Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2011-04-03 09:26:24

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Bociany czarne z Niemiec

Na początku marca 2011 r. zainstalowano dwie kamery na gniazda bocianów czarnych w Hunsruck.
Jedna kamera na gniazdo z góry, druga na innym drzewie z bocznej perspektywy. Kamery są tak usytuowane, że w żaden sposób nie naruszają spokoju tych płochliwych ptaków. W tej chwili jest aktywna jedna kamerka. Jest to pierwszy podgląd na bociany czarne w Niemczech. Bociany czarne gnieżdżą się tu już od 7 lat.

W chwili obecnej  gniazdo zajmuje para bocianów przygotowująca się do lęgu. Pod względem jakości obrazu przekaz nie jest doskonały ( w porównaniu np. z estońskim przekazem), dość długo ładuje się, nie ma dźwięku ( fot.1)  ale jest to jedyny jak na razie dostępny przekaz z gniazda bocianów czarnych.
Monitoring   gniazda jest zaplanowany w ramach Projektu Rheinland-Pfalz a Hunsruck to  niskie pasmo górskie w zachodnich Niemczech na terenie landu Nadrenia-Palatynat, między rzekami Ren, Mozela (fot.2 )

Na stronie http://www.wald-rlp.de/index.php?id=7286  oprócz bezpośredniego przekazu można znaleźć wiele cennych informacji na temat występowania, siedlisk i ochrony gatunku bociana czarnego na terenie Niemiec oraz opis samego przedsięwzięcia, które jest częścią projektu NATURA 2000.
Monitoring gniazda bocianów czarnych znajduje się również w wykazie  bocianich gniazd na stronie  http://www.storchencam.eu/

http://www.allegaleria.pl/images/bh4bfndzoch0gghrwaq4_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/bvscq20ejsq74o5jitq_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-03 09:27:51)

Offline

 

#2 2011-04-03 20:20:36

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Bociany czarne z Niemiec

Witam miłośników bocianów czarnych!

W niniejszym wątku można wpisywać informacje o bocianach czarnych z Niemiec, o których monitoringu internetowym poinformowała nas w poście powyżej iganka - równie jak ja "zakręcona" na temat tego gatunku. Dzięki igance za wyszukanie i podanie informacji o przekazie i zachęcam do jego obserwacji!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Offline

 

#3 2011-04-05 18:01:04

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

05.04. 2011

Trwają przygotowania do lęgów  niemieckich bocianów czarnych . W gnieździe jest już sporo mchu ułożonego na środku gniazda. Para bociania dość dużo czasu spędza razem  w gnieździe. Charakterystyczne dla bocianów czarnych zaloty samca polegają na   chodzeniu za samicą wokół korony gniazda z wystawionymi białymi piórami w okolicy lotek  oznakami, że jest gotowy do godów, samica akceptuje zaloty samca i dochodzi do kopulacji.
Jeśli nic nie zakłóci ich rytualnych godów wkrótce powinny pojawić się w gnieździe jaja.

http://www.allegaleria.pl/images/o8prlvbdq1f091xcc48t_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/pxw97mom70qgxkra97l_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/aqqsyobukoboiakjwb11_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/kfrvi5vgufq7o2xr640_thumb.jpg

Offline

 

#4 2011-04-09 22:13:08

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

09.04. 2011.

Czarne bociany z Niemiec nie mają jeszcze jaja ale intensywnie pracują nad potomstwem, sporo czasu spędzają razem  w gnieździe i  kopulują ( w porównaniu z monitorowanym gniazdem w Przygodzicach  częstotliwość kopulacji jest mniejsza niż u bocianów białych ).

Już na wstępie, bo 6 kwietnia  nastąpiła awaria podglądu ale pod nieobecność bocianów w gnieździe, została szybko i sprawnie  wymieniona kamerka . Przy okazji, kiedy testowano obraz można było zobaczyć jak wygląda w naturalnych kolorach  obraz z podglądu - fot.4 ( bardziej mi się podoba    ) .
W zależności od pory dnia natężenie kolorów i oświetlenie gniazda jest inne - jak to w lesie, gdzie promienie słoneczne przebijają się przez korony wysokich drzew tworząc impresjonistyczne malownicze ujęcia obrazu - fot. 1,2,3 przedstawiają zdjęcia z gniazda w różnych porach  dnia.

http://www.allegaleria.pl/images/vev5xebwzoclbwv9nsfz_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/n69j6uzqyet82em46n_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/5xx1nxcgq0lh9ze9lzr_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hxh8omm1lhsxdce36rg_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-09 22:18:02)

Offline

 

#5 2011-04-10 12:33:26

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

10.04. 2011.

Rozpoczynając obserwację  niemieckiej pary bocianów czarnych warto zapoznać z kilkoma szczegółami dotyczącymi tego gatunku ptaków, co ułatwi  i  może pozwoli "odkryć" nie poznane jeszcze tajemnice z życia tego skrytego , stroniącego od cywilizacji  ptaka. W tym celu zamieszczam poniżej streszczenie opisów znajdujących się na   Landesforsten Rhenland -Pfalz  http://www.wald-rlp.de/index.php?id=7286   strony z przekazem z gniazda bocianów czarnych w Niemczech .

Występowanie

Po długiej nieobecności znów zamieszkał bocian czarny w lasach  Nadrenii-Palatynatu. Po wielu staraniach aby spowodować ponowne osiedlanie się tego gatunku na terenie Niemiec wreszcie w 1982 r. odnotowano pierwsze potomstwo bociana czarnego w Schneifel. Od tego czasu populacja lęgowa tego płochliwego i wrażliwego ptaka  stała się w miarę stabilna z tendencją  wzrostową. Obecnie szacuje się na tym terenie ( Północna Nadrenia-Palatynat ) ok. 30-40 par lęgowych  szczególnie w rejonach: Westerwald, Taurus, Eifel, Hunsrück-Nahe, Saar-Bergland. W wielu innych regionach mogą również znajdować się gniazda bocianów czarnych ale są to niepotwierdzone  szacunki, ponieważ nawet sami leśnicy nie wiedzą dokładnie czy gdzieś w głębi dziewiczych terenów lasu czarny bocian nie założył gniazda.
Lokalizacja gniazd bocianów czarnych jest jeszcze „ciemną stroną”, szacuje się, że do tej pory zlokalizowane gniazda stanowią 40-50 % rzeczywistej populacji na tych terenach.

Wygląd

„Czarne jest piękne” – to stwierdzenie jest szczególnie prawdziwe w odniesieniu do bociana czarnego.
Bocian czarny jest mniejszy od bociana białego, jego długość 90-105 cm, rozpiętość skrzydeł 175-200 cm, pomimo znacznych rozmiarów waży tylko ok. 3 kg, z wyglądu zewnętrznego nie można rozróżnić płci ptaka.
Czarna głowa, szyja, pierś i skrzydła – to cechy , które na pierwszy rzut oka różnią go od jego kuzyna bociana białego. Czarne części upierzenia połyskują i mienią się dając metaliczny granatowo-zielonkawo-filetowy odcień. Upierzenie brzucha, spodu skrzydeł i ogona tworzy w locie kształt trójkąta. Dziób, nogi i skóra otaczająca oko są czerwone ( szczególnie intensywne w okresie godowym ).
Młode ptaki nie mają tak wyrazistego , kontrastowego upierzenia, ich barwy są bardziej monotonne, matowe,  w kolorach różnych odcieni brązu, nogi i dziób są oliwkowo-żółte. Intensywne barwy całego upierzenia osiągają  dopiero ok. 3 roku kalendarzowego życia.

Siedlisko

Bociany czarne  osiedlają się w starych, mieszanych lub liściastych  lasach, na gniazda wybierają drzewa o odpowiedniej konstrukcji  tj. odpowiednim rozwidleniu bocznych konarów w szczególności  stare buki ( ok. 53% ), dęby (35%), inne drzewa np. olchy , sosny ( ok. 12% ).
Najchętniej spędzają czas żerując i brodząc w płytkich  leśnych strumieniach, oczkach wodnych, leśnych polanach, łąkach w sąsiedztwie basenów wodnych. W szczególnie niesprzyjających warunkach ( ciągle deszcze, powodzie, susza ) żerują  nawet  w odległości 12-15 km od gniazda.

Styl życia, odżywianie, biologia rozrodu

Bociany czarne to ptaki wędrowne występujące na terenach Europy  Środkowej i Zachodniej. Migrują do Afryki  Północnej a także częściowo na Bliski Wschód. Dorosłe, dojrzałe osobniki wracają na tereny lęgowe pod koniec marca a opuszczają je na przełomie sierpnia i września.

Dieta  bocianów czarnych składa się głównie ze zwierząt żyjących w strumieniach, płytkich rzekach, stawach, i innych  zbiornikach wodnych a są to : ryby (głównie ),żaby, salamandry, raki, owady wodne. Mniejszy udział mają  robaki i gryzonie żyjące pod ziemią np. myszy.
Bociany czarne  ( w wieku ok. 3 roku  życia ) składają jaja w połowie kwietnia w ilości 3-5 ( w większości przypadków 4 ) w gniazdach zbudowanych na starych drzewach w dolnej części korony drzewa lub na bocznych , solidnych gałęziach. Inkubacja trwa 32-40 dni , opiekę nad jajami sprawują oboje rodzice na przemian . Okres pisklęctwa trwa  ok. 62-69 dni, karmione są przez oboje rodziców, które przynoszą pokarm do gniazda w wolu . Młode, pierwsze loty odbywają zazwyczaj w drugiej połowie lipca  ale wracają wciąż do gniazda . Na początku  lub do  połowy sierpnia  opuszczają gniazdo.

Sukces lęgowy na podstawie badań pary lęgowej w Eifel i Hunsrück obrazuje średni wskaźnik wynoszący 3,1 notowany  jako dość wysoki.

Offline

 

#6 2011-04-12 17:42:57

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

12.04. 2011.


W gnieździe bocianów czarnych w Hunsrück  niespodzianka ! I to podwójna !
Pierwsza wiadomość :  para bocianów ma już dwa jaja     Pierwsze pojawiło się już prawdopodobnie w  nocy z soboty na niedzielę  (9/10 kwietnia ) ale  widok z góry i takie oświetlenie gniazda mogły być mylące, jajko „zlewało” się z mchem i dawało wrażenie białej plamy a poza tym nie wiadomo było czy bocian siedzi na jajku czy stoi , dodatkowo  fakt , że pierwsze jajo nie jest jeszcze stale ogrzewane, bociany często zmieniały miejsce na gnieździe nie troszcząc się o jajo, nie można było więc z całą pewnością stwierdzić obecności pierwszego  jaja.
Dzisiaj nie było już wątpliwości ; nowe ujęcie  kamerki  sprawiło , że jaja były widoczne od razu. Drugie jajo złożyła samiczka prawdopodobnie dzisiaj w nocy albo wczoraj późnym wieczorem - 11/12 kwietnia  ( niestety , kamerka o zmroku już nie działa ), od dzisiejszego ranka zaczęło się intensywne wysiadywanie i "krzątanie" bocianów w gnieździe  , bociany  zmieniały  się od rana  przy inkubacji jaj, przez cały czas  któryś z bocianów je ogrzewał , wentylował ściółkę wokół nich, jaja nie pozostawały  bez opieki już ani chwili.

Druga wiadomość : od dzisiejszego dnia działa druga  kamerka ! Obraz przekazywany jest w  zbliżeniu i pod kątem a poza tym ( chyba najważniejsza rzecz ) jakość obrazu jest o niebo lepsza   . Domyślam się, że dzisiaj obie kamerki były synchronizowane i jeszcze testowane, ponieważ czasem obraz zanikał ale już około południa podgląd na gniazdo bocianów czarnych  to „uczta melomana” - z dwóch kamer i w naturalnych kolorach, do szczęścia brakowało tylko dźwięku . Jak  diametralnie zmienił się teraz  przekaz z gniazda i jakie są obecne możliwości obu kamerek  pokazują  te oto fotki wykonane dzisiaj   rano i  po południu. Zdjęcia 1,2,3 - to kamera nr 1, zdjęcia 4,5,6  - to obraz z kamery nr 2

http://www.allegaleria.pl/images/lfs4x440t5rkn33951y_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ttjca2uzhe7xz6vg6d_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fczrtx056lt279uebeop_thumb.jpg

http://www.allegaleria.pl/images/o63ic09kf86f8xr629sj_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/8pw4cxvsgpnsb18m4479_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6iiezcj0s3hleeptsp8_thumb.jpg

Offline

 

#7 2011-04-13 11:42:38

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

13.04. 2011.

Dzisiejszego ranka w gnieździe pojawiło się trzecie jajo !  
Bociany na przemian zmieniają w wysiadywaniu jaj,  aktualnie w gnieździe jest jeden bocian, wietrzy jaja, wentyluje ściółkę i po ok. minucie siada ponownie na jaja, częstotliwość zmiany partnerów jest mniejsza niż u bocianów białych.

http://www.allegaleria.pl/images/mdtmdyn5pndhnqfwijd_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/to51t9uoojq3ms2yy4b_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/4f0ag9hrnspd3svrdm6n_thumb.jpg

Offline

 

#8 2011-04-14 20:10:46

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

14.04. 2011.

Podczas kolejnej zmiany w wysiadywaniu jaj na podglądzie w powiększeniu można było zauważyć, że jeden z bocianów ma obrączkę na lewej nodze , nad "kolanem" . Jest to obrączka jasna, szeroka, napisów nie widać ( fot.1,2 ). Być może uda  się odszukać  na stronie głównej  ( kwestia dokładnego tłumaczenia tekstu ) jakieś bliższe  informacje o bocianie z obraczką, który zajmuje to gniazdo.
Po przylocie do gniazda bociana- zmiennika, bocian wysiadujący wstaje, bociany czarne  witają się w charakterystyczny sposób wyciągając dziób i pochylając szyję w kierunku partnera, kiwając przy tym głowami i wydając świszczące , gardłowe dźwięki ( fot.3), potem jeden z partnerów przejmuje opiekę nad gniazdem.

http://www.allegaleria.pl/images/6u7p2ncgb18tu08ixo_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/57y0x0nfg22xa6wjswm_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/q9mnlefgf0tbosv7jjkt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/55zkvuufngsm6qz3n7rb_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-14 20:12:22)

Offline

 

#9 2011-04-15 08:43:52

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

15.04. 2011.

Długo "przekonywał (fot.1) "partnera/partnerkę bocian czarny, że teraz właśnie jego pora na ogrzewanie  jaj  Aż wreszcie po  usilnym  skubaniu  piór na głowie i na grzbiecie siedzącego ptaka, bocian  podniósł się i ukazały się cztery jaja !  ( fot.2.3 ) - brawo  czarne boćki
Kiedy już  bocian zmiennik usiadł  na jajach drugi  odleciał z gniazda ( fot.4 ).


http://www.allegaleria.pl/images/3vhovy7tjvvpxrhfbygd_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ihvtdg6o6ndgqzmovkop_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/zn9k07xnt5pacfqpc66_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/vr3drf1v47ssn8hdpx3g_thumb.jpg

Offline

 

#10 2011-04-16 09:21:11

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

16.04. 2011.

U bocianów czarnych bez zmian, mają nadal cztery jajka, które intensywnie inkubują.
Zmiany partnerów w wysiadywaniu są tu rzadkie, jak jeden leci na żerowisko, to zostawia partnera w gnieździe na kilka godzin samego, podobnie bocian, który  sprawuje opiekę nad gniazdem w czasie nieobecności partnera, schodzi z dołka z jajkami  i je wentyluje  czasem nawet  w odstępach  kilkudziesięciu minutowych.

http://www.allegaleria.pl/images/20ruil3jnczl39d0701n_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/dxajlqsssst3sm99tz_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/zscnex145c7mqxul54_thumb.jpg

Zmiana partnerów w gnieździe - filmik, ujęcie z kamery 2 ( widać tu wyraźnie jasną obrączkę na nodze bociana ) http://www.youtube.com/watch?v=QfQ_s9NOofg

Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-16 22:18:52)

Offline

 

#11 2011-04-17 11:34:56

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

17.04. 2011.

Dzisiaj również jaj nie przybyło, nadal są cztery i chyba tak już pozostanie. Teraz tylko potrzebny jest wyjątkowy spokój aby niczym nie spłoszyć bocianów inkubujących jaja i oczywiście sprzyjająca pogoda, obfite żerowiska a o resztę zadbają już sami bociani rodzice.

Poniżej krótki filmik - "liczenie" jaj w porannym słońcu"  pokazujący z jaką cierpliwością i starannością bocian wysiadujący jaja dba i troszczy się  o nie. ( ujęcie z kamery 1 )

http://www.youtube.com/watch?v=YLYsp02ADgc

Offline

 

#12 2011-04-20 09:48:21

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

20.04. 2011

Wysiadywanie jaj trwa, jak do tej pory bez zakłóceń, bociany wymieniają się na gnieździe, wentylują podłoże dołka gniazda, wietrzą jaja , przesuwają je dziobem zmieniając ich  ułożenie i tak po tych po rutynowych czynnościach rodzicielskich powracają do cierpliwego ogrzewania  .

http://www.allegaleria.pl/images/srhjnwjstyqygh9qsw3h_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/385j2a6jyvqvj09cz1qg_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/saarp4llw7fxk4finpm_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/vbt988tl1kggzpv13cw9_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-20 09:51:45)

Offline

 

#13 2011-04-20 12:46:53

 magdag

Użytkownik

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2007-04-07
Posty: 1826

Re: Bociany czarne z Niemiec

20.04.2011

Niezbyt często widuję oba bociany razem. Dzisiaj przez jakiś czas jeden siedział na jajach drugi czesał pióra. Potem nastąpiła zmiana w wysiadywaniu.

http://images46.fotosik.pl/764/9adb1352af5f6ac2m.jpg http://images46.fotosik.pl/764/f0f304ff4575c783m.jpg

Offline

 

#14 2011-04-20 17:21:35

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

20.04.2011Magdo, trafiłaś na ważny moment podczas obserwacji, w gnieździe rzeczywiście były wtedy dwa bociany ale jeden z nich to obcy!

Z pozoru  wygladało to jak najbardziej  na  zmianę w wysiadywaniu ,chociaż zachowanie  bociana wysiadującego było nieco dziwne i nietypowe - niechętnie reagował na  skubanie piór  i zachętę  do opuszczenia dołka z jajkami a później, kiedy wstał z dołka,  dziwnie spięta postawa, opuszczony dziób na brodę i groźne spojrzenie w kierunku drugiego boćka . Niestety, chwilę potem doszło do bójki między bocianami. Na filmie z  kamery 2  widać z perspektywy bocznej i w zbliżeniu, że obydwa walczące  bociany są bez obrączek,   a  jeden z bocianów z prawowitej pary , która zajmuje to gniazdo ma z pewnością obrączkę, o której pisałam w poście z dnia 14.04. 2011 ( nie jestem pewna  ale chyba ma nawet dwie obrączki ,jedną jasną i drugą pomarańczową na drugiej nodze), stąd właśnie pewność, że był to obcy bocian . Drugi film pokazuje to samo wydarzenie z ujęcia kamer 1. Dziwi mnie to, że bocian pozwolił podejść do jaj obcemu i zareagował na intruza dopiero po jakimś czasie.
A jeszcze dzisiaj rano pisałam, że bociany czarne  wysiadują swoje jaja bez zakłóceń a  kilka godzin po napisaniu tego postu,w gnieździe miało miejsce zamieszanie …

http://www.youtube.com/watch?v=ovy2K61A6uo  - pierwszy film kam.2,   http://www.youtube.com/watch?v=7RUqEuVFMVE - drugi film , kam.1

Obecnie w gnieździe siedzi  bocian, wygrzewa jaja i podczas kojenego wietrzenia widać było cztery jaja, miejmy nadzieję,że jajka nie uszkodziły się po tej podczas tej potyczki.

http://www.allegaleria.pl/images/f1l2jdq96yh6zfwswqsw_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-20 17:50:23)

Offline

 

#15 2011-04-24 18:02:21

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

24.04. 2011

Wysiadywanie czterech jaj trwa. Jaja są systematycznie  wietrzone, obracane a podłoże gniazda wentylowane. Bociani rodzice na przemian opiekują się gniazdem. Do gniazda przynoszony jest ciągle świeży budulec w postaci mchu, suchej trawy i drobnych patyków.

http://www.allegaleria.pl/images/1utm37tp6ibq92wbtd1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/l6047f12d1wsor6yobw_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wkich4jbsj5tdlbdwk8f_thumb.jpg

Offline

 

#16 2011-05-01 14:47:39

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

01.05. 2011

Od kilku dni kamerka nr 1  jest "popsuta" - obraz jest prawie  czarny a więc bocian czarny jest  niewidoczny, widać tylko czasem  jego czerwony dziób a kiedy podniesie się z gniazda -  cztery białe  jajka w gnieździe.

Widok z kamerki nr 2 też nie jest ciągły, często nie ma obrazu wcale. Tu widać bociana w zbliżeniu i można obserwować jego zachowanie, kamera natomiast nie obejmuje całego gniazda.                                                                           

Można przypuszczać, że techniczne komplikacje przy przekazach z gniazd bocianów czarnych są bardzo trudne do usunięcia ze względu na usytuowanie gniazd w lasach i oczywiście - co najważniejsze - , z tego  powodu, że są to ptaki niezwykle płochliwe a każda najdrobniejsza ingerencja w okolicy gniazda mogłaby doprowadzić nawet  do tego, że bociany czarne  mogłyby spłoszyć się i już nie wrócić do gniazda, tak więc nawet doświadczeni opiekunowie gniazd nie chcą podejmować tak dużego ryzyka aby natychmiast dokonywać naprawy awarii przekazu.

http://www.allegaleria.pl/images/9i5j3kaba7oajtwt8y2a_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/q5h46b7cxkkiupquc93_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/157wznpr2866a8rgiq27_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez iganka (2011-05-01 17:29:14)

Offline

 

#17 2011-05-02 10:18:35

mamajka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-05-10
Posty: 377

Re: Bociany czarne z Niemiec

2.05.2011 godz.10.15

Bociania opieka nad jajami- obracanie ich, wentylowanie podłoża.

Offline

 

#18 2011-05-07 15:06:33

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

07.05. 2011

Bociany czarne znosiły dzisiaj dużo suchej trawy do gniazda, przy zmianie w wysiadywaniu jaj, każdy z bocianów przynosił pokaźną kępkę i układał ją w środku gniazda, dołek gniazda jest wymoszczony miękkim budulcem. One instynktownie wiedzą, że czas wykluwania potomstwa już nadchodzi, jest to już  ok. 28 dzień wysiadywania od dnia złożenia pierwszego jaja   ( dokładnej daty złożenia pierwszego jaja nie znam, termin 9/10 kwietnia , to data prawdopodobna ), pozostało więc  jeszcze ok.1-1,5  tygodnia   intensywnego wygrzewania.

http://www.allegaleria.pl/images/5m4stre34cc3tb1gawz_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/7s0pix09btyrtn4hsxzo_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/35lgh4hrgbln9mxxsjyw_thumb.jpg

Poniżej link do filmiku, który pokazuje "porządkowanie " gniazda przez bociana czarnego :

http://www.youtube.com/watch?v=uQ1bPozrxfA

Offline

 

#19 2011-05-11 20:23:22

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

11.05. 2011

W niemieckim gnieździe bocianów czarnych rozpoczęło się wykluwanie piskląt 

Gniazdo jest głębokie,kamerka pokazuje gniazdo z boku ( niestety, działa tylko jedna kamera ), więc obserwowanie  procesu klucia jest niemożliwe, ale w gnieździe jest już  z pewnością  jedno pisklę.                                                                 

Pierwszy filmik rejestruje obraz z gniazda z dnia dzisiejszego z  godziny ok. 17-tej. Bocian wysiadujący na gnieździe porusza się  - wygląda to , tak jakby coś go uwierało, wstaje a w gnieździe przez zasieki z gałęzi ułożonych dość ciasno na brzegu  widać poruszającego się  białego pisklaczka (sekwencja 1,20 ), mała główka pisklęcia kiwa się niemrawo jeszcze, bocian usuwa  pustą  już skorupę jaja.  Na drugim filmiku - godzinę później- nie ma już wątpliwości  - pisklę już się wykluło i jest karmione przez bocianiego rodzica

http://www.youtube.com/watch?v=POs_lKIS4UE

http://www.youtube.com/watch?v=i4G4wjgnXOc

Ostatnio edytowany przez iganka (2011-05-11 20:27:26)

Offline

 

#20 2011-05-12 20:19:55

iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 4002

Re: Bociany czarne z Niemiec

12.05. 2011

Odważę się napisać, że w gnieździe są trzy pisklęta -  ale żeby to dostrzec trzeba wytężać wzrok. Na fotkach nie można tego  zobaczyć ale  po obejrzeniu filmiku kilka razy, twierdzę, że dwa pisklaki  to pewniak a trzecie jeszcze  słabiutkie ale rusza się w gnieździe. Dwa, wyklute wczoraj żwawo  wyciągają  do góry główki i są ruchliwe, trzecie  widoczne jest gdzieś koło nogi bocianiego rodzica  ( 1 minuta, 50 sek. filmu ), jutro , kiedy nabierze sił będzie można "odliczyć" trzy kiwające się  bielutkie pisklaczki 

http://www.youtube.com/watch?v=9kNYhlErGRA

Offline

 
Ostatnio chory jestem na Przygodę i Dziedzica. Choróbsko toczy mnie totalnie, ale jest na tyle fajne, że polecam zachorowanie wszystkim dookoła. (marmarecki)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Serwis komputerowy piastów Wisełka wczasy podnośniki koszowe Piła sklep hydrauliczny wrocław gaj materace koło