Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2007-08-27 23:44:42

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Dzisiaj (27.8.07) po drodze do pracy obserwowałam u nas (Pardubice )jeszcze oba bociany (rodzice). Nie były - prawda - na gnieździe, ale na kominie obok.


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#2 2007-08-31 00:07:13

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Witam !

Pojedyncze, najprawdopodobniej migrujące, 4 bociany zaobserwowałam w północnej Grecji. Odpoczywały one na lampach (przy autostradzie) , słupach przydrożnych etc. (okoliczne gniazda były już puste)
Trasa Kavala-Alexandroupolis (Tracja, północna Grecja). Zaden z nich nie miał obrączki. Obserwacja miała miejsce w dniu 20 sierpnia 2007 (fot. niżej)

Dzisiejszy (30 sierpień 2007) podgląd gniazd, na 20 km trasie Didimoticho-Lavara (na północ od Alexandroupolis, Grecja) nie był owocny. Na 11 gniazdach, zajętych przez te ptaki w okresie wiosenno-letnim nie było żadnego bociana.
Nie było też bocianów na zajętych latem dwóch gniazdach w pobliskiej miejscowości Feres.

Tak więc i Grecja żegna powoli swoje bociany.

Pozdrawiam
Eva Stets

Obserwacje i zdjęcia: Eva Stets

http://img172.imageshack.us/img172/3810/1aph9.th.jpg  http://img172.imageshack.us/img172/1512/1bzv8.th.jpg

Offline

 

#3 2007-08-31 10:32:43

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Dzisiaj rano, jak jechałam do pracy, spotkałam bociana, chodzącego po polu wśród gawronów i kawek. Bardzo ładny widok dla "krukologa" i "bocianoluba", jakim jestem .


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#4 2007-09-03 00:35:03

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Witam!

W dniu 24 sierpnia w wątku pt "Pytania-odpowiedzi", (post nr 69) podałam przykład moich obserwcji bocianów nad jeziorem Drana (Delta Evros, północna Grecja). Były to obserwacje lunetą i lornetkami (razem z bocianką94) z dnia 18.08.2007. Oprócz całej masy innych ptaków miałyśmy okazję zobaczyć żerujące tam bociany białe i bociany czarne (ok 20 os. bocianów czarnych)

W dniu 31 sierpnia nie było tam ani jednego bociana (obserwacja własna)

Z kolei 1 września 2007, kolega (Stavros Kavaradzidis) zaobserwował lecące stado bocianów białych (przypuszalnie ok.70 os.) w rejonie wsi Doriko, 50km od Delty Evros.

Dzisiejsze (02.09.2007) moje obserwacje były jedynie zauważeniem kilka osobników (niedaleko Doriko), które odpoczywały na lampach przydrożnych.
Nad Deltą Evros nie zaobserwowałam żadnego bociana. (natomiast pojawiły się tam już pierwsze flamingi, które zimują na tych terenach)

Pozdrawiam
Eva Stets

Offline

 

#5 2007-09-19 16:47:26

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Witam!

Obserwacja nie moja, ale ciekawa, więc przekazuję:

Kilka dni temu (15.09.2007) zaobserwowano ok. 25 dorosłych bocianów białych w miejscowości Bodensee, w Niemczech. (część południowo-zachodnia)
Bociany te - żyjące na wolności - zaobserwowano stojące na znajdujących sie tam 15+ gniazdach, inne przebywały w pobliżu. Zastanawiająca jest zarówno późna pora obserwacji jak i to, że przebywały one przy Parku z...małpami Macaca sylvatica (Affenberg)
Być może, ze względu na położenie Parku i możliwość łatwiejszego zdobycia pożywienia te ptaki tam się znalazły (?)
Niewykluczone też, że zaobserwowane ptaki były spóźnioną grupą migrujących bocianów (?)

Co prawda pogoda (słonecznie) i temperatura (23- 28 stopni C) w Bodensee były jeszcze przyjazne ale może nasunąć się pytanie czy te bociany jeszcze odlecą...(?)

Informację przekazał (zdziwiony tą obserwacją), pan Panos Azmanis, ornitolog i weterynarz specjalista od chorób ptaków, członek Greckiego Towarzystwa Ornitologicznego (EOE/HOS-Hellas), podróżujący obecnie po Europie.

Pozdrawiam
Eva Stets

P.S. Jeżeli będzie to możliwe, postaram się podać więcej informacji na ten temat.

Offline

 

#6 2007-10-07 04:51:29

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Eva Stets napisał:

P.S. Jeżeli będzie to możliwe, postaram się podać więcej informacji na ten temat

Witam !

ad. postu wyżej.
Informacje były raczej znikome, bociany, które się pojawily...po prostu odleciały w nieznanym kierunku.
Jednakże na temat stałych mieszkańców w Bodensee, bocianich programów obserwacji, podglądu z kamery i nadajników, jakie są tam zakładane tym ptakom będzie można napisać więcej na wiosnę, po ich powrocie z Afryki lub też w czasie migracji.
Opisane wyżej bociany nie należały do "stałych mieszkańców", którzy odlecieli już wcześniej  i stąd była to "dziwna"  (i w sumie niewyjaśniona) obserwacja.

Pozdrawiam
Eva Stets

Offline

 

#7 2007-10-07 22:59:30

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

7 X 2007 - Północna Grecja, Delta Evros  (piaszczysta droga, w kierunku miasta Feres).
Godzina pomiędzy 18:50 - 19:15  (w Grecji zciemnia się dosyć nagle).
Dwa bociany białe - obserwacja własna.

Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

http://img530.imageshack.us/img530/4637/evros71007024du3.th.jpg  http://img208.imageshack.us/img208/2664/evros71007036no9.th.jpg

Offline

 

#8 2007-10-09 01:36:02

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

8 X 2007 (ad. postu wyżej)

Wybrałam się dziś ponownie w to samo miejsce, przemieszczając się także w dosyć dużej odległości po okolicy.
Nie zaobserwowałam wczorajszych bocianów.
(pobliskie dwa gniazda w miejscowości Feres są puste od 30 sierpnia)

Chciałabym dodać, że klimat Tracji, (także Delta Evros) różni się znacznie od klimatu w pozostałych rejonach Grecji (jest tu o wiele chłodniej).
Nie będąc meteorologiem, ale mając doświadczenia "na własnej skórze" - mogę śmiało powiedzieć, że obecne tempertury (18, 20, 22 stopni C.) odnoszą się odpowiednio do temperatur w Polsce 14, 16, 18 stopni (inna wilgotność powietrza). Stąd też sejmikowanie i opuszczanie gniazd przez bociany odbywało się tutaj jedynie z kilkudniowym opóźnieniem w porównaniu z bocianami w Polsce. (patrz wątek: "Obserwacje przed odlotem" http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?id=160 )

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Offline

 

#9 2007-11-05 22:23:30

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Dostałam dzisiaj w pracy wiadomość od jakieś pani, że we wsi Lípa nad Orlicí (wschodnie Czechy) jest na kominie na gnieździe 1 bocian.

Kolega ornitolog, który mieszka w pobliżu tej wsi, napisał, że go obserwuje prawie każdego dnia. Bocian jest w bardzo dobrej kondycji - chodzi, poluje, lata i wygląda "zadowolony". Dziś w poludnie polował na norniki na pastwisku przy wsi.


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#10 2007-12-08 19:30:18

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Witam!

26 XI 2007  - informacja z Grecji o obserwacji bocianów białych nad Jeziorem Kerkini (północna Grecja, 105 km od Salonik).
Obeserwator: Christos Vlachos (ornitolog, fotograf przyrody, red. naczelny greckiego ornit. czasopisma OIONOS) - Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne (HOS).

W uzupełnieniu swych wieloletnich obserwacji Christos Vlachos dodał, że nad Jeziorem Kerkini corocznie zimują  2-3 bociany białe.
Na zdjęciu: dwa bociany zaobserwowane 26 XI 2007

Fot. Christos Vlachos

http://img121.imageshack.us/img121/4838/82062024.th.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Offline

 

#11 2007-12-09 22:08:54

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Witam!

Dzięki uprzejmości kolegów z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS) mogę przekazać następne informacje z Grecji.
Tym razem zaobserwowano dwa bociany niedaleko Salonik, koło wsi Kleidi, w pobliżu delty rzeki Aliakmon (departament Imathia).

8 XII 2007 - dwa bociany białe Ciconia ciconia
Obserwator: Charis Kourouzidis (Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne HOS)

Z wcześniejszych przekazów wiadomo, że te dwa boćki przebywają w okolicy delty Aliakmona już dłuższy czas.

Pozdrawiam
Eva Stets

Offline

 

#12 2007-12-11 21:04:56

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Witam!

Obserwacje bocianów białych Ciconia ciconia w Grecji, odnotowane w ostatnich dniach przez ornitologa z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS) panią Marię Panayotopoulou:

- 7, 8 i 9 XII 2007 - 1 os. przy brzegach rzeki Loudia (na zachód od Salonik)
- 7, 8 i 9 XII 2007 - 1 os. w pobliżu dzielnicy Chalastra, blisko rzeki Axios (20 km od Salonik)
- 10 XII 2007 - 2 os. na zachodnim brzegu Jeziora Limni Volvi (prefektura Salonik, dzielnica Lagada)

W uzupełnieniu Maria Panayotopoulou dodała, że bociany obserwowane koło wsi Kleidi, w delcie rzeki Aliakmona (patrz post wyżej) nie są tylko tegorocznym zjawiskiem. Każdej zimy w ostatnich trzech sezonach notowano tam 3-4 bociany białe.
Maria potwierdziła także, że ptaki te mają łatwą możliwość zdobywania pożywienia na tych terenach Grecji, co zapewne wpływa na to, że niektóre (nieliczne) z nich przebywaja tu także w okresie zimy. (patrz również mój post z dnia 9 XII 2007 w wątku Bociany: pytania-odpowiedzi pod: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 5068#p5068)

Z pozdrowieniem
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Offline

 

#13 2007-12-30 10:48:48

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Witam!

24 XII 2007, w Wigilię Bożego Narodzenia zauważono jednego bociana białego Ciconia ciconia niedaleko miasta Lamia w Grecji (środkowa część kraju). Bocian przebywał przy lesie, na lące w pobliżu rzeki Sperchios (Sperchida), niedaleko wsi Meksiates.

Obserwator: Apostolos Christopoulos z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS)

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Offline

 

#14 2008-01-04 20:01:25

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Witam!

26 XII 2007 - w godzinach południowych, tuż przy granicy trurecko-greckiej, zaobserwowano 3 bociany białe.
Ptaki znajdowły się na pobliskiej łące, w tureckiej części Delty, około 500 metrów od mostu na rzece Evros, który jest przejściem granicznym pomiędzy Grecją a Turcją (przejście graniczne w Kipoi)
Obserwator: Dimitris Sacharidis.

Z pozdrowieniem
Eva Stets

Offline

 

#15 2008-01-07 16:47:52

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

31 XII 2007 - Ponowna obserwacja z Grecji.
W ostatni dzień roku zaobserwowno dwa bociany białe Ciconia ciconia.
Są to najprawdopodoniej te same ptaki, które zauważono 8 grudnia w pobliżu tego samego miejsca. (patrz mój post wyżej z dnia 9 grudnia 2007)
Bociany zauważono koło wsi Kleidi, niedaleko Salonik, tuż przy autostradzie Saloniki-Ateny.

Obserwator: Odysseas Tsimoulis, Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne (HOS).

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Offline

 

#16 2008-01-16 18:27:57

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Zimowe obserwacje bocianów z zagranicy 2008


Informacja przekazana 14 stycznia 2008 przez ornitologa p. Eleni Makrigianni z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS), pracownika evros-delta:

Od nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Ferres otrzymałam wiadomość o bocianie białym przebywającym w pobliżu szkoły. Musimy sprawdzić to info i zobaczyć, czy bocian jest zdolny do lotu, podobno jest przemarznięty i wygłodzony.

Informacja została sprawdzona od razu przez wolontariuszy z evros-delta i przeze mnie w telefonicznej rozmowie z nauczycielami szkoły. 15 stycznia podjechałyśmy razem z Eleni do wskazanego miejsca (Ferres to miasteczko w północnej Grecji, w pobliżu miasta Alexandroupolis). Bociana już nie było, jednakże więcej informacji na ten temat przekazała nam p. Evi, mieszkanka z Ferres. Dowiedziałyśmy się, że bociek pojawił sie trzy dni temu i przebywał na drzewie w pobliżu szkoły podstawowej. Nie zajął żadnego z kilku opuszczonych bocianich gniazd (gniazda w Ferres są puste od 30 sierpnia). Mieszkańców zaniepokoił fakt, że ptak większość czasu przebywał na drzewie.
15 stycznia w godzinach rannych okoliczni myśliwi (czasem bywa i tak...) umieścili pod drzewem część swoich "zdobyczy", po czym (po krótkim czasie) bocian chętnie skorzystał z podłożonego mu w dobrej wierze dania, pożywił się i odleciał w kierunku delty rzeki Evros.
Dziś, tzn 16 stycznia bocian w Ferres się nie pojawił.
Swoją opinię na ten temat wyraził George Handrionos (znany nie tylko w Grecji ornitolog), sugerując, że ptak najprawdopodobniej będzie szukał schronienia i żywności w rejonach Delty Evros. (i tam je na pewno znajdzie ale nie jest wykluczone, że powróci także do Ferres)

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Offline

 

#17 2008-01-18 17:12:54

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Witam!

(ad postu wyżej) Informacja przekazana 18 stycznia 2008 przez p. Evi, mieszkankę Ferres:

Po jednodniowej nieobecności bocian powócił na swoje miejsce, tzn na drzewo za budynkiem szkolnym. Przylatuje najcześciej późnym popołudniem i tam nocuje. Wczesne godziny ranne bociek spędza na gnieździe, potem odlatuje na cały dzień i wraca znowu. Bocian wygląda dobrze i zdrowo i jest obserwowany przez całą grupę mieszkańców.

Pozdrawiam
Eva Stets

Offline

 

#18 2008-02-02 15:37:42

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Witam!

Informację o bocianie, którą cytuję podała Sve 5 listopada 2007. Ciekawił mnie los tego ptaka, więc zapytałam o dalsze info.
Dowiedziałam się więc od Sve, że 20 stycznia 2008r na www czeskiej organizacji VČP ČSO (Wschodnioczeska Grupa Stowarzyszenia Ornitologicznego, www.vcpcso.cz) ukazała się krótka informacja na ten temat, podana przez corax.
Link bezpośredni jest pod: :
http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … &Itemid=20
Z tłumaczenia Sve mogę przekazać, że jest tam napisane, że bocian ten zimuje w miejscu wcześniejszej obserwacji tzn nadal znajduje się w Lípa nad Orlicí.

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP

sve napisał:

Dostałam dzisiaj w pracy wiadomość od jakieś pani, że we wsi Lípa nad Orlicí (wschodnie Czechy) jest na kominie na gnieździe 1 bocian.

Kolega ornitolog, który mieszka w pobliżu tej wsi, napisał, że go obserwuje prawie każdego dnia. Bocian jest w bardzo dobrej kondycji - chodzi, poluje, lata i wygląda "zadowolony". Dziś w poludnie polował na norniki na pastwisku przy wsi.

Offline

 

#19 2008-02-04 23:04:04

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Eva Stets napisał:

Witam!
Informację o bocianie, którą cytuję podała Sve 5 listopada 2007. Ciekawił mnie los tego ptaka, więc zapytałam o dalsze info.....

Gwoli spokoju Evy zapytałam o nowości o tym bocianie. Kolega dzwonił do mnie wprost z pola i mówił: Patrzę na niego, jak tu chodzi, ma się dobrze. Nocuje na gnieździe.

Taka zima, jaka jest w tym roku, nie stwarza dla bocianów żadnego problemu, żadne niebiezpieczeństwo z powodu niedostatku karmy im nie grozi. Dają sobie całkiem dobrze radę


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#20 2008-02-05 17:33:57

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych z zagranicy (2007-2013)

Witam!

Ta informacja jest to bardziej ciekawostką (pomimo, że jest obserwacją).
Wiadomość przekazała do mnie Maria Panayotopoulou, ornitolog z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS) i dotyczy trzyletnich stwierdzeń całorocznego pobytu na gnieździe pary bocianów białych Ciconia ciconia.

Miejsce obserwacji - miasto Xanthi (Ksanti) w północno wschodniej Grecji u podnórza Rodopów (wschodnia Macedonia i Tracja).
Teren w pobliżu którego znajduje się gniazdo... duża ferma kur a zarazem fabryka podrobów.
Bociany te stały się w pewnym stopniu atrakcją dla pracowników i były przez nich dokarmiane pozostałościami drobiowymi. Efekt ? Nie opuszczały gniazda w czasie jesiennej migracji, pozostając tam także na zimę. Widać, przyzwyczajone do obecności ludzi, którzy zapewniali im stałe pożywienie nie czuły potrzeby odlotu, zostając "na swoim" także w okresie zimy.

Warto tu dodać, że klimat Xanthi jest dosyć ostry, zdarzają się tam opady śniegu a temperatura spada często poniżej zera.
Jednakże pobliskie łąki i znajdujące się niedaleko Jezioro Vistonida przy Porto Lagos, (co ciekawe - różniące się znacznie klimatem) dostarczają odpowiednią ilość pokarmu - nie tylko tej parze ale i innym boćkom, które tam przebywają a czasami także jako nieliczne osobniki, zimują na tych terenach.

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

na zdjęciu: bociany na pobliskich łąkach, niedaleko Jeziora Vistonida
(fot. archiwum Preferktury Xanthi)

http://img406.imageshack.us/img406/3615/d402022gm3.th.jpg

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora