Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2008-04-18 14:42:47

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Co to są wypluwki?

Witam!

Wypluwki (Sve to nieco przekręciła ), rzadziej zwane zrzutkami, to kluskowate twory z sierści, kości, łusek ryb, chityny i ziemi (ta głównie z dżdżownic) pochodzących ze zwierzat, które bociany zjadły. Bocian ma bardzo silne soki trawienne, ale nie wszystko może strawić. To czego nie może, musi usunąć z żołądka, by go tym nie zapchać – temu właśnie służą wypluwki. Nazwa pochodzi od wypluwania ich.

Wypluwki robią też inne ptaki jedzące większą zdobycz zwierzęcą, np. ptaki szponiaste i sowy, ale też mniejsze od nich dzierzby. Zbieranie i badanie wypluwek pod mikroskopem jest bardzo dobrym i powszechnym (niestety – nie u bocianów, bo dużo tu trudnych do zobaczenia owadów) sposobem badania pokarmu tych ptaków, tak gatunków, jak i ilości. Aczkolwiek zawodnym, bo jak wykazały badania porównacze, metoda badania wypluwek zaniża udział takich pokarmów, które są łatwo trawione (właśnie dżdżownice, ryby, drobne owady).

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Koordynator projektu PwG OTOP „Blisko bocianów”

BABCIA Mariola napisał:

Proszę wyjaśnic co to jest "wypluw" i dlaczego bocian to robi ?

Offline

 
Ostatnio chory jestem na Przygodę i Dziedzica. Choróbsko toczy mnie totalnie, ale jest na tyle fajne, że polecam zachorowanie wszystkim dookoła. (marmarecki)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
noclegi w Rusinowie transport ziemi Piła jak najlepiej szukać pracy przedszkole Piła renowacja parkietów