Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#141 2011-09-25 18:11:37

Sofokles

Użytkownik

status 4576112
955473
Zarejestrowany: 2007-04-05
Posty: 600
WWW

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Jasne, Podpisałem i przesłałem dalej. Pozdrowienia dla forumowiczów )

Offline

 

#142 2011-09-27 09:10:30

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Informacja od dyrekcji BidLife Cyprus, jaką otrzymalłam wczoraj po południu:

Dla tych z Państwa, którzy zainteresowali się bardziej petycją dotyczącą wstrzymania rzezi ptaków na Cyprze i dla tych, którzy być może śledzą listę podpisów, podaję informację, że zwiększona ilość podpisów w ostatnich dniach z Wielkiej Brytanii jest dzięki temu, że na stronie internetowej RSPB pojawił się o tym tekst i poparcie (http://www.rspb.org.uk/news/290372-cypr … -for-birds).
Biorąc pod uwagę duże znaczenie tej organizacji (bardzo często stawiane także za wzór dla innych stowarzyszeń) można się liczyć z nadzieją, że ta cała walka będzie skuteczniejsza (oby!).

(RSPB to skrót nazwy Royal Society for the Protection of Birds (Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), które zrzesza ponad milion członków, w tym 1300 osób zatrudnionych i 13000 wolontariuszy - jest to największa organizacja tego typu w Europie i jedna z największych na świecie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3le … tak%C3%B3w).

Na razie nie oznaczono konkretnej liczby wymaganych podpisów - właśnie w tej sprawie BirdLife Cyprus oczekuje konsultacji i pomocnych wskazówek ze strony RSPB. Jeżeli tylko będę wiedzieć coś więcej, postaram się poinformować o tym niezwłocznie.

Niestety, wg oszacowania BirdLife Cyprus od 1 do 25 września 2011 na Cyprze zginęło już 429 137 ptaków...(http://www.birdlifecyprus.org/index.php?lang=en).

Jak do tej pory petycję podpisało ponad 6400 osób, w tym bardzo dużo z Polski, za co ponownie przekazuję dla wszystkich bardzo gorące i serdeczne podziękowania ze strony BirdLife Cyprus.
Zachęcam tych, którzy jeszcze petycji nie podpisali do podpisów i nagłaśniania sprawy. Myślę też, że Wasze o tym wpisy tutaj na forum ośmielają i zachęcają innych i za to również serdeczne dzięki.

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-10-02 04:09:12)

Offline

 

#143 2011-09-28 01:17:29

Jacek P.

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-08-18
Posty: 41

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Petycję wysłałem.
Już ktoś napisał, że na Cyprze jest 50 tys. myśliwych. Żeby mieć pełniejszy obraz: liczba ludności Cypru to ponad 700 tys. mieszkańców. W Polsce jest ponad 100 tys. myśliwych. Aktywnych obserwatorów ptaków na Cyprze jest ok. 100...:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/7067927.stm
Więc nie liczyłbym na zmianę mentalności społeczeństwa po paru takich akcjach. Nie możemy też z góry, protekcjonalnie patrzeć na "dzikich południowców" i pouczać ich jak mają żyć- nikt tego nie lubi. Jeszcze 100 lat temu w krajach północnej Europy podejście do przyrody mieliśmy podobne do dzisiejszych Cypryjczyków. Aby wyeliminować ten proceder potrzebna jest akcja informacyjno-edukacyjna na Cyprze. I to coś zmieni...po 1-2 pokoleniach.

Ostatnio edytowany przez Jacek P. (2011-09-28 01:18:58)

Offline

 

#144 2011-09-28 14:10:40

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Jacek P. napisał:

(...)Więc nie liczyłbym na zmianę mentalności społeczeństwa po paru takich akcjach. Nie możemy też z góry, protekcjonalnie patrzeć na "dzikich południowców" i pouczać ich jak mają żyć- nikt tego nie lubi. Jeszcze 100 lat temu w krajach północnej Europy podejście do przyrody mieliśmy podobne do dzisiejszych Cypryjczyków. Aby wyeliminować ten proceder potrzebna jest akcja informacyjno-edukacyjna na Cyprze. I to coś zmieni...po 1-2 pokoleniach.

Zgadzam się z Jackiem, ale dodam kilka wyjaśnień.
Cypr nie jest obcy nikomu w Grecji - choćby z racji języka, historii i tzw. "braterskich powiązań" (choć dużo by polemizować nad tym ostatnim i raczej nie na ptasim forum).

Wracając jednak do ptaków i do petycji...Niestety, głównym powodem tej rzezi ptaków nie jest żadna "tradycja", jaką wykręcają się Cypryjczycy, ale po prostu biznes. Jak już pisałam w jednym z postów - szacuje się, że zyski z tego nielegalnego procederu dochodzą rocznie do 15 milionów Euro! A, niestety, tam, gdzie rządzi pieniądz...
Blisko 30 lat temu byłam na Cyprze przez ok. rok czasu i nigdzie wówczas w jakiejkolwiek restauracji nie podawano "ambelopoulia" (a zapewniam, że oprócz ryb, próbowałam tam wszystkich kulinarnych specjałów).

"Kulinarna tradycja", którą Cypryjczycy się wykręcają jest trochę daleka od prawdy. Pomimo, że sama w jednym z postów napisałam, że to "tradycja z dziada pradziada", jest zawsze "ale". Zgadza się, że dawniej także jadano na Cyprze ptaki. Jadano, zresztą co się dało, szczególnie na wsiach, gdzie ludzie byli głodni. Nie robiono jednak z tego biznesu, zabijając masowo setki tysięcy ptaków. Tak duże nasilenie mordowania ptaków na Cyprze zwiększyło się dopiero w ostatnich latach i właśnie dlatego, że robią na tym niesamowity biznes (największe nasilenie tego było w ub. roku). 

W każdym kraju, gdzieś, kiedyś w dawnych czasach jedzono jakieś ptaszki. Robiono to wówczas, bo ludzie byli biedni, bo byli głodni, wierzono, że to "wychodzi na zdrowie", bo... bo... bo...W starożytnej Grecji przysmakiem był kos, w Polsce, dawno temu, "dla zdrowia" jadano bociany (patrz link w moim poście z 31.08.2010: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 785#p27785).  Przykładów mogą być setki...

Tym, co utrudnia skuteczność tej petycji jest także to, że Cypr jest małym państwem, to taka sobie powiedzmy jakby "duża wieś", gdzie jeden zna drugiego. Może być np. tak, że jedna osoba zabija ptaki, a kuzyn tej osoby jest policjantem a jeszcze jakiś inny kuzyn ("dziesiąta woda po kisielu") broni dobra ptaków. Kółko tragedii się zamyka i na pewno sporo czasu upłynie nim się w tej sprawie osiągnie się cokolwiek.
Smutne to lecz prawdziwe, więc tym bardziej o tym co złe trzeba głośno mówić, a o dobro "walczyć" - nawet jeśli ta walka wydaje się "walką z wiatrakami"...

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-09-28 21:51:33)

Offline

 

#145 2011-09-30 12:21:42

 Marcin Tobółka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 39
WWW

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Też podpisałem. Mam nadzieję, że to się nareszcie skończy. Bo u nas się wydaje mnóstwo kasy i poświęca wiele czasu żeby chronić ptaki, a te .... to wszystko zabijają.


Marcin Tobółka

Zakład Zoologii, Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka
Leszczyńska Grupa OTOP, www.otop-leszno.eko.org.pl

Offline

 

#146 2011-10-03 22:04:00

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Wołanie o pomoc dla migrujących przez Cypr ptaków - List do Ministra - Prośba: podpisz petycję (czyt. więcej w postach na str. 5, 6, 7 i 8)

494 505 ptaków zginęło do tej pory w tragiczny sposób - licząc tylko termin od 1 września do 1 października 2011 roku! Takie są, niestety smutne szacowania BirdLife Cyprus, które w pierwszych dniach września tego roku wysunęło petycję-protest, by wstrzymać barbarzyński proceder nielegalnego łapania ptaków na Cyprze.

W Polsce rozpoczęliśmy nagłaśnianie tej sprawy od postu, który podałam w dniu 16 września tego roku (http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 639#p34639), po czym cypryjski dramat ptaków  z wiadomością o petycji (dzięki pomocy i wspraciu wielu osób i organizacji) przeniósł się dalej na wiele stron internetowych, na różne blogi, forum, prywatne maile...Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc.

Do tej pory petycję podpisało ponad 8 tysięcy osób z 55 różnych krajów, w tym bardzo dużo osób z Polski. Dokładniejsze zobrazowanie podpisów można zobaczyć na dole strony z petycją, klikając na "Map". Ukaże się na mapa, dzięki której (po powiększeniu) możemy zobaczyć skąd są podpisy w petycji - po większym jej powiększeniu widać nie tylko kontynenty i kraje, ale i miasta, z których pochodzą podpisy (inf. BirdLife Cyprus).

http://www.allegaleria.pl/images/petbw211z2pnif94n5om_thumb.jpg

Link do mapy:  http://www.gopetition.com/petitions/cal … e-map.html

W imieniu BirdLife Cyprus wszystkim, którzy wspierają petycję i którzy ją podpisali bardzo gorąco dziękuję.

Zachęcam do dalszych podpisów - jak już pisałam - te ptaki to nasza wspólna sprawa.
Eva Stets
Hellenic Ornithological Society (HOS) - partner BirdLife International

Offline

 

#147 2011-10-07 06:33:45

 Angelika

Zbanowany

Skąd: Darłowo
Zarejestrowany: 2009-06-17
Posty: 364
WWW

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Oczywiście podpisałam, a informację podałam dalej.

Offline

 

#148 2011-10-08 11:02:43

seba_archeolog

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-28
Posty: 55

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Petycję podpisałem, informację o petycji rozsyłam.

Pozdrawiam
Sebastian Przybylski

Offline

 

#149 2012-02-01 15:24:24

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Wołanie o pomoc dla migrujących przez Cypr ptaków - zamknięcie petycji

Poniższy mail, przekazany na moje ręce ze strony BirdLife Cyprus, skierowany jest do wszystkich w Polsce, którzy od jesieni 2011 roku wsparli petycję, by zaprzestać rzezi ptaków na Cyprze. Jak można przeczytać niżej - do wczoraj (dnia, gdy zamknięto petycję) zebrano 16677 podpisów, w tym 1123 podpisów z Polski.
Zdjęcia przedstawiają dzisiejsze (1.02.2012) wręczenie księgi z petycją Ministrowi Spraw Wewnętrzynch Cypru i planszę z liczbą podpisów i państw, które w petycji wzięły udział (fot. BirdLife Cyprus).

W imieniu BidLife Cyprus i ja bardzo wszystkim dziękuję.
Eva Stets
P.S: Wspomnianą w mailu relacją dla prasy dysponuję w formie pdf (w jęz. ang.). W przypadku zainteresowania proszę o kontakt mailowy.


"Dear Eva
I am sending you our press release from today with some photos. Today we handed the book with the 16677 signatures from our autumn petition, to the Minister of Interior. You will see the signatures from Poland were quite a lot in fact 1123 till yesterday when we closed the site. Anyone who has signed will be able to see our press release today or tomorrow on the petition site if they go back. Alternatively, on our own website.
By the way, the Minister today asked us to submit a proposal for an awareness raising campaign to run this autumn on TV, Radio and Printed press. That’s the first time he has ever agreed to anything like this! The Justice Minister is too busy to see us, but we will insist.

A huge thanks  again for all your help and support on this!
Best wishes
Clairie

Dr Clairie Papazoglou
Executive Director
BirdLife Cyprus
Website: www.birdlifecyprus.org
"

http://www.allegaleria.pl/images/38e8ldslvkmy58x74p2_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/3qpdn3a7mwkprvi85k6_thumb.jpg

Offline

 

#150 2012-02-04 23:48:23

cel-cia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-15
Posty: 914

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Dziękuję Evo za informację na którą w zasadzie czekałam.
Zastanawiałam się czy faktycznie KTOŚ się zajmuje tymi petycjami i co się dalej z nimi dzieje. Widać,że warto składać swoje podpisy pod różnymi akcjami - petycjami do których jesteśmy przekonani. Cieszę się również,że nasz kraj potrafił się sprężyć i oddał aż tyle głosów i że i my dołożyliśmy małą cegiełkę w ratowaniu przyrody i ich mieszkańców.

Offline

 

#151 2012-02-06 16:24:04

Eluna

Użytkownik

Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2007-06-05
Posty: 20

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

I ja bardzo dziękuję za tą wiadomość Evo
Tak jak i Cel-cia, nie raz,  zastanawiałam się nad sensem popierania różnych petycji. Mimo to jednak podpisywałam takie jak ta dotycząca sytuacji na Cyprze. Cieszę się, że ktoś "usłyszy" nasz głos.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

Offline

 

#152 2012-09-25 12:35:56

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Witam!

Mimo różnorodnych akcji rzeź ptaków śpiewających na Cyprze niestety trwa, dlatego nie można ustawać w staraniach - na www.thepetitionsite.com stworzono nowe narzędzie, którym i my możemy przyczynić się do ochrony ptaków na Cyprze, które w znacznej mierze lecą tam z Polski: wystarczy kilka chwil, by podpisać petycję – kolejny sposób nacisku na władze Cypru, które obecnie pełnią prezydencję w Unii Europejskiej, a na swoim terenie praktycznie zezwalają na łamanie przepisów unijnych chroniących ptaki oraz nie potrafią egzekwować własnego i unijnego prawa!

Zespół projektu „Blisko bocianów“ i Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zachęcają wszystkich miłośników przyrody do podpisania petycji przeciw rzezi ptaków śpiewających na Cyprze!

Więcej informacji, polskie tłumaczenie petycji i link do niej na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#153 2012-09-25 13:59:27

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4080
WWW

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Petycję podpisaliśmy. Jeszcze dzisiaj roześlemy link do znajomych.
Renia i Tadek


* * *

Offline

 

#154 2012-09-25 15:22:11

pcprmonika@o2.pl

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-14
Posty: 48

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Petycję podpisałam. Pozdrawiam!

Offline

 

#155 2012-09-25 21:39:50

 eljana

Użytkownik

Skąd: Zakopane
Zarejestrowany: 2007-06-15
Posty: 70

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Podpisałam!!! nr 37427  - jak można być takim zwyrodnialcem! umierają z głodu?????!!!!!

Offline

 

#156 2012-09-26 09:45:24

sbabula

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-03-26
Posty: 143

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Podpisałam. Link wysyłam do przyjaciół i znajomych. Serdecznie pozdrawiam.

Offline

 

#157 2012-09-26 14:49:25

 żuczek

Użytkownik

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2012-04-14
Posty: 354

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Dołączyłam do petycji.
Pozdrawiam serdecznie,
Ania

Offline

 

#158 2012-09-26 15:05:35

mjs

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-06-09
Posty: 57

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Zrobione. Głupi i okrutny ten nasz gatunek, ech.....

Offline

 

#159 2012-09-26 22:59:59

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

podpisałem

Offline

 

#160 2012-09-27 06:01:13

mikr

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-05-10
Posty: 98

Re: Protest przeciwko kłusownictwu na Cyprze.

Podpisałem i podpisywać będę!
Gwarantuję jeszcze co najmniej kilka podpisów.

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora