Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#21 2011-04-23 20:51:10

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

25.04.11r. w Parku 3 Maja w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się tradycyjny świąteczny spacer miłośników przyrody. Start o godz. 11.00 spod wieży ciśnień przy ul. Kościuszki. Serdecznie zapraszamy!

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Offline

 

#22 2011-05-06 23:34:10

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Tym razem nie wycieczka członków naszej Grupy, ale z jednym z nich jako przewodnikiem.

Na stronie www.pwg.otop.org.pl relacja z wycieczki uczniów Szkoły Podstawowej w Cieszynie w gminie Sośnie po Dolinie Baryczy w gminach Sośnie i Przygodzice  29 kwietnia br. – wśród licznych widzianych gatunków ptaków był m.in. bocian czarny i bocian biały z niemiecką obrączką typu ELSA, którą udało mi się odczytać i dokładnie sfotografować (dzięki pomocy sprzętowej jednej z uczennic, Weroniki z klasy IV – dziękuję ) – ptak ten został oznakowany jako pisklę w roku 2003 w Saksonii.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#23 2011-05-14 17:22:58

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Witam!

Już jutro kolejny spacer PwG OTOP, tym razem do Parku Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim, połączonego z kontrolą skrzynek lęgowych i obrączkowaniem w nich piskląt. Zapraszamy wszystkich chętnych z okolicy, szczegóły na www.pwg.otop.org.pl.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#24 2011-05-15 21:34:29

 semibrevis

Użytkownik

4593029
Skąd: Kalisz
Zarejestrowany: 2010-07-25
Posty: 23

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

15.05. wraz z innymi członkami PwG OTOP miałam okazje brać udział w wycieczce w Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim. Była ona prowadzona przez pana Pawła Dolatę, podczas której kontrolowane były skrzynki lęgowe, a także obrączkowane znajdujące się w nich pisklęta i ptaki dorosłe.

Na szczęście, z początku brzydka pogoda nie pokrzyżowała nam planów i spacer odbył się. W czasie tej wyprawy udało się skontrolować ok. 30 skrzynek lęgowych. Nie wszystkie były zasiedlone, a niektóre zostały już opuszczone. Zdecydowanie najwięcej zaobrączkowanych było szpaków, były również mazurki, a także sikorka modra, która miała aż 14 piskląt:) Oprócz nich, w parku spotkaliśmy m. in. kwiczoły a także niezbyt płochliwą muchołówkę szarą.

To była naprawdę wspaniała przygoda, móc z bliska przyglądać się nie tylko samym ptakom , ale też obrączkowaniu ich. Bardzo wiele można było się dowiedzieć w czasie tego spaceru.

Więcej szczegółowych informacji na stronie http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … ll&no=440, zapraszamy!

Pozdrawiam,
Asia Dziedziak
PwG OTOP

Offline

 

#25 2011-05-18 19:02:35

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Witam!

Sprawozdanie z czterodniowej akcji kontroli skrzynek lęgowych i obrączkowania ptaków w Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim, opisanej wyżej ciekawie przez Asię „semibrevis” Dziedziak, z udziałem kilkorga naszych forumowiczów, właśnie zamieściłem na http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=440 – zapraszam do lektury.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#26 2011-05-19 18:39:18

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Choć w wyżej opisanej akcji uczestniczyłam bardzo krótko, to i tak warto było, bo jak już wspomniała Semibrevis, przy takich okazjach zawsze można się dowiedzieć czegoś nowego- np. porównać z bliska samca i samicę szpaka, poznać metody łapania dorosłych ptaków. Mam nadzieję, że dzięki obrączkom dowiemy się kiedyś o ich losach.

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Offline

 

#27 2011-05-27 13:50:49

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

W najbliższą niedziele o 12.00 kolejna część akcji znakowania ptaków w budkach w ostrowskim Parku Miejskim, zapraszamy:)

http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=442


Tego samego dnia od 14.00 będziemy na "Niedzieli z uśmiechem" w Wysocku Wielkim

http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=443

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

Offline

 

#28 2011-05-30 11:00:52

 semibrevis

Użytkownik

4593029
Skąd: Kalisz
Zarejestrowany: 2010-07-25
Posty: 23

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

W niedzielę 29.05 odbyła się akcja obrączkowania ptaków w skrzynkach w Ostrowie w parku miejskim. Okazało się, że nie trzeba było już obrączkować, więc m.in. sprawdzone zostały szpakowe budki. W większości były już po wylocie.

Następnie pojechaliśmy rowerami (dziękuję za udostępnienie roweru panu Pawłowi:))  do Wysocka Wielkiego na "Niedzielę z uśmiechem". Nie jechaliśmy długo, ale trasa była naprawde ciekawa:) Po dotarciu na miejsce rozłożone zostało nasze stoisko. Niestety ludzie nie interesowali się zakupem, ale kiedy pan Paweł Dolata ogłosił spacer po parku, zgłosiła się bardzo miła rodzina z Przygodzic:) Pomimo braku zainteresowania ze strony ludzi, warto było przyjechać, poznać ptaki znajdujące się w parku, czy zobaczyś sam park.

Szczegółowe sprawozdania znajdują się już na stronie: http://www.pwg.otop.org.pl/, zapraszamy:)


Pozdrawiam serdecznie,
Asia Dziedziak
PwG OTOP

Offline

 

#29 2011-06-07 00:53:58

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Na stronie www.pwg.otop.org.pl właśnie zamieściłem krótką relację ze spaceru - zajęć przyrodniczych uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim dnia 30 maja br. po Dolinie Baryczy koło Chynowej-Lipia w gminie Przygodzice.

Wśród obserowanych ptaków były oczywiście bociany białe z miejscowego gniazda. :-)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#30 2011-06-08 18:19:38

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Na stronie www.pwg.otop.org.pl właśnie zamieściłem krótką relację ze spacerów przyrodniczych uczniów klas piątych Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Prosną w powiecie ostrzeszowskim dnia 31 maja br., przy okazji Dnia Bociana Białego: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … ll&no=451.

Solenizanta jednak nie widzieliśmy, bo miejscem obserwacji był Park Miejski w Grabowie. Było za to kilka innych gatunków ptaków.

Przy okazji warto wspomnieć, że herbem miasta Grabowa jest inny duży, biały ptak – pelikan karmiący trójkę swoich piskląt własną krwią, co jest symbolem rodzicielskiego poświęcenia.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#31 2011-06-09 15:42:59

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Dziś w gospodarstwie agroturystycznym „Agro-Spa” w Chynowej-Lipiu w gminie Przygodzice odbyły się dwa krótkie spacery przyrodnicze. Łącznie uczestniczyło w nich 44 przedszkolaków i 7 opiekunów z Lamek koło Ostrowa Wielkopolskiego. Wycieczki poprowadził lider PwG OTOP Paweł T. Dolata. Więcej informacji http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … ll&no=456.

pozdrawiam
Wojciech Kaźmierczak
PwG OTOP

Offline

 

#32 2011-06-25 22:15:44

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Dzisiaj przy okazji obrączkowania bocianów białych zrobiliśmy wycieczkę po lasach gminy Sośnie w powiecie ostrowskim. Po drodze udało nam się zobaczyć cztery młode pustułki wyglądające z otworu w budynku, gdzie gniazdują. Następnym celem było gniazdo dużego ptaka szponiastego, najprawdopodobniej jastrzębia, którego młode mieliśmy w planie zaobrączkować. Było to jednak niemożliwe ze względu na wysokie i nieodpowiednie do wspinaczki umiejscowienie gniazda. Następnie skontrolowaliśmy ptasie budki lęgowe rozwieszone w okolicy. W jednej z nich były 4 młode bogatki, w pozostałych stare lub aktualne gniazda os.

W wycieczce wzięło udział 6 osób: Paweł T. Dolata, Tomasz Ekiert, Beata Olszak, Wojtek Szukalski, Ewa Walczak i Kamila Walczak.

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Offline

 

#33 2011-08-27 19:16:02

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Zapraszamy na jutrzejszą wycieczkę przyrodniczą PwG OTOP po wschodniej części powiatu ostrowskiego. Szczegóły na stronie www.pwg.otop.org.pl. W planie m.in. obrączkowanie łabędzi niemych.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#34 2011-08-28 18:40:36

 kempos1

Użytkownik

2094003
Call me!
Skąd: Przygodzice
Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 143

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Witam
Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom dzisiejszej akcji obrączkowania łabędzi niemych w Westrzy oraz w Psarach (patrz wyżej). Szczególne podziękowania i szacunek dla Dominika Szymańskiego, który dał pokaz swojej sprawności i złapał dwa dorosłe łabędzie. Ogólne wyniki: 3 młode zaobrączkowane na stawku w Westrzy, 6 młodych i 2 dorosłe (rodzice) zaobrączkowane na stawach w Psarach.

Offline

 

#35 2011-08-28 23:28:50

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Nie jestem tak szybki jak Mariusz - dzięki!, ale na www.pwg.otop.org.pl jest już relacja z tej wyprawy.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP

kempos1 napisał:

Witam
Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom dzisiejszej akcji obrączkowania łabędzi niemych w Westrzy oraz w Psarach (patrz wyżej). Szczególne podziękowania i szacunek dla Dominika Szymańskiego, który dał pokaz swojej sprawności i złapał dwa dorosłe łabędzie. Ogólne wyniki: 3 młode zaobrączkowane na stawku w Westrzy, 6 młodych i 2 dorosłe (rodzice) zaobrączkowane na stawach w Psarach.

Offline

 

#36 2011-09-03 10:57:00

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Zapraszamy wszystkich chętnych na jutrzejszą wycieczkę przyrodniczą PwG OTOP po tym razem południowo-zachodniej części powiatu ostrowskiego, czyli stawach Możdżanów w Dolinie Baryczy. Szczegóły na stronie www.pwg.otop.org.pl. W planie m.in. obrączkowanie łabędzi niemych.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#37 2011-09-06 13:57:37

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Witam!

Relacja z wyżej wspomnianej wyprawy obserwacyjno-obrączkarskiej na stawy Możdżanów już na na www.pwg.otop.org.pl, wśród obserwowanych rzadkości m.in. podgorzałka i rybołów, że o bielikach w paru miejscach nie wspomnę.

A plan obrączkarski w stosunku do łabędzi niemych wykonany: oznakowaliśmy 4 młode i ich tatę.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata napisał:

Zapraszamy wszystkich chętnych na jutrzejszą wycieczkę przyrodniczą PwG OTOP po tym razem południowo-zachodniej części powiatu ostrowskiego, czyli stawach Możdżanów w Dolinie Baryczy. Szczegóły na stronie www.pwg.otop.org.pl. W planie m.in. obrączkowanie łabędzi niemych.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#38 2011-09-06 21:47:26

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Miałem okazję brać udział w obrączkowaniu łąbędzi, o który Pan Paweł wspomina w poście wyżej. Był to moj drugi udział w obrączkowaniu łabędzi i po raz kolejny jestem bardzo zadowolony z udziału. Mimo, że z ptakami na co dzien nie mam za dużo wspolnego, to jednak ogromnym przeżyciem było zobaczyć tyle ciekawych ptaków, np. orła bielika, bąka, rybitwy, łabędzie krzykliwe itd, a także pomoc w złapaniu łabędzi niemych.

Z płazich okazów była żaba trawna (zwracam honor Panie Pawle;) ), żaby z kompleksu żab zielonych, ponadto słyszeliśmy kumkanie kumaków nizinnych i rechot rzekotek . Po udanej akcji obrączkarskiej udalismy się na zasłużony odpoczynek i posiłek do rybakówki w Konradowie. Żałuję, że nie mogłem zostać na noc na ognisku ale licze ze następnym razem się uda;)

Ostatnio edytowany przez krzyś (2011-09-06 21:49:30)

Offline

 

#39 2011-09-07 01:10:40

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Aby (choć minimalnie) zobrazować Forumowiczom, którzy nie są zorientowani, jak ładnie jest w okolicach Konradowa i na wspomnianych stawach Możdżanów, pokazuję niżej te kilka zdjęć.
Foto, co prawda nie pochodzą z wyżej opisanej wycieczki, bo były robione już dosyć dawno - myślę jednak, że urok z tych pięknych okolic się nie zmienił?

Copyright Eva Stets
http://www.allegaleria.pl/images/xlkhxuoqgzl0zyxju2lv_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/txzanbij77teyti5i52p_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/kf6rayx68tyq6qhj5j39_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/c2lzem9l7d3bjpqi4x20_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/nsuujycl7fmad48jcjp3_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-09-07 01:11:42)

Offline

 

#40 2011-09-07 22:18:02

 Wojtek Szukalski

Moderator

Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 117

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Eva, stawy są w dalszym ciągu niezwykle urokliwe Zdjęcia doskonale ilustrują to, co mogliśmy podziwiać cieszę się, że po raz kolejny mogłem tam przebywać. Zostałem na noc, dzięki czemu mogłem odsłuchać krótkiego recitalu w wykonaniu puszczyka zawsze robi to na mnie ogromne wrażenie. O dziwo nie było zbyt wielu komarów, dlatego przesiadywanie przy ognisku było czystą przyjemnością była to rekompensata za trudy łapania łabędzi, choć i to, jak zawsze, wspominam bardzo pozytywnie. Bardzo cieszę się z porannej obserwacji podgorzałki już dawno nie miałem okazji podziwiać tej pięknej, ale i rzadkiej kaczki. Widok polującego rybołowa, przelatujących nieomal nad głową bielików, pływających stad kaczek i łabędzi - niesamowity.

Mam nadzieję, że nie była to moja ostatnia wizyta na tych stawach, ponieważ są bardzo wyjątkowe. Myślę, że na każdym zrobiło by wrażenie bogactwo ptaków, płazów, roślinności, możliwość przysłuchiwania się pohukującym puszczykom oraz klangorowi żurawi... Dodatkowo nocą, przy bezchmurnym niebie można podziwiać sklepienie pełne gwiazd

Dziękuję Pawłowi T. Dolacie za zorganizowanie tego wyjazdu i Karolowi Girusowi za pozwolenie na wstęp na stawy i możliwość noclegu w rybakówce.


Wojtek Szukalski
technik weterynarii
IG @weterynaria.okiem.technika

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora