Eva Stets - 2007-05-16 04:22:13

Nowy, ciekawy i inny watek.

Zapiszmy w nim wrażenia i opisy z wizyt pod przygodzickim gniazdem naszych bocianów. Bezpośredni kontakt i możliwość obserwacji najsłynniejszego w Polsce gniazda pozostawiają zapewne niesamowite wspomnienia.
Zachęcam do podzielenia się tymi wrażeniami i oczywiście do odwiedzenia Przygodzic
:)

Z miłym pozdrowieniem
Eva Stets


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


WIZYTY W PRZYGODZICACH - 20 X 2006, 23 X 2006 i 15 IV 2007

Czy ptaki potrafią zmienić nasze życie na lepsze? Z pewnoscią tak!
Do Polski przjeżdżałam rzadko, czasami raz na rok, czasem raz na dwa lata. Wszystko dopóki nie poznałam...boćków z Przygodzic. Czy mają one w sobie "magiczną moc"? Zapewne tak i to wielką, skoro już w zeszłym roku zmieniłam swoje wstępne plany, odwiedzając Ostrów Wielokpolski z zamiarem wizyty pod najsłynnieszym w Polsce bocianim gniazdem.
20 października 2006 gniazdo w Przygodzicach było już puste ale i tak wrażenie bycia w miejscu, które śledziło się na monitorze komputera przez kilka miesięcy pozostawiło niesamowite wrażenie. Kolejna, wizyta w tym samym miejscu w poniedziałkowy poranek 23 października 2006, gdy towarzyszyłam Pawłowi T. Dolacie udzielającemu wywiadu dla radia Merkury (oczywiście pod gniazdem bocianim) Zostały miłe wspomnienia i chęć odwiedzenia ponownie tego miejsca na wiosnę, gdy wrócą tutaj bociany.
Cóż więc "prostszego" wsiąść w samolot w Alexandroupolis (Północna Grecja), polecieć do Aten, odczekać parę godzin na lot do Warszawy i następnego dnia pojechać do Ostrowa, by jechać do Przygodzic ? A boćki już były, prezentowały się wspaniale i miały swe pierwsze jaja.
15 kwietnia 2007 roku, w słoneczną niedzielę, jadąc na obserwacje ptaków w kierunku stawów Trzcieliny i w okolice Dębnicy i Antonina, zatrzymalismy się z Pawłem i Jurkiem Bartuzi na pewien czas w Przygodzicach. Inny jest widok gniazda z kamery, inny gdy patrzy się na nie z ziemi i samo poczucie świadomości, że jest się właśnie w TYM miejscu i można je zobaczyć na żywo zostaje zawsze w pamięci. Dzięki Wam za to bocianki!

Eva Stets
(PwG OTOP-Poland, EOE/HOS- Hellas)

http://img99.imageshack.us/img99/9759/polskakwiecien2007010ab6.th.jpg      http://img513.imageshack.us/img513/2153/polskakwiecien2007012gl9.th.jpg      http://img524.imageshack.us/img524/9459/foto16407056jn2.th.jpg      http://img134.imageshack.us/img134/8905/foto16407057vs4.th.jpg
                      fot. Eva Stets                                                                  fot. Paweł T. Dolata

Paweł T. Dolata - 2007-05-18 08:22:43

24 IV 2007 - POD GNIAZDEM W RAMACH WARSZTATÓW FUNDACJI DOLINY BARYCZY

Zacznę od najwcześniejszych tegorocznych wycieczek pod gniazdo. We wtorek 24 kwietnia miałem przyjemność opowiedzieć o projekcie „Blisko bocianów” na miejscu i na żywo, pod słynnym z Internetu bocianim gniazdem przy Urzędzie Gminy w Przygodzicach. Odwiedziliśmy gniazdo w kilkunastu najwytrwalszych uczestników warsztatów „Leaderzy na start”, odbywających się tego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach, a zorganizowanych przez Fundację Doliny Baryczy w ramach programu Leader +. Boćki oczywiście dały się nam jak na gwiazdy przystało fajnie obserwować, ale uczestników warsztatów interesowało też samo funkcjonowanie projektu.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koordynator projektu „Blisko bocianów”

Paweł T. Dolata - 2007-05-18 09:44:05

10 V 2007 - WYCIECZKA PRZYRODNICZO-KRAJOZNAWCZA PO GMINIE PRZYGODZICE DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM W KOBYLINIE

Kolejny raz większą grupą obserwowaliśmy w tym roku boćki internetowe na żywo w czwartek 10 maja. Było to w trakcie wycieczki przyrodniczo-krajoznawczej po gminie Przygodzice dla gimnazjalistów z Kobylina, którą prowadziłem, a pomagał mi w tym Łukasz Palczewski z PwG OTOP. W wycieczce wzięło udział 23 osoby, w tym 17 uczniów pod opieką dwóch nauczycielek Gimnazjum w Kobylinie: pań Beaty Łopaczyk i Elżbiety Wojciechowskiej.

Rozpoczęliśmy od obserwacji na żywo gniazda bocianów białych w Przygodzicach, słynnych z Internetu. Niestety padał dość mocny deszcz, ale można się było przyjrzeć boćkom lunetą o powiększeniu 75 razy, trochę cierpliwości pozwoliło zaobserwować też przylot drugiego bociana.

Mieliśmy też zaszczyt być pierwszą wycieczką, która zwiedziła ekspozycje w położonej o 30 metrów od słynnego gniazda Chacie Regionalnej w Przygodzicach, oficjalnie otwartej 3 maja br. Znajduje się ona w zabytkowym budynku dawnej stróżówki z 1813 r., przy wjeździe na teren dawnej siedziby wielkiego majątku ziemskiego wielkopolskiej gałęzi rodu Radziwiłłów (patrz też mój tekst o nich na www.nasz-czas.lt). Po ekspozycji, obrazującej gminę Przygodzice i jej ciekawą historię, oprowadziła nas pani Kornelia Tysiak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach.

Można więc powiedzieć, ze dzięki obu inicjatywom w dwóch ostatnich latach (nasz projekt kamerowy„Blisko bocianów” i Chata Regionalna Urzędu Gminy Przygodzice) w centrum Przygodzic powstał punkt bardzo atrakcyjny dla turystów, tym bardziej że na terenie majątku znajduje się kilka dalszych ciekawych budynków, np. dawny dwór Przebendowskich czy budynek, w którym w okresie międzywojennym mieszkała wraz z rodziną (ojciec pracował w administracji ks. Radziwiłła) Janina Szymkowiak (1910-1942), od 2002 r. błogosławiona Sancja (ogłoszona nią przez Jana Pawła II w Krakowie).

Trochę więcej o samej wycieczce wkrótce na stronie PwG OTOP, w dziale Aktualności.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koordynator projektu „Blisko bocianów”

Paweł T. Dolata - 2007-05-18 09:46:26

10 V 2007 - OBSERWACJE BOĆKÓW W PRZYGODZICACH Z BIOLOGAMI Z UNIWERSYTETU KAROLA W PRADZE

Także w czwartek 10 maja miałem okazję pokazać gniazdo kamerowe i bociany w Przygodzicach dwójce czeskich biologów z Uniwersytetu Karola w Pradze: ornitologowi Jirce Reifowi i Radce, która jest genetykiem. Prowadzą oni bardzo ciekawe badania nad dwoma blisko spokrewnionymi gatunkami słowików: słowikiem szarym Luscinia luscinia i słowikiem rdzawym Luscinia megarhynchos.

Częścią tych badań była ich wyprawa na te ptaki do Polski (inne to do Hiszpanii i Finlandii), zorganizowana przez Ostrowianina dr. Marcina Antczaka z Zakładu Ekologii Behawioralnej UAM w Poznaniu, wcześniej doktoranta Uniwersytetu w Czeskich Budziejowicach. Wraz z Jirką i Radką schwytaliśmy w sieci ornitologiczne z użyciem nagrań głosów z magnetofonu kilka słowików obu gatunków, które obrączkowałem po raz pierwszy w życiu, podobnie jak pięknego samca wilgi, który przypadkowo (ale ku wielkiej naszej frajdzie) złapał się w sieć na słowiki.

A że świat jest mały, to ojciec Marcina, Marian Antczak (także zapalony obserwator ptaków), był przez wiele lat dyrektorem filii Banku Śląskiego w Przygodzicach. Jak widać, nie do Rzymu prowadzą wszystkie drogi, my już wiemy gdzie! 

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koordynator projektu „Blisko bocianów”

Paweł T. Dolata - 2007-08-06 09:43:58

Witam!

Minął bardzo gorący dla mnie bardzo okres objazdu gniazd bocianich w całym powiecie ostrowskim, ich kontroli, obrączkowania, potem odczytywania obrączek i interwencji z młodymi boćkami, kótre z gniazd wypadły (a raz spadło całe gniazdo - patrz http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?id=115), potem Zlotu. Uciekło wtedy na bieżąco parę innych spraw wartych wpisania na Forum, teraz postaram się nadgonić.

A więc jeszcze w maju bylismy pod gniazdem z kamerą z grupą nauczycieli biologii i przyrody z Południowej Wielkopolski (w tym niedalekich od Przygodzic Ostrowa, Czarnegolasu i Chynowej) w ramach prowadzonych przeze mnie warsztatów "Płazy i gady", organizowanych przez panią Halinę Guździoł i Osrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Skoro takie gniazdo, i takie warsztaty, to oczywisćie mowa była m.in. o tym, czy płazy stanowią pokarm bocianów, a dokładnie - czemu obecnie tak rzadko. Rozmawialiśmy o tym też na forum.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Paweł T. Dolata - 2007-08-06 09:52:55

W połowie czerwca odwiedziliśmy gniazdo z kamerą wraz z grupą pracowników jednostek ochrony środowiska Koncernu Energetycznego ENERGA SA - z Energetyki Kaliskiej, czyli Południowej Wielkopolski i Konińskiego. Wizyta była częścią specjalnych warsztatów o ochronie bociana białego w aspekcie energetyki.
Po długiej prezentacji tych zgadanień przeze mnie i wielu pytaniach naprawdę zainteresowanych energetyków w siedzibie ENERGO w Ostrowie, udaliśmy się w teren. Trudno było nie zacząć od nasłynniejszych naszych bocianów, czyli Rodzinki Przygody i Dziedzica. Była to okazja opowiedzenia pod samym gniazdem z kamerą uczestnikom warsztatów o naszym projekcie.
W trakcie części terenowej warsztatów odwiedzilismy też parę innych gniazd bocianich w pobliżu, w tym te na słupach energetycznych z podstawami założonymi przez pracowników ENERGA SA.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Paweł T. Dolata - 2007-08-06 10:19:21

Dnia 25 czerwca odwiedziliśmy gniazdo z kamerą z okazji obrączkowania młodych bocianów: Kaśki i Kajtka, z użyciem podnosnika koszowego. Na miejscu zebrało się nas kilkanaście osób, a wydarzenie to opisano dokładnie na naszym Forum: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?id=97

pozdrawiam
Paweł T. Dolata

sve - 2007-08-18 21:41:31

2.8.2007 mieliśmy z rodziną przyjemność odwiedzić Ostrów Wlkp. i spotkać się z Pawłem D. i Evą S. Razem z Evą i Pawłem pojechaliśmy na krótką wizytę do Przygodzic, stawów przygodzickich i Antonina. Dziś dostałam od Evy zdjęcia z tego spotkania i parę z nich tutaj załączam. Możecie na nich zobaczyć Evę Stets, Pawła Dolatę, mojego męża i mnie. Kto jest kto - możecie zgadywać

http://img12.imageshack.us/img12/9436/polsk07082007390.th.jpg   http://img40.imageshack.us/img40/2310/polsk07082007423.th.jpg   http://img5.imageshack.us/img5/6337/polsk07082007454.th.jpg

Sofokles - 2007-08-18 23:08:51

Może w przyszłym roku i ja będę miał taką koszulkę...  Fajnie by było. Na razie mam jaskółkę :)

sve - 2007-08-21 00:16:24

Jeszcze dołączam dwa zdjęcia z 2.8. w Przygodzicach, które dostałam dziś od Evy.

http://img12.imageshack.us/img12/6163/polsk07082007361.th.jpg  To są dwie czeskie Wrony pod polskim gniazdem bocianim

http://img42.imageshack.us/img42/3478/polsk07082007381.th.jpg  A to są dwie Wasze moderatorki - również pod gniazdem bocianim, ale gniazda nie widać ;)

Eluna - 2007-09-13 13:01:12

Pod przygodzickim gniazdem byłam kilkakrotnie, podzielę się więc z Wami fotkami, które zrobiłam :)
Te zdjęcia są robione 19.08.2007 r.

http://img204.imageshack.us/img204/2382/26395548d1ph9.th.jpg   http://img521.imageshack.us/img521/1382/26392315d2lm7.th.jpg   http://img509.imageshack.us/img509/9615/26395551d3dg2.th.jpg   http://img509.imageshack.us/img509/7985/81231137mv5.th.jpg

http://img521.imageshack.us/img521/9158/26395554d5ba1.th.jpg   http://img511.imageshack.us/img511/2938/26392320d6cs5.th.jpg   http://img208.imageshack.us/img208/1568/26392317d7bp2.th.jpg   http://img511.imageshack.us/img511/3492/26395806d8jh4.th.jpg

Były najpierw dwa bociany (fot. 1-4), potem jeden poleciał (fot.5) i za chwilę za nim drugi.
Na koniec ja za nimi :) Warto było, bo efekty widzicie :) Tym bardziej, że są to praktycznie ostatnie ich zdjęcia  w tym roku. (fot. 6-8)

Następnym razem byłam pod gniazdem 06.09 i 07.09.2007 r. Niestety gniazdo i okolica puste.
Mam nadzieję, że teraz, gdy już bociany odleciały będzie Wam miło je obejrzeć.

Eva Stets - 2008-05-30 00:27:43

Witam!

Dotychczas wszystkie wpisy o wizytach pod naszym gniazdem miały związek z obserwacją bocianów spod gniazda, z wycieczkami pod gniazdo i były to głownie wpisy radosne. Ten będzie inny... Ale ponieważ jest to właśnie opis wizyt pod gniazdem - ten temat jest najbardziej odpowiedni i tu należy podsumować wydarzenia z ostatnich dni.

Jak wszyscy wiemy w dniu 22 maja 2008 padł piąty pisklak, o czym można przeczytać w Waszych postach w wątku pt "Życie piskląt - tydzień drugi": (http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 8315#p8315), (http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 8371#p8371).
Dorosłe bociany początkowo przykryły sianem ciałko martwego boćka, jednakże istniała możliwość (tak się zdarza najczęściej), że wyrzucą go poza gniazdo.
Gdy następnego dnia (23 maja 2008) Forumowicze zauważyli zaplątanego w sznurek jednego z dorosłych, pod gniazdo po południu udał się Paweł Dolata.
Dorosły uwolnił się już od sznurka a dokładna obserwacja lornetką potwierdziła, że z gniazda nie zwisa żaden sznurek. Można o tym przeczytać także na naszym forum w wątku "Co się dzieje w gnieździe" (http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 8369#p8369).
Licząc na odnalezienie zwłok pisklęcia pod gniazdem, Paweł przeszukał dokładnie cały teren - matwego pisklaka nie było.
Wasze obserwacje wykazały, że trupek jest nadal w gnieździe. Dopiero w sobotę, 24 maja  2008, dorosły zaczął "coś" przesuwać, "przenosić" i w końcu to "coś" wyrzucił z gniazda.
Dzięki spostrzeżeniom podanym na forum ( http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 8418#p8418) padło przypuszczenie, że wyrzucone "coś" było martwym pisklakiem.

Dokładnie śledząc forum poinformowałam o tym Pawła i dwie osoby znajdujące się najbliżej gniazda, jakimi byli członek PwG OTOP Mariusz Kępiński i reporter PAP Tomasz Wojtasik. Oboje (każdy osobno i w różnych odstępach czasu) wybrali się jak najszybciej, dokładnie przeszukując teren pod gniazdem. Niestety ani Mariusz ani Tomek nie odnaleźli zwłok martwego boćka (o czym informowali mnie na bieżąco drogą mailową).
Ciekawostką podczas tych obu wizyt było "odkrycie" tak przez Tomka i przez Mariusza leżącego pod gniazdem pokaźnego...łba kury. Ciekawsze jest jeszcze to, że podczas wizyty Mariusza (ok.godz. 15:35) ten łeb został wyrzucony z gniazda przez dorosłego boćka i o mało nie spadł Mariuszowi na głowę.
Jak stwierdził Paweł (po obejrzenieniu niezbyt przyjemnych fotek), była to głowa (razem z karkiem) kury, odrąbrana przez człowieka, którą najprawdopodobniej bociek przeniósł do gniazda.

Mariusz (kempos na forum) nie dał za wygraną, wrócił do domu, przejrzał uważnie na forum Wasze relacje i zdjęcia. Jako mieszkaniec Przygodzic, znający dobrze położenie gniazda stwierdził, że opisane wyrzucenie "tego czegoś" najprawdopodobniej leży na dachu pod gniazdem i tak ok. godz. 17:45 wybrał się tam ponownie.
Potwierdziły się przypuszenia i faktycznie na dachu leżało "coś", co mogło być martwym bociankiem.

Po obejrzeniu zdjęć, jakie zrobił Mariusz byłam prawie pewna, że to co leży na dachu jest martwym pisklęciem - jednakże decydujące zdanie miał tutaj Paweł, który potwierdził to w poniedziałek rano.
Powstała decyzja o zabraniu ciałka pisklaka i pochowaniu go a z prośbą o to zwrócił się Paweł do Tomasza Świątka z Urzędu Gminy w Przygodzicach.
Tomek (nasz opiekun techniczny), od razu nas poinformował, że dał wytyczne brygadzie remontowej Urzędu Gminy, aby zajęli się usunięciem zwłok martwego bociana. Tak też się stało.
Niestety brygada remontowa z Przygodzic, pomimo, że obszukali cały teren na dole i na dachu budynku pod gniazdem, nie znalazła martwego boćka. Na prośbę Tomka sprawdzali po raz drugi, żeby upewnić się czy faktycznie ciałko pisklaka nie jest pod gniazdem.
Można więc snuć przypuszenie, że martwy bociek albo został zabrany w nocy przez jakiegoś zdziczałego kota (lub inne zwierzę) albo na skutek wiatru rozkładające się już ciałko obsunęło się na ziemię i pomimo intensywnych poszukiwań nie można go już odnaleźć (co moim zdaniem jest najbardziej prawdopodobne i tą drogą bociek trafił do ziemi).

Długi ten opis i inny od poprzednich wizyt pod gniazdem a jednak ważny, bo sumujący jedno z tegorocznych wydarzeń.

Chciałabym podziękować wszystkim, którzy pomogli w tej sprawie: Forumowiczom za pilne obserwacje i podawanie danych, Tomaszowi Wojtasikowi i Mariuszowi Kępińskiemu za wizyty pod gniazdem i szukanie martwego boćka, Pawłowi za opanowanie i trzymanie ręki na pulsie, a także Tomaszowi Świątkowi i brygadzie remontowej z Urzędu Gminy w Przygodzicach, którzy (jak wszyscy inni) bezinteresownie ale z wielką chęcią pomocy okazali tyle serca i zaangażowania.

Dziękuję Wam w imieniu wszystkich!
Eva Stets
PwG OTOP

Na zdjęciach niżej można zobaczyć (celowo daję dalekie ujęcie) martwego pisklaka leżęcego na dachu pod gniazdem, a dla poprawienia humoru - fotki dorosłego boćka (tak, jak go widać z dołu) - na jednej jest także okazja zobaczyć nasze kamery (zdjęcia były robione w sobotę, 24 maja 2008 roku)

Fot. Mariusz Kępiński (PwG OTOP)

http://img145.imageshack.us/img145/862/p5240005nl3.th.jpg   http://img145.imageshack.us/img145/3298/p5240018tj6.th.jpg   http://img77.imageshack.us/img77/2772/p5240028nn2.th.jpg

Paweł T. Dolata - 2008-06-03 14:50:23

O niebo milsza obecność pod gniazdem w Przygodzicach, dużą i wesołą grupą z okazji Dnia Bociana Białego :-)):

http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … _all&no=84

sve - 2008-09-03 18:36:43

Witam.
Pragnę przypomnieć, że już w tą sobotę przyjedzie duża grupa 34 czeskich ornitologów do Doliny Baryczy i oprócz innych rzeczy będziemy ogladąć też nasze i w Czechach słynne gniazdo. :)

Jeszcze raz zapraszam wszystkich, którzy mieszkają niedaleko, na czesko-polski wieczór w sobotę 6.9. w schronisku w Ludwikowie, w ramach którego będę pokazywać prezentacje z naszego gniazda. Za pomocą kadrów ze wszystkich 3 lat pokaśę ciekawostki z przebiegu gnieżdżenia, uwagę będę skupiać na zachowaniu bocianów.

Szczegóły naszego pobytu zna Paweł Dolata i można o nim przeczytać też tutaj http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=108 .

Cieszę się na spotkanie choć z niektórymi z Was.
Svě

sve - 2008-09-11 22:34:51

Otóż byliśmy pod gniazdem... Bocianów nie było, nawet nie wychodziliśmy z busa. Ale zatrzymaliśmy się i ja opowiadałam ludziom o naszym projekcie. Zostali zainteresowani. Wieczorem miałam prezentację o projekcie. Ogladało ją sporo osób i było po niej dużo pytań i pomysłów na kamery w Czechach... To zobaczymy, czy z tego coś będzie :)

Na http://www.vcpcso.cz/ jest reportaż z naszej ekskursji (po czesku). Po lewej stronie pod hasłem Fotogalerie są fotki z ekskursji (powoli dajemy wciąż nowe) i na http://txecoloco.rajce.idnes.cz/ jest galeria Petra Suvorova z ekskursji.

Zapraszam do oglądania.
Sve


Fotki z prezentacji:
1. foto Petr Suvorov, 2. + 3. foto Paweł Dolata


http://img94.imageshack.us/img94/3291/1015823.th.jpg  http://img113.imageshack.us/img113/4137/indexf.th.jpg  http://img113.imageshack.us/img113/1474/index2g.th.jpg

tropicielehistorii - 2009-05-07 22:02:14

Dawno, dawno temu w Przygodzicach
Też tam byłam, razem z córką miałyśmy to szczęście spotkać się z przygodzickimi bocianami "oko w oko".

Zainteresowanych zapraszam do siebie na bloga na stronce:
http://www.blogi.szkolazklasa.pl/?blog= … &comment=1

wladek12 - 2009-07-23 22:24:52

Jak wszystko dobrze pójdzie to ja także zobaczę PRZYGODZICKIE BOCIANY na żywo. Myślę, że po odwiedzinach będę miał co opowiedzieć.
22.30. Nawet jak zastanę ich w takim stanie to będzie też superowsko (f.1.), ale może nie będzie padać.
To do zobaczenia  25-26.07.2009.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH.
http://img24.imageshack.us/img24/7747/2230czekaj.th.jpg

hipek - 2009-07-26 21:19:25

Witam wszystkich Zlotowiczów.
Tak się złożyło, że uczestnicy bocianiego czata zarezerwowali sobie pierwotny termin Zlotu i zjechali się do Przygodzic w sobotę 25 lipca. W sumie w I Spotkaniu Bocianolubów brało udział 19 osób. Nocleg urządziliśmy w schronisku młodzieżowym w Ludwikowie. W dwudniowym programie znalazło się oprócz obowiązkowych odwiedzin gniazda z naszymi bociusiami także spotkanie w Chacie Regionalnej z prelekcją oraz objazd jezior i bocianich gniazd z przewodnikiem panem Robertem Kaczmarkiem.
Dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy, ale najważniejsze było wzajemne osobiste poznanie się.
Na zdjęciać poniżej:
fotka nr 1 gniazdo w Przygodzicach od dołu
fotka nr 2 wspólne zdjęcie z powitania przyjeżdżających pociągiem na stacji PKP w Ostrowie Wkp
fotka nr 3 wspólne zdjęcie z gniazdem w tle

http://img33.imageshack.us/img33/7782/zlotprzygodzice.th.jpg   http://img258.imageshack.us/img258/5996/przywitanienadworcuwost.th.jpg   http://img31.imageshack.us/img31/6085/podgniazdemzbiorowe.th.jpg

Zlotowiczom z terminu 1/2 sierpnia życzę dobrej pogody i super obserwacji. Przy nas niestety boćki nie chciały się pochwalić lataniem, niesprzyjała pogoda, a przede wszystkim silny wiatr je zniechęcały do treningów.

wladek12 - 2009-07-26 22:25:46

26.07.2009.    godz.22.30.
Jestem z powrotem z Przygodzic-dużo wrażeń ale jak to wszystko jakoś pozbieram to opiszę.  Pozdrawiam.

wladek12 - 2009-07-26 22:56:27

26.07.2009. godz.22.47.(do hipek - post wyżej)
Szkoda, że nie piszesz dokładniej o której byliście w tych miejscach i jakim cudem się nie spotkaliśmy, bo ja też byłem i to nie sam tylko razem 5 osób(rodzinnie), jak to się stało że NIE DANE BYŁO NAM SIĘ SPOTKAĆ ? A TERMIN GODZINOWY W PRZYBLIŻENIU PODAWAŁEM W RÓŻNYCH MIEJSCACH.
Przy waszych plakatach pozwoliłem sobie zaznaczyć moją obecność podpisem wladek12 i o której byłem.
Szkoda że nie spotkałem was tak jak 5 gniazd we wsi STRZYŻEW.
GORĄCE POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH KOCHAJACYCH BOCIANY PRZYGODZICKIE I NIE TYLKO.

hipek - 2009-07-27 08:01:27

Wypada napisać jeszcze kilka słów. Widziałem ten podpis. To rzeczywiście jakiś cud, bo trudno nie zauważyć sporej grupki z transparentem. Około 11 na stację PKP w Ostrowie Wkp.przyjechała spora grupa (9 osób) z południowej Polski. Z takich miast jak : Rzeszów, Leżajsk, Zabrze, Tarnowskie Góry i Tychy. Własnymi samochodami przyjechali pozostali z Kalisza, Krosna Odrzańskiego, Łodzi, Bielawy (Dolnośląskie) i Poznania. około 12:30 byliśmy pod gniazdem w Przygodzicach, około 14 wysłuchaliśmy ciekawej historii tych ziem  w Chacie Regionalnej i obejrzeliśmy eksponaty. Niestety zaczął padać deszcz, ale to nie przeszkodziło by pod kierunkiem Pana Roberta Kaczmarka objechać okoliczne stawy i gniazdo w Trzcielinie z 4 dorodnymi młodymi boćkami. Właśnie ze względu na pogodę zrezygnowaliśmy z dalszych wycieczek, zadowoliwszy się jeszcze obejrzeniem zabytkowego Pałacyku Myśliwskiego Radziwiłłów w Antoninie. Dzień zakończyliśmy tradycyjnym ogniskiem, które jakimś cudem udało się rozpalić na wyznaczonym przez opiekuna Schroniska miejscu. W niedzielę zwiedziliśmy kompleks Górecznika, a następnie pojechaliśmy pod gniazdo w Przygodzicach, gdzie byliśmy do godz. 15, oczywiście z transparentem. Uczestnicy z południowej Polski zostali zawiezieni na stację PKP gdzie się wszyscy uroczyście pożegnali.
Dołączam kilka zdjęć:
fotka nr 1: prelekcja w Chacie Regionalnej w Przygodzicach
fotka nr 2: "ambona" z której można obserwować ptactwo wodne
fotka nr 3: bociany w Trzcielinie
fotka nr 4  część uczestników przed wejściem do Schroniska Młodzieżowego w Ludwikowie

http://img169.imageshack.us/img169/8028/prelekcjawchacieregiona.th.jpg  http://img228.imageshack.us/img228/3891/obserwacjaptactwawodneg.th.jpg  http://img411.imageshack.us/img411/9085/bocianywtrzcielinieo.th.jpg  http://img228.imageshack.us/img228/2254/powitaniewludwikowie.th.jpg
Szkoda, że się nie spotkaliśmy. I jeszcze jedna uwaga, nasze spotkanie nie było zorganizowane by konkurować ze Zlotem, po prostu wszystko zostało uzgodnione w pierwszym terminie Zlotu, a termin Zlotu został przesunięty o tydzień. Jeden z uczestników Artur mimo poruszania się na wóżku i wszelkich z tym związanych niedogodności jednak przyjechał z Górnego Śląska, co mogą bociany, nieprawdaż ?
Uczestnicy wymienili się różnymi upominkami i własnoręcznie wykonanymi specjalnie na tą okazję pracami plastycznymi . Było bardzo sympatycznie, wszyscy zgodnie obwieścili, że w przyszłym roku znowu się spotkamy w Przygodzicach, mając nadzieję, że stanie się to w trakcie przyszłorocznego Zlotu.
Pozdrawiam

Paweł T. Dolata - 2009-07-27 09:10:02

Pozdrawiając uczestników spotkania pod gniazdem w Przygodzicach w ostatni weekend, bardzo proszę nie wpisywać relacji z niego w wątku - dotyczącym konkretnie IV Ogólnopolskiego Zlotu "Blisko bocianów" 1-2 VIII 2009 - jest na to osobny wątek dotyczący spotkań pod gniazdem, tam też zostaną przeniesione dotychczasowe wpisy dotyczące ostatniego spotkania - chodzi o utrzymanie porządku i przejrzystości w tym temacie w gorącym dla nas okresie przygotowań do Zlotu i aktualnych wpisów ze zgłoszeniami Zlotowiczów.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koordynator projektu PwG OTOP "Blisko bocianów"

Paweł T. Dolata - 2009-07-27 16:20:09

1. U mnie widać wszystko, radzę spróbować ponownie.

2. Tak, reklamy muszą być, choć i ja ich nie lubię - dzięki temu nie musimy płacić za forum.

hipek napisał:

Niestety nie mogę przeczytać ostatniego posta, bo skutecznie go zasłania reklama bez możliwości zamknięcia i ruszenia jej z miejsca. Reklamy pewnie muszą być, ale to już jest przesada.

Eva Stets - 2009-07-28 00:07:59

Witam!

Przyłączam się do prośby Pawła, aby relacje spotkania pod gniazdem w Przygodzicach w dniach 25-26 VII 2007, były podawane w tym temacie (tzn"Nasze wizyty pod gniazdem"). 
Dla ułatwienia i przejrzystości tematu dotyczącego wpisów i programu IV Ogólnopolskiego Zlotu "Blisko bocianów"- posty opisujące spotkanie pod gniazdem w miniony weekend zostały przeniesione do tego tematu (czyt. posty wyżej).

Pozdrawiam wszystkich
Eva Stets   

Paweł T. Dolata napisał:

Pozdrawiając uczestników spotkania pod gniazdem w Przygodzicach w ostatni weekend, bardzo proszę nie wpisywać relacji z niego w wątku - dotyczącym konkretnie IV Ogólnopolskiego Zlotu "Blisko bocianów" 1-2 VIII 2009 - jest na to osobny wątek dotyczący spotkań pod gniazdem, tam też zostaną przeniesione dotychczasowe wpisy dotyczące ostatniego spotkania - chodzi o utrzymanie porządku i przejrzystości w tym temacie w gorącym dla nas okresie przygotowań do Zlotu i aktualnych wpisów ze zgłoszeniami Zlotowiczów.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koordynator projektu PwG OTOP "Blisko bocianów"

wladek12 - 2009-07-28 22:44:57

Uzupełnienie do postów z 26.07.2009 o wizycie pod Przygodzickim gniazdem.

Po wcześniejszym zakwaterowaniu w innej miejscowości (niedaleko i fajnej), ruszyliśmy do bocianów w Przygodzicach i tak:
24.07.09. godz.23.46. (f.1.) ja-wladek12, żona-sandra, dzieci  brata, pod gniazdem przygodzickim i trójka młodych bocianków.
25.07.09. godz.10.16.(f.2.) odwiedziliśmy Schronisko w Ludwikowie i ruszyliśmy na stawy rybackie do Dębnicy. Nie było nam spotkać ciekawostek przyrodniczych.
25.07.09. godz.12.06. (f.3.) przybyłem pod gniazdo w Przygodzicach, gdzie była trójka młodych bocianów. Odjechaliśmy po godz.13 z minutam i dlatego może minelismy się z "bocianolubami", bardzo tego żałuję.
25.07.09. godz.20.23. (f.4.). wieczorkiem wizyta pod gniazdem tak popularnym jak to w Przygodzicach. A w GOK po przeciwnej stronie wesele się rozkręca w najlepsze. Przebywaliśmy tam dłuższy czas i może nieładnie, ale jeżeli ktoś dobrze obserwował i nasłuchiwał na strumieniowym to powinien usłyszeć "wladek12 ". Pózniej było dużo smiechu z tej sytuacji, bo inni zrozumieli inaczej. Ruszyliśmy na Strzyżew, zobaczyć gniazda o których pisze p. Paweł T.Dolata i jest w programie Zlotu przygodzickiego. W Strzyżewie nie znależliśmy gniazd na drodze z Wtórek do Kotłów-Mikstat. Także koło i za kościołem. Po informacji w "GeeSeek" i pojechaliśmy na Wydarta chyba wieś, odwiedziliśmy trzy gniazda: 1. ok.700m od skrętu puste, 2.jakieś 1000m i zastałem jednego bociana a drugi podobno silniejszy odleciał i dowiedziałem się o ilości z pierwszego, że dwóch tam jest podobno a 3. 150m od drugiego i też po tej samej lewej stronie. Na tym gniezdzie był dorosły i dwa młodych i pięknie mi pokazały jak umią latać, bo po kolei odleciały za rodzicem. Dalej nie sprawdziłem czy są jeszcze dwa i czy to należy do Strzyżewa.
26.07.09. godz.11.55. (f.5.) przed biciem dzwonów o 12 trójka bocianów odleciała na łąki w kierunku za GOK i zdażyłem tylko tyle uchwycić. Ok.12.06 widzieliśmy trójke młodych jak podchodziły do ladowania na swoim gnieżdzie wspaniały widok.
26.07.09. godz.12.48.(f.6.) pożegnalna fotka, czyli syn brata,córka Iza "sandra" i ja po tak wspaniałych przeżyciach u przygodzickich bocianów. Przed tą fotką uradowany dałem jeszcze znać o sobie że jestem słowami: "wladek 12  Warszawa" i "Zosia Barycz Czwartek" oraz po chwili na sam koniec "Do zobaczenia za rok", które słyszała Babcia Mariola, bo pierwsza do mnie o tym napisała, inne też bylo słychać, bo rodzinka poinformowana o takim zamiarze niedzielnym też słyszała. Przepraszam za takie zachowanie, ale nie mogłem się powstrzymać żeby nie dać dowodu że jestem, byłem w tym miejscu.
Oczywiście jeszcze więcej mam fotek i trochę filmów, ale nadal nie mogę pojąć techniki przegrywania. Może kiedyś uda mi się je pokazać
GORĄCE POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH INTERESUJĄCYCH SIĘ BOCIANAMI A SZCZEGÓLNIE PRZYGODZICKIMI, BYŁYCH I PRZYSZŁYCH ZLOTOWICZÓW NAJBARDZIEJ.                 :*       ...           :papa:

http://img411.imageshack.us/img411/4963/p1020452kopiowanie.th.jpg http://img40.imageshack.us/img40/3125/p1020465kopiowanie.th.jpg http://img146.imageshack.us/img146/796/p1020496kopiowanie.th.jpg
http://img146.imageshack.us/img146/2641/p1020588kopiowanie.th.jpg http://img36.imageshack.us/img36/5278/p1020609kopiowanie.th.jpg http://img36.imageshack.us/img36/33/p1020624kopiowanie.th.jpg

Paweł T. Dolata - 2009-07-29 09:26:03

Jest dla mnie zaskakujące i bardzo przykre, że osoba tak bardzo zainteresowana bocianami wpadła na pomysł krzyczenia (bo trzeba krzyczeć by głos było słychać przez Internet, gdy człowiek stoi kilkanaście metrów pod mikrofonem) pod gniazdem do mikrofonu od kamery. Nie zdaje sobie Pan sprawy, że płoszył Pan tym bociany (bo były wtedy w gnieździe - http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … d=451&p=19), co jest niezgodne nie tylko z etyką obserwatora ptaków i polskiem prawem, ale i zdrowym rozsądkiem?

Mam nadzieję, że nikt nie będzie próbował tego dziwnego pomysłu naśladować! Nie po to powstała kamera i ten projekt!

Paweł T. Dolata
koordynator projektu PwG OTOP "Blisko bocianów"

wladek12 napisał:

Uzupełnienie do postów z 26.07.2009 o wizycie pod Przygodzickim gniazdem.

Po wcześniejszym zakwaterowaniu w innej miejscowości (niedaleko i fajnej), ruszyliśmy do bocianów w Przygodzicach i tak:
24.07.09. godz.23.46. (f.1.) ja-wladek12, żona-sandra, dzieci  brata, pod gniazdem przygodzickim i trójka młodych bocianków.
25.07.09. godz.10.16.(f.2.) odwiedziliśmy Schronisko w Ludwikowie i ruszyliśmy na stawy rybackie do Dębnicy. Nie było nam spotkać ciekawostek przyrodniczych.
25.07.09. godz.12.06. (f.3.) przybyłem pod gniazdo w Przygodzicach, gdzie była trójka młodych bocianów. Odjechaliśmy po godz.13 z minutam i dlatego może minelismy się z "bocianolubami", bardzo tego żałuję.
25.07.09. godz.20.23. (f.4.). wieczorkiem wizyta pod gniazdem tak popularnym jak to w Przygodzicach. A w GOK po przeciwnej stronie wesele się rozkręca w najlepsze. Przebywaliśmy tam dłuższy czas i może nieładnie, ale jeżeli ktoś dobrze obserwował i nasłuchiwał na strumieniowym to powinien usłyszeć "wladek12 ". Pózniej było dużo smiechu z tej sytuacji, bo inni zrozumieli inaczej. Ruszyliśmy na Strzyżew, zobaczyć gniazda o których pisze p. Paweł T.Dolata i jest w programie Zlotu przygodzickiego. W Strzyżewie nie znależliśmy gniazd na drodze z Wtórek do Kotłów-Mikstat. Także koło i za kościołem. Po informacji w "GeeSeek" i pojechaliśmy na Wydarta chyba wieś, odwiedziliśmy trzy gniazda: 1. ok.700m od skrętu puste, 2.jakieś 1000m i zastałem jednego bociana a drugi podobno silniejszy odleciał i dowiedziałem się o ilości z pierwszego, że dwóch tam jest podobno a 3. 150m od drugiego i też po tej samej lewej stronie. Na tym gniezdzie był dorosły i dwa młodych i pięknie mi pokazały jak umią latać, bo po kolei odleciały za rodzicem. Dalej nie sprawdziłem czy są jeszcze dwa i czy to należy do Strzyżewa.
26.07.09. godz.11.55. (f.5.) przed biciem dzwonów o 12 trójka bocianów odleciała na łąki w kierunku za GOK i zdażyłem tylko tyle uchwycić. Ok.12.06 widzieliśmy trójke młodych jak podchodziły do ladowania na swoim gnieżdzie wspaniały widok.
26.07.09. godz.12.48.(f.6.) pożegnalna fotka, czyli syn brata,córka Iza "sandra" i ja po tak wspaniałych przeżyciach u przygodzickich bocianów. Przed tą fotką uradowany dałem jeszcze znać o sobie że jestem słowami: "wladek 12  Warszawa" i "Zosia Barycz Czwartek" oraz po chwili na sam koniec "Do zobaczenia za rok", które słyszała Babcia Mariola, bo pierwsza do mnie o tym napisała, inne też bylo słychać, bo rodzinka poinformowana o takim zamiarze niedzielnym też słyszała. Przepraszam za takie zachowanie, ale nie mogłem się powstrzymać żeby nie dać dowodu że jestem, byłem w tym miejscu.
Oczywiście jeszcze więcej mam fotek i trochę filmów, ale nadal nie mogę pojąć techniki przegrywania. Może kiedyś uda mi się je pokazać
GORĄCE POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH INTERESUJĄCYCH SIĘ BOCIANAMI A SZCZEGÓLNIE PRZYGODZICKIMI, BYŁYCH I PRZYSZŁYCH ZLOTOWICZÓW NAJBARDZIEJ.                 :*       ...           :papa:

http://img411.imageshack.us/img411/4963 … nie.th.jpg http://img40.imageshack.us/img40/3125/p … nie.th.jpg http://img146.imageshack.us/img146/796/ … nie.th.jpg
http://img146.imageshack.us/img146/2641 … nie.th.jpg http://img36.imageshack.us/img36/5278/p … nie.th.jpg http://img36.imageshack.us/img36/33/p10 … nie.th.jpg

BABCIA Mariola - 2009-07-29 13:07:22

Panie Pawle
Pozwolę sobie nie we wszystkim zgodzić się z Pana wypowiedzią o "krzyczeniu" Władka12 pod gniazdem. Było to tylko kilka słów a pisklaki na to nie reagowały. Tydzień lub dwa temu  przez kilka dni i po kilka razy dziennie, też w pobliżu gniazda z mikrofonem, ktoś z Przygodziczan zapraszał na festyn. Było to tak głośne, że wyraźnie cały tekst był słyszany w drugim pokoju mojego mieszkania i do tego stopnia denerwujący, że w końcu wyłączałam głos. Jeszcze głośniejsze są syreny zwołujące strażaków do pożaru. Ani pisklęta ani dorosłe boćki nic sobie z tego nie robią.
Ten mikrofon zbiera wszystkie odglosy i wiadomo kiedy np. jedzie pociąg.
Dajmy spokój Władkowi12 - nie zakłócił życia bocianom.
Pozdrawiam "POGROMCĘ" i "TYGRYSA"

Paweł T. Dolata - 2009-07-29 13:25:03

Od naszego forumowicza i miłośnika bocianów można wymagać więcej niż od "kogoś z Przygodziczan" i od syren OSP. Porównanie z pociągiem jest nietrafione - pociągi jeżdżą tam regularnie - nie będę tu opisywał różnic między takimi odgłosami, które są stałym otoczeniem gniazda, a zachowaniami nietypowymi w ich otoczeniu. Niech mi Pani wierzy, że zajmując się ptakami od 25 lat wiem o czym mówię.

Nie mogły to być ciche słowa, skoro wyłapał je mikrofon z kilkunastu metrów, to oczywiste, nawet jeśli Pani je słyszała jako ciche w Internecie.

Powtarzam - nie po to służy kamera i mikrofon, by przekazywać sobie informacje czy nawoływać się: do tego wynaleziono telefony, Internet i czaty. Jako pomysłodawca i koordynator projektu PwG OTOP "Blisko bocianów" po prostu NIE ŻYCZĘ sobie, by były do tego używane!

Paweł T. Dolata

BABCIA Mariola napisał:

Panie Pawle
Pozwolę sobie nie we wszystkim zgodzić się z Pana wypowiedzią o "krzyczeniu" Władka12 pod gniazdem. Było to tylko kilka słów a pisklaki na to nie reagowały. Tydzień lub dwa temu  przez kilka dni i po kilka razy dziennie, też w pobliżu gniazda z mikrofonem, ktoś z Przygodziczan zapraszał na festyn. Było to tak głośne, że wyraźnie cały tekst był słyszany w drugim pokoju mojego mieszkania i do tego stopnia denerwujący, że w końcu wyłączałam głós. Jeszcze głośniejsze są syreny zwołujące strażaków do pożaru. Ani pisklęta ani dorosłe boćki nic sobie z tego nie robią.
Ten mikrofon zbiera wszystkie odglosy i wiadomo kiedy np. jedzie pociąg.
Dajmy spokój Władkowi12 - nie zakłócił życia bocianom.
Pozdrawiam "POGROMCĘ" i "TYGRYSA"

hipek - 2009-07-29 18:29:31

Władek, ja mam ten plakat z Twoim podpisem, będzie niezła pamiątka.  Co do pomysłu z krzyczeniem, to mnie się też nie podoba, my zachowywaliśmy się pod gniazdem cicho, a nawet obserwowaliśmy przechadzającego się jednego z Rodziców po łące za Domem Ludowym. Nic sobie z nas nie robił, a my staliśmy jak wryci, nawet nikt się nie ruszył po aparat. A jak wracałem autem do domu, to przed Międzyborzem przechodził przez szosę bocian, samochody niemal się zatrzymały, ja jechałem jako drugi w kolumnie, świadkami są "fran" i i Jego żona "bociankowa", których podwoziłem do Wrocławia, widok był zaiste niesamowity i zaskakujący. Pozdrawiam serdecznie

Paweł T. Dolata - 2009-10-10 22:38:40

Witam!

Na stronie www.pwg.otop.org.pl jest sprawozdanie z wycieczki na Stawy Przygodzickie z okazji „wigilii” Europejskich Dni Ptaków, tj. 1 X 2009 r. Po drodze pokazałem monitorowane kamerą gniazdo uczestniczącym w wycieczce uczniom Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Ostrowie. Niektórzy projekt znali i gniazdo już oglądali (w tym oczywiście uczennica z Przygodzic), inni o nim się dowiedzieli. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
lider PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2009-10-13 09:51:41

Witam!

Dziś, 13.10, obserwowaliśmy bezpośrednio gniazdo z 25 uczestnikami międzynarodowego projektu wymiany nauczycieli Comenius, z programu odnawialnych źródeł energii. Pochodzili oni z: Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Włoch, Polski, Portugalii i Rumunii.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Paweł T. Dolata - 2010-03-31 15:09:07

W ostatnią niedzielę, tj. 28 marca 2010 r., miałem okazję pokazać nasze gniazdo „na żywo“ i parę okolicznych trójce kolegów ze Svitav w Republice Czeskiej. Co ciekawe, jeden z nich obserwuje gniazdo wraz z 6-letnim synkiem Ondrą. :-))

Więcej po tą datą na www.pwg.otop.org.pl

Zapraszam do kolejnych wpisów, jeśli ktoś odwiedzi gniazdo z kamerą.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP

wladek12 - 2010-04-11 08:19:17

11.04.2010.
W nawiązaniu do mojego postu wyżej i wpisu  p. Pawła Dolaty (daty: 28 i 29 VII 2009), chciałbym PRZEPROSIĆ, ZA MOJE ZACHOWANIE POD GNIAZDEM W 2009 - BYŁO BARDZO NIEGRZECZNE-SKANDALICZNE, ZA CO CHCĘ PRZEPROSIĆ I PROSIĆ ŻEBY NIKOMU COŚ PODOBNEGO NIE PRZYSZŁO DO GŁOWY.
PRZEPRASZAM-PRZEPRASZAM. WIĘCEJ TAKICH ZACHOWAŃ Z MOJEJ STRONY NIE BĘDZIE.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH PRZYGODZICKIMI BOCIANKAMI I NIE TYLKO.

Justyna - 2010-06-13 18:22:24

13.06.2010r.

Byłam w Przygodzicach zobaczyć jak się miewają nasze bociany, wszystko u nich w porządku. Jadąc zastanawiałam się, czy będą na gnieździe, na szczęście były obydwa. Samica leżała, a samiec stał i pielęgnował piórka. Gdy zakończył kosmetykę pokazał mi swoje okazałe skrzydła, bo akurat wzięła go chęć na podskoki. Wyglądał jak młodzieniaszek, bardzo dobrze się bawił momentami nawet poklekując z radości. Tak się rozbawił, że aż wskoczył na samicę, jej się to jednak nie spodobało i zaraz wstała. Dzięki temu mogłam ją lepiej zobaczyć.

http://images46.fotosik.pl/303/98b10fabfc5bad02m.jpg http://images47.fotosik.pl/303/d07fec30c136b594m.jpg http://images39.fotosik.pl/299/a93315f2ee26441dm.jpg http://images45.fotosik.pl/304/446c380cf13fb46dm.jpg

Piotr J. - 2010-07-03 21:35:57

02.07.2010.

Podczas obrączkowania bocianów białych w powiecie ostowskim (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 207#p26207), odwiedziłem razem z córką gniazdo w Przygodzicach. Niestety, bocianów nie było o tej porze na gnieździe (18:57), ale za to smacznie zjedliśmy sobie kolację, posłuchaliśmy szumu fontanny i wyruszyliśmy w dalszą powrotną drogę.

http://img25.imageshack.us/img25/1802/dsc5929w.th.jpg http://img28.imageshack.us/img28/6629/dsc5930m.th.jpg

wladek12 - 2010-08-09 22:40:09

Jak pisałem w "Sygnatura/Avatar", planowałem być w Przygodzicach tak też szczęśliwie dojechałem i byłem pod gniazdem 08.08.2010. godz.22.31. zastałem bociany na gnieździe. (f.1. bardzo słabe), a ponownie odwiedziłem przed wyjazdem do W-wy rano. 09.08.2010. godz.6.58. (f.2.). Rano nie było już bocianów na gnieździe a ja nie miałem czasu żeby czekać na nich jak powrócą z żerowiska. Tak osobiście pożegnałem tegoroczną parę, z małżonką i córką Izabelą. Życzę im szczęśliwego lotu i jeszcze szczęśliwszego powrotu do gniazda.         ...          :papa:

http://www4.pic-upload.de/thumb/09.08.10/mvclw3crmns3.jpg http://www4.pic-upload.de/thumb/09.08.10/v3prq4lik9lq.jpg

sve - 2010-08-09 23:42:02

wladek12 napisał:

08.08.2010. godz. 22.31. zastałem bociany na gnieździe. (f.1. bardzo słabe),

Fajnie im oczy świecą :)

Angelika - 2010-08-31 23:17:38

20 sierpnia 2010 r. udało mi się odwiedzić Przygodzice. Przygoda czekała na gnieździe, jakby na mnie. :) Zdjęcia może nie rewelacyjne, bo już było ciemno, ale są.
Czułam radość patrząc na to gniazdo na żywo.

http://www.allegaleria.pl/images/kyzdq92vwgbbm87unuuf_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/0jr47e0rx1zgvgzdejz_thumb.jpg

PrzygodziceBlogspot - 2011-04-02 11:34:37

Byłem dziś około godziny 9:00 w bocianim gnieździe. Siedzały na nim wtedy dwa ptaki. Czyściły sobie pióra oraz korzystały z porannej kąpieli.
Jeden z tych bocków wydawał mi się sporych rozmiarów.

Oto fotorelacja z pobytu pod bocianim gniazdem:

https://picasaweb.google.com/przygodzic … Sezon2011#

Jedno z ostatnich zdjęć skłania do pewnej refleksji - bez boćków na gnieździe tamtejszy krajobraz nie jest już taki sam :)

Pozdrawiam
Tomek
www.gminaprzygodzice.info

PrzygodziceBlogspot - 2011-04-08 17:39:32

Kolejna nasza wizyta pod gniazdem w Przygodzicach. Na zdjęciach Paweł T. Dolata (PwG OTOP oraz opiekun projektu "Blisko bocianów") oraz wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak.

http://www.gminaprzygodzice.info/2011/0 … azdem.html

Pozdrawiam
Tomek

ilgo - 2011-05-24 12:41:37

Specjalnie pojechałam, aby zobaczyć na żywo skarby. Oczywiście z dołu widać było tylko dużego skarba. Byłabym przeszczęśliwa, gdyby wychowały się wszystkie maluszki. Coś cudownego codziennie na nie patrzeć. Wielkie podziękowania dla pomysłodawców projektu i opiekunów. Ogromnie dziękuję.

Paweł T. Dolata - 2011-07-02 16:33:01

Witam!

W czerwcu odwiedziliśmy gniazdo bocianie w Przygodzicach z dużymi grupami przedszkolaków po drodze na prowadzone wraz z Wojtkiem Kaźmierczakiem „Zielone lekcje” w Chynowej-Lipiu niedaleko Przygodzic:
- dnia  9 czerwca ok. 40 dzieci i 7 nauczycielek z Lamek koło Ostrowa Wielkopolskiego,
- dnia 20 czerwca 42 dzieci i 6 nauczycielek z Przedszkola nr 13 „Sindbad” w Ostrowie Wielkopolskim.
Mam nadzieję, że nasze boćki zdobyly tym samym nowych sympatyków. :) Relacje z tych zajęć na www.pwg.otop.org.pl.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Piotr J. - 2011-07-20 22:42:35

19.07.2011.

Krótka wizyta pod gniazdem. Młode bociany z góry bacznie wyglądały gości. Niestety, żaden z młodych nie chciał wykonać popisowego lotu wokół gniazda.
Komin starej gorzelni, gdzie w latach poprzednich dorosłe bociany miały letnie gniazdo, był pusty. Nie było ani Przygody, ani Dziedzica.

http://img28.imageshack.us/img28/586/boc1.th.jpg http://img838.imageshack.us/img838/6307/boc2v.th.jpg http://img850.imageshack.us/img850/303/boc3.th.jpg http://img221.imageshack.us/img221/3139/boc4c.th.jpg http://img832.imageshack.us/img832/363/boc5.th.jpg

kempos1 - 2011-07-21 23:07:42

Witam
Dziś po raz pierwszy w życiu udało mi się odczytać, dzięki panu Pawłowi Dolacie i jego lunecie obrączkę Dziedziczki (obrączka z numerem 3). Wcześniej objechaliśmy przygodzickie stawy. Bardzo mi się podobało i na pewno z chęcią wrócę tam niebawem, podczas zlotu bocianolubów, na który serdecznie zapraszam :)


Pozdrawiamy
Justyna Włudarkiewicz
Mariusz Kępiński :)

Paweł T. Dolata - 2011-07-24 21:55:27

Witam!

Wysoki komin gorzelni, o którym Piotrze piszesz i pokazujesz na ostatnim foto, nigdy nie był miejscem letniego gniazda bocianów z Przygodzic. Jest tak wysoki, że noszenie tam gałęzi i regularne na niego zalatywanie byłoby dla bocianów zbytnim wydatkiem energii. Na kominie tym jedynie okazjonalnie siadały dorosłe i młode boćki po wylocie z gniazda przy Urzędzie Gminy.

Właściwe letnie gniazdo naszych bocianów znajduje się w tym roku, tak jak i w niektórych poprzednich, na budynku przylegającym od zachodu do komina z gniazdem lęgowym.

Tyle gwoli sprostowania, przydatnego dla ewentualnych odwiedzających osobiście nasze bociany.:)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Piotr J. napisał:

19.07.2011.

Krótka wizyta pod gniazdem. Młode bociany z góry bacznie wyglądały gości. Niestety, żaden z młodych nie chciał wykonać popisowego lotu wokół gniazda.
Komin starej gorzelni, gdzie w latach poprzednich dorosłe bociany miały letnie gniazdo, był pusty. Nie było ani Przygody, ani Dziedzica.

http://img28.imageshack.us/img28/586/boc1.th.jpg http://img838.imageshack.us/img838/6307/boc2v.th.jpg http://img850.imageshack.us/img850/303/boc3.th.jpg http://img221.imageshack.us/img221/3139/boc4c.th.jpg http://img832.imageshack.us/img832/363/boc5.th.jpg

KrystynaB - 2011-08-02 21:56:59

30.07.2011. Pierwszy raz byłam w Przygodzicach i od razu miłe zaskoczenie. Nie spodziewałam się zupełnie, że pierwszą rzeczą, jaką zobaczę po wyjściu z autobusu, będzie bocianie gniazdo. Przywitał jeden bocianek, żegnała wieczorem trójka.

http://img836.imageshack.us/img836/4407/1061j.th.jpg   http://img220.imageshack.us/img220/4072/1105crop.th.jpg

PrzygodziceBlogspot - 2012-04-06 10:27:17

Witamy serdecznie :)

Wczoraj odwiedziliśmy bocianie gniazdo w Przygodzicach i mamy dla Was całą relację z tego pobytu. A w niej m.in. zdjęcia oraz filmiki Przygody i Dziedzica płodzącego potomstwo :)

Zapraszamy na naszego bloga:
http://www.gminaprzygodzice.info/2012/0 … zdzie.html

Pozdrawiam
Tomek

kempos1 - 2012-04-06 12:07:51

Witam
Dziś razem z Pawłem Dolatą oraz ekipą pracującą dla TVN rejestrowaliśmy materiał o przylocie naszych bocianów.
Materiał ma być wyemitowany w święta, dokładny termin nie jest znany, zależy to od redaktorów z centrali TVN.

Pozdrawiam
Mariusz Kępiński
PwG OTOTP

wladek12 - 2012-04-06 13:01:14

WITAM!
PROSZĘ O BLIŻSZY TERMIN JAK MOŻNA-wiadomo święta.DZIĘKUJĘ.POZDRAWIAM.
WŁADEK

ornitolog92 - 2012-04-11 10:00:45

W dniu 9.04.2012 r., po spacerze "Wielkanoc z Przyrodą" w Ostrowie, udaliśmy się na Stawy Przygodzickie, podjeżdżając po drodze pod przygodzickie gniazdo:) Po krótkie obserwacji wysiadującego boćka udaliśmy się w dalszą podróż. Razem pod gniazdem znalazło się 12 osób - więcej informacji o spacerze i wyjeździe na stawy na www.pwg.otop.pl

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

Paweł T. Dolata - 2012-04-23 22:34:51

Dziś wraz z Wojtkiem Szukalskim omawialiśmy pod „internetowym” gniazdem w Przygodzicach projekt „Blisko bocianów” 46 uczniom Szkoły Podstawowej w Cieszynie w gminie Sośnie. Był to jeden z punktów  objazdowej wycieczki przyrodniczo-krajoznawczej po gminie Przygodzice. Więcej o wycieczce w relacji na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

wladek12 - 2012-07-04 21:48:15

W dniu 29.06.2012.g.17.07.dotarłem wreszcie do Przygodzic (f.1.),młodzież już po obrączkowaniu i z nadanymi imionami.(nie zdążyłem).
Następną wizytę złożyłem pod gniazdem w dniu 30.06.2012.g.15.41.co dokumentuje (f.2.).
Następne wizyty bez pośrednio pod gniazdem były 01.07.2012.g.17.22. co widać na (f.3.),i 02.07.2012.o tej samej godzinie.(f.4.).
Wizytę też złożyłem 03.07.2012.g.11.58. i bocianki nie bardzo się widać cieszyły że to ostatnia wizyta bo nie dały się z fotografować.(f.5.).

http://img442.imageshack.us/img442/1496/obraz001mi.th.jpg http://img826.imageshack.us/img826/4802/obraz161z.th.jpg
http://img833.imageshack.us/img833/6844/obraz209u.th.jpg http://img215.imageshack.us/img215/295/obraz256br.th.jpg http://img411.imageshack.us/img411/6145/obraz292.th.jpg

żuczek - 2012-07-14 21:39:15

14 lipca 2012

Dzisiejsze odwiedziny naszych bocianów były ogromnie miłym zaskoczeniem - pierwotnie pojechaliśmy do Ostrowa Wielkopolskiego, aby w ramach Pikniku Bocianiarskiego na okolicznych łąkach i pastwiskach obserwować żerujące stada bocianów białych, tymczasem pomysłodawca wycieczki Paweł Dolata niespodziewanie dla nas zarządził postój w Przygodzicach - dzięki temu możemy zamieścić tu krótką fotorelację z wizyty :)

Miejscowość niezwykle urokliwa - zadbana, schludna, pełna zieleni, spokojna .... Naprzeciw Urzędu Gminy skromny, ale wiele mówiący pomnik poległych m.in. w Powstaniu Wielkopolskim; tuż obok przepięknie utrzymany i ze smakiem zaprojektowany skwer, z którego można bardzo dogodnie obserwować nasze bociany. W bezpośrednim pobliżu stoi wiekowa Chata Regionalna, która ujęła nas swoim wyglądem - jak na "staruszkę" trzyma się doskonale, bo choć powstała w 1813 r., została odrestaurowana w 2007 r. i obecnie mieści w swoim wnętrzu sale muzealne.

A bociany .... nie jestem w stanie opisać wrażenia, jakie wywołuje widok "na żywo" ptaków, które dotychczas znaliśmy tylko z przekazu internetowego. Jeśli ktokolwiek ma tylko możliwość przyjazdu tutaj - niech się nie zastanawia - naprawdę warto!

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych fotografii z naszej dzisiejszej przygody w ... Przygodzicach :)

fot. 1 - skwer przy Urzędzie Gminy w Przygodzicach, w tle - gniazdo
fot. 2 - młody bocian
fot. 3 - wspomniana urokliwa Chata Regionalna - przed nią nasz punkt obserwacyjny
fot. 4 - uczestnicy Pikniku przy lunecie
fot. 5 - do gniazda przyleciał dorosły bocian z kępką siana, potem nastąpiło karmienie
fot. 6 - rodzic po nakarmieniu potomstwa pozuje modelowo i do zdjęć, i do kamery
fot. 7 - po chwili poderwał się do lotu, aby ...
fot. 8 - spokojnie wylądować na pobliskim kominie - stamtąd ma dogodne warunki obserwacji gniazda
fot. 9 - pamiątkowe zdjęcie załogi :)

http://www.e-fotek.pl/images/35637193249293267182_thumb.jpg  http://www.e-fotek.pl/images/03197793754497508019_thumb.jpg  http://www.e-fotek.pl/images/81754753088916140155_thumb.jpg  http://www.e-fotek.pl/images/25523117996294701081_thumb.jpg  http://www.e-fotek.pl/images/84270413633525925307_thumb.jpg  http://www.e-fotek.pl/images/45776602135316064092_thumb.jpg  http://www.e-fotek.pl/images/53514622863509872293_thumb.jpg  http://www.e-fotek.pl/images/57597268706053488231_thumb.jpg  http://www.e-fotek.pl/images/80851865506518713092_thumb.jpg 

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom z Pawłem Dolatą na czele na przesympatyczne przyjęcie i możliwość osobistego przywitania przygodzickich bocianów :)
Pozdrawiamy serdecznie,
Ania i Adam

Renia - 2012-07-15 01:17:31

Szczerze zazdroszczę możliwości udziału w tak ciekawej imprezie i gratuluję pięknych zdjęć.

Wydaje mi się, że na zdjęciu nr 2 jest Dzióbek. Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie :).
Pozdrawiam.

wladek12 - 2012-07-15 16:48:33

Do: żuczek;
Najlepsza fotorelacja nie odzwierciedla to co się widzi na żywo w "realu" jak to Paweł użył.
Nadzieja przeistoczyła się u was w realność.
Myślę że byliście tak zauroczeni bocianami na gnieździe i w terenie oraz okolicą jak ja z żoną i córką.(f.1.).
Warto było Przygodzice odwiedzić prawda?
Powiem więcej dzięki bocianom z Przygodzic to mamy nowych znajomych z pobliskiego Antonina:Sławka (imię bez błędu) i syn Roch.(f.2.). 
POZDRAWIAM.

http://img846.imageshack.us/img846/747/obraz210sx.th.jpg http://img833.imageshack.us/img833/827/obraz213ue.th.jpg

Paweł T. Dolata - 2012-07-15 17:38:27

Nie wiem jak Reniu to zrobiłaś (nawet Ani nie mówiłem, który to ptak, a sam musiałem sprawdzić), ale faktycznie na fotce jest Dzióbek. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Renia napisał:

Szczerze zazdroszczę możliwości udziału w tak ciekawej imprezie i gratuluję pięknych zdjęć.

Wydaje mi się, że na zdjęciu nr 2 jest Dzióbek. Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie :).
Pozdrawiam.

Renia - 2013-07-30 00:42:54

Podczas każdego zlotu najważniejsze są dla mnie wizyty pod gniazdem. Tak było i w trakcie tegorocznego. Każdą wolną chwilę wykorzystywałam, by pobiec pod gniazdo i zerknąć na naszą Przygodę.

http://images52.fotosik.pl/11/6df52202031bea98m.jpg  http://images52.fotosik.pl/11/a984dfee5351936am.jpg  http://images53.fotosik.pl/11/806743a312c15e40m.jpg

wladek12 - 2013-12-13 19:10:43

12.27. Chociaż okres jesienno-zimowy to widać że gniazdo jest odwiedzane przez spacerujących młodych (chyba przedszkolaki) być może przyszłych obserwatorów życia bocianów na tym przygodzickim gnieździe i nie tylko (f.1,2.).

http://www.allegaleria.pl/images/6ea57fcjzh9gbc6grslh_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/ig79iwyo21ci0icxyocb_thumb.jpg

Paweł T. Dolata - 2014-05-07 00:08:30

Zachęcam do wpisywania również w tym roku relacji z własnych wizyt pod gniazdem w Przygodzicach.

Z dużą polsko-włoską grupą obserwowaliśmy tutejszego bociana 11 kwietnia w ramach wycieczki po gminie Przygodzice – relacja i pamiątkowe fotki na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

makdw - 2016-06-01 11:46:56

Dzień dobry,

Wczoraj, w Dzień Bocianów 31 maja 2016 około godziny 10:00 byłem pod gniazdem Przygody i Dziedzica. Obserwuję to najsłynniejsze w Polsce gniazdo od samego początku, odkąd jest kamera, ale wczoraj miałem pierwszy raz okazję, żeby być pod tym gniazdem (na tym forum jestem od 9.4.2010, ale to mój pierwszy post ;) ). Zostałem zagadnięty przez Pana Pawła Dolatę, gdy robiłem zdjęcia gniazda. Pan Paweł Dolata wraz z pracownikiem miejscowego muzeum bardzo ciepło mnie przyjęli - dowiedziałem się dużo o Przygodzicach oraz, że 31 maja to Dzień Bocianów (nawet nie wiedziałem o tym).
Dziękuję raz jeszcze za bardzo miłe przyjęcie.

Maciek z Jarosławia (Podkarpacie)

PS.Widzę że to pierwszy wpis w tym temacie od dwóch lat ;-)     Wrzucam jedno ze zdjęć wczoraj przeze mnie wykonanych - jak widać na zdjęciu Przygoda i Dziedzic również mnie powitali i to oboje

http://www.panoramio.com/photo/130823065 :)

wladek12 - 2016-08-17 12:49:52

14,15,16.08.(sierpień) 2016r. jak pisałem tak zrobiłem i byłem z żoną "sandra" i córką Izabela pod gniazdem w Przygodzicach.
14.08.(sierpnia) po g.22., ale fotki słabe bo i sprzęt słaby (f.1.).
15.08.(sierpnia) g.18.02. prawdo podobnie Maciejka? zmęczona po 3 locie już przy nas siedzi zmęczona na gnieździe i wystaje jej piórko (f.2.), i my pod gniazdem (f.3.).
15.08.(sierpnia) g.18.21. ja pod gniazdem z drugiej strony (f.4.).
16.08.(sierpnia) g.14.37. bocian i lecący gołąb w trakcie wizyty pod gniazdem (f.5.), i g. 14.54-58., wizyta w budynku Gminnym Przygodzice (f.6,7.) z przekazu wewnątrz Urzędu Gminy.
16.08.(sierpnia) g.15.21. obserwacja Maciejki i Franka na żerowisku oraz jednego z rodziców Przygody lub Dziedzica lecącego i chodzącego koło ciągnika od. g.15.21, przedstawionym w moim filmie na YouTube. To tyle może w innym czasie wstawię inne fotki dla przypomnienia obserwacji bocianów z Przygodzic.
Pozdrawiam wszystkich bocianolubów co też czyniłem będąc pod kamerą i machałem-może mnie ktoś widział?

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/b85770bc9df3.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/c600d4a37476.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/66bff9effabc.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/1eb37963012f.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/51a3fa91c9d4.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6bca6ad2a5ab.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e964e9c952f6.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=E3G-dcxysjk

Paweł T. Dolata - 2016-08-17 21:29:25

Bardzo proszę Ciebie Władku, oraz – oby nie – ewentualnych naśladowców, aby przy każdym gnieździe bocianów z młodymi zachowywać się spokojnie, bez wymachiwania rękoma. Szczególnie, gdy bociany są mocno wyrośnięte, stoją na gnieździe i zanosi się na pierwsze loty. Obecnie młode bociany z www.bociany.ec.pl są wyjątkowo wrażliwe na płoszenie: z jednej strony są pobudzone i niewiele im trzeba do poderwania się do lotu, z drugiej strony ich umiejętności są jeszcze słabe, przez co w czasie wymuszonego, nagłego lotu mogą mieć kłopoty, np. zderzyć się z przeszkodą, jak linia energetyczna. A to może się skończyć obrażeniami, kalectwem lub nawet śmiercią.

O sytuacji przedwczoraj (15.08) rano jedna z naszych doświadczonych obserwatorek napisała mi: „z 9 rano. Bociany były czymś zaniepokojone, a potem Franek wystartował tak nietypowo ze środka gniazda, że prawie zepchnął Maciejkę; nie chciałam dramatyzować na forum, ale źle to wyglądało. Teraz już wiem, dlaczego :(„

Start bociana Franka tego dnia też odbył się w momencie, gdy przy gnieździe stały dwie osoby i jednak z nich machała rękoma. Zbieżność Waszej wizyty z wylotem obu ptaków odnotowała zresztą sama „Sandra” http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … d=713&p=12

Nie wspomnę, że po godzinach pracy Urzędu Gminy (po godz. 16) nie należy bez zgody wchodzić na jego podwórze – takie zachowanie nie wystawia nam jako całości grona „bocianolubów” dobrego świadectwa w Urzędzie – właścicielu tego terenu i partnerze projektu "Blisko bocianów".

Nie są to pierwsze takie przypadku – w czasie pierwszego Zlotu w 2006 r. jeden z uczestników wybrał się pod gniazdo, krzyczał do kamery – i wtedy wszystkie trzy bociany poleciały po raz pierwszy, ryzykując tym bardzo!

I nie ma co mówić, że „w sumie nic się nie stało”, bo nikt z miłośników bocianów nie powinien stwarzać niepotrzebnie sytuacji, gdy COŚ ZŁEGO BOCIANOM STAĆ SIĘ MOGŁO!

Bardzo więc proszę o umiar i rozsadek w pobliżu gniazda dzikich jednak, i prawnie chronionych ptaków!
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl     i www.facebook.com/pwgotop

wladek12 napisał:

14,15,16.08.(sierpień) 2016r. jak pisałem tak zrobiłem i byłem z żoną "sandra" i córką Izabela pod gniazdem w Przygodzicach.
(...)
Pozdrawiam wszystkich bocianolubów co też czyniłem będąc pod kamerą i machałem-może mnie ktoś widział?

wladek12 - 2016-08-17 23:29:21

Witam.
Paweł, zostawiam to bez komentarza na tym forum.
POZDRAWIAM.

wladek12 - 2016-08-27 11:06:24

Witam.
Przygodzice- wizyta pod gniazdem w dniach 14,15,16.08.2016. ujęta w fotkach i filmach mojej udanej lub mniej udanej fabuły, ma na celu tylko pokazanie Przygody? Dziedzica? i oczywiście Maciejki z Frankiem widzianych z dołu, w ostatnich dniach pobytu na gnieździe.
Nie tylko, nie straszyłem bociany ale obserwowałem i sporo czasu im poświęciłem, dla własnej przyjemności a jedynie jeżeli ktoś chce obejrzeć i popatrzeć to miło mi bo lubię się dzielić swoją radością z innymi i innych radość mnie też cieszy. Myślę że będzie przypominał bociany z Przygodzic.
O to film może technicznie nie najlepszy za co przepraszam:

https://www.youtube.com/watch?v=aW7MJ3BG-A8

wladek12 - 2017-07-22 12:38:09

22.07.17r. już po północy dotarliśmy z żoną (Sandra),jak zapowiadałem pod gniazdo w Przygodzice.
Z dołu były widoczne stojące Przygoda i Dziedzic, i chwilami był widoczny jeden z młodych.
GORĄCE POZDROWIENIA Z PRZYGODZIC.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/31888c0af182.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/244e90b0cc90.jpg

wladek12 - 2017-07-22 15:30:59

15.20. jestem pod gniazdem a Antoninka,Maciek i Paweł,pewnie na obiadku, tak jak ja na terenie baru "Nice", na prawo od gniazda.
Pozdrawiam z pod gniazda.

Paweł T. Dolata - 2018-07-03 21:28:53

Dziś w porannym programie TVP3 Poznań „Witaj Wielkopolsko” dwukrotnie (ok. 7.25 i po 8) miała miejsce relacja na żywo z Przygodzic o bocianach spod www.bociany.przygodzice.pl, prowadzona przez red. Katarzynę  Górkiewicz. Przy okazji udało mi się uchwycić obrazy życia gniazda innego ujęcia, niż znane z kamery: karmienie piskląt, a po nim wykorzystanie stelaża kamery jako miejsca krótkiego odpoczynku rodzica, wcześniej podejrzewane już przez niektórych forumowiczów po charakterystycznym drganiu obrazu

Fotografie bocianów z Przygodzic z innego ujęcia niż z kamer: www.facebook.com/bocianyzprzygodzic

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic

agata66 - 2018-07-03 23:07:07

Paweł T. Dolata napisał:

Dziś w porannym programie TVP3 Poznań „Witaj Wielkopolsko” dwukrotnie (ok. 7.25 i po 8) miała miejsce relacja na żywo z Przygodzic o bocianach spod www.bociany.przygodzice.pl, prowadzona przez red. Katarzynę  Górkiewicz. Przy okazji udało mi się uchwycić obrazy życia gniazda innego ujęcia, niż znane z kamery: karmienie piskląt, a po nim wykorzystanie stelaża kamery jako miejsca krótkiego odpoczynku rodzica, wcześniej podejrzewane już przez niektórych forumowiczów po charakterystycznym drganiu obrazu

Fotografie bocianów z Przygodzic z innego ujęcia niż z kamer: www.facebook.com/bocianyzprzygodzic

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic

Wspomniany przez Pawła materiał można zobaczyć pod adresem https://poznan.tvp.pl/37919746/03072018. Pierwsze wejście w godz. 00.13.10 trwania programu, a drugie w godz. 01.13.10.

Serwis laptopów piastów największy nietoperz świata koparka Piła wąż do gazu wrocław noclegi Wałcz