Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#21 2008-12-03 14:29:01

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Dzięki Agata za wpis. Proszę o dalsze wpisy co z nim.

Godzinę temu dzwoniła do mnie w sprawie tego boćka poznańska Gazeta Wyborcza, więc pewnie będzie tam o nim. Podałem możliwe przyczyny obecności u nas o tej porze (np. zranienie, osłabienie), przy czym jedna Pani Red. bardzo przypasowała - ogólne ocieplenie i świadoma decyzja boćka by zimować u siebie na wzór tych z Niemiec i Hiszpanii - bo mają właśnie w Poznaniu Szczyt Klimatyczny.

Podałem też co robić (to co pisze Agata - monitorować sytuację), a w razie czego oddać do Ptasiego Azylu przy ZOO Poznań.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Klekotka napisał:

28.11.2008 godz. 6:58

W Cerekwicy k. Poznania - droga wojewódzka nr 184 Poznan-Szamotuły - widziałam bociana w gnieździe.
Stan ptaka .... "na oko" dobry. Stal na jednej nodze. Temperatura powietrza była dodatnia. Brak śniegu. Brak obrączki.
Wiem, że pomieszkuje tam od kilku dni i jest nadal.
Mam go na oku.

Offline

 

#22 2008-12-07 17:07:18

anin_821

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-07
Posty: 19

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Nasz bociek z Granowca żyje. Wiele osób widziało go jak chodzi po łąkach całego Granowca i szuka pożywienia. Jedna z uczennic z VI klasy, widziała go jak przez kilka dni chodził na łące obok jej domu, pod lasem. Rankami juz też tam był, a to przecież około 2km od jego gniazda.
Pewnego dnia zjawił się też w innym miejscu, chodząc za traktorem.
Na razie nie ma wielkich mrozów, więc sobie jakoś radzi, mam nadzieje, że tak będzie dalej.

Niżej kilka zdjęć z opisanych obserwacji:

http://img258.imageshack.us/img258/977/obraz009sb3.th.jpg  http://img258.imageshack.us/img258/2107/obraz014jt6.th.jpg  http://img216.imageshack.us/img216/3430/obraz018lo2.th.jpg  http://img258.imageshack.us/img258/7053/obraz023mi4.th.jpg

Offline

 

#23 2008-12-10 09:03:08

szarotka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-01
Posty: 33

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Witam!

Wczoraj tj. 09.12.2008 widziałam spacerującego/żerującego bociana białego w okolicach Poznań Gądki ok. godziny 8.10
Była to obserwacja bezpośrednio z pociągu, więc niestety nie mogłam przyjrzeć się bliżej boćkowi.
Pozdrawiam serdecznie:)
Dominika Dolata

Offline

 

#24 2008-12-11 11:37:50

rudzik

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-07-20
Posty: 71

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Cześć

w dzisiejszym poznańskim dodatku do Gazety Wyborczej jest artykuł, o którym wspomina Paweł.

http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001, … _zime.html

Pzdr

Dawid

Offline

 

#25 2008-12-15 10:00:43

Klekotka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-12-03
Posty: 20

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Klekotka napisał:

28.11.2008 godz. 6:58

W Cerekwicy k. Poznania - droga wojewódzka nr 184 Poznan-Szamotuły - widziałam bociana w gnieździe.
Stan ptaka .... "na oko" dobry. Stal na jednej nodze. Temperatura powietrza była dodatnia. Brak śniegu. Brak obrączki.
Wiem, że pomieszkuje tam od kilku dni i jest nadal.
Mam go na oku.

Wczoraj przejezdzałam przez Cerekwicę o godzinie 16:40 i gniazdo było puste.
Temperatury w mojej okolicy utrzymują się od kilku dni na poziomie:   -1    0    +1
Wybieram się jeszcze raz w środę o godzinie 11. Zabiorę aparat może uda mi się go zastać.

Offline

 

#26 2008-12-15 14:02:29

anin_821

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-07
Posty: 19

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

W czasie weekendu bocian z Granowca znowu pojawiał się na tych samych łąkach, czyli około 2 km od gniazda, w okolicach ulicy Sośnieńskiej(przy polnej drodze do Świecy). Uczennica klasy VI widziała jak chodził po łąkach i szukał pożywienia. 14.12.08r. babcia uczennicy zauważyła, że bocian mimo długich poszukiwań niewiele znalazł i zaniosła mu trochę mięsa. Bocian poskubał mięso i najedzony odleciał.

Offline

 

#27 2008-12-23 11:47:18

Bazyliszek

Użytkownik

Skąd: Ostrzeszów
Zarejestrowany: 2007-05-30
Posty: 37

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Po usilnych próbach udało mi się włączyć. Musiałem się na nowo logować podając nowe hasło bo stare??????
A tak ogólnie to wiem, że jeszcze 1 listopada siedział na gnieździe bocian w Kraszewicach (to wioska w pow. Ostrzeszów, skąd też miałem zgłoszenie do moich obserwacji)) ale losy jego dalsze nie są mi znane.
W głębokim ukłonie.

Offline

 

#28 2008-12-31 10:16:31

altertomek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-12-31
Posty: 6

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Bociek w Józefinie zimuje kolejny rok, rozsądnie dokarmiany przez miejscowych. 26 grudnia widziałem go (a właściwie ją, bo to ponoć samica - informacje z terenu) rano  stojącego na gnieździe. Przed południem próbował żerować (!) na pokrytej śniegiem podmokłej łące. Według miejscowego gospodarza poszukuje dżdżownic i to skutecznie,  jeśli tylko ziemia nie jest mocno zmarznięta. Powodzenia!

http://img75.imageshack.us/img75/6729/ccatx5.th.jpg

Offline

 

#29 2008-12-31 11:24:23

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Info podana wyżej przez Tomka (dziękujemy ) dotyczy tej miejscowości pod Kaliszem, i zapewne tego samego bociana, co ubiegłej zimy (post z dnia 17 XII 2007):

Paweł T. Dolata napisał:

Informacje z sąsiadujacego z powiatem ostrowskim powiatu kaliskiego, z okolic zb. Murowaniec.

1) W listopadzie bociana na łące w pobliżu wsi Józefina widział Tomasz Pietrzak, ornitolog z Kalisza.

2) Następna informacja pochodzi od Kasi (kasiaj117@o2), a przekazali mi ją leszczyńscy ornitolodzy dr Krzysztof Kujawa i dr Stanisław Kuźniak z Leszczyńskiej Grupy OTOP (o znakowaniu przez nich i odczytywaniu bocianów piszemy w wątku obrączkarskim):
" Bociana widziałam w piątek 30.11.br, około godziny 15,30 w miejcowości Józefina koło Koźminka, powiat kaliski. Siedział w gnieździe. Wyglądał na "smutnego", zgarbionego i zmarzniętego. Niestety nie mam nic na potwierdzenie tego faktu. Nie wiem czy on nadal tam jest bo widziałam go  przejazdem. Jeżeli coś zauważę to się odezwę i prześlę Panu zdjęcie."

3) Kolejny raz tego samego bociana w tym miejscu widział Tomasz Pietrzak w niedzielę 16 grudnia 2007 r.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
www.pwg.otop.org.pl

a także informacja w poście z 14 I 2008: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 5228#p5228

Offline

 

#30 2009-01-01 13:31:30

anin_821

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-07
Posty: 19

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Dziś byłam przy gnieździe bociana z Granowca, ale nie ma go ani tam, ani też w okolicach. Nie wiem narazie co się z nim dzieje. Po świętach pozbieram wiadomości od dzieci, kto i gdzie go ostatnio widział.
Mam nadzieję, że jakoś przetrzymał mrozy.

Offline

 

#31 2009-01-07 08:22:14

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Informacja z wczoraj, tj. 6.01.2009, od pana Mariusza Puły z serwisu Lubartow24.pl - Dobre strony Lubartowa

"Dzisiaj w Lubartowie zawitał jeden z bocianów, które probowali złapać strażacy. Nie udało się. Być może będzie jeszcze krążył w okolicy lub po prostu odleciał."

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Offline

 

#32 2009-01-07 22:32:16

mj62

Użytkownik

Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2007-06-10
Posty: 10

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Witam,

Dzisiaj w TVP 1 Wiadomości podano info, że boćka tego udało się wreszcie złapać  Został zawieziony do Mini ZOO k/Lublina, gdzie przeczeka do wiosny .

Pozdrawiam
Mirek

Offline

 

#33 2009-01-22 18:00:48

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4080
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Interesuję się bocianami z całego świata, a o boćku z mojego miasta nie wiedziałam i musiałam się tego dowiedzieć dopiero z internetu. Okazało się, że w Wadowicach także zimuje bociek.
http://www.pic-upload.de/thumb/22.01.09/laa14y.jpg

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.wadowice24.pl/na-luzie/cieka … -z-mrozem-
Tam też można przeczytać informację o wadowickim bocianie.


* * *

Offline

 

#34 2009-02-10 11:58:14

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Witam!

Niestety, ów bocian z Kraszewic (wieś gminna w powiecie ostrzeszowskim, woj. wielkopolskie) nie przeżył fali śniegów i mrozów. Do ich nadejścia nocował na gnieździe. Pan Walenty Heliński z Urzędu Gminy Kraszewice - w porozumieniu ze mną - zorganizował dokarmianie boćka odpadami mięsnymi (płucka, itp., a więc właściwym pokarmem), ale ten nie korzystał z wykładanego pokarmu. Dwa-trzy dni po nadejściu fali śniegów przestał się pojawiać na gnieździe. Podejrzewano, że zginął, co się potwierdziło, bo ostatnio martwego bociana znaleziono przy stawie młyńskim w Kraszewicach.

Gospodarz tego gniazda, pan Edmund Zadka, który również martwił sie losem boćka i zabiegał o pomoc dla niego, dostarczył do Urzędu Gminy obrączkę typu ELSA, której wcześniej nie zauważono na nim.

Po numerze obrączki wiadomo, że bocian został oznakowany przeze mnie z ekipą PwG OTOP jako wyrośnięte młode na terenie sąsiedniego powiatu ostrowskiego w 2004 r., dokładnie 2 lipca 2004 r. w gnieździe na jesionie w mieście Odolanów.

Co więcej, spotkałem go także jako lęgowego 16 lipca 2007 r., gdy wychowywał 3 pisklęta na gnieździe we wsi Czarnylas w gminie Przygodzice, czyli ok. 10 km od rodzinnego gniazda.

Według informacji bardzo zainteresowanego bocianami gospodarza gniazda, pana Ryszarda Latonia, wiosną bocian z obrączką pojawił się w Czarnymlesie na krótko, ale potem odleciał. W sezonie gniazdowała tu para bez jego udziału.

Niestety, nie wiadomo czy w Kraszewicach w 2008 r. ów bocian gniazdował, czy pojawił się tam dopiero jesienią. Cały czas tylko znikomy promil dorosłych bocianów w Polsce jest sprawdzany pod kątem posiadania obrączek. Zachęcam do takich obserwacji w najbliższym sezonie wszystkich miłośników bocianów – nie wymaga to żadnych specjalnych środków, do stwierdzenia obecności obrączki na lęgowym bocianie wystarczy lornetka lub prosty cyfrowy aparat fotograficzny (przy obrączce ELSA na goleni starczą dobre oczy) i trochę cierpliwości. Jeśli uda się trafić na bociana z obrączką, należy starać się odczytać jej numer w terenie lub z fotografii (nadające się do odczytu numeru fotki obrączek robiłem zwykłym cyfrowym kompaktem z zoomem 12x). Jeśli numeru nie uda się odczytać, proszę o szybki kontakt ze szczegółami lokalizacji, postaram się by dotarł tam ktoś z kolegów ornitologów z lunetą.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koordynator projektu PwG OTOP "Blisko bocianów"

Bazyliszek napisał:

Po usilnych próbach udało mi się włączyć. Musiałem się na nowo logować podając nowe hasło bo stare??????
A tak ogólnie to wiem, że jeszcze 1 listopada siedział na gnieździe bocian w Kraszewicach (to wioska w pow. Ostrzeszów, skąd też miałem zgłoszenie do moich obserwacji)) ale losy jego dalsze nie są mi znane.
W głębokim ukłonie.

Offline

 

#35 2009-02-16 11:22:23

anin_821

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-07
Posty: 19

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Ja to wcale nie mam pojęcia co się dzieje z naszym bocianem z Granowca i dawno nikt się nie odezwał w tej sprawie. Ludzie przestali się nim interesować, a mnie męczy co sie z nim dzieje. Ostatni raz jest pewne, że widziano go pomiędzy świetami Bożego Narodzenia, podobno wchodził do jakiejś szopy, może ktoś go przygarnął, by przetrwał zimę, ale osoba od której otrzymałam tę informację, nie była pewna gdzie to dokładnie widziała i czy na 100% był to bocian.
Potem ktoś widział jak spłoszył się wybuchami petard przed sylwestrem, no i pewnie na dobre uciekł.
Choć dziwne, bo 2 tygodnie temu jeden z moich uczniów widział bociana za swoim domem, jak szukał na łące pożywienia, a było to jeszcze przed tymi śniegami, które mamy teraz. Obecnie więc nie mam pojęcia gdzie ten bociek się znajduje i czy przetrwał mrozy.
                                                                                                          Ania

Offline

 

#36 2009-02-23 21:04:43

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

W niedzielę 22 lutego sprawdziliśmy z Pawłem T. Dolatą informację o pojawieniu się bociana na łąkach w dolinie rzeczki Leniwa Barycz w pobliżu wsi Rososzyca (gm. Sieroszewice, pow. ostrowski). Bociana niestety nie było, była to pomyłka obserwatora, który pomylił bociana z podobną czaplą siwą. Mimo, że nie był to bocian to i tak bardzo ciekawa obserwacja ponieważ na terenie gminy Sieroszewice jest to pierwsze zimowe stwierdzenie tego gatunku. Jak się okazało czaple były dwie i znajdowały się w przydrożnym rowie, były niesamowicie mało płochliwe, udało nam się kilkakrotnie obok nich przejechać próbując zrobić zdjęcie. Mimo małej odległości 5m nie udało się zrobić dobrego zdjęcia (zbyt ciemno, zdjęcia wyszły rozmazane). Bardzo dziękujemy za informacje, oraz panu Tomaszowi Wojtasikowi za to, że cierpliwie nas transportował.

Zachęcam do wycieczek w teren, już niedługo powinny pojawić się pierwsze bociany, a nawet jeśli nie uda się zobaczyć bociana, to może będzie jakaś inna ciekawa obserwacja . Z doświadczenia wiem, że jak chce się zobaczyć to trzeba wyruszyć w teren, a nie siedzieć w domu . Trochę świeżego powietrza jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

pozdrawiam
Wojtek Kaźmieczak

Offline

 

#37 2009-03-01 21:26:38

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Wątek o jesienno-zimowych obserwacjach bocianów w Polsce zostaje zamknięty do następnej jesieni. Kontynuacja tematu, gdzie można przekazywać informacje o pierwszych obserwacjach bocianów na żywo w tym samym temacie - w wątku pt  "Wiosenne obserwacje bocianów".

Zapraszam do udziału a za przekazanie informacji z góry bardzo dziękuję.

Pozdrawiam
Eva Stets
Administrator foum

Offline

 

#38 2009-09-16 20:14:06

 Magdag

Użytkownik

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2007-04-07
Posty: 1827

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

16 września 2009 godz:13:30 - 16:00

Grupa bocianów białych(5 lub 6 - rózne są relacje)  w Warszawie na Sadybie była  obserwowana przez mieszkańców już od kilku dni. Pojechałam tam w poniedziałek. Widziałam tylko jednego i to dość daleko. Dzisiaj pojechałam jescze raz i niestety znowu widziałam tylko jednego, chociaż obeszłam wielki teren i spędziłam tam 2,5 godz. Mieszkańcy tej części Sadyby mówili mi, że dzisiaj rano widzieli tylko dwa; jednego z obrączką, drugiego bez. Ja widziałam tego nieobrączkowanego.
Bociek zdrowiutki i....żebrak. Szybko nauczył się, gdzie stoją garnki z wodą i gdzie najlepiej się ustawić, żeby dostać coś do dzioba. Ludzie niestety cały czas go dokarmiali mimo, że posiadają wiedzę o zgubnych tego skutkach. Jest to jednak silniejsze od nich. Myślę, że bliżej wieczora mogą się jeszcze jakieś pojawić ale nie mogę w tym czasie tam być. Niestety, jutro ani rano, ani później po południu tez mnie tam nie będzie - obowiązki związane z progeniturą. Jeżeli jednak w godzinach wczesnych po popołudniowych uda mi sie złowić aparatem jeszcze inne bociany, to nie omieszkam wlepić fotek na forum.

Link do postu Kawii, która nadała ten temat na forum http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 230#p20230

Kilka fotek z dnia dzisiejszego - niezbyt udanych, bo coś mi sie działo z aparatem.

http://images48.fotosik.pl/199/5830e2976ffacfb4m.jpg http://images46.fotosik.pl/199/80f5209c64e12936m.jpghttp://images47.fotosik.pl/199/4dc712f1e9d01e87m.jpg http://images45.fotosik.pl/200/f62c6736fc829cc5m.jpg http://images39.fotosik.pl/196/1716d777088c2051m.jpg

Ostatnio edytowany przez magdag (2009-09-16 20:31:24)

Offline

 

#39 2009-09-16 22:33:16

kawia

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-06-08
Posty: 1188

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

O, jak to świetnie, Magdo, że tam pojechałaś! Ja jestem kulawa chwilowo, ale w piatek już się pewnie nadam, tobym wzięła aparat i zobaczyła, jaka jest sytuacja. Wygląda na to, że fachowcy z Ptasiego Azylu wiedzą o problemie (jesli to problem) i byc może nie ma powodu sie przejmować, choć ja sama mam watpliwości, czy bocki dokarmiane nie padną ofiarą psów, których tam, jak na kazdym warszawskim osiedlu zatrzęsienie na pewno.

Offline

 

#40 2009-09-16 23:07:53

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Cieszę się, że na naszym forum są przekazane obserwacje na żywo o boćkach w Warszawie (czyt. wyżej post magdag). Bociany z zasady (gdy nie są na gnieździe) nocują najczęściej na drzewach lub słupach, więc jeśli się nie oswoją, to nie powinny stać się ofiarą psów. W tym przypadku ważne jest zrozumienie ze strony ludzi (jak powiedziano już z warszawskiego Azylu), żeby teraz nie dokarmiać ptaków. Nieprzyzwyczajone do karmienia powinny znaleźć swoją drogę (czyt. także post kawii i link podany do tekstu w Gazecie Stołecznej: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 230#p20230).
Forumowiczom z Warszawy życzę ciekawych obserwacji, mimo wszystko z dużą nadzieją, że boćki nie zabawią tam zbyt długo.

Pozdrawiam
Eva Stets

magdag napisał:

16 września 2009 godz:13:30 - 16:00

Grupa bocianów białych(5 lub 6 - rózne są relacje)  w Warszawie na Sadybie była  obserwowana przez mieszkańców już od kilku dni. Pojechałam tam w poniedziałek. Widziałam tylko jednego i to dość daleko. Dzisiaj pojechałam jescze raz i niestety znowu widziałam tylko jednego, chociaż obeszłam wielki teren i spędziłam tam 2,5 godz. (...)

kawia napisał:

O, jak to świetnie, Magdo, że tam pojechałaś! Ja jestem kulawa chwilowo, ale w piatek już się pewnie nadam, tobym wzięła aparat i zobaczyła, jaka jest sytuacja. Wygląda na to, że fachowcy z Ptasiego Azylu wiedzą o problemie (jesli to problem) i byc może nie ma powodu sie przejmować, choć ja sama mam watpliwości, czy bocki dokarmiane nie padną ofiarą psów, których tam, jak na kazdym warszawskim osiedlu zatrzęsienie na pewno.

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora