Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#61 2013-08-18 21:15:22

 AnkazReading

Moderator

Skąd: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Dzisiaj w programie telewizyjnym BBC "Countryfile" (w luźnym tłumaczeniu: "Wieś i jej sprawy") obejrzałam ciekawy reportaż o jerzykach gnieżdżących się od dziesiątek lat, a może i dłużej, na wieży Muzeum Przyrodniczego w Oksfordzie. Jest ich cala liczna kolonia i mają zapewnione znakomite warunki zyciowe, gdyż objęte sa naukowym programem badawczym (The Oxford Swift Research Project), trwającym bez przerwy od roku 1947!

Jerzyki oksfordzkie gnieżdżą się we wlotach wentylacyjnych na stromym dachu potężnej wieży budynku. Są w mieście całkiem słynne dzięki pokazowym akrobacyjnym lotom wokół wieży muzeum. Niestety w ostatnich latach ich liczebność stopniowo spada. W tym roku, po wyjątkowo zimnej i późnej wiośnie wylęgło się w 13 gniazdach tylko 24 piskląt i do 15.08 wszystkie zostały zaobrączkowane (statystyki za lata 1993-2002 podają, że przeciętnie rocznie obrączkowano wtedy 100 piskląt). Reportaż telewizyjny pokazał operacje mierzenia i obrączkowania młodych ptaszków. Dowiedziałam się z niego, że dla jerzyków (a także dla zimorodków!) stosuje się specjalne malutkie obrączki, gdyż ptaki te maja zbyt krótkie nóżki na przeciętne rozmiary obrączek.

Projekt badań nad jerzykami  obejmuje między innymi obserwacje przez kamery webcam, dostępne online, ale niestety transmisja jest w tej chwili nieczynna. Informacja na stronie projektu  stwierdza, że normalnie kamery czynne są od maja do sierpnia - być może znaczy to tylko do początku miesiąca, chociaż to trochę dziwne, bo z tegorocznego kalendarium wynika, że jerzyki jeszcze nie odleciały. Najmłodsze pisklę ma jeszcze około tygodnia, zanim osiągnie zdolność lotu.

Będę obserwować stronę z kamerą - być może jeszcze się uaktywni. Na razie dla zainteresowanych podaję link do tegorocznego kalendarium oksfordzkiego programu badań nad jerzykami:
http://www.oum.ox.ac.uk/visiting/swifts/stats13.htm

Offline

 

#62 2013-12-04 09:03:07

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam!

W kolonii skrzynek lęgowych dla ptaków i ukryć dla nietoperzy, zamontowanych 29 XI we wspólnej akcji Urzędu Gminy Przygodzice i PwG OTOP na Zespole Szkół w Dębnicy koło Przygodzic, wsi znanej uczestnikom wycieczek w czasie Zlotów „Blisko bocianów”, znalazły się też 4 skrzynki lęgowe dla jerzyków. Relacja z fotografiami (skrzynki dla jerzyków najlepiej widać na pierwszej, na podnośniku – to te podłużne) na www.pwg.otop.org.pl Zapraszam do lektury. W czasie najbliższego Zlotu zapewne je odwiedzimy. Oby jerzyki je wcześniej zasiedliły.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 
Ostatnio chory jestem na Przygodę i Dziedzica. Choróbsko toczy mnie totalnie, ale jest na tyle fajne, że polecam zachorowanie wszystkim dookoła. (marmarecki)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
żółw stepowy sprzedam Pustkowo sklep armatura wrocław gaj kartki-recznie-robione-na-slub.eu tresc-zaproszenia-na-komunie.eu