Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#41 2009-07-27 13:49:58

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki on-line

13:49
Do budki przyleciał dorosły jerzyk, nakarmił młode, chwilę sie pokręcił i poleciał. Jajo zignorował.
Czas miedzy karmieniami sie wydłuza. Tym razem trwało to co najmniej 2 godziny.
13:59
Powtórka sytuacji. Moze to drugie z rodziców teraz było ? A jajo tkwi nieruszone. Ciekawe.
19:45
Były karmienia, przyloty dorosłych solo i razem. Rodzina odpoczywała.
A jajo jak lezało, tak lezy.
Prosze Reniu o wzmożoną obserwację. Ja zajrzę dopiero jutro. Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Natura (2009-07-27 19:42:35)

Offline

 

#42 2009-07-27 22:32:08

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4082
WWW

Re: Jerzyki on-line

22:22  W budce cała rodzina, wszystkie ptaszki śpią przytulone do siebie. A jajeczka nie ma
           Trudno powiedzieć, co się z nim stało. Może jest w innym miejscu, teraz niewidoczne,moze zostało
           stłuczone... A moze po prostu tylko ja go nie widzę.

http://images49.fotosik.pl/170/db6ddd0cb59c49ddm.jpg


* * *

Offline

 

#43 2009-07-28 09:00:17

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki on-line

9:00
W budce nr 4 są same maluchy. Natomiast w budce nr 2 jest para dorosłych jerzykow ! Jajka nigdzie nie widać.
9:50
Maluchy byly karmione przez jednego z rodzicow. Czy to cos bialego pod maluchami to nie skorupka ?
Najwyrazniej para z drugiej budki ma zamiar wysiadywac jajka !
11:18
Budka nr 2 jest pusta. Widocznie była to chwila odpoczynku dla ptaków.
W czwartej jest jedno z rodziców z małymi.
16:10
Z pisklaków robi się młodzież. Zajmują coraz więcej miejsca, narazie przemieszczają się w obrębie swojego gniazdka. Jeszcze nie przekroczyły odgradzajacej listewki. Ale juz stroszą piórka, wymachują skrzydełkami i się szykuja. W pozostałych budkach pusto.  Jajka ani śladu po nim nigdzie nie widzę.
18:20
Nie spogladałam kilkanaście minut i.....znowu jest jajo ! Może jest turlane z miejsca, którego nie obejmuje kamera ? Maluchy sa same, w pozostałych budkach pusto.
18:33
Na kilka minut pojawił sie jeden rodzic. Było karmienie, pieszczoty, odpoczynek, zlekcewazenie jaja ..i fru na muchy.

Ostatnio edytowany przez Natura (2009-07-28 18:29:38)

Offline

 

#44 2009-07-28 19:22:43

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4082
WWW

Re: Jerzyki on-line

19:20 Może Natura wie, jak nazywa się ta gra, w którą bawią się z nami jerzyki z budki nr 4?
         "Zgadnij, gdzie jest jajo?" Ja nie wiem. Fakt pozostaje faktem, że raz jest, a raz go nie ma.
         Poza tym nie wiadomo, czy to to samo jajo, czy nowe. Może tym razem uda nam się podpatrzeć,
         co się z nim stanie.

          http://images48.fotosik.pl/171/b0a391706681588bm.jpg


* * *

Offline

 

#45 2009-07-28 20:54:40

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki on-line

Witam serdecznie obserwatorów jerzykowego znikającego lub pojawiającego się jaja w budce Nr 4
Otóż jest to jajo jakie pozostało z pierwszego nieudanego lęgu.
Jajo jest wiekowe więc proszę nie liczyć, że coś się z niego w tej chwili wylęgnie. Ono po prostu tam jest!
Czasami jerzyki wpełzając do budki przepychają je z miejsca na miejsce i raz jest widoczne lub niewidoczne wtedy, kiedy znajduje się przy wejściu.
Jest tych jaj w każdej z budek kilka z uwagi na to, że intruzi nie pozwolili na ich wysiedzenie.
Po sezonie lęgowym, kiedy będziemy porządkować budki, takie znaleziska zostaną wyjęte i pozostawione na pamiątkę.
Z serdecznymi pozdrowieniami dla miłośników jerzyków
Zofia Brzozowska


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#46 2009-07-28 21:24:03

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki on-line

Wszystko wiadomo. Ale jaja... W sumie szkoda, że tyle jajeczek jest straconych. Tak mało jest miejsc legowych. Może za rok będzie lepiej ? I nie tylko w Szczecinie. U mnie na pewno bedzie dużo nowych budek.
Pozdrawiam Pania Zofię, Renię i wszystkich kochających jerzyki.

Ostatnio edytowany przez Natura (2009-07-28 21:24:55)

Offline

 

#47 2009-07-29 12:13:54

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki on-line

12:10
Młodzież jest sama. Posypiaja, wiercą się i pewnie czekają na rodziców.
Większy-starszy jerzyk Żorżyk ma już całkiem długie lotki. Jak rozkłada skrzydełka to jest na co popatrzeć. To chyba on jest aktywniejszy od drugiego, a może drugiej (?); bedę ją nazywała Lusia.
Przed chwilą jeden z rodziców przyniósł przekąskę, sprawdził czy w domu wszystko w porządku i wyfrunął.
21:50
W budce komplet. Zaczyna się robić ciasno. Jeden z dorosłych leży po lewej stronie, natomiast drugi z młodzieżą w gniazdku. Pewnie sie jeszcze wiele razy przemieszczą ale teraz tak jest. Dobrej nocy !

Ostatnio edytowany przez Natura (2009-07-29 21:47:40)

Offline

 

#48 2009-07-31 16:35:54

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki on-line

16:35
Odnosze wrażenie, że karmienie młodych jerzyków odbywa sie z coraz dłuższymi przerwami. Na przestrzeni ostatnich 5 godzin widziałam 3-krotne solowe przyloty rodziców. Ale może byc inaczej, bo tylko spogladam z przerwami w ekran i mogłam cos przeoczyć. Dorosłe często po powitaniu i nakarmieniu potomstwa, odpoczywają w przedniej części budki i ich nie widać w kadrze (czasem tylko sterczy jakieś piórko..) Żorżyk z Lusią rosną spokojnie, ich pysie są coraz wyrazistsze i widać w która stronę maja zwrócone głowki. Nadal nie widziałam, by któreś z nich wyszło poza listewkę odgradzająca gniazdko od pozostałej części budki. Tak więc nadal okupują sypialnię. Ale to długo nie potrwa ...
17:29
Rodziców nie ma w domu. Dzieci harcują, szczególnie Żorzyk: trzepocze skrzydełkami, wierci się, fika po głowie Lusi a za moment kładą sie razem przytulone. Te rozpostarte skrzydełka to już siegaja od ścianki do ścianki. Piekny widok.
19:30
Mlode jerzyki są same w kąciku sypialni. Rodzice gdzieś smigają w przestworzach.

Poniewaz dopiero w tym roku zakochalam sie w jerzykach, nie znam ich zwyczajow.
Czy kiedy młode dorosna by wyleciec z gniazda, to jeszcze będa do niego jakiś czas wracały, czy nie ?

Ostatnio edytowany przez Natura (2009-07-31 19:32:54)

Offline

 

#49 2009-07-31 21:08:31

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki on-line

Witam:)

Jerzyki po wylocie z budki są całkowicie samodzielne i tylko przypadek może sprawić, że do niej powrócą.
W ubiegłym roku mogliśmy zaobserwować powracającego młodego jerzyka.
W Szczecinie w tej chwili jest piękna pogoda i rodzice nie są zmuszeni latać daleko w celu zdobycia pokarmu.
Młode karmione są kilkanaście razy dziennie i czasami trudno dostrzec kiedy to się odbywa.
Czasami słychać jedynie uderzenie o budkę co oznacza wejście do niej jerzyka.
Wlot ptaka do gniazda odbywa się z niesamowitą szybkością. Jerzyk wlatuje do budki obniżając swój lot.

Zdjęcia jerzyka z budki Nr1 zamieściliśmy w naszej GALERII.
Wykonała je Dorota Musielak.
Jerzyk z otwartym dziobem oraz ten wsparty na pudełku i wypatrujący wolności, to jerzyk z budki Nr1.

Pozdrawiam
Zofia Brzozowska


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#50 2009-08-04 19:19:06

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki on-line

19:19
Miałam okazję zaobserwować przylot obojga rodziców do budki - jednego po drugim. Jakież to sie zrobiło zamieszanie ! Tak sie zakotłowało, że trudno było spostrzec, gdzie dzieci a gdzie dorosłe ptaszki. Żorżyk z Lusią  widać że są w doskonałej kondycji, są żwawe, pielęgnują z zapałem piórka, trzepocza skrzydełkami.
To wspaniale, że moga dorastac w spokoju. Szkoda, że innym ptaszkom sie nie udało, o czym namacalnie przypominaja turlane jajeczka.
A dziecko z budki nr 1 - Feluś - jest cudny.
Wg moich obliczeń nasze jerzyki około 21-go sierpnia juz moga wyfrunać. Codziennie po wiele razy zaglądam, by sie napatrzec - puki sa. Bo jak nadejdzie czas, będzie frrrrrruuuuuuuuuuuu i... koniec.
Prosze o douczenie:
Kiedy nasze młode odlatuja do Afryki ? Czy po wylocie z gniazd jeszcze sa u nas ? Czy jak boćki: zbieraja sie razem w duże grupy czy leca w różnym czasie ?
19:54
Na chwile spuściłam gniazdko z oczu i widac jednego młodego. Gdzie jest drugi ? Jest, własnie patrzy do kamery. Alez on ćwiczy skrzydełka. Więc juz wyszły z sypialni. To pewnie Żorżyk. Lusia spoglada na jego wyczyny nie wychodzac poza gniazdko.
20:05
Po zwiedzaniu budki, Żorżyk wrócił do gniazdka i teraz przytulony do Lusi odpoczywa.
Oj, może ten wylot do samodzielności odbędzie sie wczesniej ?

Ostatnio edytowany przez Natura (2009-08-04 20:00:32)

Offline

 

#51 2009-08-06 17:55:43

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4082
WWW

Re: Jerzyki on-line

6 sierpnia 2009

Małe jerzyki z budki nr 4 wcale nie są już takie małe. A jakie mają śliczne... buzie?
Są bardzo ruchliwe, wiercą się, przemieszczają.

http://images48.fotosik.pl/176/87c3efad2f92bd86m.jpg


* * *

Offline

 

#52 2009-08-07 15:38:21

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki on-line

15:40
Żorżyk ma wielka ochotę pofrunać: zbliżył sie do wlotu budki, w kadrze widac tylko jego piekne długie lotki. Lusia przyglada sie z gniazka.
Nieco wczesniej Żorżyk trzepotał skrzydełkami, które maja imponującą rozpiętość (po skosie wypełniły cała budke). Teraz sobie wedruje po budce. Naprawde wygląda jak pełnoletni jerzyk !
19:40
Na całego rozbiegały sie nam jerzyki ! Najpierw jeden z nich podrapał sie pazurkiem po głowie, powiercił, postroszył piórka i poszedł w kierunku wlotu. Zaczynam wtedy spoglądac na kamere z wlotów, bo lada chwila ukaże sie tam łepek któregos z naszych jerzyków. Teraz jednak jeszcze nie - razem sie ułożyły w gniazdku.

Wiadomosc od Zuzy o przejechanych jerzykach jest niezwykle zasmucajaca - szczególnie, że po bliższym poznaniu trudów rodzicielskich (dzięki kamerom) wiemy jaki to ogromny wysiłek, ileż to zagrożeń czyha na  dorosłe i młode ptaki nawet w samej budce.
Pewnie te maleństwa troche za wczesnie opuściły gniazdo. Wielka szkoda. Kazdego ptaszka szkoda ogromnie.

Ostatnio edytowany przez Natura (2009-08-07 19:47:33)

Offline

 

#53 2009-08-07 17:31:11

zuza

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-08-06
Posty: 21

Re: Jerzyki on-line

Przed chwilą miałam okazję oględać karmienie , mam wrażenie ,że jerzyk nakarmił tylko jedno z maluchów ale może tak mi się tylko zdawało.
W ubiegłym tygodniu tj. końcem lipca zauważyłam na osiedlowej drodze dwa jerzyki w odległości kilkunastu centymetrów od siebie przejechane przez samochód , zastanawiam się co się stało , że  te jerzyki tam się znalazły . Czy wypadły z budki , czy za szybko wyleciały a jeśli tak to co było tego przyczyną . Mam nadzieję , że maluszki z budki nr.4 wiedzą  kiedy wylecieć aby pofrunąć szczęśliwie. Póki co cieszę się ich obecnością .
Widać jak z dnia na dzień dorośleją , choć dziobki dalej mają jak małe pisklaki.

Offline

 

#54 2009-08-10 21:00:25

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki on-line

Piękne lotki sterczace z gniazdka należa do młodego pokolenia. Mozna już się pomylić, myślac, że to rodzice.
Młodziez przytulona do siebie posypia, wiercac się jak zawsze. W ciagu dnia widziałam ich wędrówki po budce. Mam wrażenie, że Żorzyk i Lusia sa bardzo zdrowe, silne, dobrze odkarmione. Napewno sobie dobrze poradzą w dorosłym samodzielnym życiu.
Teraz młode sa same, rodzice jeszcze łapia muchy...
Kiedy mozna spodziewac się wylotu dzieciaków ? Boję się przegapić ten wzruszający moment.
Póki co - dobrej nocy.

Offline

 

#55 2009-08-11 15:30:28

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4082
WWW

Re: Jerzyki on-line

11 sierpnia 2009

14:04 Dwa młode jerzyki same w gnieździe. Trochę się wiercą, demonstrują piękne skrzydełka.
15:08 Jeden jerzyk postanowił nieco się przemieścić. Na zdjęciu widać kawałek skrzydeł i ogona.
     Był niewidoczny przez dziesięć minut. już się martwiłam, że niepostrzeżenie opuścił budkę.
15:18 Pojawił się nagle, a razem z nim pojawiło się niewyklute jajeczko.
15:29 Nowa figura akrobatyczna. Drugi jerzyk jeszcze tego nie potrafi. Grzecznie leży w swoim kąciku.

http://images47.fotosik.pl/179/b547a5edfc2dcb1dm.jpg  http://images45.fotosik.pl/178/94ec85dd6500e77dm.jpg  http://images41.fotosik.pl/174/b4dee75305f617a8m.jpg  http://images45.fotosik.pl/178/ca8bcfccdad5a745m.jpg

Ostatnio edytowany przez Nupi (2009-08-11 15:38:07)


* * *

Offline

 

#56 2009-08-11 16:20:27

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki on-line

13:22
Przyleciał jeden z rodziców. Szaleństwo powitania, pewnie jakies papu, pokrecił sie po budce, do kamery pieknie otworzył dziobek (moze cos mówił lub zwyczajnie ziewnął) i zniknał.
13:49
W kadrze widac jednego ptaszka. Drugi wędruje po budce. Trwa to ok. 10 minut.
14:05
Młodziez sama.
15:27
Jeden z młodych jerzyków - chyba Żorzyk - bardzo ćwiczy swoje skrzydełka, prawie fruwa w miejscu.
15:32
Coś fantastycznego: Żorzyk uczepił sie ścianki budki i w pozycji "stójka" wisi sobie, czasem spoglada na Lusię. Trwa to 10 minut.
15:48
Przy wlocie pojawia sie reka ze śrubokrętem. Budka zostaje otwarta a jerzyki z niej wyjęte. Po chwili łaskawa ręka młodego człowieka wkłada spowrotem jerzyki do budki. Domyslam sie , że było mierzenie, ważenie.
16:25
Teraz młode odpoczywają chyba troche oszołomione.

Offline

 

#57 2009-08-11 19:58:00

zuza

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-08-06
Posty: 21

Re: Jerzyki on-line

To prawda Żorzyk od kilku dni często ćwiczy  " latanie " i siłę swoich pazurków na ściance budki .
Wygląda jakby się uczył.
Lusia jest spokojniejsza . Najczęściej kiedy  zaglądam do budki  to Lusia ucina sobie drzemkę .
Od kilku dni na wieczorne spanko przylatuje tylko jeden dorosły jerzyk, wydaje mi się , że wcześniej
na noc do budki przylatywały dwa dorosłe jerzyki.
Przed chwią po karmieniu dorosły jerzyk prezentował maluchom swoje umiejętności w lataniu /tak to wyglądało /, przed
kamerą widać było bardzo szybki ruch skrzydeł.

Offline

 

#58 2009-08-11 22:02:36

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki on-line

Witam:)
Dzisiaj pod nieobecność rodzica, została otworzona budka i pisklęta zostały zmierzone i zważone.
Większy jerzyk ważył 54g a jego skrzydła mierzyły 165 mm.
Mniejszy zaś ptak ważył 46g a skrzydła miały długość 148 mm.
Oba ptaki były w świetnej kondycji i nie musiały być dokarmiane.
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie transmisją oraz naszymi ptakami.
Zofia Brzozowska


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 

#59 2009-08-13 20:23:36

 Natura

Użytkownik

Skąd: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Jerzyki on-line

17:30
Jedno z rodziców wpadło dosłownie na 1 minutę do domu i czym predzej wypadło.
20:10
Maluchy od dłuższego czasu sa same. Zorzyk wyczynia rózne ćwiczenia i akrobacje, Lusia jest dużo spokojniejsza. Pomiary tez wykazały, że ona jest drobniejsza (a może on ? - niewazne..). Czasem sie boję, że tymi długimi lotkami sie o siebie zaczepią. Jakie te ptaszki są piekne !
20:21
Znowu dorosły jerzyk wleciał i po minucie wyfrunał.
Może tak ma być; jakby mówił:
- No dzieciaczki, czas leciec w przestworza !
Porównując wyniki pomiarów z gabarytami Felusia z budki nr 1 w chwili wylotu, mozna sie lada dzien spodziewać odlotu naszych ptaszków. Nie moge odczepic wzroku od monitora.
21:10
Jeden dorosły ptak wraz z młodzieżą ułożyli się do snu. Wierca się co chwila, ale one tak juz mają.
Od pewnego czasu nie widuję całej czwórki w komplecie. Czyżby tylko jedno z rodziców opiekuje sie dziećmi ?
A może nie widać drugiego. Nie wiem.
Dobrej nocy!

Ostatnio edytowany przez Natura (2009-08-13 21:11:53)

Offline

 

#60 2009-08-13 21:46:26

ratujmyptaki

Użytkownik

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2007-05-14
Posty: 90
WWW

Re: Jerzyki on-line

Witam

Niestety, od dziesięciu dni jeden tylko z rodziców opiekuje się maluchami.
Były obawy, że może sobie sam nie poradzić w odkarmieniu piskląt.
To było powodem otwarcia budki i zrobienia pomiarów młodych jerzyków.

Wylot młodych przewidziany jest na 42 dzień od wyklucia to jest na dzień 18.08.
Pogoda w Szczecinie jest znakomita a więc owadów jest pod dostatkiem
o czym świadczyć może prawidłowa waga jerzyków.

Pozdrawiam wszystkich miłośników naszych pięknych ptaszków
Zofia Brzozowska


www.ratujmyptaki.org - Strona Fundacji.

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora