Eva Stets - 2007-05-30 23:44:26

31 maja - Dzień Bociana Białego 2007

Wątek ten powstaje nie tylko po to by złożyć życzenia ale głównie w celu aby napisać tutaj coś więcej o tym stosunkowo nowym ale ważnym święcie, na jakie zasługuje ten ptak znany i bliski każdemu z nas.

Bocian biały Ciconia ciconia ma więc swój dzień a my postarajmy się przekazać tutaj wszelkie wieści i informacje, jak przebiega to święto, co nim słyszeliśmy lub wiemy. (nie zapominając oczywiście o zlożeniu życzeń, bo każde życzenia są zawsze miłe)

Z bocianim pozdrowieniem :)
Biorący udział w projekcie "Blisko bocianow"

Eva, Svetlana, Marcin i Paweł

ratujmyptaki - 2007-05-31 01:06:12

Z okazji Dnia Bociana Białego

Czy wyobrażacie sobie nadejście wiosny bez pojawienia się bocianów?
Co roku z jej nadejściem pojawiają się niezmiennie - brodząc po polach na swych długich czerwonych nogach przypominających maki polne wśród traw zielonych - eleganckie i dumne.
I choć łąki już nie te i strzech na chatach brak, powracają co roku na przyjazne im tereny, aby cieszyć nasze oczy i przypomnieć, że nastała już wiosna.
Zakochują się, wydają potomstwo, później troskliwie opiekują się nim, co mogliśmy zobaczyć dzięki organizatorom tego programu.
Mówi się że chata na której bocian uwił gniazdo to szczęśliwa chata.
Mówiło się też, że bocian dzieci przynosi a dziecko to przecież szczęście i znowu długonogi w tym szczęściu uczestniczy.
Oby nam tego szczęścia nigdy nie zabrakło. Szczęścia, ani bocianów, które są z nim tak bardzo związane.
Dbajmy o to, aby w naszym krajobrazie nie zabrakło tego wspaniałego ptaka.

Zofia Brzozowska

Eva Stets - 2007-05-31 03:21:37

31 maja jest Dniem Bociana Białego.  Jest to co prawda nowe święto, ale nie tylko po to by była to okazja... do kolejnego świętowania, ale głównie po to by uczcić i przypomnieć zarazem ważną rolę tego ptaka i jego status w historii i kulturze narodów.
Najbardziej popularny ptak w Polsce, związany bezpośrednio z życiem człowieka, bliski jego domostwu i obyczajom. Nie każdy jednak wie, że już w starożytnej Grecji Bocian biały był otoczony niezwykłą opieką i czcią a za zabicie bociana (na co mało kto by się zdobył!) groziło złoczyńcy co najmniej wygnanie.

Wiele zrzeszeń ornitologicznych, organizuje w tym dniu szkolenia, prelekcje, wycieczki pod bocianie gniazda i pogawędki, by przybliżyć (głównie młodzieży) sylwetkę tego ptaka, jego życie i sposób ochrony.
Bo co tu dużo ukrywać...należy Mu się ten Dzień, należy mu się to Swięto.

O tym jak ważną rolę w kulturze polskiego Narodu pełni ten piękny ptak przez wiele lat historii i tradycji można przeczytać w anglojęzycznej książce "The White Stork in Poland: studies in biology, ecology and conservation", w tekście Pawła T. Dolaty "The White Stork Ciconia ciconia protection in Poland by tradition, customs, law, and active efforts".
Pdf do tego tekstu znajduje się na stronie głównej PwG OTOP (http://www.pwg.otop.org.pl/)
Bezpośredni link jest pod: http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/stork_dolata2.pdf

Warto zerknać do tego ciekawego tekstu, tym bardziej w dzisiejszym dniu.

Z miłym pozdrowiem i życzeniami
Eva Stets
(PwG OTOP, EOE/HOS-Hellas)

Kamikazi - 2007-05-31 10:53:44

Z okazji Dnia Bociana Białego życzę wszystkim bocianom dużo zdrowia, czystego środowiska, dostatku pokarmu i wielu przyjaznych dachów, kominów oraz słupów ;)

Wszystkim Forumowiczom życzę, pogodnego dnia i wielu miłych chwil na łonie przyrody.

http://img4.imageshack.us/img4/7526/bociancopy.th.jpg

Pozdrawiam,
Kasia Goworek

Paweł T. Dolata - 2007-05-31 14:51:57

Nie wiem czy to prawda, ale według kolegów z PTPP "pro Natura" Dzień Bociana Białego jest specjalnie wybrany w wigilie Dnia Dziecka. No bo wiadomo: wpierw musi być bocian, a dopiero on przynosi dzieci. :) Co ciekawe ten przesąd jest znany w Wlk. Brytanii, gdzie bociany nie gniazdują od chyba XV w., a takze w USA i Kanadzie, gdzie przywieźli go przybysze-osadnicy i emigranci z Europy.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata

strongbaby - 2007-05-31 19:23:03

Dużo zdrówka bociany z okazji Waszego święta

belcia - 2007-05-31 19:38:14

Chciałabym przyłączyć się do tych Wszystkich Wspaniałych Życzeń dla Bocianów białych i życzyć im wielu długich lat. Odchowania swoich młodych, czystego środowiska i pokarmu w dostatku. A nam ludziom tego, abyśmy jeszcze przez wieki mogli cieszyć się z ich przylotów i obecności w Naszym kraju. Szanujmy, dbajmy i kochajmy te ptaki.
Kochamy Was Boćki.  http://i18.tinypic.com/5x8o09h.gif

MagicCam - 2007-05-31 21:26:07

Jak zapewne się orientujecie choć nie zawsze nas tu widać jesteśmy ciągle z Wami i naszymi bocianami.
W Dniu Bociana Białego od rana łączymy się z Wami i z wszystkimi  bocianami na świecie, że o Przygodzie, Dziedzicu i trojaczkach bocianich nie wspomnę.

Kle, kle, papa,
Andrzej i iTTv Grupa :)

ANNAEWA - 2007-05-31 21:28:00

Bociany towarzyszyły ludziom od wieków a w tradycji polskiej powstały o nich przysłowia, które poniżej cytuję (wg książki "Przysłowia polskie i obce - Danuta i Włodzimierz Masłowscy) :
-   Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy (polskie)
-   Gdzie bocian, tam pokój (polskie)

Wszystkiego najlepszego życzę naszym małym i dużym bocianom

Sofokles - 2007-05-31 21:53:45

Ech, Bociany, bociany... Ptaszydła sen mi odbierające - kocham Was!!

Floyd - 2007-05-31 22:36:34

Aż mię cuś za grzdykę łapie, gdy pomyślę, że te bocianiska kochane od nas odlecą :[
Życzę im, a także nam, aby tak się u nas klimat ocieplił, żeby nie musiały na zimę emigrować :)

cel-cia - 2007-06-01 01:12:33

Cóż ja, mały pyłek na wietrze mogę dodać jeszcze do tych wszystkich wypowiedzianych cudownych słów na temat naszych Kochaniutkich Białasków na czerwonych nogach.
"Ptaszydła" te fascynowały mnie od dzieciństwa, nie wiem co w nich jest tak urzekającego, ale nie wyobrażam sobie wiosny i lata bez nich. U nas na Kaszubach jest taki zwyczaj, że pierwszego dnia po spostrzeżeniu boćka w gnieździe szczypiemy się w ucho, by zapewnić sobie i im szczęście. Dlatego cieszę się, że jest takie święto, o którym niestety wiedzą tylko nieliczni, czyli MY BOCIANOLUBY. Jestem jednak pewna, że z roku na rok takich miłośników - oficjalnych będzie przybywać i może z czasem będą organizowane jakieś pikniki - niekoniecznie pod bocianimi gniazdami. Wszak z miast - raczej boćki już wyprowadziły się i trudno je spotkać.

Serdecznie pozdrawiam Naszą Dyrekcję hihihi, życząc owocnego obrączkowania, pisania artykułów i książek na temat naszej rodzinki.

Eva Stets - 2008-05-29 19:23:13

31 maja - Dzień Bociana Białego  2008

Kilka postów wyżej (pierwszy post w tym wątku) jest wpis z ubiegłego roku - aktualny, także w roku bieżącym. :)
Jeżeli macie jakieś informacje na temat wydarzeń z tej okazji i obchodów Dnia Bociana Białego - podzielcie się nimi z nami, napiszcie parę słów, dołączając tu swoim wpisem i życzeniami do innych postów (czyt. wyżej).

Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich Bocianolubów z okazji zbliżającego się Dnia Bociana Białego  :) -
Zespół projektu "Blisko bocianów".

anina - 2008-05-30 05:53:43

Piękne święto - Dzień Białego Bociana, bo mogę im podziękować za radość jaką mi sprawiają. Można się uczyć od nich troski, opiekuńczości  i przyjaźni, dlatego życzę Wszystkiego co dobre dla nich: czystego powietrza, dobrego pokarmu i żeby gniazdo czekało na nich zawsze w dobrym stanie, żeby nie trzeba zaczynać budować domu od nowa.

Pozdrawiam Wszystkich co przyczynili do powstania tego Programu!

Pozdrawiam Forumowiczów i dziękuję za przekazywanie własnej wiedzy i duzo miłych słów....   :)

Paweł T. Dolata - 2008-05-30 08:10:19

W Dniu Bociana Białego w Południowej Wielkopolsce odwiedzamy gniazda, m.in. w Przygodzicach, gdyby ktoś chciał dołączyć, to serdecznie zapraszam:

http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … _all&no=84

Zachęcam też do własnych spotkań z boćkami na żywo w swojej okolicy w ten Dzień, no i złożeniu naszym z Przygodzic wirtualnych zyczeń :-))

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koordytnator projektu „Blisko bocianów”

lanius - 2008-05-30 08:21:26

Dzień Dobry!
Bociani Dzień jest pomyślany jako święto ptaków i ... ludzi. Bo to naprawdę imponujacy przykład jak chronić przyrodę z ludźmi, a nie na przekór nam. Wykorzystujmy powszechną sympatię do bocianów (Paweł Dolata mi kiedyś powiedział, że ochrona quasi totemiczna czasem działa lepiej niż rygorystyczne prawo;-)) i opowiadajmy jakie wartości mamy dookoła.
Często spotykam się z ludźmi zza granicy (nie tylko ornitologami) i w zasadzie wszyscy kojarzą Polskę z boćkiem. Niech tak  pozostanie... ale trzeba bocianom pomagać. Wiadomo propaganda to czasami dobra rzecz;-))
Bardzo wszystkim dziękuję za dotychczasową współpracę!

Have a nice White Stork day!

Piotr Tryjanowski - koordynator/opiekun naukowy projektu

Eva Stets - 2008-05-30 13:01:10

Witam!

Korespondując na temat Dnia Bociana Białego z redakcją tygodnika "Kurier Ateński" (polskie czasopismo w Grecji, w którym pisano także o naszych boćkach http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 6039#p6039),
otrzymałam dziś miły mail, który cytuję niżej za zgodą pani red. Beaty Żółkiewicz i redakcji pisma.

Pozdrawiam
Eva Stets
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Pani Evo,
Dziękujemy, że przypomniała nam Pani o istnieniu tak romantycznego święta, jak Dzień Bociana Białego. O dniu takim trudniej pamiętać na obcej ziemi, bo boćki to w naszej świadomości bardzo polskie ptaki, choć oczywiście one - chyba znacznie pod tym względem mądrzejsze od ludzi - nie kierują się w swoich wyborach narodowymi granicami a przede wszystkim klimatem i przyjaznym im środowiskiem, co oznacza także przyjaznych im ludzi, którzy w naszym kraju, w bocianim gnieździe od wieków dostrzegali symbol wierności i cyklicznego odnawiania się przyrody. Boćki są więc elementem polskiej narodowej romantyki, ale dziś w czasach współczesnych, w których ludzie swoją działalnością (jakże często dyktowaną zwykłą głupotę, beztroską i brakiem ekologicznej kultury i wyobraźni, czyli w efekcie zwykłym egoizmem i chęcią szybkiego zysku) doprowadzać się wydają piękną, błękitem błyszczącą w kosmosie planetę do ekologicznej ruiny.
Święta takie jak Dzień Bociana powinny być momentem głębokiej refleksji nad naszym stosunkiem do przyrody, do wszelkich jej elementów. Doświadczenie pokazuje, że obserwując przyrodę człowiek ciągle jeszcze wiele może się nauczyć...
Wasza Grupa prowadząca projekt "Blisko Bocianów" nie tylko sama to czyni, ale także za pośrednictwem nowoczesnych technologii (dowód na to, że świadomość ekologiczna nie musi oznaczać odrzucenia technologii, lecz raczej jej angażowanie i wykorzystywanie do odpowiednich celów) umożliwia to rzeszy internautów.

Życzę więc wszystkim członkom Projektu oraz wszystkim tym, których swoją fascynacją zdążyliście już pozytywnie zarazić, byśmy zawsze mogli żyć blisko natury i korzystać z jej zachwycających bogactw.
A naszym boćkom - by ludzie zawsze byli im tak wierni, jak one są ludziom, w pobliże domostw, do których powracają, by tam właśnie odchować kolejne swoje pokolenia! I bezpiecznych lotów w dalekie strony, kiedy znowu przyjdzie na to czas...

beata żółkiewicz
red. Kuriera Ateńskiego
http://img133.imageshack.us/img133/5720/kuriersexi7.jpg
weekly newspaper in polish

Eva Stets - 2008-05-30 16:24:33

Audycja radiowa z okazji Dnia Bociana Białego.

Tych, którzy będą mieli możliwość posłuchać 31 maja w godzinach rannych Radia Opole zapraszamy z okazji Dnia Bociana Białego do wysłuchania wywiadu Pawła Dolaty, w którym będzie opowiadał właśnie o bocianie białym w tym także o naszych boćkach.
Info także pod linkiem: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 8569#p8569

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2008-05-30 20:22:04

Witam!

Dwumiesięcznik "Woliera" publikował już kilka razy teksty o bocianach z naszego gniazda i o projekcie "Blisko bocianów" (linki do nich są także na www.bociany.ec.pl).
Dziś, za moim pośrednictwem - kierowane na nasze forum - przekazuję życzenia sekretarza redakcji dla wszystkich Bocianolubów z okazji Dnia Bociana Białego, co cytuję:

Από: Anna Karczewska
Προς: evastets@yahoo.gr
Ημερομηνία: Παρασκευή, 30 Μάιος 2008, 18:00

Z okazji Dnia Bociana Białego wszystkim biało-czarno-czerwonym ptakom życzę czystych i obfitych w drobną zwierzynę łąk, platform "do wyboru, do koloru", przyjaznych ludzi, których tak bardzo "lubi". Zaś wszystkim bocianolubom i ptasim sympatykom życzę ciekawych obserwacji, udanych spotkań i rewelacyjnych zdjęć.

Miłego Dnia Bociana Białego!
Anna Karczewska, "Woliera"

hana - 2008-05-30 20:39:03

Rozmowa o świętach w Polsce stała się  przyczynkiem do podania informacji o Dniu Bociana Białego moim uczniom.
Kilka dni temu w rozmowie z nimi wspominałam, że istnieje takie święto, tuż przed ich świętem -  Dniem Dziecka. A chodzi o
Dzień Bociana Białego. Z zaciekawieniem wysłuchali informacji dlaczego i kiedy ten dzień obchodzimy.
Czyli  każdy czas i miejsce jest dobre do propagowania zagadnień ekologicznych, niekoniecznie tylko podręcznikowych :)

Pozdrawiam wszystkich Bocianolubów
Hania

jaaga - 2008-05-30 22:00:33

Podobnie jak Hania, rozpropagowałam wśród moich uczniów informacje o święcie naszych bocków. W szkole był konkurs na wiersz o bocianach, okolicznościowe gazetki oraz rajd śladami bocianich gniazd w naszej okolicy. Bardzo udany - i dzisiejsza pogoda, i bociany dopisały :-)
Naszym przygodzickim, ale nie tylko im, życzę wysokich lotów, bezpiecznych gniazd i hojnych łąk oraz dobrych  ludzi.
Kochamy was, boćki :-)

Elżbieta Kret - 2008-05-30 22:19:23

W Dniu Bociana Białego chciałabym jeszcze raz pogratulować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego projektu!! Niesamowity jest fakt, jak wielu ludzi interesuje się ochroną przyrody. Cieszy mnie to niezmiernie i motywuje do dalszej pracy!
Wszystkiego najlepszego dla boćków i ich miłośników!!
Pozdrowienia z upalnych Aten!!

Elżbieta Kret
WWF Hellas
PwG OTOP

Renia - 2008-05-31 00:00:20

Z okazji Dnia Bociana Białego wszystkim miłośnikom tych cudownych ptaków życzę wszystkiego, co najlepsze. Moje życzenia kieruję do twórców projektu BLISKO BOCIANÓW, Moderatorów i Forumowiczów.
Przygodzie i Dziedzicowi oraz wszystkim innym bocianom życzę zdrowych piskląt, dobrej pogody, łąk pełnych żab i innych smakołyków i - gdy przyjdzie czas - szczęśliwej podróży!

Damka_Pik - 2008-05-31 00:48:12

Dumą i radością napawa mnie fakt, że nasz kraj jest prawdziwym „bocianim zagłębiem” – i oby tak zostało. A jest na to szansa, kiedy wszyscy - pojedynczy ludzie, zakłady przemysłowe, rolnicy - zaczniemy wykazywać większą dbałość o niezaśmiecanie i niezatruwanie naszego otoczenia, kiedy wzrośnie świadomość zależności między czystością środowiska naturalnego a bogactwem otaczającej nas przyrody.

I takie właśnie jest moje życzenie na Dzień Bociana Białego – czystych łąk, rzek i jezior kochane boćki Wam życzę!

A wszystkim ludziom, którzy z prawdziwym zaangażowaniem i troską śpieszą Wam w razie potrzeby z pomocą - sukcesów i zadowolenia ze swej pięknej i pożytecznej pracy.

wladek12 - 2008-05-31 05:41:07

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI DNIA WASZEGO BOCIANKI, DLA CZTERECH PISKLAKÓW SIEDZĄCYCH W DOŁKU, DLA STOJĄCEGO OPIEKUNA I TEGO CO NIE MA NA GNIEŹDZIE A ZAPEWNE JEST NA ŻEROWISKU ORAZ DLA WSZYSTKICH WASZYCH SIÓSTR I BRACI. :applause:

ANNAEWA - 2008-05-31 11:17:01

W Dniu Bociana Białego życzę naszym przygodzickim bocianom spokojnego wychowania swoich 4 młodych a maluchom wyrośnięcia na duże, silne ptaki.
Wszystkim opiekunom "naszej bocianiej rodzinki" życzę powodzenia oraz wytrwałości w propagowaniu tego pożytecznego dzieła a obserwatorom życzę  ciekawych zdjęć i wielu wrażeń.

ludwik149 - 2008-05-31 23:30:31

W Dzień (świeto) Bociana Białego dołączam się do życzeń, by Nasze boćki, były zdrowe, dobrze sie czuły u nas w Polsce, bezpiecznie, miały dużo pokarmu, dzieci i rozsławiały nasz kraj na całą Unię europejską i dalej...By wzrastała liczba Bocianolubów i  podziwiała Nasze polskie bociany białe!

cel-cia - 2008-05-31 23:38:52

INTERNET TO JEDNAK WSPANIAŁA RZECZ !!!!!!  :)

Dowiadujemy się tak wielu ciekawych informacji. Gdyby nie to "cudo" nie byłoby NAS tutaj. Nie moglibyśmy spędzać codziennych cudownych chwil z naszymi ulubieńcami. Dzisiaj w drugim roku mojej obserwacji wierzę, że można uzależnić się od tej ślicznej NASZEJ BOCIANIEJ RODZINKI. Dzięki Evie, Sve, Hanie, Pawłowi i Marcinowi oraz wielu innym forumowiczom nasza wiedza o Bocianach Białych i innych ptakach jest coraz większa. Wśród rodziny i znajomych jestem już bocianią"znawczynią" !!! To właśnie dzięki tym wszystkim, którzy stworzyli ten projekt mogę chwalić się uzyskanymi od WAS Kochani informacjami.

Dlatego właśnie w tym dniu pragnę WSZYSTKIM  BOCIANIOLUBOM (profesjonalistom i miłośnikom) podziękować za możliwość zdobywania wiedzy i oglądania na żywo Bociana Białego. Ponadto, życzyć aby projekt trwał przez wiele lat i dalej rozwijał się. Abyśmy my POLACY mogli być dalej dumni z krainy szczęśliwości Bocianów Białych.
A naszym boćkom życzę odchowania czwórki dzieci i szczęśliwego lotu w ciepłe kraje oraz bezpiecznego powrotu do swoich domów.

Eva Stets - 2008-06-01 00:55:04

Witam!

Dzień Bociana Białego nie jest znany w Grecji. Mimo to w moich rozmowach ze znajomymi staram się zawsze podkreślać znaczenie tego dnia i bocianiego święta.
Jednym z moich rozmówców o Dniu Bociana Białego był dziś rano Stavros Kalpakis z greckiego Ośrodka Rehabilitacji dla Dzikich Zwierząt EKPAZ.
(o działalności  EKPAZ pisałam na naszym forum pod linkiem: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 5466#p5466)

W jego imieniu i na jego prośbę tłumaczę fragment tej rozmowy:
"Szkoda, że to w taki dzień i w ogóle szkoda... Właśnie dostałem wiadomość o śmierci bociana porażonego prądem na linii wysokiego napięcia, koło wsi Portaria (Chalkidiki), dziś o 4 rano. Był to jeden z dwóch ptaków, które gniazdowały w tej wiosce od zeszłego roku, po 32 latach nie pojawiania się tam bocianów...
Niestety, prawda jest taka, że nasza wspólna walka o przeżycie i ochronę bociana musi trwać stale i bez ograniczeń... W Polsce na pewno to wszystko wygląda lepiej i jest lepiej zorganizowane - w Grecji mamy długą drogę przed sobą..."


Osobno Stavros napisał kilka słów na nasze forum, co również w jego imieniu podaję niżej:

The White Stork (Ciconia ciconia) is always a symbol for humans, especially for the humans in countryside. In my country, Greece, some decades ago the White Stork population decreased amazingly, as a consequence of the land use changes and human pressures in breeding and feeding habitats. Nowadays, it seems that the White Stork population is stabilized and that is a hopeful sign for the future.
The White Stork Day is to remind us that the admiration for those beautiful creatures is not enough in order to keep that species alive. Our personal offer is in high importance in order to protect and preserve that species. Human harmonic coexistence with White Stork is feasible.

Stavros Kalpakis
Member of Hellenic Wildlife Hospital (EKPAZ)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Chciałabym życzyć wszystkim bocianom i tym naszym przygodzickim, i innym polskim, i greckim, i innym w innych krajach Europy - nie tylko zdrowia i pomyślnych lotów...Chciałabym im życzyć tego, by człowiek o nich zawsze pamiętał i chronił.

Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Damka_Pik - 2008-06-01 03:29:37

Aby umożliwić forumowiczom nie znajacym jez. angielskiego poznanie treści wypowiedzi jaką napisał do nas Stavros Kalpakis, pozwoliłam sobie ją przetłumaczyć:

„Bocian biały (Ciconia ciconia) był zawsze symbolem dla ludzi, zwłaszcza dla ludzi na prowincji. W moim kraju, Grecji, kilka dziesięcioleci temu populacja bociana białego uległa niewiarygodnemu spadkowi w konsekwencji zmian w użytkowaniu ziemi, które spowodowały wypieranie go przez człowieka z dotychczasowych terenów lęgowych i żerowisk. Obecnie wydaje się, że liczebność bociana białego ustabilizowała się, co pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość.
Dzień Bociana Białego jest by przypominać nam, że samo podziwianie tych pięknych stworzeń niestety nie wystarczy aby one przetrwały. Niezwykle ważne jest, by im w tym pomagać i chronić je. Harmonijna koegzystencja człowieka i bociana białego jest możliwa.

Stavros Kalpakis
Członek Greckiego Szpitala dla Dzikich Zwierząt (EKPAZ)”

Eva Stets - 2008-06-01 04:59:31

Witam!

Przekazuję krótkie życzenia, jakie napisał do nas wszystkich Odysseas Tsimoulis z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS). Ilustracją życzeń jest zdjęcie przesłane na nasze forum z okazji Dnia Bociana Białego (jak pamiętacie Odysseas nie jeden raz udostępniał tu swoje ciekawe fotki).

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Από: tsimoulis
Προς: "eva stets" <evastets@yahoo.gr>
Ημερομηνία: Σάββατο, 31 Μάιος 2008, 19:16

All my best wishes for the White Stork day!

Odysseas Tsimoulis
HOS-Hellas

http://img11.imageshack.us/img11/4773/cciconiaodyseas.th.jpg

kika48 - 2008-06-01 14:42:51

Dołączam się do życzeń dla wszystkich BOCIANÓW. Szczęśliwych, wysokich lotów. Bardziej jednak kieruję życzenia do ludzi, od których zależy m.in. los tych naszych ulubieńców. Do tych, którzy mają moc decyzyjną i sprawczą globalnie w sprawach ochrony środowiska naturalnego. Ja na swoim "podwórku" postaram się wykluczyć używanie środków trujących środowisko oraz materiałów z tworzyw sztucznych, by nie fruwały i nie zaśmiecały okolic a w gniazdach nie stwarzały zagrożenia dla bocianów (sznurki, woreczki plastikowe krępujace ptaki).
Dla Bocianolubów radości z oglądania i poznawania przyrody a Tym, którzy nam to umożliwiają dalszego zapału i zaangażowania w te zaszczytne działania.
A to mój toast: http://images27.fotosik.pl/222/2cac8c3998e850dcm.jpg

Zbychur - 2008-06-02 12:15:54

Zgłaszam się dopiero teraz, bo ostatnie dni byłem poza domem, bez internetu. Miałem za to okazję spędzić Dzień Bociana właśnie z bocianami. Odwiedziliśmy trzy, znane nam już wcześniej gniazda - w Murowanej Goślinie (na słupie, w miejscu usuniętego drzewa), w Sławie Wlkp. (na słupie energetycznym) i w Rejowcu (na kominie),  i oczywiście złożyliśmy im życzenia ;) . Chociaż młode są jeszcze za małe, aby móc je z dołu obserwować, ale trzy łepetynki widać było w gnieździe w Sławie :)
Pozdrawiam wszystkich Bocianolubów (specjalnie nie piszę "bocianofilów" ze względu na nieciekawe skojarzenia ;) ) życząc wspaniałych obserwacji, ciekawych pomysłów i dalszych sukcesów. To piękne i radosne, że tak wielu, i coraz więcej, ludzi znajduje przyjemność w obserwowaniu bocianów (i w ogóle przyrody), w podejmowaniu różnych działań na ich rzecz, i w dzieleniu się swoimi przeżyciami, wzruszeniami i wiedzą. To chyba dobry moment, żeby za to wszystko wszystkim podziękować, od siebie, ale niech mi wolno będzie też od bocianów :)
Pozdrawiam

Renia - 2008-06-03 17:49:29

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sosnowicach (powiat Wadowice, Małopolska) na co dzień podgladają bociany z Przygodzic.
Z okazji Dnia Bociana Białego w klasie II został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem: "Bociany z Przygodzic".
Laureaci konkursu to: Sebastian Adamus (rys.1), Michał Antos (rys.2), Arkadiusz Kucik (rys.3), Karol Opyrchał (rys.4), Kinga Ślósarczyk (rys.5). A oto wyróżnione prace:

http://images50.fotosik.pl/196/46e784de2f047550m.jpg   http://images37.fotosik.pl/192/d1d5cb5212fbee3dm.jpg   http://images37.fotosik.pl/192/86c788a4b144a95bm.jpg   http://images43.fotosik.pl/196/9610d3a8641340a7m.jpg   http://images38.fotosik.pl/192/bb7f01bedeb87f07m.jpg

belcia - 2008-06-03 21:35:12

Cieszę się że urodziłam się właśnie w Polsce w kraju gdzie bocianów co rok przylatują wielkie stada i że mogę oglądać je dzięki takim przekazom jak ten właśnie. Dziękuję za to i dziękuję że  od trzech lat mam na ich punkcie prawdziwego bzika :) w dobrym tego słowa znaczeniu ;) Bociankom z okazji  Ich Święta  życzę dużo zdrówka i długich lat życia i corocznych spokojnych powrotów I love :heart: bociany

Paweł T. Dolata - 2008-06-04 12:08:11

Obchodziliśmy 31 V Dzień Bociana Białego + Dzień Ojca m.in. pod gniazdem w Przygodzicach, dużą i wesołą grupą przedszkolaków z Kalisza i ich ojców :-))

Sprawozdanie na www PwG OTOP:

http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … _all&no=84

Eva Stets - 2009-05-30 22:56:59

31 maja - Dzień Bociana Białego  2009


Chciałabym złożyć serdeczne życzenia wszystkim Bocianolubom w dniu 31 maja, z okazji Dnia Bociana Białego!

Zachęcam do wpisów w tym dziale a także do podzielenia się Waszymi wrażeniami o tym jak spędziliście Bocianie Swięto.

Naszym i nie tylko "naszym", ale wszystkim bocianom na całym świecie i ludziom, którzy te ptaki darzą sympatią - życzę z całego serca wszystkiego dobrego :)

Pozdrawiam serdecznie
Eva Stets

mamajka - 2009-05-31 00:58:47

Pozdrawiam wszystkich Bocianolubów a bocianom życze obfitych żerowisk i dobrych ludzi pod gniazdami.
Mam  w planie objazd pobliskich bocianich gniazd a informacje o nich i zdjecia postaram sie zamieścic jak najszybciej.
Z serdecznym machnięciem, no cóż, tylko ręką (a nie skrzydłem... ) Maja

http://img189.imageshack.us/img189/8953/bociany021a1vert.th.jpg

BABCIA Mariola - 2009-05-31 08:04:00

W DNIU BOCIANA BIAŁEGO pozdrawiam wszystkich Bocianolubów a bocianom życzę wyprowadzenia licznego potomstwa w Polsce.
Podziwiam bociany, że chce im się przebywać tyle tysięcy kilometrów aby zasiedlić swoje stare gniazda lub budować nowe. Oby w Polsce nie zabrakło żerowisk a druty elektryczne nie niweczyły poświęcenia dorosłych bocianów w odkarmieniu potomstwa i udzielania "smarkaczom" nauk  jak poruszać się w powietrzu.

Jest stare przysłowie, że tam gdzie jest bocianie gniazdo tam nie uderzają pioruny i nie pali się dobytek ludzki. Jest też drugie powiedzenie, że bociany przynoszą dzieci. Może dlatego jutro jest DZIEŃ DZIECKA.

Beata mati - 2009-05-31 09:55:26

Pozdrawiam wszystkich miłośników Bocianów i Naszą Przygodzicką rodzinkę, życząc im wychowania tych miłych pisklaczków, dobrych żerowisk i samych pogodnych dni.
Dziękuję także za wspaniały pomysł z projektem wszystkim Administratorom, którzy w ten sposób umilają nam miłe chwile spędzane z naszymi ulubieńcami na obserwacjach i ciekawostkach z ich życia.
Pozdrawiam:)
Beata

wladek12 - 2009-05-31 11:04:35

Mamy dziś, 31.05.2009. godz.11.12.  DZIEŃ  BOCIANA  !!!

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA WSZYSTKICH BOCIANÓW I BOCIANOLUBÓW-POSTOWICZÓW I DLA INNYCH, KTÓRYM NIE JEST OBOJĘTNY LOS BOCIANÓW.   :beer:     :applause:

kawia - 2009-05-31 11:38:32

Taki obrazek mi sie kojarzy: we wsi Dębno pod Nowym Targiem, w ktorej jest jeden z najpiekniejszych i najstarszych drewnianych kosciołów w Polsce, naprzeciwko tego koscioła jest plebania, a na plebanii dachu  (pare lat temu) dwa bocianie gniazda i jakiś tłum bocianów (lipiec to był). Turyści liczni i zagraniczni, bo zabytek ma klase 0 podjeźdżali autokarami, ogladali kosciółek, a potem drugie tyle czasu stali i oglądali bocianie gniazda. Ksiądz przewodnik sie śmiał, że musiał się nauczyc tyle samo o bocianach, co o historii zabytku.  Myślę, że dla tych turystów bociany stały sie takim samym, a nawet bardziej charakterystycznym znakiem Polski niż zabytki.

Dzisiaj media od rana mowią o tym, że jest to tez dzień bez papierosa. Obydwa świeta ekologiczne! Proponowałaby skojarzyć :)
A wszystkim "naszym" i "nienaszym" pisklętom życzmy żeby się dobrze i licznie chowały, żeby im nie zabrakło miedz, mokradeł i bajorek, a w nich pysznych gadów i gryzoni.
Pozdrawiam serdecznie!
maria

ELLAP - 2009-05-31 13:09:01

31.05 09  Wszystkim bocianom i ich miłośnikom z okazji Święta Bociana Białego, składam najlepsze życzenia.  Aby bocianom z Przygodzic  udało się wychować  pozostałe pisklęta  niestety już tylko trzy /czwarte najprawdopodobniej już nie żyje /  oraz aby szczęśliwie wróciły do gniazda za rok.

Najlepsze życzenia  i gratulacje  należą się  organizatorom  i administratorom projektu, dzięki którym możemy być bliżej bocianów -  tych pięknych ptaków. Również pozdrawiam i życzę  owocnych obserwacji  wszystkim forumowiczom, dzięki którym  również  wiem co się dzieje w gnieżdzie,  kiedy sama nie mogę  prowadzić obserwacji. Dziękuję i pozdrawiam
Elżbieta

Magdalena Zamielska - 2009-05-31 14:27:31

W tym szczególnym dniu w roku pragnę złożyć wszystkim sympatykom bocianów życzenia wspaniałych, owocnych obserwacji :) Chciałam pojechać pod gniazda w okolicach Legionowa ale niestety narazie pogoda na to nie pozwala. Jednak mam nadzieję że jeszcze uda mi się wybrac na wyprawe szlakiem bocianich gniazd :) Pozdrawiam :)

belcia - 2009-05-31 14:33:08

Wszystkim bocianom w Dniu ich Święta..
- szczęśliwych lotów,
- pięknych i zdrowych piskląt,
- obfitych żerowisk,
oraz jak najwięcej
przyjaciół wśród ludzi. :)

AnkazReading - 2009-05-31 16:39:53

W Dniu Bociana Bialego wszystkim bocianom, polskim i niepolskim, a w szczegolnosci naszym przygodzickim, skladam serdeczne zyczenia pomyslnego przetrwania tego trudnego czasu karmienia i wychowywania pisklakow. Pisze te slowa pod wplywem smutnej dzisiejszej wiadomosci o smierci "czwartaczka" w Przygodzicach, wiec nie sa to zyczenia az tak radosne, jakbym chciala. Tym niemniej niech nam wszystkie pozostale przy zyciu zyja i rozwijaja sie nadal zdrowo i pomyslnie! Sprzyjajacej pogody i mokrych (acz cieplych) lak pelnych zab, dzdzownic, myszek, zaskroncow (sorry, zaby, dzdzownice, myszki  i zaskronce...) i wszelkiego innego bocianiego pokarmu! Dobrego zdrowia i szczesliwego doczekania okresu odlotu w jak najlepszej kondycji. I powrotu do nas z cieplych krajow w stosownym czasie i w dobrym zdrowiu!!

Pomyslotworcom, autorom i administratorom projektu wielkie podziekowania za stworzenie takiej wspanialej mozliwosci podgladania na zywo tych naszych przepieknych i tak tradycyjnie bliskich polskiej swiadomosci ptakow!! Jako forumowiczka bardzo mloda stazem (nie wiekiem), doswiadczylam takiej zyczliwej pomocy od bardziej doswiadczonych czlonkow forum, a w szczegolnosci Pani Evy Stets i Pana Pawla Dolaty, ze w tym Dniu Bociana Bialego wszystkim chcialabym za to specjalnie podziekowac.

Zaluje tylko, ze nie jestem akurat dzisiaj w Polsce - na pewno pojechalabym gdzies na caly dzien w plener podpatrywac bociany na gniazdach na "prawdziwe zywo". Co czuje, najlepiej za mnie powie jeden z naszych najwiekszych polskich poetow, Cyprian Kamil Norwid, ktory te slowa napisal ponad sto piecdziesiat lat temu:

"Do kraju tego, gdzie wina jest duza
Popsowac gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim sluza ...
Teskno mi, Panie ..."

Anka

anula - 2009-05-31 17:16:43

Wszystkiego najlepszego naszym bociankom. Niech mimo przeciwnosci losu i okrucienstwa przyrody chowaja sie zdrowo dostarczajac nam wielu radosci.
Pozdrawian tez wszystkich Bocianolubow, ktorych rodzinka nieustannie sie powieksza.
Tak trzymac. Bociania brac jest jedyna w swoim rodzaju. I niech to forum zawiera jak najmniej smutnych opisow, a dostarcza wielu wiadomosci nam, ktorzy gdyby nie ono, w ielu wypadkach tkwili by w przesadach zamiast wiedzy.

Dzieki administratorom  za umozliwienie doksztalcania sie w temacie bocianow i nauke systematycznosci :D:D:D

Renia - 2009-05-31 22:50:22

W Dniu Bocian Białego życzę wszystkim boćkom siły w pokonywaniu przeciwności losu, ślicznych, zdrowych piskląt, pełnych smakołyków żerowisk i by spotykały wyłącznie mądrych przyjaciół przyrody.

Twórcom projektu, Administratorom, Moderatorom, wszystkim Forumowiczom i miłośnikom bocianów oraz innych zwierząt życzę w tym uroczystym dniu spełnienia wszystkich marzeń.

Damka_Pik - 2009-06-01 00:53:16

Bocianom w dniu ich Święta (i we wszystkie pozostałe dni) życzę, aby dalszy rozwój ludzkiej cywilizacji przebiegał w sposób uwzględniający potrzeby i bezpieczeństwo świata zwierząt, by środowisko, w którym żyją stawało się coraz przyjaźniejsze dla nich i pozostało w jak największym stopniu naturalne.

Miłośnikom bocianów, a przede wszystkim uczestnikom naszego forum – czerpania jak najwięcej radości z możliwości obserwowania tych pięknych ptaków, tak w naturze, jak i za pośrednictwem kamer.

Wszystkim opiekunom bocianich gniazd (tych z kamerami i bez) niosącym pomoc ich mieszkańcom w razie potrzeby, wielu sukcesów i satysfakcji z ich pięknej i tak potrzebnej pracy.

Pozdrawiam serdecznie

Damka_Pik

Eva Stets - 2010-05-27 15:13:29

31 maja - Dzień Bociana Białego 2010

Pomimo, że ten sezon nie jest zbyt przychylny dla bocianów - po przemyśleniu otwieram ten wątek. Myślę, że tak edukacja jak i możliwość przybliżenia innym sylwetki bociana białego, odgrywa dużą rolę w kulturze i życiu każdego z nas. Podzielcie się tutaj swoimi wrażeniami.

Wątek ten powstał w 2007 roku (czyt. pierwszy post tematu). Założyliśmy go wówczas - nie tylko z myślą by składać tutaj życzenia, ale głównie dlatego, by napisać parę słów o święcie, na jakie zasługują wszystkie bociany.
Każdego roku, w dniu 31 maja bocian biały ma swój dzień, a my postarajmy się przekazać tutaj informacje, jak przebiega to święto, co nim słyszeliśmy lub co sami zorganizowaliśmy z racji tego dnia.

Pozdrawiam
Eva Stets

anin_821 - 2010-05-27 20:38:01

Ostatni Dzień Bociana robiłam w 2007r. w związku z projektem dotyczącym ochrony bocianich gniazd w Dolinie Baryczy (to był projekt chyba we współpracy z OTOP z Wrocławia). 31 maja 2007 r. w mojej szkole w Granowcu wszystkie klasy przedstawiły piosenki, wiersze, inscenizacje a nawet bocianią modę.
Warto organizować ten dzień, nawet zdjęcia z niego były tak kolorowe, że cała szkoła je oglądała. Mieliśmy również wystawy prac związanych z bocianami. Dzieciaki były zadowolone.
Żałuję, że obecnie mamy tyle pracy i inne projekty, więc ograniczamy się do obserwacji.

BABCIA Mariola - 2010-05-30 11:22:32

30 maj 2010
Kochane Boćki
W przeddzień DNIA BOCIANA życzę wam, abyście w przyszłym roku dochowali się dorodnego i zdrowego potomstwa.
W tym roku pogoda wam nie sprzyjała. Było zimno, padał śnieg i lał deszcz. Ale wy za wszelką cenę chcieliście wychować pisklęta.
Sami zmarznięci, mokrym brzuchem chcieliście ogrzać wasze nieopierzone dzieci. Nie mogliście dla nich zdobyć dostatecznej ilości pożywienia. Ale do ostatniej chwili walczyliście o ich życie. Niestety się nie udało.
Jesteście wspaniałą parą. Wasze gniazdo jest bardzo czyściutkie.
Zajmijcie je w przyszłym roku, abyśmy mogli obserwować jak dbacie o swoje potomstwo.
Całuję wasze dzioby
BABCIA Mariola

http://www.allegaleria.pl/images/6q70782iuktrdpjko6_thumb.jpg

magdag - 2010-05-30 17:59:02

29 maja 2010 roku, w sobotę był festyn w przedszkolu u jednego z moich wnucząt. Dzieci na piasku miały rysować bociany i rysowały. Był również konkurs z wiedzy o bocianach i innych ptakach. Podobała mi się odpowiedź jedngo przedszkolaczka, że bocian jest biały, przynosi dzieci i dżdżownice.

Eva Stets - 2010-05-30 18:27:39

Witam!

Dzień Bociana Białego jest świętem ustanowionym na 31 maja, przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" i w tym roku jest on obchodzony po raz ósmy.
Jak można przeczytać w internecie: "...Dzień ten stanowi okazję do zwrócenia uwagi na to, jak ważne miejsce zajmują bociany w polskiej kulturze i przyrodzie oraz na potrzebę ochrony tego gatunku.
Z okazji obchodów Dnia Bociana w całym kraju odbędą się różnego rodzaju uroczystości: spotkania, festyny, prelekcje, przedstawienia i wystawy..."


Mam więc nadzięję, że nasi Forumowicze (podobnie jak Magda w poście wyżej) będą brać udział (organizować?) w uroczystościach z okazji Dnia Bociana Białego i że podzielicie się tutaj swoimi wrażeniami.

Trochę informacji o Dniu Bociana Białego z lat 2003-2009 można przeczytać m.in. na stronie "pro-Natura":  http://www.bociany.pl/dzien-bociana
O Dniu Bociana w roku 2010 można przeczytać pod linkiem: http://www.bociany.pl/node/292


W Grecji nie jest znane i obchodzone to święto. Jednakże co roku staram się przekazać tutaj kolegom, że (i dlaczego) taki dzień istnieje (czyt. np moje posty na stronie poprzedniej).
Również w tym roku wspomniałam o święcie i tym samym chciałabym przekazać serdeczne pozdrowienia i życzenia miłych obchodów Dnia Bociana Białego.
Pod życzeniami, za moim pośrednictwem, podpisują się niektórzy moi koledzy, koleżanki i współpracownicy z: Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS), Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ), Evros Delta Visitor Centre, Ptasiego Klubu ALOP w Atenach i Stowarzyszenia Greckich Fotografów Przyrody (ΦΑΦ).

Ja od siebie chciałybym życzyć wiele dobrego wszystkim, którzy choć trochę się o boćki "otarli". Miłych i owocnych także w dydaktykę obchodów każdemu, komu los bocianów nie jest obojętny - nie tylko w tym dniu, ale zawsze!

Serdecznie pozdrawiam
Eva Stets

belcia - 2010-05-31 10:22:58

Z dedykacją dla bocianów białych

O bocianie

Nasz bocian biały
Zna przecież świat cały.
Bo gdy zimno w naszym kraju poczuje,
Wtedy z Polski wylatuje,
Wtedy leci do Afryki
Posmakować inne smakołyki.
Już nie odżywia się żabkami,
Ale może krewetkami (…)?
Kto to wie,
Przecież bociek nie mówi, tylko kle, kle kle….
Nikt mu tego nie zazdrości,
Tak stale latać i u innych państw gościć!
Lecz i my tak wiemy,
Ze bocian biały
Jest symbolem polskiej chwały,
To tutaj jest jego kraj ukochany,
Do którego wraca wiosną uradowany.Kochane bocianki ten sezon jest dla Was bardzo ciężki. Życzę Wam, aby następne były lepsze, a pogoda bardziej Wam sprzyjała. Abyście mogły zawsze wracać do naszego kraju, składać jajeczka, odchować szczęśliwie pisklaczki :). Żeby nigdy nie zabrakło Wam pożywienia i dobrej pogody i zawsze szczęśliwych lotów. :)
Kocham Was bardzo! Całkowicie "zachorowałam " na Was, a to dzięki takim projektom, jak ten w Przygodzicach, który był moim pierwszym obserwowanym gniazdem. I za to że tak na Was zachorowałam :) pragnę podziękować założycielom tego projektu, bez których nie mogłabym Was podglądać i cieszyć się każdym dniem spędzonym przed monitorem , obserwując i uczyć się.
Dawniej, zanim zaczęłam podglądać okiem kamery gniazda bocianie , nie zwracałam aż tak bacznie uwagi na bociany, owszem zawsze były mi bliskie, ale nie mogłam przeżywać tak tych chwil z nimi jak teraz. Ludzie, założyciele projektu, kamera, przyczynili się do tego, że przeżywam teraz każdą chwilę, radości i smutki z bocianami.
Dziękuję za to:)

kempos1 - 2010-05-31 15:48:38

Dziś, z okazji Dnia Bociana, o bocianie białym i nie tylko będzie w Teleskopie TVP3. Zapraszam do oglądania.

Pozdrawiam
Mariusz Kępiński
PwG OTOP

kika48 - 2010-05-31 17:52:00

Z okazji święta wysokich i spokojnych lotów wszystkim BOCIANOM,
radości z możliwości obcowania z BOCIANAMI, BOCIANOLUBOM
życzy para Katarzynka i Flisaczek z Torunia-Kaszczorka.

http://images42.fotosik.pl/212/3748226c0dcd3226m.jpg

Paweł T. Dolata - 2010-05-31 20:02:36

Pozdrawiam serdecznie w Dniu Bociana Białego wszystkich Solenizantów, oby tegoroczne i przyszłoroczne (szczególnie parze z Przygodzic) lęgi Wam się udały, a podróż do Afryki przebiegła bez problemów! :)

Pozdrawiam też wszystkich Miłośników Bocianów!

Ja Dzień Bociana Białego spędziłem oczywiście z solenizantami: rano odczytałem obrączkę typu ELSA (w taki dzień poszło mi błyskawicznie :)) niemieckiego bociana gniazdującego co najmniej drugi rok w gminie Sośnie w powiecie ostrowskim.
Ptaka tego zaobrączkowano 4 VII 2003 r. jako młodego w gnieździe we wsi Zabeltizt w Saksonii, 286 km na zachód od miejsca, gdzie się u nas osiedlił – w zeszłym sezonie wyprowadził dwa młode (dostały polskie obrączki ELSA), w tym roku wygląda, że para ta nie ma młodych.

Popołudniu rozmawiałem o bocianach z TVP3 z Poznania – materiał pewnie już był w „Teleskopie” TVP3 po 17 (kto widział niech proszę tu da znać) - dzięki Kempos za uprzedzenie Forumowiczów :) (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 351#p25351), może też w wydaniu wieczornym o 21.45.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl
www.bociany.ec.pl

ELLAP - 2010-05-31 20:24:13

Miłe bocianki, życzę Wam abyście zawsze wracały do Przygodzic, gdzie czeka na Was grono wiernych przyjaciół.  Oby zawsze świeciło Wam słońce a łąki były pełne smakołyków. Mam nadzieję, że za rok uda Wam się wychować następne pokolenie maluchów. Spokojnych  lotów.
Elżbieta

anula - 2010-05-31 21:44:19

Naszym i innym bociankom życzę, aby następne lata były dla nich mniej obfitujące w niespodzianki jak rok obecny.
Niech im podróze w obie strony przebiegają spokojnie i bez przeszkód.  I niech cieszą się przychówkiem.
A bocianolubom życzę jak zwykle spokojnej i miłej obserwacji i radości z o i podgladania naszych milaczków. :):)
Wszystkim, i im i nam, wszystkiego najlepszego.

Kamila Walczak - 2010-05-31 22:08:42

Kochane bociany, w dniu Waszego święta niech każdy człowiek o Was pamięta, niech słońce grzeje, deszcz nie pada, a w przyszłości zdrowo rośnie bociania gromada!

Piotr J. - 2010-05-31 22:56:09

31.05.2010. Dzień Bociana Białego

Wszystkich tych, którzy dawno nie widzieli Pawła D. zapraszam TUTAJ. Mało bo mało, ale zawsze coś. Jest to materiał nagrany przez TVP3 Poznań.

kempos1 napisał:

Dziś, z okazji Dnia Bociana, o bocianie białym i nie tylko będzie w Teleskopie TVP3. Zapraszam do oglądania.

Pozdrawiam
Mariusz Kępiński
PwG OTOP

Damka_Pik - 2010-06-01 00:46:02

31 maja 2010

Dzisiejszy Dzień Bociana Białego stał się dla mnie dniem zupełnie wyjątkowym i z pewnością zapamiętam go już na zawsze jako dzień szczególnie radosny.  :)

A stało się to właśnie za sprawą pewnego pięknego BOCIANA BIAŁEGO, który dokładnie dziś - wczesnym popołudniem 31 maja (nieco wcześniej niż to było umówione) uhonorował mnie bezcennym bocianim prezentem - ślicznym, dorodnym wnusiem.

Dzięki Wielkie Kochany Boćku!  :heart:  :love:

Tobie i wszystkim pozostałym Bocianom życzę, by natura była dla was łaskawsza w następnych sezonach, a ludzie tak wrażliwi na waszą niedolę i potrzeby, jak Opiekunowie gniazda przygodzickiego i Uczestnicy naszego forum, oczywiście, z Administracją włącznie.

Paweł T. Dolata - 2010-06-01 10:44:47

Dzięki za fajny wpis. I jak tu nie wierzyć w bociany? Nie tylko noszą dzieci, ale i dobrze wiedzą komu i kiedy! :)

Gratulacje Damko dla Ciebie i Szczęśliwych Rodziców! :)

Wnusio będzie miał "imprezowo-prezentowe" przełomy maja: wpierw swoje urodziny i Dzień Bociana Białego, dzień później Dzień Dziecka. :)

Pozdrawiam
Paweł Dolata

Damka_Pik napisał:

31 maja 2010

Dzisiejszy Dzień Bociana Białego stał się dla mnie dniem zupełnie wyjątkowym i z pewnością zapamiętam go już na zawsze jako dzień szczególnie radosny.  :)

A stało się to właśnie za sprawą pewnego pięknego BOCIANA BIAŁEGO, który dokładnie dziś - wczesnym popołudniem 31 maja (nieco wcześniej niż to było umówione) uhonorował mnie bezcennym bocianim prezentem - ślicznym, dorodnym wnusiem.

Dzięki Wielkie Kochany Boćku!  :heart:  :love:

Tobie i wszystkim pozostałym Bocianom życzę, by natura była dla was łaskawsza w następnych sezonach, a ludzie tak wrażliwi na waszą niedolę i potrzeby, jak Opiekunowie gniazda przygodzickiego i Uczestnicy naszego forum, oczywiście, z Administracją włącznie.

Eva Stets - 2010-06-01 10:49:04

Witam!

Minął Dzień Bociana Białego, ale mam nadzieję, że pojawi się w tym wątku jeszcze kilka wpisów z relacjami jak spędziliście to święto.

Tu chciałabym podziękować Angelice za ciekawy opis gniazda, pod które wybrała się właśnie z okazji Dnia Bociana Białego (myślę, że fragmenty wpisu warto przedstawić Forumowiczom także w temacie o obserwacjach bocianów a historię gniazda w temacie pt "Bociany: ciekawostki", w wątku o opisach ciekawych gniazd).

Pawłowi gratuluję odczytu obrączki bociana. Piotrowi bardzo dziękuję za zamieszczenie filmika z reportażu w Teleskopie TVP3, a Damce_Pik szczerze gratuluję narodzin wnuka (widać nawet w swoje święto boćki nie próżnują) :)

Pozdrawiam serdecznie
Eva

Bartosz - 2010-06-15 16:21:55

Na stronie PwG OTOP relacja Pani Marii Grzegorskiej z Dnia Bociana Białego w Gimnazjum w Jaraczewie (pow. jarociński), który odbył pod postacią I Gminnego Konkursu Ornitologicznego "Sejmik Bociani". 

http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=299

Pozdrawiam
Bartosz Skrzypczak
PwG OTOP

seba_archeolog - 2010-06-21 01:26:54

Przepraszam za spóźnioną relację z Dnia Bociana Białego ale ostatnie tygodnie miałem zajęte w związku z obroną mojej pracy magisterskiej
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=301
Więc teraz uzupełniam zaległości. Moje obserwacje z racji tego, że byłem zajęty (załatwianiem ostatnich formalności z obroną pracy) odbyły się z pociągu relacji Ostrów Wielkopolski - Wrocław. W Międzyborzu na stacji kolejowej widziałem dwa bociany na gnieździe, wracając do Ostrowa pod Odolanowem na łąkach około 200 metrów przed stacją kolejową (jadąc od strony Wrocławia) zaobserwowałem jednego bociana czarnego i jednego żurawia oraz zgrupowanie około 30 bocianów białych.

Pozdrawiam wszystkich birdwatcherów.

Sebastian Przybylski
PwG OTOP

Piotr J. - 2011-05-28 04:12:58

31 maja 2011 - Dzień Bociana Białego

Wątek przeznaczony do wpisywania informacji o wszelkich imprezach, audycjach poświęconych bocianowi białemu.
Jeżeli uczestniczyliście w takich imprezach lub słyszeliście o nich, to podzielcie się takimi informacjami.
Oczywiście możemy tu również składać życzenia z okazji tego święta.

Zapraszam.

yoko - 2011-05-31 07:12:49

Kochane Boćki
W dniu Waszego Święta
Życzę by wychowały się
Wszystkie Bocianięta.

Zdrowia też Wam życzę
Wspaniałej pogody
Obfitej łąki
Dla Dziedzica i Przygody.

Dziękuję za radość
Którą wnosicie w me życie
Wiwat wszystkie Boćki !
Wiwat Przygodzice !
:) :) :)

ilgo - 2011-05-31 13:53:32

Dziś to dla Was Dzień Cudowny, niech każde kolejne będą równie pogodne. Niech Waszej całej siódemce w rodzinnej harmonii wiatry i deszcze od domku pogoni. Niech jedzonko potrzebne do gniazda skapuje, a radość z Waszego widoku w sercu obfituje. Jesteście wspaniałe, kochane, prześliczne. Jeden z piękniejszych widoków sobą do życia wnosicie. Kocham Was całym sercem, prawdziwa uczta mych oczu. Niech Was zawsze wszystko chroni, opieką otoczy.

ludwik149 - 2011-05-31 18:06:04

http://images8.fotosik.pl/2026/934d421adb2b9426m.jpg  Wszystkim bocianom życzę: zdrowia,obfitości w żabki itp.wychowania swoich maleństw bez niespodzianek,strat. Szczęśliwej podróży w dwie strony.
O bocianach zawsze pamiętam ,nie tylko w dniu jego święta /kle kle :)

iganka - 2011-05-31 19:30:17

Dzień Bociana Białego, to także święto ludzi, którzy tworzą i chronią środowisko przyjazne tym ptakom, a więc życzmy sobie nawzajem aby ta  nasza fascynacja bocianem była początkiem działania na rzecz czystych łąk, pól, wód i powietrza.

Boćkom naszym kochanym  życzmy obfitych żerowisk, licznego potomstwa, bezpiecznych lotów i życzliwości  ludzi na trasach ich migracyjnych wędrówek !

http://www.allegaleria.pl/images/wbwsayfh16as1kyink_thumb.jpg

PS . Nie przypadkiem wybrałam datę 31 maja na moje pierwsze logowanie na tut. Forum, chciałam aby Bocianie Święto było również moim osobistym powodem do świętowania i  refleksji nad byciem tak blisko bocianów :)

Renia - 2011-05-31 20:49:28

Dzieci z klasy I SP w Sosnowicach (pow. wadowicki, Małopolska), które od początku sezonu regularnie podglądają nasze boćki, zorganizowały dziś małą uroczystość z okazji Dnia Bociana Białego. Honorowym gościem była Tosia, moja pamiątka ze Zlotu. Na jej ręce ;) dzieci złożyły życzenia dla wszystkich Bocianów, szczególnie dla tych z Przygodzic. Odśpiewały też Sto lat i zlotową piosenkę o Przygodzie i Dziedzicu :).

http://images45.fotosik.pl/899/30f771c7679bbd20m.jpg

Bartosz - 2011-05-31 22:51:04

Wszystkiego najlepszego pozytywnie zakręconym bocianolubom, dalszych sukcesów w działaniach ochronnych i  podglądaniu nie tylko "naszych" (przygodzickich) bocianów

Pozdrawiam
Bartek

Kamila Walczak - 2011-05-31 23:08:03

Do "Ziemi Kaliskiej" z piątku 27 maja dołączony był dodatek specjalny z okazji Dnia Bociana Białego (31 maja). Zawarto w nim informacje na temat życia bocianów, ich wędrówek i ochrony. Opisano też projekt firmy energetycznej Energa, która od kilku lat montuje platformy pod gniazda bocianie oraz bierze udział w obrączkowaniu piskląt na Pomorzu. Związane jest to z akcją "Dbaj o bociany", o której więcej na www.dbajobociany.pl

Kochane boćki: pomyślności w odchowaniu piskląt i udanych wakacji w Afryce! :D

Paweł T. Dolata - 2011-06-06 19:30:15

Witam!

Z opóźnieniem, ale tym mocniej składam serdeczne życzenia wszystkim solenizantom Dnia Bociana Białego na czele z naszą rodzinką z Przygodzic (przede wszystkim życząc im wylotu całej piatki młodych!) oraz wszystkim Forumowiczom i Bocianolubom! :-)

Ornitologiczny i bocianiarski sezon trwa, co oznacza dla mnie wiele prac w terenie bez dostępu do komputera i bardzo mało czasu na pisanie na forum. Dziękuję tym bardziej wszystkim moderatorom i forumowiczom, którzy dbają, by wszystko na forum szło dobrze. :-)

Tegoroczny Dzień Bociana Białego spędziłem naprawdę bocianio: od rana miałem trzy prelekcje o bocianach w Szkole Podstawowej w Grabowie nad Prosną (powiat ostrzeszowski) – będzie relacja na www.pwg.otop.org.pl, potem parę godzin pod gniazdem w Namysłakach w  gm. Sieroszewice (powiat ostrowski) by sprawdzić, czy tamtejsze dorosłe boćki nie mają obrączek - nie miały (planujemy w tym sezonie ekipą PwG OTOP sprawdzić to w jak największej liczbie gniazd w powiecie, zachęcam do przeglądów gniazd blisko Was).

Choć był to Dzień Bociana Białego, nie zapomniałem o czarnych kuzynach – sprawdziłem rewir z dwoma gniazdami na dębach, w jednym z nich rodzic doglądał co najmniej trzech piskląt, zresztą jeszcze biało upierzonych, więc ten dzień jednak i im był poświęcony! :-)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2011-06-20 19:12:48

Witam!

W zamieszczonym właśnie podsumowaniu I etapu akcji znakowania bocianów czarnych w Południowej Wielkopolsce na www.pwg.otop.org.pl napisałem o jednym przypadku lęgu z pięcioma młodymi, które oznakowaliśmy. Ciekawe, że jest to właśnie to gniazdo, które z białymi wtedy jeszcze pisklętami odwiedziłem 31 maja, jak pisałem w poście poniżej. Świąteczna kontrola przyniosła widać szczęście i czarnym bocianom. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Renia - 2012-05-29 20:00:14

Już za dwa dni, 31 maja, będziemy obchodzić Dzień Bociana Białego, jak można przeczytać w Wikipedii, święto "ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, obchodzone również w Niemczech, Austrii i Szwajcarii".
Każdy z nas, miłośników bocianów, może świętować, na pewno będą organizowane imprezy z tej okazji.
Warto napisać o tym na forum.
Pozdrawiam
:).

http://pl.wikipedia.org/wiki/31_maja#.C5.9Awi.C4.99ta

żuczek - 2012-05-29 20:42:14

Z pewnością dołączymy do życzeń na forum, a w zaciszu domowym wzniesiemy toast. Bezalkoholowy oczywiście :)
Bardzo się cieszę, że pierwszy raz będziemy mogli obchodzić to święto razem z Państwem.

Paweł T. Dolata - 2012-05-29 20:51:45

Witam!

W obecnych trudnych warunkach pokarmowych z okazji Dnia Bociania Białego życzyć trzeba naszym boćkom wychowania trójki młodych, wszystkim innym parom jak najwięcej lęgów, a nam – bocianolubom – radości z tego. :)

Toast może być alkoholowy, są napitki z bocianem na nalepce, jak ktoś znajdzie, to proszę dać fotkę do Ciekawostek na forum. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

yoko - 2012-05-31 06:36:24

31 maja 2012 - DZIEŃ BOCIANA BIAŁEGO :applause:

06:30 - niestety nie wiem co słychać u naszych boćków, ponieważ przekaz znów nie działa :( ale.....

Kochane Boćki
w Dniu Waszego Święta
Życzę Wam by wychowały się
Wszystkie Bocianięta.

Zdrowia też życzę
Wspaniałej pogody
Obfitej łąki
i z nieba trochę wody.

Dziękuję za radość
Którą wnosicie w me życie
Wiwat wszystkie Boćki !
Wiwat Przygodzice !


Panie Pawle, bardzo dziękuję za wszystkie wyjaśnienia. Od razu cieplej się robi na sercu :)

Pozdrawiam

żuczek - 2012-05-31 07:34:40

Witamy w Światowym Dniu Bociana Białego 31 maja 2012!
Kochane Bociany i Drogie Bocianięta:)
Życzymy Wam, aby Wasz instynkt i życiowa mądrość nigdy nie zawodziły,
aby Wasze łowiska zawsze obfitowały w pożywienie,
aby droga na zimowiska była prosta i bezpieczna,
a Wasze potomstwo było silne i zdrowe :)

Dziękujemy za dostarczone wzruszenia i radości !
Pozdrawiamy serdecznie,
"ciocia" Ania i "wujek" Adam czyli "żuczki"

P.S. Od rana w TVN24 emitowane są wstawki z gniazd boćków w całej Polsce - z okazji dzisiejszego święta

Wojtek Szukalski - 2012-05-31 15:09:34

Z okazji Dnia Bociana Białego życzę wszystkim bocianolubom jak najwięcej okazji do obserwacji boćków i dużo radości w związku z tym :)
A wszystkim bocianom życzę deszczu, ciepła i jeszcze trochę deszczu, ale nie za dużo ;)

Pozdrawiam

celcyk1 - 2012-05-31 16:59:40

Z okazji Dnia Bociana Białego życzę Wam kochane bocianki, dobrej pogody, dużo pokarmu, zdrowych silnych piskląt i szczęśliwych odlotów i powrotów:)

Renia - 2012-05-31 22:24:48

W Dniu Bociana Białego życzę miłośnikom tych pięknych ptaków wszystkiego co najlepsze, spełnienia marzeń i możliwości ciągłego oglądania przygodzickiego gniazda.

Przygodzie, Dziedzicowi i ich potomstwu (oraz naturalnie wszystkim innym bocianom) życzę tradycyjnie: dobrej pogody, bogatych żerowisk, bezpiecznej drogi na zimowisko i szczęśliwego powrotu do gniazd.

Dzieci ze szkoły w Sosnowicach uczciły dzisiejsze święto wizytą w bibliotece i tradycyjnym oglądaniem Bocianów z Przygodzic.

http://www.allegaleria.pl/images/uoq5eic8uafa7h4dymjv_thumb.jpg

Eva Stets - 2012-05-31 23:13:12

W Dniu Bociana Białego wybrałam się z kolegą przeliczyć pisklęta w pobliskim mojemu miastu miasteczku Feres. Pomimo, że dzień ten nie jest świętowany w Grecji, udało mi się "zebrać" w kilku greckich miejscowościach - właśnie w tym dniu, by kilka osób ruszyło na przegląd gniazd w celu sprawdzenia liczby piskląt. Jak widać na zdjęciu niżej...niektóre z młodych bocianków są nawet "bardzo gadatliwe". :)

Wszystkim Bocianolubom i oczywiście bocianom życzę wszelkiej pomyślności.

Fot. Eva Stets
http://www.allegaleria.pl/images/hxkepbibuaf9crwf27dw_thumb.jpg

Wojtek Szukalski - 2012-06-01 12:14:40

Wczoraj, na koniec dnia, obserwowaliśmy z Pawłem Dolatą i Beatą Olszak 15 boćków na łąkach za Przygodzicami :) świetne zwieńczenie Dnia Bociana Białego ;)

Eva Stets - 2012-06-01 15:00:45

Regionalna Telewizja ProArt zamieściła w dniu 31 maja 2012 reportaż z okazji Dnia Bociana Białego, w którym wypowiadali się Marcin Okrój (współwłaściciel Telewizji ProArt) i Paweł Dolata.
Warto dodać, że dzięki Telewizji ProArt już drugi sezon jest dostępny przekaz na gniazdo bocianów w Lewkowie (w repotrażu wspomniano także o bocianach z Przygodzic).

Link do reportażu: http://www.youtube.com/watch?v=jdD3qLD6 … e=youtu.be

Eva Stets - 2012-06-03 01:49:36

Obchody i informacje z okazji Dnia Bociana Białego

O tym jak obchodzono Dzień Bociana Białego w Szkole Podstawowej w Kołaczkowie (gm. Szubin, woj. kujawsko-pomorskie) można przeczytać (i zobaczyć bogate galerie zdjęć) pod linkami niżej. Imprezie, w którą zaangażowało się całe Grono Pedagogiczne z dyrektorem Jackiem Osińskim na czele przewodziło hasło: „W naszej gminie bocian nie wyginie”. Plakat zapowiadający obchody Dnia Bociana Białego w Kołaczkowie wyglądał tak: http://www.szubin.pl/files/PlakatDzienB … wo2012.pdf

Obszerny reportaż na stronie ITVSZUBIN.pl: http://www.itvszubin.home.pl/?p=32666
Sprawozdanie także na stronie SP w Kołaczkowie, w dziale Aktualności: http://www.spkolaczkowo.szubin.pl/aktualnosci.html

Z kolei na stronie powiatu gryfińskiego (woj. zach.pomorskie), poświęcono bocianowi białemu z okazji jego święta obszerny tekst, a warto dodać, że głównym elementem logo strony powiatu jest właśnie bocian biały: http://www.gryfino.powiat.pl/pl/index.p … na-bialego

Poza tymi info można napotkać w internecie sporo wiadomości o Dniu Bociana Białego (w niektórych z nich wspomniano także o przygodzickim gnieździe):

http://przyjaznalapa.blogspot.gr/2012/0 … iaego.html

http://www.kuriertrzebnicki.pl/index.ph … na-bialego

http://blogiceo.nq.pl/monikabraun/2012/ … a-bialego/

http://zwierzeta.wm.pl/107398,Dzien-Boc … alego.html

http://www.bs.net.pl/?dzial=00099&news=35427

http://turysta.swietokrzyski.eu/blog/HA … s2357.html

http://ddgostynin.pl/index.php/news/524 … jego-dzien

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/boci … --1-d.html

Paweł T. Dolata - 2013-05-31 09:46:45

Witam!

Z okazji Dnia Bociana Białego składam życzenia:
- bocianicy „Przygodzie” z Przygodzic – wytrwania na gnieździe i znalezienia jeszcze w tym sezonie partnera, a w przyszłym to już koniecznie,
- wszystkim bocianom w Polsce – długiego życia, omijania linii energetycznych i innych pułapek, oraz obfitych lęgów,
- wszystkim forumowiczom i bocianolubom – wiele satysfakcji z obserwacji tych wyjątkowych ptaków. :)

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Renia - 2013-05-31 20:41:46

Nie sposób w tak uroczystym dniu nie złożyć życzeń Bocianom :).

Wszystkim bocianom białym życzę tego, co dla nich najlepsze.

Najcieplejsze życzenia kieruję do Przygody. Przede wszystkim życzę jej siły i wytrwałości, byśmy mogli aż do sierpnia cieszyć się jej widokiem na przygodzickim gnieździe.
Życzę jej szczęśliwej podróży do Afryki i bezpiecznego powrotu, a w przyszłym roku gromadki ślicznych, zdrowych piskląt.

http://e-fotek.pl/images/37571287165179487634_thumb.jpg

iganka - 2013-05-31 22:07:11

Dla wszystkich bocianów w Dniu Bociana Białego: bezpiecznych lotów, czystych łąk i pól, zdrowego potomstwa i przyjaznych ludzi w okolicy ich gniazd.

A dla miłośników bocianów – jak najwięcej radości i niezapomnianych wrażeń z obserwacji boćków za pośrednictwem kamer oraz ciekawych spotkań z nimi w naturze.

W dniu Bociana Białego również serdeczne podziękowania dla wszystkich ludzi zaangażowanych w pracy nad ochroną naturalnego środowiska przyjaznego bocianom a także dla tych, którzy przekazują nam swoje doświadczenia i wiedzę, tworząc takie przedsięwzięcia, jak projekt” Blisko bocianów”

http://e-fotek.pl/images/71614067746723684284_thumb.jpg

Eva Stets - 2013-06-01 05:10:54

Jak widać po poście, którym w 2007 roku rozpoczęłam ten wątek  - w tym roku już siódmy sezon na forum zwraca się uwagę na datę 31 maja - czyli na Dzień Bociana Białego (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 2106#p2106).

Warto dodać, że dzień ten, będący świętem bociana białego, powstał w Polsce z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura" w 2003 roku, a więc w tym roku bocianie święto obchodziło swój jubileusz 10 lat istnienia. Pozostaje więc życzyć tradycyjnych 100 lat. :)

O samym święcie nieco informacji pod linkiem tutaj: http://bocianopedia.pl/bociany-i-bocki/ … ociana/197

żuczek - 2013-06-01 19:38:25

31 maja - 1 czerwca
Podwójne Święto, Dzień Bociana Białego i Dzień Dziecka ...

Naszym kochanym skrzydlatym braciom mniejszym ( także bocianom czarnym ) życzymy żerowisk obfitujących w wartościowy, smaczny pokarm, bezpiecznych gniazd pełnych zdrowych i silnych piskląt, pogody sprzyjającej dobremu życiu i odchowaniu potomstwa, prostej i lekkiej drogi do Afryki i - obowiązkowo - powrotnej drogi do domu :)

Pisklętom - w dniu ich "święta" - samych tłuściutkich kąsków, opiekuńczego skrzydła rodzica i wymarzonych podniebnych lotów!

Ania i Adam

Monika - 2014-05-31 10:40:44

Z okazji Dnia Bociana Białego życzę wszystkim bocianim sympatykom i tym, którzy jeszcze nimi nie są, ale w każdej chwili mogą być,  satysfakcji z poznawania życia tych fascynujących ptaków i zaangażowania się, w miarę swoich możliwości, w ochronę bocianów. Bocianom życzę, żeby tam, gdzie żyją, ludzie o nie dbali.
Serdecznie pozdrawiam!

Monika

Paweł T. Dolata - 2014-05-31 17:28:26

Dzień (Bociana Białego :-) dobry Bocianolubom!

W Dniu Bociana Białego składam najlepsze życzenia ciekawych obserwacji bocianów na stronie www.bociany.ec.pl i w terenie.

Wszystkim bocianom życzę zaś udanego sezonu i bezpiecznych wędrówek, bez zagrożeń ludzką głupotą i okrucieństwem. Dziedzicowi i Przygodzie z Przygodzic życzę wierności naszemu gniazdu oraz lepszego następnego sezonu.

Pozdrawiam i życzę miłego Dnia Bociana Białego! :)
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Renia - 2014-06-01 00:02:34

Bardzo chciałam zdążyć z życzeniami. Niestety nie udało się. Dzień Bociana Białego już się skończył.
Składam więc spóźnione lecz najgorętsze życzenia wszystkim Bocianom i Miłośnikom Bocianów - niech spełnia się Wasze najskrytsze marzenia.

Renia - 2015-05-31 14:24:02

Minął rok od mojego poprzedniego wpisu w tym wątku.
Obchodzimy dziś kolejny Dzień Bociana Białego.

Pora złożyć życzenia wszystkim Bocianom - obfitych żerowisk, dobrej pogody, udanych lęgów i szczęśliwych podróży.

Wszystkiego najlepszego życzę też Bocianolubom i tym, którzy w jakikolwiek sposób Bociany chronią i im pomagają.
Renia

Monika - 2015-05-31 15:56:46

Dzień dobry!
Pozdrawiam wszystkie osoby, którym bliskie są bocianie sprawy.
Bocianom życzę, aby ludzie pozwolili im spokojnie żyć i ograniczyli swoją zachłanność powodującą zmiany w środowisku naturalnym.
Monika

iganka - 2015-05-31 21:26:57

31 maja 2015

Wszystkim bocianom, ciconia, cigogna, cegonha, stork, storkur, storch, starkis, haikara, gólya, ocievaar, gondras, toonekurg, corra, aist, busieł, lielieka, szczyrkiel, koo-no-torii i innym "obcokrajowcom" :) w Dniu Bociana Białego życzę ekologicznych łąk i pól, dorodnych piskląt, bezpiecznych lotów i wiele życzliwości od ludzi !

Wszystkim, którzy kochają bociany – wielu miłych wrażeń i doświadczeń z obserwacji boćków tych z kamer internetowych oraz tych, których spotkamy na żywo, w naturze.

Tradycyjnie w Dniu Bociana Białego dziękuję ludziom zaangażowanym w pracy nad ochroną naturalnego środowiska przyjaznego bocianom !

Paweł T. Dolata - 2016-05-31 20:53:38

Witam!

Najlepsze życzenia z okazji Dnia Bociana Białego dla wszystkich bocianów i ich miłośników! :)

Fotki z dzisiejszych odwiedzin u naszych bocianów na www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/ :-)

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl     i www.facebook.com/pwgotop

Renia - 2016-05-31 21:39:03

W tym uroczystym dniu, w Dniu Bociana Białego, pragnę na ręce... tzn. na skrzydła ;) Przygody i Dziedzica

złożyć gorące życzenia wszystkiego najlepszego: bezpiecznych lotów, zdrowych piskląt, obfitych w smakołyki żerowisk.

Dołączam też życzenia dla wszystkich Miłośników tych pięknych i mądrych ptaków.

Renia

Monika - 2016-05-31 21:52:41

Bocianom przygodzickim i wszystkim pozostałym - szczęśliwych powrotów do gniazd na lęgi, bezpiecznych podróży, no i żebyście za nami trochę zatęskniły będąc już w Afryce. My tu zawsze o Was pamiętamy i czekamy!

iganka - 2016-05-31 22:05:18

Dzień Bociana Białego - dla wszystkich bocianów na całym świecie a szczególnie dla naszej pary z Przygodzic oraz ich wytrwałych i wiernych Fanów, serdeczne pozdrowienia bocianie !  :)

sensei4 - 2016-05-31 22:06:10

Udanych lęgów, dobrych wiatrów i termiki w lotach na zimowiska i powrotnych  do gniazd.
Życzliwych ludzi na przygodnych lądowiskach i klekotania, klekotania, klekotania.

agata66 - 2016-05-31 22:46:38

Od samego rana
Dziś Święto Bociana :)
Więc ślemy życzenia
Ich marzeń spełnienia.

Niech:
Słonko świeci ile trzeba
Deszczyk czasem pada z nieba,
Łąki pełne są stworzenia
Do pisklaków wykarmienia;
Dzieci rosną szybko, zdrowo
I sprawują się wzorowo;
Wiatry wieją wprost pod skrzydła,
Żeby podróż nie obrzydła
I by z każdą nową wiosną
Klekotały pieśń radosną:
Że wróciły do pieleszy,
Gdzie z kamery obraz cieszy :D

Renia - 2017-05-31 11:48:22

31 maja 2017 r.

Z okazji Dnia Bociana Białego życzę wszystkiego najlepszego

Przygodzie, Dziedzicowi, ich dzieciom i wszystkim bocianom

oraz ich Miłośnikom :D.


https://images81.fotosik.pl/605/6ab16028221592d4m.jpg

iganka - 2017-05-31 21:34:13

Kochane Bociany i Bocianięta!

W dniu Waszego Święta, niech popłyną życzenia z przygodzickiego gniazda dla wszystkich bocianów: aby żerowiska były czyste i zawsze obfite w ulubione przysmaki, pisklęta dorodne i liczne, trasy na zimowiska i powroty na lęgowiska zawsze bezpieczne!

Dla miłośników wszystkich bocianów, białych, czarnych a nawet czarnodziobych życzę wielu niezapomnianych wrażeń z ich obserwacji za pośrednictwem kamer oraz ciekawych spotkań z nimi w naturze.

W Dniu Bociana Białego należą się również podziękowania dla wszystkich ludzi zaangażowanych w tworzenie i ochronę środowiska przyjaznego bocianom oraz tym, którzy przekazują nam swoje doświadczenie i wiedzę organizując projekty internetowej obserwacji tych pięknych ptaków !

PS.
Z bocianami z Przygodzic na dobre i na złe jestem już osiem lat :) właśnie 31 maja 2009 r. zarejestrowałam się na Forum (chociaż już wcześniej byłam fanem bocianów z Przygodzic dzięki kamerze internetowej)

http://e-fotek.pl/images/83984128633355778515_thumb.jpg

Ten bocian jest pleciony z wikliny, taki prezent urodzinowy właśnie ostatnio dostałam :)

http://e-fotek.pl/images/97511080662824367175_thumb.jpg

A takie bocianki zrobiły niedawno dzieci z przedszkola "Słoneczne Nutki" w Krakowie. Na fot. praca Mai Cherchel (lat 4)  :)

Paweł T. Dolata - 2018-05-31 19:31:07

Witam!

Nie zapominajmy o dzisiejszym Dniu Bociana Białego! :) Z jego okazji najlepsze życzenia dla wszystkich bocianów i ich miłośników! :)

Fotorelacja z obchodów DBB w szkole podstawowej nr 5 w Ostrowie (28 i 29.05, bo dziś wolne), z wykorzystaniem obrazu z www.bociany.przygodzice.pl, na www.facebook.com/bocianyzprzygodzic

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic

busy Munchen Prawnik Poznań przedszkole Piła www.numiblog.pl