Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#81 2009-08-26 08:33:11

sensei4

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-05-09
Posty: 95

Re: Ptaki wymagające pomocy

Witam !
Mam zupełnie inny problem.
Para jastrzębi upatzyła sobie jako miejsce pozyskania jedzonka podwórko wiejskie zagrody oddalonej snacznie od reszty wsi.
Wymaga to ciągłego pilnowania drobiu i zachodzących na nie innych ptaków, w tym i kuropatw.
Mam zatam pytanie, jak odstręczyć jastrzębiom  to podwórko? Czym, jakim sposobem zniechęcić tę parę jastrzębi od polowania na tym podwórku?  Wokoło są łąki, las, pola, a one upatrzyły sobie to podwórko. Nie udało im się jeszcze nic porwać,, ale gospodarzowi dają się we znaki.
sensei4

Offline

 

#82 2009-08-27 14:04:58

Falco

Moderator

Zarejestrowany: 2008-03-13
Posty: 56
WWW

Re: Ptaki wymagające pomocy

sensei4 napisał:

Witam !
Mam zupełnie inny problem.
Para jastrzębi upatzyła sobie jako miejsce pozyskania jedzonka podwórko wiejskie zagrody oddalonej snacznie od reszty wsi.
Wymaga to ciągłego pilnowania drobiu i zachodzących na nie innych ptaków, w tym i kuropatw.
Mam zatam pytanie, jak odstręczyć jastrzębiom  to podwórko? Czym, jakim sposobem zniechęcić tę parę jastrzębi od polowania na tym podwórku?  Wokoło są łąki, las, pola, a one upatrzyły sobie to podwórko. Nie udało im się jeszcze nic porwać,, ale gospodarzowi dają się we znaki.
sensei4

Ochroną dla kuropatw i innych ptaków mogą być krzewy, w które mogłyby sią skryć w razie ataku.
Częstym problemem jest także to, że jastrząb ma jakieś idealne miejsce do czatowania, pod którym przechadzają się kuropatwy, a w pobliżu nie ma miejsca gdzie by sie mogły ukryć. Kiedyś tę rolę pełniły miedze, niestety często zostały one jednak zniszczone. Obecnie jest nawet specjalny program dopłat unijnych do tego typu użytków ekologicznych i miedz.
Warto z tego punktu widzenia przyjrzeć się też otoczeniu tego gospodarstwa i być może stworzyć jakiś pas krzewów, który zapewni ptakom bezpieczeństwo.   
Najlepszym sposobem dla ochrony kur jest zbudowanie wolierki dla drobiu.
Jest to też jedyna legalna metoda, gdyż nie wolno jastrzębi odławiać, a tym bardziej zabijać. Wolierki takiej należy używać w okresie kiedy drób jest szczególnie narażony na drapieżnictwo.
W ciągu dnia są to wczesne godziny poranne i przed wieczorem. Poza szczytem aktywności polowania przez jastrzębia w zasadzie drób może chodzić luzem.
Z biologii gatunku wynika, że są dwa szczególnie "trudne" w tego typu sytuacjach okresy:
- kiedy w pobliżu takiego gospodarstwa jastrzębie mają gniazdo, polują intensywnie w okresie wychowywania młodych, później te młode uczą się polować
- jesienią, kiedy trwa migracja i pojawia się sporo młodych jastrzębi z północy, dla których kury to łatwiejszy kąsek.
Stworzenie dla ptaków bezpiecznych miejsc pod krzakami i w wolierce pomaga w obu przypadkach.


Pomóż sokołom www.peregrinus.pl

Offline

 

#83 2009-09-30 18:06:23

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Ptaki wymagające pomocy

Witam!

Na stronie www.pwg.otop.org.pl pod datą 13 IX opisałem kolejną akcję ratunkową Południowowielkopolskiej Grupy OTOP, tym razem dotyczącą łabędzi niemych w Moszczance w gminie Raszków koło Ostrowa Wielkopolskiego.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
lider PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Offline

 

#84 2009-11-04 01:51:42

2011482

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-06
Posty: 19

Re: Ptaki wymagające pomocy

Ostatnio dziwnie zachowują się gołębie. Na wieczornym spacerze o 22, spotkałam wędrującego piechotą, młodego, dzikiego gołębia. Teren na spacer wybrał niespecjalny, trawnik na osiedlu pełnym bezdomnych kotów i psów. Następnego dnia trafił do szklarni u znajomego działkowca. Idąc do niego z wizytą, spotkałam następnego spacerowicza, tym razem młodą synogarlicę turecką, również powędrowała do szklarni. Ptaki potrafiły już samodzielnie się odżywiać, więc trochę ziarna, woda w pojemniku, ziemia i luksusowy zestaw roślin bonzai, dał im szansę na przeżycie. Od razu wyjaśniam - nie mam możliwości dostarczenia ptaków do azylu. Minął tydzień i sierpówka wyfrunęła. Gołąb jeszcze jest. Znajomy, porządkując zaniedbany strych trafił na gniazdo gołębi z 6 jajami. Chyba ptakom pomyliły się pory roku. Pozdrawiam. Maria

Offline

 

#85 2009-11-04 18:45:14

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ptaki wymagające pomocy

2011482 napisał:

Ostatnio dziwnie zachowują się gołębie. Na wieczornym spacerze o 22, spotkałam wędrującego piechotą, młodego, dzikiego gołębia. Teren na spacer wybrał niespecjalny, trawnik na osiedlu pełnym bezdomnych kotów i psów. Następnego dnia trafił do szklarni u znajomego działkowca. Idąc do niego z wizytą, spotkałam następnego spacerowicza, tym razem młodą synogarlicę turecką, również powędrowała do szklarni. Ptaki potrafiły już samodzielnie się odżywiać, więc trochę ziarna, woda w pojemniku, ziemia i luksusowy zestaw roślin bonzai, dał im szansę na przeżycie. Od razu wyjaśniam - nie mam możliwości dostarczenia ptaków do azylu. Minął tydzień i sierpówka wyfrunęła. Gołąb jeszcze jest. Znajomy, porządkując zaniedbany strych trafił na gniazdo gołębi z 6 jajami. Chyba ptakom pomyliły się pory roku. Pozdrawiam. Maria

Dlaczego u Was gołębie chodzą piechotą, nie wiem. Ale wiem, że gołębie mają 1-2 jajka, nie wiem więc, co znaczy "gniazdo gołębi z 6 jajami"? To jest albo pomyłka, albo jakaś cudowna rzadkość (wątpię), albo to jest gniazdo innego gatunku (najprawdopodobniej). Czy wiesz o tym gnieździe coś więcej?
Svě


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#86 2009-11-05 00:11:09

2011482

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-06
Posty: 19

Re: Ptaki wymagające pomocy

Mogę się tylko domyślać, dlaczego o tej porze są jeszcze młode gołębie, większość mieszkańców osiedla, to osoby starsze, dokarmiają ptaki suchym chlebem i pszenicą, praktycznie przez cały rok, są wystawiane pojemniki z wodą, więc ptakom powodzi się całkiem nieżle. Sprawdziłam u hodowcy gołębi, czy ma młode, opierzone, nielotne ptaki, potwierdził, ze ma /ale łobuz nie chciał przyjąć dzikusa/.
Informacja, o 6 jajkach też mnie zaskoczyła, na strychu były martwe, młode gołębie, obejrzałam zdjęcia, dlatego przypuszczenie, że gniazdo było tych ptaków, może człowiek zrobił zdjęcie gniazda z jajami, wtedy będę pewniejsza, co to za ptaki je złożyły. Wiem dlaczego u nas po nocy spacerują młode ptaki, prawdopodobnie na dachu budynku gołębie mają gniazdo, bo to nie pierwszy młody ptak znaleziony w tym miejscu. Czasem ptak ląduje na daszku chroniącym wejście do budynku i inni maniacy się nim zajmują. Malo jest ludzi, którzy lubią nocne spacery, mają dwa psy idące luzem bez smyczy, które informują o nietypowej sytuacji i pewnie dlatego brak takich informacji z Waszego terenu. Gołąb mnie pozytywnie zaskoczył doskonała kondycją, dobrze odżywiony, prawie tłusty, w porównaniu z młodymi, chudymi kawkami które do mnie trafiają. Ptaszysko sprawia wrazenie, że nie ma ochoty opuścić szklarni, na zewnątrz wieje, pada, trzeba szukać jedzenia z gromadą innych ptaków, może nie wytrzyma samotności. Jedna z szyb na dachu szklarni jest uchylona, więc w kazdej  chwili może się wyprowadzić. Czekam, kiedy właściciel szklarni straci cierpliwość do lokatora, przebąkuje o zaprzyjażnionym kurniku i gołębniku. Biedaczysko nigdy nie spotkał maniaka zwierzakowego, oszałamia mnie informacjami o kraskach, które dziwnie przypominaja mi sójki, i przez tydzień opowiadał co robi kawka-pomyliło mu się z sierpówką. Wszystkie te rewelacje wysłuchuję podziwiając rozmówcę, a niech się cieszy, czego się nie robi dla zwierzaków. Pozdrawiam. Maria

Offline

 

#87 2009-11-18 19:42:42

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ptaki wymagające pomocy

Wypadek sępa płowego na Krecie

Link do filmiku, jaki podaję niżej jest dostępny w Internecie i niedawno obszedł przysłowiowe "pół świata". Tym, którzy go jeszcze nie widzieli polecam jako istotną dokumentację. Problem elektrowni wiatrowych spędza sen z oczu wielu ludziom także w Grecji (o ile nie stosowniejsze by tu było określenie: "...tym bardziej w Grecji").

Niestety, filmik ten to nie fotomontaż w ramach "walki z wiatrakami" lecz rzeczywistość. Wypadek miał miejsce na Krecie w dniu 27 X 2009; video zostało nakręcone przypadkowo przez osoby zajmujące się paralotniarstwem (oni też - tak jak umieli - zebrali ptaka i dostarczyli pod opiekę specjalisty).
28 października zraniony przez wiatrak dwuletni sęp płowy został dostarczony do Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ). Ptak kuleje i ma złamane skrzydło (nadgarstek). Ze strony EKPAZ dokonuje się wszelkich starań, ale w tej chwili jest jeszcze za wcześnie by coś więcej rokować. Jego powrót do natury nie jest pewny (być może ptak nie będzie mógł już swobodnie latać), mimo to jest zawsze nadzieja. Czas pokaże jaki będzie dalszy los sępa.

Informację można także przeczytać w języku angielskim na stronie EKPAZ:
http://www.ekpazp.gr/multi158/index.php … =2&lang=en

Link do filmiku, przedstawiającego wypadek sępa jest niżej:
http://www.youtube.com/user/jianis19#p/a/0/1RcTjdY1aN4

Postaram się dowiadywać o los sępa i przekazywać ewentualne wiadomości na naszym forum
Eva Stets
(wolontariat EKPAZ)

Uzupełnienie: Filmik ten jest obecnie dobitnym argumentem-dowodem w rękach organizacji zajmujących się ochroną środowiska w Grecji wspierającym ich dążenia o skuteczne wywarcie wpływu na projektantów i budowniczych elektrowni wiatrowych (a także stosownych decydentów), aby zająć się wreszcie poważnym poszukiwaniem i wprowadzaniem w życie takich rozwiązań, które mogłyby gwarantować bezpieczeństwo ptakom, oparte na czynach a nie tylko na słowach.

Offline

 

#88 2009-11-19 22:47:51

2011482

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-06
Posty: 19

Re: Ptaki wymagające pomocy

W nawiązaniu do moich wpisów z dnia 4 i 5 listopada - gołąb od kilku dni zwiedzał szklarnię i dziś odfrunął. Sprawił mi tym mnóstwo uciechy i mogę zacząć dokarmianie sikorek na  działkach. Pozdrawiam. Maria.

Offline

 

#89 2009-11-25 23:23:38

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ptaki wymagające pomocy

Witam!

Odnośnie mojego postu z 18 XI, jaki cytuję niżej chciałabym przekazać, że wiadomości o poszkodowanym przez wiatrak sępie są pozytywne. Ptak nie jest już na intensywnej terapii, został przeniesiony do klatki rekowalescencji, jego stan jest dobry i są nadzieje, że będzie w pełni sprawny.

Link, jaki podaję niżej jest do strony Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ), gdzie sęp przebywa. Wiadomość jest na razie tylko w języku ang.,  warto na link kliknąć ze względu na zamieszczone zdjęcia. Drugie z nich pokazuje ptaka na stole rentgenowskim, ale na pierwszym foto  jest obraz rentgena, na ktorym widać wyraźnie miejsce uszkodzenia kości.

http://www.ekpazp.gr/multi158/index.php … =2&lang=en

Pozdrawiam
Eva Stets


Eva Stets napisał:

Wypadek sępa płowego na Krecie

Link do filmiku, jaki podaję niżej jest dostępny w Internecie i niedawno obszedł przysłowiowe "pół świata". Tym, którzy go jeszcze nie widzieli polecam jako istotną dokumentację. Problem elektrowni wiatrowych spędza sen z oczu wielu ludziom także w Grecji (o ile nie stosowniejsze by tu było określenie: "...tym bardziej w Grecji").

Niestety, filmik ten to nie fotomontaż w ramach "walki z wiatrakami" lecz rzeczywistość. Wypadek miał miejsce na Krecie w dniu 27 X 2009; video zostało nakręcone przypadkowo przez osoby zajmujące się paralotniarstwem (oni też - tak jak umieli - zebrali ptaka i dostarczyli pod opiekę specjalisty).
28 października zraniony przez wiatrak dwuletni sęp płowy został dostarczony do Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ). Ptak kuleje i ma złamane skrzydło (nadgarstek). Ze strony EKPAZ dokonuje się wszelkich starań, ale w tej chwili jest jeszcze za wcześnie by coś więcej rokować. Jego powrót do natury nie jest pewny (być może ptak nie będzie mógł już swobodnie latać), mimo to jest zawsze nadzieja. Czas pokaże jaki będzie dalszy los sępa.

Informację można także przeczytać w języku angielskim na stronie EKPAZ:
http://www.ekpazp.gr/multi158/index.php … =2&lang=en

Link do filmiku, przedstawiającego wypadek sępa jest niżej:
http://www.youtube.com/user/jianis19#p/a/0/1RcTjdY1aN4

Postaram się dowiadywać o los sępa i przekazywać ewentualne wiadomości na naszym forum
Eva Stets
(wolontariat EKPAZ)

Uzupełnienie: Filmik ten jest obecnie dobitnym argumentem-dowodem w rękach organizacji zajmujących się ochroną środowiska w Grecji wspierającym ich dążenia o skuteczne wywarcie wpływu na projektantów i budowniczych elektrowni wiatrowych (a także stosownych decydentów), aby zająć się wreszcie poważnym poszukiwaniem i wprowadzaniem w życie takich rozwiązań, które mogłyby gwarantować bezpieczeństwo ptakom, oparte na czynach a nie tylko na słowach.

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2015-03-04 14:03:31)

Offline

 

#90 2009-12-08 04:44:17

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ptaki wymagające pomocy

Uwolnienie sępa płowego

1 XII 2009 w górach nad wioską Agios Kosmas (niedaleko miasta Kavala w północnej Grecji) miałam okazję uczestniczyć w akcji uwalniania sępa płowego. Obecnie niespełna dwuletni ptak, został znaleziony w tym rejonie w ubiegłym roku ze złamaną nogą.  Wyczerpanym sępem zająl się wówczas Aris Christidis z Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ) a następnie został on odtransportowany do EKPAZ - Ośrodka leczenia ptaków na wyspie Egina. Po rocznym pobycie w Ośrodku i przystosowaniu sępa do wypuszczenia na wolność przewieziono go do Kavali, aby uwolnić w pobliżu miejsca, z którego został zabrany.

Przed wypuszczeniem na wolność sęp otrzymał obrączki (metalową i plastikową) i tzw "wing tag" na skrzydło, dla łatwiejszego odczytu ptaka. Sępa obrączkowała specjalistka w tej dziedzinie, Dora Skartsi z WWF z Parku Narodowego w Dadia a całą akcję zorganizował biolog, p. Hans Jerrntrup, który w ubiegłym roku odnalazł i dostarczył specjalistom kontuzjowanego ptaka. Transportem sępa do miejsca uwolnienia zajęłam się ja i Aris Christidis, który zwrócił ptakowi wolność. Całość akcji była "śledzona" przez kamerę państwowej telewizji ET3 a fotoreportaż z wydarzenia spoczął w moich rękach.
Warto tu dodać, że w tym roku uwolniono z ramienia EKPAZ aż 13 sępów na Krecie - mój udział w akcji uwalniania czternastego sępa był dla mnie pierwszy i nie kryję, że byłam tym wszystkim bardzo przejęta.

Sęp po chwili uwolnienia przez dłuższą chwilę rozglądał się po okolicy, prostował skrzydła (fot.1-3) i w końcu przekonany, że jest wolny - odleciał pewnym, spokojnym lotem (fot.4).

Fot. 1-3 - Eva Stets
Fot. 4 - Aris Christidis

http://img6.imageshack.us/img6/3391/gypsfulvusagkosmas1xii2.th.jpg   http://img25.imageshack.us/img25/3391/gypsfulvusagkosmas1xii2.th.jpg   http://img6.imageshack.us/img6/1764/gypsfulvusagkosmas1xii2q.th.jpg   http://img189.imageshack.us/img189/3391/gypsfulvusagkosmas1xii2.th.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, EKPAZ

Offline

 

#91 2010-01-01 19:08:23

Velvet

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-01-01
Posty: 1

Re: Ptaki wymagające pomocy

Witam
Jestem z Ostrowa Wlkp i dzis przy ul Nowej Krępej zauwazylam gawrona z uszkodzonym szkrzydlem, ptak jest bardzo chudy i nie moze latac.Nie wiem jak mu pomoc i do kogo sie zglosic w tej sprawie
Czy mozecie mi cos podpowiedziec?
Pozdrawiam Katarzyna

Offline

 

#92 2010-01-01 19:26:10

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Ptaki wymagające pomocy

Jeśli ptaka da się złapać najlepiej przewieźć go do ptasiego azylu przy ZOO w Poznaniu, lub jeśli takiej możliwości nie ma do pana Kempy- ostrowskiego weterynarza, który nigdy nie odmówił pomocy dzikim ptakom:) Proszę o bezpośredni kontakt, ponieważ jestem z Ostrowa i w miarę możliwości postaram się pomóc .
pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP


Velvet napisał:

Witam
Jestem z Ostrowa Wlkp i dzis przy ul Nowej Krępej zauwazylam gawrona z uszkodzonym szkrzydlem, ptak jest bardzo chudy i nie moze latac.Nie wiem jak mu pomoc i do kogo sie zglosic w tej sprawie
Czy mozecie mi cos podpowiedziec?
Pozdrawiam Katarzyna

Offline

 

#93 2010-02-06 13:38:07

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Ptaki wymagające pomocy

Mówiąc o ptakach potrzebujących pomocy wielokrotnie wspominany był tutaj dr Andrzej Kruszewicz i prowadzony przez niego Ptasi Azyl w warszawskim ZOO. Okazuje się, że jeden z odcinków programu Dzika Polska p.t. "Doktor uskrzydlony" był poświęcony właśnie dr. Kruszewiczowi i jego azylowi. Oglądałem niedawno końcówkę tego programu ale udało mi się go odszukać na stronie TVP i obejrzeć w całości. Gorąco polecam!

Link do "uskrzydlonego doktora": http://www.tvp.pl/wiedza/przyroda/dzika … art_rec=40

Offline

 

#94 2010-03-06 05:54:05

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ptaki wymagające pomocy

Długo się zastanawiałam czy pisać ten post czy nie. Jednakże pominięcie i przemilczenie o dalszym losie uwolnionego sępa byłoby nieuczciwe z mojej strony w stosunku do Forumowiczów.
Cytując więc fragment mojego postu w nawiązaniu do całej akcji, o której pisałam parę postów wyżej (czyt post z dnia 8 XII 2009)... chciałabym Was poinformować, że pod koniec stycznia tego roku "mój" wypuszczony na wolność sęp płowy zginął, niestety na drutach wysokiego napięcia.

Eva Stets
PwG OTOP, EKPAZ-Grecja

Eva Stets napisał:

Uwolnienie sępa płowego

1 XII 2009 w górach nad wioską Agios Kosmas (niedaleko miasta Kavala w północnej Grecji) miałam okazję uczestniczyć w akcji uwalniania sępa płowego. (...) Po rocznym pobycie w Ośrodku i przystosowaniu sępa do wypuszczenia na wolność przewieziono go do Kavali, aby uwolnić w pobliżu miejsca, z którego został zabrany.

Przed wypuszczeniem na wolność sęp otrzymał obrączki (metalową i plastikową) i tzw "wing tag" na skrzydło, dla łatwiejszego odczytu ptaka. Sępa obrączkowała specjalistka w tej dziedzinie, Dora Skartsi z WWF z Parku Narodowego w Dadia a całą akcję zorganizował biolog, p. Hans Jerrntrup, który w ubiegłym roku odnalazł i dostarczył specjalistom kontuzjowanego ptaka. Transportem sępa do miejsca uwolnienia zajęłam się ja i Aris Christidis, który zwrócił ptakowi wolność. (...)

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, EKPAZ

Offline

 

#95 2010-03-16 19:45:40

belcia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 727

Re: Ptaki wymagające pomocy

Zbychur napisał:

Mówiąc o ptakach potrzebujących pomocy wielokrotnie wspominany był tutaj dr Andrzej Kruszewicz i prowadzony przez niego Ptasi Azyl w warszawskim ZOO. Okazuje się, że jeden z odcinków programu Dzika Polska p.t. "Doktor uskrzydlony" był poświęcony właśnie dr. Kruszewiczowi i jego azylowi. Oglądałem niedawno końcówkę tego programu ale udało mi się go odszukać na stronie TVP i obejrzeć w całości. Gorąco polecam!

Link do "uskrzydlonego doktora": http://www.tvp.pl/wiedza/przyroda/dzika … art_rec=40

Wspaniały film:)
Pozdrawiam Pana dr.Andrzeja Kruszewicza. Złoty człowiek, złote serce ma ten człowiek, od razu widać że bardzo kocha swoją pracę
Wszystkiego dobrego


Aby samemu stać się lepszym nie musisz czekać na lepszy świat.
Phil Bosman

Offline

 

#96 2010-03-26 05:17:23

2011482

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-06
Posty: 19

Re: Ptaki wymagające pomocy

Moze pomożecie? w okolicy panuje wśród gołębi i sierpówek wirusówka, popularnie zwana kołowacizną, ptaki padają...wysłuchuję dobrych rad, w stylu- do piachu z nim, nie wytrzymałam nerwowo i zabrałam  o 2 w nocy kotu chorego gołębia, ma mieszankę dla gołębi i karmię go gotowanym jajkiem-ptak nie miał żadnych szans, mam go już 12 dni, jest w mieszkaniu, więc ma ciepło, ale chudzina straszna, czym go jeszcze karmić? Maria

Offline

 

#97 2010-03-26 06:16:18

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ptaki wymagające pomocy

"Kołowacizna", to choroba pasożytnicza występująca u owiec i kóz, wywoływana przez tasiemca kręćkowego. Ponieważ chodzi o ptaki, domyślam się, że ma Pani tu na myśli paramyksowirozę, popularnie zwaną "kręćkiem" u ptaków. Jeżeli faktycznie jest to ten wirus, to obawiam się, że nie możemy tu pomóc.
Nie będę opisywać całego przebiegu choroby, jej skutków i powikłań, tym bardziej, że nie wiemy czy to jest faktycznie paramyksowiroza, więc podam tutaj tylko mały (najbardziej istotny) cytat dr Andrzeja Kruszewicza:

"...Typowe objawy ze strony centralnego układu nerwowego spotkać można u gołębi, a objawy są czasami tak silne, że ptak nie jest zdolny do przyjmowania pokarmu ani wody.(...) 
Nie opracowano jeszcze metody leczenia przyczynowego, podobnie jak w przypadku wielu chorób wirusowych. W razie podejrzenia infekcji ptaki należy zlikwidować, przy czym powinno się to odbywać pod kontrolą urzędowego lekarza weterynarii. (...)
W uzasadnionych przypadkach, jeśli potwierdzono, że przyczyną choroby nie jest wirus rzekomego pomoru drobiu, można leczyć ptaki w izolowanych ośrodkach.(...)
W przebiegu paramyksowirozy u ptaków wróblowych, papug i gołębi często dochodzi do trwłego uszkodzenia trzustki. (...) W takim przypadku leczenie należy uznać za niecelowe i uśpić ptaka. (...) Po chorobie ptaki mogą wydalać wirusy przez wiele miesięcy, toteż leczenie powinno się podejmować tylko w wyjątkowych przypadkach." (Kruszewicz 2003)

Jedyne, co mogę poradzić, to skontaktować się jak najszybciej z placówką weterynaryjną, aby jakiś specjalista mógł potwierdzić czy to o tę chorobę chodzi. Na pewno nie leczyć samemu, bo wiele Pani nie poradzi, nawet dobrym dokarmianiem najlepszych ziaren, pieczywa czy makaronu.  Przedłuży Pani tylko cierpienie ptaka z zagrożeniem, że rozniesie on wirusy na inne ptaki (wirusy niegroźne dla człowieka, ale groźne właśnie dla innych ptaków).

Z pełnym szacunkiem
Eva Stets
(współpracownik Greckiego Ośrodka Rehablitacji Dzikich Zwierząt EKPAZ)

2011482 napisał:

Moze pomożecie? w okolicy panuje wśród gołębi i sierpówek wirusówka, popularnie zwana kołowacizną, ptaki padają...wysłuchuję dobrych rad, w stylu- do piachu z nim, nie wytrzymałam nerwowo i zabrałam  o 2 w nocy kotu chorego gołębia, ma mieszankę dla gołębi i karmię go gotowanym jajkiem-ptak nie miał żadnych szans, mam go już 12 dni, jest w mieszkaniu, więc ma ciepło, ale chudzina straszna, czym go jeszcze karmić? Maria

Offline

 

#98 2010-03-28 03:30:18

2011482

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-06
Posty: 19

Re: Ptaki wymagające pomocy

Przejrzałam dostępne informacje o "kręćku"u gołębi na różnych forach w internecie, ile wpisów tyle opinii. Niektórzy piszą o przypadkach wyleczenia, a nawet o startowaniu ptaków po przebyciu tej choroby w zawodach, pisać można wszystko. Na razie lekarz zalecił podawanie witaminy b compleks w kroplach, zobaczymy. Mam zaufanie to tego lekarza weterynarii, znam go około 18 lat, ratuje zwierzęta, którym inni lekarze nie dają żadnych szans. Oby i tym razem miał rację. Dziękuję za odpowiedż , pocieszające jest tylko, że krukowate się trzymają, mimo wspólnego żerowania. Za jakiś czas się napiszę, o efektach.

Offline

 

#99 2010-03-28 03:49:46

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ptaki wymagające pomocy

Cieszy mnie fakt, że współpracuje Pani z weterynarzem, do którego jak sama Pani pisze ma zaufanie. Ważne to tak dla zdrowia ptaków, jak i dla Pani, by nie mieć kłopotów, że działa Pani niezgodnie z prawem, trzyma i leczy, na własną, dzikie ptaki w domu, bez odpowiednich uprawnień.
Myślę więc, że skoro współpracuje Pani z weterynarzem, uzyska tam Pani najlepsze wskazówki (z nas nikt nie jest weterynarzem, o czym była już kiedyś mowa). Pani znajomy, jako specjalista ma możliwość zbadać ptaki i ocenic z jaką chorobą ma do czynienia, jaką terapię zastosować i jak należy postąpić właściwie.

Pozdrawiam
Eva Stets

2011482 napisał:

Przejrzałam dostępne informacje o "kręćku"u gołębi na różnych forach w internecie, ile wpisów tyle opinii. Niektórzy piszą o przypadkach wyleczenia, a nawet o startowaniu ptaków po przebyciu tej choroby w zawodach, pisać można wszystko. Na razie lekarz zalecił podawanie witaminy b compleks w kroplach, zobaczymy. Mam zaufanie to tego lekarza weterynarii, znam go około 18 lat, ratuje zwierzęta, którym inni lekarze nie dają żadnych szans. Oby i tym razem miał rację. Dziękuję za odpowiedż , pocieszające jest tylko, że krukowate się trzymają, mimo wspólnego żerowania. Za jakiś czas się napiszę, o efektach.

Offline

 

#100 2010-04-02 22:43:51

kamark

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-02
Posty: 2

Re: Ptaki wymagające pomocy

Dziś rano zauważyłem przy karmniku kawkę utykającą na jedną nogę. Okazało się że przyczyną jest zaplątana żyłka, która spowodowała już opuchliznę. Gdyby udało się ja złapać można by spróbować tę żyłkę usunąć. Ale jak ją złapać? Może ma ktoś jakiś pomysł?
Pozdrawiam
kamark

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora