Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2007-09-01 09:54:02

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Witam!

Objazd ten zrobiliśmy w czwartek 30 sierpnia, jadąc na obserwacje czapli białych i bocianów czarnych. Tych ostatnich Jerzy Bartuzi widział stado 14 ptaków! Reszta widziała max. 8 (3 żerujące na spuszczonym stawie i 5 krążących), to była część tego samego stada.
Na trasie przez Dolinę Baryczy (gminy Odolanów, Sośnie) oraz Wzgórza Twardogórskie (gminy Twardogóra i Kobyla Góra) tylko jeden raz spotkaliśmy bociany białe - Janina Bartuzi wypatrzyła dwa na gnieździe we wsi Kraszów koło Twardogóry.

pozdrawiam serdecznie
Paweł T. Dolata

Offline

 

#2 2007-10-08 12:33:17

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Przez cały wrzesień nie widziałem bocianów w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego i nie miałem sygnałów o nich.
W piątek i sobotę 5-6 X jednego bociana widział w Odolanowie kolega z PwG OTOP Tomasz Żuk: na gnieździe oraz żerującego na łące w pobliżu. Potwierdziła to też Ania Strychowska. A w niedzielę 7 X widzieliśmy go na gnieździe po drodze na obserwacje w ramach Europejskich Dni Ptaków na stawach Mozdżanów (www.pwg.otop.org.pl). Będę informował czy nadal tam będzie.

Wcześniej przez długi czas po odlocie bocianów na tym gnieździe nie było, Tomasz miał je na oku codziennie w drodze do pracy, mieszkająca w pobliżu Ela Staniewska z PwG OTOP też. Trudno wiec o nim mówić, że "został", raczej tu przyleciał.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Offline

 

#3 2007-12-17 10:03:01

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Tamtego bociana już nie widziano w Odolanowie, ale po paru dniach Tomasz Żuk znalazł resztki bociana nad miejscowymi gliniankami - prawdopodobnie to właśnie ten źle skończył :-((.

Paweł T. Dolata
www.pwg.otop.org.pl

Offline

 

#4 2007-12-17 10:09:08

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Informacje z sąsiadujacego z powiatem ostrowskim powiatu kaliskiego, z okolic zb. Murowaniec.

1) W listopadzie bociana na łące w pobliżu wsi Józefina widział Tomasz Pietrzak, ornitolog z Kalisza.

2) Następna informacja pochodzi od Kasi (kasiaj117@o2), a przekazali mi ją leszczyńscy ornitolodzy dr Krzysztof Kujawa i dr Stanisław Kuźniak z Leszczyńskiej Grupy OTOP (o znakowaniu przez nich i odczytywaniu bocianów piszemy w wątku obrączkarskim):
" Bociana widziałam w piątek 30.11.br, około godziny 15,30 w miejcowości Józefina koło Koźminka, powiat kaliski. Siedział w gnieździe. Wyglądał na "smutnego", zgarbionego i zmarzniętego. Niestety nie mam nic na potwierdzenie tego faktu. Nie wiem czy on nadal tam jest bo widziałam go  przejazdem. Jeżeli coś zauważę to się odezwę i prześlę Panu zdjęcie."

3) Kolejny raz tego samego bociana w tym miejscu widział Tomasz Pietrzak w niedzielę 16 grudnia 2007 r.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
www.pwg.otop.org.pl

Offline

 

#5 2008-01-14 08:48:57

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Świeża info o tym samym boćku z gminy Koźminek w powiecie kaliskim, tym razem od Zbyszka Hudzi, leśnika i fotografika ptaków z Nadleśnictwa Kalisz:

Niedawno Leśniczy z Leśnictwa Rożdżały dał mi "cynk", że niedaleko Koźminka, w miejscowości Józefina, zimuje bocian. Mówił, że ilekroć tamtędy przejeżdża - bocian stoi nad małą sadzawką. Przez jakiś czas zapomniałem o tym zupełnie, ale na wczoraj miałem zaplanowany wyjazd na Zb. Jeziorsko i przejeżdżałem niedaleko Koźminka. Przypomniałem sobie i zboczyłem trochę z trasy. W Józefinie naliczyłem cztery gniazda bociana białego - dwa na drzewach i dwa na słupach. Znalazłem równiez boćka - stał nad zamarzniętą sadzawką i prawdopodobnie czatował na gryzonie. Zrobiłem mu kilka zdjęć (jedno w załączniku). Pozdrawiam

Na zdjęciu z 13.1.2008 bociek z gminy Koźminek
Fot. Zbigniew Hudzia

http://img145.imageshack.us/img145/1337/xxx027ng4.th.jpg

Offline

 

#6 2008-02-27 11:04:01

maurycjusz

Użytkownik

Skąd: Ostrów WLkp.
Zarejestrowany: 2007-04-20
Posty: 32
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

HEjooo:)

No i stało się - udało się nam wczoraj zaobserwować pierwsze bociany białe w naszym rewirze!!! (powiat ostrowski)
Dostrzegł je mój przyjaciel Włodek, który z radości mało co nie upuścil lornetki:).
O godzinie 14:20, nad stawami na Kociembie, koło Antonina, leciały wysoko, we trójkę, w kierunku północno-wschodnim, w pełnym słoneczku.....
Nic, tylko wiosna nastała!
pozdrowionka!
Basia z Włodziem

Offline

 

#7 2008-09-14 16:57:00

mamajka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-05-10
Posty: 377

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

14.09.-o 16.03 widzialam szybujacego nad Zakopanem bialego bociana.Mysle,ze to byl mlody ptak,bo jeszcze mimo wszystko wydawal mi sie nieco drobny w stosunku do tych doroslych,ktore widzialam wczesniej .

Ostatnio edytowany przez mamajka (2008-09-15 15:56:20)

Offline

 

#8 2008-09-14 20:57:34

 robert

Użytkownik

Skąd: Bukowiec, Zaolzie, CZ
Zarejestrowany: 2007-04-13
Posty: 165

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

mamajka napisał:

14.09.-o 16.03 widzialam szybujacego nad Zakopanem bialego bociana.Mysle,ze to byl mlody ptak,bo jeszcze mimo wszystko wydawal mi sie nieco drobny w stosunku do tych doroslych,ktore widzialam wczesniej .

We wtorek, dnia 9.9.2008, w pobliżu Zakopanego przelatywał Albert von Lotto na swej podróży do Afryki. Albert to niemiecki bocian z Loburg wyposażony w nadajnik satelitarny.

Patrz: http://www.storchenhof-loburg.info/inde … lay&sid=74

Offline

 

#9 2008-09-16 02:17:43

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Witam!

Nawiązując do postów wyżej i jesiennych obserwacji bocianów białych zwracam się z prośbą o zamieszczanie w tym wątku wszelkich informacji o obserwacjach na żywo bociana białego w Polsce.
Mogą być to ciekawe spostrzeżenia, z racji, że bociany opuściły już dawno swoje gniazda a więc obserwacje bocianów w tym (i późnieszym) okresie są dosyć ważnym etapem spostrzeżeń.

Prosimy o podawanie zawsze daty i miejsca obserwacji a także (w miarę możliwości) o opis sytuacji w jakiej zaobserwowaliśmy bociany tak w tym jak w późniejszym czasie. Z kolei wszelkie informacje o wędrówkach i przelotach bocianów białych potwierdzone przekazami z nadajników lub też innymi sprawdzonymi innfo - prosimy przekazywać w wątku poświęconym na wędrówki bocianów białych.

Pozdrawiam i życzę ciekawych obserwacji, jeżeli takie będą możliwe a za podanie ich z góry serdeczne dzięki
Eva Stets
Administrator forum

Offline

 

#10 2008-09-29 15:52:35

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4080
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

29 września 2008
Spotkałam dzisiaj bociana na wsi (Tłuczań, Małopolska). Wygląd miał dość opłakany, cały pobrudzony był błotem. Chyba skusiła go jesienna orka, dzielnie podążał za ciągnikiem i wyjadał wyorane z ziemi pyszności.

http://images38.fotosik.pl/200/cf51f8c504d77991m.jpg  http://images50.fotosik.pl/204/bf4c4b78aeae7622m.jpg

Ostatnio edytowany przez Renia (2009-10-15 19:19:30)


* * *

Offline

 

#11 2008-10-07 08:03:16

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Atrakcją niedzielnej (5 X) wycieczki PwG OTOP na Stawy Przygodzickie (więcej na www.pwg.otop.org.pl) była obserwacja lotnego, młodego bociana białego na stawach Trzcieliny. Ponieważ był to ptak młody i bez obrączki, a praktycznie wszystkie młode w powiecie ostrowskim zostały przez nas oznakowane, musiał to być imigrant spoza tego terenu. Ptak był dość brudny.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP

Offline

 

#12 2008-11-04 13:47:27

srokosz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-04
Posty: 1

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Hej:) Ja obserwowałem 1 osobnika na polach w okolicy Annopola ( województwo lubelskie) 19 października br. Z tym że była to obserwacja przez szyby autobusu:) Pozdrawiam Marcin Mandziak; TBOP

Ostatnio edytowany przez srokosz (2008-11-05 13:15:42)

Offline

 

#13 2008-11-04 14:56:45

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Pani Anna Nowak, nauczycielka przyrody ze Szkoły Podstawowej z Granowca w gminie Sośnie w pow. ostrowskim, jest jedną z 3 osób, które poinfomowały mnie o pozostaniu miejscowego bociana białego, podesłała też link do informacji o nim z końca września:
http://www.spgranowiec.republika.pl w Aktualnościach

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
www.pwg.otop.org.pl

Offline

 

#14 2008-11-07 19:43:32

anin_821

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-07
Posty: 19

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Witam.
Nasz bocian z Granowca wciąż lata, a nawet dolatuje do gniazda i w nim często siedzi. Uczennice obserwujące bociana twierdzą, że wygląda na zaniepokojonego i choć wcześniej nie zwracał uwagi na osoby zbliżające się do gniazda, teraz je bacznie obserwuje.
Właściciel posesji czasem dokarmia bociana chlebem i także niepokoi się o los ptaka.
Bocian jest bardzo płochliwy, więc przynamniej narazie nie ma mowy o jego złapaniu.
Postaram się informować o jego dalszych losach.

Offline

 

#15 2008-11-10 22:48:15

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Witam!

Dziękujemy za informację o bocianie z Granowca, będziemy wdzięczni za kolejne info o jego losie.
Dokarmianie bociana chlebem nie jest dla niego właściwym pokarmem - co nie znaczy, że w okresie zimy (przy zmniejszonych możliwościach naturalnego żerowania) nie trzeba będzie mu odpowiednio pomóc w żywieniu i uzupełnieniu niezbędnego pokarmu (o ile to będzie możliwe).

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Eva Stets
wolontariat Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ)

anin_821 napisał:

Witam.
Nasz bocian z Granowca wciąż lata, a nawet dolatuje do gniazda i w nim często siedzi. Uczennice obserwujące bociana twierdzą, że wygląda na zaniepokojonego i choć wcześniej nie zwracał uwagi na osoby zbliżające się do gniazda, teraz je bacznie obserwuje.
Właściciel posesji czasem dokarmia bociana chlebem i także niepokoi się o los ptaka.
Bocian jest bardzo płochliwy, więc przynamniej narazie nie ma mowy o jego złapaniu.
Postaram się informować o jego dalszych losach.

Offline

 

#16 2008-11-24 18:59:54

Bazyliszek

Użytkownik

Skąd: Ostrzeszów
Zarejestrowany: 2007-05-30
Posty: 37

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Dawno tutaj nie byłem więc i moja informacja o "zimowym bocianie" może być spóźniona. Otóż Dyrektor ZOPO w Ostrzeszowie telefonicznie poinformował, gdzieś w połowie października, że w Kraszewicach pow. ostrzeszowski, w gnieździe siedzi bocian. Nie odleciał. Pierwotnie myślałem że to żart ale po wyjaśnieniu okazało się że to prawda i natychmiast powiadomiłem naszego tutaj szefa od m.in. bocianów p.Pawła Dolatę. Potwierdził, że wie o tym tylko....bocian jest aktywny, żeruje jeszcze, na gniazdo wraca i co zrobić? Jak każde dzikie stworzenie, jest płochy i trudno się dziwić, złapać go trudno. A po co łapać? To człowiek wie co będzie za pewien i to nie odległy czas a nie bocian. Przyjdą najpierw chłody a potem zima i mrozy a to nie są warunki dla bociana. Otrzymałem też wiadomość że Wójt tej wioski (dużej i zasobnej) ma dla niego lokum. Pusty cały kurnik, tylko zwabić go.
Minionego lata oglądałem gniazda w Gminie Ostrzeszów, było ich 7 i mam nadzieję że w kolejnych latach liczba ta powiększy się m.in. o to gniazdo, które miałem zgłoszenie że bociany tam są i wysiadują młode. Dostałem też informację że miejscowi bardzo się tym boćkiem interesują ale co teraz z nim jest nie wiem. Może p. Paweł lub któryś "forumowicz" coś więcej wie to niech napisze.
Nie ma chyba innego ptaka nie udomowionego do którego ludzie mają tyle sympatii.
Powyższy post umieściłem na wyraźną prośbę naszej "bocianolubicy" (Też stąd wyjechała do ciepłego kraju jak i bociany i raz po raz przyjeżdża. Taki ludzki a bociani rodzaj) p. Evy Stets.
Wyrażam dla wszystkich wyrazy szacunku i pozdrawiam
Bazyliszek

Offline

 

#17 2008-11-28 20:58:59

anin_821

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-07
Posty: 19

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Witam.
Od niedzieli nigdzie nie mogliśmy znaleźć naszego bociana z Granowca. Już nawet pomyślelismy, że zginął, albo może przeniósł się gdzieś dalej, nad stawy, gdzie by miał więcej pożywienia.
Dziś jednak uczeń IV klasy mieszkający najbliżej gniazda przyszedł powiedzieć, że wczoraj bocian przyleciał na noc do gniazda i jego babcia poszła go dokarmiać.
Także można stwierdzić, że bocian musi w ciągu dnia latać w dość dużej odległości od gniazda, ponieważ żadne z dzieci obserwujących nie mogło go znaleźć przez kilka dni na pobliskich łąkach.

Offline

 

#18 2008-11-28 21:08:58

anin_821

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-11-07
Posty: 19

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Zamieszczam też opis moich uczniów z klasy IV z piątku 21.11.08r. - ostatni przed tą niedzielą, gdy go nie mogliśmy znaleźć:

W piątek po południu w trzech pojechalismy obserwować bociana. Nie było go w gnieździe, ale Miłosz miał lornetkę i zauważylismy, że stoi na jednej nodze na łące niedaleko od gniazda. Ponieważ stał blisko lasu, zaczęlismy się do niego skradać lasem, żeby zobaczyć z bliska czy ma obrączkę i już prawie nam się udało, ale Marcin nadepnął na gałązkę, ta trzasnęła pod jego nogą i bocian nisko nad ziemią przeleciał dalej. Więc dalej śledzilismy go przechodząc za nim na coraz dalsze łąki, a co już nam udało się podejść bliżej to się płoszył. Chodziliśmy tak za nim godzinę, ale bocian przeleciał na drugą stronę rzeki, a my nie mogliśmy znaleźć nigdzie mostu i musielismy zostać po drugiej stronie, poza tym zaczął padać deszcz ze śniegiem i poszliśmy do domu.

Offline

 

#19 2008-12-01 13:25:31

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

Pani Aniu – dzięki za kolejne ciekawe wpisy. Obrączki typu ELSA zakładane w tym roku w Granowcu były ponad skok („kolano“) i wysokie na 3 cm. Lornetką widać ze 100 metrów, że jest u boćka na nodze. Nie ma więc potrzeby skradać się do niego metodami indiańskimi:-)), a już na pewno nie powinno go wielokrotnie przez godzinę płoszyć – wtedy bocian traci tak cenną właśnie w tych warunkach pogodowych energię. Prosze to przekazać uczniom, bo mogą narobić więcej szkody niż pożytku! Szczęście, ze ich zapędy powstrzymał wspomniany mostek :-)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koordynator projektu PwG OTOP "Blisko bocianów"
www.pwg.otop.org.pl

anin_821 napisał:

Zamieszczam też opis moich uczniów z klasy IV z piątku 21.11.08r. - ostatni przed tą niedzielą, gdy go nie mogliśmy znaleźć:

W piątek po południu w trzech pojechalismy obserwować bociana. Nie było go w gnieździe, ale Miłosz miał lornetkę i zauważylismy, że stoi na jednej nodze na łące niedaleko od gniazda. Ponieważ stał blisko lasu, zaczęlismy się do niego skradać lasem, żeby zobaczyć z bliska czy ma obrączkę i już prawie nam się udało, ale Marcin nadepnął na gałązkę, ta trzasnęła pod jego nogą i bocian nisko nad ziemią przeleciał dalej. Więc dalej śledzilismy go przechodząc za nim na coraz dalsze łąki, a co już nam udało się podejść bliżej to się płoszył. Chodziliśmy tak za nim godzinę, ale bocian przeleciał na drugą stronę rzeki, a my nie mogliśmy znaleźć nigdzie mostu i musielismy zostać po drugiej stronie, poza tym zaczął padać deszcz ze śniegiem i poszliśmy do domu.

Offline

 

#20 2008-12-03 07:46:44

Klekotka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-12-03
Posty: 20

Re: Jesienne i zimowe obserwacje bocianów białych w Polsce

28.11.2008 godz. 6:58

W Cerekwicy k. Poznania - droga wojewódzka nr 184 Poznan-Szamotuły - widziałam bociana w gnieździe.
Stan ptaka .... "na oko" dobry. Stal na jednej nodze. Temperatura powietrza była dodatnia. Brak śniegu. Brak obrączki.
Wiem, że pomieszkuje tam od kilku dni i jest nadal.
Mam go na oku.

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora