Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#41 2010-09-29 17:13:55

Sofokles

Użytkownik

status 4576112
955473
Zarejestrowany: 2007-04-05
Posty: 600
WWW

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Również podpisałem. Odstrzał? Nie jestem oszołomem, ale to za wiele.

Offline

 

#42 2010-09-29 20:32:12

m.ludew

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-06-15
Posty: 2

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Podpisałam petycję jak tylko otrzymałam informację o zagrożeniu bocianów-Małgorzata Ludew

Offline

 

#43 2010-09-29 20:46:17

 igo

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-02
Posty: 185

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Petycję podpisałem, 29.09.2010

Offline

 

#44 2010-09-29 23:12:09

Jacek P.

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-18
Posty: 41

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Poszło!

Offline

 

#45 2010-09-29 23:48:56

mamaewag

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-05-16
Posty: 20

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

To bardzo smutne,że musimy apelować o życie tych pięknych i niezwykłych ptaków!!!!!!!przecież to takie oczywiste,że miejsca na ziemi starczy i dla nas i dla NICH..mam nadzieję,że sprawa będzie miała szczęśliwy finał!!!!!!!Serdecznie pozdrawiam!

Offline

 

#46 2010-09-30 04:33:15

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Eva Stets napisał:

...Przekazałam także wiadomość z linkiem na zamkniętą listę mailingową (eoebirding) Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego - HOS
(...). Dziś jeszcze podam informację na dwóch ptasich forach w Grecji (ALOP i SEPSEevrou), a mailowo do znajomych w Grecji, w Polsce i zagranicą.

Oprócz wymienionych w poście na str.1 - informacja z prośbą o podpisanie petycji poszła także w moim profilu na NK i Facebook i na wszystkie zagraniczne fora, na których podawałam wiadomości o bocianach z Przygodzic (m.in. w Kanadzie i w Hong Kongu).

Ze strony greckiej, petycję nagłośniłam w Greckim Stowarzyszeniu Ornitologicznym (HOS) i Greckiej Komisji Faunistycznej, na ptasich forach i wśród "zwykłych" znajomych. Każdą wiadomość przekazuję zawsze z podaniem źródła - linków do forum (posty Pawła i Damki_Pik w wątku angielskiem).
Napisałam do Moniki o naszym wspraciu z Grecji, a wczoraj po południu otrzymałam e-mail - podziękowanie i kilka fotek (niżej jedno zdjęcie Hansi i Lisy, pozostałe są takie same, jak w poście Damki_Pik na str.2).

Treść maila od Moniki:
Hello Eva,

I take support from Greece!
Thank you very much for you engagement , it really helps a lot.

I’ve just received support from Canada and also Hong Kong.
At the moment, 21 different nations have signed the petition.

I’ve sent a request to the minister of the Defence Department and the governor.
As soon as I receive an answer, I will let you know.

Greetings from Zeltweg
Monika


Tłumaczenie:
Witaj Evo!

Otrzymałam poparcie z Grecji!
Bardzo Ci dziekuję za zaangażowanie, to naprawde dużo pomaga.

Właśnie odebrałam wsparcie z Kanady i także z Hong Kongu.
Dotąd 21 różnych krajów podpisało petycję.

Wysłałam prośbę do Ministra Obrony i Gubernatora.
Jak tylko otrzymam odpowiedź, zawiadomię Cię.

Pozdrowienia z Zeltweg
Monika


http://www.allegaleria.pl/images/b8ykdfg4dd1mc1fr5id_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-09-30 06:30:52)

Offline

 

#47 2010-09-30 06:26:18

 Hipek

Użytkownik

Skąd: Dolnośląskie
Zarejestrowany: 2009-06-14
Posty: 115

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Podpisałem dzisiaj 30 września 2010 o godzinie 06:20.
Zamieściłem także zdjęcie z podziękowaniem od bocianów na Naszej Klasie z linkiem i komentarzem.
Może się uda. W mojej głowie się nie mieści, że w czyjejś głowie zrodziła się taka zbrodnicza myśl. I to gdzie, nie gdzieś w Afryce, a w Austrii mającej się za lidera w dziedzinie ekologii.
Pozdrawiam wszystkich bocianolubów.
Andrzej Bohdanowicz
Góry Sowie

Offline

 

#48 2010-09-30 08:49:28

rudzik

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-07-20
Posty: 71

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Natalia i ja również podpisaliśmy !

pzdr Dawid

Offline

 

#49 2010-09-30 12:01:17

poznańczyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-08-14
Posty: 3

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Oczywiście petycję podpisałam i werbowałam kolejnych bocianolubów z kraju i z zagranicy! ! W pełni zgadzam się z Hipkiem!
Pozdrawiam i trzymam kciuki za powodzenie akcji ratowania bociusiów.

Ostatnio edytowany przez poznańczyk (2010-09-30 12:02:38)

Offline

 

#50 2010-09-30 12:28:13

i.g

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-09-30
Posty: 1

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Witam Panie Pawle, również się podpisałam pod petycją za ochroną bocianków. Mam nadzieję, że bezmyślność ludzka nie będzie górą nad rozsądkiem i miłością do tych wspaniałych ptaków. Pozdrawiam serdecznie w nadziei, że uda się je uratować.

Offline

 

#51 2010-09-30 14:03:46

anina

Użytkownik

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2008-04-10
Posty: 89

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Petycję podpisałam, bo to jest słuszny i konieczny protest.

Offline

 

#52 2010-09-30 15:50:06

 mimi

Użytkownik

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2009-04-21
Posty: 80

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

ja również podpisałam petycję - dziekuję za poinformowanie mnie o tej akcji

Offline

 

#53 2010-09-30 17:58:52

Anhubi

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-05-23
Posty: 1

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Podpisałam,tak bardzo kochałam Austrię, ich góry i Tyrol ale jak odstrzelą przestaję!!!!! Czy wiadomo już gdzie są nasze Przygoda i Dziedzic?? Dotarły szczęśliwie?? Kocham Was za tą stronę.

Offline

 

#54 2010-09-30 18:58:15

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Od Moniki Tielitz z Zeltweg dostałem informację, że władze ochrony przyrody (Naturschutzbehörde) w Grazu wydały wojsku zezwolenie na odłów bocianów. To jest wyjątkowa sytuacja, która wynika z obowiązujących przepisów dopuszczających usunięcie bocianów w razie zagrożenia przestrzeni powietrznej. Pod wzgledem prawnym i formalnym wszystko jest więc w porządku.  Monika przyznaje, że w działaniach swoich jest osamotniona, bo żaden polityk ani władze nie chcą występować przeciw armii. Miejmy nadzieję, że uda się odłowić oba bociany i przemieścić je w bezpieczne miejsce i do odstrzału nie dojdzie. Co ciekawe, bociany te nie odlatują na zimę i cały rok przebywają w Zeltweg. Podobno stało się tak wskutej dokarmiania przez ludzi co spowodowało, że stały się niemal oswojone.

Offline

 

#55 2010-09-30 19:04:01

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Anhubi napisał:

... Czy wiadomo już gdzie są nasze Przygoda i Dziedzic?? Dotarły szczęśliwie?? ...

Tego nie wiemy, bo ani Przygoda ani Dziedzic nie mają nadajników. Zapraszam jednak do wątku o wędrówkach bocianów http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 100#p28100 gdzie można śledzić losy bocianów wyposażonych w nadajniki. Zapewne razem z nimi zimują i nasze bociany

Offline

 

#56 2010-09-30 19:37:35

cel-cia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 914

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Podpisałam petycję-protest.Oby odłowienie było bezkrwawe.

Offline

 

#57 2010-09-30 19:55:31

 wladek12

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 8451

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

30.09.2010.
Podpisałem oczywiście z tekstem"Strzelać to na strzelnicy".
Pozdrawiam.         ...               

Ostatnio edytowany przez wladek12 (2010-09-30 19:56:03)


😄👍🌞.  Miłych dni życzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#58 2010-09-30 22:39:34

seba_archeolog

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-28
Posty: 55

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

Witam!

Petycję podpisałem. Ponieważ trochę czytuję artykuły o tematyce militarnej m. in. czasopismo Komandos i interesuję się tą tematyką, oraz wiem jak przywiązani są Austriacy do ochrony środowiska - ich armia także, tym bardziej dziwię się tej chorej sytuacji. Nie powinni odstrzeliwać bocianów z żadnego powodu a tym bardziej z powodu pikniku lotniczego. Na lotniskach o dużym natężeniu ruchu nie robią odstrzałów - patrz przykład Warszawa - Okęcie, Londyn - Heatrow, czy lotnisko wojskowe Poznań - Krzesiny stosuje się przepłaszanie z pomocą sokolników, którzy używają specjalnie szkolonych sokołów wędrownych, rarogów i jastrzębi. To dużo skuteczniejsza metoda niż strzelanie.

Pozdrawiam!

Sebastian Przybylski
PwG OTOP

Offline

 

#59 2010-09-30 22:43:14

niewirkow

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-06-22
Posty: 2

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

skoro można je złapać i przyciąć lotki, to czemu nie można tych samych ptaków "uwięzić" na czas pokazów?  petycję zaraz podpiszę.

Offline

 

#60 2010-10-01 04:48:45

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Powiedz NIE dopuszczaniu zabijania bocianów przez wojsko w Austrii!

niewirkow napisał:

skoro można je złapać i przyciąć lotki, to czemu nie można tych samych ptaków "uwięzić" na czas pokazów?  petycję zaraz podpiszę.

Być może nie powinnam zabierać głosu...,tym bardziej, że będę może (?) trochę brutalna. Można złapać, można odtranspotować, można odłowić, zostawić na wolności, "przechować", zamknąć w wolierze...,wszystko można. Ale to wymaga "zachodu", zorganizowania akcji, może siatek antyterrorystycznych, a przede wszystkim umiejętności i cierpliwości, by akcja się udała... Przyjmując za założenie, że wykonanie zadania jest w rękach Armii... cóż łatwiejszego dla żołnierza, jak strzelić (a potem "wyjaśnić", że nie było innej możliwości)?

I tu nasunie się pytanie, czy można tak zrobić? Nie, nie można, ale... gdy do "gry" wchodzi Armia i kolosalne zyski i "chęć dokonania swego", to ludzie mający siłę, zapominają o normalności, o etyce, o prawie i o wszystkim innym (nota bene, kiedy ludzie "mający siłę" o tym pamiętają?).

Ponad 20 lat obracałam się w gronie osób, które mają do czynienia z lotniskami i z prawem na nich obowiązującym, są to zarazem osoby, mające bezpośredni związek z bezpieczeństwem lotów, sprawami dotyczącymi Bird strike i zarządzaniem lotniskami w Grecji. Pomimo, że od lat jestem w temacie osłuchana - zasięgnęłam uzupełniających informacji, które niżej przedstawię.

W poście wyżej, Sebastian ma rację. Oczywiście, są różne sposoby odstraszania ptaków na lotniskach (jakby nie było chodzi tu o bezpieczeństwo nie tylko ptaków, ale ludzi). Nie tylko sokolnicy pomagają. Stosowane są b. dynamiczne "odstraszacze" w postaci różnych głosów ptaków, które mogą  przestraszyć gatunki występujące na lotnisku (w Anglii jest firma, która tym systemem obsługuje wszystkie zainteresowane i zagrożone Bird strike lotniska w Europie). Stosuje się także tzw "armatki" tzn mechanizm  robiący dużo hałasu (mało skuteczne, bo ptaki się przyzwyczajają i po prostu podlatują w górę a potem siadają na armatce) i kilka innych. Bardzo pomocną rolę, na najbardziej zagrożonych Bird strike lotniskach spełniają specjalne radary (pisałam o tym w temacie o obserwacji bocianów) i oczywiście umiejętność na- i prze- kierowania pilota przez szefów kontroli lotów z wieży kontrolnej (bo nie pilot sam sobie leci, ale kieruje nim wieża lub obsługa KEPATH, to drugie, gdy samolot nie jest już w zasięgu wzroku z wieży kontrolnej).

Wyjaśniam jednak, że strzelać na lotniskach do ptaków nie można. Można użyć broni palnej jedynie do przestraszenia ptaków (strzelić w powietrze). Według międzynarodowego prawa i regulaminu odnośnie Bird Strike, obowiązującym na lotniskach - nie wolno strzelać do ptaków, by je zabić. To mówi prawo (ale jak pisałam wyżej...o Armii i o zyskach...).

Podam kilka konkretnych przykładów z Grecji, które na pewno przypomną Forumowiczom moje posty z przeszłości (proszę też wziąć pod uwagę, że w Grecji jest o wiele więcej ptaków niż w Austrii):

1 - międzynarodowe (cywilne i wojskowe) lotnisko w Alexandroupolis, położone prawie w Delcie Evros (na lotnisku nawet gniazdują niektóre ptaki, w ub. roku zimował tam bocian, na budynkach lotniska mają gniazda jaskółki). Stosowane sposoby: kiedyś "armatka", czasami pomoc sokolników, głównie "odstraszacze" w postaci głosów ptaków, umiejętna obsługa z wieży kontrolnej przez szefów kontroli lotów, pozwalanie na pobyt myszołowom* (natura wówczas robi swoje).

2 - międzynarodowe lotnisko w Kavala - Chrisoupolis - jedno z najbardziej zagrożonych Bird strike lotnisk w Europie, polożone tuż przy terenach objętych programem Natura2000. Stosowane metody: specjalny radar "na ptaki" i dobra obsługa wieży kontrolnej (o tym radarze pisałam kiedyś w obserwacjach bocianów), głosy odstraszające ptaki, "armatki". Oprócz zagrożenia bezpośrednio, w odległości 6 km od lotniska znajduje się kilkanaście bocianich gniazd, bociany nieraz przylatują i spacerują po lotnisku (patrz. foto z mojego postu kiedyś w obserwacjach bocianów).

3 - wojskowe lotnisko w Elevsina, pod Atenami - stosowane metody: sokolnicy, głosy ptaków.

4 - wojskowe lotnisko w Tanagra i Larisa - stosowane metody: pomoc sokolników

5 - międzynarodowe lotnisko w Atenach (Spata) - jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie (średnio start samolotu co ok. 1-3.min). Stosowane metody - jak wyżej, plus współpraca (specjalne biuro) z Greckim Stowarzyszeniem Ornitologicznym - HOS (koledzy w Atenach na lotnisku nawet obrączkują ptaki). W rejonie Spata (czyt. mój post o obserwacjach wędrówek bocianów) jest trasa migracji ptaków.

Tu jednak uzupełnię, że ptakami, które są zagrożeniem dla lotnisk są głównie ptaki o mniejszej wielkości niż bocian. W Grecji np takimi są głównie mewy (z racji terenów górzystych - w Grecji lotniska są budowane głównie przy morzu), w USA, Kanadzie i niektórych państwach w Europie takimi ptakami (oprócz mew i mniejszych ptaków) jest kilka gatunków gęsi i kaczki.
Prawdopodobieństwo Bird strike spowodowane przez bociany jest małe, nawet jeśli te ptaki znajdują się w pobliżu lotniska (oczywiście nigdy nie można tego wykluczyć). Przykładowo dane z odnotowanych w historii lotniska w Kavala Bird strike: na 100 przypadków tylko 7-8 było spowodowane przez bociany.

Czy para gniazdujących bocianów (nawet z młodymi) może byś zagrożeniem Bird strike dla lotniska w małym mieście w Austrii?  Specjaliści od spraw bezpieczeństwa lotnisk w Grecji, z którymi rozmawiałam, uznali to za kompletną bzdurę. Lotnisko z małym ruchem powietrznym i dwa boćki obok niego (czy nawet na terenie lotniska) nie będą zagrożeniem, jeżeli dane lotnisko ma właściwą obsługę i jeżeli sposoby uniknięcia Bird strike będą na nim właściwie stosowane.

Ale... dochodzimy tu do sedna sprawy, że przecież przez te kilka lat te bociany z Zeltweg nikomu nie przeszkadzały. Co ciekawe (jak słusznie zauważył Zbychur w poście wyżej) - boćki te nie odlatują na zimę (patrz także foto na str.2). Zawinił tu więc (i nadal jest winny!) człowiek, bo żaden bocian (nawet ten "hodowlany") nie siedziałby przez kolejne lata na śniegu w gnieździe, gdyby zimą nie był dokarmiany przez ludzi.

Jednakże wiemy już, że w danym mieście ma się odbyć Air show i tu "nagle" przestają działać wszelkie prawa...,bo w grę wchodzi pieniądz. Jasne jest także, że w przypadku takiego pokazu, przestaną "działać" wszystkie opisane wyżej sposoby bezpieczeństwa i uniknięcia Bird strike. Niewykluczonym może być wówczas,  przy takich powietrznych szaleństwach, że jakiś z ptaków (wcale niekoniecznie te bociany z gniazda, ale jakieś inne ptaki z okolicy) spowodują Bird strike, nawet ze skutkiem poważnej tragedii (upadek samolotu, śmierć pilota, poranienie, zabicie widzów oglądających pokaz etc).

Bociany więc, tak dla ich bezpieczeństwa, jak i dla bezpieczeństwa ludzi - w takim przypadku trzeba by było (żywe!) odłowić  i chociaż na parę dni umieścić w bezpiecznym miejscu (jeżeli ten show ma się odbyć). Jak napisałam wyżej, odstrzał bocianów na lotnisku nie jest zgodny z prawem, ale... (jak napisałam wyżej), gdy do głosu dochodzi Armia...

Oby petycja o ochronę życia tych ptaków odniosła skutek. Nagłaśnianie sprawy może pomóc. Oby się to udało i oby odłów bocianów był dla nich szczęśliwy w skutkach!

Pozdrawiam z nadzieją, że ta historia będzie miała pozytywne zakończenie
Eva Stets
Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne (HOS)

Informacje odnośnie danych, stosowanych metod i Bird strike: dyrekcja lotniska w Alexandroupolis, dyrekcja lotniska w Kavala-Chrisoupolis, szefowie kontroli lotów obu lotnisk i lotniska w Atenach, NOTAM Office w Atenach, reprezentanci Grecji na światowej konferencji, odpowiedzialni za sprawy Bird strike w Grecji.

* Na fot. niżej jeden z wielu, spokojnie sobie żyjących (polujących) myszołowów na lotnisku w Alexandroupolis. Jak widać, nie przeszkadza mu nawet lądowanie samolotu (fot. Eva Stets)

http://www.allegaleria.pl/images/riq9wff0517ikwfsflct_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-10-05 02:05:11)

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora