Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2007-07-12 13:35:53

Basior

Użytkownik

4128234
Skąd: Brwinów
Zarejestrowany: 2007-07-12
Posty: 19
WWW

Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witajcie,
gratulacje udanej akcji!

Ale postanowiliśmy nie być gorsi od Pawła i PwG i też obrączkujemy bociany :

http://bocian.org.pl/aktualnosci-2007/9 … Kampinoska

Niestety na odczyty u nas jeszcze trochę poczekamy...

pozdrawiam

Offline

 

#2 2007-07-18 09:38:49

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witam!

Również gratulacje z powodów świetnych wyników obrączkowania w Kampinosie. Nie są to wzajemne dusery - z twardego doświadczenia wiem, że zaobrączkowanie 118 boćków to wielka praca, szczególnie przy tylko jednym dniu podnośnika.

Nasze akcje miały też ludzki element wspólny: operatora filmowego Krzyśka Skroka, który filmował u nas 25 czerwca w ekipie Marcina Krzyżańskiego, a u Was 5 lipca z Adamem Wajrakiem

Co do odczytów, to wcale nie musicie czekać aż wrócą Wasze ptaki. Młode z reguły gniazdują daleko od gniazd rodzinnych, samice nawet średnio 120 km (Tryjanowski i inni 2006, Auk), więc są duże szanse, że już teraz gniazdują u Was jakieś pojedyncze bociany z obrączkami. W powiecie ostrowskim i jarocińskim, gdzie odczytuję, znaczną część dorosłych z obrączkami, stanowią emigranci z innych regionów Polski, a także z Niemiec i Czech.
Jest jeszcze czas na sprawdzenie tego i próby odczytów. Zachęcam i życzę powodzenia!

A sobie życzę po cichu, byście szybko znaleźli u siebie i odczytali lęgowego bociana z obrączką z Południowej Wielkopolski

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koordynator projektów "Badania i ochrona bociana białego w powiecie ostrowskim" oraz "Blisko bocianów"


Basior napisał:

Witajcie,
gratulacje udanej akcji!
Ale postanowiliśmy nie być gorsi od Pawła i PwG i też obrączkujemy bociany :
Obrączkowanie i ochrona bocianów w Puszczy Kampinoskiej
Niestety na odczyty u nas jeszcze troche poczekamy...

pozdrawiam

Offline

 

#3 2007-07-18 14:45:41

Basior

Użytkownik

4128234
Skąd: Brwinów
Zarejestrowany: 2007-07-12
Posty: 19
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Paweł T. Dolata napisał:

Co do odczytów, to wcale nie musicie czekać aż wrócą Wasze ptaki. Młode z reguły gniazdują daleko od gniazd rodzinnych, samice nawet średnio 120 km (Tryjanowski i inni 2006, Auk), więc są duże szanse, że już teraz gniazdują u Was jakieś pojedyncze bociany z obrączkami. W powiecie ostrowskim i jarocińskim, gdzie odczytuję, znaczną część dorosłych z obrączkami, stanowią emigranci z innych regionów Polski, a także z Niemiec i Czech.
Jest jeszcze czas na sprawdzenie tego i próby odczytów. Zachęcam i życzę powodzenia!

A sobie życzę po cichu, byście szybko znaleźli u siebie i odczytali lęgowego bociana z obrączką z Południowej Wielkopolski

Też mamy taką nadzieję i przy każdej okazji sprawdzamy i prosimy o uwagę właścicieli gniazd, chcemy nawet każdemu taką małą instrukcję przygotować, na co patrzeć i gdzie dzwonić.
Ale na razie z tego terenu mamy tylko informacje o jednym młodym z zeszłego roku, który po wylocie z gniazda zginął na transformatorze...
Pozdrowienia dla całej ekipy, jak tylko się któryś "Wasz" bociek pojawi damy znać

Offline

 

#4 2007-09-10 11:43:20

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Na stronie PwG OTOP podsumowaliśmy z Jackiem Pietrowiakiem wyniki obrączkowania i odczytywania bocianów na ziemi jarocińskiej w Wielkopolsce:
http://www.pwg.otop.org.pl/bocian7.php.

Zapraszam do lektury
Paweł T. Dolata

Offline

 

#5 2007-10-24 12:28:04

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witam!

Polecam tekst Marcina Tobółki o wynikach odczytywania obrączek bocianów białych na Ziemi Leszczyńskiej w 2007 r. na stronie tamtejszej Grupy OTOP:
http://otop-leszno.eko.org.pl/article.p … kaz&idt=48

pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Offline

 

#6 2007-11-19 10:32:06

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witam!

Polecam świeżutki tekst Marcina Tobółki o obrączkowaniu bocianów białych na Ziemi Leszczyńskiej w 2007 r. na stronie Leszczyńskiej Grupy OTOP:
http://otop-leszno.eko.org.pl/page.php?&idt=55

Sąsiadom z Zachodu gratuluję też dobrego wyniku :-))

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Offline

 

#7 2008-04-25 12:59:15

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Najnowsze dane o odczytach bocianów z obraczkami na Ziemi Leszczyńskiej, w tym ptaka z Niemiec (oba miały lęgi na tych samych gniazdach w 2007 roku, gdy też Marcin Tobółka odczytał te obrączki): http://www.otop-leszno.eko.org.pl/karto … obs&r=2008

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Koordynator projektu PwG OTOP „Blisko bocianów”

Offline

 

#8 2008-05-22 20:04:18

 ludwik149

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-04-09
Posty: 94

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Koniecznie polecam oglądnięcie filmiku trwa 22 min.Emitowany przez iTVP w programie2,data publikacji04.09.2007.Pt."Sto tysięcy bocianów"jest właśnie o obrączkowaniu młodych bocianów,między innymi z Doliny Baryczy,Ostrów Wielkop.i naszych Przygodzic.Podaję link,bo nie dostrzegłem go w forum,a film naprawdę warty oglądnięcia.Polecam koniecznie. http://www.itvp.pl/player.html?mode=0&c … o_id=31221

Ostatnio edytowany przez ludwik149 (2008-05-22 20:08:21)

Offline

 

#9 2008-05-22 20:26:24

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Witam!
O tym już była mowa na naszym forum, właśnie w tym temacie - wątek pt "Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim"
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 5794#p5794

Pisałam o tym także w wątku pt "Obrączkowanie bocianów Przygodzice 2007"
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 5793#p5793

Podawałam to również w wątku pt "100 tysięcy bocianów" (temat pt "Kto o nas pisze-mówi")
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 5792#p5792

Ale ponieważ reportaż był bardzo dobry i być może nie wszyscy go wówczas widzieli, to warto podać to po raz kolejny.
Dzięki więc za przypomnienie i również zapraszam do obejrzenia tego programu, bo warto

Pozdrawiam
Eva Stets

ludwik149 napisał:

Koniecznie polecam oglądnięcie filmiku trwa 22 min.Emitowany przez iTVP w programie2,data publikacji04.09.2007.Pt."Sto tysięcy bocianów"jest właśnie o obrączkowaniu młodych bocianów,między innymi z Doliny Baryczy,Ostrów Wielkop.i naszych Przygodzic.Podaję link,bo nie dostrzegłem go w forum,a film naprawdę warty oglądnięcia.Polecam koniecznie. http://www.itvp.pl/player.html?mode=0&c … o_id=31221

Offline

 

#10 2008-06-10 16:47:34

bockowa

Użytkownik

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2008-04-23
Posty: 38

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Bardzo podobal mi sie film..ale jednak serce sciska. Mlody ptak jest poddany takiemu stresowi ,ze nie wiem czy kwestia badan i obserwacji ornitologow to wystarczajace usprawiedliwienie by 'robic' im takie lotnisko--najpierw siatka na glowe-potem worek- wiazanie sznurka do wazenia- podnoszenie do gory- gdzie jednak za skrzydla-musi cos bolec- Nie wiem...ale ta ingerencja w nature jest troche bezlitosna--Z jednej strony nie wolno  ingerowac np- podrzucajac jakiemus bockowi jajo na 'wychowanie'  a mozna prowadzic takie sterujace 'wyprawy na pomiary'..................................................

Offline

 

#11 2008-06-11 10:42:51

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Nikt nie robi bocianom żadnego "lotniska" ani "wyprawy na pomiary". Kontrola gniazda i obrączkowanie jest prowadzone z troską o ich zdrowie i minimalizację stresu - temu służy m.in. siatka zabezpieczająca.

Czy ktoś z Forumowiczów widział (a obraz był na forum cały czas podczas i po akcji), że młode po obrączkowaniu zachowywały się jakoś dziwnie, wystraszone? Nie!

Jest też prowadzone legalnie, przez ludzi którzy przeszli specjalne szkolenie (m.in. z bezpieczeństwa ptaków) na podstawie indywidualnej licencji, wydawanej corocznie przez Zakład Ornitologii PAN na podstawie upoważnienia Ministra Środowiska.

Metoda ta stosowana jest z powodzeniem od ponad 100 lat na całym świecie. Gdyby nie dane z obrączkowania ptaków, to nadal wierzylibyśmy, że nigdzie nie wędrują, a spędzają zimy z wysokich górach lub śpią pod lodem w stawach :-)) - Takie były poglądy poważnych naukowców jeszcze do XIX wieku!

Przy okazji zbierane są obowiązkowe pomiary dziobów, które pozwalają obliczyć +/- wiek piskląt (wyjątkiem są gniazda pod kamerą, jak w Przygodzicach, gdy jest znana data wyklucia do godziny).

Wielokrotnie wyniki obrączkowania pozwoliły też na poznanie i lepsze planowanie ochrony gatunków. A w konkretnym przypadku bocianów - w czasie obrączkowania sprawdzamy, czy na boćkach lub w gnieździe nie ma śmiertelnie niebezpiecznych dla nich sznurków (jak w Chybach w 2007 i 2008 r.) i je usuwamy. Przez 15 lat uratowaliśmy ze sznurków ok. 20 bocianów i usunęliśmy sznurki spod setek, które też mogły się zaplątać.

Chwilę założenia obrączek nie można porównywać z przemieszczeniem na stałe obcego jaja, o innym terminie złożenia (czyli o małych szansach w ogóle na wyklucie) i obcego genetycznie, do gniazda innych ptaków. Ale i to jest możliwe w uzasadnionych przypadkach - tak samo jak obrączkowanie - za specjalną zgodą.

Paweł T. Dolata
koordynator projektu PwG OTOP "Blisko bocianów"
licencjonowany obrączkarz ptaków od 1993 r.


bockowa napisał:

Bardzo podobal mi sie film..ale jednak serce sciska. Mlody ptak jest poddany takiemu stresowi ,ze nie wiem czy kwestia badan i obserwacji ornitologow to wystarczajace usprawiedliwienie by 'robic' im takie lotnisko--najpierw siatka na glowe-potem worek- wiazanie sznurka do wazenia- podnoszenie do gory- gdzie jednak za skrzydla-musi cos bolec- Nie wiem...ale ta ingerencja w nature jest troche bezlitosna--Z jednej strony nie wolno  ingerowac np- podrzucajac jakiemus bockowi jajo na 'wychowanie'  a mozna prowadzic takie sterujace 'wyprawy na pomiary'..................................................

Offline

 

#12 2008-07-07 16:07:43

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Obrączkowanie boćków białych w powiecie jarocińskim w Wlkp.: informacje i kilka fot. Niedużo ptaków, ale w specjalnym celu:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … _all&no=94

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Offline

 

#13 2008-07-08 12:12:22

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Materiał sprzed 4 lat o obrączkowaniu na Górnym Śląsku, ale przeglądowy i ciekawy:

http://www.katowice.uw.gov.pl/urzadkato … ci/news816

Offline

 

#14 2008-07-08 12:41:25

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Tekst Sławka Pawlaka o obrączkowaniu bocianów białych w okolicy Wieruszowa i Kępna na pograniczu Południowej Wielkopolski i Łódzkiego w latach 1985-1987 oraz odczytach bocianów na tym terenie: http://rachma.org/bocian5.php

Offline

 

#15 2008-07-09 09:13:49

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Wstępne info o tegorocznej akcji w Kampinosie pod koniec wątku: http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.ph … 268182d1e9

Czekamy na link lub sprawozdanko od Basiora, wiem że bez podnosnika zaobraczkowali 136 boćków, a to wielka sztuka

Pozdrawiam kampinoskie bociany i bocianiarzy

Paweł

Basior napisał:

Witajcie,
gratulacje udanej akcji!
Ale postanowiliśmy nie być gorsi od Pawła i PwG i też obrączkujemy bociany :
http://bocian.org.pl/aktualnosci-2007/9 … Kampinoska
Niestety na odczyty u nas jeszcze trochę poczekamy...

pozdrawiam

Offline

 

#16 2008-07-09 09:22:19

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Bardzo ciekawy artykuł dr Wojciecha Kani ze Stacji Ornitologicznej w Gdańsku MiIZ PAN, z bocianiarskiego punktu widzenia polecam podsumowanie obrączkowania w Polsce na str. 9, mapę miejsc obrączkowania na str. 30, mapę z wiadomościami powrotnymi o bocianach z Polski na str. 31 i fotki wszystkich typów obrączek zakładanych na bociany białe w Polsce na str. 35:
http://www.miiz.waw.pl/public/seminaria … owanie.pdf

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Offline

 

#17 2008-07-15 17:12:41

kiljan

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 1

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Na Pomorzu Zachodnim w bieżącym roku zaobrączkowano ok. 150 piskląt bocina białego.

Ponad 30 zaobrączkował mój kolega Piotr Adamiok w okolicach Barlinka w powiecie myśliborskim
115 boćków oznakowałem ja zakładając również obrączki ELSA (40). Obrączkowałem pomiędzy 7 a 26 czerwcem.
W dwu gniazdach zaobrączkowałem po 5 piskląt.
W południowej części powiatu gryfińskiego, w gminach Moryń, Cedynia i Chojna, obrączki otrzymało 21 bocianów.
Powiat Kamień Pomorski był drugim miejscem, gdzie prowadziłem obrączkowania, w gminie Kamień Pomorski obrączki dostało 55 ptaków, Wolin - 23, Golczewo i Świerzno (16).
Najwięcej bocianów - 46 - zaobrączkowałem 24 czerwca kontrolując 25 gniazd, jednak do dwu nia dało się dojechać, przy trzech gniazdach nie otrzymaliśmy zgody właścicieli posesji na obrączkowanie, w trzech nie było piskląt, a przy jednym podnośnik okazał sie za "niski".
Najczęściej w gniazdach była trójka piskląt - 12 przypadków, ale w 11 lęgach było po 4 i 2 pisklęta.
Prace obrączkarskie wsparł finansowo pan Smołczyński z Rozwarowa, organizacyjnie w powiecie gryfińskim Marek Puchalski z Zespołu Parków Krajobrazowych Doliny Dolnej Odry. Szczególne podziękowania za ułatwienie dostępu do podnośnika dla Pana Sołtysiaka z Rejonu Energetycznego Międzyzdroje, operatorów podnośników z Kamienia Pomorskiego, Międzyzdroji i Chojny, i właścicieli drabin oraz właściciela koparki (po której również udało sie dostać do gniazda na słupie).
Duży minus dla strażaków z OSP Stara Rudnica, którzy mimo obietnic nie okazali pomocy i nie udostępnili ani samochodu ani drabiny.

Offline

 

#18 2008-07-20 23:50:50

Basior

Użytkownik

4128234
Skąd: Brwinów
Zarejestrowany: 2007-07-12
Posty: 19
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Przekazuje nasze krótkie sprawozdanko przygotowane przez Adama Olszewskiego, naszego obrączkarza:

Obrączkowanie w Puszczy Kampinoskiej odbywało się w dniach: 20-21.06, 27-28.06 oraz 7.07.
Od 2004 roku w KPN i jego otulinie zaobrączkowano 325 bocianów białych, z tego w 2008 r. - 136 piskląt (86 obrączkami aluminiowymi, a 50 obrączkami ELSA). Kilka z nich zaobrączkowano tuż przy granicy otuliny parku, jednak poniższe statystki nie ujmują gniazd spoza KPN i otuliny.
W tym roku na 162 skontrolowanych gniazd w Puszczy Kampinoskiej zajętych było 92 (57%), a z sukcesem 86 (53%). Średnia liczba piskląt na zajęte gniazdo 2,6; a na gniazdo z sukcesem 2,8 (np. na gn. z sukcesem w: 2006 - 3,2; 2007 - 2,9). W sumie Rezerwat Biosfery "Puszcza Kampinoska", czyli Kampinoski PN i otulina wydały na świat ok. 240 młodych (nie licząc wyrzuconych przed 20 czerwca).
Ciekawostkami z 2008 r. były:
- 27.06 dorosły "twardo" wysiadujący jajo;
- bocian z niemiecką obrączką HIDDENSEE (jeszcze nie mamy wiadomości o okolicznościach jego obrączkowania);
- nie stwierdzono żadnego gniazda z 5 młodymi! (w 2007 były min 3)

P.S. Numery naszych ELS: P 1051 - P 1100.

Tyle Adam, od siebie dodam o oczywistym usuwaniu sznurków plastikowych z gniazd i innych śmieci, w jednym z gniazd młody bocian był solidnie zaplątany ale udało się usunąć sznurek, w innym ptak był już bez nogi w stanie agonalnym... W poprzednich latach nie mieliśmy takich przypadków...

pozdrowienia dla obrączkarzy :-)

Offline

 

#19 2008-07-22 13:17:16

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Obrączkowanie bocianów białych na Górnym Ślasku w roku 2008 według maila, którego dziś mi przysłał  dr Jacek Betleja:

Cześć,
U nas bylo tak (powiaty orientacyjnie):
Wiesław Chromik - 110 piskląt powiat pszczynski, tyski, bielski
Jacek Betleja - 60 piskląt powiat oświęcimski
Eugeniusz Włochowicz - 55 piskląt powiat Dąbrowa Górnicza, zawierciański
Piotr Profus - 49 piskląt powiat gliwicki, tarnogórski, strzelecki

Pozdrawiam
Jacek Betleja


Wszystkie te obrączki to nowoczesnego typu ELSA :-))

Na Opolszczyźnie obrączki ELSA zakładał też Joachim Siekiera - 58 piskląt.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Paweł T. Dolata napisał:

Materiał sprzed 4 lat o obrączkowaniu na Górnym Śląsku, ale przeglądowy i ciekawy:

http://www.katowice.uw.gov.pl/urzadkato … ci/news816

Offline

 

#20 2008-07-24 09:37:49

Wiesiek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-16
Posty: 1

Re: Obrączkowanie i odczyty obrączek bocianów w Polsce

Paweł T. Dolata napisał:

Obrączkowanie bocianów białych na Górnym Ślasku w roku 2008 według maila, którego dziś mi przysłał  dr Jacek Betleja:

Cześć,
U nas bylo tak (powiaty orientacyjnie):
Wiesław Chromik - 110 piskląt powiat pszczynski, tyski, bielski
Jacek Betleja - 60 piskląt powiat oświęcimski
Eugeniusz Włochowicz - 55 piskląt powiat Dąbrowa Górnicza, zawierciański
Piotr Profus - 49 piskląt powiat gliwicki, tarnogórski, strzelecki

Pozdrawiam
Jacek Betleja


Wszystkie te obrączki to nowoczesnego typu ELSA :-))

No niezupełnie wszystkie, bo ja założyłem dwie obrączki typu BN na małe
bociany .
W kwestii kronikarskiego obowiązku dodam że mi podczas obrączkowania pomagali :
Marian Koźlik, Jan Wilk i Gienek Plewnia
Natomiast E. Włochowiczowi bardzo pomocny był Zygmunt Ograbek.
Odczytałem też pięć obrączek, cztery moje, jedna obca - VH5281 może się ktoś przyzna
czyja to. Z jednym odczytem jeszcze walczę, też obca BN11?5 niska obrączka więc trudna
do odczytu.
   Pozdrawiam
     Wiesiek

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora