Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#561 2014-08-12 21:59:08

MW17081955R

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-14
Posty: 202

Re: Obraz z kamery

Witam serdecznie!
Niedawno wróciłam do domciu i niestety bardzo zasmuciła mnie tegoroczna sytuacja w naszym gnieździe - brak lęgu a teraz dodatkowo jak wyczytałam z zamieszczonych wpisów brak przekazu. Obawiam się że nasze boćki niedługo odlecą i nie zdążymy się z nimi pożegnać. Czy istnieje jeszcze jakaś szansa na powrót przekazu?
Pozdrowienia dla wszystkich bocianolubów

Offline

 

#562 2015-02-03 07:01:00

 yoko

Użytkownik

Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2009-06-25
Posty: 377

Re: Obraz z kamery

Witam
już luty, a przekaz nadal nie działa
Czy kamera będzie naprawiona przed przylotem boćków ?
Serdecznie pozdrawiam


PTAKI UDOWADNIAJĄ NAM, ŻE ISTNIEJE LEPSZE, PROSTSZE ŻYCIE, MOŻE NAWET NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI.
                                                                                                                                     Douglas Coupland

Offline

 

#563 2015-02-03 20:21:47

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Obraz z kamery

Precyzyjnie - jest początek lutego. Bociany zaś jak wiadomo przylatują do Polski od 3. dekady marca. Do tego czasu transmisja ma być przywrócona – takie są ustalenia z Urzędem Gminy Przygodzice (zajmującym się w projekcie sprawą przekazu właśnie, ostatnio z pomocą Rafała Markowskiego z PwG OTOP).

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

yoko napisał:

Witam
już luty, a przekaz nadal nie działa
Czy kamera będzie naprawiona przed przylotem boćków ?
Serdecznie pozdrawiam

Offline

 

#564 2015-02-21 23:11:38

 Rafał Markowski

Administrator

Skąd: Zduny pow. krotoszyński
Zarejestrowany: 2012-07-07
Posty: 371

Re: Obraz z kamery

Obraz oczywiście zostanie przywrócony ( sam już za nim tęsknię ), może nie tyle przywrócony co zostanie odtworzona cała infrastruktura odpowiedzialna za transmisję.
Stara, niestety po pamiętnej burzy, nazwijmy to delikatnie "odeszła do domu Pana"
Dysponujemy już dwiema kamerami, nie chcę dzisiaj już rozbudzać smaczków obserwatorów, ale ma być lepiej.
Więcej szczegółów nie chciał bym upubliczniać zanim nie doprecyzujemy ich na miejscu z ekipą w Przygodzicach.
Mogę jedynie zaręczyć że zrobimy wszystko żeby było lepiej i na pewno dorzucimy jakąś wisienkę na ten tort
ALE! Bądźmy powściągliwi do czasu uruchomienia... 
Jedyne co mogę powiedzieć teraz, to zapewnić że już trwają prace konfiguracyjne i testy nazwijmy to "naziemne"
Pozdrawiam
RM

Offline

 

#565 2015-03-04 21:35:54

Neshi

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-04-19
Posty: 6

Re: Obraz z kamery

Marzec już się zaczął, jeszcze z dwa, trzy tygodnie i coś już powinno przylecieć do nas
sam zaobserwowałem bociana 22 lutego, pewnie sam w cale nie odleciał na południe.

Jak postępu z uruchomieniem przekazu ? Wszystko idzie w dobrym kierunku ?

Offline

 

#566 2015-03-11 21:52:15

 Dora

Użytkownik

Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2011-03-15
Posty: 234

Re: Obraz z kamery

Zajrzałam wieczorem do Lewkowa i mamy niespodziankę. Jest tam również podgląd na gniazdo w Przygodzicach


file:///C:/Users/Wsp%C3%B3lna/Downloads/maki.jpg

Offline

 

#567 2015-03-13 14:42:53

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4080
WWW

Re: Obraz z kamery

Nareszcie pojawiły się dobre wieści na temat przekazu z Przygodzic .
Na stronie http://www.radiomerkury.pl/informacje/p … ciany.html można przeczytać, że dzisiaj na gnieździe zamontowana nową podstawę pod kamery, gdyż stara była zużyta i niestabilna.
Z coraz większą niecierpliwością czekam na uruchomienie przekazu.
Pozdrawiam!


* * *

Offline

 

#568 2015-03-13 16:37:45

 Rafał Markowski

Administrator

Skąd: Zduny pow. krotoszyński
Zarejestrowany: 2012-07-07
Posty: 371

Re: Obraz z kamery

Witam Państwa

Chciał bym przekazać dobre wieści. Mimo własnego hurra optymizmu, nie chciał bym zdradzać szczegółów konkurencji \
Nawet tego kiedy będą montowane kamery, niech to będzie miłe zaskoczenie
Jak widzicie Państwo, nowa podstawa już jest, także nowe okablowanie, jest także całe nowe zaplecze... a c o do szczegółów, napiszę czym będziemy dysponować i czego nie musimy się już obawiać, w momencie uruchomienia przekazu.
Dodam tylko że wszelkie problemy strumieniowania i dostępu do obrazu w wersji FullHD zostały dawno rozwiązane
Niebawem start, a przez cały sezon postaramy się dopieszczać obserwatorów

Tak jak obiecałem kiedyś Panu (nie pamiętam nicka) który zarzucił nam niefachowość, gdy ratowaliśmy co się dało w roku ubiegłym -  że w tym sezonie "na nowo" będzie wszystko zrobione należycie.
Uważam że słowa dotrzymujemy, niebawem finał i pozostanie oczekiwać lokatorów gniazda.

Pozdrawiam i do następnego postu, w którym opiszę "co dalej" z nieskrywanie wielką przyjemnością.
RM

Ostatnio edytowany przez Rafał Markowski (2015-03-13 16:47:54)

Offline

 

#569 2015-03-15 09:17:09

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Obraz z kamery

Witam!

Dziwią zapewne prawie równoczesne informacje „Dory” (o przekazie z gniazda) i Rafała Markowskiego (o zaawansowanych pracach nad przekazem). Wyjaśniam więc, że projektu „Blisko bocianów” dotyczy tylko post Rafała.

Uruchomienie przekazu z gniazda z INNEJ kamery przez komercyjną firmę „ProArt” jest dla nas (zespołu projektu "Blisko bocianów") wielkim zaskoczeniem. NIKT nas o tym nie uprzedził! Nie zdarzyło się jeszcze w historii przekazów z gniazd, aby dwa różne, nie współpracujące podmioty prowadziły przekaz tego samego gniazda! Wszystko wskazuje na to, ze firma „ProArt” zamierza po prostu pasożytować na ogromnej popularności bocianów z Przygodzic, wypracowanej m.in. dzięki jakości tego forum i aktywności jego Forumowiczów. Jak bowiem inaczej wytłumaczyć sytuację, że nowy przekaz nie dotyczy żadnego z gniazd pozbawionych przekazu, a uruchomiono go przy jedynym w Polsce gnieździe z przekazem prowadzonym od 2006 roku? A pozbawionych przekazu gniazd jest 10 w samej gminie Przygodzice, ok. 100 w powiecie ostrowskim i kilkaset na terenie aktywności TV „ProArt”.

Przeprowadzona z mojej inicjatywy, po przypadkowej informacji o drugiej kamerze i przekazie (bo jak pisałem, nikt nas o tym nie powiadomił) rozmowa Rafała i moja z Wójtem Gminy Przygodzice Krzysztofem Rasiakiem w środę 11.03 mnie w tym przekonaniu potwierdzają – wójt nie podał żadnego argumentu, dlaczego samodzielnie (bez uzgodnień z partnerami projektu "Blisko bocianów") pozwala (nowa kamera umieszczona jest na budynku Urzędu Gminy) korzystać innemu, komercyjnemu podmiotowi z 10-letnich dokonań projektu „Blisko bocianów” z Przygodzic (jego partnerem jest od samego początku Gmina Przygodzice), który skutecznie wypromował „markę“ "Bociany z Przygodzic“ (a przy okazji i same Przygodzice - kto z Was, mieszkający poza powiatem ostrowskim, słyszał wcześniej o tej wsi?) w Polsce i na całym świecie (co roku przekaz z tego gniazda obserwowały osoby z ok. 200 krajów). I to w sytuacji, gdy równocześnie Gmina wykłada własne środki finansowe i pracę swoich pracowników (informatyka, pracowników warsztatu) na nowy sprzęt oraz odnowiony i ulepszony przekaz (pisał o tym wyżej Rafał - robi to wspólnie z pracownikami Gminy)!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#570 2015-03-16 09:10:08

 yoko

Użytkownik

Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2009-06-25
Posty: 377

Re: Obraz z kamery

Nie, no to jest skandal po prostu. Jak tak można !!!
To prawda, jest tyle gniazd gdzie można zainstalować kamerę, to nie... najlepiej władować się z buciorami, nikogo nie pytając o zgodę !
Przepraszam za moje słowa, ale jestem bardzo wzburzona tym faktem. A swoją drogą to wójt bardzo nieładnie postąpił.
Ja się wkurzyłam, a co dopiero Paweł...




Paweł T. Dolata napisał:

Witam!

Dziwią zapewne prawie równoczesne informacje „Dory” (o przekazie z gniazda) i Rafała Markowskiego (o zaawansowanych pracach nad przekazem). Wyjaśniam więc, że projektu „Blisko bocianów” dotyczy tylko post Rafała.

Uruchomienie przekazu z gniazda z INNEJ kamery przez komercyjną firmę „ProArt” jest dla nas (zespołu projektu "Blisko bocianów") wielkim zaskoczeniem. NIKT nas o tym nie uprzedził! Nie zdarzyło się jeszcze w historii przekazów z gniazd, aby dwa różne, nie współpracujące podmioty prowadziły przekaz tego samego gniazda! Wszystko wskazuje na to, ze firma „ProArt” zamierza po prostu pasożytować na ogromnej popularności bocianów z Przygodzic, wypracowanej m.in. dzięki jakości tego forum i aktywności jego Forumowiczów. Jak bowiem inaczej wytłumaczyć sytuację, że nowy przekaz nie dotyczy żadnego z gniazd pozbawionych przekazu, a uruchomiono go przy jedynym w Polsce gnieździe z przekazem prowadzonym od 2006 roku? A pozbawionych przekazu gniazd jest 10 w samej gminie Przygodzice, ok. 100 w powiecie ostrowskim i kilkaset na terenie aktywności TV „ProArt”.

Przeprowadzona z mojej inicjatywy, po przypadkowej informacji o drugiej kamerze i przekazie (bo jak pisałem, nikt nas o tym nie powiadomił) rozmowa Rafała i moja z Wójtem Gminy Przygodzice Krzysztofem Rasiakiem w środę 11.03 mnie w tym przekonaniu potwierdzają – wójt nie podał żadnego argumentu, dlaczego samodzielnie (bez uzgodnień z partnerami projektu "Blisko bocianów") pozwala (nowa kamera umieszczona jest na budynku Urzędu Gminy) korzystać innemu, komercyjnemu podmiotowi z 10-letnich dokonań projektu „Blisko bocianów” z Przygodzic (jego partnerem jest od samego początku Gmina Przygodzice), który skutecznie wypromował „markę“ "Bociany z Przygodzic“ (a przy okazji i same Przygodzice - kto z Was, mieszkający poza powiatem ostrowskim, słyszał wcześniej o tej wsi?) w Polsce i na całym świecie (co roku przekaz z tego gniazda obserwowały osoby z ok. 200 krajów). I to w sytuacji, gdy równocześnie Gmina wykłada własne środki finansowe i pracę swoich pracowników (informatyka, pracowników warsztatu) na nowy sprzęt oraz odnowiony i ulepszony przekaz (pisał o tym wyżej Rafał - robi to wspólnie z pracownikami Gminy)!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl


PTAKI UDOWADNIAJĄ NAM, ŻE ISTNIEJE LEPSZE, PROSTSZE ŻYCIE, MOŻE NAWET NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI.
                                                                                                                                     Douglas Coupland

Offline

 

#571 2015-03-16 14:14:18

 Dora

Użytkownik

Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2011-03-15
Posty: 234

Re: Obraz z kamery

Witam! Przed chwilą przez podgląd w Lewkowie widziałam dwie osoby montujące kamerkę w Przygodzicach


file:///C:/Users/Wsp%C3%B3lna/Downloads/maki.jpg

Offline

 

#572 2015-03-16 20:28:12

Monika

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-07-01
Posty: 812

Re: Obraz z kamery

Czytając powyższy post p. Pawła T. Dolaty, nie można  przejść spokojnie do porządku dziennego. Cisną się do głowy różne myśli. Mam nadzieję, że pan wójt Przygodzic zagląda, przynajmniej od czasu do czasu,  na to forum i zna jego bogactwo, przesłanie, treść, a przede wszystkim zna tę garstkę zapaleńców, wspaniałych osób z p. Pawłem T. Dolatą na czele, która zapoczątkowała i realizuje projekt "Blisko bocianów". To jest coś więcej niż "tylko" dbanie o przekaz z monitorowanego gniazda w Przygodzicach. To jest coś, co powoduje, że np.  ludziom z różnych części Polski chce się przyjeżdżać na bociani Zlot do Przygodzic, ale też móc w ciągu roku korzystać, dzięki forum, z ogromnej wiedzy i niezwykle rzadko spotykanego poświęcenia jego pomysłodawcy i głównych współpracowników (przyjaciół)  bez reszty zaangażowanych w autentyczną ochronę nie tylko bocianów. Panie Wójcie, Pańska zgoda na uruchomienie przekazu z przygodzickiego gniazda przez komercyjną firmą i to bez jakichkolwiek wcześniejszych konsultacji z twórcami projektu "Blisko bocianów" jest, najdelikatniej mówiąc, antyreklamą dla Przygodzic i Pana osoby. Życzę wszystkim szanującym się forumowiczom i przede wszystkim przez wzgląd na klasę i osiągnięcia ludzi tworzących projekt "Blisko bocianów", żeby Pan się jak najszybciej z tej decyzji wycofał. Warto i należy szanować  ludzi, którzy na to rzeczywiście zasługują. Myślę tu oczywiście o p. Pawle T. Dolacie i wszystkich tych, którzy dokładają wszelkich starań, aby realizować projekt "Blisko bocianów". Iluż włodarzy chciałoby mieć taką ekipę na swoim terenie!

Offline

 

#573 2015-03-17 01:03:10

danuta.walczak.18

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-08-15
Posty: 974

Re: Obraz z kamery

Witam serdecznie wszystkich miłośników projektu BLISKO BOCIANÓW. Czyżby w naszym gnieździe pojawił się nowy agresor , tym razem techniczny..... Nieproszonym gościom mówimy NIE! Ręce precz od Naszego Gniazda! Panie Pawle! Myślę, że ma Pan mandat wszystkich forumowiczów do występowania w imieniu nas wszystkich w rozmowach z władzami nie tylko gminy Przygodzice, ale całej Wielkopolski. Jestem pewna, że Przygoda i Dziedzic też mają tu coś do powiedzenia a wiem na 100%, że nikt ich o zgodę nie pytał! Pozdrawiam i życzę pomyślnego zakończenia tej nerwówki.

Offline

 

#574 2015-03-17 08:33:23

Monika

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-07-01
Posty: 812

Re: Obraz z kamery

Dzień dobry Panie Wójcie Przygodzic! Mamy nowy dzień pracy i tym samym czas na różne, przede wszystkim pożyteczne, działania. Czy już zdążył Pan przemyśleć swoją bardzo złą i krzywdzącą innych ludzi decyzję odnośnie monitorowanego gniazda bocianów w Przygodzicach? Bardzo chciałabym wiedzieć, kiedy wycofa Pan swoją zgodę na monitorowanie przez firmę "ProArt" bocianiego gniazda w Przygodzicach, które jest przecież objęte projektem "Blisko bocianów" - efektem wieloletniej społecznej pracy wspaniałych osób, które rzeczywiście tymi działaniami promują Przygodzice? To nie Pan rozsławił Przygodzice i projekt "Blisko bocianów" nie jest Pańskim prywatnym dziełem. Czekam z niecierpliwością na szybką zmianę decyzji i jestem pewna, że wielu forumowiczów czeka na to samo, co ja.

   Pani Wójcie, działania, o których wyżej mowa, śledzi naprawdę bardzo wiele osób. Dopóki Pan nie zmieni swojego stanowiska, będzie Pan odbierany jako osoba, która w niewybredny sposób oszukała zespół "Blisko bocianów" i wszystkich innych ludzi, którzy jemu sprzyjają. Mam nadzieję, ze Pańscy wyborcy potrafią prawidłowo ocenić zaistniałą sytuację i wyciągną z niej odpowiednie wnioski. Niech Pan to wreszcie zmieni i wycofa się ze współpracy  z firmą "ProArt", z tej - nazywając rzeczy po imieniu - kreciej roboty i żerowania na czyimś sukcesie!

Ostatnio edytowany przez Monika (2015-03-17 08:38:22)

Offline

 

#575 2015-03-17 10:21:10

 Rafał Markowski

Administrator

Skąd: Zduny pow. krotoszyński
Zarejestrowany: 2012-07-07
Posty: 371

Re: Obraz z kamery

Paweł pewnie jak zwykle mnie zjedzie za optymistyczne wieści, mimo że nie piszę o planowanych działaniach, bo te to dopiero są optymistyczne
ale krótko i na temat:
- wczoraj zakończyliśmy uruchamianie kamer, wszystko zostało zamontowane i uruchomione, teraz tylko kwestia konfiguracji w serwerowni, pewnie by poszło już wczoraj ale zabrakło nam tych 2-3 godzin, potwierdzam jednak że obraz już jest
i tu znowu nic nie napiszę bo jak napiszę że jest zajebiście, to Paweł znowu mi powie że "ty to się powstrzymać nie możesz"
a ja na to dodam że jest za dobrze, bo druga kamera ma za dobrą podczerwień i coś z tym musimy zrobić - ale póki co priorytetem jest wypuszczenie sygnału "do ludzi", z pierwszej kamery.... a potem to kto wie...

Mało-optymistycznie, wręcz sceptycznie dodam że stanie się to niebawem (a miałem napisać że planujemy już w ......)
z racji że miałem być oszczędny w słowach, nic więcej już nie napiszę, niebawem dopinamy i ... działamy dalej bo "TO NIE JEST NASZE OSTATNIE SŁOWO" jak zwykł mawiać klasyk  

Aby Polska rosła w siłę a bocianom żyło się dostatniej

Offline

 

#576 2015-03-17 23:19:17

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Obraz z kamery

Witam!

Rafałowi dziękuję za opis działań technicznych wyżej, przy których części towarzyszyłem, ale nawet nijak nie umiem nazwać.

Rafałowi oraz pracownikom Urzędu Gminy (informatykowi Tomaszowi Swiątkowi i pracownikom warsztatu) dziękuję w imieniu swoim i bocianolubów za finalizowane prace nad przekazem, bo to jest najważniejsze.

Widziałem obraz z aktualnej kamery – faktycznie jest bardzo dobry i w dzień, i po ciemku (nowe ustawienie kamery unika lamp na skwerze pod gniazdem w kadrze, przez co „głupiała" podczerwień). Oby jak najszybciej udało się obraz udostępnić bocianolubom!

Co do kwestii drugiego przekazu – wczoraj (poniedziałek 16.03) odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy. Mamy obietnicę Wójta Gminy Przygodzice i właściciela firmy „ProArt“, że ich kamera nie będzie dublować pracy kamery/kamer projektu „Blisko bocianów“, ale będzie pokazywała panoramę Przygodzic, a tylko jednym z jej kilku ujęć (kadrów) będzie obraz z gniazda. Można to różnie oceniać, ale i tak jest to lepsza sytuacja (m.in. dla Gminy Przygodzice) niż światowe kuriozum, na które się zanosiło: dwie kamery różnych projektów na jedno gniazdo.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#577 2015-03-20 16:32:36

 Dora

Użytkownik

Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2011-03-15
Posty: 234

Re: Obraz z kamery

Witam! Kamerki zainstalowane a podglądu nadal nie ma. Trudno to zrozumiec.


file:///C:/Users/Wsp%C3%B3lna/Downloads/maki.jpg

Offline

 

#578 2015-03-20 16:48:09

 Rafał Markowski

Administrator

Skąd: Zduny pow. krotoszyński
Zarejestrowany: 2012-07-07
Posty: 371

Re: Obraz z kamery

Wszystko już działa Prosimy o odrobinę cierpliwości, obecnie czekamy jedynie za sfinalizowaniem dokumentów księgowych. Ze strony technicznej jesteśmy już gotowi, ale dopiero od chwili dopełnienia "pewnych" formalności będziemy mogli udostępnić obraz dostępny dla większej ilości oglądających. Ten na który teraz spoglądam, jest ograniczony do 5 oglądających, po udostępnieniu takiego obrazu na stronie ogólnodostępnej jest jasne że nie nie było by możliwości testów i konfiguracji etc...
Prosimy naprawdę o cierpliwość, przekaz rusza lada chwilę...
Pozdrawiam

Offline

 

#579 2015-03-22 10:37:01

 Dora

Użytkownik

Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2011-03-15
Posty: 234

Re: Obraz z kamery

10:33 - Tak czułam, że może dziś będzie nam pokazane gniazdo z nowej kamery. Dziękuję za niespodziankę w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Życzymy 
            sobie wszyscy udanego bocianiego sezonu. Pozdrawiam


file:///C:/Users/Wsp%C3%B3lna/Downloads/maki.jpg

Offline

 

#580 2015-03-22 10:38:25

Mirka G

Użytkownik

Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2014-03-30
Posty: 388

Re: Obraz z kamery

Jest obraz z kamery, nie wierzę własnym oczom i cieszę się bardzo. Witam bocianolubów w nowym sezonie

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora