Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2009-02-23 17:55:56

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Ręce precz od kormoranów – petycja

Ręce precz od kormoranów – petycja.


Jeszcze 40 lat temu kormoran czarny (Phalacrocorax carbo) był gatunkiem rzadkim i zagrożonym wyginięciem. Przez dziesiątki lat tępiono go wszelkimi sposobami jako szkodnika rybackiego, co doprowadziło niemal do zagłady gatunku. Dopiero objęcie kormorana ochroną w ramach unijnej Dyrektywy Ptasiej z 2 kwietnia 1979 o ochronie dziko żyjących ptaków zahamowało proces zanikania gatunku a nawet spowodowało wyraźny wzrost jego liczebności.
Niestety, ostatnio europejskie lobby wędkarskie podjęło kampanię na rzecz zniesienia ochrony kormoranów, czyli nazywając rzecz po imieniu – w celu wyjęcia ich spod prawa i umożliwienia eksterminacji gatunku jako konkurenta wędkarzy .
Vogelbescherming Vlaanderen (Flamandzkie Towarzystwo Ochrony Ptaków) z Belgii występuje przeciwko działaniom lobby wędkarskiego i podejmuje działania na rzecz zachowania ochrony kormoranów. W tym celu przygotowana została specjalna petycja skierowana do Parlamentu Europejskiego. Belgijscy ornitolodzy zwracają się z prośbą o jej rozpowszechnienie i podpisywanie do wszystkich przyrodników, stowarzyszeń i osób prywatnych w Europie.
Na stronie Flamandzkiego Towarzystwa Ochrony Ptaków http://www.vogelbescherming.be znajduje się informacja o petycji http://www.vogelbescherming.be/site/ind … Itemid=168  w języku holenderskim, angielskim, niemieckim i francuskim, która  otwiera się po kliknięciu w chorągiewkę.

Dla ułatwienia podaję bezpośredni link do petycji (w j. angielskim): http://www.vogelbescherming.be/site/ind … ver-engels Kolejne rubryki do wypełnienia to: nazwisko, imię, ulica, nr domu, kod, miasto, kraj (do wyboru z listy), adres mailowy. Ostatnia ramka to nasza zgoda na wykorzystanie naszych danych przez Towarzystwo do celów informacyjnych w tym do informowania nas o dalszych losach petycji.

Do dzisiaj pod petycją zebrano 8.790 podpisów.

Warto wiedzieć, że 15. 03. 2007 Parlament Europejski przyjął Rezolucję w sprawie wiosennego odstrzału i odłowu ptaków wędrownych na Malcie, co było m.in. efektem petycji Flamandzkiego Towarzystwa Ochrony Ptaków podpisanej przez 300 000 osób z całej Europy.

Ostatnio edytowany przez Zbychur (2009-02-23 18:22:52)

Offline

 

#2 2009-02-23 19:15:33

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

W rejonie Delty Evros, gdzie mieszkam widuję kormorany przez cały rok - to piękne ptaki, naprawdę (fot.). Zal by było pozwolić na wstrzymanie ochrony tych ptaków.

http://img187.imageshack.us/img187/6757/kormorany.th.jpg

Petycję o zachowaniu ochrony kormoranów oczywiście podpisałam a informację przekazałam znajomym tak w Polsce jak i w Grecji - warto walczyć o takie sprawy.

Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Offline

 

#3 2009-02-23 19:20:57

 Damka_Pik

Użytkownik

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-06-26
Posty: 1901

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Przykro mi, panowie wędkarze (a może i nie ) - dorzuciłam swój podpis! Popieram tylko zdrową konkurencję!

Offline

 

#4 2009-02-23 21:43:42

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Zachęcam wszystkich do podpisania tej petycji, jeśli tego nie zrobimy znajdą się inni ludzie, którym będą przeszkadzać inne ptaki. Jeśli damy im palec będą chcieli całą ręke!!! NIE POZWÓLMY NA TO! Ja już się podpisałem

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

Offline

 

#5 2009-02-24 14:59:39

BABCIA Mariola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-05-06
Posty: 1165

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Witajcie Kochani
Petycję w sprawie ochrony kormoranów podpisalam i wysłałam.
A tak sobie myślę, jacy to ludzie są głupi. Jak się w jednym miejscu zachwieje równowagę w przyrodzie to i reszta się zawali.  Takie eksperymenty już były. Wycinano lasy a z nimi wszystko co żyja. I co ? Wielkopolska nam stepowieje, w Ameryce też nie lepiej.
Jak się nie weźmiemy do odbudowy przyrody to zginiemy albo się zmumifikujemy zanim nastąpi koniec świata.
Pozdrawiam, cześć
Mariola

Offline

 

#6 2009-02-24 15:39:17

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4080
WWW

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

"Ręce precz od kormoranów!" Bardzo zgrabne hasło, no bo jak potem wytłumaczymy dzieciom, o czym właściwie śpiewał Szczepanik... Petycję naturalnie podpisałam.


* * *

Offline

 

#7 2009-02-24 18:55:12

cel-cia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 914

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

W woj.pomorskim( Zatoka Pucka,Półwysep Helski,Powiat Kościerski) jest spora ilość  kormoranów.Znam takie miejsca gdzie opanowaly obszary lasów i jezior.Niestety znam też "wędkarzy",którzy próbują z nimi walczyć. ALE NIE ZABIJAJĄ ICH, ustawiają różne straszaki,jednak mądre ptaki już tak się do nich przyzwyczaiły,że nie robi to na nich większego wrażenia.
Oczywiście wysłałam petycję i podpisałam się pod nią.Zachęciłam również moich znajomych.Pozdrawiam celcia

Offline

 

#8 2009-02-24 19:10:28

mamajka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-05-10
Posty: 377

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Podpisalam, wyslalam. Pozdrawiam Maja

Offline

 

#9 2009-02-24 19:16:56

ekar

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-12
Posty: 328

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Przykro mi czytać o tym, że europejskie lobby wędkarskie /bardziej pasowałoby mięsiarskie/ chce znieść ochronę tych pięknych ptaków. Sama jestem wędkarzem ale żadne ptaki i zwierzęta nie przeszkadzają mi w uprawianiu tego sportu. Będąc nad wodą mam możliwość podziwiać i cieszyć się, że mamy taką piękną przyrodę. Petycję oczywiście podpisałam.
Pozdrawiam serdecznie

Offline

 

#10 2009-02-24 20:19:42

 wladek12

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 8451

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Wysłałem sprzeciw. Człowiek to przecież największy szkodnik na tym świecie i Kosmos też uda mu się zniszczyć.


😄👍🌞.  Miłych dni życzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#11 2009-02-24 21:11:53

Jacek P.

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-18
Posty: 41

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Podpisane, wysłane i rozreklamowane.
A swoją drogą to dziwny ludek ci wędkarze. Ryby złapane fotografują i wypuszczają (bo nie sa barbarzyńcami), a do kormorana zamiast aparatem to celują dubeltówką...
Podczas zimowego liczenia ptaków na Warcie na odcinku 18 km widziałem 19 kormoranów. Parę lat temu najwyżej 1- 2.

Offline

 

#12 2009-02-25 06:35:03

BABCIA Mariola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-05-06
Posty: 1165

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

i  c.d. mojej wypowiedzi
Gdyby rybacy występowali przeciw kormoranom to może mieli by trochę racji, bo maleją ich połowy stanowiące źródło utrzymania.
Ale wędkarze? Przecież oni tylko uczą pływać robaki i mogą korzystać z łowisk nie zagrożonych przez kormorany.

Offline

 

#13 2009-02-25 08:07:26

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Dziękuję za podpisy pod petycją i wpisy tutaj. Również podpisałem tę petycję i zachęcam innych miłośników przyrody do tego. Jeśli będzie to konieczne, to Natura znajdzie sama sposób, by ograniczyć liczebność kormoranów.

Paweł T. Dolata

Offline

 

#14 2009-02-25 10:33:51

luka0208

Użytkownik

126839
Call me!
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2008-07-02
Posty: 15

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Podpisane i przesłane dalej . Tata zaraził mnie pasją wędkowania ale jeździłam z nim tylko po to by podziwiać przyrodę =P. Jeśli wędkarzom przeszkadzają kormorany to niech jeżdżą na łowiska gdzie ich nie ma. I problem mają z głowy.  Pozdrawiam

Offline

 

#15 2009-02-25 12:09:14

belcia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 727

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Podpisałam petycję, ratujmy te ptaki! Rozesłałam znajomym tę informację z nadzieją o wsparcie

Ostatnio edytowany przez belcia (2009-02-25 12:22:28)


Aby samemu stać się lepszym nie musisz czekać na lepszy świat.
Phil Bosman

Offline

 

#16 2009-02-25 14:03:55

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Dzisiaj pod petycją 8.850 podpisów. Nie wspomniałem o tym w moim poście, ale oczywiście też ją podpisałem

Offline

 

#17 2009-02-25 14:15:58

plastyka

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-07-30
Posty: 32

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Witam wszystkich,
petycję oczywiście podpisałem i wysłałem :-)
Pozdrawiam

Offline

 

#18 2009-02-26 18:31:24

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Witam,
oczywiście petycję podpisałam oraz przesłałam ją 72-u moim znajomym do podpisania.
Pozdrawiam serdecznie


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#19 2009-02-26 21:34:34

Eluna

Użytkownik

Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2007-06-05
Posty: 20

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Podpisałam
I powiem Wam, że jest mi trochę wstyd. Spytacie czemu ? Jestem wędkarzem. Nie za siebie, bo nigdy mi nie przyszło do głowy, że jakiś ptak może być szkodnikiem. Ale za innych wędkarzy a w sumie ja się przecież do nich zaliczam.
Do tej pory uczyłam zbierania żyłek. Pora na dalsze uświadamianie.
Pozdrawiam

Offline

 

#20 2009-02-27 20:37:46

altertomek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-12-31
Posty: 6

Re: Ręce precz od kormoranów – petycja

Cześć.
Widywałem tak zmasakrowane kolonie kormoranów, jakich nie widuje się w mediach... nawet tematycznych. Kompleks Stawno w dolinie Baryczy, zbiornik Jeziorsko, Przygodzice - dol. Warty.
Ludzie są ważniejsi, niż ptaki, ale nie ich bezrefleksyjna chuć. Czczenie bogini matki Ziemi może nie jest najlepszym wyjściem ale czczenie boga bezwarunkowego zysku...  Próbuję dotrzeć do źródła.
Kormorany naprawdę zżerają (?!) wiele, ale to normalne. My jesteśmy w tej dziedzinie i tak bezkonkurencyjni... Chociaż nie jesteśmy mniej ważni od ptaków. To na pewno. Potrzeba rozsądku, wpływów, pieniędzy, lobby, i... Twojego podpisu. Jest opcja zdrowego współistnienia. Tylko znajdźmy ją i zrealizujmy !

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora