Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#21 2011-06-29 08:22:11

fran60

Zbanowany

Skąd: WARSZAWA
Zarejestrowany: 2009-06-09
Posty: 18

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Bardzo dziękuje za odpowiedż,ale nadal nie wiem w jakim celu jest ta dolna obrączka:( pozdrawiam

Offline

 

#22 2011-06-29 12:21:44

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Jest to podstawowa obrączka wymagana przez Stac. Orn. PAN. Obrączka plastikowa jest stosowana tylko jako dodatkowa. W poprzednich latach stosowaliśmy obrączki ELSA, które mogły być stosowane zamiast metalu, ale stacja nie zezwoliła na ich stosowanie w tym roku.
pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP


fran60 napisał:

Bardzo dziękuje za odpowiedż,ale nadal nie wiem w jakim celu jest ta dolna obrączka:( pozdrawiam

Offline

 

#23 2011-06-29 13:27:39

 Magdag

Użytkownik

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2007-04-07
Posty: 1827

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Nie umiem znaleźć wyników mierzenia i ważenia naszych bocianków. Głowna strona OTOP-u w ogóle mi się nie otwiera. Na forum nie widzę takiej informacji. Wydaje mi się że jeden z bocianów jest po prostu repliką Dziedzica, tzn. Agresora Nie wiem, czy mam rację.

http://images38.fotosik.pl/937/3fcd356441d6e76fm.jpg

Offline

 

#24 2011-06-30 00:26:32

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Gdzie można znaleźć wyniki pomiarów jest podane w mojej odpowiedzi z przedwczoraj na podobne pytanie Babci Marioli, w tymże wątku, na poprzedniej stronie: wyniki pomarów są podane w moim sprawozdaniu z akcji bocianiej w powiecie ostrowskim na stronie Południowielkopolskiej Grupy OTOP www.pwg.otop.org.pl. Główna strona OTOP nie ma z tym nic wspólnego, bo "Blisko bocianów" to projekt Południowielkopolskiej Grupy OTOP właśnie, nie centrali.

Co do repliki nie bardzo rozumiem. Jeśli chodzi o to, że jeden młody jest podobny do ojca, to może, ale jeśli chodzi o wielkośc proszę spojrzeć na dzioby, do 195 mm Agresora (zmierzyłem w dniu jego poranienia wiosną 2009 r.) jeszcze wszystkim sporo brakuje...

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

magdag napisał:

Nie umiem znaleźć wyników mierzenia i ważenia naszych bocianków. Głowna strona OTOP-u w ogóle mi się nie otwiera. Na forum nie widzę takiej informacji. Wydaje mi się że jeden z bocianów jest po prostu repliką Dziedzica, tzn. Agresora Nie wiem, czy mam rację.

http://images38.fotosik.pl/937/3fcd356441d6e76fm.jpg

Offline

 

#25 2011-06-30 07:20:10

 Magdag

Użytkownik

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2007-04-07
Posty: 1827

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Dziekuję Pawle za odpowiedź, Tym bardziej, że po 24 w nocy. Oczywiście, dobrze podany link i wszystko wiem. Dalej bedę się upierała, ze ten największy bocianek jest nieodrodnym synkiem ojca

Pozdrawiam, magda

Offline

 

#26 2011-06-30 13:58:41

mavcia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-05-09
Posty: 3

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Obiecałam kilka słów tu zamieścić.

Z góry przepraszam, że tak późno. Szalony tydzień.


Do Przygodzic dotarliśmy krótko przed 17. Nie było większych problemów ze znalezieniem miejsca spotkania (Pani ze sklepu z zabawkami nieco nakierowała).
Miło powitał nas Pan Paweł T. Dolata (przy okazji serdecznie pozdrawiam) krótkie wprowadzenia po czym udaliśmy się już do właściwego miejsca obserwacji całej akcji obrączkowania.

Kto nie był niech żałuje. Nieco ponad 100-kilometrowa wycieczka, ale na prawdę świetnie było zobaczyć na żywo boćki, które już tyle czasu się obserwuje.

Cała operacja przebiegła w ekspresowym tempie. Nie zdążyłam niestety nacieszyć oka, ale kilka zdjęć i dwa filmiki udało się zrobić. Pamiątka będzie doskonała

Pozdrawiamy,
Kasia i Filip (Toruń i Poznań)


zdjęcia:
https://picasaweb.google.com/1103304355 … directlink

filmy:
http://www.youtube.com/watch?v=MsFFP5c5vnY
http://www.youtube.com/watch?v=-XSwrAwWmBg

Offline

 

#27 2011-06-30 15:46:56

 Magdag

Użytkownik

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2007-04-07
Posty: 1827

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

No i właśnie na tym mi zależało.Dziekuję, zobaczyłam to co jest najciekawsze. A kto głaskał bocianki po głowie na drugim filmiku, zaraz na poczatku?

Offline

 

#28 2011-06-30 16:39:35

ilgo

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-05-24
Posty: 13

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Dziękuję użytkownikowi mavcia za filmy i zdjęcia. Ja nie mogłam tego dnia przyjechać, by na żywo obejrzeć dorodne, prześliczne skarby. Tak je nazywam, bo to są skarby, na które z ogromną przyjemnością patrzę. W stosunku do żałości za tamten rok, wspaniałą  nagrodą są właśnie one. Są cudowne, nasze, polskie, kochane. Pozdrawiam użytkownika mavcia i opiekunów, dzięki którym mogę się nimi cieszyć.

Offline

 

#29 2011-06-30 16:48:34

 Piotr J.

Zbanowany

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-27
Posty: 1813

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

magdag napisał:

No i właśnie na tym mi zależało.Dziekuję, zobaczyłam to co jest najciekawsze. A kto głaskał bocianki po głowie na drugim filmiku, zaraz na poczatku?

Magdo, powinno Ci zależeć, aby się wybrać na takie obrączkowanie. Wiem, że to różnie bywa i nie zawsze można pojechać. Mnie w tym roku także nie udało się miło spędzić czas na obrączkowaniu.
Mavcia spędziła dzień w Przygodzicach, ja w zeszłym roku z Pawłem i jego ekipą zaliczyłem kilka gniazd. Wrażenia są niesamowite, a wspomnienia są wciąż żywe.
Żaden filmik nie odda tego, co można na miejscu zobaczyć.
Tak jak napisała mavcia, ten kto nie był niech żałuje, a filmiki zachęcają, aby taką wycieczkę w przyszłym roku powtórzyć.

Pozdrawiam i dzięki, mavcio, za filmiki.

Offline

 

#30 2011-07-12 21:59:55

 Piotr J.

Zbanowany

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-27
Posty: 1813

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

ornitolog92 napisał:

Jest to podstawowa obrączka wymagana przez Stac. Orn. PAN. Obrączka plastikowa jest stosowana tylko jako dodatkowa. W poprzednich latach stosowaliśmy obrączki ELSA, które mogły być stosowane zamiast metalu, ale stacja nie zezwoliła na ich stosowanie w tym roku.
pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP


fran60 napisał:

Bardzo dziękuje za odpowiedż,ale nadal nie wiem w jakim celu jest ta dolna obrączka:( pozdrawiam

Przepraszam bardzo, ale kilka słów sprostowania.
Nie wiem dlaczego osoby obrączkujące nie sprostowały wpisu Wojtka, czemu sam Wojtek tego nie zrobił, nie wiem. Dlaczego Wojtek tak napisał, może się spieszył, przejęzyczył, pomylił, nie wiem.
Zapewne wielu forumowiczów czytało ten wpis, wielu innych forumowiczów oglądało również obrączkowanie z Łasku. I może niektórzy zwrócili na to uwagę, że tu jest napisane o zakazie stosowania, a w Łasku zakładają właśnie ELSY. Nie jest prawdą, że Stacja w Gdańsku zabroniła stosowania obrączek typu ELSA. Można stosować obrączki metalowe i plastiki ułatwiające odczyt numeru. Tu akurat obrączkarze dostali takie obrączki czyli metal + plastik, a w Łasku albo mieli z zeszłego roku lub dostali nowe.

Offline

 

#31 2011-07-13 17:55:41

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Skoro się Piotrze czepiasz, to konkretnej osoby, bo jako uczestnik (nasz gość, pisałeś o tym na forum) zeszłorocznej akcji znakowania bocianów białych w powiecie ostrowskim, doskonale wiesz, że od 1994 roku prowadzą ją nie anonimowe „osoby obrączkujące“, ale jedna osoba uprawniona formalnie do obrączkowania przez Ministra Środowiska i Centralą Obrączkowania Ptaków, a także je organizująca w ramach PwG OTOP i częściowo prywatnie finansująca. Czyli ja – właściwy obiekt Twego chybionego ataku.

Prostować wypowiedzi Wojtka nie ma bowiem co i niepotrzebnie się w nią wtrącasz. Wystąpiłem na ten rok do Centrali Obrączkowania Ptaków o obrączki typu ELSA na powiat ostrowski, które używaliśmy tu przez ostatnie 3 lata (2008-2010), ale ich nie dostaliśmy. Wojtek widać zinterpretował to jako zakaz ich używania, bo tak to można odebrać. Od 3 tygodni na www.pwg.otop.org.pl i na forum jest napisane, jakie  obrączki używaliśmy: metalowe na lewy skok, plastikowe na prawą goleń.

Napisałeś teatralnie „Nie wiem dlaczego osoby obrączkujące nie sprostowały wpisu Wojtka, czemu sam Wojtek tego nie zrobił, nie wiem“. To jednak nieprawda lub już tracisz pamięć w wiecznym tropieniu nieprawdy i spisków zespołu prowadzącego projekt i forum. Żądanie "sprostowania" wypowiedzi Wojtka słałeś nam już mailowo, gdy trwały codzienne i całodzienne akcje obrączkowania obu gatunków bocianów (patrz www.pwg.otop.org.pl, choćby stąd mogłeś o tym wiedzieć, sam chciałeś być przy znakowaniu bocianów białych, jak w  ubiegłym roku). Wojtek jest zajęty pracą do kilkunastu godzin na dobę (a i tak znalazł czas na pomoc w akcji bocianiej) i udanymi egzaminami na studia medyczne.

Odpowiedziałem Ci więc mailowo, że ja nie będę "prostował“ Jego wypowiedzi w sprawie takich detali. Napisałem też Ci, że typy obrączek są ważne tylko dla obrączkarzy (a tych jest na ponad 1200 forumowiczów trzech + Joska z Czech) i osób odczytujących obrączki w terenie (tych też niestety jest u nas na lekarstwo), bo różne ich typy wymagają różnych metod zakładania i dają różne szanse odczyty, typ ELSA i obecne plastikowe zielone największe.

A jakie są powody używania danego typu to już totalny detal, poboczna sprawa tylko między obrączkarzem i jego zespolem a Centralą Obrączkowania Ptaków w Stacji Ornitologicznej PAN. Ale jak widzę musisz w ramach eskalacji swej kampanii przeciw nam jątrzyć nawet w sprawie takiego drobiazgu. Daj więc proszę temu spokój.

Paweł T. Dolata
koordynator projektów „Badania i ochrona bociana czarnego w Poludniowej Wielkopolsce“ i „Blisko bocianów”
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Piotr J. napisał:

ornitolog92 napisał:

Jest to podstawowa obrączka wymagana przez Stac. Orn. PAN. Obrączka plastikowa jest stosowana tylko jako dodatkowa. W poprzednich latach stosowaliśmy obrączki ELSA, które mogły być stosowane zamiast metalu, ale stacja nie zezwoliła na ich stosowanie w tym roku.
pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

fran60 napisał:

Bardzo dziękuje za odpowiedż,ale nadal nie wiem w jakim celu jest ta dolna obrączka:( pozdrawiam

Przepraszam bardzo, ale kilka słów sprostowania.
Nie wiem dlaczego osoby obrączkujące nie sprostowały wpisu Wojtka, czemu sam Wojtek tego nie zrobił, nie wiem. Dlaczego Wojtek tak napisał, może się spieszył, przejęzyczył, pomylił, nie wiem.
Zapewne wielu forumowiczów czytało ten wpis, wielu innych forumowiczów oglądało również obrączkowanie z Łasku. I może niektórzy zwrócili na to uwagę, że tu jest napisane o zakazie stosowania, a w Łasku zakładają właśnie ELSY. Nie jest prawdą, że Stacja w Gdańsku zabroniła stosowania obrączek typu ELSA. Można stosować obrączki metalowe i plastiki ułatwiające odczyt numeru. Tu akurat obrączkarze dostali takie obrączki czyli metal + plastik, a w Łasku albo mieli z zeszłego roku lub dostali nowe.

Offline

 

#32 2011-07-13 20:25:37

 Piotr J.

Zbanowany

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-27
Posty: 1813

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Paweł T. Dolata napisał:

Skoro się Piotrze czepiasz, to konkretnej osoby, bo jako uczestnik (nasz gość, pisałeś o tym na forum) zeszłorocznej akcji znakowania bocianów białych w powiecie ostrowskim, doskonale wiesz, że od 1994 roku prowadzą ją nie anonimowe „osoby obrączkujące“, ale jedna osoba uprawniona formalnie do obrączkowania przez Ministra Środowiska i Centralą Obrączkowania Ptaków, a także je organizująca w ramach PwG OTOP i częściowo prywatnie finansująca. Czyli ja – właściwy obiekt Twego chybionego ataku.

Prostować wypowiedzi Wojtka nie ma bowiem co i niepotrzebnie się w nią wtrącasz. Wystąpiłem na ten rok do Centrali Obrączkowania Ptaków o obrączki typu ELSA na powiat ostrowski, które używaliśmy tu przez ostatnie 3 lata (2008-2010), ale ich nie dostaliśmy. Wojtek widać zinterpretował to jako zakaz ich używania, bo tak to można odebrać. Od 3 tygodni na www.pwg.otop.org.pl i na forum jest napisane, jakie  obrączki używaliśmy: metalowe na lewy skok, plastikowe na prawą goleń.

Napisałeś teatralnie „Nie wiem dlaczego osoby obrączkujące nie sprostowały wpisu Wojtka, czemu sam Wojtek tego nie zrobił, nie wiem“. To jednak nieprawda lub już tracisz pamięć w wiecznym tropieniu nieprawdy i spisków zespołu prowadzącego projekt i forum. Żądanie "sprostowania" wypowiedzi Wojtka słałeś nam już mailowo, gdy trwały codzienne i całodzienne akcje obrączkowania obu gatunków bocianów (patrz www.pwg.otop.org.pl, choćby stąd mogłeś o tym wiedzieć, sam chciałeś być przy znakowaniu bocianów białych, jak w  ubiegłym roku). Wojtek jest zajęty pracą do kilkunastu godzin na dobę (a i tak znalazł czas na pomoc w akcji bocianiej) i udanymi egzaminami na studia medyczne.

Odpowiedziałem Ci więc mailowo, że ja nie będę "prostował“ Jego wypowiedzi w sprawie takich detali. Napisałem też Ci, że typy obrączek są ważne tylko dla obrączkarzy (a tych jest na ponad 1200 forumowiczów trzech + Joska z Czech) i osób odczytujących obrączki w terenie (tych też niestety jest u nas na lekarstwo), bo różne ich typy wymagają różnych metod zakładania i dają różne szanse odczyty, typ ELSA i obecne plastikowe zielone największe.

A jakie są powody używania danego typu to już totalny detal, poboczna sprawa tylko między obrączkarzem i jego zespolem a Centralą Obrączkowania Ptaków w Stacji Ornitologicznej PAN. Ale jak widzę musisz w ramach eskalacji swej kampanii przeciw nam jątrzyć nawet w sprawie takiego drobiazgu. Daj więc proszę temu spokój.

Paweł T. Dolata
koordynator projektów „Badania i ochrona bociana czarnego w Poludniowej Wielkopolsce“ i „Blisko bocianów”
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Piotr J. napisał:

ornitolog92 napisał:

Jest to podstawowa obrączka wymagana przez Stac. Orn. PAN. Obrączka plastikowa jest stosowana tylko jako dodatkowa. W poprzednich latach stosowaliśmy obrączki ELSA, które mogły być stosowane zamiast metalu, ale stacja nie zezwoliła na ich stosowanie w tym roku.
pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

Przepraszam bardzo, ale kilka słów sprostowania.
Nie wiem dlaczego osoby obrączkujące nie sprostowały wpisu Wojtka, czemu sam Wojtek tego nie zrobił, nie wiem. Dlaczego Wojtek tak napisał, może się spieszył, przejęzyczył, pomylił, nie wiem.
Zapewne wielu forumowiczów czytało ten wpis, wielu innych forumowiczów oglądało również obrączkowanie z Łasku. I może niektórzy zwrócili na to uwagę, że tu jest napisane o zakazie stosowania, a w Łasku zakładają właśnie ELSY. Nie jest prawdą, że Stacja w Gdańsku zabroniła stosowania obrączek typu ELSA. Można stosować obrączki metalowe i plastiki ułatwiające odczyt numeru. Tu akurat obrączkarze dostali takie obrączki czyli metal + plastik, a w Łasku albo mieli z zeszłego roku lub dostali nowe.

I tak właśnie wyglądały rozmowy między mną a Pawłem. Na proste pytanie i zwrócenie uwagi, że Wojtek w swoim poście mija się z prawdą, że sam jak to Pawle piszesz, coś źle zrozumiał i tak napisał, odpowiadasz wywodem że atakuję, że się czepiam, jątrze, jakieś spiski, kampanie. Przecież to ręce opadają. No i najbardziej podoba mi się zdanie "Prostować wypowiedzi Wojtka nie ma bowiem co i niepotrzebnie się w nią wtrącasz." Rozumiem, ze mam mordę w kubeł i nie dyskutować. Jak na forum publiczne, to całkiem miłe zdanie. Skąd ta pewność że jakiś procent z tych 1200 forumowiczów nie interesuje się obrączkami i nie zasługują na sprostowanie. Przecież to przyzwolenie na pisanie bajek na forum, bo wszystko będzie można różnie interpretować.
Oczywiście, że postu nie musicie poprawiać, niech sobie wisi, chociaż można było to zrobić, bo nie raz obaj bywaliście na forum Ale powtórzę tak jak pisałem w mailu: Ludzie śledzą fora i widzą nieścisłości. Tu nie można obrączkować ELSAmi bo zakaz, a na drugi dzień gdzieś można.
Pawle, póki jestem użytkownikiem tego forum, to mam pełne prawo wypowiadać się i pisać swoje uwagi. Po to jest forum. A że Ty tak interpretujesz moje wypowiedzi, to ja już na to wpływu nie mam.

Co do "osób obrączkujących" tak przyznaje Ci rację, tylko Ty masz takie uprawnienia, pozostałe osoby Ci pomagały.

Miłego wieczoru.
Piotrek.

Offline

 

#33 2011-07-13 21:32:27

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Tylko jedno zdanie Piotrze: Wojtek w swoim poście nie "mijał się z prawdą", co wyjaśniłem dokładnie w swoim poprzednim poście. Proszę więc nie rzucaj Piotrze takich bezpodstawnych oskarżeń na jedną z najbardziej zasłużonych dla ochrony i badań bocianów osób w Południowej Wielkopolsce, także w projekcie "Blisko bocianów". To, że jest od Ciebie wiele młodszy, tym bardziej nie daje Ci takiego prawa. To, że nie ma czasu brylować na forum również nie.

Paweł T. Dolata
koordynator projektów „Badania i ochrona bociana białego w powiecie ostrowskim“ i „Blisko bocianów”
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#34 2011-07-13 22:01:51

 Piotr J.

Zbanowany

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-27
Posty: 1813

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Paweł T. Dolata napisał:

Tylko jedno zdanie Piotrze: Wojtek w swoim poście nie "mijał się z prawdą", co wyjaśniłem dokładnie w swoim poprzednim poście. Proszę więc nie rzucaj Piotrze takich bezpodstawnych oskarżeń na jedną z najbardziej zasłużonych dla ochrony i badań bocianów osób w Południowej Wielkopolsce, także w projekcie "Blisko bocianów". To, że jest od Ciebie wiele młodszy, tym bardziej nie daje Ci takiego prawa. To, że nie ma czasu brylować na forum również nie.

Paweł T. Dolata
koordynator projektów „Badania i ochrona bociana białego w powiecie ostrowskim“ i „Blisko bocianów”
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Przepraszam bardzo, ale co ma wiek do tego wpisu? Czy gdziekolwiek i jakkolwiek pisałem czy wypominałem wiek Wojtka? Gratuluję Wojtkowi wiedzy i zdanych egzaminów. A wiem co to matura, egzaminy, sesje, a po tym wszystkim jaka radość i zadowolenie. Dlatego zostawmy kto ile ma lat.
"Proszę więc nie rzucaj Piotrze takich bezpodstawnych oskarżeń" - nie rzucam. Stwierdziłem tylko fakt, że obrączki ELSA nie są zabronione.

Jeszcze raz. Miłego wieczoru i kolejnych dni.
Piotrek.

Offline

 

#35 2011-07-29 16:52:39

roberto19

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-18
Posty: 16

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Nie wiem czy ten watek byl juz poruszany ale jestem tutaj nowy wiec jesli byl to wybaczcie. Zastanawiam sie czy wiadomo co stalo sie z bockami które wylecialy w poprzednich latach, tzn. czy wrocily w okolice Przygodzic czy zalozyly gniazda w innych okolicach. Sa jakies namiary?

Offline

 

#36 2011-07-29 17:16:20

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Obrączkowanie bocianów - Przygodzice 2011

Witam!

Pytanie bardziej pasuje do tego tematu, więc przeniosłem.

Nie mamy żadnych informacji powrotnych o bocianach oznakowanych na gnieździe pod kamerą w Przygodzicach w latach 2006-2010.

I w pewnym sensie dobrze, bo niestety większość wiadomości powrotnych dotyczy bocianów białych, które zgineły lub zostały ranne na liniach i urządzeniach (transformatory itp.) energetycznych. Przykłady w działach Obrączkowanie i Bocian biały strony www.pwg.otop.org.pl.

Na zakładanie gniazd mają one jednak jeszcze czas, bo bociany gniazdują po raz pierwszy dopiero w 4. lub 5. kalendarzowym roku życia, więc w tym roku mogłyby gniazdować te tylko z lat 2006, 2007 i 2008.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

roberto19 napisał:

Nie wiem czy ten watek byl juz poruszany ale jestem tutaj nowy wiec jesli byl to wybaczcie. Zastanawiam sie czy wiadomo co stalo sie z bockami które wylecialy w poprzednich latach, tzn. czy wrocily w okolice Przygodzic czy zalozyly gniazda w innych okolicach. Sa jakies namiary?

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora