Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2007-05-22 18:18:08

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Dla mnie osobiście ten temat jest bardzo ważny i prawdę mówiac - moim koronnym tematem jest jerzyk, podniebny akrobata, który coraz bardziej jest przepędzany z miasta dzięki remontom bloków i zatykaniu przy tej okazji otworów wentylacyjnych. Jest to ptak gnieżdżący się właśnie w takim miejscu.
Mój wieżowiec w ubiegłym roku został właśnie pięknie wyremontowany. Nikt jednak nie pomyślał o pozostawieniu otworów dla tych wspaniałych ptaków.
Postanowiliśmy wbrew Spółdzielni Mieszkaniowej zawiesić na balkonie budki dla tych ptaków.
Podam teraz wymiary budek dla jerzyków:
Proszę od razu zrobić ich kilka, jest to ptak stadny i dobrze aby gnieździło się obok siebie kilka rodzin.
Wymiary: dł 50cm, szer.20cm, wysokokość 10cm. Otwór okrągły 4,5 cm. Ściany powinny być wykonane z deski 2,5cm. Warto pamiętać o tym, żeby budkę po zakończeniu lęgu wyczyścić, dlatego sufit powinien być na zawiasach.
U mnie zaraz na następny dzień wprowadziły się ptaki i ku mojej radości mogę je oglądać z bardzo bliska.
Żałuję, że nie zrobiliśmy więcej budek. Ptaki po prostu oszalały. Prowadzą boje o miejsce w budce. Budka dla jerzyków jest prezentem imieninowym dla mnie od mego syna.
Trochę więcej o tych wspaniałych ptakach.
Gdyby ktoś znalazł pisklę jerzyka można go oczywiście wychować karmiąc mieszanką serowo jajeczną podaną na naszej stronie internetowej.
Musimy pamiętać, że jerzyki które dość długo były nie karmione i są odwodnione, mogą mieć w póżniejszym stadium rozwoju problem ze wzrostem lotek.
Po odwodnieniu a bywa to podczas dużych upałów, lotki ptaka nie osiągają odpowiedniej długości i w póżniejszym stadium rozwoju, zaczynają wypadać. Taki ptak nigdy nie odlecji do Afryki.
Podaję minimalną długość lotki wymagalną do wylotu jerzyka - dłudość lotki pierwszorzędowej to 157 mm. Lotki mierzy się od ramienia do zakończenia ich. Wymagana jest jednak większa długość.
Przy lotkach 157 mm, waga jerzyka powinna wynieść 43g. 160mm - 47g. Dzienny przyrost lotek powinien wynosić 2 mm. Wychowałam jerzyka, który mial 184mm dł lotki i był wypuszczony o wadze 52g.
Te zależności powinny być przestrzegane. Bardzo ważna sprawa, to aby jerzyk był gotowy do lotu psychicznie.
Jerzyk, który niechętnie je, ciało jego wydłuża się jak cygaro, wygląda z pudełka, macha skrzydłami, ma odpowiednią długość lotek i wagę, może ruszać w drogę. Wypuszczamy jerzyki z balkonu. Mieszkam w wysokim wieżowcu. Sadzamy jerzyka na otwartych dłoniach. Ptak będzie się rozglądał, wypatrywał pobratymów, nagle zrywa się. Leci na początku trochę do dołu ale za chwilę nabiera wysokości i żegnaj ptaszynko.
Jerzyki karmimy 3 razy dziennie o 9, 15 i 21. Po 25 kulek wielkości dużego grochu, w trakcie jedzenia trochę poimy, dopiero 20 min po jedzeniu nasze jerzyki dostają 3 zakraplacze wody. Można poić je podczas przerwy między jedzeniami.
Jerzyki wychowujemy w pudełkach po butach wyścielonych miękkimi ręcznikami, które można często zmieniać.
Proszę zwracać uwagę na to aby ptaki po jedzeniu miały czysto w buźkach. Pokarm może się psuć i bardzo łatwo można ptaka zatruć resztkami pokarmu.
Gdyby ktoś miał jakieś jeszcze dodatkowe pytania w związku z tymi ptakami - proszę pisać, chętnie odpowiem.
Życzę powodzenia w wychowywaniu tych pięknych ptaków.
Serdecznie pozdrawiam
Zofia Brzozowska

Ostatnio edytowany przez ratujmyptaki (2007-05-25 08:07:53)


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#2 2007-06-07 16:01:26

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

W moich budkach na balkonie jest już gwarno. Wykluły się pisklęta jerzyków.
Rodzice bardzo się starają. Co jakiś czas ktoś wlatuje i wylatuje. Słychać charakterystyczne
świerszczenie.
W nocy, pewnie gościnnie nocuje dodatkowo w każdej z budek trzeci jerzyk.
Rano jest nieziemska awantura, gdyż rodzice w sposób zdecydowany pozbywają się intruza
szarpiąc go tak, że biedak wisi za skrzynką trzymany za skrzydło.
Pozdrawiam wszystkich miłośników tych wspaniałych ptaków.
Zofia Brzozowska


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#3 2007-06-19 19:59:09

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Nasza Fundacja zajęła się w tym roku ochroną ptaków zakładających swoje gniazda na naszych osiedlach.
Co roku otrzymujemy dziesiątki telefonów o bestialskim traktowaniu jerzyków oraz innych ptaków gnieżdżących się w otworach wentylacyjnych bloków.
Co roku nasze osiedla są bardziej kolorowe, piękniejsze. Nikt jednak nie dba o to, że podczas prac remontowych przeprowadzanych w budynkach - giną  śmiercią głodową gniazdujące tam ptaki.

Ptaki te wraz ze swiomi pisklętami zamurowywane są żywcem w otworach wentylacyjnych.
Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej przy Urzędzie Miasta wydaje zgodę na remont nie przestrzegając Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną.
Fundacja była przez poprzednie lata bardzo osamotniona w swej walce z okrucieństwem wobec ptaków.

W tej chwili pomoc prawną uzyslaliśmy ze strony wspaniałego człowieka, ornitologa, koordynatora Przygodzickiej transmisji z bocianiego gniazda,  Pana Pawła Dolaty.
Odległość między Szczecinem a Ostrowem Wielkopolskim nie stanowiła tu żadnej przeszkody.
Dzięki Pawłowi nie czujemy się w tej chwili tak bardzo osamotnieni w swej słusznej walce o te piękne i zarazem pożyteczne ptaki.
Dziękuję w imieniu Fundacji, serdecznie pozdrawiam i liczę na dalszą współpracę.
Zofia Brzozowska


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#4 2007-06-28 20:35:03

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Wiele informacji o tych niezwykłych ptakach można znaleźć na http://strony.aster.pl/ptaki/apodi.htm#j2

Jak zbudować i umieścić skrzynkę dla jerzyków można też zobaczyć na stronie http://ussuri.pl/ptaki/ptaki_jerzyk.htm   Tu jest też niezwykła historia jerzyka co "walił głową w mur" bo... nie powiem, przeczytajcie sami

Offline

 

#5 2007-08-08 14:59:32

 Magdag

Użytkownik

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2007-04-07
Posty: 1827

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Mieszkam w Warszawie na Ursynowie blisko LASU kabackiego. Co roku na balkonie były jerzyki. Ogladalismy jak fajnie karmia maluchy. W dziobach przynosiły głównie chyba rosówki. W tym roku nasz blok był ocieplany i walczyliśmy o gniazda dla jerzyków. To sa takie dziury, które sobie wydziobuja. Bardzo te ptaki lubimy. W tym roku jak zwykle pojawiły sie na poczatku maja i teraz już ich nie ma. Czy to jest sprawa ocieplania bloków, czy tak wczesnie odleciały?W tamtym roku widzielismy je ostatni raz 24 sierpnia, a do tych dziur, o które walczylismy juz nie przyleciały. Czy jerzyki tak wcześnie odlatują?

Ostatnio edytowany przez magdag (2007-08-08 15:09:06)

Offline

 

#6 2007-08-08 16:39:01

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

magdag napisał:

Mieszkam w Warszawie na Ursynowie blisko LASU kabackiego.Co roku na balkonie były jerzyki. Ogladalismy jak fajnie karmia maluchy.W dziobach przynosiły głównie chyba rosówki.W tym roku nasz blok był ocieplany i walczyliśmy o gniazda dla jerzyków.To sa takie dziury, które sobie wydziobuja Bardzo te ptaki lubimyW tym roku jak zwykle pojawiły sie na poczatku maja i teraz już ich nie ma.Czy to jest sprawa ocieplania bloków,czy tak wczesnie odleciały.W tamtym roku widzielismy je ostatni raz 24 sierpnia, a do tych dziur, o które walczylismy juz nie przyleciały.Czy jerzyki tak wcześnie odlatują?

Jerzyki należą do najpóźniej przylatujących ptaków (koniec kwietnia – początek maja) i najwcześniej odlatujących. Odlatują zaraz po skończeniu gnieżdżenia. Niektóre już w końcu lipca, większość w pierwszej połowie sierpnia. Obserwacje po 20.8. są już dosyć rzadkie. Najpóźniejsze obserwacje w czeskiej literaturze są 7.10.1944 oraz 3.11.1976 (obie ze Słowacji). Ja obserwowałam 2 osobniki 25.9.1996 .

Odlot jerzyków nie jest związany z zaciepleniem budynku. Albo po zaciepleniu mogą się normalnie gnieździć – i potem odlecą po skończeniu lęgu, albo nie mogą – i potem na takim budynku w ogóle ich nie ma (szukają miejsc lęgowych na innych budynkach).


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#7 2007-08-08 22:47:48

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witajcie

W mojej budce na balkonie tak jak już pisałam, zagnieździły się trzy rodziny jerzyków.
Dwie rodziny wychowały pisklęta i już w tej chwili są pewnie w drodze do Afryki.
Jedna rodzina państwa jerzyków pozostała i zdecydowała się na drugi lęg.
Jest to zjawisko dość nietypowe, ponieważ jerzyki wyprowadzają tylko jeden lęg.
Mam nadzieję, że nie nastąpi załamanie pogody i moi przyjaciele z balkonu zdążą spokojnie wychować swpoje młode.
Z całego serca tego im życzę

Pozdrawiam
Zofia Brzozowska


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#8 2007-08-16 14:01:01

haloktotam

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-08-16
Posty: 2

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

witam!

Mam pytanie dotyczace jerzykow - zagniezdzily sie na moim budynku (jest 5 gniazd) i brudza strasznie )) Poradzcie cos - moze macie jakies gotowe rozwiazania na 'lapanie' tych odchodow? Deseczki pod gniazdem nie zdadza egzaminu - przepelnienie spowoduje, ze problem powroci ze zdwojona sila ))

pozdrawiam serdecznie!

Offline

 

#9 2007-08-16 14:26:50

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam

Chyba zaszło jakieś nieporozumienie, gdyż jerzyki nigdy nie brudzą przy swoim gnieździe. Mało tego - jerzyki gniazd nie budują . Może chodzi o jaskółki oknówki, które faktycznie zanieczyszczają miejsce pod swoim gniazdem. Deseczka odpowiedniej wielkości, zawieszona na haczykach, powinna wystarczyć. Trzeba tylko sukcesywnie ją czyścić. Niewielka to cena za możliwość bliskego obcowania z tymi pięknymi, wesołymi ptakami.

Pozdrawiam serdecznie
Zofia Brzozowska


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#10 2007-08-16 14:47:06

haloktotam

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-08-16
Posty: 2

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Dzieki za podpowiedz!

Byc moze to jaskoleczka (oknowka) - ale jakies takie ciemne sa sam juz nie wiem

Pozdrawiam!

Offline

 

#11 2007-08-16 15:10:48

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Prosta sprawa - jerzyki są jednolicie ciemne, tylko podgardle jest białe. Oknówki mają cały brzuch  i podgardle białe. Oczywiście jerzyk jest większy niż jaskółka i ma dużo dłuższe, sierpowate skrzydła. Miłych obserwacji

Pozdrawiam
Zofia Brzozowska


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#12 2007-08-17 16:23:27

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witajcie

Jak już pisałam, w budce lęgowej państwa jerzyków na moim balkonie są jeszcze małe pisklęta.
Jest to drugi lęg tej samej pary, która miesiąc temu wyprowadziła młode.
Jerzyki dzielnie wychowują swoje maleństwa, ale wczoraj była ogromna ulewa w Szczecinie.
Byłam w tym czasie na balkonie i widziałam z daleka jak dosłownie w ścianie deszczu pojawił się jerzyk.
Przed samym blokiem straciłam go z oczu. Wydawało mi się, że ptak spłynął w strugach ulewy na ziemię.
Okazało się po pewnym czasie, że miałam rację. Szukając ptaka już na chodniku zobaczylam jak wspina się po ścianie bloku.
Wiedziałam, że nie doleci do budki lęgowej gdyż był bardzo mokry. Zaczekałam na moment aż zrówna się z barierką balkonu i wtedy zdjęłam ptaka ze ściany. Jerzyk był tak bardzo przemoczony, że nie potrafił już latać.
To szczęście, że byłam tego świadkiem.
Ptak został osuszony i umieszczony bezpiecznie w budce.
Aż strach pomyśleć co by się stało, gdyby ptak spadł w innym miejscu.

Pozdrawiam
Zofia Brzozowska


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#13 2007-09-02 18:40:46

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witajcie

Nie jest zamknięta moja praca z tymi pięknymi ptakami.
W moim mieszkaniu pozostał jeszcze jeden jerzyk pewnie Ostatni Mohikanin
Ptak trafił pod moją opiekę 3 tygodnie temu skrajnie wyczerpany, z dużą niedowagą 28g i dł.lotek 110 mm.
Przy tej długości lotek jerzyk powinien ważyć 49g.
Walka o jego powrót do wolności toczy się w dalszym ciągu.
W tej chwili ptak waży 43g i długość jego lotek wynosi 146 mm. To jeszcze zbyt mało, aby mógł wyruszyć
w podróż do Afryki, tam gdzie pewnie jego pobratymcy już dolatują.
Trzymajcie kciuki, aby nie nastąpiło zahamowanie wzrostu lotek, co przy tej długości, bardzo często się spotyka

Na zdjęciach niżej - jerzyk, o którym piszę. (fot. Dorota Musielak)

Pozdrawiam serdecznie
Zofia Brzozowska

http://img254.imageshack.us/img254/6139/jerzyk1qh7.th.jpg    http://img254.imageshack.us/img254/8886/jerzyk2nq5.th.jpg    http://img254.imageshack.us/img254/7496/jerzyk3iw2.th.jpg


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#14 2007-09-04 09:56:42

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam wszystkich!

Na stronie naszej Fundacji, w dziale "Porady", można przeczytać tekst o opiece nad jerzykami.
Powstał on na podstawie długoletniej obserwacji tych pięknych ptaków, przez Jerzego Desselbergera.
Tekst nosi tytuł: "Instrukcje dotyczące wychowywania jerzyka według Jerzego Desselbergera".
Polecam go wszystkim tym, którzy chcieliby w przyszłości opiekować się tym pięknym ale trudnym ptakiem.
Zachęcam więc do bardzo dokładnego zapoznania się z treścią tego wspaniałego artykułu.

Bezpośredni link: http://www.ratujmyptaki.org/instrukcje.html

Pozdrawiam
Zofia Brzozowska

Ostatnio edytowany przez ratujmyptaki (2007-09-04 22:48:36)


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#15 2007-09-07 20:52:21

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam wszystkich

Jesienno-zimowa pora to odpowiedni czas na poszerzanie swojej wiedzy (boćki już nas nie odciągają ) - można spokojniej posiedzieć nad książką lub pobuszować w internecie. Wspominamy nasze obserwacje, podsumowujemy miniony sezon, no i przygotowujemy się do następnego (Chociaz po prawdzie, dla prawdziwego przyrodnika sezon trwa cały rok). I taką też rolę będzie z pewnością pełniło nasze forum. Cieszę się, że forum się rozwija, powstały nowe interesujące działy, zwłaszcza ten dotyczący pomocy ptakom. Teraz w okresie jesienno-zimowym ta pomoc bywa szczególnie potrzebna. Ale ten czas można też wykorzystać na przygotowanie do nowego sezonu. Mam tu na myśli budowę i rozmieszczanie budek lęgowych czy podstaw pod gniazda. To bardzo ważna sprawa i wierzę, że wielu bocianolubów znajdzie  tu pole do działania. Oprócz "swoich" bocianów na ekranie można tez mieć prawdzwie własne sikorki czy szpaki w budce w ogrodzie czy, żeby "miastowi" nie byli pokrzywdzeni, jerzyki w budce na balkonie

I po tym przydługawym wstępie , który może pasowałby do innego miejsca forum, chciałbym zatrzymać się przy jerzykach. Warto zwrócić na nie uwagę. To naprawdę niezwykłe ptaki, bez wątpienia najbardziej związane z przestworzami ze wszystkich gatunków. Potrafią miesiącami unosić się w powietrzu bez lądowania a nawet spać w locie. Osiągają wysokość 4000 m i prędkość 220 km/godz. W razie niesprzyjających warunków (chłody, brak pokarmu) potrafią zapadać w stan odrętwienia. Mimo, że sa dość liczne są jednak mało znane, większość ludzi kojarzy je co najwyżej z jaskółkami, od których jednak różnią się wyraźnie. Zresztą nie sa nawet z nimi spokrewnione. Zachęcam do zainteresowania się jerzykami. Ich obserwowanie dostarcza wielu wrażeń ale może też będziemy w stanie im pomóc np. zapobiegając zamurowywaniu dziur w których się gnieżdżą, czy wieszając dla nich budki lęgowe.
Informacje o jerzykach w j. polskim można znaleźć na http://strony.aster.pl/ptaki/apodi.htm#j2  Szczególnie polecam jednak http://www.commonswift.org (11 wersji językowych, niestety nie ma polskiej ) - prawdziwa kopalnia wiedzy o jerzykach i wspaniałe zdjęcia.

Osobom zainteresowanym budkami lęgowymi polecam stronę http://ussuri.pl/index.htm Są tam również budki dla jerzyków

Offline

 

#16 2007-09-09 22:55:30

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witajcie

Dzisiaj o godzinie 10.45 mój mały jerzyk szczęśliwie wyruszył w swoją daleką podróż.

Serdecznie pozdrawiam
Zofia Brzozowska


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#17 2008-06-02 17:31:14

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Problem drastycznego spadku ilości miejsc lęgowych różnych gatunków ptaków, m.in. jerzyków, spowodowanego remontami budynków jest nam wszystkim dobrze znany. Była już o tym mowa na naszym Forum. Każde więc działanie, które przyczynia się do poprawy tej sytuacji w pełni zasługuje na uznanie i popularyzację. Cieszę się, że właśnie taką bardzo dobrą wiadomością dotyczącą zapewnienia ochrony jerzykom mogę się z Wami podzielić.

Już od bardzo dawna w otworach wentylacyjnych niektórych bloków na moim osiedlu na Piątkowie w Poznaniu gnieżdżą się jerzyki, a także wróble i szpaki. Niestety, prowadzone od kilku lat prace termomodernizacyjne (tak to się oficjalnie nazywa), czyli ocieplanie budynków styropianem, i zamurowywanie wszelkich szczelin oraz zamykanie otworów wentylacyjnych, bardzo ograniczyły liczbę schronień.
W lutym br. rozpoczęto przygotowania do ocieplenia kolejnych, jednych z ostatnich już „jerzykowych” bloków, i było oczywistym, że gdy w maju ptaki wrócą mogą już nie mieć gdzie wyprowadzić swych lęgów. Przyszła więc pora na sprawdzenie w praktyce działania „Ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie”, o której pisałem już na Forum http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?id=200 .
W pierwszej kolejności o zagrożeniu szkodą w środowisku powiadomiłem Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Poznaniu. Ponadto informację o zagrożeniach jakie dla lęgowisk jerzyków niosą prace termomodernizacyjne budynków, a także o odpowiedzialności inwestora  i wykonawcy wynikającej z Ustawy oraz sam tekst Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. wysłałem do Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (właściciela budynków i inwestora) oraz firmy budowlanej wykonującej prace. Z pewnym niepokojem oczekiwałem na dalszy rozwój sytuacji. Nie będę ukrywał, że z zaskoczeniem ale przede wszystkim z radością odczytałem pismo z PSM. Spóldzielnia informowała mnie, że  sprawa ochrony jerzyków była jednym z punktów porządku obrad ostatniego posiedzenia Zarządu, zaś Kierownicy administracji zostali zobowiązani do zapewnienia stosownych miejsc lęgowych dla jerzyków przy wykonywaniu dociepleń budynków. Poinformowano mnie również o montowaniu budek lęgowych w oparciu o konsultacje z ornitologami z UAM. Stosowne czynności podjął również Wojewódzki Konserwator Przyrody nadzorujący działania Spółdzielni.
Nie wnikając już w szczegóły, najważniejsze jest, że w efekcie tych działań wracające z Afryki jerzyki zastały ukryte w warstwie dociepleniowej budynków (a więc nie widoczne z zewnątrz) ponad 230 specjalnych skrzynek lęgowych! Jak widać na załączonych zdjęciach korzystają z nich nie tylko jerzyki.

Mam teraz ogromną satysfakcję i radość obserwując latające nad osiedlem chmary jerzyków (fot. 1) oraz przelatujące tuż koło mojego balkonu ich hałaśliwe eskadry (fot. 2). Ten efekt został osiągnięty dzięki zrozumieniu i zaangażowaniu wielu ludzi i instytucji, nie tylko przyrodników, którym w tym miejscu należą się słowa wielkiego uznania
Piszę o tym nie tylko dlatego by przedstawić samą akcję i zapoznać Was ze skuteczną metodą ochrony lęgowisk jerzyków, ale również i po to, by dać przykład innym, by pokazać, że wbrew różnym pesymistycznym obserwacjom i wypowiedziom, takie korzystne dla przyrody działania mają jednak miejsce. Że współpraca między przyrodnikami, administracją i firmami jest możliwa i że daje doskonałe efekty.

1. Chmary jerzyków nad osiedlem.
2. „Eskadra” jerzyków.
3. Budynek przed ociepleniem. Strzałka wskazuje jeden z otworów wentylacyjnych wykorzystywanych przez ptaki. Na zdjęciu widać też wróble korzystające ze szczelin między płytami.
4. Budynek po ociepleniu (ładny? ). Strzałka wskazuje otwór wlotowy do jednej ze skrzynek lęgowych umieszczonych warstwie dociepleniowej budynku.
5. Jerzyk ląduje w swojej skrzynce.
6. Jerzyk już w swojej skrzynce. Do sąsiedniej dolatuje mieszkający po sąsiedzku wróbel.
7. Jerzyk odlatuje a wróbel jeszcze przy swojej skrzynce.

1. http://images34.fotosik.pl/273/2d7b55bc6272c139m.jpg 2. http://images27.fotosik.pl/222/4ea5c538010a711cm.jpg 3. http://images32.fotosik.pl/273/a6681f71e74cad2cm.jpg 4. http://images30.fotosik.pl/223/c3a8f12935671470m.jpg

5. http://images32.fotosik.pl/273/9e0a9977526e33aam.jpg 6. http://images27.fotosik.pl/223/0bd223cc94b2958cm.jpg 7. http://images23.fotosik.pl/223/4694094ec8b62081m.jpg

Offline

 

#18 2008-06-14 17:33:20

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Dostałam od Basiora maila z dokumentacją walki o gniazda jerzyków. Polecam do przeczytania - i może do inspiracji dla przyszłych podobnych przypadków!
http://www.bocian.org.pl/aktualnosci-20 … -Polskiej-


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#19 2008-06-25 14:15:49

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam!

Sprawa jerzyków i zawieszonego banera reklamującego Festiwal piosenki w Opolu poruszyła niedawno wiele organizacji przyrodniczych w całej Polsce.
Historia dosyć znana, po wielu apelach miała na szczęście pozytywny efekt... szkoda jednak, że musi dochodzić do tak drastycznych sytuacji. Kalendarium konfliktu wokół banera reklamowego TVP1 w Opolu, podczas 45 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej można przeczytać pod linkiem niżej (podanym także wcześniej przez Sve). Opublikowano tam chronologiczny zapis wydarzeń, dotyczących banera, który uniemożliwiał jerzykom dostęp do gniazd w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Opolu.
Warto tu zazanaczyć, że akcję protestacyjną rozpoczęto ze strony Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, a natychmiast dołączyli przedstawiciele innych organizacji (w tym Fundacja ratujmyptaki, STOP, OTOP i inni) , także media i osoby prywatne.
Oprócz innych opinii (w tym Jerzego Desselbergera) i poparcia Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Opolu,  zasadniczej porady w tej sprawie udzielił także Paweł T. Dolata, jako prawnik-karnista, znający bardzo dobrze wszelkie aspekty dotyczące ochrony ptaków.

Link do kalendrium wydarzeń:
http://www.bocian.org.pl/aktualnosci-20 … i-Polskiej

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP

sve napisał:

Dostałam od Basiora maila z dokumentacją walki o gniazda jerzyków. Polecam do przeczytania - i może do inspiracji dla przyszłych podobnych przypadków!
http://www.bocian.org.pl/aktualnosci-20 … -Polskiej-

Offline

 

#20 2008-07-13 23:46:12

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jerzyki - porady, informacje, ochrona

Witam !

W wątku pt "Ciekawe publikacje on-line" podałam niedawno informację o ciekawym artykule Andrzeja Kruszewicza i Agnieszki Czujkowskiej. Ponieważ temat dotyczy jerzyków przekazuję to info także tutaj.
Tematem wspomnianego tekstu są jerzyki jako pacjenci lecznic weterynaryjnych a ukazał się on w miesięczniku "Magazyn Weterynaryjny" pt. "Choroby ptaków" (www.magwet.pl)

Link do postu: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 9410#p9410
Link do artykułu: http://stop.eko.org.pl/portal/upload/fi … erzyki.pdf

Na stronie STOP, (w dziale "Atrykuły") można przeczytać również więcej informacji na temat jerzyka.
Zachęcam zapoznać się z ich treścią, jako że zawierają one sporo ciekawych info o tych ptakach, goszczących w pobliżu naszych domów.

Link do tematu ze strony STOP:  http://www.stop.eko.org.pl/portal/index … icle&id=10

Pozdrawiam
Eva Stets

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora