Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#81 2010-12-08 20:56:00

 Agata J.

Użytkownik

Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2009-05-24
Posty: 38
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Na stronie naszego serwisu www.mojeptaki.info  ukazał się krótki tekst Evy Stets pt "O łabędziach", ilustrowany zdjęciami autorki. Tekst, z odnośnikami do ciekawych linków (m.in. do audycji w TVP z dr Marią Wieloch i do www PwG OTOP), nawiązuje do łabędzi niemych, w tym również do łabędzi niemych odmiany polskiej Cygnus olor immutabilis.

Zapraszam pod link: http://mojeptaki.info/viewtopic.php?t=1 … e7c81603cc

Pozdrawiam
Agata J.

Offline

 

#82 2010-12-09 01:57:14

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Na naszej stronce webowej wyszedł bardzo ciekawy artykuł o Czarnobylskiej strefie w Białorusi. W ogóle nie wiedziałam, że na tych terenach jest duży rezerwat (największy w Białorusi, jeden z największych w Europie). Ludzie tam nie żyją, ale zwierzętom powodzi się tam bardzo dobrze. Żyje tam dużo rzadkich gatunków...
Artykuł w wersji czeskiej i angielskiej, oraz sporo świetnych zdjęć znajdziecie na www.vcpcso.cz.


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#83 2010-12-31 08:08:48

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

"Bogatka - najpopularniejsza sikora" - pod takim tytułem ukazał się na stronie serwisu www.mojeptaki.info ciekawy tekst, autorstwa Agaty Janik (znanej na forum jako Agata J.)
Artykuł godny polecenia, bo opisuje znane wszystkim sikory bogatki a w nim kilka ciekawostek, ilustrują go też ciekawe zdjęcia kilku fotografów i szkice autorki tekstu. Rysunki i zdjęcia pokazują wyraźnie różnicę wyglądu samca i samicy. Ciekawostką są także informacje i foto o obserwacjach bogatki leucystycznej.

Link bezpośredni do tekstu:  http://mojeptaki.info/viewtopic.php?t=1 … 7a8795e73a

Offline

 

#84 2011-01-03 18:12:15

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Około 1000 martwych ptaków*** spadło z nieba

Cytowany post niżej podała Pani Ania w ubiegłym roku (nie wiem czy w Anglii ustalono wówczas przyczynę śmierci szpaków?). Tym razem, kolejna informacja o licznej i nagłej śmierci wielu ptaków. Wiadomość ukazała się dziś (3 stycznia 2011) w różnych mediach, opisując podobne wydarzenie (jak ze szpakami w Anglii w ub. roku), które przytrafiło się w minioną noc sylwestrową tuż przed północą w miasteczku Beede w Arkansas (USA).
Ornitolog, Karen Rowe, powiedziała, że podobne przypadki nie są wcale takie niezwykłe i mogą być spowodowane m.in. przez uderzenie pioruna. Według opinii innych specjalistów, przyczyną śmierci ptaków mógł być silny stres, jakiemu uległy na skutek wystrzeliwanych fajerwerków.
Przedstawiciele władz Arkansas zebrali około 65 martwych ptaków, które mają być wysłane do laboratoriów stanowej komisji i do ośrodka zdrowia fauny i flory w Madison, w Stanie Wisconsin.

wideo-dokumenty:
- www BBC NEWS: http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-12106315

- kilka reportaży przez msnbc.com: http://www.msnbc.msn.com/id/40885546/ns … vironment/

polskie źródła informacji m.in:
http://www.rp.pl/artykul/587867_Deszcz- … iasto.html

http://www.tvn24.pl/0,1688147,0,1,z-nie … omosc.html

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/tajemni … omosc.html

***ptaki, które zginęły w USA należą do rodziny kosów, konkretnie jest to epoletnik krasnoskrzydły Agelaius phoeniceus (http://www.rp.pl/galeria/322386,587867.html)

AnkazReading napisał:

11/03/10

Uprzedzam, ze podany ponizej link zawiera zdjecia przedstawiajace przykre sceny.

http://www.dailymail.co.uk/news/article … arden.html

Dla osob nie znajacych angielskiego:   jest to wiadomosc podana dzisiaj rano w brytyjskiej prasie, oraz w BBC, o tajemniczym przypadku gwaltownej smierci stada dziesiatkow szpakow (okolo stu osobnikow), ktore wedlug zeznan osob obserwujacych to zjawisko po prostu "spadly nagle chmara z nieba", roztrzaskujac sie masowo na podjezdzie czyjegos domu w niewielkim miescie  w poludniowo-zachodniej Anglii. Kilka osobnikow, ktore nie zginely na miejscu, trzeba bylo uspic ze wzgledu na odniesione obrazenia, nie dajace szans na przezycie.

Sekcja zwlok martwych ptakow  wykazala tylko urazy mechaniczne (glownie zlamania kosci szkieletowych nog, skrzydel i dziobow oraz zmiazdzenie klatek piersiowych) - w wiekszosci przypadkow smiertelne - spowodowane tym wlasnie gwaltownym roztrzaskaniem sie o twarde, pokryte zwirem podloze. Poza tym nie stwierdzono u tych ptakow zadnych chorob, ulomnosci  czy zmian patologicznych.

Tutejsza organizacja ochrony zwierzat, RSPCA, nie ma pojecia, co moglo spowodowac to nieszczescie. Troche dziwne, ze nie bylo we wiadomosciach zadnej wzmianki o tym, co sadza o tym zdarzeniu  badz co badz bardziej kwalifikowani specjalisci z Krolewskiego Towarzystwa Ochrony Ptakow (RSPB).


Wysuwane sa rozne przypuszczenia, miedzy innymi to, ze ptaki uciekaly gromada przed jakims goniacym je ptakiem drapieznym i "zle obliczyly" trase ucieczki, co spowodowalo gwaltowna kolizje z gruntem. Moim zdaniem brzmi to absurdalnie. Moze raczej nieszczesne stworzenia zostaly zdezorientowane przez jakies urzadzenia wytwarzajace silne pola elektromagnetyczne? Ktos przedstawil tez teorie, ze zostaly porazone trujacym gazem, ktory podobno wczesniej ulatnial sie z jakiegos zakladu przemyslowego polozonego stosunkowo niedaleko od miejsca zdarzenia. Ale wtedy sekcja zwlok chyba wykazalaby takie zatrucie?

Ciekawa jestem, jak by to interpretowal nasz ekspert, pan Pawel.

Zamieszczam te wiadomosc, chociaz tak przykra, na naszym forum, poniewaz jest to tak zastanawiajace zjawisko, dajace do myslenia, czy byc moze nie sa mu winni ludzie, albo raczej nasza cywilizacja. Moze ewentualne rozwiazanie tej tragicznej zagadki da nam troche lepsze pojecie o niebezpieczenstwach czyhajacych na ptaki podczas masowych przelotow.

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-01-06 18:02:14)

Offline

 

#85 2011-01-06 14:52:40

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

1. Odnośnie postu wyżej: tekst i różne opinie co mogło być przyczyną śmierci ptaków w Arkansas (ale także w Luizjanie) ukazał się 6 stycznia 2011 na stronie BidlifeInternational.
http://www.birdlife.org/community/2011/ … -arkansas/


2. O kolejnej zastanawiającej śmierci ptaków - tym razem około 100 kawek w Szwecji można przeczytać m.in (wiadomości zostały podane 5 stycznia 2011):

- w polskich źródłach:
http://www.tvs.pl/informacje/32314,szwe … takow.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ … wecji.html

- w relacjach BBC:
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-12118839

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-01-06 18:12:56)

Offline

 

#86 2011-01-06 22:36:59

 AnkazReading

Moderator

Skąd: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Ciekawe publikacje

06/01/2011

W innym watku (dokarmianie) pisalam o pieknych gilach, ktore - jak to robia co roku o tej porze - przylecialy przed Nowym Rokiem do mojego ogrodka w Reading (okolo 60 km na zachod od Londynu), by pozywic sie owocami, jagodami i ziarnami dostepnymi tu dla nich w zimie.

A oto ciekawostka literacka na temat gili: w popularnej powiesci dla dzieci "Tajemniczy Ogrod" autorstwa Frances Hodgson Burnett jednym z bohaterow jest ptaszek, ktory dopomaga malej Mary odkryc ten wlasnie tajemniczy a zaniedbany ogrod w parku palacowym. Otoz w polskim tlumaczeniu jest to wlasnie gil, i tak go cale pokolenia polskich czytelnikow pamietaja z lektury ksiazki.  Niestety jest to najzupelniej bledne, gdyz w oryginale jest to rudzik (czyli robin redbreast, Erithacus rubecula), a nie gil (bullfinch Pyrrhula pyrrhula).

Byc moze tlumacz zasugerowal sie opisem ptaszka o czerwonym upierzeniu na piersi, ale najwyrazniej nie mial ani porzadnego slownika angielsko-polskiego, ani tez zadnej wiedzy ornitologicznej, bo nawet z opisow zachowania ptaszka w ksiazce wynika jasno, ze mogl to byc tylko rudzik - ptak wyjatkowo "przyjazny " czlowiekowi, niezbyt plochliwy, a bardzo ciekawski - w Anglii znany i lubiany z tego, ze bardzo czesto asystuje ogrodnikom przy kopaniu czy pieleniu ogrodkow w takiej fizycznej bliskosci, ze nawet przysiada na galazce czy grudzie ziemi tuz obot lopaty czy widel, czekajac na wykopanie tlustego robaczka. Bywa nawet, ze rudziki podfruwaja wprost na rekojesc lopaty trzymanej przez czlowieka, a nawet na reke. Tak wlasnie typowo zachowuje sie ptaszek w ksiazce.  A wiec rudzik, a nie gil.

Rudzik, nota bene, jest to nie tylko ulubiony ale i tez "oficjalny narodowy" ptak Anglii, wybrany jako taki przez ludnosc tutejszej wyspy w ogolnokrajowym plebiscycie.

Probuje przypomniec sobie teraz, jaki ptaszek figurowal w angielsko-amerykanskim filmie z 1993 r., nakreconym na podstawie ksiazki "Tajemniczy Ogrod", a rezyserowanym przez nasza wlasna Agnieszke Holland - czy zasugerowala sie tlumaczeniem, czy 'zaangazowala' do filmu wlasciwego ptaka? 

Zycze wszystkim, a w tym zwlaszcza naszym bocianom,  pomyslnego Nowego Roku!

Offline

 

#87 2011-02-02 16:58:27

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Światowy Dzień Mokradeł 2011 pod hasłem: "Lasy dla wody i mokradeł"

2 lutego 1971 w irańskim mieście Ramsar została sporządzona Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza dla środowiska ptactwa wodnego. Od nazwy miasta potoczna nazwa układu to Konwencja Ramsarska i w tym dniu właśnie przypadają co roku obchody Światowego Dnia Mokradeł - w tym roku bardziej uroczyste z racji jubileuszu 40 lat Konwencji Ramsarskiej.

W języku angielskim można przeczytać o tym dniu na www BirdLife International:

http://www.birdlife.org/community/2011/ … -wetlands/

Po polsku informacje np. na stronach:

http://www.gdos.gov.pl/Articles/view/2420/

http://www.biolog.pl/article49028.html

http://bagna.pl/CMS/

W uzupelnieniu dodam, że w greckim Evros Delta Visitor Centre obchodziliśmy także Światowy Dzień Mokradeł 2011. Dla tych terenów jubileusz ma specyficzne znaczenie - obszar Delty Evros jest od 1971 roku objęty ochroną międzynarodową przez Konwencję Ramsarską, a więc od początku jej istnienia.
Obchody były poświęcone głównie na spotkania edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych, w tym konkursy przyrodnicze, prelekcje i oczywiście zwiedzanie Delty Evros z możliwością przybliżenia dzieciom tego wspaniałego zakątka europejskiej przyrody. W całej akcji wzięło ("na raty", tzn w mniejszych grupach) udział ponad 100 dzieci z kilku szkół, z klas II-VI. Osobiście było mi bardzo miło, że wszystkie zdjęcia, wykorzystane w prelekcjach p. Eleni Makrigianni (szefowej Evros Delta Visitor Centre) były mojego autorstwa.

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-02-02 17:20:08)

Offline

 

#88 2011-02-11 10:56:55

 Piotr J.

Zbanowany

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-27
Posty: 1813

Re: Ciekawe publikacje

11.02.2011.

Przerażające odkrycie. Co stało się z mózgami ptaków w Czarnobylu?

...Okazało się, że jednym z dalekosiężnych skutków tragedii sprzed 25 lat jest zmiana rozmiaru mózgów niektórych ptaków. Analiza wykazała, że od czasu katastrofy uległy one zmniejszeniu o 5 procent.
Naukowcy przebadali 550 ptaków reprezentujących 48 gatunków i pochodzących z rejonu Czarbobyla – poinformował serwis BBC. Szybko okazało się, że wszystkie one miały mózgi mniejsze, niż ich kuzyni zamieszkujący w innych, wolnych od skażenia, regionach. Zjawisko to jest szczególnie widoczne u młodych ptaków, które narażone były na promieniowanie.

http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,tit … omosc.html
wersja angielska http://news.bbc.co.uk/earth/hi/earth_ne … 387395.stm

Offline

 

#89 2011-02-15 21:41:16

Marcin R.

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 263

Re: Ciekawe publikacje


http://www.pwg.otop.org.pl - Strona PwG OTOP
http://www.przyrodnicze.pl - sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody... KSIĘGARNIA PRZYRODNICZA

Offline

 

#90 2011-02-16 14:25:34

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Warto dodać, że podany niżej link jest materiałem z wykładu dra Przemysława Chylareckiego i pełny jego tytuł brzmi: "Oddziaływanie farm wiatrowych na ptaki - mechanizmy, metody prognozowania i krajowa praktyka".

Prelekcja ta odbyła się po raz pierwszy w dniu 12 grudnia 2009 roku, zorganizowana przez Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP) (wspomniałam o tym w moim tekście na czeskiej stronie Sve, w artykule o sępie płowym i wiatrakach: http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … =1&lang=cs).

Forma pdf wykładu jest dostępna także na stronie głównej STOP (http://stop.eko.org.pl/portal/index.php) - dział Materiały z wykładów: Chylarecki - Farmy wiatrowe a ptaki.
Link bezpośredni: http://stop.eko.org.pl/portal/upload/fi … ki_PCH.pdf

Dzięki wielkie Marcin za przypomnienie o tym ciekawym wykładzie i podanie linku pdf ("uciekło" mi to zupełnie z głowy i zapomniałam podać o tym na forum, przepraszam).

Marcin R. napisał:

warte uwagi!

ptaki i wiatraki

http://www.psew.pl/files/przemyslaw_chylarecki.pdf

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-02-17 00:25:45)

Offline

 

#91 2011-02-17 00:58:37

 Damka_Pik

Użytkownik

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-06-26
Posty: 1901

Re: Ciekawe publikacje

W serwisie YouTube znalazłam niesamowity filmik autorstwa grupy reporterów z National Geographic z wyjątkowo „szalonymi” (a nieznanymi mi dotąd) ptakami w rolach głównych:

http://www.youtube.com/watch?v=Y7qcNiJTfVU&feature=fvwk

Szperałam trochę w sieci, żeby dowiedzieć się czegoś o tych wyjątkowych rozrabiakach – ale nie ma tego zbyt wiele. Polska wersja Wikipedii nie podaje ich charakterystyki, znalazłam nieco informacji w wersji angielskiej:   http://en.wikipedia.org/wiki/Striated_Caracara . Skrót tłumaczenia:

"Karakara falklandzka (Striated Caracara) Phalcoboenus australis – jeden z najinteligentniejszych ptaków drapieżnych z rodziny sokołowatych, głównie padlinożerca. Występuje przede wszystkim na Falklandach, ale także na kilku wyspach Ziemi Ognistej. Wcześniej na Falklandach był powszechny, obecnie spotykany jest tylko na bardziej odległych wyspach archipelagu; żeruje głównie w obrębie kolonii pingwinów i albatrosów. Na Falklandach populacja szacowana jest na zaledwie 500 par lęgowych; w dawniejszych latach została poważnie przetrzebiona przez hodowców owiec z powodu ataków tych ptaków na nowo narodzone jagnięta i osłabione owce."

Internetowe wydanie jednej z amerykańskich gazet - http://www.huffingtonpost.com/2010/10/2 … 68104.html - zamieszcza ten sam filmik, opatrując go krótkim komentarzem:

"Karakara falklandzka z niewiadomych powodów znana jest także pod nazwą Johnny Rock (Rock = gawron). Te określane także jako „diabły latające Wysp Falklandzkich” skrzydlate rozrabiaki dostarczyły reporterom National Geographic okazji do zrobienia doskonałych zdjęć, ponieważ przyłapali je jak demontowały im namiot, ukradły jedzenie, a nawet porozwijały i porwały papier toaletowy, niczym złośliwa zgraja nieznośnych dzieciaków. Dla tych ptaków dobra zabawa z ludźmi, przed którymi nie czują specjalnego respektu, nigdy się nie kończy. Dorosłe osobniki także nie grzeszą dobrym przykładem – biorąc sobie za cel młodsze pokolenia, bombardują młokosów, żeby im pokazać kto tu rządzi."

Niezłe gagatki.

Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2011-02-17 01:11:36)

Offline

 

#92 2011-02-17 01:33:24

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Na stronce www.vcpcso.cz pojawił się artykuł Pawła Dolaty (przeze mnie uzupełniony) o tegorocznym liczeniu łabędzi w Czechach. Zapraszam potrenować czeski   (jest tez angielskie podsumowanie).
Svě


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#93 2011-02-19 12:12:04

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Zapraszam ponownie na naszą stronkę www.vcpcso.cz, gdzie pojawił się artykuł o Delcie rzeki Evros od Evy Stets. Chodzi o pierwszą część trójdzielnego cyklu o Delcie Evros. Artykuł ma też pełne tłumaczenie na język angielski, możecie więc sobie poczytać i wy, kto po czesku czytać nie chce
Svě


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#94 2011-03-08 21:57:09

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

6 marca 2011 na stronie Východočeské pobočky ČSO (http://www.vcpcso.cz) ukazała się druga część mojego tekstu o Delcie Evros, w której nawiązuję głównie do ptaków zimujących na terenach tej ciekawej ostoi ptaków. Jak mówi Sve: "Zapraszam potrenować czeski". (jest także wersja angielska).

Link bezpośredni do drugiej części : http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … =1&lang=cs

Dziękuję Sve za czeskie tłumaczenie artykułu.

sve napisał:

Zapraszam ponownie na naszą stronkę www.vcpcso.cz, gdzie pojawił się artykuł o Delcie rzeki Evros od Evy Stets. Chodzi o pierwszą część trójdzielnego cyklu o Delcie Evros. Artykuł ma też pełne tłumaczenie na język angielski, możecie więc sobie poczytać i wy, kto po czesku czytać nie chce
Svě

Offline

 

#95 2011-04-05 12:37:37

 Piotr J.

Zbanowany

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-27
Posty: 1813

Re: Ciekawe publikacje

05.04.2011.

Artykuł z łódzkiej GW.

Pustułki na dachach kamienic starają się o pustułki

Popatrzmy w górę. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy, jak w Łodzi wiosna uderza do głowy zwierzętom.
Na przykład pustułkom, których sezon godowy właśnie się rozpoczyna. Wypatrywać pustułek warto, bo to wyjątkowy sokół. W przeciwieństwie do większości ptaków drapieżnych, pustułki są gatunkiem synantropijnym. Czyli takim, który najlepiej czuje się w pobliżu dużych skupisk ludzi. I o ile dostrzeżenie pustułek - w szczególności takich, które oddają się miłosnym zabiegom - nie jest łatwe, to ze znalezieniem gniazd tych ptaków nikt nie powinien mieć problemu.

W Łodzi gniazduje kilkadziesiąt par tego gatunku. Część w szczelinach murów kamienic lub gotowych otworach. Miejsca, w których pustułki założyły gniazda, ubrudzone są na biało ich odchodami. Dużo ptaków jednak zasiedla specjalne budki lęgowe, przygotowywane i zakładane co roku przez ornitologów z Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej (zdjęcia)... http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,9377 … z1IdzhERYq

Offline

 

#96 2011-04-05 13:32:51

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Ostatnia - trzecia - część serialu Evy Stets o Delcie rzeki Evros jest od dzisiaj na naszym webu www.vcpcso.cz, po czesku i po angielsku. Zapraszam


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#97 2011-05-23 19:37:54

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Na stronce www.vcpcso.cz mamy artykuł o oknówkach w gnieździe dymówek i wróblach w gnieździe oknówek od Evy Stets. Zapraszam do czytania po czesku albo po angielsku.
Svě


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#98 2011-06-19 06:49:32

 kempos1

Użytkownik

2094003
Call me!
Skąd: Przygodzice
Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 143

Re: Ciekawe publikacje

O wspólnej akcji, polsko-czeskiej, obrączkowania słowików, która odbyła się w połowie maja, opisuje portal Ostrów nasze miasto:
http://www.ostrow.naszemiasto.pl/artyku … 9d5,1,3,60

Ostatnio edytowany przez kempos1 (2011-06-19 06:51:39)

Offline

 

#99 2011-07-03 08:54:51

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Re: Ciekawe publikacje

Witam!

Nie samymi bocianami PwG OTOP żyje, więc zapraszam na krótką relację z akcji kontroli stanowisk sów płomykówek na www.pwg.otop.org.pl, z linkami do dwóch obszernych tekstów na ten temat na tej samej stronie.

Jest to wieloletni projekt Tomka Ekierta i bez jego zaangażowania (także finansowego, projekt nie jest dofinansowany z zewnątrz) mielibyśmy zaledwie przypadkowe dane o tym trudnym do wykrycia gatunku w regionie. Przy okazji badania jego pokarmu do pracy magisterskiej Tomka dostarczyły bardzo obszernych danych o drobnych ssakach powiatu ostrowskiego.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#100 2011-07-05 07:02:10

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ciekawe publikacje

Wildlife Photography in Greece

No nareszcie ruszyła ... chciałoby się powiedzieć o nowej stronie-blogu, jaka powstała parę dni temu w Grecji. Strona ma na celu przekazanie ciekawych obserwacji ptaków, ale szczególnie ciekawych zdjęć greckich fotografów przyrody, bo to jest jej założeniem. A ponieważ każde autorskie zdjęcie, to też publikacja - zapraszam Państwa pod linki niżej.

Zaczynamy skromnie - ze zdjęciami z maja 2011 - na razie zostały tam umieszczone foto z kilku kategorii z corocznego konkursu obserwacji różnych gatuntów ptaków (Photo Bird Race 2011).
Ale z racji, że nie każdy konkursy lubi i nie każdy w nich bierze udział - w osobnym dziale pokazano też kilkanaście fotografii autorów, którzy w nim udziału nie wzięli (jako ciekawostkę podam, że w tej kategorii są także moje zdjęcia, które nota bene w pierwszej wersji pokazałam także tutaj na forum, opisując kilka z moich ciekawych obserwacji ptaków).

Zapraszam do zerknięcia na fotografie pod linki (krótkie opisy i informacje są także w języku angielskim):

1. http://wildlifephotographygreece.blogspot.com/

2. http://wildlifephotographygreece.blogsp … g%20photos

Pozdrawiam
Eva Stets
Greckie Stowarzyszenie Fotografów Przyrody (FAF)

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora