Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2010-05-18 18:40:39

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Akcja ratownicza piskląt z Przygodzic (17 V 2010)

W dniu 17 maja 2010 roku miała miejsce akcja ratownicza pozostałych przy życiu piskląt z Przygodzic

Ponieważ akcja i cały jej przebieg łączyły się bezpośrednio z obserwacjami gniazda wszystkie posty na ten temat są w temacie pt "Co się dzieje w gnieździe" - wątek pt "Co robią bociany? (maj 2010)". Również w tym samym wątku są posty pisane po akcji ratowniczej. Dla zachowania porządku i chronologii wydarzeń, te wszystkie wpisy pozostaną w wątku o obserwacjach gniazda, tzn tam, gdzie były podawane na bieżąco.

Dla ułatwienia podaję linki do stron, gdzie można o tym przeczytać, zobaczyć zdjęcia z akcji i nagrane filmiki:

- od strony 19 wspomnianego wątka:  http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 573#p24573
- do strony 29: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 813#p24813

Filmiki z tego dnia są także umiesczone w temacie pt "Filmiki z gniazda", na str. 4:  http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 639#p24639

Zarazem zachęcam do przeczytania tekstu Pawła na stronie głównej PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl), w którym jest opisana akcja ratownicza. Tekst ten da wiele wyjaśnień, aby lepiej zrozumieć panujące w bocianich gniazdach sytuacje. Tytuł: Śmierć trzech ostatnich piskląt bocianów z Przygodzic! :-((. Autor: Paweł T. Dolata.

Link bezpośredni: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=296

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP

Offline

 

#2 2010-05-19 01:46:37

filjan

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-06-14
Posty: 8

Re: Akcja ratownicza piskląt z Przygodzic (17 V 2010)

Żegnajcie bocianki. Płakać mi się chce

Offline

 

#3 2010-05-19 12:13:00

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Akcja ratownicza piskląt z Przygodzic (17 V 2010)

Do mojej relacji na www.pwg.otop.org.pl z tragicznych wydarzeń w gnieździe 17 maja Bartosz Skrzypczak dodał właśnie (dziękuję!) dwie moje fotografie, pokazujące stan piskląt w momencie rozpoczęcia akcji ratunkowej – w tej kupce poza dwoma jeszcze żywymi był też martwy.

Myślę, że widząc ten rozpaczliwy obraz każdy zda sobie sprawę, że warto było podjąć próbę pomocy, przy trwającym jeszcze półtora dnia deszczu i panującym wciąż zimnie one bez tego nie miały szans.

Paweł T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl
www.bociany.ec.pl

Offline

 

#4 2010-05-20 09:36:31

 Agata J.

Użytkownik

Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2009-05-24
Posty: 38
WWW

Re: Akcja ratownicza piskląt z Przygodzic (17 V 2010)

Dziękuję za tą dokumentacje fotograficzną, bocianiątka nie miały szans przeżycia żadnych w takich warunkach, a każda akcja ratunkowa daje szanse uratowania, co nie oznacza że musi się udać.

Offline

 

#5 2010-05-20 20:38:27

ladycrash

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 46

Re: Akcja ratownicza piskląt z Przygodzic (17 V 2010)

Ja również dziękuję za próbę ratowania piskląt mimo naprawdę paskudnej pogody...
Sytuacja wyglądała tragicznie. A te zdjęcia pokazują jak bardzo:/


Często długość życia zwierząt określa...prędkość pojazdu i brak wyobraźni kierowców. Zbyt często..

Offline

 

#6 2010-05-22 05:48:16

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Akcja ratownicza piskląt z Przygodzic (17 V 2010)

A ja chciałabym podziękować Pawłowi nie tylko za te zdjęcia w tekście, ale także za samo napisanie tego tekstu na stronie www.pwg.otop.org.pl
Nie jest łatwo napisać taki tekst, jeżeli jest się w tym i całe życie poświęca na pomoc i ochronę ptaków, a wszelkie kroki ku temu robi się zawsze z rozwagą, słusznie, dobrze i właściwie.
Taka była i ta akcja, tylko życie zgotowało jej inny finał. Jak napisała wyżej Agata: "...każda akcja ratunkowa daje szanse uratowania, co nie oznacza że musi się udać."
Wie to dobrze każdy, kto zajął się choć trochę ptakami, nawet ten, który leczył i ratował "zwykłego" domowego kanarka...

Wracając do akcji ratowniczej bocianów w Przygodzicach w dniu 17 maja 2010 - jako porównanie, że to przyroda zawsze ma swoje ostatnie zdanie, zapraszam do przeczytania mojego postu w temacie o ochronie bocianów:
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 032#p25032

Pozdrawiam
Eva Stets

Offline

 

#7 2010-05-22 22:15:11

 ludwik149

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-04-09
Posty: 94

Re: Akcja ratownicza piskląt z Przygodzic (17 V 2010)

Dzięki za ratowanie pozostałych piskląt w tym nieprzyjaznym pełnym wody gnieździe. Wiem że staracie się robić wszystko.
W gnieździe w Czechowicach-Dziedzicach/Ligota 15.05.2010 też miało miejsce wyrzucanie pisklęcia poza gniazdo przez rodzica, pewnie najsłabsze lub martwe.
Niedługo potem od nas zaczęła się ta nieszczęsna powódź. Zalało gospodarstwa i gniazdo, bociany uciekły. Teraz wróciły i oznajmiają klekotaniem, że znów są razem.

Offline

 

#8 2010-05-23 13:19:17

 wladek12

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 8451

Re: Akcja ratownicza piskląt z Przygodzic (17 V 2010)

23.05.2010.
Pełne wyrazy uznania za próbę podjętą celem uratowania dwójki piskląt dla pana Pawła Dolaty i wspomagających uczestników akcji.           
Pomoc nie przyniosła pozytywnych efektów, ale na pewno zasługuje na pochwałę, że została w ogóle podjęta, bo dawała nadzieję na utrzymanie chociaż tych dwóch pisklaków.
Jednak natura okazała się okrutna i stało się tak jak stało.         
Mój komputer chyba "przewidział' tragizm jaki odbył się na tym gnieżdzie i odmówił posłuszeństwa w podglądzie na bieżąco. Informacje czerpałem z komputera w pracy ale to nie to samo co swój.
Pozdrowienia z pełnym szacunkiem dla p.Pawła i dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w tą akcję.
Władek.

Ostatnio edytowany przez wladek12 (2010-05-23 13:22:02)


😄👍🌞.  Miłych dni życzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#9 2010-06-10 16:50:31

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Akcja ratownicza piskląt z Przygodzic (17 V 2010)

Witam!

Jak już pisałem wczoraj w wątku „Kto o nas pisze/mówi”, dnia 6 czerwca 2010 r. ukazało się nowe wydanie serwisu foto-ptaki, prowadzonego przez Pawła Wietechę, a w nim m.in. mój artykuł o trudnym roku naszego projektu „Blisko bocianów”. Ponieważ w dużej mierze dotyczy akcji ratunkowej 17 maja, podaję link i tutaj:

http://foto-ptaki.pl/index.php?option=c … Itemid=223

Przy okazji dziękuję za wszystkie dobre słowa w tym wątku w imieniu swoim i strażaków PSP w Ostrowie.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl
www.bociany.ec.pl

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora