Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2010-10-13 23:47:59

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

W tym wątku jest miejsce na informacje o wycieczkach przyrodniczych, tak oficjalnie organizowanych przez Południowowielkopolską Grupę OTOP (poza Europejskimi Dniami Ptaków, które mają własny temat poniżej), jak i kilkuosobowe wypady w teren naszych członków i sympatyków.

Co prawda sprawozdania z wycieczek Grupy z reguły są zamieszczane na www.pwg.otop.org.pl i będą tu tylko podawane do nich linki, ale na forum chodzi nam głównie o podawanie własnych wrażeń i przemyśleń uczestników. A więc: ręce na klawiatury!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Offline

 

#2 2010-10-13 23:50:26

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Wycieczka w okolice Antonina

Zacznijmy od wspomnianych relacji. Ostatnia wycieczka, zorganizowana przez PwG OTOP i nauczycieli Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w w Ostrowie Wielkopolskim dla jego uczniów, miała miejsce 6.10.2010 r. w lasy okolic Antonina (gm. Przygodzice oczywiście – zapraszam do lektury relacji na www.pwg.otop.org.pl.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Offline

 

#3 2010-10-14 11:19:18

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

W ramach wspomnień o wydrzyku ostrosternym

W ciągu kilku ostanich lat uczestniczyłam w każdej wycieczce Południowowielkopolskiej Grupy OTOP. Niestety, uczestnictwo to było w większości tylko telepatyczne (trudno za każdym razem pokonać odległość ok. 1500 km z Alexandroupolis w Grecji do Ostrowa Wlkp i okolic). Ale mimo to, czytając relacje na stronie PwG OTOP, dowiedziałam się wielu wspaniałych rzeczy, przybliżyło mi to polską przyrodę, przypomniało, jak piękne są polskie okolice, stawy, lasy i jak dobrze jest znaleźć się w gronie osób, które łączy wspólna pasja.

Oczywiście, gdy tylko było to możliwe, brałam udział w wycieczkach PwG i zawsze pozostawiały one dla mnie super wrażenia i niezapomniane wspomnienia. Nauczyłam się rozpoznawać wiele ptaków, popatrzyłam z sympatią na ważki (mam entomofobię), poznałam kilka gatunków żab, zobaczyłam nietoperze...

Co prawda wątek ma dotyczyć bieżących wycieczek - ja chciałabym się cofnąć trochę w czasie, do jesieni 2007 roku i jednego z wypadów, który obfitował bardzo ciekawą obserwacją wydrzyka ostrosternego (bodajże była to dopiero druga obserwacja tego ptaka w Południowej Wielkopolsce). Pomimo, że tego dnia było bardzo zimno, to i tak humory jak i obserwacje ptaków dopisały a wrażeń była cała moc.
Dokładne sprawozdanie z tej wycieczki, która była zarazem liczeniem ptaków wodnych na stawach Rybin, zbiorniku Kobyla Góra i w Antoninie, można przeczytać w tekście Pawła, na stronie PwG OTOP: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … _all&no=28

Fotorelacja Evy Stets, Janki i Jerzego Bartuzich w Galerii strony PwG OTOP jest dostępna tutaj (w galerii jest zdjęcie wydrzyka ostrosternego):
http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 85&start=0

Niżej kilka zdjęć mojego autorstwa na stawach Gospodarstwa Rybackiego „Rybin, luneta z przodu - to moja - testowana wówczas po raz pierwszy (i to też było fajne)

http://www.allegaleria.pl/images/athc6mfhw9c3peav442l_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/9a9sxoo0bk43ft72edi_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ih32esiqzplp33bp6wg7_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/n83seux832zg2y1syjaj_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/vhc0kl0e3y2p453czxlu_thumb.jpg

Nie wiem jak "funkcjonują" inne grupy przyrodnicze w Polsce, ale wiem, że przyrodniczo-edukacykjna rola PwG OTOP w rejonie Południowej Wielkopolski jest ogromna (i oby tak było zawsze!) i za to ogromne dzięki!
Na forum jest wiele osób z różnych rejonów Polski, więc myślę, że pomysł na podzielenie się tutaj wrażeniami z wycieczek, jakie organizuje PwG OTOP, to strzał w dziesiątkę!
Sama będę niecierpliwie czekać na takie relacje.

Serdecznie pozdrawiam
Eva

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-10-14 16:03:52)

Offline

 

#4 2010-10-16 23:19:17

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

6 X 2010 r. uczestniczyłam we wspomnianej już wyżej wycieczce po okolicach Antonina. Cieszę się, że mogłam asystować panu Pawłowi jako drugi przedstawiciel PwG OTOP i tym samym aktywnie spożytkować chwilowy nadmiar wolnego czasu Najwięcej ptaków spotkaliśmy na stawie w rezerwacie "Wydymacz"- niezwykły widok wielu gatunków jednocześnie. Wcześniej zaobserwowaliśmy m.in. myszołowa, sójki, żabę zieloną oraz kilka motyli. Podziwialiśmy też pomniki przyrody- najbardziej podobał mi się najstarszy w powiecie ostrowskim dąb. Wyprawa była jak zwykle pełna wrażeń i w połączeniu z jesiennym słońcem sprawiła, że do końca dnia uśmiech nie znikał mi z twarzy. Zwłaszcza, że tego dnia nabyłam "bociani" kubek

Wycieczki przyrodnicze mają ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o edukację - bo czy jest lepszy sposób na poznanie przyrody, niż wyjście w teren? Ja na przykład nigdy nie potrafiłam nauczyć się z książek rozpoznawania drzew iglastych, a po tej wyprawie wychodzi mi to znacznie lepiej Dlatego zachęcam wszystkich do brania udziału w tego typu imprezach przyrodniczych, bo warto!

Pozdrawiam,
Kamila Walczak
PwG OTOP

Offline

 

#5 2010-11-29 00:13:47

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

25.11.10r. wraz z panem Pawłem T. Dolatą i Piotrem Majewskim odbyliśmy krótką, ale bardzo przyjemną wycieczkę na stawy w Trzcielinach i Kociembie. Powodem tej nagłej wyprawy były łabędzie krzykliwe i łabędzie czarnodziobe zauważone wcześniej tego samego dnia przez Piotra. Niestety po przybyciu na miejsce zastaliśmy już tylko 2 łabędzie krzykliwe na stawach Dąbek, ale dla mnie był to kolejny nowy gatunek do obserwacji, więc i tak jestem zadowolona . W tym samym miejscu widzieliśmy także 9 łabędzi niemych i ok. 7 gągołów. Następnie pojechaliśmy na stawy Bagno oraz Kociemba, gdzie zaobserwowaliśmy łącznie 6 czapli białych, 18 czapli siwych, 15 łabędzi niemych, ok. 400 łysek, ok. 30 mew srebrzystych oraz 10 nurogęsi. Poza tym widzieliśmy 2 myszołowy, z których jeden siedział na drzewie, a także raniuszki i trznadla. Ogólnie wrażenia bardzo pozytywne, zresztą jak zawsze przy wyjazdach na ptaki Mam tylko nadzieję, że kiedyś uda mi się zobaczyć łabędzia czarnodziobego, pozostaje mi uzbroić się w cierpliwość:)
Fotki:
1. Dorosły łabędź krzykliwy.
2. Porównanie łabędzi krzykliwych i łabędzi niemych.
3. Mewa srebrzysta.

http://www.allegaleria.pl/images/cikgmut2t7v5w2x3pb22_thumb.jpg,http://www.allegaleria.pl/images/tpqtgnscador8hnje13c_thumb.jpg,http://www.allegaleria.pl/images/1zjvswny2ayqfbu829d4_thumb.jpg
Fot. Paweł T. Dolata

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Ostatnio edytowany przez Kamila Walczak (2010-11-30 00:16:30)

Offline

 

#6 2010-11-29 22:01:52

Piotr Majewski

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 40

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Chciałem parę słów dodać, a właściwie opisać, jak doszło do wycieczki o której wcześniej napisała Kamila, tj. 25.11.10
Wybrałem się zupełnie nieoczekiwanie, chyba nawet dla samego siebie, na stawy w Dolinie Baryczy pod Przygodzicami. W Trzcielinach zobaczyłem pływające łabędzie nieme, więc chętny odczytania paru obrączek, zaparkowałem przy szosie i ruszyłem" na łowy". Na stawach Dąbek pływała cała przeurocza rodzinka 2 dorosłe + 3 młode.
Podchodząc do następnego stawu zobaczyłem parę łabędzi krzykliwych, cudeńka. Podchodząc do kolejnego "Dąbka" w pierwszej chwili pomyślałem cała rodzina krzykliwych, ale jakieś takie jakby mniejsze.  Po dokładnym przyjrzeniu się dech mi zaparło, pomimo panującego na dworze chłodu zrobiło mi się gorąco z emocji. To były łabędzie czarnodziobe, cudowna piątka, dwa dorosłe i trzy młode. 
Podekscytowany moją obserwacją zadzwoniłem do Pawła T. Dolaty i zaczęła się zupełnie nieoczekiwanie nasza wyprawa. Resztę znacie od Kamili.
Przepraszam za brak zdjęć, ale aparat odmówił mi jakieś dwa tygodnie temu posłuszeństwa i zostałem bez możliwości udokumentowania tej obserwacji. Obiecuję, że następnym razem postaram się to zmienić, aby wszyscy forumowicze mieli okazję zobaczyć tak rzadkie (niestety) i piękne ptaki.

Offline

 

#7 2010-11-30 19:30:26

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Dziś, 30.11.10r. ponownie wybraliśmy się na stawy w Trzcielinach i Kociembie w gminie Przygodzice, tym razem w składzie Paweł T. Dolata, Mariusz Kępiński i ja. Wszystkie stawy były już zamarznięte, jedynie na niektórych były niewielkie powierzchnie wody, utrzymujące się dzięki obecności stad ptaków.

W Trzcielinach na stawach Dąbek pojawiła się czapla siwa w locie, a na stawach Bagno przebywał jeden młody łabędź niemy, para kaczek krzyżówek oraz ok. 40 łysek. Natomiast na stawie Trzcielin Nowy widzieliśmy ponownie parę dorosłych łabędzi krzykliwych, które pięknie pozowały do zdjęć i charakterystycznie "trąbiły" Wraz z nimi przebywały inne ptaki: 8 krzyżówek, 6 łabędzi niemych (w tym 3 młode), 27 łysek, mewa pospolita i 5 mew srebrzystych. Tu fajnie było widać różnice między tymi gatunkami mew, najbardziej rzucała się w oczy różnica wielkości

Następnym przystankiem były stawy Kociemba, gdzie zaobserwowaliśmy 2 samice czernicy, samca głowienki, ok. 320 kaczek krzyżówek, ok. 300 łysek, 10 dorosłych łabędzi niemych oraz 2 mewy śmieszki w locie. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na składowisku odpadów w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zastaliśmy ok. 70 szpaków siedzących na liniach energetycznych.

W obserwacjach przeszkadzał nam trochę mróz, ale warto było; po raz kolejny łabędzie krzykliwe wywarły na mnie ogromne wrażenie i oczywiście nie tylko one
Poniżej fotki autorstwa Pawła T. Dolaty:
1. Łabędzie krzykliwe, łabędzie nieme, łyski i krzyżówki na stawach Trzcieliny.
2. Łabędzie nieme na stawach Kociemba.
3. Szpaki w Ostrowie Wielkopolskim.
http://www.allegaleria.pl/images/8zb37ydf3u6oe615wb3o_thumb.jpg,http://www.allegaleria.pl/images/lc14vhtkvzv9oi3qnnz1_thumb.jpg,http://www.allegaleria.pl/images/5epa8qo1l3fvjwe1sd9d_thumb.jpg

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP www.pwg.otop.org.pl

Ostatnio edytowany przez Kamila Walczak (2010-11-30 21:03:48)

Offline

 

#8 2010-12-16 19:48:38

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Południowowielkopolska Grupa OTOP zaprasza na tradycyjny, świąteczny spacer po parku w Ostrowie Wielkopolskim. Na pewno uda się nam zaobserwować wiele gatunków ptaków Szczegółowe informacje na www.pwg.otop.org.pl

Kamila Walczak
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl

Offline

 

#9 2010-12-27 12:35:52

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Na stronie www.pwg.otop.org.pl można już przeczytać relację z wczorajszego spaceru "Święta z ptakami".

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Offline

 

#10 2010-12-27 23:38:07

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

I znów zgodnie z tradycją Południowowielkopolska Grupa OTOP zaprasza na kolejny zimowy spacer "Nowy Rok z przyrodą", tym razem do innego parku w Ostrowie Wielkopolskim. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl.

Kamila Walczak
PwG OTOP

Offline

 

#11 2011-01-05 16:09:22

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Witam!

Na stronie www.pwg.otop.org.pl jest relacja ze spaceru noworocznego w Ostrowie, zapowiadanego przez Kamilę – zapraszam do lektury!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl – zimowe obserwacje i akcje
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Offline

 

#12 2011-01-05 16:12:44

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Noworoczny spacer PwG OTOP po Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim był bardziej udany niż świąteczny. Widzieliśmy więcej gatunków ptaków, w tym dwukrotnie krogulca w locie Podziwiam tych, którzy potrafią rozpoznawać ptaki szponiaste w locie, dla mnie jak na razie jest to bardzo trudne. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak gile, bo siedziały na tyle nisko, że można było dokładnie im się przyjrzeć, a czerwone brzuszki widoczne były nawet bez lornetki

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Offline

 

#13 2011-01-22 00:20:39

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Kolejna wycieczka PwG OTOP, tym razem tradycyjna od paru zim wyprawa obserwacyjno-obrączkarska nad wodami Kalisza, już w tę niedzielę, szczegóły na www.pwg.otop.org.pl – zapraszamy! :-)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl – zimowe obserwacje i akcje

Offline

 

#14 2011-01-23 20:53:58

Justyna

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-04-08
Posty: 699

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

23.01.2011r.

Uczestniczyłam w wyprawie obserwacyjno-obrączkarskiej w Kaliszu i muszę Wam powiedzieć, że było super.
Łapanie łabędzi było dzisiaj utrudnione ze względu na wysoki poziom wody, ale mimo wszystko udało się złapać i zaobrączkować cztery łabędzie. Pierwszy złapany łabędź okazał się sporą samicą, ważącą ponad 10 kg. Jak się później okazało była to jedyna samica złapana dzisiejszego dnia. Oprócz łabędzi obserwowaliśmy jeszcze: krzyżówki, perkozki, kowaliki, dzięcioła średniego, puszczyka, bogatki, modraszki oraz dzwońce. Szczegóły już wkrótce na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Justyna

Offline

 

#15 2011-01-25 16:00:42

Piotr Majewski

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 40

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Witam
Na www.pwg.otop.org.pl szczegóły na temat wycieczki i akcji obrączkarskiej w Kaliszu opisanej wyżej przez Justynę.
Uczestniczyłem i asystowałem przy obrączkowaniu łabędzi i było naprawdę super. Gdyby nie sprawy zawodowe w piątek byłaby najprawdopodobniej powtórka z rozrywki, ale trudno nie jest to ostatnia okazja.
A wszystkim naprawdę, jak mają okazję, polecam

Piotr Majewski
PwG OTOP

Offline

 

#16 2011-02-12 17:11:14

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

1-9 lutego 2011r. kilkuosobowa ekipa PwG OTOP wybrała się do Czech Wschodnich na tradycyjną już akcję Labute. Tym razem było to liczenie łabędzi niemych i odczytywanie ich obrączek bez obrączkowania nowych osobników. Ja byłam tam tylko do 4 lutego, ale i tak bardzo się cieszę z tego wyjazdu. Pierwsze 3 dni wypełniły nam łabędzie, które były zadziwiająco odważne, jakby wyczuwały, że nie zamierzamy ich łapać Niektóre właściwie jadły nam z ręki, z czym osobiście wcześniej się nie spotkałam. Nietypowym towarzyszem ptaków była nutria, prawdopodobnie uciekinierka z hodowli. Poza tym na Łabie obecne były czernice, łyski, przeleciało także kilka kormoranów. Natomiast na stawie Bajkal w Pardubicach oprócz łabędzi niemych były również kokoszki, krzyżówki i łyski.

Pozostałe dni upłynęły na zwiedzaniu rezerwatów przyrody. Trzykrotnie udało nam się zaobserwować pluszcza, a raz czyża objadającego nasiona z drzewa. Były to kolejne nowe dla mnie gatunki. Samo podziwianie czeskiej przyrody zimą było niezwykłym przeżyciem.

Ze strony czeskiej akcję koordynowała Svetlana Vranowa, której za to dziękujemy Poza tym miło było poznać kilka innych osób z Czech oraz kolegę z Białorusi, których pasją również są ptaki. Dobrze, że ochrona przyrody jest sprawą międzynarodową i oby tak zostało

Offline

 

#17 2011-02-12 23:37:02

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Kamila Walczak napisał:

1-9 lutego 2011r. kilkuosobowa ekipa PwG OTOP wybrała się do Czech Wschodnich na tradycyjną już akcję Labute. Tym razem było to liczenie łabędzi niemych i odczytywanie ich obrączek bez obrączkowania nowych osobników. .... Nietypowym towarzyszem ptaków była nutria, prawdopodobnie uciekinierka z hodowli....
.... Poza tym miło było poznać kilka innych osób z Czech oraz kolegę z Białorusi, których pasją również są ptaki. Dobrze, że ochrona przyrody jest sprawą międzynarodową i oby tak zostało

Ja się też bardzo cieszę z udanej akcji i z tego, że poznałam nowe osoby.

Co do nutrii - już kilka lat się te zwierzęta regularnie rozmnażają w wielu miejscach w naszym kraju. Żyją w rzekach i niektórych stawach... Obserwowany przez nas osobnik więc nie musiał być uciekinierem z hodowli. Może się już urodził w naturze...
Svě


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#18 2011-02-13 20:03:00

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Dzisiejsza akcja obrączkowania łabędzi niemych w Kaliszu niestety nie przebiegła pomyślnie. Mimo kilku stopni poniżej zera ptaki nie wykazywały zainteresowania pokarmem od ludzi i nie były skore do współpracy- żaden nawet nie wyszedł na brzeg, co uniemożliwiło odłów.

Widzieliśmy natomiast kilka innych gatunków: kowalika, gila, dzwońca, kilka kosów, a także wiewiórkę Na rzece jak zawsze obecne były krzyżówki.

Offline

 

#19 2011-02-27 18:20:04

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Dziś na ostatniej w tym roku akcji obrączkowania łabędzi niemych w Kaliszu udało się zaobrączkować jednego osobnika złapanego przez Piotra Majewskiego . Poza tym na spacerze widzieliśmy strzyżyka, kowalika i dwie ciekawe krzyżówki:ciemnego samca i białą samicę. Więcej na www.pwg.otop.org.pl

Kamila Walczak
PwG OTOP

Offline

 

#20 2011-03-21 22:38:23

Jana

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-08-09
Posty: 15

Re: Wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce

Witam! Chcę podzielić się ze wszystkimi naszymi wczorajszymi obserwacjami terenowymi. Pięcioosobowa ekipa już w Przygodzicach obserwowała przelot 40 czajek, dalej na śródleśnym stawie Żabiniec były 2 pary cyraneczek, krążył jeden kruk, a drugi odpowiadał na głosy pierwszego cały czas z tego samego miejsca /czyli siedział blisko na drzewie/.

Kociemba - tutaj południowe zbiorniki były wypełnione wodą a na nich:łabędź niemy (1), czernice (40), głowienki (60), łyski (8), cyraneczki (2), nurogęsi (1 para), perkoz dwuczuby (1), czaple siwe (5), śmieszki (kilkanaście), czapla biała (1), dalej przebywając na drodze między stawami obserwowaliśmy przelatujące czaple białe(38), kormorany (20), czaple siwe (22), wrony (6), pliszki siwe (4), bieliki (3), kruka (1), myszołowy (2), czajki (8), raniuszki (19), bogatki (kilkanaście) oraz dumnie kroczące na grobli żurawie (2).

Następny nasz postój - Wnuki koło Dębnicy. Tutaj obserwowaliśmy srokosze (3), myszołowa (1), skowronki (5), gęgawy (16).

Dalej już na Trzcielinach, staw Bagno, były tu: krakwy (6 samców i 4 samice), śmieszki (30), łyski (2), łabędzie nieme (2). Na zakończenie naszych obserwacji oglądaliśmy stado raniuszków (10).
Było więc co liczyć !!!!

Pozdrawiam  Janka

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora