Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#41 2012-06-18 18:48:44

 żuczek

Użytkownik

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2012-04-14
Posty: 354

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

18 czerwca 2012

Witam serdecznie,

wczorajszy dzień ( 17 czerwca ) przyniósł nam ogromną dawkę wrażeń, dostarczył nowych doświadczeń i bezcennej wiedzy o życiu dzikich ptaków.

Niedzielę spędziliśmy w lasach Nadleśnictwa Jarocin, na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, gdzie - dzięki uprzejmości i życzliwości Pawła Dolaty, lidera PwG OTOP, oraz nadleśnictwa Jarocin -  uczestniczyliśmy w obrączkowaniu bocianów czarnych.

Odwiedziliśmy w sumie 4 gniazda - z których dwa okazały się nie zamieszkałe.

W trzecim badanym gnieździe znajdowały się trzy młode bociany czarne i jedno nie zalężone jajko; na prawą goleń została założona obrączka aluminiowa, na lewą plastikowa biała; dodatkowo młodym ptakom zmierzyliśmy długość dziobów - jej wartość oscylowała między 70 - 80 mm.

W czwartym gnieździe czekały na nas dwa młode - oba bociany były znacznie mniejsze od wcześniej oznakowanych - długość dzioba to około 60 mm, stąd decyzja o założeniu jedynie obrączek aluminiowych na prawej goleni.

Razem zaobrączkowaliśmy więc 5 młodych hajstr.

Mogliśmy także przekonać się, co jest podstawowym składnikiem diety młodych bocianów czarnych - pozostałości w gnieździe oraz zawartość bocianich żołądków ( młode hajstry, "dzielą się" pokarmem, zwracając jedzenie ) wskazywały na znaczny udział drobnych ryb, znalazły się także 2 pijawki i larwa ważki dwuskrzydłej.

Ciekawostką dla nas - stawiających pierwsze kroki w ptasim świecie - było zachowanie młodych na widok wspinacza w gnieździe: oprócz dobrze znanego klekotu do repertuaru wydawanych dźwięków dołączyły gulgoty i "gdakanie".

Wszystkie gniazda osadzone były na dębach, umiejscowione w szerokim rozgałęzieniu konarów, w pewnym oddaleniu od pnia.

Akcja obrączkowania tych niezwykłych ptaków odbywa się przy współudziale  Nadleśnictwa Jarocin.

Pozdrawiamy,
Ania i Adam
żuczki PwG OTOP

Ostatnio edytowany przez żuczek (2012-06-18 19:02:44)

Offline

 

#42 2012-06-22 22:41:11

Krzysztof Henel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-06-22
Posty: 1

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Zgodnie z sugestią administratora forum, by zasygnalizować, że bociany czarne obrączkowane są nie tylko w Wielkopolsce pragnę poinformować, iż w II dekadzie czerwca br. zaobrączkowaliśmy wraz z Pawłem Mirskim 17 młodych bocianów czarnych w 5 gniazdach na Północnym Podlasiu. Z tego część ptaków była obrączkowana w Biebrzańskim Parku Narodowym, pozostałe w różnych częściach Podlasia. Długość dzioba dla 10 młodych zaobrączkowanych w dolinie Biebrzy od 68 do 99 mm.

O ile spotkałem się z opinią, że w Wielkopolsce jest to kiepski rok dla bocianów czarnych, to w podlaskim sytuacja wygląda nieźle. Obawiałem się tego roku ze względu na suszę panującą tu po zimie. Teraz jednak lęgi C. nigra wyglądają całkiem dobrze. Na 7 gniazd skontrolowanych przy okazji obrączkowania cztery razy 4 młode, raz 3, raz 2, a w jednym gnieździe strata spowodowana przez drapieżnika. W monitorowanej przeze mnie populacji bociana czarnego w granicach Ostoi Biebrzańskiej Natura 2000 liczba zajętych gniazd jest zbliżona do ubiegłorocznej.

Jeśli chodzi o pokarm, to na dwóch gniazdach znaleźliśmy po kilkanaście żab Rana sp., a na jednym piskorza.

Dziękuję serdecznie Pawłowi Mirskiemu za wspinaczkę do gniazd w dolinie Biebrzy, a Ani Mirskiej, Tomkowi Tumielowi, Piotrowi Tałałajowi i Mitchowi Coleman za pomoc przy obrączkowaniu na poszczególnych stanowiskach.

Pozdrawiam
Krzysiek Henel

Ostatnio edytowany przez Krzysztof Henel (2012-06-22 22:48:56)

Offline

 

#43 2012-06-25 20:55:23

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Witam!

Dzięki Krzysztofie za post i bardzo ciekawe dane z Północnego Podlasia!

Mało byłem obecny ostatnio na forum – będzie wiadomo dlaczego. Na www.pwg.otop.org.pl właśnie zamieściłem sprawozdania z zakończonej w sobotę akcji kontroli gniazd bocianów czarnych w Południowej Wielkopolsce i nieco na północ. Z pomocą leśników z 7 nadleśnictw (Antonin, Jarocin, Kalisz, Krotoszyn, Przedborów, Taczanów i Siemianice), wspinacza Marka Loritza i naszego forumowicza Mariusza „kemposa” Kępińskiego, a jeden dzień także formowych „żuczków” – Ani i Adama Janiszewskich, za co wszystkim bardzo dziękuję – oznakowaliśmy 28 młodych bocianów czarnych z 11 lęgów, czyli sukces lęgowy na naszym terenie był znacznie niższy niż w roku ubiegłym i niższy niż podany wyżej przez Krzysztofa dla Północnego Podlasia w tym roku.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#44 2012-07-07 17:16:51

Krzysiek Dudzik

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-05
Posty: 7

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Witam!
W imieniu zespołu zajmującego się badaniami bociana czarnego w województwie świętokrzyskim informuję, iż zakończyliśmy akcję obrączkowania tego gatunku w regionie na ten rok.

W tym sezonie w dniach 22.06-03.07 zaobrączkowaliśmy aż 24 pisklęta tego gatunku w 10 gniazdach.
Tak dobrze jeszcze nigdy u nas nie było, choć sukces lęgowy był raczej przeciętny: od 1 do 3 piskląt (2,4 młodego na parę, N=10). Dla porównania w roku 2011 w 5 gniazdach oznakowaliśmy aż 17 młodych.

W tym roku 23 pisklętom założyliśmy białe obrączki z indywidualną inskrypcją. Jeden był jeszcze zbyt mały na taki sposób znakowania. Wszystkie zostały zważone, a rozpiętość ich wagi wynosiła od 0,9 do 3,3 kg. Najwięcej ptaków (11 os.) miało wagę od 2,1 do 2,5 kg, natomiast tylko u czterech była równa, lub większa niż 3 kg. Ptaki były obrączkowane w następujących nadleśnictwach: Przedbórz, Włoszczowa, Ruda Maleniecka, Pińczów, Staszów, Jędrzejów i Ostrowiec Świętokrzyski.

Określiliśmy skład gatunkowy pokarmu, który stanowiły prawie wyłącznie ryby (szczupak, płoć, okoń, węgorz), znaleźliśmy też 1 żabę trawną. Część jest jeszcze w fazie oznaczania przez ichtiologa.

Akcja w ogóle nie byłaby możliwa, gdyby nie następujące osoby: Mariusz Janik, Robert Dobosz i Ernest Bielak - bardzo sprawni wspinacze, którzy naprzemiennie wchodzili do gniazd, podchodząc do tematu bardzo profesjonalnie i z zachowaniem należytych zasad bezpieczeństwa swojego i ptaków, oraz Rafał Prochowski, który z niezwykłym zaangażowaniem na różne sposoby zdobywał informacje o kolejnych gniazdach. W tym miejscu Kolegom składam serdeczne podziękowania. Badania były prowadzone przy zezwoleniu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach.

Ogółem dotychczas na obszarze województwa świętokrzyskiego oznakowano 68 piskląt bociana czarnego. Pierwsze 2 ptaki zaobrączkował Piotrek Zięcik w 2004 roku, a od 2006 do 2010 roku obrączkowałem je z pomocą Pawła Szczepaniaka w 1-2 gniazdach na rok. Przełomowy okazał się rok 2011, a w tym było jeszcze lepiej!

Uzyskaliśmy dotychczas wiadomości zagraniczne z 5 ptaków, wszystkie z Izraela i wszystkie one dotyczyły żywych osobników. Odczytał je Carsten Rohde podczas ich jesiennej migracji.

Serdecznie pozdrawiam
Krzysiek Dudzik
Towarzystwo Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach (TBOP)

Offline

 

#45 2012-07-30 10:47:47

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Witam!

Zeszłoroczny bocian czarny z Nadleśnictwa Taczanów, o którym pisałem w ubiegłym roku na stronie PwG OTOP http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=469 oraz na naszym forum http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … id=192&p=2 w dniach 26.08 oraz 7 i 8.09.2011, przebywał w tym samym miejscu nad Łabą w Saksonii-Anhalt także 28 lipca 2012 r., gdy znów numer jego obrączki odczytał nasz niemiecki kolega Axel Schonert.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#46 2012-08-03 13:46:51

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Witam!

Tegoroczne bociany czarne z Polski też już wędrują na zimowiska, podobnie jak opisany wyżej ptak zeszłoroczny. W obu przypadkach informacje uzyskaliśmy dzięki obrączkowaniu w Polsce i odczytom numerów specjalnych obrączek plastikowych przez niemieckich ornitologów.

Ptak oznakowany 29.06.2012 r. jako pisklę w gminie Pełczyce na Pomorzu Zachodnim przez pana Adama Mrugasiewicza - kto był w piątek na Zlocie „Blisko bocianów” miał okazję pana Adama poznać - został już stwierdzony 26.07.2012 r. niedaleko po drugiej stronie granicy, na północnym zachodzie Niemiec, koło Friesack w powiecie (Landkreis) Havelland, w Brandenburgii przez Ingo Wandreya z Friesack.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#47 2012-08-29 22:15:30

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Witam!

Informacja z ostatniej godziny z Francji o polskim boćku czarnym.

Wspominany w poniższym mailu tegoroczny bocian czarny z Polski, oznakowany 29.06.2012 r. jako pisklę w gminie Pełczyce na Pomorzu Zachodnim przez pana Adama Mrugasiewicza, po wspomnianej obserwacji w Niemczech został po raz kolejny – znów dzięki odczytowi numeru plastikowej obrączki - stwierdzony dziś (29.08.2012 r.) rano koło miejscowości Le Postil w pobliżu miasta Roucamps we Francji przez Oliviera Boutarda.

Panu Adamowi gratulujemy tak szczęśliwego obrączkowania.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#48 2012-08-30 23:30:16

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Jako uzupełnienie, pod linkiem (nie działa automatycznie, trzeba skopiować i wkleić w pasek przeglądarki a potem kliknąć tytuły filmików 1B52_2.wmv i 1B52_2.wmv)
http://www.grosfichiers.ch/index.php?option=com_grosfichiers&cid[]=4113plqa3rp8cbk52ueo739te4&task=resultat
można znaleźć dwa filmiki o wspomnianym polskim boćku czarnym (dobrze widoczne młodociane, matowe upierzenie oraz brudnopomarańczowe nogi i dzioby obu ptaków), wykonane we Francji przez Oliviera Boutarda.  Jak napisał nam dziś Olivier: „Jakość filmów nie jest dobra, ale mam nadzieję że Wam sprawią przyjemność”. Mi sprawiły, fajnie jest widzieć młodziaka w połowie trasy do Afryki w dobrej kondycji

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#49 2012-09-13 12:45:08

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Witam!

My też się doczekaliśmy.

Na www.pwg.otop.org.pl można przeczytać ciekawą historię o bocianie czarnym, oznakowanym przez nas w czerwcu 2008 r. jako pisklę w lasach Nadleśnictwa Antonin w powiecie ostrowskim, a w ostatnich kilkunastu dniach stwierdzonym kolejno w Serbii i na Węgrzech w doskonałym zdrowiu, co widać na zamieszczonej w notatce fotografii Morvaia Szilarda z Węgier.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#50 2012-09-16 21:38:06

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Witam!

Morvai Szilard dziś dopisał dalszą część tej historii, stwierdzając w tym samym miejscu na Węgrzech młodego bociana czarnego, oznakowanego przez nas w czerwcu tego roku jako pisklę w lasach Nadleśnictwa Antonin, w tym samym gnieździe co poprzedni ptak! Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#51 2012-09-18 22:12:33

Krzysiek Dudzik

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-05
Posty: 7

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Cześć!

W imieniu zespołu zajmującego się badaniami bociana czarnego w woj. świętokrzyskim śpieszę donieść, że uzyskaliśmy bardzo interesującą wiadomość o jednym z "naszych" ptaków.

Osobnik, którego zaobrączkowaliśmy 30.06.2012 r. jako największe z 3 piskląt w gnieździe na terenie powiatu Końskie, od niedzieli (16.09.2012) do dziś (18.09.2012) przebywa we wschodniej Holandii. To dość nietypowy kierunek przemieszczenia bociana znakowanego w południowo-wschodniej Polsce.
Ten ptak odleciał obierając kierunek na W-NW, pokonując dystans 915 km w linii prostej. Możliwe, ze poleci dalej na południowy zachód przez Gibraltar do Afryki Zachodniej. Mamy nadzieję, że doleci (i wróci) szczęśliwie. To chyba pierwsza wiadomość o polskim bocianie czarnym stwierdzonym w Holandii.
Odczytów dokonali niderlandzcy Koledzy: Albert Meek, Paul Knolle oraz Marco Rolleman. Bardzo dziękujemy:)
Do tego gniazda podczas obrączkowania wspinał się Ernest Bielak. Dzięki Erni

Jakby tego było mało, wczoraj (17.09.2012 r.) nadeszła kolejna bardzo miła wiadomość o innym ptaku (tym razem oznakowanym na terenie powiatu Włoszczowa) z Izraela. Niemiecki badacz Carsten Rohde, który od wczoraj przez kolejne 3,5 tygodnia będzie przebywał w tamtym rejonie, już podczas pierwszego dnia swojego pobytu odczytał pierwszego ptaka z Polski, który okazał się być zaobrączkowany u nas jako pisklę w końcu czerwca 2012 r.! Było to najmłodsze z 3 piskląt w tym gnieździe. Do gniazda tym razem wspinali się: Mariusz Janik alias Gagu, a ubezpieczał go Ernest Bielak.
Liczymy na kolejne, równie fascynujące odczyty:)

Bardzo dziękujemy Pawłowi Dolacie za megaszybkie info o niecodziennym odczycie, gratulując zarazem świetnych wiadomości z Serbii i Węgier! Od razu widać, że trud wielkopolskiej grupy przynosi konkretne rezultaty.

Pozdrawiam całe Forum w imieniu świętokrzyskiej ekipy: Roberta, Rafała, Mariusza, Ernesta oraz swoim
Krzysiek Dudzik

Offline

 

#52 2012-09-30 19:28:16

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Serię zagranicznych obserwacji tego ptaka we wrześniu 2012 r. zakończyło stwierdzenie go dziś (30 września) w Izraelu przez niemieckiego badacza bocianów czarnych Carstena Rohde. Po raz pierwszy w 12-letniej historii znakowania bocianów czarnych w Południowej Wielkopolsce dostaliśmy informacje o naszym bocianie czarnym z trzech krajów, na dodatek na podstawie odczytów obrączki dokonanych w tym samym miesiącu Szczegóły  www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata napisał:

Witam!

My też się doczekaliśmy.

Na www.pwg.otop.org.pl można przeczytać ciekawą historię o bocianie czarnym, oznakowanym przez nas w czerwcu 2008 r. jako pisklę w lasach Nadleśnictwa Antonin w powiecie ostrowskim, a w ostatnich kilkunastu dniach stwierdzonym kolejno w Serbii i na Węgrzech w doskonałym zdrowiu, co widać na zamieszczonej w notatce fotografii Morvaia Szilarda z Węgier.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#53 2012-10-16 05:49:39

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Cytowany niżej fragment postu pochodzi z wątku pt:"Bociany czarne z zagranicy - obserwacje, ochrona", gdzie krótko opisałam (smuntą, niestety) historię młodego bociana czarnego z Niemiec odnalezionego w Grecji (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 753#p39753).

W tym wątku, który odnosi się do obrączkowania, podaję (uzupełniająco), że wystarczyło zaledwie 6 godzin od chwili gdy napisałam mail, by uzuskać odpowiedź od Carstena Rohde z danymi obrączkowania ptaka.
Skrótowo podaję, że ptak był oznakowany jako jedno z trzech piskląt w dniu 1 lipca 2012. Miejsce obrączkowania: Wulkau (Saksonia - Anhalt). Ptaka obrączkował M. Firla.
Foto niżej jest jednym z ostatnich zdjęć niemieckiego boćka, w jego krótkim życiu...

http://www.allegaleria.pl/images/421fjsdtei8l5jx7k44h_thumb.jpg

Eva Stets napisał:

(...) Jak już wspomniałam - bocian jest oznakowany a jego obrączki pochodzą z Niemiec.

Offline

 

#54 2012-11-02 11:09:38

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Witam!

Na www.pwg.otop.org.pl są od paru dni ciekawe dane o 19 bocianach czarnych z kilku regionów Polski, w tym szczegółowo o 6 ptakach z Południowej Wielkopolski, stwierdzonych na przełomie września i października w Izraelu; oraz o bocianach, czaplach, ślepowronach i ptakach szponiastych, które niestety giną tam w sieciach zabezpieczających od góry tamtejsze stawy przed ptakami rybożernymi – w tekście podałem link do dokumentujących to fotografii Carstena Rohde, naprawdę przerażających i smutnych. Carsten obiecał, że jeszcze w listopadzie opublikuje propozycje rozwiązania tego problemu.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#55 2013-04-09 07:38:11

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Witam!

Wczoraj miałem też inne powody do radości niż przylot bociana do Przygodzic.

a www.pwg.otop.org.pl  podałem też szczegółowe dane o dwóch bocianach czarnych, oznakowanych w roku 2009 przez ekipę PwG OTOP (jeden w tej samej wielkopolskiej części Doliny Baryczy, gdzie leżą Przygodzice) we współpracy z leśnikami, a stwierdzonymi w ostatnich dniach na Morawach, zapewne jeszcze w czasie wędrówki do nas, ale mogą się osiedlić i gdzieś i południowych sąsiadów.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#56 2013-07-07 00:23:05

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Witam!

Zaczęliśmy tegoroczne kontrole lęgów bocianów czarnych w Wielkopolsce. Lęgi są nieliczne (1-3 młodych), ale najważniejsze że nie ma takiej masakry młodych z powodu oziębienia i ulew, jak u białych na tym samym terenie. Relacja na www.pwg.otop.org.pl – zapraszam do lektury.

Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#57 2013-07-15 23:06:32

Krzysiek Dudzik

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-05
Posty: 7

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Witam,
zespół świętokrzyski obrączkował bociany czarne w 3. dekadzie czerwca. Łącznie w 10 gniazdach oznakowaliśmy 20 piskląt. W dwóch kolejnych znanych nam gniazdach nastąpiła utrata młodych jeszcze przed obrączkowaniem. Podsumowując 3 ostatnie sezony u nas, ten rok był nieco słabszy od ubiegłego, kiedy średnio na gniazdo z pisklętami w końcu czerwca przypadało 2,4 młodego (N gniazd = 10), oraz znacznie słabszy od roku 2011, kiedy w 5 gniazdach zaobrączkowaliśmy aż 17 młodych.
W tym roku liczba piskląt w gniazdach wahała się od 1 do 3 (3 x 1 pisklę, 4 x 2 pisklęta, 3 x 3 pisklęta).
Masa ciała wynosiła od 1350 g do 3000 g (mediana 2250 g), długość dzioba od 69 do 118 mm. Wszystkie załapały się również na obrączkę plastikową.
Niestety od momentu obrączkowania następują dalsze straty piskląt. Wg najświeższych informacji w jednym gnieździe, gdzie w chwili obrączkowania było jedno pisklę (a tydzień przed obrączkowaniem aż 3) obecnie nie ma już ani jednego. W innym gnieździe, gdzie w trakcie obrączkowania były 3 pisklęta, również nie pozostało aktualnie ani jedno (obs. R. Prochowski).
Składam serdeczne podziękowania kolegom Mariuszowi Janikowi, Robertowi Doboszowi i Ernestowi Bielakowi za trud wspinania do gniazd. Rafałowi Prochowskiemu dziękuję za uzyskanie informacji o kolejnych stanowiskach lęgowych.
Na koniec warto wspomnieć o ciekawej informacji o jednym z ptaków, którego zaobrączkowaliśmy w roku ubiegłym. Ptak ten do 18 sierpnia 2012 przebywał w gnieździe w okolicach Rudy Malenieckiej i był największym ptakiem z lęgu. 16 września został odnotowany w Holandii, gdzie przebywał przez ponad tydzień. Później słuch o nim zaginął. Aż do 19 czerwca 2013, kiedy to został odnotowany w północno-zachodniej Hiszpanii, o czym powiadomił nas Antonio Gutierrez Pita. Bocian ten przebywał tam do 22 czerwca i żerował na węgorzach na płytkiej lagunie w rejonie Coruny. Odległość od miejsca obrączkowania do ponownego stwierdzenia wynosi 2278 km na południowy zachód. Wiadomość ta jest o tyle niezwykła, że ptaki z Polski kierują się na zimowiska lecąc wschodnim szlakiem wędrówkowym. Od tego osobnika, wyklutego w południowo-wschodniej części kraju, spodziewaliśmy się właśnie takiego przelotu. On wybrał jednak zupełnie inny kierunek. Te dwa stwierdzenia wskazują, że ptak ten mógł zimować w Afryce zachodniej.
Pozdrawiam w imieniu naszego zespołu - Krzysztof Dudzik

Offline

 

#58 2014-01-28 21:52:43

Krzysiek Dudzik

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-05
Posty: 7

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Hej,

kilka miesięcy temu pisałem Wam o stwierdzeniu polskiego bociana czarnego w Holandii, a następnie w Hiszpanii. Ostatnio otrzymałem informację o drugim ptaku (z tego samego lęgu) który również wybrał zachodni szlak wędrówkowy, co u ptaków tego gatunku z Polski jest spotykane sporadycznie.
Obrączkowany w czerwcu 2012 r. na terenie woj. świętokrzyskiego osobnik został dwukrotnie odczytany w lipcu 2013 we wschodniej Francji (Lotaryngia) przez Arnauda Sponga, a w początku grudnia 2013 r. widziany i sfotografowany w południowej Hiszpanii (Andaluzja) przez Carstena Rohde. W tym ostatnim przypadku ptak przebywał w grupie 10-12 os. na uprawach ryżu. Część europejskich bocianów czarnych (m.in. z Niemiec, Czech, Francji) spędza zimę w tym rejonie.

Obok telemetrii satelitarnej, która przynosi bardzo dużo cennych informacji w krótkim czasie, kolorowe znakowanie wciąż jest ważną metodą badania ptaków między innymi z uwagi na znacznie niższe koszty jej stosowania, oraz możliwość objęcia nią zdecydowanie większej liczby osobników w danej populacji.

Pozdrawiam

Krzysiek Dudzik

Offline

 

#59 2014-06-23 23:39:13

 kempos1

Użytkownik

2094003
Call me!
Skąd: Przygodzice
Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 143

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Witam

Rozpoczęliśmy kontrole lęgów bocianów czarnych w południowej Wielkopolsce. Do tej pory zaobrączkowaliśmy 15 piskląt: 7 w Nadleśnictwie Jarocin, oraz 8 w Nadleśnictwie Krotoszyn. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl

Offline

 

#60 2014-06-26 08:02:19

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2077

Re: Obrączkowanie bocianów czarnych

Wspomniana przez Mariusza „kemposa“ akcja kontroli gniazd i znakowania piskląt bocianów bocianów czarnych w południowej części Wielkopolski trwa. Jednego z młodych udało się przywrócić do gniazda. Zachęcam do śledzenia relacji na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Zapraszam na strony:
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 
Ostatnio chory jestem na Przygodę i Dziedzica. Choróbsko toczy mnie totalnie, ale jest na tyle fajne, że polecam zachorowanie wszystkim dookoła. (marmarecki)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
busy Amsterdam skup złomu Piła psychoterapia Piła www.yorek.pl zootycoon