Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#61 2013-07-20 00:06:56

Bartosz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-14
Posty: 51

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Zapraszam do relacji na z obrączkowania bocianów białych w gminie Żerków i Nowe Miasto nad Wartą (powiat Jarocin): http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=623

Offline

 

#62 2013-07-21 00:45:56

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

O udanych akcjach obrączkowania bocianów białych w powiecie siedleckim wypowiadał się dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Irek Kaługa. Reportaż dostępny na YT w kanale PAP:  http://www.youtube.com/watch?v=hqg0m8fKhMU

Wcześniejsza relacja z akcji także tutaj: http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/sie … -ef87.html

Offline

 

#63 2013-07-24 09:42:09

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Niezwykła historia 16-letniego bociana z obrączką z Czech, stwierdzonego już na drugim gnieździe w Polsce, na www.pwg.otop.org.pl w zaktualizowanym o to wczoraj tekście Bartka Skrzypczaka i moim pt. „Kontrole gniazd i obrączkowanie bocianów białych w gminach Żerków i Nowe Miasto nad Wartą”. Zapraszam do lektury!

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Online

 

#64 2013-08-11 00:29:19

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witam!

W najnowszym materiale na www.pwg.otop.org.pl znalazły się wyniki tegorocznych odczytów obrączek nielęgowych bocianów białych w powiecie jarocińskim - najlepsza taka seria w historii badań gatunku w Południowej Wielkopolsce , więc zapraszam do lektury.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Online

 

#65 2013-12-13 17:57:49

 wladek12

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 8451

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witam i od razu pytam-Gdzie można uzyskać informacje na temat zaobrączkowanych bocianów białych na terenie polski a może i ogólnie? Od początku tej akcji.
Mam na myśli chociażby dane przybliżone,myślę że jest to jakoś dokumentowane czy coś w tym stylu.
Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez wladek12 (2013-12-13 18:00:35)


😄👍🌞.  Miłych dni życzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#66 2014-02-03 15:57:35

 wladek12

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 8451

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witam.
Prawie dwa miesiące temu zadałem może niezbyt z precyzowane pytanie (post wyżej),ale czyżby aż tak nie zrozumiane żeby odpowiedzieć lub podać informację gdzie uzyskać odpowiedź?
POZDRAWIAM    i czekam (ostatnio komp. odmawia mi posłuszeństwa- staruszek).


😄👍🌞.  Miłych dni życzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#67 2014-02-05 21:54:36

 kempos1

Użytkownik

2094003
Call me!
Skąd: Przygodzice
Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 143

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witam

Na temat zaobrączkowanych ptaków dane posiada stacja ornitologiczna MiZ PAN.
Link do sprawozdań z obrączkowania w Polsce od 2005: http://www.stornit.gda.pl/spraw_kco.html
oraz zestawienia od 1990 roku: http://www.stornit.gda.pl/zestawienia.html

Wcześniejsze dane są tylko w publikacjach.

Pozdrawiam
Mariusz

Offline

 

#68 2014-02-16 08:05:52

 wladek12

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 8451

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Dzięki za info. od -kempos 1.
Pozdrawiam.


😄👍🌞.  Miłych dni życzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#69 2015-10-10 21:19:21

Monika

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-07-01
Posty: 811

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Informacja o odczycie bocianiej obrączki w miejscowości Giżyn (gm. Pyrzyce, woj. zachodniopomorskie).

    W czasie jednego z moich tegorocznych wiosennych objazdów bocianich gniazd na terenie gm. Pyrzyce dowiedziałam się, że na gnieździe w Giżynie jeden z bocianów posiada obrączkę. Nie miałam wówczas okazji zastać bocianiej pary na gnieździe, ale poprosiłam mojego informatora, p. Zbigniewa Lisztwana, aby zwrócił szczególną uwagę na te ptaki. Wkrótce osoba ta przekazała mi, że zaobrączkowanym bocianem jest samica, a obrączka ma kolor srebrzysty/ srebrzysto-czarny (trudno było ocenić) i jest założona na prawej nodze ptaka.
  06.05.2015 r. p. Bartosz Skrzypczak z PwG OTOP odczytał obrączkę bocianicy z Giżyna i niedawno przekazał mi dane o tym ptaku. Jest to bocian zaobrączkowany 22.06.2006 r. w Langen, Fehrbellin (NIEMCY, Brandenburgia); ptak z niemiecką obrączką HIDDENSEE.
    W tym roku bocianica z Giżyna wraz ze swoim partnerem wychowała dwa młode bociany.

Ostatnio edytowany przez Monika (2015-10-10 21:29:23)

Offline

 

#70 2016-04-11 15:21:05

 wladek12

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 8451

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

11.04.2016.
15.14. Szczytnica- bocian na gnieździe nic nowego ale za to ma obrączki na nogach nad obiema piętami (f.1.).
Czy ktoś doczyta się ich numerów?

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/353e6a1bfeb4.jpg


😄👍🌞.  Miłych dni życzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#71 2016-05-08 10:31:59

 Rafał Markowski

Administrator

Skąd: Zduny pow. krotoszyński
Zarejestrowany: 2012-07-07
Posty: 371

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Władku, bociany w Szczytnicy są znane, zostały zaobrączkowane (oba) w ubiegłym roku przez "gospodarza" z Tomaszowa Bolesławieckiego.

Offline

 

#72 2016-06-02 22:19:38

Monika

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-07-01
Posty: 811

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

W dniu 23.05.2016 r. właściciele posesji z bocianim gniazdem przy ul. Batowskiej w miejscowości Mielęcin (gm. Pyrzyce, pow. pyrzycki, woj. zachodniopomorskie) sami prawidłowo odczytali obrączkę "swojego" bociana.
    Po podaniu zweryfikowaniu danych odczytu przez Stację Ornitologiczną w Gdańsku okazało się, że ów bocian został zaobrączkowany 24.06.2009 r. na gnieździe w osadzie Mieszkowo (gm. Maszewo, pow. goleniowski, woj. zachodniopomorskie). Obecnie bociana rodem z Mieszkowa dzieli od macierzystego gniazda odległość 45 km. Ptak jest samcem (płeć ustalono wg pozycji podczas godów), w tym sezonie wraz z samicą doczekał się już młodych bocianów.
    W ub. roku na tym samym gnieździe w Mielęcinie również spędził sezon samiec z obrączką. Wtedy nie udało się odczytać jego obrączki. Można chyba  tylko domniemywać, że mógł to być ten sam bocian, który jest obecnie.

Ostatnio edytowany przez Monika (2016-06-02 22:22:28)

Offline

 

#73 2017-04-22 19:18:31

Monika

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-07-01
Posty: 811

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Dzisiaj, tj. 22 kwietnia 2017 r. Paweł T. Dolata z wielką wprawą odczytał dwa zaobrączkowane bociany gniazdujące w tym sezonie na terenie pow. pyrzyckiego (woj. zachodniopomorskie): jednego na obszarze gminy Pyrzyce, a drugiego z gminy Bielice.
   Bardzo udana akcja odczytu była możliwa dzięki współpracy osób zainteresowanych życiem bocianów. Od kilku lat, tj. od kiedy po raz pierwszy byłam na Zlocie w Przygodzicach, a potem zaczęłam prowadzić obserwacje bocianów w mojej najbliższej okolicy, zaznajomiłam się z miejscami, gdzie mają gniazda bociany. Przy okazji takich wypadów w teren i rozpytywania wśród osób, które mieszkają lub pracują w pobliżu bocianich gniazd, poznałam co najmniej kilku życzliwych ludzi, którzy chętnie uzupełniają moje obserwacje swoimi uwagami, dzielą się swoją konkretną wiedzą i przekazują wręcz bezcenne informacje o bocianach. Myślę tu przede wszystkim o wiadomościach nt. stwierdzenia obrączkowanych bocianów, ale też takich danych jak data przylotu pierwszego i drugiego ptaka czy płeć bociana (w przypadku bocianów z obrączką). Dla mnie  do bardzo przyjemnych należą chwile, gdy mogę właśnie ruszyć w teren i chociaż trochę rozeznać aktualną sytuację odnośnie bocianów związanych z pow. pyrzyckim. Robię to nie tylko dla siebie. Zupełnie wyjątkowe, z uwagi na rzadkość zjawiska, jest stwierdzenie obecności obrączkowanego bociana. Całkiem inną rangę takie spotkanie obrączkowanego bociana ma wówczas, gdy możliwe staje się jego odczytanie. Dzisiaj miałam możliwość uczestniczyć w takim zdarzeniu po raz pierwszy na terenie mojego powiatu. Jestem ogromnie wdzięczna Pawłowi T. Dolacie za świetną akcję odczytu obu bocianów. Dziękuję wszystkim pozostałym osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do tego ornitologicznego sukcesu i pomogły w różny sposób.
   Gorąco zachęcam wszystkich do uważnego obserwowania bocianów (i innych ptaków), do współpracy z ornitologami. WARTO! To jest wielka frajda i satysfakcja.

Ostatnio edytowany przez Monika (2017-04-22 20:52:49)

Offline

 

#74 2017-04-28 14:00:44

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Dziękuję Moniko za wpis, dobrze oddający naszą współpracę, z której również jestem bardzo zadowolony, a także za namierzenie bocianów z obrączkami (trzy lokalizacje bocianów na gniazdach z obrączkami, podane „na tacy“, zdarzyły mi się pierwszy raz w życiu, niestety ten najważniejszy odleciał w dniu naszego przyjazdu :-() oraz za bardzo sympatyczną i kaloryczną gościnę dla bocianiarzy w Pyrzycach.

Foto obu bocianów (oba oznakowane zostały we wschodnich Niemczech prawdop. oba są samicami) znajdują się w najnowszym wpisie na www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/

Mam ten sam apel, co Monika – patrzcie na bociany, może traficie na obrączkowanego i poznacie jego historię.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/

Online

 

#75 2018-04-29 05:39:04

walpoz

Gość

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Czy bociany z Przygodzic są co roku obrączkowane? Jeśli tak to kiedy, jeśli nie to dlaczego??

 

#76 2018-05-01 16:35:46

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Tak, od początku projektu corocznie obrączkowane były pisklęta, w odpowiednim do tego wieku, czyli na przełomie czerwca i lipca, na forum są z tego corocznie dokładne relacje i filmiki.

Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic

walpoz napisał:

Czy bociany z Przygodzic są co roku obrączkowane? Jeśli tak to kiedy, jeśli nie to dlaczego??

Online

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora