszona byłam podzielić film na cztery części (max mogę zrzucić całościowo 15 minut). Jak na razie działa, a skoro film jest dostępny w Polsce cały czas, za darmo (reklamy!), to mam nadzieję, że nie będzie niemiłych niespodzianek, bo przesłaniem filmu jest oddanie hołdu 250 milionom ptaków zabijanych przez ludzi, w trakcie ich sezonowych migracji, w basenie Morza Śródziemnego (czołówka filmu)...
Film jest dotowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospdarki Wodnej, czyli pieniędzy pochodzących od podatników.

Linki do filmu:
- cz. I:    http://www.youtube.com/watch?v=AJtkbSHbpVc
- cz. II:   http://www.youtube.com/watch?v=vHPGRV5kf9A
- cz. III:  http://www.youtube.com/watch?v=TEA2_hM3NA4
- cz. IV:  http://www.youtube.com/watch?v=WgT3jYQbPHA

Jeszcze raz polecam, mimo, że jakość transmisji była zmieniająca się, i jest kilka momentów zawieszenia jej...

Pozdrawiam Forumowiczów    :papa:

AnkazReading - 2012-01-10 16:35:53

Mądrość przyrody i naturalna współpraca ekologiczna: starożytne dęby burgundzkie pomagają przeżyć brytyjskim sikorom.

Brytyjscy naukowcy-ekolodzy z uniwersytetu w Edynburgu ustalili,  ze sprowadzony ponownie trzysta lat temu na Wyspy Brytyjskie starożytny gatunek - dąb burgundzki (nazywany w Anglii dębem tureckim) pomaga sikorom modraszkom i sikorom bogatkom radzić sobie ze skutkami ocieplenia klimatu.
Nienormalnie wysokie temperatury powietrza w pierwszych miesiącach roku skłaniają te ptaki do składania jaj wcześniej, niż zwykle, co po wykluciu powoduje trudności w znalezieniu stosownego pożywienia dla piskląt.

Na szczęście ptaki znalazły nowe źródło pożywienia: zamiast zwykłej diety składającej się z młodych gąsienic, przestawiły się w pierwszym okresie na larwy galasówek, naturalnych pasożytów dębu burgundzkiego.

Ten gatunek drzew wyginał na Wyspach Brytyjskich około 120 tysięcy lat temu, na skutek ostatniego zlodowacenia na kontynencie europejskim. Ekolodzy zastanawiali się, czy sprowadzenie dębu burgundzkiego na Wyspy Brytyjskie po wielu tysiącach lat nieobecności nie zakłóciło równowagi pomiędzy obecna rodzima flora i fauna. Wbrew ich obawom wygląda na to, ze zadomawiający się przybysz odegra ważną rolę w utrzymaniu tej równowagi w obliczu nowych zmian klimatycznych. Graham Stone, naukowiec z uniwersytetu w Edynburgu, powiedział reporterom, ze "reintrodukcja dębu burgundzkiego i reinwazja galasówek stanowi być może po prostu powrót do istniejącej uprzednio naturalnej sytuacji w świecie przyrody. W miarę, jak dąb burgundzki zadomawia się z powrotem w swoim pradawnym środowisku, pomaga on równocześnie złagodzić skutki obecnych zmian klimatycznych."  A my cieszymy się, ze korzystają z tego przede wszystkim sikorki!

Opracowane na podstawie:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/scotland/7566522.stm

AnkazReading - 2012-01-19 21:00:40

Przypomnienie:

Dziś wieczorem, 19 stycznia o 21:00 czasu polskiego na kanale BBC1, albo na BBC iPlayer, oglądamy czwarty odcinek z serii EARTHFLIGHT, tym razem koncentrujący się na kontynencie południowoamerykańskim.  Z opisów wynika, że będą w nim pokazane kondory, sępy, kolibry i wiele innych ptaków tego kontynentu.
Ponieważ podaję to przypomnienie troche późno, będzie jeszcze można przez tydzień oglądać ten odcinek w internecie (o ile mamy opłacony dostęp do serwisu BBCiplayer):
http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b0 … h_America/

Pozdrowienia
Anka

AnkazReading - 2012-01-26 20:39:52

Przypomnienie dla telewidzów z dostępem satelitarnym do kanałów telewizji BBC, a także być może dla internautów, którzy mogą korzystać z serwisu telewizji BBC on-line:  www.bbc.co.uk/iplayer/:

Dziś wieczorem, 26 stycznia o 21:00 czasu polskiego na kanale BBC1, albo na BBC iPlayer, oglądamy piąty odcinek z serii EARTHFLIGHT, tym razem koncentrujący się na kontynentach Azji i Australii .  Z opisów wynika, że odcinek ten - jako ostatni filmujący w naturze życie i lot ptaków - (odcinek szósty pokaże nowatorskie i wręcz pionierskie techniki filmowania ptaków locie zastosowane w programie) zawiera szczególnie liczne, fascynujące  i różnorodne sceny z życia bogatej awiflory tych kontynentów (żurawie stepowe, gęsi tybetańskie, sępy, gołębie, kilka gatunków papużek australijskich, jaskółki, jerzyki, bieliki i bieliki olbrzymie).

Ponieważ podaję to przypomnienie troche późno, będzie jeszcze można przez tydzień oglądać ten odcinek w internecie (o ile mamy opłacony dostęp do serwisu BBCiplayer):
http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b0 … Australia/

Pozdrowienia
Anka

Wojtek Szukalski - 2012-02-22 14:05:53

19 lutego 2012 na stronie Komitetu Ochrony Orłów pojawiła się informacja o zestrzeleniu na Śląsku młodego orła przedniego pochodzącego z Czech, który w ramach przeprowadzanej tam restytucji gatunku został wypuszczony na wolność w 2011 roku. Ptak był wyposażony w nadajnik radiowy i satelitarny. Orła zestrzelił prawdopodobnie jakiś myśliwy... I niech mi ktoś teraz powie, że oni nie szkodzą naturze...
Artykuł jest do przeczytania >>>TUTAJ<<<
O programie przywracania orła przedniego w Czechach oraz jego dotychczasowych wynikach można przeczytać >>>TUTAJ<<<

Paweł T. Dolata - 2012-02-22 16:22:56

Przykra wiadomość, żal tak pięknego ptaka i wstyd przed czeskimi kolegami, których ciężką pracę nad projektem  introdukcji jakiś polski imbecyl w części zniweczył...

Ptaka z dużym prawdopodobieństwem zastrzelił myśliwy, członek Polskiego Związku Łowieckiego – bo każdy polski myśliwy musi być członkiem tej organizacji, a tylko członkowie PZŁ mogą w Polsce legalnie posiadać broń śrutową, taką z której zabito ptaka.

W 2006 r.  o postrzeleniu w Czechach, również bronią śrutową, czeskiego orła z tego samego projektu pisała Sve na stronie PwG OTOP: http://www.pwg.otop.org.pl/drapo4.php

Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” www.bociany.ec.pl

AnkazReading - 2012-02-28 17:17:23

To nie poziom decybeli, a "labiryntowa" architektura urbanistyczna sprawia, że ptaki miejskie śpiewają głośniej - tak wynika z badań naukowców i ornitologów w Danii i Walii.

http://www.sciencedaily.com/releases/20 … 132930.htm

Od dawna wiadomo było, że ptaki zamieszkałe w miastach, na przykład wróble, kosy i sikory, śpiewają głośniej i w wyższych rejestrach niż ich kuzyni z terenów pozamiejskich.  Badacze ptasiego zachowania i zwyczajów sądzili dotychczas, że spowodowane jest to koniecznością wzajemnej słyszalności w warunkach wielkomiejskich hałasów.  Ponieważ hałas w miastach zawiera głównie dźwięki mieszczące się w niższych częstotliwościach, uważano, że ptaki śpiewają w wyższych, aby po prostu "przekrzyczeć" zagłuszające im śpiew odgłosy.

Profesor Torben Dabelsteen z sekcji ekologii i ewolucji na wydziale biologii Uniwersytetu w Kopenhadze twierdzi, że przyczyny takiego ptasiego zachowania są jednak o wiele bardziej skomplikowane. Profesor Dabelsteen jest jednym z autorów pracy badawczo-naukowej prowadzonej we współpracy z kolegami z uniwersytetu w miejscowości Aberyswyth w Walii. Wyniki ich badań opublikowane zostały niedawno na łamach publikacji naukowej "PLoS One".   

Według autorów artykułu za to, że ptaki miejskie "drą się" głośniej, a raczej bardziej przenikliwie, odpowiedzialne są przede wszystkim różnice w fizycznym ukształtowaniu ich otoczenia - czyli, mówiąc po prostu, architektura miejska - w odróżnieniu od naturalnie ukształtowanych środowisk w lasach, na polach i łąkach.

Badania prowadzone z kontrolowanymi zapisami dźwięku wykazały, że nawet w odległych, spokojnych dzielnicach miejskich, gdzie poziom typowego urbanistycznego hałasu jest znikomy, zamieszkałe tam ptaki rutynowo używają takich samych tonów o wyższych częstotliwościach, chociaż nie muszą wcale przekrzykiwać hałasu samochodów, tramwajów, autobusów, klaksonów, sygnałów karetek, warkotu urządzeń wiertniczych, bicia zegarów miejskich, wibracji na niskich frekwencjach z najróżniejszych przewodów, a także ludzkiego gwaru czy głośnej muzyki.

Wysokie i ciasno rozmieszczone budynki i inne struktury miejskie odbijają, przenoszą i zniekształcają dźwięki w zupełnie inny sposób, niż naturalne otoczenie, w którym rosną trawy, krzewy i drzewa. Echa, odbicia i zniekształcenia dźwięków powstałe w skomplikowanych kamiennych kanionach ulic utrudniają ptakom normalne orientowanie się w terenie i "wyliczanie" odległości. Mechanizmy orientacyjne, dzięki którym  ptaki w naturalnie zalesionych czy zadrzewionych środowiskach potrafią - na podstawie wahań częstotliwości dźwięków wśród liści na drzewach, gałęzi, krzewów, traw i naturalnego ukształtowania terenu - precyzyjnie oceniać odległości i kierunki, nie są naturalnie nastawione na warunki sztucznego otoczenia stworzonego przez człowieka. Poszczególne osobniki mogą na przykład nawet łatwiej dostrzegać się wzajemnie miedzy jednym a drugim budynkiem, niż w lesie, ale ich normalne porozumiewanie się przez śpiew, w którym zawarte sa skomplikowane informacje, będzie zniekształcone przez konfigurację kamiennego labiryntu. Śpiew w wyższych rejestrach może ułatwiać ptakom porozumiewanie się w tych warunkach.

Potwierdza się więc, że śpiew na wyższych częstotliwościach wydaje się być zachowaniem adaptacyjnym, ale jest ono o wiele bardziej skomplikowane, niż dotychczas sądzono.

AnkazReading - 2012-03-01 22:02:02

Już wprawdzie dwa tygodnie minęły, odkąd świętowaliśmy Dzień Zakochanych, ale może nie jest za późno na opowieść o tym, jak troskliwi pracownicy rezerwatu ptasiego Wildfowl and Wetlands Trust (WWT) Arundel Wetland Centre w angielskim hrabstwie West Sussex znaleźli towarzyszkę życia dla osamotnionego krzywonosa.

Jerry, młody krzywonos nowozelandzki (Hymenolaimus malacorhynchos),  ostatni osobnik z tego gatunku w Wielkiej Brytanii, żył w osamotnieniu od roku 2009, czyli od śmierci Cherry, swojej poprzedniej towarzyszki życia, z którą był w parze od przybycia do Arundel z Londynu rok wcześniej. Niestety Cherry była za stara na rozród. Po jej śmierci Jerry zaprzyjaźnił się z ostatnim żyjącym jeszcze wówczas samczykiem krzywonosem, Benem. "Ben i Jerry spędzali cały czas razem, przechadzając się wspólnie po swoim terytorium i pogwizdując do siebie tak, jak normalnie czynią to samce z samiczkami",  opowiada kierownik ośrodka, Paul Stevens.  Tego typu zachowanie obserwuje się często u ptaków, które sa odizolowane od osobników płci przeciwnej swojego gatunku.

Niestety Ben był także w podeszłym jak na krzywonosy wieku i zmarł w ubiegłym roku.  Od tego czasu pracownicy ośrodka zauważyli u Jerry'ego postępujące objawy stresu. Dziko żyjące krzywonosy normalnie kojarzą się w pary, które tworzą bardzo silne wzajemne więzi, ustalając i broniąc wspólnie swojego rzecznego terytorium i wychowując młode.  Po śmierci Bena Jerry zaczął wykazywać nienormalne zachowanie, na zmianę biegając szaleńczo po swoim terenie z głośnym nawoływaniem, lub wpadając w okresy kompletnej apatii.  Oczywiste było, że ptak cierpi z powodu samotności.

Według decyzji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) krzywonosy nowozelandzkie są na liście ptaków zagrożonych wyginięciem i nie wolno eksportować ich z Nowej Zelandii. W tej sytuacji Samantha McKinlay, zastępczyni kierownika rezerwatu w Arundel, zwróciła się po poradę do nowozelandzkiego ministerstwa ochrony środowiska (NZDoC). Poradzono jej, by spróbować znaleźć towarzyszkę dla Jerry'ego z innego, spokrewnionego gatunku. Nie było to zadanie łatwe, gdyż krzywonosy są z natury agresywne wobec innych kaczek. Jednak istniał precedens, w którym NZDoC z powodzeniem skojarzyło krzywonosa - jak tutaj, także dla towarzystwa - z australo-azjatyckim płaskonosem.

Zachęcona tą radą, Samantha Mc Kinlay, wspólnie z Markiem Robertsem, kierownikiem działu hodowli ptactwa w rezerwacie WWT Slimbridge oraz Grahamem Clarksonem, który zarządza działem zwierząt dzikich trzymanych w ośrodkach WWT, zdecydowali się na "zwerbowanie" na towarzyszkę dla Jerry'ego kaczkę hodowlaną typu "call duck".  Są to ptaki podobne do krzyżówek, różnego ubarwienia, zbliżone wielkością do krzywonosów, hodowane nie dla piór, jaj czy mięsa, a głównie jako obłaskawione ptaki domowe "dla towarzystwa" lub na wystawy ptactwa, a z racji łagodnego i ciekawskiego usposobienia chętnie widziane są np. w rodzinach z dziećmi.

Aby uniknąć możliwego konfliktu terytorialnego przy wprowadzeniu nowego osobnika na "królestwo" Jerry'ego, postanowiono, że spotka on swoją nową potencjalną przyjaciółkę - śnieżnobiałą kaczuszkę, którą ochrzczono imieniem Margo - w ośrodku WWT Slimbridge, czyli na terenie  neutralnym. Ptaki spędziły sześć tygodni zaznajamiając się ze sobą na specjalnym obszernym wybiegu oddanym do ich dyspozycji, zanim przewiezono je do Arundel, na odcinek sztucznej rzeki, który należy terytorialnie do Jerry'ego. Początkowo parę poddano ścisłej obserwacji dla stwierdzenia, jak  Jerry będzie zachowywał sie w tej nowej sytuacji .   

Na szczęście wygląda na to, że projekt został uwieńczony powodzeniem.  Jak twierdzi jedna z kierowniczek zarządzających ośrodkiem, Olivia Iles, ptaki wyrażnie zaprzyjażniły się: Margo drepcze  jak zauroczona krok w krok za Jerrym, a także - co istotne - oba ptaki wydają się zgodnie funkcjonować na wspólnym terenie. Jerry cieszy się wielką popularnością wśród gości zwiedzających ośrodek Arundel, toteż pracownicy ośrodka mają nadzieję, że oba ptaki będą dalej żyły szczęśliwie i długo.

Opracowane na podstawie http://www.wwt.org.uk/news/centre-news/ (Arundel News). W artykule m.in. zdjęcie Jerry-ego i Margo.

AnkazReading - 2012-04-09 19:35:27

Jeszcze jedna dobra wielkanocna nowina dla ptakolubów na świecie:

Przedwczoraj, szóstego kwietnia 2012 r., w wiadomościach serwisu BBC podano informację o wykluciu się  18 piskląt podgorzałki madagaskarskiej (Aythya innotata), najrzadszej kaczki na świecie, która jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia uważana była za wymarłą. Odkryto ją ponownie w roku 2006 i od tego czasu otoczono najściślejszą ochroną oraz wdrożono intensywny program odbudowania gatunku. Program ten prowadzony jest na Madagaskarze w ścisłej kooperacji z naukowcami i ornitologami z brytyjskich organizacji Wildfowl and Wetlands Trust (WWT)and Durrell Wildlife Conservation Trust.

Całkowita globalna populacja podgorzałki madagaskarskiej, wliczając dopiero co wyklute pisklęta, wynosi w tej chwili zaledwie 60 ( sic!) osobników, a więc opiekunów tej najrzadszej kaczki świata czeka zapewne jeszcze wiele lat i wysiłków, zanim będzie można mówić o sukcesie programu i uratowaniu gatunku.

Tym niemniej radość z przyjścia na świat nowych i jakże cennych kaczuszek jest ogromna. Zobaczyć je można na zdjęciach na poniższym linku, a także w filmiku ukazującym w skrócie historię programu odbudowania gatunku.

Ciesząc się z pierwszego (wielkanocnego) jaja złożonego w gnieździe przygodzickim przez naszą dzielną bocianią matkę, trzymajmy też kciuki za nowowyklute, również wielkanocne podgorzałeczki na Madagaskarze!

http://www.bbc.co.uk/nature/17616488

Paweł T. Dolata - 2012-04-26 17:44:29

Witam!

Zapraszamy do lektury trzeciego tegorocznego raportu z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski na stronie www.pwg.otop.org.pl. Obejmuje on na razie pierwsze zgłoszone obserwacje kani rudej, rybitwy rzecznej, jerzyka, dudka, dymówki, pokrzywnicy, słowika rdzawego, pleszki, białorzytki, świstunki, piecuszka, kapturki i kulczyka

Wcześniejsze raporty, o których już pisałem na naszym forum, poświęciliśmy przylotom pierwszych wiosennych gości:  http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=532
oraz obu gatunków bocianów: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=535

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl   
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2012-04-27 21:31:16

Witam!

Wspomniany wyżej raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski na stronie www.pwg.otop.org.pl został dziś wzbogacony o kolejne informacje, m.in. kolegów Włodzimierza Kani, Piotra Michalskiego i Marcina Rachela, w tym pierwsze tegoroczne obserwacje pliszki żółtej, krętogłowów, trzciniaka i kukułki. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl   
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2012-04-29 20:17:18

Witam!

Wspomniany wyżej raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski na stronie www.pwg.otop.org.pl został dziś wzbogacony o kolejne informacje, m.in. od naszych forumowiczów Dominiki „szarotki” Dolaty, Asi „semibrevis” Dziedziak i Jacka Piotrowiaka. Wśród danych dostarczonych przez Jacka są pierwsze tegoroczne obserwacje kobuza, ortolana i muchołówki żałobnej. Wszystkim dziękujemy za informacje. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl   
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2012-05-02 22:30:36

Witam!

Wspomniany wyżej raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski na stronie www.pwg.otop.org.pl został dziś wzbogacony o kolejne informacje, m.in. od Ani i Andrzeja Sobkowiaków oraz Jacka Pietrowiaka. Wśród nowych informacji są pierwsze tegoroczne obserwacje gąsiorka i wilgi. Dziękujemy za informacje. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl   
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Eva Stets - 2012-05-12 05:03:52

Znakomitą reklamę dla malowniczych jezior Prespes*** w greckiej Macedonii zrobiła niedawno dziennikarka, Bria Didier, informując w reportażu dla BBC (dostępnym na YouTube) o...pojawieniu potwora w jeziorze Prespa. Co prawda pod koniec nagrania dziennikarka zastanawia się czy może jest to trik, ale info już "poszła w świat"...

Nad jeziorami Prespes (Prespa i mała Prepsa) można obserwować ok. 260 gat. ptaków, w tym głównie pelikany (jedne z najliczniejszych kolonii pelikanów kędzierzawych), kormorany, kormorany małe i czaple, więc może dzięki temu wzrośnie liczba "ciekawskich", którzy zainteresowani "potworem" popatrzą przy okazji na ptaki. :)

Wspomniany reportaż BBC dostępny pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=tI35LTpq … r_embedded

*** Obszar obu jezior od 1974 roku jest zaliczony do Greckich Parków Narodowych i jest objęty Konwecją Ramsraską (bardzo ładnie stworzony o tym rejonie elektroniczny folder można zobaczyć pod linkiem niżej (po ukazaniu się strony lepiej kliknąc na "fullpage" a potem na strzałkę, by przechodzić na kolejne strony):

http://www.fdedp.gr/English/

.

Paweł T. Dolata - 2012-05-24 23:24:59

Witam!

Na www.pwg.otop.org.pl zamieściłem właśnie relację z akcji kontroli skrzynek lęgowych w Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim i znakowania w nich ptaków, w której pomagało m.in. troje naszych forumowiczów – podziękowania dla Kamili, Wojtka i Macieja. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

szarotka - 2012-06-26 13:30:38

Witajcie :)

W miniony weekend miałam okazję po raz pierwszy towarzyszyć obrączkowaniu sów płomykówek:) Przyglądając się temu z bliska, odniosłam wrażenie, że jest to dość ryzykowne zadanie biorąc pod uwagę możliwość zranienia przez ptaki, ale doświadczony obrączkarz - Tomek Ekiert poradził sobie doskonale  :tak:
Zachęcam do zapoznania się ze sprawozdaniem z obrączkowania na stronie www.pwg.otop.org.pl

Z pozdrowieniami
Dominika Dolata
PwG OTOP

Renia - 2012-07-21 00:06:15

Od kilku dni w Radiu Kraków mówi się o inwazji srok w Krakowie. Artykuł na ich temat można też przeczytać na stronie http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf … enDocument
Liczebność populacji srok w wielkich miastach, w tym także w Krakowie, wzrasta. Stanowią one poważne zagrożenie dla mniejszych ptaków, gdyż niszczą ich gniazda, zjadają pisklęta.
Krakowscy ornitolodzy zastanawiają się, jak temu zaradzić. Proponują między innymi sprowadzenie do miasta jastrzębia, który wytępiłby nadmiar srok.

Eva Stets - 2012-09-20 18:26:03

Serbscy koledzy odczytują polskie bociany czarne (o czym była mowa tutaj: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=561) ...,  a my w Grecji odczytujemy serbskie ptaki wróblowe. :)

Podczas (wspomnianego tutaj: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 548#p39548) tegorocznego obrączkowania ptaków w Delcie Evros w nasze sieci wpadły dwa trzcinniczki, Acrocephalus scirpaceus, które nosiły obrączki z Serbii. Więcej na ten temat (i ogólnie o całej akcji) można przeczytać na www Parku Narodowego Delta Evros pod linkiem niżej. Notatkę opracowaną przez Eleni Makrigianni ilustrują foto mego autorstwa (tekst dostępny w jęz. angielskim):

http://evros-delta.gr/en/news/news-anno … 959;υ

Zbychur - 2013-01-23 19:50:12

Wstrząsająca wiadomość ukazała się na stronie projektu "Orlik - ptak jakich mało". Polski orlik grubodzioby o imieniu Bruzda, jeden z 17 orlików wyposażonych w nadajniki satelitarne (o projekcie pisałem w wątku "Inne ptaki z nadajnikami" 01. 12. 2011 r. http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?id=640 ) został zastrzelony na terenie Parku Narodowego Jezioro Szkoderskie w Czarnogórze. Bulwersujący jest nie tylko sam fakt zastrzelenia zagrożonego gatunku ptaka na terenie Parku Narodowego ale również okoliczności jego znalezienia i zachowanie temtejszych władz. Dyrektor parku zamiast udzielić pomocy rannemu ptakowi zgłosił na policję "podejrzenie szpiegostwa" z uwagi na nadajnik, który Bruzda miał na plecach! Artykuł Anny Pilarskiej i Pawła Mirskiego "Orlik Bruzda zastrzelony w Czarnogórze!" http://www.orlikgrubodzioby.org.pl/arty … zarnogorze czyta się jak kryminał przecierając jednocześnie oczy ze zdumienia, choć pewnie w kontekście mordowania ptaków na Cyprze, Malcie czy we Włoszech, że o pozaeuropejskim Libanie nie wspomnę, nie powinniśmy być specjalnie zaskoczeni.
Ta bulwersujaca sprawa poruszyła polskich przyrodników, interweniowała również Ambasador Rzeczypospolitej w Czarnogórze pani Grażyna Sikorska. Z inicjatywy Klubu Przyrodników i zespołu projektu „Orlik, ptak, jakich mało” został przygotowany list do premiera Czarnogóry, który w formie petycji może i powinien podpisać każdy. Informacja o petycji w wątku "Ptaki potrzebujące pomocy" http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewforum.php?id=52 naszego forum.

Eva Stets - 2013-01-24 01:30:27

Do postu wyżej pozwolę uzupełnić, że 16 i 26.10.2012 w wątku "Inne ptaki z nadajnikami" nawiązałam ponownie do projektu "Orlik ptak, jakich mało", informując m.in. o tegorocznych 17 orlikach grubodziobych z podaniem odp. linków do tras wędrujących ptaków i tekstów o nich (http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 800#p39800).

Warto też dodać, że oprócz wspomnianego tekstu Anny Pilarskiej i Pawła Mirskiego  pt "Orlik Bruzda zastrzelony w Czarnogórze!", który ukazał się 11.12.2012, w najnowszych aktualnościach (od 22.01.2013) jest także krótki tekst (tych samych autorów) pt "Pamiętajmy o Bruździe!" Tu - nawiązując do tragicznej śmierci Bruzdy, opisano w kilku słowach powód i cel utworzonej  petycji (z bezpośrednim przekierowaniem do niej i do treści wystosowanego listu).

Jak piszą autorzy, liczą także na popracie apelu przez inne organizacje, podkreślając, że sprawę poparło już Ogólopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) i Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych DRAPOLICZ.

Link do tego tekstu jest ten: http://www.orlikgrubodzioby.org.pl/arty … o-bruzdzie (jest w nim także podlinkowany tekst , gdzie opisano tę smutną historię szczegółowo, do którego link jest post wyżej)

Paweł T. Dolata - 2013-03-03 11:33:52

Witam!

Tradycyjnie na www.pwg.otop.org.pl rozpoczęliśmy tworzyć wspólny raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski. Mieszkańców regionu zachęcam do przesyłania uzupełnień w postaci własnych obserwacji, choćby pospolitych, łatwych do wykrycia i rozpoznania gatunków (np. szpaki, grzywacze), a wszystkich do śledzenia ptasich objawów postępów wiosny. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-03-04 17:57:53

Wspólny raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski na www.pwg.otop.org.pl został uzupełnione o kolejne ciekawe informacje, w tym z dwóch ostatnich dni.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-03-06 20:07:52

Na www.pwg.otop.org.pl zamieściłem obszerne sprawozdanie z akcji obrączkowania i odczytywania obrączek łabędzi niemych w Kaliszu ostatniej zimy (od 1 XII 2012 do 17 II 2013 r.). Ponieważ zdecydowaną większość uczestników stanowili nasi forumowicze (w tym dwóch moderatorów), również tą drogą dziękuję uczestnikom za pomoc, a wszystkich zainteresowanych zapraszam do lektury. :)

Inny związek kaliskich łabędzi z bocianami z Przygodzic jest taki, że jednego z łabędzi zimujących w Kaliszu (dorosłą samicę) odczytałem 3 III już w parze na Stawach Przygodzickich.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-03-10 22:54:18

Pomimo powrotu zimowej aury w Południowej Wielkopolsce pojawiają się kolejni wiosenni przybysze: np. dalsze żurawie i coraz liczniejsze szpaki, a z nowych gatunków – pliszka siwa i czajka. Szczegóły w stale aktualizowanej relacji z przylotów na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Wojtek Szukalski - 2013-03-11 20:25:41

Dziś na rozlewiskach w okolicach Raczyc i Odolanowa obserwowaliśmy m.in. pliszki siwe, rożeńce, cyraneczki, łabędzie krzykliwe, gęsi zbożowe i białoczelne, żurawie, bataliony, myszołowa włochatego, świergotka łąkowego, potrzosy i samicę kląskawki. Co prawda myszołów włochaty to jeszcze znak zimy, ale reszta gatunków ewidentnie zapowiada wiosnę :) zachęcam wszystkich do obserwacji i zgłaszania ich do nas, abyśmy mogli zamieścić je we wspólnym raporcie o przylotach ptaków do Południowej Wielkopolski, który znajduje się na stronie: http://www.pwg.otop.org.pl/

Paweł T. Dolata - 2013-03-13 10:55:33

Tak jak napisał wyżej Wojtek, pomimo trwania zimowej aury w Południowej Wielkopolsce pojawiają się kolejni wiosenni przybysze: np. coraz liczniejsze szpaki, o których doniósł Włodek Kania z Kalisza. Szczegóły w stale aktualizowanej relacji z przylotów na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Renia - 2013-03-19 17:58:50

Na stronie Expressu Ilustrowanego http://expressilustrowany.pl/strazacy-z … b937000000 można przeczytać, że dzisiaj rano łódzcy strażacy uczestniczyli w ratowaniu puchacza, który zaplątał się w piorunochron na dachu budynku.
Zmęczoną i wystraszoną sowę strażacy zawieźli do swej siedziby, gdzie oczekiwała na fachową pomoc leśników.

Paweł T. Dolata - 2013-03-21 09:36:43

Pomimo trwania zimowej aury wbrew astronomicznej wiośnie, w Południowej Wielkopolsce pojawiają się kolejni wiosenni przybysze: pojawiły się grzywacze, o których nadeszły informacje z Kalisza, jego okolic i Ostrowa Wielkopolskiego, a pod Kaliszem Włodek Kania widział stado ok. 180-200 skowronków. Szczegóły w stale aktualizowanej relacji z przylotów na www.pwg.otop.org.pl


O naszej akcji napisano na stronie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu http://www.zpkww.pl/news.php


Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Eva Stets - 2013-03-23 14:21:29

Do zdecydowanie ważnych i ciekawych publikacji można zaliczyć tekst, który ukazał się na www projektu "Orlik ptak jakich mało". Jest to dalszy ciąg drastycznej historii Bruzdy - orlika grubodziobego z nadajnikiem, zastrzelonego w Czarnogórze. Link do tekstu autorstwa Anny Pilarskiej: http://orlikgrubodzioby.org.pl/artykul/ … poniastych

Kilka postów wyżej (w tym wątku) znajdują się informacje (i linki do tekstów) o początku tej smutnej histori (posty z dnia 23. i 24. 01.2013: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 048#p40048)

Zbychur - 2013-03-27 20:35:16

Na jakoby edukacyjnym portalu http://www.zielonalekcja.pl/index.php?m … ka&id=4904 znalazłem taką "ciekawostkę". Szukając materiałów o Stawach Kiszkowskich przypadkowo trochę trafiłem i na ten portal (fot. 1). Krótki opis obiektu nie budził moich zastrzeżeń natomias załączone zdjęcie powaliło mnie (fot. 2). Przecież to nawet nie jest polski gatunek! Jeśli osoby zajmujące się edukacją ekologiczną nie potrafią rozróżniać podstawowych, charakterystycznych, gatunków naszej awifauny, a swoją niewiedzę promują na portalu i mieszają w głowach innym, to ja dziękuję za taką "edukację".
Osobna sprawa to to, że wysyłane do nich komentarze w ogóle się nie pojawiają... No, pewnie są weryfikowane;)
Ogólnie więc mówiąc doradzam ostrożność :)

http://e-fotek.pl/images/75832477999997505537_thumb.jpg   http://e-fotek.pl/images/14516201571030689428_thumb.jpg

Zielona Lekcja - 2013-03-28 09:43:43

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,

bardzo dziękuję użytkownikowi Zbychur za cenną uwagę dotyczącą niewłaściwego zdjęcia przy ścieżce Stawy Kiszkowskie, informuję, że zdjęcie już zostało zamienione na prawidłowe. Jest to nasz błąd, za co przepraszamy.

Jednocześnie informuję, że jesteśmy na etapie wyjaśniania kwestii dodawania komentarzy - dlaczego się nie wyświetlają. Informuję, że komentarze nie przechodzą przez cenzurę, są publikowane, usuwamy jedynie treści wulgarne / obraźliwe itp., Pana komentarz nie zalicza się do tej grupy, dlatego nasz dział IT sprawdza działanie mechanizmu komentarzy.

Raz jeszcze dziękujemy za cenną uwagę - konstruktywna krytyka pozwala nam poprawiać portal.

Z wiosennym pozdrowieniem,
redakcja portalu ZielonaLekcja.pl

Zbychur - 2013-04-03 18:10:32

Zielona Lekcja napisał:

...
bardzo dziękuję użytkownikowi Zbychur za cenną uwagę dotyczącą niewłaściwego zdjęcia przy ścieżce Stawy Kiszkowskie, informuję, że zdjęcie już zostało zamienione na prawidłowe. Jest to nasz błąd, za co przepraszamy. ... Raz jeszcze dziękujemy za cenną uwagę - konstruktywna krytyka pozwala nam poprawiać portal.
Z wiosennym pozdrowieniem,
redakcja portalu ZielonaLekcja.pl

Dziękuję za bardzo sprawne wyjaśnienie sprawy i usunięcie błędu.
Pozdrawiam

Zbychur - 2013-04-08 18:09:17

Osobom zainteresowanym obserwowaniem ptaków on-line polecam stronę http://www.viewbirds.com Znajduje się na niej zaktualizowana lista zapewne nie wszystkich, ale z pewnością większości, kamer internetowych prowadzących transmisje on-line z gniazd ptaków. Kamer jest ok. 500 (dokładnego policzenia ne podejmuję się ;) ) natomiast ptaków jest 91 gatunków. Spis zawiera m.in. 52 kamery przy gniazdach bociana białego, 3 bociana czarnego, 46 rybołowa, 3 bielika. Niektóre z tych kamer znamy z wątków na naszym forum ale osoby zainteresowane z pewnością znajdą jeszcze wiele innych ciekawych transmisji. Polecam! :)

Na stronie znajduje się również link do spisu kamer umieszczonych przy karmnikach dla ptaków Bird Feeder Webcams http://www.viewbirds.com/feeders.htm . Obejmuje on ok. 100 kamer i karmników znajdujących się dokładnie na całym świecie - od Australii i Nowej Zelandii, przez Płd. Afrykę, Płn. Amerykę po Europę. Niektóre sa nam znane z forum - Ardeche, Makov, Store Mosse, nie mówiąc już o polskich. Szczególnie ciekawe są transmisje z Afryki. Nie sa to typowe karmniki on-line, kamery są bowiem umieszczone w różnych miejscach przebywania ptaków np. przy wodopojach, dzięki czemu możemy obserwować nie tylko różne egzotyczne gatunki ptaków ale i różne gatunki ssaków. Lokalizacje i ustawienia kamer ulegają zresztą często zmianom, w zależności od warunków, zawsze jednak w celu największej atrakcyjności przekazu. Warto więc i tu zaglądać.

Paweł T. Dolata - 2013-04-10 22:51:15

W Południowej Wielkopolsce pojawiają się kolejni wiosenni przybysze, m.in. kanie rude i krwawodzioby, no i pierwsze tak oczekiwane jaskółki dymówki. :) Szczegóły we wspominanej już wyżej, ale stale aktualizowanej relacji z przylotów na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-04-13 12:57:40

W Południowej Wielkopolsce pojawiają się kolejni wiosenni przybysze, m.in. do Kartoteki Przyrodniczej Południowej Wielkopolski zostały zgłoszone pierwsze: biegus zmienny, kania czarna, kulczyk i pierwiosnki, a także m.in. kolejne wiosenne jaskółki dymówki, kanie rude i krwawodzioby. :) Szczegóły we wspominanej już wyżej, ale stale aktualizowanej relacji z przylotów na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Eva Stets - 2013-04-29 11:51:10

Na stronie Parku Narodowego Delty Evros zamieściliśmy krótką informację o tegorocznym, wiosennym obrączkowaniu ptaków wróblowych w Delcie Evros (północna Grecja).
Link tutaj: http://www.evros-delta.gr/en/news/news- … E%BF%CF%85

Warto też dodać, że obrączkowania ptaków prowadzone w Delcie Evros (jesienne i wiosenne) należą do jednych z ważniejszych ptasich akcji, o czym pisałam kiedyś, np. na www. PwG OTOP (http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=112), czy też na www foto-ptaki.pl (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223).

Paweł T. Dolata - 2013-05-02 23:21:33

W Południowej Wielkopolsce pojawiają się kolejni, już ostatni w tym roku wiosenni przybysze, m.in. do Kartoteki Przyrodniczej Południowej Wielkopolski zostały zgłoszone pierwsze: kukułki, wilgi i  jerzyki, a z rzadkości ohar w samym Ostrowie Wielkopolskim. :) Szczegóły we wspominanej już w tym wątku, ale stale aktualizowanej relacji z przylotów na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Eva Stets - 2013-05-10 14:06:24

W najbliższy weekend (11 i 12 maja 2013) wypada Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Jest to międzynarodowe Święto, utworzone  w 2006 roku, obchodzone corocznie w drugi weekend maja.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Spring Alive,  patronowanej w Polsce przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP): http://www.springalive.net/pl-pl/spring … ownych2013

Z racji, że jest to międzynarodowe Święto, to i plalaty, w krajach, w których ten dzień jest obchodzony są takie same (zmienia się tylko język). Niżej (jako ciekawostkę, przykładowo) tegoroczne plakaty z Polski i z Grecji  :)

http://www.allegaleria.pl/images/aei1o8rusxf1ofd5t3_thumb.jpg    http://www.allegaleria.pl/images/dv3w1med91htkb6kkj56_thumb.jpg

O migracji ptaków warto polecić tekst pod linkiem tutaj:
http://www.jestemnaptak.pl/artykul/migr … a-migracja

Eva Stets - 2013-05-17 16:34:47

Na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków można pobrać plik pdf zawierający prezentację na temat ptaków i kotów, którą przedstawiono na spotkaniu Warszawskiej Grupy Lokalnej OTOP: http://otop.org.pl/ptasie-porady/ptaki-i-koty/
Autorem prezentacji był Antoni Marczewski (OTOP), a miała ona miejsce w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie w dniu 15 maja 2013.
Z racji, że na forum był kilkakrotnie poruszany temat ptaków i kotów, zachęcam do zerknięcia.

Miło mi też dodać, że w prelekcji wykorzystano dwa zdjęcia mego autorstwa, z których tytułową fotkę umieściłam kiedyś w galerii PwG OTOP, a drugie zdjęcie pokazałam na forum tutaj: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 996#p32996

Link bezpośredni pdf do prezentacji jest dostępny tutaj: http://otop.org.pl/uploads/media/ptaki_ … zewski.pdf

Paweł T. Dolata - 2013-05-26 03:04:52

Zapraszam na www.pwg.otop.org.pl gdzie m.in. relacja z tegorocznej czesko-polskiej akcji obrączkowania słowików nad Prosną i Wartą, w trakcie której schwytano dwa kolejne prawdopodobne mieszańce słowika szarego i słowika rdzawego.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Eva Stets - 2013-08-07 23:14:53

Zmarł Jerzy Desselberger...

Bardzo smutną wiadomość dla całej polskiej ornitologii zamieszczono na FB, na profilu stony Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Pozwolę sobie zacytować podaną treść:

Dzisiaj dotarła do nas b. smutna wiadomość - zmarł Jerzy Desselberger. Znakomity artysta, twórca naszego logo oraz m.in. wielu pięknych znaczków pocztowych z wizerunkami ptaków. Na ptakach znał się jak mało kto - od wielu lat był sekretarzem Komisji Faunistycznej, a opracowana przez niego i Jego żonę, Krystynę Rogaczewską, mieszanka nabiałowa jest powszechnie stosowana przez niemal wszystkich zajmujących się opieką nad ptakami wymagającymi opieki człowieka. Wraz z Jerzym Desselbergerem skończyła się pewna epoka. Niech spoczywa w pokoju.

Oryginał dostępny tutaj: https://www.facebook.com/photo.php?fbid … =1&theater

Eva Stets - 2013-08-08 16:43:28

Ta smutna dla wszystkich wiadomość jest również na www Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Nadano jej tytuł Zmarł Jerzy Desselberger - twórca logo OTOP...

Tekst poświęcony pamięci Jerzego Desselbergera pod linkiem tutaj: http://www.otop.org.pl/aktualnosci/2013 … logo-otop/

Eva Stets napisał:

Zmarł Jerzy Desselberger...

Bardzo smutną wiadomość dla całej polskiej ornitologii zamieszczono na FB, na profilu stony Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Pozwolę sobie zacytować podaną treść:

Dzisiaj dotarła do nas b. smutna wiadomość - zmarł Jerzy Desselberger. Znakomity artysta, twórca naszego logo oraz m.in. wielu pięknych znaczków pocztowych z wizerunkami ptaków. Na ptakach znał się jak mało kto - od wielu lat był sekretarzem Komisji Faunistycznej, a opracowana przez niego i Jego żonę, Krystynę Rogaczewską, mieszanka nabiałowa jest powszechnie stosowana przez niemal wszystkich zajmujących się opieką nad ptakami wymagającymi opieki człowieka. Wraz z Jerzym Desselbergerem skończyła się pewna epoka. Niech spoczywa w pokoju.

Oryginał dostępny tutaj: https://www.facebook.com/photo.php?fbid … =1&theater

AnkazReading - 2013-08-18 02:53:49

Wielka Brytania: Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB) protestuje przeciwko planom 'frackingu' w pobliżu terenów gniazdowania i zimowania chronionych gatunków.

Obszar specjalnej ochrony przyrody w zatoce Morecambe Bay niedaleko miasta Blackpool na zachodnim wybrzeżu Anglii, mający rangę o znaczeniu międzynarodowym i chroniony w ramach ustawodawstwa Unii Europejskiej, stanowi ważne miejsce osiedlania się i gniazdowania cennych gatunków ptaków, między innymi  gęsi krótkodziobej Anser brachyrhynchus i łabędzia krzykliwego Cygnus cygnus.

Na pobliskich terenach, niedaleko miejscowości Singleton, przedsiębiorstwo energetyczno-gazownicze Cuadrilla (nota bene działające również w Polsce) planuje rozpocząć wydobywanie gazu łupkowego. W ubiegłym miesiącu ogłosiło zamiar wystąpienia o zezwolenie na rozpoczęcie eksploatacji na terenie istniejącego juz pola eksploracyjnego Grange Hill w gminie Singleton.

W związku z tym władze RSPB wystosowały pismo protestacyjne do Urzędu Administracyjnego Hrabstwa Lancashire, argumentując, że kontrowersyjna procedura pozyskiwania gazu łupkowego przez szczelinowanie hydrauliczne może zakłócić spokój ptactwa na tych terenach i wpłynąć niekorzystnie na ich osiedlanie się i lęgowanie, a zatem i  na przetrwanie gatunków. Towarzystwo wzywa władze hrabstwa, by zobowiązały firmę Cuadrilla do przeprowadzenia wszechstronnej oceny wpływu projektowanych prac na środowisko naturalne przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac na tym terenie.

Opracowane na podstawie: http://www.telegraph.co.uk/earth/enviro … fears.html

Ciekawa jestem, czy ministerstwo względnie organizacje zajmujące się ochroną środowiska w Polsce zwracają podobnie uwagę na możliwy negatywny wpływ pozyskiwania gazu łupkowego na bezpieczeństwo poszczególnych populacji ptaków (rozumie się, że i innych dzikich zwierząt, nie mówiąc już o szacie roślinnej!). Zakładam, że na pewno tak. Proszę o komentarze. Należę do RSPB i chętnie zasygnalizuję im o sytuacji u nas w Polsce.

Pozdrowienia -

Anka

Eva Stets - 2013-11-14 18:09:26

Na  www Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego ukazał się niedawno tekst o pelikanie kędzierzawym, którego autorem jest Marek Stajszczyk a autorem foto Eva Stets.
Tekst, który przedstawia ptaka (nota bene pokazywanego na tym forum na zdjęciach wielokrotnie), zwraca uwagę na kilka (sporadycznych) notowań tego gatunku w Polsce (!), m.in. na Stawach Przygodzickich w 1996 roku.

Artykuł dostępny pod linkiem tutaj: http://m-sto.org/index.php?option=com_c … Itemid=168

AnkazReading - 2014-01-18 02:34:54

Pod nieobecność naszych bocianów oto coś do poczytania o innych ptakach migrujących:

Ptasi rekordzista w dyscyplinie lotów długodystansowych: 25.800 kilometrów z Wysp Szetlandzkich do Peru i z powrotem!


Ten skrzydlaty maratończyk to płatkonóg szydłodzioby (Phalaropus lobatus), ptak gniazdujący na północy Europy a zimujący - jak się niedawno okazało - między innymi aż w Ameryce Południowej. Płatkonogi szydłodziobe należą do rodziny bekasowatych, w Polsce spotykane są tylko nielicznie na przelotach w maju-czerwcu i lipcu-październiku, głównie na Wybrzeżu Bałtyckim, pojedynczo lub w małych grupkach. Odnotowane były też w Dolinie Biebrzy i innych miejsca Polski. Zamieszkują na wybrzeżach Morza Arktycznego, w Eurazji od Półwyspu Skandynawskiego po Cieśninę Beringa, w Ameryce Północnej, na Grenlandii, Svalbardzie i Islandii oraz w Szkocji. Zimują na otwartym morzu, pojawiając się na wybrzeżach: pacyficznym Ameryki Środkowej, Morza Arabskiego, afrykańskich oraz Półwyspu Malajskiego i wysp Indonezji.

Są to ptaki nieduże, delikatnej budowy, rzadko spotykane na Wyspach Brytyjskich. Na Szetlandach i pobliskich wysepkach gniazdują tylko na około 15 znanych stanowiskach. W Szkocji pojawiają się na sezon godowy i lęgowy od połowy maja, a po wyprowadzeniu młodych odlatują na zimowiska w lipcu lub sierpniu.

Ciekawostką jest, że - w stosunku do większości ptaków - występuje u nich odwrotność dymorfizmu płciowego, zachowań godowych i ról przyjętych przy opiece na młodymi.
W szacie godowej samica jest nieco większa od samca i ubarwiona bardziej jaskrawo. Samiec zwykle wysiaduje jaja i opiekuje się młodymi na gnieździe podczas gdy samica zajmuje się poszukiwaniem nowych partnerów godowych.

Ornitolodzy uważali dotychczas, że po wyprowadzeniu młodych płatkonogi szydłodziobe migrują ze Szkocji w kierunku południowo-wschodnim, udając się na zimowiska w okolicach Zatoki Arabskiej. Niedawno jednak odnotowano wędrówkę osobnika z urządzeniem radiolokacyjnym, który skierował się prosto na zachód przez północny Atlantyk, przeleciał ponad Islandią i Grenlandią, po czym skręcił na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, przeleciał ponad archipelagiem Karaibów, następnie wziął kurs południowy nad Oceanem Spokojnym, by w końcu wylądować na docelowym zimowisku w ciepłych wodach przybrzeżnych Ekwadoru i Peru. Na wiosnę powrócił do Szkocji lecąc mniej więcej tą samą trasą.

Ogółem podróż ta wyniosła około 25.800 kilometrów (16.000 mil). Jest to najdłuższa odnotowana trasa wędrówki wśród ptaków gniazdujących w Europie poniżej kręgu arktycznego.

Rekord ten jest szczególnie zadziwiający, gdyż płatkonogi szydłodziobe są ptakami niedużymi, ważącymi trochę mniej, niż torebka chrupek ziemniaczanych (20-45 g). Miniaturowy "tracker" lokacyjny, umieszczony na grzbiecie naszego osobnika-rekordzisty, jest wielkości zszywki biurowej.

Przedstawiciel brytyjskiego RSPB, Malcolm Smith, stwierdził, że trudno mu było wręcz uwierzyć, że ptak ten mógł dokonać takiego długodystansowego wyczynu: ‘To naprawdę nadzwyczajne i godne podziwu, że ten mniejszy od szpaka ptaszek potrafi przebyć tak trudną i wyczerpującą wędrówkę.’ 

Jednak nawet płatkonóg szydłodzioby nie jest w migracjach absolutnym rekordzistą na skalę światową. Ten tytuł należy do rybitwy popielatej (Sterna paradisaea), która odbywa najdłuższe udokumentowane wędrowki, na kolosalne wręcz odległości liczące nawet do 43.000 mil (ponad 69.000 km) w obie strony pomiędzy biegunami północnym i południowym. To jest dopiero skrzydlaty złoty olimpijczyk!

(opracowane na podstawie:  http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-25667007
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ … z2qWPI6HXq
http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82atk … %82odzioby)

Paweł T. Dolata - 2014-01-20 21:36:10

Witam!

Dziękuję Aniu za bardzo ciekawy post o niezwykłej wędrówce płatkonoga!

Ja mam informacje z polskiej ziemi. :-) Na www.pwg.otop.org.pl są już o relacje z liczeń ptaków wodnych w Jarocinie, Kępnie i Ostrowie Wielkopolskim, prowadzonych przez członków PwG OTOP, a zarazem forumowiczów. Dominowały i tu jak zawsze krzyżówki, ale były też łabędzie nieme, czaple siwe, zimorodek i 3 gatunki mew. Dla mnie najciekawszy był gronostaj. :-) Zapraszam do lektury.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-02-25 23:12:51

Witam!

W tym roku, za sprawą bardzo wczesnej wiosny, również wcześnie rozpoczęliśmy na www.pwg.otop.org.pl tworzyć wspólny raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski. Mieszkańców regionu zachęcam do przesyłania uzupełnień w postaci własnych obserwacji, choćby pospolitych, łatwych do wykrycia i rozpoznania gatunków (np. szpaki, grzywacze), a wszystkich do śledzenia ptasich objawów postępów wiosny. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-03-03 21:36:06

Witam!

Wspomniany wyżej wspólny raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski na www.pwg.otop.org.pl został uzupełniony o liczne obserwacje z końca lutego, w tym pierwsze grzywacze i pliszkę siwą. Kolejne obserwacje będziemy wprowadzać na bieżąco. Już niedługo powinny być na liście pierwsze bociany. :-) Zapraszam do zapoznania się z aktualnym stanem przylotów!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Michał Michalak - 2014-03-04 18:18:55

http://kopalniawiedzy.pl/pustulka-maska … iowy,19826

Paweł T. Dolata - 2014-03-14 10:12:14

Witam!

Wspomniany wyżej wspólny raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski na www.pwg.otop.org.pl został uzupełniony o liczne obserwacje z końca lutego, otrzymane z lekkim opóźnieniem, a także świeże aż do 13 marca włącznie. Pojawiły się m.in.: bąk, perkoz dwuczuby, lerka; grzywacze i szpaki są już obserwowane licznie. Na razie na liście brak bocianów, ale już w najbliższych dniach powinny być. :-) Zapraszam do zapoznania się z aktualnym stanem przylotów!

Podziękowania dla wszystkich osób, które dostarczają te dane, jest wśród nich wielu forumowiczów. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2015-02-02 23:31:07

Zapraszam na www.pwg.otop.org.pl, gdzie można przeczytać relacje z tegorocznych liczeń Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych w miastach Południowej Wielkopolski: na razie w Kępnie, Krotoszynie i Ostrowie Wielkopolskim (liczone były też Kalisz i Jarocin, czekamy na relacje), świadczące o tym, że pomimo zimy jest u nas wiele ptaków z tej grupy i to z kilkunastu gatunków. Warto więc się wybierać nad zimowe wody, jak dziś byłem nad nimi w Ostrowie i się nie zawiodłem. :)

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2015-03-03 23:33:58

Witam!

Na www.pwg.otop.org.pl rozpoczęliśmy, tak jak w czasie poprzednich wiosen, aktualizowany na bieżąco raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski, czyli regionu obejmującego m.in. Przygodzice. Na razie na liście brak obu gatunków bocianów, ale coraz więcej innych, ciekawych gatunków. :) Zapraszam do zapoznawania się z aktualnym stanem przylotów!

Osoby z regionu zapraszam do przesyłania władnych danych na podany w tekście.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2015-03-26 20:36:03

Na www.pwg.otop.org.pl właśnie znów został zaktualizowany raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski, czyli regionu obejmującego m.in. Przygodzice. Wśród ostatnich ciekawostek: podgorzałka, mewy żółtonoga i czarnogłowa oraz pierwsze kropiatki. Zapraszam do lektury!

Osoby z regionu zapraszam do przesyłania władnych danych na podany w tekście.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2015-04-04 22:36:22

Na www.pwg.otop.org.pl właśnie znów został zaktualizowany raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski, o nasze obserwacje z o\Ostrowa Wielkopolskiego i forumowiczki Asi „semibrevis” z Kalisza. Wśród ostatnich ciekawostek: aż 4 mewy żółtonogie oraz pierwsze krakwy i pierwiosnek od Asi. Zapraszam do lektury!

Osoby z regionu zapraszam do przesyłania władnych danych na podany w tekście.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2015-04-10 22:11:25

Na www.pwg.otop.org.pl znów został zaktualizowany raport z przylotów bocianów do Południowej Wielkopolski. Zgodnie z przysłowiem „bocian na ogonie jaskółkę przynosi“ wkrótce po bocianach pojawiły się pierwsze jaskółki dymówki, a Michał Nicke widział dudka. Zapraszam do śledzenia raportów: ogólnoptasiego i bocianiego.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2015-04-13 15:34:49

Polecam krótki, ale bardzo tekst, a przede wszystkim fotki:
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/czarny- … cie/y62xcc

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2015-11-25 19:13:31

Witam!

Na sąsiadującym z Przygodzicami składowisku odpadów w Ostrowie Wielkopolskim, na którym w sezonach lęgowych widywane są bociany (prawdopodobnie też z gniazda w Przygodzicach) można tej jesieni obserwować coraz więcej mew różnych gatunków. Nocują one Stawach Przygodzickich. W tym sezonie w Ostrowie Wielkopolskim u 13 mew udało się odczytać numery obrączek – poza Polską pochodziły one z Białorusi, Chorwacji, Danii, Węgier, Litwy i Ukrainy. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl – zapraszam do lektury. :) Przykładowe fotografie mewy białogłowej z Węgier i mewy srebrzystej z Białorusi na https://www.facebook.com/pwgotop

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2015-12-08 19:36:14

Witam!

Sprawozdanie z obserwacji i odczytów obrączek mew w Ostrowie Wielkopolskim na www.pwg.otop.org.pl zostało znacznie zaktualizowane o nowo stwierdzone gatunki (tej jesieni już łącznie 6) i historie życiowe spotkanych ptaków – zapraszam do lektury. :)

Przykładowe fotografie ostrowskich mew na https://www.facebook.com/pwgotop, w tym mewy romańskiej.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2016-02-09 10:51:50

Witam!

Na www.pwg.otop.org.pl rozpoczęliśmy, tak jak w czasie poprzednich wiosen, aktualizowany na bieżąco raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski, czyli regionu obejmującego m.in. Przygodzice. Na razie oczywiście na liście brak obu gatunków bocianów, ale coraz więcej innych, ciekawych gatunków. :) Zapraszam do zapoznawania się z aktualnym stanem przylotów!

Osoby z regionu zapraszam do przesyłania własnych danych na adres podany w tekście.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2016-02-29 23:11:00

Witam!

Za oknami i na gnieździe projektu „Blisko bocianów” www.bociany.ec.pl zalega śnieg, ale w Przygodzicach i okolicy coraz więcej ptasich zwiastunów wiosny, o czym świadczy znów dziś zaktualizowany raport na www.pwg.otop.org.pl – zapraszam do lektury. :-)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2016-08-29 10:48:58

Dzień dobry Bocianolubom!

Po odlocie bocianów białych warto przyjrzeć się innym białym ptakom, które są u nas cały rok: łabędziom niemych. Ciekawym zagadnieniem jest odmiana polska (immutabilis) tego gatunku. Fotka pisklęcia tej odmiany jest na www.facebook.com/pwgotop , a opisujący ją artykuł na
https://www.researchgate.net/publicatio … rph_cygnet

Zachęcam do lektury i przyglądania się właśnie teraz rodzinkom łabędzi, gdy ptaki odmiany immutabilis (białe pisklęta) są najlepiej widoczne. Gdy dorosną, będzie je od ptaków liczniejszej odmiany zwykłej różnić tylko kolor nóg i łap (trudny do rozróżnienia z daleka, a także przy złym oświetleniu).

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl     i www.facebook.com/pwgotop

Yorgus - 2022-01-14 14:09:31

Cudownie :) Dzięki wielkie za ten zbiorczy wątek. Z podrzuconych publikacji można się wiele nauczyć.