Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2007-05-27 23:25:06

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Grupy młodocianych bocianów nielęgowych - co to znaczy?

Angie napisał:

Chciałabym zapytać forumowiczów czy znacie bliżej obyczaje bocianów?
Moja mama zadzwoniła właśnie do mnie z działki na Podlasiu, gdzie jak wiadomo jest dużo bocianich gniazd. Koło naszego domku jest ich kilka. Mowiła, że zaobserwowała wczoraj i dziś pod wieczór dziwne zjawisko, stado bocianów/ok 7/leciało razem, poczym nie doleciały do gniazda, tylko usiadły na jednej wielkiej brzozie i tak siedziały. Zwykle bociany łączą sie w większe grupy dopiero przed odlotem pod koniec sierpnia, a teraz raczej są w parach, a tu takie coś???
W ub.roku na tej samej brzozie, przez kilka dni też nocował jeden bocian, ale wtedy był sam, a teraz jest ich kilka. Czy to jest normalne? Moze ktoś wie dlaczego tak się dzieje?
Pozdrawiam wszystkich!

Angie, tu pewnie chodzi o młode bociany, które się jeszcze nie gnieżdżą. Bociany osiągają zazwyczaj dojrzałość płciową pod koniec 3 roku życia i przystępują do lęgów w wieku 3-4 lat. Niedorosłe osobniki zachowują się różnie. Niektóre pozostają w Afryce, inne przebywają w różnych krajach południowej Europy... a niektóre wracają "do domu", w okolice miejsc gdzie się urodziły. Czasami trwają w takich stadkach i wędruja po kraju, choć nie za często można to zaobserwować.

Ja widziałam u nas takie stadko (chyba 5 bocianów) na początku czerwca trzy lata temu.


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#2 2007-05-28 10:19:47

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Grupy młodocianych bocianów nielęgowych - co to znaczy?

Na roboczo takie grupy młodocianych bocianów nielęgowych nazywamy gangami młodzieżowymi .

Nie mają one gniazd, stąd odpoczywają i nocują grupami na drzewach. Fantastycznie to wygląda, mój rekord to 41 boćków nocujących razem na suchym, potężnym dębie na Łąkach Odolanowskich w powiecie ostrowskim (ok. 10 km od Przygodzic). Zdjęcie tego dębu, autorstwa Artura Homana, było chyba w 2003 r. w National Geographic Polska.

Nie są to częste obserwacje, możesz Angie pogratulować mamie. Ale w końcu gdzie coś takiego zobaczyć jak nie na Podlasiu - części (wraz z południową Litwą i obwodem kaliningradzkim) światowego centrum populacji bocianiej, o najwyższym jej zagęszczeniu

pozdrawiam
Paweł T. Dolata

sve napisał:

Angie napisał:

Chciałabym zapytać forumowiczów czy znacie bliżej obyczaje bocianów?
Moja mama zadzwoniła właśnie do mnie z działki na Podlasiu, gdzie jak wiadomo jest dużo bocianich gniazd. Koło naszego domku jest ich kilka. Mowiła, że zaobserwowała wczoraj i dziś pod wieczór dziwne zjawisko, stado bocianów/ok 7/leciało razem, poczym nie doleciały do gniazda, tylko usiadły na jednej wielkiej brzozie i tak siedziały. Zwykle bociany łączą sie w większe grupy dopiero przed odlotem pod koniec sierpnia, a teraz raczej są w parach, a tu takie coś???
W ub.roku na tej samej brzozie, przez kilka dni też nocował jeden bocian, ale wtedy był sam, a teraz jest ich kilka. Czy to jest normalne? Moze ktoś wie dlaczego tak się dzieje?
Pozdrawiam wszystkich!

Angie, tu pewnie chodzi o młode bociany, które się jeszcze nie gnieżdżą. Bociany osiągają zazwyczaj dojrzałość płciową pod koniec 3 roku życia i przystępują do lęgów w wieku 3-4 lat. Niedorosłe osobniki zachowują się różnie. Niektóre pozostają w Afryce, inne przebywają w różnych krajach południowej Europy... a niektóre wracają "do domu", w okolice miejsc gdzie się urodziły. Czasami trwają w takich stadkach i wędruja po kraju, choć nie za często można to zaobserwować.

Ja widziałam u nas takie stadko (chyba 5 bocianów) na początku czerwca trzy lata temu.

Offline

 

#3 2007-05-28 22:26:00

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Grupy młodocianych bocianów nielęgowych - co to znaczy?

Witam !
I właśnie dziś, 28 maja 2007 udało mi się zaobserwować takie małe stadka. Co prawda Delta Evros, to część północnej Grecji... ale to jeszcze Europa południowa. Podczas astronomicznie krótkiej wizyty w delcie rzeki Evros, zobaczyłam 3 takie stadka: dwa po 6 osobników i jedno liczące 7 osobników.
Poniżej kilka zdjęć (niestety niezbyt dobrej jakości)

Pozdrawiam
Eva Stets

http://img50.imageshack.us/img50/7894/deltaevros060ur5.th.jpg   http://img131.imageshack.us/img131/8293/deltaevros065bo9.th.jpg   http://img501.imageshack.us/img501/479/deltaevros066mn8.th.jpg

sve napisał:

Bociany osiągają zazwyczaj dojrzałość płciową pod koniec 3 roku życia i przystępują do lęgów w wieku 3-4 lat. Niedorosłe osobniki zachowują się różnie. Niektóre pozostają w Afryce, inne przebywają w różnych krajach południowej Europy...

Offline

 

#4 2007-05-29 08:53:23

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Grupy młodocianych bocianów nielęgowych - co to znaczy?

Witam!

Czytających po angielsku i zainteresowanych bocianami nielęgowymi (3-4 latki), o których piszą Angie i Sve, a które opisaliśmy na podstawie danych z miejsc niedalekich od Przygodzic, zapraszam do przejrzenia naszego artykułu:

Antczak Marcin, Dolata Paweł T. 2006. Night roosts, flocking behavior and habitat use of the non-breeding fraction and migrating White Storks Ciconia ciconia in the Wielkopolska region (SW Poland). W: Tryjanowski P., Sparks T. H., Jerzak L. (red.). The White Stork in Poland: studies in biology, ecology and conservation. Bogucki Wyd. Nauk., Poznań: 209-224.

Jest to pierwszy tekst w Polsce poświęcony specjalnie tej frakcji ptaków, jak widać bardzo mało zbadanej, w całości dostępny w formie PDF na stronie PwG OTOP:
http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/stork_antczak.pdf

pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Offline

 

#5 2007-05-29 14:27:56

Angie

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-05-27
Posty: 2

Re: Grupy młodocianych bocianów nielęgowych - co to znaczy?

Dziękuję Wam bardzo za informacje dot."młodzieżowych gangów"
Dobrze jest wiedzieć, że to normalne zjawisko, bo trochę się martwiłam, że coś nie tak z tymi bocianami.
Nie mogę się doczekać kiedy sama, na własne oczy to zobaczę, jeśli oczywiście będą jeszcze chciały sobie kiedyś u nas przenocować
Obiecuję, że jeśli bedzie taka okazja, zrobię im zdjęcie i prześlę na forum.
Gorąco wszystkich pozdrawiam!

Offline

 

#6 2008-07-19 23:41:59

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Grupy młodocianych bocianów nielęgowych - co to znaczy?

Witam!

Zainteresowanych, którzy chcieliby zobaczyć sporą grupę młodocianych bocianów nielęgowych na noclegowisku w delcie rzeki Evros, w Grecji (są fotki) zapraszam do zerknięcia na mój post z 19 lipca 2008.
Temat pt "Bociany: obserwacje", wątek pt "Obserwacje bociana białego z zagranicy".
Link bezpośredni:  http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 206#p10206

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Offline

 

#7 2022-01-16 18:29:13

 Cuwala2

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2022-01-16
Posty: 3
WWW

Re: Grupy młodocianych bocianów nielęgowych - co to znaczy?

Angie napisał:

Dziękuję Wam bardzo za informacje dot."młodzieżowych gangów"
Dobrze jest wiedzieć, że to normalne zjawisko, bo trochę się martwiłam, że coś nie tak z tymi bocianami.
Nie mogę się doczekać kiedy sama, na własne oczy to zobaczę, jeśli oczywiście będą jeszcze chciały sobie kiedyś u nas przenocować
Obiecuję, że jeśli bedzie taka okazja, zrobię im zdjęcie i prześlę na forum.
Gorąco wszystkich pozdrawiam!

Również zastanawiałem się długo nad tym zagadnieniem. Dobrze, że poruszacie tego rodzaju tematy. To ważne.

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora