Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2007-05-16 08:17:14

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Co zjadły młode bociany? (2007)

Witam !

Czas zastanowić się nad tym co jedzą mode bocianki, jak są karmione przez rodzicow, jak często dostają pokarm i jak reagują na różne potrawy.

Wymaga to pilnej obserwacji i nie jest to takie proste. Postarajmy sie dojrzeć co jest przynoszone do gniazda, jak są karmione pisklęta a przede wszystkim co składa się na ten jadłospis i w jakiej formie jest on podawany.
Zwróćmy też uwagę na częstotliwość przynoszonych do gniazda posiłków.
A gdy nam się uda cześć z tego zaobserwować - opiszmy to tutaj, jak zwykle pamiętając  o podaniu godziny i małej dokumentacji zdjeć.


Zyczę kolejnych ciekawych wrażeń
Eva Stets
PwG OTOP

Offline

 

#2 2007-05-16 22:49:35

Moloch

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-25
Posty: 70

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

Heh, widziałem jak pożerał jakiegoś padalca, albo węża

Offline

 

#3 2007-05-17 14:18:41

belcia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 727

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

13.40  było karmienie, tatuś przyniósł coś naprawdę dużego z czarnym futrem (może kret).
W każdym razie było z czarną sierścią, Dziedzic wyrzucał za gniazdo to coś jakby sierść. Starszy maluch coś tam poskubał, młodszego dzieliło od jedzonka jajeczko więc nic nie zjadł, resztę zjadł tata.

http://images20.fotosik.pl/354/50970d91af41cd06m.jpg

O 17.00,jadły drobniejszy pokarm (długie glisty)

Ostatnio edytowany przez belcia (2007-05-17 17:58:10)


Aby samemu stać się lepszym nie musisz czekać na lepszy świat.
Phil Bosman

Offline

 

#4 2007-05-18 09:27:01

belcia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 727

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

9.00 - Dzisiaj był jakiś drobny pokarm, wyglądało na dżdżowniczki, rybka mała też była.)
9.55 - Mama przyniosła żabę i inny drobny pokarm.Dzieci zjadły drobny pokarm,mama połknęła żabę
http://images20.fotosik.pl/357/14b14145ad8f1b48m.jpg

Ostatnio edytowany przez belcia (2007-05-18 10:08:27)


Aby samemu stać się lepszym nie musisz czekać na lepszy świat.
Phil Bosman

Offline

 

#5 2007-05-18 12:37:33

Olkita

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-28
Posty: 22

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

12:12 - 12:17 karmienie było

http://images20.fotosik.pl/358/03adfdee25469063m.jpg

to były kawałki czegoś, miałam dziwne wrażenie, że to żaby, ślimaki (ale czy to możliwe by i te też?), na pewno jakieś glisty. Młode wyjadałay cos drobnego,ale widziałam jak coś dużego dziobią. Rodzic chwilę im dał samym pojeść, potem jadł z nimi (wyjadała duże kawałki pokarmu)

Ostatnio edytowany przez Olkita (2007-05-18 12:39:22)

Offline

 

#6 2007-05-19 19:12:38

hana

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-07
Posty: 1175

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

Wczoraj, w piątek - 18.05.2007r. - podczas karmienia o 19.51 zauważyłam, że wśród jedzenia były dżdżownice (takie długie, więc chyba one). Było to widoczne, gdy dorosły bocian wyjadał je z tego co przyniósł dla młodych.

Ostatnio edytowany przez hana (2007-05-19 19:19:42)

Offline

 

#7 2007-05-20 09:15:52

BABCIA Mariola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-05-06
Posty: 1165

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

20 MAJ  h. 8.55
Bocian, który wysiadywał powstał i swoim dziobem po kolei dotykał dziobki trzech pisklaków. Moim zdaniem wpuszczał im kropelkami przetrawiony przez siebie pokarm.
Po poprzedniej takiej czynności pisklaki usnęły a on je ogrzewał.
Takie maleństwa są za słabe aby już teraz jadły pokarm w stanie stałym np. dziobały całą mysz.

Offline

 

#8 2007-05-20 18:23:21

belcia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 727

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

17.09 było karmienie, mama przyleciała i przyniosła na podwieczorek małe rybki )


Aby samemu stać się lepszym nie musisz czekać na lepszy świat.
Phil Bosman

Offline

 

#9 2007-05-20 22:59:50

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

BABCIA Mariola napisał:

Bocian, który wysiadywał powstał i swoim dziobem po kolei dotykał dziobki trzech pisklaków. Moim zdaniem wpuszczał im kropelkami przetrawiony przez siebie pokarm.

Bociany nie karmia pisklakow w ten sposob. Karmienie dokonywa sie tak, ze rodzice wyrzucaja cala nie przetrawiona potrawe do gniazda i maluchy same sie karmia. Jezeli obserwujemy dotykanie dziobami, to albo chodzi o pojenie, jak mowi belcia, albo tylko o rozne poprawianie, ustawianie czy budowanie kontaktow.

Bardzo fajne wideo na ten temat znalazl ktos w zeszlym roku. Mozecie popatrzyc na http://www.youtube.com/watch?v=saJHZy-_TMs 


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#10 2007-05-21 07:01:20

BABCIA Mariola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-05-06
Posty: 1165

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

sve napisał:

BABCIA Mariola napisał:

Bocian, który wysiadywał powstał i swoim dziobem po kolei dotykał dziobki trzech pisklaków. Moim zdaniem wpuszczał im kropelkami przetrawiony przez siebie pokarm.

Bociany nie karmia pisklakow w ten sposob. Karmienie dokonywa sie tak, ze rodzice wyrzucaja cala nie przetrawiona potrawe do gniazda i maluchy same sie karmia. Jezeli obserwujemy dotykanie dziobami, to albo chodzi o pojenie, jak mowi belcia, albo tylko o rozne poprawianie, ustawianie czy budowanie kontaktow.

Bardzo fajne wideo na ten temat znalazl ktos w zeszlym roku. Mozecie popatrzyc na http://www.youtube.com/watch?v=saJHZy-_TMs 

Pani Profesor Simona Kossak w swoich "GAWĘDACH" podawała, że pisklęta bocianów w pierwszych dniach po wykluciu karmione są przez rodziców przetrawionym pokarmem wpuszczanym im do dziobków, W póżniejszym okresie pisklęta - wyssawają ten pokarm z dziobów rodziców.
Ponieważ nie jestem ornitologiem nie mam wiedzy kto ma rację.

Offline

 

#11 2007-05-21 09:24:48

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

Witam!

Pozwolę się odezwać, bo naoglądałem sie karmienia bocianów sporo, w tym z bliska przy okazji kontroli gniazd. Rację ma zdecydowanie Svetlana, nie śp. prof. Kossak. Dorosłe boćki wyrzucają (wymiotują, mówiąc wprost) pokarm z wola na dno gniazda i stamtąd młode go zjadają. "Wyssywanie pokarmu" jest niemożliwe, bo są nimi np. krety, norniki, zaskrońce - jakby wyglądało ich wyssywanie?

Jednym z zachowań piskląt zachęcających dorosłe do karmienia jest łapanie ich dziobami za dziób dorosłego, co stymuluje dorosłego do wyrzucenia pokarmu z wola. Prawdopodobnie takie zachowanie zostało błędnie zinterpretowane jako karmienie "z dzioba do dzioba".

Pokarm od dorosłego jest więc zawsze zmiętolony i nadtrawiony, czyli łatwiejszy do zjedzenia przez młode, ale poniewaz karmi on młode zaraz po swoim powrocie z żerowiska, to nie jest to na pewno "przetrawione".

Różnica z karmieniem małych piskląt polega na tym, że w znacznym stopniu są one drobnym i miękkim pokarmem, czyli dżdżownicami. W tym aspekcie obserwacja Belci karmienia tak małych piskląt rybkami jest bardzo ciekawa (ale do wytłumaczenia, bo ryby są z kregowców najlepiej strawne).

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koordynator projektu "Blisko bocianów"

BABCIA Mariola napisał:

sve napisał:

BABCIA Mariola napisał:

Bocian, który wysiadywał powstał i swoim dziobem po kolei dotykał dziobki trzech pisklaków. Moim zdaniem wpuszczał im kropelkami przetrawiony przez siebie pokarm.

Bociany nie karmia pisklakow w ten sposob. Karmienie dokonywa sie tak, ze rodzice wyrzucaja cala nie przetrawiona potrawe do gniazda i maluchy same sie karmia. Jezeli obserwujemy dotykanie dziobami, to albo chodzi o pojenie, jak mowi belcia, albo tylko o rozne poprawianie, ustawianie czy budowanie kontaktow.

Bardzo fajne wideo na ten temat znalazl ktos w zeszlym roku. Mozecie popatrzyc na http://www.youtube.com/watch?v=saJHZy-_TMs 

Pani Profesor Simona Kossak w swoich "GAWĘDACH" podawała, że pisklęta bocianów w pierwszych dniach po wykluciu karmione są przez rodziców przetrawionym pokarmem wpuszczanym im do dziobków, W póżniejszym okresie pisklęta - wyssawają ten pokarm z dziobów rodziców.
Ponieważ nie jestem ornitologiem nie mam wiedzy kto ma rację.

Offline

 

#12 2007-05-23 12:01:43

belcia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 727

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

Bocianiątka dziś dostały dużo pożywienia, (dokładnie nie widać bo pokarm jest drobny i w ciemnym kolorze, jedynie możemy się domyślić niektórych przysmaków jakie podają rodzice swoim pociechom.) ) Na pewno często widać w ich jadłospisie  małe rybki, które są widoczne.


Aby samemu stać się lepszym nie musisz czekać na lepszy świat.
Phil Bosman

Offline

 

#13 2007-05-26 09:03:14

jaaga

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 785

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

Wczoraj widziałam wyraźnie, że bocian wyrzucił małym z dzioba żabę. Próbowały ją szarpać, ale chyba bez skutku, po chwili bocian połknął ją ponownie. Dziś jakieś glisty lub dżdżownice

Offline

 

#14 2007-05-26 10:09:21

Sofokles

Użytkownik

status 4576112
955473
Zarejestrowany: 2007-04-05
Posty: 600
WWW

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

Wczoraj widziałem, jak bocian karmił małe m.innymi rybkami, ale maluchy nie potrafiły ich połknąć, były za duże. Próbowały nawet nimi tarmosić, ale się nie rozpadły Bocian oczywiście zjadł je sam.

Offline

 

#15 2007-05-26 16:20:22

Moloch

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-25
Posty: 70

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

Bociany rzadko jedzą żaby, jeżeli mogą jeść inne mniejsze stworzenia. jaaga, tak tylko mówię, nie chodzi mi o podważanie twojej wypowiedzi.

Co jakiś czas widzę małe węże, nornice, myszy.

Ostatnio edytowany przez Moloch (2007-05-26 16:20:56)

Offline

 

#16 2007-05-28 10:42:17

belcia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 727

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

Już kilka razy zauważyłam że w menu były małe rybki. Czyżby to nie były rybki...?
10.50, własnie do gniazda przyleciała Przygoda i Dziedzic opuścił gniazdo lecąc w lewą stronę.

12.38, Dziedzic wrócił do gniazda z lewej strony z tej samej w którą poleciał. I tu znowu zastanowienie bo wydawało mi się że przyniósł rybki dzieciom.

Ostatnio edytowany przez belcia (2007-05-28 12:58:58)


Aby samemu stać się lepszym nie musisz czekać na lepszy świat.
Phil Bosman

Offline

 

#17 2007-05-28 14:09:10

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

Również w zeszłym roku bociany w Przygodzicach przynosiły wiele rybek do gniazda. Wtedy mieliśmy większe zbliżenie i było lejpiej widać - można było nawet obserwować, jak maluchy te rybki połykają.
W zeszłym roku zauważyłam, że rodzic przyniósł do gniazda tyle rybek, ile było boćków. Nie myslę, że bocian potrafi liczyc , ale po prostu ciekawe, że potrafi przynieść więcej rybek za jednym razem. Rybki są przez rodziców wyszukiwaną potrawą dla młodych, bo łatwo mogą je strawić.  Np. dorosłe czaple siwe w niektórych miejscach polują prawie tylko na myszy (norniki) (najnowsze wyniki badań w Czechach). Ale nawet w tym wypadku, (dorosłe czaple ryb prawie nie jedza), swoje młode nimi karmią. Myślę, że gdy bocianki trochę podrosną, będzie chyba mniej rybek i więcej innej potrawy.


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#18 2007-05-28 20:09:27

belcia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 727

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

19.25, Do gniazda wraca Dziedzic, dzisiaj zauważyłam że wylatuje w lewą stronę i powraca także z lewej strony. I znowu wydaje mi się że na kolację były małe rybki, maluchy połykały pokarm w całości. Zastanawiam się, gdzie Dziedzic lata po nie ?. Dla odmiany Przygoda wylatuje z gniazda na prawą stronę.

Dużo jemy ,więc rośniemy...

http://images21.fotosik.pl/344/3093775fe377ad60m.jpg

Ostatnio edytowany przez belcia (2007-05-28 20:27:32)


Aby samemu stać się lepszym nie musisz czekać na lepszy świat.
Phil Bosman

Offline

 

#19 2007-05-29 08:39:57

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

Zgadza się, bociany rzadko jedzą żaby i szerzej płazy, ale nie dlatego, że ich nie lubia (bo lubią), a dlatego że jest ich już tak mało na ich żerowiskach w wyniku totalnego osuszenia całej Polski przez melioracje i pewnie mniej zmiany klimatyczne. Pisałem o tym na:
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?id=70

Co do upodobań bocianów to w wolnej chwili przetłumaczę i podam na Forum wyniki tzw. testu Cafeteria, wykonanego w ZOO w Poznaniu. W prosty sposób (ale świetnie pomyslaną, sporą i dokładną pracą) wykazano nie tyle co bocian JE, ale co tak naprawdę LUBI. Jest to opublikowane w tomie "The White Stork in Poland": http://www.pwg.otop.org.pl/aktu158.php
ale to publikacja mało dostępna i po angielsku.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Moloch napisał:

Bociany rzadko jedzą żaby, jeżeli mogą jeść inne mniejsze stworzenia. jaaga, tak tylko mówię, nie chodzi mi o podważanie twojej wypowiedzi.

Co jakiś czas widzę małe węże, nornice, myszy.

Offline

 

#20 2007-05-29 08:45:04

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Co zjadły młode bociany? (2007)

Bardzo dziękujemy w wszystkie wpisy o pokarmie.
Prosze podawać to tak jak czyni część z Was
- godzina,
- jaki pokarm (jeśli widać),
- jak duży (orientacyjnie ile cm) i
- ile (również jak nie da radę w sztukach to w przyblizeniu).
Mamy bardzo rzadką szansę zebrać porządne dane o pokarmie bocianów dzięki kamerze i Waszej pomocy! .

pozdrawiam i z góry dziękuję za trzymanie się takiego standardu
Paweł T. Dolata

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora