Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2008-09-24 23:54:54

sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Kolorowe znakowanie kawek w Czechach i Polsce

W Czechach od roku 2003 obrączkujemy kawki żółtymi i zielonymi plastykowymi obrączkami.
Również w Polsce jest od roku 2004 projekt kolorowego znakowania kawek. Obrączki używane w Polsce mają różne kolory (czerwony, niebieski, zielony, biały).

Będziemy tutaj podawać wiadomości z naszych projektów.
Svě
kierownik Grupy badania i ochrony kawek w Czechach (SVKO ČSO)


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#2 2008-09-25 00:12:43

sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Kolorowe znakowanie kawek w Czechach i Polsce

Od roku 2003 obrączkuję młode kawki w Pardubicach, gdzie mieszkam. Oprócz zwykłych metalowych ornitologiczynych obrączek kawki otrzymują też żółte plastykowe obrączki, łatwe do odczytywania. Zaobrączkowałam już około 150 tych ptaków, co znaczy, że czasami mam okazję obserwować którąś z „swoich“ kawek w terenie.

Dotąd miałam obserwacje (odczyty zaobrączkowanych ptaków) tylko z Pardubic. Z tych wyników dobitnie wynika, że kawki zwykle są przywiązane do miejsca urodzenia.

W tym roku moja koleżanka, mieszkająca w Pradze, w ciągu lata parokrotnie z busa widziała kawkę z żołtą obrączką. Kawka była za każdym razem w tym samym miejscu. W Pradze ani w pobliskiej okolicy nikt kawek nie obrączkuje. Wysłała tam więc w sobotę 20.9.08 swojego mąża i temu udało się ją odczytać. Okazało się, że chodzi o „moją“ kaweczkę, którą zaobrączkowałam w Pardubicach jak pisklaka w budce 1.6.2006.

Dzięki obrączkom stwierdziliśmy więc, że i ptaki, tyle wierne miejscu swojego urodzenia, jak kawki, mogą się przeprowadzić nawet 100 km od miejsca urodzenia.


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 
Ostatnio chory jestem na Przygodę i Dziedzica. Choróbsko toczy mnie totalnie, ale jest na tyle fajne, że polecam zachorowanie wszystkim dookoła. (marmarecki)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
koparka Złotów przewóz osób Niemcy przewóz osób Piła strzyżenie psów poznań zaproszenia-slub.eu