Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#21 2009-06-17 00:40:46

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Pisklęta wszystkich bocianów z czasem dorastania zaczanają zostawać same na gnieździe. Gdy nie jest już im potrzebne stałe ogrzewanie przez dorosłych, rodzice odlatują, także z tej racji, że młode potrzebują większej ilości pokarmu a i same muszą się pożywić. Najczęściej rejon żerowania (a więc także poszukiwania pokarmu dla młodych) nie jest zbyt daleko od gniazda - w przypadku Przygodzic są to okolice stawów Trzcieliny w Dolinie Baryczy. Często też rodzic znajduje się (stoi) obok gniazda (tu akurat na niewidocznym dla kamery mniejszym kominie oddalonym o parę metrów), nieraz (w innych znanych mi przypadkach) siedzi obok na słupie lampy drogowej, mając tym bezpośredni wgląd na młode i to, co dzieje się w gnieździe.
W wielu przypadkach, gdy młode dorastają, w gnieździe robi się ciasno i dorosłe nieraz budują obok właściwego gniazda tzw "letnie gniazdo" (zawsze blisko i widokiem na młode). Podobne zdarzenie można było zaobserwować latem 2008r. u naszych boćków (czyt. temat "Letnie gniazdo Przygody i Dziedzica":   http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?id=337). 

Pozdrawiam
Eva Stets

ladycrash napisał:

Witam,
Przeglądając dziś czat bociani z Warszewa mój wzrok przykuło jedno pytanie tamtejszej forumowiczki.
A mianowicie: dlaczego młode bociany zostają same w gnieździe? Czy bociani rodzice są wtedy gdzieś w pobliżu w tym czasie? Czy małym nic nie zagraża gdy są tam same?
Mnie to szczerze mówiąc tez to zaciekawiło:)

Offline

 

#22 2009-06-20 13:43:52

anubis60

Użytkownik

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2009-04-15
Posty: 184

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

20.06.2009

Pytanie do naszych ekspertów dot. latania. Najpierw, podobnie jak w roku ubiegłym, rozwijanie skrzydeł i podskoki w miejscu, a potem pierwsze loty. I teraz problem o jakim myślę. Kiedy bliźniaki zaczną opuszczać gniazdo, podlatywać za rodzicem np. na łąkę, to czy Czwartek nie będzie chciał robić tego samego, nie spróbuje lecieć za nimi, a nie mając jeszcze takich umiejętności - spadnie?

Drugie pytanie z innej beczki. Czy pisklakom grozi jakieś niebezpieczeństwo kiedy zostają same w gnieździe? Czy w okolicy Przygodzic są ptaki drapieżne? Czy zdarzają się takie wypadki, że taki ptak zaatakuje z powietrza gniazdo i pisklaki?

Pozdrawiam
Andrzej

Ostatnio edytowany przez anubis60 (2009-06-20 14:04:43)

Offline

 

#23 2009-06-20 15:14:56

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

1. Być może będzie próbował, ale ta różnica wieku się zaciera. Gdyby jednak poleciał nie będąc gotowym na aktywny lot będzie na tyle duży, że bezpiecznie wyląduje na ziemi, a gdyby nie wrócił do gniazda, dorosłe będą go karmić poza gniazdem. Jednak bardziej prawdopodobne jest to, że któryś bocian podczas podskakiwania zostanie porwany przez podmuch wiatru i nie będzie umiał wlecieć na gniazdo.

2. Bezbronnym pisklakom zawsze grozi jakieś niebezpieczeństwo, ale im są większe tym mniej niebezpieczeństw i stają się coraz bardziej samodzielne. W okolicy mamy całą plejadę ptaków szponiastych (chyba o to chodzi, nowa nazwa systematyczna, ponieważ ptakami drapieżnymi są także same bociany, gdyż uprawiają drapieżnictwo), jednak chyba tylko bieliki są w stanie zaatakować podrośnięte pisklaki, a jak wiadomo one preferują bardziej ustronne miejsca. Przy mniejszych pisklakach i jajkach problemem są sroki i obce bociany, które atakują gniazda- stąd biorą się bocianie walki. Mimo, że my bocianów nie widzimy, one dobrze widzą gniazdo i okolice i w razie potrzeby potrafią szybko zareagować. Większym problemem są ssaki, a w szczególności kuny, które potrafią zabić duże pisklaki, a aktywne są szczególnie nocą, gdy ich nie widać, są one dużo zwinniejsze od ptaków i łatwo sobie z nimi radzą.

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

anubis60 napisał:

20.06.2009

Pytanie do naszych ekspertów dot. latania. Najpierw, podobnie jak w roku ubiegłym, rozwijanie skrzydeł i podskoki w miejscu, a potem pierwsze loty. I teraz problem o jakim myślę. Kiedy bliźniaki zaczną opuszczać gniazdo, podlatywać za rodzicem np. na łąkę, to czy Czwartek nie będzie chciał robić tego samego, nie spróbuje lecieć za nimi, a nie mając jeszcze takich umiejętności - spadnie?

Drugie pytanie z innej beczki. Czy pisklakom grozi jakieś niebezpieczeństwo kiedy zostają same w gnieździe? Czy w okolicy Przygodzic są ptaki drapieżne? Czy zdarzają się takie wypadki, że taki ptak zaatakuje z powietrza gniazdo i pisklaki?

Pozdrawiam
Andrzej

Offline

 

#24 2009-06-24 18:09:36

bina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 18

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Być może moje pytanie jest infantylne, ale dlaczego młode bocianki często żałośnie piszczą. Czy to z powodu głodu? Czy rodzice są w stanie nakarmić je do syta? Młode po posiłku często dalej kwilą.

Offline

 

#25 2009-06-24 18:34:34

 Damka_Pik

Użytkownik

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-06-26
Posty: 1901

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

bina napisał:

Być może moje pytanie jest infantylne, ale dlaczego młode bocianki często żałośnie piszczą. Czy to z powodu głodu? Czy rodzice są w stanie nakarmić je do syta? Młode po posiłku często dalej kwilą.

Myślę, że najczęściej kwilą właśnie z powodu głodu. Deszczowa pogoda najwyraźniej nie sprzyja polowaniu. Gryzonie kryją się w norach, a rodzicom udaje się zdobywać przeważnie tylko dżdżownice, które nie zaspokajają potrzeb kalorycznych takich podrośniętych bocianków - choćby z powodu niewielkiej objętości takich dań.

Offline

 

#26 2009-06-25 08:21:57

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Głosy piskląt - "żebrania" czy "proszenia" o pokarm ("kwilenie") - są po prostu u bocianów (u ptaków wróblowych są to otwarte dzioby w jaskrawych kolorach) sygnałem dla rodziców, stymulującym je do karmienia. Wydają je przy każdym karmieniu, więc wcale nie muszą oznaczać głodu. A ten "żałosny" ton to zapewne kolejna "sztuczka" Natury, by skutecznie doprosić się pokarmu. Pewnie racja z tym, że jeśli po karmieniu dalej proszą, to było im mało, ale nawet wtedy nie wiem, czy są głodne, czy po prostu chciałyby repetę, czy działa mechanizm, by prosić jak najwięcej, to się więcej dostanie.

Dodatkowym bodźcem do karmienia boćków, szczeg. u małych piskląt, jest dotykanie przez nie dziobami dzioba rodzica.

Damka_Pik napisał:

bina napisał:

Być może moje pytanie jest infantylne, ale dlaczego młode bocianki często żałośnie piszczą. Czy to z powodu głodu? Czy rodzice są w stanie nakarmić je do syta? Młode po posiłku często dalej kwilą.

Myślę, że najczęściej kwilą właśnie z powodu głodu. Deszczowa pogoda najwyraźniej nie sprzyja polowaniu. Gryzonie kryją się w norach, a rodzicom udaje się zdobywać przeważnie tylko dżdżownice, które nie zaspokajają potrzeb kalorycznych takich podrośniętych bocianków - choćby z powodu niewielkiej objętości takich dań.

Offline

 

#27 2009-07-07 16:12:06

 igo

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-02
Posty: 185

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Justyna napisał:

10.59 - Wydarzyła się dziwna sytuacja na gnieździe. Dorosły bocian wleciał z impetem na gniazdo depcząc jednego z bocianków. Początkowo myślałam, że to rodzic, który nie wyrobił lądując, ale jeden z bocianków nagle się położył, a pozostałe patrzyły na niego jakoś dziwnie. Dorosły bocian popatrzył na nie i dziobnął jednego z bocianków, który rzucił się na niego i dorosły odleciał. Pewnie to był intruz, który już wcześniej latał nad gniazdem denerwując rodziców.
11.10 - Znów atak intruza, przeleciał nad bociankami, jeden rzucił się na niego broniąc rodzeństwo.

Filmik (magdekk): http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 953#p17953

Na podstawie tego zajścia w gnieździe ciekaw jestem w jaki sposób młode boćki rozróżniają jaki bocian / swój czy obcy / przylatuje do gniazda ?

Offline

 

#28 2009-07-07 20:59:25

 paniusia

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 255

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Dzisiaj w gnieździe miał miejsce atak obcego bociana na młode bocianki przebywające same w gnieździe (link do filmu w poście "igo" powyżej). Czy osłanianie najmłodszego bocianka przez starsze miało na celu jego ochronę, czy wynikało z przypadkowego ustawienia się ptaków w momencie ataku?

Offline

 

#29 2009-07-07 22:45:03

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Zapewne ma na to wpływ mało znany nam instynkt, jaki można zauważyć np wśród tysiecy pingwinów, które (w tym przypadku dorosłe) bezbłędnie trafiają do swoich młodych. Kolejną rzeczą może być samo zachowanie obcego - jak opisała Justyna i co widać także na filmiku Magdy - obcy bocian zaraz po przylocie dziobnął jedno z młodych. Ale i bez tego, sądzę, że jakoś rozróżniają i wiedzą, że ich rodzic jest tym właściwym.

igo napisał:

Justyna napisał:

10.59 - Wydarzyła się dziwna sytuacja na gnieździe. Dorosły bocian wleciał z impetem na gniazdo depcząc jednego z bocianków. Początkowo myślałam, że to rodzic, który nie wyrobił lądując, ale jeden z bocianków nagle się położył, a pozostałe patrzyły na niego jakoś dziwnie. Dorosły bocian popatrzył na nie i dziobnął jednego z bocianków, który rzucił się na niego i dorosły odleciał. Pewnie to był intruz, który już wcześniej latał nad gniazdem denerwując rodziców.
11.10 - Znów atak intruza, przeleciał nad bociankami, jeden rzucił się na niego broniąc rodzeństwo.

Filmik (magdekk): http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 953#p17953

Na podstawie tego zajścia w gnieździe ciekaw jestem w jaki sposób młode boćki rozróżniają jaki bocian / swój czy obcy / przylatuje do gniazda ?

Offline

 

#30 2009-07-07 23:00:45

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Myślę, że "ochrona" najmłodszego była przypadkowym ustawieniem bocianów. Dorosłe chronią swoje młode przed intruzami, walczą (tak samo samce jak i samice) przede wszystkim o gniazdo, by nie zostało ono zajęte przez obcego bociana. Ich młode (lub jaja) też są "częścią" gniazda (a więc tego, co należy do prawowitych właścicieli). Nie przekładając ludzkich uczuć - także młode gdy dorastają, czują gniazdo jako swoją własność, przyjmując pozycję obronną (podobną do dorosłych). W konkretnym przypadku młode właśnie taką pozycję przyjęły, tak więc ochrona trzeciego była najprawdopodobiej jedynie chwilą reakcji by bronić swego gniazda (odstraszyć intruza) a nie chronić trzeciego boćka.

paniusia napisał:

Dzisiaj w gnieździe miał miejsce atak obcego bociana na młode bocianki przebywające same w gnieździe (link do filmu w poście "igo" powyżej). Czy osłanianie najmłodszego bocianka przez starsze miało na celu jego ochronę, czy wynikało z przypadkowego ustawienia się ptaków w momencie ataku?

Offline

 

#31 2009-07-21 14:16:11

 Barbarka

Użytkownik

Skąd: Górny Śląsk - Opolszczyzna
Zarejestrowany: 2009-05-15
Posty: 1057

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Dzisiaj o godzinie 12:56 byłam świadkiem, jak w gnieździe w Tarnowskich Górach starszy młody (ok. 4-5 dni) zaatakował lądującego z lotu, młodszego bocianka (vide poniższy link). Podziobał go do krwi! Wiem że z natury rzeczy, jako (jednak) sporo starszy, ma pozycję dominanta. I nasuwa mi się pytanie, co mogło być powodem takiej agresji i czy znane są takie przypadki krwawej agresji między bocianim rodzeństwem w gnieździe. I to w 10 tygodniu życia, kiedy zaczynają latać, i być bardziej niezależne od rodziców (no, nie do końca, jeżeli chodzi o pokarm, to konkurencja jednak rośnie).

http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … d=366&p=12

Ostatnio edytowany przez Barbarka (2009-07-21 14:18:42)

Offline

 

#32 2009-07-22 07:58:03

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Jest to bardzo rzadkie zachowanie między młodymi z tego samego lęgu. Co do przyczyn, to bardzo trudno je ustalić, bo przecież nie znamy emocjonalnych i psychicznych podstaw takiego zachowania, ani nawet ich dokładnych okoliczności (np. czy boćki były głodne, czy najedzone). Możliwy jest nawet taki powód, że mając doświadczenie z nalatującymi na gniazdo intruzami, starszy bocian omyłkowo potraktował tak młodszego, który zachował sie dla niego "dziwnie" (bo jak stał czy siedział wraz z nim w gnieździe to go nie atakował).

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP

Barbarka napisał:

Dzisiaj o godzinie 12:56 byłam świadkiem, jak w gnieździe w Tarnowskich Górach starszy młody (ok. 4-5 dni) zaatakował lądującego z lotu, młodszego bocianka (vide poniższy link). Podziobał go do krwi! Wiem że z natury rzeczy, jako (jednak) sporo starszy, ma pozycję dominanta. I nasuwa mi się pytanie, co mogło być powodem takiej agresji i czy znane są takie przypadki krwawej agresji między bocianim rodzeństwem w gnieździe. I to w 10 tygodniu życia, kiedy zaczynają latać, i być bardziej niezależne od rodziców (no, nie do końca, jeżeli chodzi o pokarm, to konkurencja jednak rośnie).

http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … d=366&p=12

Offline

 

#33 2009-07-22 22:37:20

kawia

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-06-08
Posty: 1188

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Dwa pytania: zaobserwowałam, że codziennie ok 22, przed zasnięciem, młode dość długo ale niezbyt głosno kwilą. To takie wieczorne rozmówki. Mlode wtedy sa spokojne, niegłodne, wiec to pogadywanie chyba nie ma żadnej innej funkcji poza komunikacyjną. Czy tak jest?
Czy skubanie sie wzajemne przez bociany (głównie robi to Przygoda, ale już i niektóre młode też) to rodzaj pieszczoty, czy jednak iskanie?

Offline

 

#34 2009-07-23 10:23:57

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Coraz częściej na Wasze pytania muszę odpowiadać "nie wiem" lub "chyba" - są coraz bardziej szczegółowe i pokazujące dużą wiedzę o bocianach - szczególnie jeśli dotyczą przyczyn pewnych zachowań, co wymagałoby wniknięcia w bocianie mózgi albo długich i szczegółowo ukierunkowanych eksperymentów.

1. Kwilenie przed snem zapewne ma funkcję komunikacyjna, ale może to i ostatnia w dniu próba wyproszenia pokarmu od rodziców. Nie muszą być przy tym głodne - to po prostu nawyk, a lepsze jedzonko (więcej) jest wrogiem dobrego.

2. Tu są dobre dane o ssakach: iskanie ma funkcję sanitarną (usuwanie brudu i pasożytów, porządkowanie upierzenia), ale i bardzo ważną socjalną, utrzymującą więź w rodzinie. U bocianów jest tak samo.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP

kawia napisał:

Dwa pytania: zaobserwowałam, że codziennie ok 22, przed zasnięciem, młode dość długo ale niezbyt głosno kwilą. To takie wieczorne rozmówki. Mlode wtedy sa spokojne, niegłodne, wiec to pogadywanie chyba nie ma żadnej innej funkcji poza komunikacyjną. Czy tak jest?
Czy skubanie sie wzajemne przez bociany (głównie robi to Przygoda, ale już i niektóre młode też) to rodzaj pieszczoty, czy jednak iskanie?

Offline

 

#35 2009-07-29 19:24:20

 AnkazReading

Moderator

Skąd: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Dwa pytania:
1. forumowicze czasami okreslaja taka poze bociania, jaka przybral srodkowy mlody na wklejonym tu zdjeciu, jako przysiad "na kolankach".  Czy to jednak nie jest przysiad na pietach? Takze byla mowa o zauwazaniu obraczki "nad kolanem". Wydaje mi sie, ze jednak ten staw, anatomicznie biorac, to bociania pieta, bo ptaki, zdaje sie, chodza na samych paluszkach, a nie calej stopie, ktorej kosci sa bardzo wydluzone. Czy mam racje, czy nie?

http://img187.imageshack.us/img187/6417/drzemkah.th.jpg

Nota bene, zaraz po zrobieniu powyzszego zdjecia widzialam, jak jeden z lezacych przeciagnal szyje i najwyrazniej szeroko ziewnal! No coz, musial zmeczyc sie kilkugodzinnymi lotami (nie probuje antropomorfizowac , ale jednak dla mnie to przypomnienie, ze w przyrodzie "wszyscysmy bracia")

2. Obejrzalam dopiero co filmik Nupi z powitalnego grupowego klekotania naszych mlodych po dlugiej nieobecnosci w gniezdzie. Spodziewalabym sie, ze akustyczny efekt klekotania powstaje mechanicznie, przez "klapanie" dziobem (ktos okreslil to jako "kastaniety") - tymczasem wcale takiego "klapania na filmiku nie widze, wiec  czyzby klekot  pochodzil z samej krtani? W jaki sposob? (Malo, ze nie wiadomo tak zupelnie, jaka wlasciwie jest mechanika kociego mruczenia, to czyzby byla to jeszcze jedna zagadka przyrody:  Czym klekoce bocian?)

Offline

 

#36 2009-07-29 22:33:15

kawia

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-06-08
Posty: 1188

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

@Anka z Reading. Tez chciałam zapytac o klekoty! Ziewanie widywałam kilka razy zwłaszcza w czasie wysiadywania, chyba sie bocki nudziły Kapitalne!

A pytanie mam takie - dlaczego młode teraz się przy jedzeniu tak wspomagają skrzydłami, jak były młodsze, jadły dużo spokojniej, teraz juz czyste szaleństwo z tymi trzepotami - czy im to pomaga w utrzymaniu równowagi, czy strasza się nawzajem? Bo że siadają, to dla wygody, ale to machanie? Mnie by się wydawało, że raczej przeszkadza, niz pomaga.

Offline

 

#37 2009-07-31 09:45:07

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

ad. 1.

Ma Pani zupełną rację, to co wygląda i opisujemy powszechnie jako "kolano" to anatomicznie pięta, a dokładnie "staw goleniowy". Dlatego oficjalnie mówi się, że obraczki typu ELSA są na goleni (powyżej stawu goleniowego), a starszego typu metalowe - na skoku (powyżej stawu skokowego).

ad. 2.

Mechanizm powstawania głosu to faktycznie praca krtani, dlatego bocian może klekotać tylko z odgiętą do tyłu szyją, gdy właściwie ustawia mechanizm krtani. Sam odgłos jednak wydają rogowe połówki (szczęki) dzioba, dlatego klekotanie malych piskląt bocianów jest bardzo mało słyszalne, gdyż dzióbki są jeszcze zbyt miękkie.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

AnkazReading napisał:

Dwa pytania:
1. forumowicze czasami okreslaja taka poze bociania, jaka przybral srodkowy mlody na wklejonym tu zdjeciu, jako przysiad "na kolankach".  Czy to jednak nie jest przysiad na pietach? Takze byla mowa o zauwazaniu obraczki "nad kolanem". Wydaje mi sie, ze jednak ten staw, anatomicznie biorac, to bociania pieta, bo ptaki, zdaje sie, chodza na samych paluszkach, a nie calej stopie, ktorej kosci sa bardzo wydluzone. Czy mam racje, czy nie?

http://img187.imageshack.us/img187/6417/drzemkah.th.jpg

Nota bene, zaraz po zrobieniu powyzszego zdjecia widzialam, jak jeden z lezacych przeciagnal szyje i najwyrazniej szeroko ziewnal! No coz, musial zmeczyc sie kilkugodzinnymi lotami (nie probuje antropomorfizowac , ale jednak dla mnie to przypomnienie, ze w przyrodzie "wszyscysmy bracia")

2. Obejrzalam dopiero co filmik Nupi z powitalnego grupowego klekotania naszych mlodych po dlugiej nieobecnosci w gniezdzie. Spodziewalabym sie, ze akustyczny efekt klekotania powstaje mechanicznie, przez "klapanie" dziobem (ktos okreslil to jako "kastaniety") - tymczasem wcale takiego "klapania na filmiku nie widze, wiec  czyzby klekot  pochodzil z samej krtani? W jaki sposob? (Malo, ze nie wiadomo tak zupelnie, jaka wlasciwie jest mechanika kociego mruczenia, to czyzby byla to jeszcze jedna zagadka przyrody:  Czym klekoce bocian?)

Offline

 

#38 2010-03-28 17:30:18

 Piotr J.

Zbanowany

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-27
Posty: 1813

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

W zeszłym roku, gdy bociany kończyły akt miłosny, wyrażały swoje zadowolenie wspólnym klekotaniem. Odchylały głowy mocno w tył i klekotały. W tym roku, u tej pary raczej to się nie zdarza. Dlaczego jest taka różnica w zachowaniu się ptaków?

Offline

 

#39 2010-03-31 14:57:57

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Może to po prostu wynikać z różnic w zachowaniu poszczególnych osobników, pewnie są bociany ciche i hałaśliwe, jak i ludzie . Z moich obserwacji wynika, że klekot wydają bociany częściej przy ładnej pogodzie, a w tym roku miały jej mało. Pewnie z czasem się doczekamy.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP

piotrek94b napisał:

W zeszłym roku, gdy bociany kończyły akt miłosny, wyrażały swoje zadowolenie wspólnym klekotaniem. Odchylały głowy mocno w tył i klekotały. W tym roku, u tej pary raczej to się nie zdarza. Dlaczego jest taka różnica w zachowaniu się ptaków?

Offline

 

#40 2010-05-17 19:41:09

 Angelika

Zbanowany

Skąd: Darłowo
Zarejestrowany: 2009-06-17
Posty: 364
WWW

Re: Jakie jest zachowanie bocianów na gnieździe?

Moje pytanie dotyczy akcji ratowania piskląt z zalanego przez deszcz gniazda. Dlaczego Dziedzic wyrzucił młode? Wcześniej też były akcje ratownicze, ludzie dotykali pisklaków, a tu taka tragiczna sytuacja.

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora