Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#41 2010-08-15 15:04:10

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witam!

Obrączka na bocianie w Chybach to na 100% plastikowa obrączka typu ELSA, więc czarna, tylko zabielona przez zaschnięty roztwór kwasu moczowego (odchody) ptaka. Utrudnić to może odczyt, ale napis powtórzony jest pionowo 3x, co zwiększa szansę. Założona jest ona poprawnie dla tego typu, tj. nad staw goleniowy ("kolano") bociana, wg polskiego standardu, tj. na lewą nogę.

Dobrej jakości zdjęcia tego typu obrączek wykonuję bocianom na gniazdach, stojąc na ziemi i bez ukrycia, moim poczciwym Canonem IS2 z zoomem 12x. Żadna więc sztuka zrobić fotki tego z Chyb, życzę by się to udało , można też odczytać numer lornetką lub lunetą, ale zawsze warto mieć dokumentację fotograficzną dla pewności.

Obrączki typu ELSA są powszechnie używane w Polsce od 2008 roku (dodatkowo 295 obrączek tego typu założyliśmy testowo w 2002 roku na Górnym Śląsku i w Południowej Wielkopolsce), choć nie przez wszystkich obrączkarzy - pozostali (z reguły z powodu braku wystarczającej ilości lepszych typu ELSA) używają polskich obrączek typu VN, z aluminium, srebrnych, wysokich na 2 cm i zakładanych nad staw skokowy ("piętę"). Takie właśnie zakładałem w Chybach w 2005 i 2007 roku (więc ten bocian obecnie zajmujący gniazdo nie jest wykluty w Chybach).

Cytowany tekst z bocianopedii nie nadąża za tym co dzieje się od trzech lat w Polsce z obrączkowaniem bocianów, zresztą przy pomocy właściciela tego portalu, czyli firmy ENERGA. Cytowany wywiad z dr. Wojciechem Kanią jest skopiowany z publikacji z 1996 roku. Bez komentarza...

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl
www.bociany.ec.pl


ooievaar napisał:

Wczoraj w gniezdzie w Chybach wyladowal przelotny bocian z obraczka na nodze. Dzisiaj siedze od rana przy komputerze i czytam co moge o obraczkowaniu. I powiem tak ... jestem kompletnie skolowana
Na bocianopedia.pl znalazlam nastepujacy tekst :

Wśród obrączkowanych ptaków znajduje się również bocian biały (ciconia ciconia).  Na początku historii jego obrączkowania zakładano obrączkę na skok (tylną część nogi, poniżej stawu skokowego), obrączki były małe, aby odczytać zapisany na nich numer, trzeba było ptaka trzymać w rękach. W późniejszym czasie wprowadzono inny model obrączki, który umożliwiał odczytanie numeru przez  lornetkę i zaczęto zakładać ją na goleń, powyżej stawu skokowego. Sposób ten został uznany za bezpieczny, jednak jak się później okazało było inaczej. Jak tłumaczy dr Wojciech Kania ze Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN, problem pojawił się, gdy bociany poleciały na zimowiska, gdzie w celu ochłodzenia organizmu strzykają roztworem kwasu moczowego na nogi. Wówczas kwas może dostać się pod założoną na goleń obrączkę, gdzie wysycha w szybkim tempie i wypełniając całą obrączkę może doprowadzić do urazów. Po przedstawieniu sprawy na konferencji Europejskiej Unii Obrączkowania Ptaków w 1987 roku, odstąpiono od zakładania obrączek na goleń i wrócono do zakładania obrączek na skok. Dodatkowo zastąpiono wysokie obrączki niskimi, gdyż mają mniejszą szansę przylepienia się do zasychających na skoku odchodów.
Według Instrukcji Obrączkowania Dzikich Ptaków w Polsce wydaną przez Stację Ornitologiczną MiIZ PAN, obecnie zakłada się obrączki na skok, chyba, że założenie ich w tym miejscu jest z różnych przyczyn niemożliwe.

W 2007 roku p. Dolata obraczkowal bocianki w Chybach i faktycznie zakladal im obraczki ponizej skoku kolanowego.
Widac to na zdjeciach na naszym starym forum (po zalogowaniu sie ) : http://www.bociany.kalinski.pl/viewtopi … 52d73e4586
w Holandii obraczkuje sie bocianki tak : http://picasaweb.google.nl/stippie.stre … 8335785250
a widzialam, ze w Polsce teraz rowniez.
Prosze obejrzec zdjecia bocianka w naszych obserwacjach : 14 i 15 sierpnia.
http://www.bociany.kalinski.pl/forum/vi … f=53&t=635
http://www.bociany.kalinski.pl/forum/vi … f=53&t=637
Czy jest to obraczka srebrna zasniedziala czy czarna?
Czy moze sie Pan ustosunkowac do powyzszego tekstu? I w koncu : ile jest rodzajow obraczek do obraczkowania bociana bialego.
Serdecznie pozdrawiam.

Offline

 

#42 2010-11-10 08:55:21

krotom

Użytkownik

Skąd: Brodnica (Kuj-Pom)
Zarejestrowany: 2008-07-28
Posty: 5
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Eva Stets napisał:

Obrączkowanie bocianich sześcioraczków w Sokołowie

O bocianich sześcioraczkach pisałam 10 VII 2010, w temacie pt "Bociany: ciekawostki" (http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 356#p26356).
Dziś (30 VII 2010) piotrek94b, podał w tym samym temacie dalsze informacje. Jest tam także reportaż z obrączkowania bocianich sześcioraczków, wypowiada się Tomasz Królak.
Bocianie sześcioraczki z filmiku niżej były obrączkowane w Sokołowie, koło Brześcia Kujawskiego w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim.

Link bezpośredni:  http://www.youtube.com/watch?v=f_wU0NfARlw

Pozdrawiam
Eva Stets

oj tam zaraz Królak krotom po prostu

W tym roku z obrączkami wyleciały 253 młode boćki (251 dostało ELSY, reszta poleciała z metalami). Jak już zostało podane powyżej, udało się zaobrączkować 6 młodych z jednego gniazda. Ten przypadek to był swoisty gwałt na mym przyrodniczym postrzeganiu wiatraków. Gniazdo było na gruszy rosnącej na terenie gospodarstwa wokół którego stało 7 wiatraków (najbliższy stał ze 100 m od gniazda).

Co do cytatu "Sześć młodych, bocianich piskląt - jak zapewniają ornitolodzy - to prawdziwy fenomen. - Jest nie lada wydarzeniem w światku ornitologicznym. Podobne przypadki zdarzają się mniej niż raz na cała populację - ocenia ornitolog Tomasz Królak. " to nie wiem dlaczego ale przeinaczyli moje słowa, gdyż wspominałem o "promilu populacji" a nie jej całej (widocznie słowo promil z czymś innym się wszystkim kojarzy ) .

Jak na razie dostałem tylko 2 pośmiertne zwrotki z tegorocznych młodych (oba ptaki zginęły od porażenia prądem).

Jak uprzednio tak i teraz obrączkowanie było możliwe dzięki pomocy ze strony Rejonu Energetycznego z Brodnicy, Rypina i Włocławka - dali ludzi i sprzęt za co serdecznie Im dziękuję.

Pozdrówki

Ostatnio edytowany przez krotom (2010-11-10 09:05:26)

Offline

 

#43 2011-05-02 22:02:27

 Marcin Tobółka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 39
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Pragnę serdecznie zakomunikować, że mój ptak P 1011 został dziś odczytany.

http://www.allegaleria.pl/images/tp846xnf93g4ai15n4x_thumb.jpg

Paweł Sieracki odczytał dziś obrączkę ptaka siedzącego na gnieździe
w Ziemnicach, gm. Osieczna. Ptak wygląda na samca, ale chyba nie ma
jeszcze lęgu.
Zaobrączkowany jako pisklę w 17.06.2008 w Chełkowie, gm. Śmigiel.
Osiedlił się w odległości około 7,5 km od miejsca wyklucia.

To już czwarty odczyt bociana na gnieździe w tym sezonie.

Jak na razie gnieździ się u nas na ziemi leszczyńskiej jeden Niemiec, jeden Czech i dwóch Polaków (jeden ze Śląska i jeden z Wielkopolski)

pozdrawiam i życzę owocnego sezonu


Marcin Tobółka

Zakład Zoologii, Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka
Leszczyńska Grupa OTOP, www.otop-leszno.eko.org.pl

Offline

 

#44 2011-08-03 17:57:39

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Zamieszczony w tym miejscu w dniu dzisiejszym post został usunięty, gdyż zawierał przekopiowany tekst z wydawnictwa TP „Bocian”. Zamiast kopiować obce teksty należy po prostu podawać linki do nich. Będzie to fair wobec Kolegów z TP „Bocian”.

W przypadku, gdy tekst źródłowy jest podpisany (nie wiem jak było w tym przypadku, ale z reguły teksty mają autora, więc obowiazuje nas zasada ostrożności) postowicz uniknie naruszenia prawa autorskiego.

Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#45 2011-11-19 13:09:56

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Bociany na I Zjeździe Obrączkarzy

Witam!

Od wczoraj do niedzieli (18-20.11.2011 r.) odbywa się w Gdańsku I Zjazd Obrączkarzy, pierwszy w 80-letniej historii tej dziedziny badania ptaków w Polsce. Z programem można się zapoznać na stronie www.stornit.gda.pl. Dwa wystąpienia dotyczące obrączkowania i odczytywania obrączek bocianów białych wygłosi dr Wojciech Kania z Gdańska. Co ciekawe, oba wystąpienia mieli już wcześniej możliwość wysłuchać uczestnicy VI Ogólnopolskiego Zlotu „Blisko bocianów” w Przygodzicach w lipcu br., którego gościem był dr Wojtek Kania.

Bezpośrednio po Zlocie, w niedzielę 20.11, odbędzie się spotkanie osób zajmujących się badaniami bocianów białych w Polsce. Będzie to wstęp do zamierzonego powołania specjalistycznej Grupy Badania Bociana Białego. Wśród osób zaproszonych do udziału w Grupie jest paru naszych forumowiczów, a przede wszystkim sekretarzem zespołu inicjatywnego Grupy jest Marcin Tobółka - również nasz forumowicz, który zapewne wkrótce przekaże nam relację ze spotkania.

Koleżankom i Kolegom w Gdańsku życzymy udanych i owocnych obrad!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Offline

 

#46 2012-01-22 22:29:02

 Marcin Tobółka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 39
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witam wszystkich,

W najbliższy piątek w Poznaniu, w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego odbędzie się Zjazd Założycielski Grupy Badania Bociana Białego.


Wstępny program Zjazdu Założycielskiego Grupy Badania Bociana Białego

termin:  piątek 27.01 godz. 10.00 -  sobota 28.01.2012 (wczesne popołudnie)
miejsce: Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 71C


Zakwaterowanie i wyżywienia:
Zakwaterowanie - dla większości uczestników możliwy jest nocleg w Zakładzie Zoologii w nocy z 26/27 i 27/28.01 - prosimy zabrać karimaty i śpiwory (zakwaterowanie jest darmowe). Osoby, które wolą nocować w bardziej komfortowych warunkach proszone są o indywidualny kontakt ze mną.
Posiłki w kantynie przy Instytucie Zoologii: obiad - 15zł, śniadanie do 10zł (zgłoszenia na obiad i śniadanie jak i dotyczące preferencji - np. wegetarianie -  prosimy nadsyłać najpóźniej do poniedziałku - 23.01). Przewidziane są dwa obiady (w piątek i w sobotę) oraz jedno lub dwa śniadania (w piątek i sobotę). Płatności na miejscu.
Przerwy: kawa, herbata, ciasteczka (wpisowe? – co łaska, sugerowane 5/10 zł)


Tematy wystąpień:
1.    Autoprezentacja uczestników (3-7 minut każdy) - żeby lepiej poznać kto co robi i na jakim terenie (można ilustrować slajdami).
2.    Gdzie się bada bociany.. i dlaczego musimy jeszcze sporo pracować - Piotr Tryjanowski.
3.    Zmiany w wędrówkach, dyspersji i przeżywalności polskich bocianów białych w świetle wyników obrączkowania - Wojciech Kania.
4.    Wyniki 26 lat obrączkowania bocianów na Górnym Śląsku - Wiesław Chromik.
5.    Obrączkowanie bocianów białych: lata 2009-2011 i widoki na przyszłość  - Wojciech Kania.
6.    Monitoring ekologii  bociana białego na stałych powierzchniach badawczych - Wojciech Kania, Marcin Tobółka i Andrzej Wuczyński.
7.    Dyskusja o celach, zakresie i formie działania Grupy Badania Bociana Białego i utworzenie Grupy;  wprowadzenie – Wojciech Kania.
8.    O ochronie bociana w północno-wschodniej części województwa Kujawsko-Pomorskiego - Michał Uczciwek.
9.    Biologia lęgowa bociana białego w zachodniej Wielkopolsce - Marcin Tobółka.
10.    SOBBO - Sieć Obserwacji Bocianów Białych z Obrączkami  - dyskusja na temat zakresu zbierania danych i perspektyw organizacyjno-finansowych - Wojciech Kania i Leszek Jerzak.
11.    Zachowanie podczas inkubacji - bardzo wstępne wyniki badań z sezonu 2011 - Marcin Tobółka i Katarzyna M. Żołnierowicz.
12.    Przedłużona inkubacja u bociana - Andrzej Wuczyński.
13.    Obrączkowanie i inne badania bociana białego w powiecie ostrowskim (Południowa Wielkopolska) 1994-2011 - Paweł T. Dolata.
14.    Badania behawioralne nad bocianem białym w Kłopocie - Marcin Bocheński .
15.    Krótko o zachowaniach agresywnych bociana białego - Marcin Podlaszczuk.
16.    Współpraca z mediami - co robić by nie dać plamy?  - Marcin Tobółka i Katarzyna M. Żołnierowicz.
17.    Eksperyment ze zdalnym  odczytywaniem różnych typów obrączek bocianich. Uczestnicy zjazdu są proszeni o przywiezienie ze sobą lunet i lornetek.
18.    Wystawa publikacji o bocianie, autorstwa uczestników zjazdu. Niech każdy przywiezie swoje. Do kupienia będzie album "Bocian" Ireneusza Kaługi.do zobaczenia w Poznaniu
Marcin Tobółka

marcin_tobolka@o2.pl
tel.:  665 63 36 63


Marcin Tobółka

Zakład Zoologii, Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka
Leszczyńska Grupa OTOP, www.otop-leszno.eko.org.pl

Offline

 

#47 2012-01-29 11:27:27

rudzik

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-07-20
Posty: 71

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

witam

miałem okazję brać udział w tym niezwykle ważnym dla polskich badań na bocianem białym wydarzeniu. Śmiało piszę niezwykle ważnym, ponieważ zaangażowanie i determinacja oraz wiedza i doświadczenie zgromadzonych tam osób gwarantują, że będzie to naprawdę poważne przedsięwzięcie.
Szczegóły zapewne przedstawi Paweł, więc nie będę go uprzedzał

pzdr

Dawid N.

Offline

 

#48 2012-01-30 12:27:26

 Wojtek Szukalski

Moderator

614811
Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 114
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Byłem na założycielskim zjeździe Grupy Badania Bociana Białego i cieszę się, że mogłem poznać tak wiele osób zajmujących się tym gatunkiem na terenie Polski. O wielu z nich słyszałem już wcześniej, ale nie sądziłem, że ich wszystkich spotkam
Popieram Dawida i twierdzę podobnie, że jest to początek czegoś wielkiego. Padło wiele planów i deklaracji. Myślę, że spora już wiedza na temat bociana białego zostanie jeszcze bardziej poszerzona, a wspólne badania i cele, oraz wymiana informacji pomiędzy wieloma osobami badającymi ten gatunek, dadzą wspaniałe wyniki.
Pozdrawiam wszystkich bocianiarzy i życzę powodzenia w nowym, wielkim projekcie

Offline

 

#49 2012-02-01 00:13:57

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Choć byłam na zjeździe założycielskim GBBB tylko przez kilka godzin, to mogę potwierdzić to, co napisali wyżej koledzy: ten projekt to wspaniała przyszłość dla polskich badań nad bocianem białym. Wbrew pozorom jeszcze bardzo wielu rzeczy nie wiemy o tym ptaku. Na spotkaniu padło wiele pomysłów na badania, które wcześniej nawet nie przyszły mi do głowy. Tym bardziej cieszę się, że zebrało się tylu wybitnych ludzi chcących podjąć się ich realizacji

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Offline

 

#50 2012-02-02 12:33:57

 Marcin Tobółka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 39
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witam wszystkich,

Bardzo mi miło, że przedmówcom tak się podobało na Zjeździe. Lakoniczna relacja poniżej:


w miniony weekend (27-28.01.2012) w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbył się zjazd założycielski Grupy Badania Bociana Białego. W spotkaniu uczestniczyło 30 osób.

Prelekcje wygłosili:
Piotr Tryjanowski, Wojciech Kania, Wiesław Chromik, Paweł T. Dolata, Michał Uczciwek, Marcin Tobółka, Andrzej Wuczyński i Marcin Bocheński. Wieczorem odbyła się również projekcja filmu: "Die Reise der Störchen".

Zebrane osoby wspólnie ustaliły, że charakter grupy, przynajmniej w najbliższym czasie, będzie nieformalny.
Ustalono też nazwę grupy: Grupa Badania Bociana Białego (trwają jeszcze dyskusje na temat zmiany formy wyrazu "Badania" na "Badawcza")
Na lidera grupy jednogłośnie wybrano Piotra Tryjanowskiego. Również jednogłośnie sekretarzem grupy został Marcin Tobółka.

Obecnie działa grupa dyskusyjna GBBB, do której zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy Zjazdu oraz osoby, które wcześniej wyraziły chęć współpracy w ramach tworzącej się grupy. Można tam dzielić się swoimi pomysłami badawczymi, publikacyjnymi czy zwyczajnie wyrazić swoją opinię na tematy związane z badaniem bocianów.

Bardziej szczegółowa relacja ze zjazdu powinna niebawem ukazać się w druku (najprawdopodobniej Ornis Polonica)

Osoby, które chciałyby nawiązać współpracę z GBBB proszone są o kontakt drogą elektroniczną z sekretarzem: marcin_tobolka@o2.pl


--
Marcin Tobółka
Zakład Zoologii, Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Kolegium Cieszkowskich
ul.Wojska Polskiego 71c
60-625 Poznań

http://marcintobolka.tripod.com/
http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka

Ostatnio edytowany przez Marcin Tobółka (2012-02-02 17:14:09)


Marcin Tobółka

Zakład Zoologii, Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka
Leszczyńska Grupa OTOP, www.otop-leszno.eko.org.pl

Offline

 

#51 2012-02-03 16:56:31

 grafika

Użytkownik

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2011-02-21
Posty: 4

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Również byłam na  tym  spotkaniu.   To była dla mnie  duża przyjemność  przebywania, rozmawiania i słuchania  wszystkich tych ludzi. W jednym miejscu i o jednym czasie zebrała się mocna grupa, która robi tyle ważnych i  potrzebnych rzeczy, aby lepiej poznać i chronić bociany.
Mam nadzieje, że to jest początek czegoś nowego i wyjątkowego.
Pozdrawiam.
Marlena Cz.

Offline

 

#52 2012-04-03 22:25:15

krotom

Użytkownik

Skąd: Brodnica (Kuj-Pom)
Zarejestrowany: 2008-07-28
Posty: 5
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Dostałem fajną zwrotkę z zaobrączkowanego boćka białego, oto szczegóły ze Stacji

Gatunek:                            BOCIAN BIAŁY (CICONIA CICONIA)
Płeć, wiek:                         , PISKLĘ
Status:                                                         
Data:                                17.06.2011   
Miejsce:                             CICHE,ZBICZNO, KUJAWSKO-POMORSKIE, POLSKA
Współrzędne:                    53°23'N, 19°22'E     (PLKP)
Obrączkarz:                       T. KRÓLAK

                             

               Dane ponownego stwierdzenia   
Data:                    06.03.2012   
Miejsce:                             SARANGETI NATIONAL PARK, TANZANIA
Współrzędne:                    02°35'S, 35°01'E     (HT00)
Gatunek:                            WHITE STORK                   
Płeć, wiek:                         ,
Okoliczności:                     COLOUR RING READ FROM PHOTOGRAPHS,ODCZYTANO KOLOROWĄ OBR.   
Znalazca:                           D. ROSENGREN     ref. 1029/12
Uwagi:                 
                             

Odległość:  6389 km,     Kierunek: 161°,     Odstęp czasu:   263 dni

Offline

 

#53 2012-05-14 20:29:36

 Marcin Tobółka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 39
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witajcie,

na Ziemi Leszczyskiej mamy już 8 odczytów w tym roku. Mamy też pierwszy odczyt bocianiej pary, gdzie oba ptaki mają obrączki.
Para gnieździe się w Ziemnicach, gm. Osieczna.

Samiec pochodzi z Kątów (jeden z dwóch najstarszych ptaków lęgu z 5 pisklętami z 2008 roku)
Samica pochodzi z miejscowości Ligota-Odbudowanie (pow. ostrowski), obrączkowana w 2007 roku w lęgu z 4 pisklętami.

Para przyleciała na gniazdo dość późno, bo po 20 kwietnia. Samica zniosła 4 jaja i teraz para intensywnie wysiaduje.

Miejmy nadzieję, że  z tej ostrowsko-leszczyńskiej pary będzie coś dobrego:-)

MT


Marcin Tobółka

Zakład Zoologii, Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka
Leszczyńska Grupa OTOP, www.otop-leszno.eko.org.pl

Offline

 

#54 2012-05-21 12:01:26

 Marcin Tobółka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 39
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,

ze względu na to, że na naszej grupie dyskusyjnej pojawił się problem
przekazywania odczytów i wiadomości powrotnych do Centrali
Obrączkarskiej, pragnę przypomnieć wszystkim o konieczności
przekazywania informacji do Centrali. To bardzo ważne. Na podstawie
danych, które wymieniamy między sobą nie da się przeprowadzić bardziej
zaawansowanych analiz. Dopiero gdy dane te trafią do ogólnopolskiej/
europejskiej bazy danych będą stanowić cenny materiał. Tak zebrane
mogą pomóc nam wyciągnąć jakieś bardziej ogólne wnioski na temat
badanego gatunku.
Żeby nie być gołosłownym i żeby zapobiec ewentualnemu zagubieniu
materiałów, wczoraj wysłałem pierwszą porcję odczytów do Centrali. Mam
nadzieję, że niedługo otrzymam informacje zwrotne.
Bardzo ważne też, żeby wysyłać również kolejne odczyty tych samych
ptaków odczytywanych wcześniej w sezonie i w poprzednich sezonach. Na
Zjeździe Obrączkarzy Grzegorz Neubauer pokazywał jakie ciekawe rzeczy
można zrobić z takimi danymi.

pozdrawiam i życzę owocnych odczytów
Marcin Tobółka


Marcin Tobółka

Zakład Zoologii, Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka
Leszczyńska Grupa OTOP, www.otop-leszno.eko.org.pl

Offline

 

#55 2012-06-28 12:54:03

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Pomorze: Pracownicy Grupy Energa obrączkują pisklęta bociana białego

Pod takim tytułem jak wyżej ukazał się 22.06.2012 się tekst na stronie naszemiasto.pl. Artykuł uzupełnia reportaż-filmik, w którym wypowiadają się Krzysztof Konieczny (prezes PTPP "pro Natura"), Tomasz Mokwa (kierownik Krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków MiIZ PAN), Tomasz Królak (obrączkarz) i Jarosław Kozłowski (Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA).

Niżej cytuję dwa fragmenty tego tekstu - całość dostępna pod linkiem: http://pruszczgdanski.naszemiasto.pl/ar … ,id,t.html

Bezpśredni link do materiału filmowego na You Tube tutaj: http://www.youtube.com/watch?feature=pl … 1PUjRfOk#!

"Do pierwszych dni lipca potrwa tegoroczna edycja akcji obrączkowania piskląt bociana białego przez pracowników Grupy Energa. Energetyczni Obrączkarze Grupy Energa to pierwsza w Polsce i Europie inicjatywa oparta na ścisłej współpracy ekologów z energetykami, wpisana w program ochrony bociana białego. (...)
Wspólny projekt Grupy ENERGA i Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura” polega na zaangażowaniu specjalnie przeszkolonych pracowników, którzy po uzyskaniu uprawnienień obrączkarskich dzięki przeszkoleniu ich przez pracowników Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN, we współpracy z przyrodnikami ze stowarzyszenia PTPP "pro Natura" zakładają ptakom obrączki."
(...)

Offline

 

#56 2012-07-03 19:57:17

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Obrączkowanie bocianów białych w Gminie Kargowa i w powiecie siedleckim

1. O tym jak przebiegało obrączkowanie bocianów białych w Gminie Kargowa (woj. lubuskie, pow. zielonogórski) można przeczytać pod linkiem niżej (tekst ilustruje kilka zdjęć). Obrączkowanie odbyło się w dniu 22.06.2012, a przeprowadzili je przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze: prof. Leszek Jerzak i mgr. Olaf Ciebiera.
Link do informacji: http://www.kargowa.pl/pl/content/obr%C4 … ie-kargowa

2. Z kolei wczoraj (2.07.2012) na stronie TV Siedlce ukazał się bardzo sympatyczny reportaż, w którym Irek Kaługa opowiada o obrączkowaniu (i nie tylko) bocianów białych w powiecie siedleckim (woj. mazowieckie).
Link bezpośredni do reportażu TV Siedlce: http://www.tvsiedlce.pl/17,1211-podaj_lape.html

Offline

 

#57 2012-07-21 15:09:56

Bartosz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-14
Posty: 51

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z krótkim sprawozdaniem z obrączkowania bocianów w gminie Żerków powiat Jarocin na:

http://pwg.otop.org.pl/index.php?functi … all&no=552

Offline

 

#58 2012-12-08 12:28:17

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Na stronie www.pwg.otop.org.pl jest od dziś sprawozdanie z II Zjazdu Grupy Badawczej Bociana Białego, które odbyło się 22 i 23 XI w Kłopocie, z udziałem większości polskich obrączkarzy bocianów, a także m.in. 6 naszych forumowiczów. Kilka prezentacji dotyczyło w całości lub częściowo obrączkowania, m.in. „Metody, wyniki i wnioski z odczytywania obrączek bocianów białych w powiecie ostrowskim i Południowej Wielkopolsce.”

O I Zjeździe pisało kilka osób wyżej w tym wątku.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#59 2013-01-30 18:55:51

 Marcin Tobółka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 39
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Ostatnie miesiące przyniosły kilka ciekawych obserwacji naszych bocianów za granicą. Mamy kilka odczytów naszych boćków z jesiennej migracji z terenu Polski, kilka z Izraela, a także z Egiptu, Omanu i Tanzanii. Co ciekawe wszystkie zagraniczne wiadomości dotyczą żywych ptaków, u których udało się odczytać numer obrączki. Na uwagę zasługuje ptak z Omanu, bo to nietypowa trasa wędrówki, co ciekawe odczytane przez mojego kolegę Marcina Sidelnika, który był tam na wakacjach. Jeden z ptaków odczytany w Izraelu to syn ostrowsko-leszczyńskiej pary (Paweł możemy sobie pogratulować dobrego wnuka) :-)

Szczegóły poniżej:

Obr. 2012-07-02     bocian biały Ciconia ciconia ZIEMNICE,OSIECZNA POLSKA (WIELKOPOLSKIE)    Marcin Tobółka
Odczyt: 2012-09-03    bocian biały Ciconia ciconia Tirat Zvi IZRAEL (CAŁY OBSZAR / WHOLE AREA)    Helmut Eggers i Gert Dahms

Obr. 2011-06-13         bocian biały Ciconia ciconia SEPIENKO,KOŚCIAN POLSKA (WIELKOPOLSKIE)    Marcin Tobółka
Odczyt: 2013-01-24    bocian biały Ciconia ciconia Kitulo NP, Mbeya TANZANIA (CAŁY OBSZAR / WHOLE AREA)    Phil Benstead

Obr. 2012-06-22        bocian biały Ciconia ciconia BUCZ,PRZEMĘT POLSKA (WIELKOPOLSKIE)    Marcin Tobółka
Odczyt: 2012-12-12    bocian biały Ciconia ciconia wysypisko śmieci w dzielnicy Raysut w Salalah OMAN (CAŁY OBSZAR / WHOLE AREA)    Marcin Sidelnik

Obr. 2012-06-24            bocian biały Ciconia ciconia PAWŁOWICE,KRZEMIENIEWO POLSKA (WIELKOPOLSKIE)    Marcin Tobółka
Odczyt:2012-12-10    bocian biały Ciconia ciconia Aswan EGIPT (CAŁY OBSZAR / WHOLE AREA) Dick Hoek

pozdrawiam
Marcin Tobółka


Marcin Tobółka

Zakład Zoologii, Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka
Leszczyńska Grupa OTOP, www.otop-leszno.eko.org.pl

Offline

 

#60 2013-01-30 19:01:43

 Marcin Tobółka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 39
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Dodam jeszcze tylko, że samiec z Ziemnic, pochodzi z tego samego gniazda, a którym pisałem w 2011 roku.
W 2011 roku był tam inny nasz samiec z samicą bez obrączek, ale nie miał lęgu. W 2012 zagnieździła się tam owa ostrowsko-leszczyńska para i po raz pierwszy na tym gnieździe mieliśmy młode.
Pierwsze młode a już mamy zwrotkę z Izraela:-)

MT


Marcin Tobółka

Zakład Zoologii, Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka
Leszczyńska Grupa OTOP, www.otop-leszno.eko.org.pl

Offline

 
Ostatnio chory jestem na Przygodę i Dziedzica. Choróbsko toczy mnie totalnie, ale jest na tyle fajne, że polecam zachorowanie wszystkim dookoła. (marmarecki)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
ręcznik z haftem auto gauge pokoje w Jastarni geodeta kurów tablety