Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2008-01-30 22:44:07

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Na stronie www (na ptasim forum) naszej grupy ornitologicznej VČP ČSO, pod linkiem: http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … 2&id=21#21   pojawiła się informacja o bocianie, który  w zeszłym roku gnieździł się na kominie w mieście Královec (wschodnie Czechy przy granicy z Polska). Bocian miał niemiecką obraczkę KA2251. Według danych, które przekazali Niemcy, ptak został zaobączkowany w gnieździe jako pisklak, w lutym 1993 roku, w Sasach przy Melpitz. Gnieżdżący się bocian był więc w zeszlym roku już w 15 roku życia!

zapraszam na stronkę VČP ČSO (Východočeská pobočka České společnosti ornitologické = Wschodnioczeska Grupa Stowarzyszenia Ornitologicznego)  www.vcpcso.cz


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#2 2009-09-24 21:48:41

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Witam!

O populacji bociana białego w Belgii pisałam w marcu 2009 roku w temacie "Bociany: ciekawostki" (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 501#p12501), nawiązując do reintrodukcji bociana białego w tym kraju. Oczywiście i na tych gniazdach bociany są obrączkowane, jednakże prawdziwe naturalne gniazdo bociana białego jest w Belgii tylko jedno i znajduje się w okolicy wsi Daknam.
Dwa młode bociany z tego właśnie gniazda znakował obrączkami ELSA  p.Dirk De Mesel, w dniu 13 VI 2009 (fot.niżej).
Niestety w 1,5 miesiąca później nadeszła wiadomość, że jeden z młodych bocianów zginął uderzając w mur budynku (inf. Dirk De Mesel, The Royal Belgian Institute for Natural Sciences in Brussels).

Używane do znakowania bociana białego w ostatnich latach w Belgii obrączki można zobaczyć pod linkiem:  http://www.ooievaars.vlaanderen.be/ooie … 76&lang=nl

http://img28.imageshack.us/img28/2696/ooievaars2009ringen1.th.jpg    http://img42.imageshack.us/img42/4527/ooievaars2009ringen2dir.th.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets

Offline

 

#3 2009-10-02 12:15:20

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Obrączkowanie pozwala na śledzenie losów poszczególnych osobników i umożliwia zdobywanie ważnych a w inny sposób niedostępnych informacji, poszerzających naszą wiedzę o gatunku. Dzięki obrączkowaniu dowiedzieliśmy się na przykład, że tajemniczy bocian, który od pewnego czasu pojawia się na gnieździe w Bornheim-3, to 14-letni osobnik, obrączkowany we Francji. Więcej w moim poście z 30.09. w dziale "Zagraniczne bocianie gniazda w okresie jesienno-zimowym (2009/2010)":  http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 314#p20314  Zapraszam

Offline

 

#4 2009-12-06 02:00:42

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Witam!

Z przeszło 2,5 rocznym opóźnieniem (ale podobno lepiej późno niż wcale) można zobaczyć 5 minutowy filmik z obączkowania bocianów w Grecji w czerwcu 2007 roku.
Filmik jest typowo i zupełnie amatorski (niestety), stąd też wiele niedociągnięć w ujęciach.
Mimo to dla obrączkarza Marii Panayotopoulou i bocianolubów w Grecji to drobna pamiątka więc zamieszczono go w tych dniach na youtoube (link niżej).
Miejsce wydarzenia to wieś Kleidi*, departament Imathia w północnej Grecji, gdzie zaobrączkowano wówczas ponad 30 bocianów białych. Oprócz metalowych obrączek, niektóre z nich otrzymały także obrączki plastikowe zakładane na goleń.

http://www.youtube.com/watch?v=1prpXaq59rI

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas   

*wieś Kleidi znajduje się niedaleko Salonik, w pobliżu delty rzeki Aliakmon

Offline

 

#5 2010-11-10 02:52:27

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Bocian z czeską obrączką w Grecji

Młody bocian biały z obrączką z Czech (ΡRΑΗΑ Ν. ΜUSEUM) przebywa od 26 października 2010 w Atenach w ośrodku ANIMA (czyt. także post w temacie o ochronie bocianów z zagranicy: (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 750#p28750).
Ptaka znaleziono na wyspie Kefalonia (w polskiej pisowni stosowane także „Kefalinia”) (Wyspy Jońskie). Numer obrączki został przekazany do Greckiej Centrali Obrączkarskiej i zostanie (lub już został) przekazany do Centrali Obrączkarskiej w Czechach.
Poinformowałam o tym także naszą Sve, być może dowiemy się czegoś więcej, a ze swojej strony obiecuję przyspieszyć przekazanie wiadomości z Grecji do Czech.
Ciekawi mnie, czy jest to pierwsze stwierdzenie czeskiego bociana w Grecji (nie wiem, czy będę mogła to sprawdzić w Grecji, ale myślę, że tutaj pomogą koledzy z Czech).

Pozdrawiam
Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-10 13:03:50)

Offline

 

#6 2010-11-10 09:12:30

krotom

Użytkownik

Skąd: Brodnica (Kuj-Pom)
Zarejestrowany: 2008-07-28
Posty: 5
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Jak dotąd jeden "podbrodnicki" bocian doczekał się ciekawej zwrotki (niestety pośmiertnej)

Obrączka:        GDAŃSK  P   1XX8     (obrączka NIE zweryfikowana)
Kolor. obr.:                
       
    Dane obrączkowania   
       
Gatunek:        BOCIAN BIAŁY (CICONIA CICONIA)
Płeć, wiek:                PISKLĘ             
Status:                                                
Data:        13.07.2009   
Miejsce:        ŚWIERCZYNY NOWE,BARTNICZKA, KUJAWSKO-POMORSKIE, POLSKA
Współrzędne:        53°13'N, 19°29'E     (PLKP)
Obrączkarz:        K. KONIECZNY, T. KRÓLAK
       
    Dane ponownego stwierdzenia   
       
Data:        15.09.2009   (dokładność 2 tygodnie)
Miejsce:        KHARTOUM,BUTANA, SUDAN
Współrzędne:        15°33'N, 32°32'E     (SS00)
Gatunek:        ?                             
Płeć, wiek:                
Okoliczności:        CAUGHT BY A TRAP,DIED                                       
Znalazca:        A. DAFALLA     ref. 3201/09
Uwagi:       
       
Odległość:  4339 km,     Kierunek: 160°,     Odstęp czasu:    64 dni

Offline

 

#7 2010-11-11 17:54:37

pomarina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-10
Posty: 34
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Dobrý den,
od Dr. Cepáka z Kroužkovací stanice Praha přišla blesková zpráva o původu čápa bílého s kroužkem PRAHA YY850, který byl nalezen poraněný v Řecku. Pták byl označen jako jedno ze 4 mláďat na hnízdě v obci Draženov na Domažlicku v západních Čechách (49°27N 12°52E) dne 08.07.2010 panem Karlem Makoněm. Toto mládě bylo nejslabším v hnízdě a bylo označeno s odstupem 11 dnů od termínu kroužkování 3 silnějších sourozenců.

Vzdálenost mezi rodným hnízdem a místem nálezu (Keffalinia, Ionian islands) je 1388 kilometrů, směr 153,6°a časový rozdíl 110 dnů.

Tento nález je podle údajů KS Praha historicky čtvrtým hlášením čápa bílého s kroužkem PRAHA s území Řecka.

Zdraví Josef Vrána






Eva Stets napisał:

Bocian z czeską obrączką w Grecji

Młody bocian biały z obrączką z Czech (ΡRΑΗΑ Ν. ΜUSEUM) przebywa od 26 października 2010 w Atenach w ośrodku ANIMA (czyt. także post w temacie o ochronie bocianów z zagranicy: (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 750#p28750).
Ptaka znaleziono na wyspie Kefalonia (w polskiej pisowni stosowane także „Kefalinia”) (Wyspy Jońskie). Numer obrączki został przekazany do Greckiej Centrali Obrączkarskiej i zostanie (lub już został) przekazany do Centrali Obrączkarskiej w Czechach.
Poinformowałam o tym także naszą Sve, być może dowiemy się czegoś więcej, a ze swojej strony obiecuję przyspieszyć przekazanie wiadomości z Grecji do Czech.
Ciekawi mnie, czy jest to pierwsze stwierdzenie czeskiego bociana w Grecji (nie wiem, czy będę mogła to sprawdzić w Grecji, ale myślę, że tutaj pomogą koledzy z Czech).

Pozdrawiam
Eva Stets

Ostatnio edytowany przez pomarina (2010-11-11 17:58:21)

Offline

 

#8 2010-11-11 23:23:17

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

pomarina napisał:

Dobrý den,
od Dr. Cepáka z Kroužkovací stanice Praha přišla blesková zpráva o původu čápa bílého s kroužkem PRAHA YY850, který byl nalezen poraněný v Řecku. Pták byl označen jako jedno ze 4 mláďat na hnízdě v obci Draženov na Domažlicku v západních Čechách (49°27N 12°52E) dne 08.07.2010 panem Karlem Makoněm. Toto mládě bylo nejslabším v hnízdě a bylo označeno s odstupem 11 dnů od termínu kroužkování 3 silnějších sourozenců.

Vzdálenost mezi rodným hnízdem a místem nálezu (Keffalinia, Ionian islands) je 1388 kilometrů, směr 153,6°a časový rozdíl 110 dnů.

Tento nález je podle údajů KS Praha historicky čtvrtým hlášením čápa bílého s kroužkem PRAHA s území Řecka.

Zdraví Josef Vrána

Tłumaczenie:

Dzień dobry,
Od Dr. Cepáka ze Stacji Obrączkarskiej Praha przyszła szybka wiadomość o pochodzeniu bociana białego, który raniony został znaleziony w Grecji.

Ptak był zaobrączkowany jako jeden z 4 młodych na gnieździe we wsi Draženov w powiecie Domažlickim (49°27N 12°52E) dnia 08.07.2010 przez pana Karla Makonia. Ten pisklak był najsłabszym w gnieździe i zaobrączkowano go z odstępem 11 dni po terminie obrączkowania silniejszego rodzeństwa

Odległość od rodzinnego gniazda i miejsca znalezienia (Keffalinia, Wyspy Jońskie) jest 1388 km, kierunek 153,6° i różnica czasowa 110 dni.

To znalezienie jest według danych Stacji Obrączkarskiej w Pradze historycznie cztwartym zgłoszeniem bociana białego z obrączką PRAHA z terenow Grecji.


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#9 2010-11-12 00:01:24

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Bocian z czeską obrączką w Grecji c.d.

Wielkie dzięki Joska za informacje i Sve za tłumaczenie. Jak widać, koledzy w Czechach zadziałali naprawdę szybko i mamy dzięki temu pełne wiadomości o bocianie, znalezionym w Grecji (czyt. posty wyżej). Bardzo mnie zaciekawiło, że jest to już czwarty odczyt czeskiego bociana w Grecji.

Josef Vrana pisał także do mnie z informacją, otrzymałam też wiadomość z raportem z Centrali Obrączkarskiej w Pradze, jaką przekazał dr Jaroslav Cepák.
Pełniąc rolę "łącznika" i  informatora - wszystkie wiadomości z Czech przekazałam do Greckiej Centrali Obrączkarskiej (sprawą zainteresował się od razu George Handrinos) i oczywiście do opiekunki czeskiego bociana, p. Marii Ganoti, szefowej ośrodka ANIMA.

Na foto niżej: mały bocian, jako pisklak na gnieździe, w dniu kiedy był jeszcze za mały by go zaobrączkować (foto przekazał obrączkarz bociana, pan Karel Makoň):

http://www.allegaleria.pl/images/u7swjyu3twsvdy0alo1_thumb.jpg

W uzupełnieniu dodam, że biorąc pod uwagę, że bociek został znaleziony na wyspie Kefalonia można przypuszczać, że leciał do Afryki, trasą od strony Adriaryku, przez Wyspy Jońskie z kierunkiem na Kythira, potem Kretę i w końcu Afrykę (inf. Maria Ganoti). Lot dla bocianów nad morzem jest trudny (pisaliśmy już kilkakrtotnie, że bociany wykorzystują w locie ciepłe kominy powietrza a nad morzem ich nie ma) Jeśli chodzi o wspomnianą trasę trzeba dodać, że w Grecji jest sporo małych wysepek, na których bociany mogą się zatrzymać (wiele wysp nie jest nawet zaznaczonych na mapie). Jednakże trasa migracji poprzez Kretę nie jest trasą dużej liczby bocianów.

Dziękuję raz jeszcze za przekazanie wiadomości, postaram się informować o losie tego boćka, trzymajmy za niego kciuki by doszedł do sił i mógł latać.

Serdecznie pozdrawiam
Eva Stets
Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne

sve napisał:

pomarina napisał:

Dobrý den,
od Dr. Cepáka z Kroužkovací stanice Praha přišla blesková zpráva o původu čápa bílého s kroužkem PRAHA YY850, který byl nalezen poraněný v Řecku. Pták byl označen jako jedno ze 4 mláďat na hnízdě v obci Draženov na Domažlicku v západních Čechách (49°27N 12°52E) dne 08.07.2010 panem Karlem Makoněm. Toto mládě bylo nejslabším v hnízdě a bylo označeno s odstupem 11 dnů od termínu kroužkování 3 silnějších sourozenců.

Vzdálenost mezi rodným hnízdem a místem nálezu (Keffalinia, Ionian islands) je 1388 kilometrů, směr 153,6°a časový rozdíl 110 dnů.

Tento nález je podle údajů KS Praha historicky čtvrtým hlášením čápa bílého s kroužkem PRAHA s území Řecka.

Zdraví Josef Vrána

Tłumaczenie:

Dzień dobry,
Od Dr. Cepáka ze Stacji Obrączkarskiej Praha przyszła szybka wiadomość o pochodzeniu bociana białego, który raniony został znaleziony w Grecji.

Ptak był zaobrączkowany jako jeden z 4 młodych na gnieździe we wsi Draženov w powiecie Domažlickim (49°27N 12°52E) dnia 08.07.2010 przez pana Karla Makonia. Ten pisklak był najsłabszym w gnieździe i zaobrączkowano go z odstępem 11 dni po terminie obrączkowania silniejszego rodzeństwa

Odległość od rodzinnego gniazda i miejsca znalezienia (Keffalinia, Wyspy Jońskie) jest 1388 km, kierunek 153,6° i różnica czasowa 110 dni.

To znalezienie jest według danych Stacji Obrączkarskiej w Pradze historycznie cztwartym zgłoszeniem bociana białego z obrączką PRAHA z terenow Grecji.

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-12 02:27:58)

Offline

 

#10 2011-04-22 22:42:21

 Marcin Tobółka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 39
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

Dzisiaj (22.04.2011) namierzyłem bociana białego (najprawdopodobniej samiec) z czeską obrączką!
Gnieździ się w Grodzisku, w gminie Osieczna, WIEL, na słupie energetycznym. Udało się odczytać numer obrączki.
Niestety nie mam dobrego zdjęcia. Mam nadzieję, że jutro uda się go lepiej sfotografować.

http://www.allegaleria.pl/images/bo3x7pfio9bdpnlhmkma_thumb.jpg

Jego numer to najprawdopodobniej BX 12335.

To już mój drugi Czech. Mam nadzieję, że tym razem uda mi się uzyskać o nim informacje zwrotną.

--
Serdecznie pozdrawiam
Marcin Tobółka

Koordynator Programu Ochrony Bociana białego na Ziemi Leszczyńskiej
Leszczyńska Grupa OTOP

http://www.otop-leszno.eko.org.pl
http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka


Marcin Tobółka

Zakład Zoologii, Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka
Leszczyńska Grupa OTOP, www.otop-leszno.eko.org.pl

Offline

 

#11 2011-05-28 14:19:04

pomarina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-10
Posty: 34
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Ahoj,
kroużkovací data tohoto čápa bílého jsou (dane obrączkowania tego bociana to):
numer obrączki PRAHA Bx12335
juvenil (4) (młody w gnieździe)
28.06.2007
Dříteč
Pardubice
Pardubický kraj
50 06 16.7N, 15 48 28.5E
Česká republika
mladý pták na hnízdě
Milan Hośek

Offline

 

#12 2011-06-01 19:36:34

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Kolejny bocian z czeską obrączką w Grecji

Kilka postów wyżej można przeczytać o niedawnym odczycie bociana w Grecji z czeską obrączką (posty Eva Stets, Svě i Josef Vrána). Dziś podaję wiadomość o kolejnym bocianie z Czech, jakiego odczytano parę dni temu w Grecji, tym razem niedaleko mojego miejsca zamieszkania.

Bocian biały z czeską obrączką ΡRΑΗΑ Ν. ΜUSEUM
28 maja 2011 znaleziony żywy (bardzo osłabiony) na polach koło wsi Avantas, niedaleko miasta Alexandroupolis, północna Grecja (40° 55' N  25°55' E). Znalazca: Yannis Fakriadis (Evros Delta Visitor Centre).
Bocian został odesłany do Ośrodka EKPAZ (niestety nie przeżył).

Data obrączkowania: 11.06.2003, Planá u Mariánských Lázní, Tachov, Zachodnie Czechy (49°52'  N, 12°44'  E). Bociana obrączkował pan Stanislav Beneda.

27.05.2007 - odczyt tego samego bociana był notowany także w Niemczech.

Biorąc pod uwagę posty Joski i Sve wyżej z datą 11 XI 2010 - można powiedzieć, że jest to historycznie piąty odczyt czeskiego bociana w Grecji. Bardzo dziękuję za szybką reakcję i pomoc jaką okazał mi Josef Vrána, dzięki któremu nasze obie Centrale (czeska i grecka) mogły szybko uzupełnić wiadomości odczytu.

Fot. lek. wet Ośrodka EKPAZ: Sophia Prousali
http://www.allegaleria.pl/images/9u04po7g3edvcfwe14_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-06-01 20:16:00)

Offline

 

#13 2011-06-07 20:01:27

pomarina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-10
Posty: 34
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Ahoj vsem,
dnes 7.6.2011 jsem v Rychnově nad Kněżnou ve východních Čechách odečetl čápa bílého s kroużkem PRAHA Bx 12336. Tento čáp byl označen v roce 2007 na Pardubicku v obci Dříteč jako jedno ze 4 mláďat. Na tom by nebylo nic tak zajímavého, nebo je v páru asi 34 km (směr 78°) od rodného hnízda. Co je ale zajímavé, že jeho sourozence odečetl Marcin Tobólka v Grodzisku v Polsku dne 22.04.2011. Tento čáp hnízdí od rodného hnízda 208 km ve směru 18°. Sourozenci se tedy usadili asi 193 km od sebe.

Zdravím Josef Vrána


Tłumaczenie na jęz. polski dla pewnosci Paweł T. Dolata:

Ahoj wszystkim,
dzis 7.6.2011 w Rychnově nad Kněżnou we wschodnich Czechach odczytałem obrączkę bociana białego PRAHA Bx 12336. Bocian ten był oznakowany w 2007 we wsi Dříteč koło Pardubic jako jedno z 4 młodych.
W tym by nie było nic wyjątkowo interesującego, jest w parze 34 km (kierunek 78°) od rodzinego gníazda. Ale co jest interesujące, że jego brata lub siostrę odczytał Marcin Tobółka w Grodzisku w Polsce dnia 22.04.2011. Ten bocian gniazduje w odległosci 208 km od rodzinnego gniazd w kierunku 18°. Rodzeństwo się więc osiedliło około 193 km od siebe.

Pozdrawiam Josef Vrána

Marcin Tobółka napisał:

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

Dzisiaj (22.04.2011) namierzyłem bociana białego (najprawdopodobniej samiec) z czeską obrączką!
Gnieździ się w Grodzisku, w gminie Osieczna, WIEL, na słupie energetycznym. Udało się odczytać numer obrączki.
Niestety nie mam dobrego zdjęcia. Mam nadzieję, że jutro uda się go lepiej sfotografować.

http://www.allegaleria.pl/images/bo3x7p … _thumb.jpg

Jego numer to najprawdopodobniej BX 12335.

To już mój drugi Czech. Mam nadzieję, że tym razem uda mi się uzyskać o nim informacje zwrotną.

--
Serdecznie pozdrawiam
Marcin Tobółka

Koordynator Programu Ochrony Bociana białego na Ziemi Leszczyńskiej
Leszczyńska Grupa OTOP

http://www.otop-leszno.eko.org.pl
http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka

Ostatnio edytowany przez pomarina (2011-06-09 00:32:26)

Offline

 

#14 2011-06-25 12:21:22

pomarina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-10
Posty: 34
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Ahoj,
dne 14.6.2011 bylo na Broumovsku (Náchod, Královéhradecký kraj) u obce Benešov pozorováno hejno čápů bílých o počtu 21 ex. Ptáci sbírali potravu na čerstvě pokosené louce. V hejnu byli 4 značení čápi - jeden z místního hnízda PRAHA YY774, dva čápi z Německa s kroužky ELSA DEH HC 713 a DEH H6403 a konečně i jeden čáp z Polska . 2P?60. Bohužel tento kroužek byl špatně čitelný a číslici za písmenem P se nepodařilo přečíst. Autorem odečtů je mladý ornitolog Petr Kafka.

Bližší info je zde: http://www.capiweb.cz/index.php?option= … &Itemid=69

Dne 19.6.2011 jsem u obce Potštejn (Rychnov nad Kněžnou, Královéhradecký kraj) pozoroval čápa v páru, který měl kroužek ELSA DEH H7609. Tento čáp v okolí nehnízdí. Info je zde: http://www.capiweb.cz/index.php?option= … &Itemid=69

V letošním roce značíme mladé čápy více než v minulých letech. zatím jsme na území východních Čech označili 78 čápů bílých a 72 čápů černých. Čápi bílí dostávají odečítací kroužky serie YY nebo YC, čápi černí kroužky typu Bx a plastové kroužky začínající čísly 63xx. Po skončení značení podám konečnou zprávu.

Zdraví J.Vrána, Náchod
www.capiweb.cz

Ostatnio edytowany przez pomarina (2011-06-25 12:22:35)

Offline

 

#15 2011-06-25 12:28:59

pomarina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-10
Posty: 34
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Ahoj,
v loňském roce 2010 jsme na hnízdě v obci Libchavy (Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj) odečetli kroužek hnízdícího čápa PRAHA B 31534. Čáp měl 2 mláďata a úspěšně vyhnízdil. V letošním roce jsme ho na hnízdě nezjistili. Hnízdo je sice obsazené párem, který má 4 mláďata, ale po značeném čápovi jako když se slehne zem. Až 23.06.2011 jsme ho objevili hnízdit na jiném hnízdě v obci Plchovice (Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj) 15 km daleko od loňského místa. Čáp hnízdí opět úspěšně a má mláďata. Otázkou je, proč změnil místo hnízdění. Označen byl v Rudolci v roce 2004, letos tedy je v 8. roce života.

Offline

 

#16 2011-07-17 08:39:18

pomarina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-10
Posty: 34
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Ahoj všem,
v tomto týdnu máme ve východních Čechách 3 zajímavé odečty:

1 čápa bílého s kroužkem Hiddensee KA 2251 na hnízdišti Královec (Trutnov) - pták označen v 07/1993 v Melpitz v Sasku, letos v 19. roce života, link je http://www.capiweb.cz/index.php?option= … &Itemid=69

2. čápa bílého s kroužkem Hiddensee C 436 na hnízdišti Miřetice (Chrudim) - původ a stáří zatím neznámé, link je http://www.capiweb.cz/index.php?option= … &Itemid=69

3. čápa bílého v hejnu 15 ex. se žlutým plastem TM25 u Žernova (Náchod), odečetl P. Kafka- původ patrně Chorvatsko (Croatia)

Zdraví J.Vrána

Ostatnio edytowany przez pomarina (2011-07-17 08:41:16)

Offline

 

#17 2011-07-19 18:15:47

pomarina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-10
Posty: 34
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Ahoj všem,
dne 19. 07. 2011 v 17:30 byl odečten na louce u obce Rokytnice v Orlických horách (50°11.309, 16°28.200) čáp bílý s kroužkem ELSA PLG P0489. Čáp byl ve skupině 5 ptáků. V oblasti, kde byl pozorován, nehnízdí. Čápa odečetl kolega Oldřich Šreibr.

Ostatnio edytowany przez pomarina (2011-07-19 18:16:10)

Offline

 

#18 2011-07-19 18:27:24

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Wow   ELSA z kodem PLG, to polski bocian. A jeśli się nie mylę (?), to litera i numer (PO...) należały do jednej z pierwszych serii, tych zaobrączkowanych w 2008 roku (?)
Ciekawe czyj to bociek?

pomarina napisał:

Ahoj všem,
dne 19. 07. 2011 v 17:30 byl odečten na louce u obce Rokytnice v Orlických horách (50°11.309, 16°28.200) čáp bílý s kroužkem ELSA PLG P0489. Čáp byl ve skupině 5 ptáků. V oblasti, kde byl pozorován, nehnízdí. Čápa odečetl kolega Oldřich Šreibr.

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-07-19 18:52:37)

Offline

 

#19 2011-07-22 08:34:32

pomarina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-10
Posty: 34
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Ahoj všem,
dne 19. 07. 2011 v 17:30 byl odečten na louce u obce Rokytnice v Orlických horách (50°11.309, 16°28.200) čáp bílý s kroužkem ELSA PLG P0489. Čáp byl ve skupině 5 ptáků. V oblasti, kde byl pozorován, nehnízdí. Čápa odečetl kolega Oldřich Šreibr.

Dobré ráno,
dnes dorazilo velmi rychlé hlásšení z BRC GDANSK. Tady jsou kroužżkovací data, čáp je ve 4. roce žżivota.


    Date:        25.06.2008   
    Place:        KOPCIOWICE,CHEŁM ŚŒLĄSKI, Œwoj. ŚLĄSKIE, POLAND
    Coordinates:        50°06'N, 19°11'E     (PLSL)
    Ringer:        E. WŁOCHOWICZ

Offline

 

#20 2011-08-06 06:04:04

pomarina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-10
Posty: 34
WWW

Re: Obrączkowanie i odczyty bocianów za granicą

Ahoj,
dne 4.8.2011 jsem odečetl čápa bílého s krouzkem Bratislava C 2873, který se zdrzuje v páru v obci Březná (Sumperk, 49°59N 16°46E). Tento čáp byl označen v roce 2007 jako mládě v obci Bežovce (Sobrance, 48°38N 22°10E) na východním Slovensku. Vzdálenost mezi místem označení a nálezu je asi 420 km. Tady je foto - http://www.capiweb.cz/components/com_fa … 133258.jpg
Pěkný den J.Vrána

Ostatnio edytowany przez pomarina (2011-08-07 05:46:03)

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora