Paweł T. Dolata - 2011-01-22 14:15:06

Mają swoje miejsce na forum wycieczki przyrodnicze w Południowej Wielkopolsce, zakładamy więc konsekwentnie temat poświęcony na inną formę naszej działalności edukacyjnej – prelekcje przyrodnicze (głównie ornitologiczne) w różnym miejscach.

Ten wątek poświęcimy prelekcjom otwartym dla publiczności (jak cykl „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą”).

Można wpisywać informacje i relacje z takich spotkań, szczególnie ciekawe mogą być nie te informacyjne teksty z strony PwG OTOP www.pwg.otop.org.pl, ale i opinie uczestników.

Drugi wątek, ze względu na ich specyfikę i odbiorców, poświęcimy prelekcjom szkolnym czy prowadzonym w innych instytucjach.

Zapraszamy do czytania i wpisów! :-)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl – zimowe obserwacje i akcje

Eva Stets - 2011-01-22 15:03:24

Myślę, że na początek można przypomnieć czytelnikom o dwóch prelekcjach, które były przygotowane przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków wraz z Biblioteką Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim i były, jak m.in. napisał Paweł T. Dolata: (o pierwszej) "Po raz pierwszy w historii Spotkań mieliśmy Gościa z zagranicy"... a o drugiej: "Prelekcja była kontynuacją niezwykle ciekawej tematyki greckiej..."

Były to kolejno:

57. Ostrowskie Spotkanie z Przyrodą - prelekcja Evy Stets o ptakach Delty Evros (czyt. więcej na www PwG OTOP):
http://www.pwg.otop.org.pl/aktu139.php

61. Ostrowskie Spotkanie z Przyrodą - prelekcja Elżbiety Kret o ochronie sępa kasztanowatego (czyt. więcej na www PwG OTOP):
http://www.pwg.otop.org.pl/aktu152.php

http://www.allegaleria.pl/images/obyqzpzbxt518zy4ca8k_thumb.jpg      http://www.allegaleria.pl/images/vaqxyaysjdxageui7dgm_thumb.jpg

Paweł T. Dolata - 2011-01-22 19:22:13

Prelekcja „Zimowe ptaki Moszczanki, Skrzebowej i okolic“

Ostatnia moja prelekcja miała miejsce 19 stycznia 2011 r. we wsi Moszczanka koło Ostrowa Wielkopolskiego dla mieszkańców tej wsi i sąsiedniej Skrzebowej – szczegóły na www.pwg.otop.org.pl – zapraszam do lektury! :-)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl – zimowe obserwacje i akcje

Paweł T. Dolata - 2011-02-22 18:57:58

Prelekcja i film Artura Homana „Rytmy natury w Dolinie Baryczy”

Najbliższa prelekcja z cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą” będzie wyjątkowa – jutro (23 lutego) o godz. 17.00 na Małej Scenie Ostrowskiego Centrum KulturyArtur Homan pokaże swój film „Rytmy natury w Dolinie Baryczy” i opowie o swojej pracy nad nim. Więcej na www.pwg.otop.org.pl. Wstęp wolny, mieszkających w okolicy zapraszamy – naprawdę warto! :-)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl – zimowe obserwacje i akcje

Paweł T. Dolata - 2011-02-24 10:42:53

Zapowiadany wyżej film „Rytmy natury w Dolinie Baryczy” był świetny, opowieści Artura Homana o jego tworzeniu również, na dodatek niepowtarzalne. Warto było przyjść! Więcej w relacji na www.pwg.otop.org.pl jeszcze dziś. Relacje ze spotkania, m.in. ujęcia z filmu, mają być dziś w programie „Wydarzenia“ regionalnej TV ProArt o godz. 17.20, 20.00 i 22.00, za parę dni powinny być też na ich stronie http://tvproart.pl/tvonline/kategoria/2/Wydarzenia

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl – zimowe obserwacje i akcje

Piotr J. - 2011-02-25 09:10:30

O FILMIE "Rytmy natury w Dolinie Baryczy" w TV ProArt.

http://img546.imageshack.us/img546/5879/90273006.th.jpg http://img64.imageshack.us/img64/4436/49732690.th.jpg

Eva Stets - 2011-02-27 18:23:36

Prelekcja i film Artura Homana "Rytmy natury w Dolinie Baryczy"

Tekst o prelekcji i wielkopolskiej premierze filmu "Rytmy natury w Dolinie Baryczy" Artura Homana ukazał się 26 lutego 2011 także na stonie serwisu nasza barycz pl (wiadomość została również przesłana do abonentów strony).

Link bezpośredni do tekstu: http://nasza.barycz.pl/index_aktualnosc … 12&art=261

Paweł T. Dolata napisał:

Zapowiadany wyżej film „Rytmy natury w Dolinie Baryczy” był świetny, opowieści Artura Homana o jego tworzeniu również, na dodatek niepowtarzalne. Warto było przyjść! Więcej w relacji na www.pwg.otop.org.pl (...). Relacje ze spotkania, m.in. ujęcia z filmu, mają być dziś w programie „Wydarzenia“ regionalnej TV ProArt (...) powinny być też na ich stronie http://tvproart.pl/tvonline/kategoria/2/Wydarzenia

PrzygodziceBlogspot - 2011-03-07 07:56:28

Oto szersza relacja ze spotkania promującego najnowszy film Artura Homana.

http://www.youtube.com/watch?v=Gi3HQyKLpZE

TV Proart, cykliczny program Atelier.
Długość: 6:06

Fragmenty filmów i dość obszerny wywiad z A. Homanem

Kamila Walczak - 2011-03-23 23:40:27

Jak zapowiadał pan Paweł T. Dolata w wątku: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 43#p30243, odbyła się dziś, 23 marca 2011r., jego prelekcja na temat bocianów białych w powiecie ostrowskim. Słuchacze poznali zwyczaje bocianów, dowiedzieli się kilku ciekawostek na temat tych niezwykłych ptaków. Przedstawione zostały też statystyki dotyczące m.in. par lęgowych bocianów i ich sukcesów lęgowych w powiecie ostrowskim. Poza tym prelegent opowiedział o akcjach obrączkowania boćków w ostatnich latach, nie pomijając zabawnych sytuacji, które zdarzają się podczas tej pracy :)

Ze względu na to, że głównymi bohaterami tego spotkania były bociany z Przygodzic, w oczekiwaniu na przybycie wszystkich uczestników prelekcji śledziliśmy przekaz z przygodzickiego gniazda, choć akurat dziś jeszcze bezskutecznie :) A tęsknota za bocianami coraz większa, dobrze, że można się ich spodziewać lada dzień.

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Kamila Walczak - 2011-04-04 00:23:29

Południowowielkopolska Grupa OTOP zaprasza na prelekcję dotyczącą bocianów czarnych autorstwa Pawła T. Dolaty, która odbędzie się 13 kwietnia o godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Więcej informacji wkrótce na www.pwg.otop.org.pl

PrzygodziceBlogspot - 2011-04-13 13:06:23

Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach Paweł Dolata opowiadał o bocianach białych z Przygodzic i nie tylko. Relacja na stronie:

http://www.gminaprzygodzice.info/2011/0 … -w_12.html

Znajdziecie tam także zdjęcia oraz 10 minutowy filmik z prelekcji Pawła.

Pozdrawiam
Tomek
www.gminaprzygodzice.info

Paweł T. Dolata - 2011-10-21 11:43:55

Zapraszam w środę 26 X na moją prelekcję ze slajdami w ramach cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą”, w Bibliotece Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Tematem tym razem „Migawki z Tunezji: historia, przyroda i współczesność”. Bedzie m.in. sporo o ptakach, w tym oczywiście o bocianach. :) Więcej info www.pwg.otop.org.pl. Zapraszamy nie tylko miejscowych, wstęp wolny, a pod biblioteką duży parking! :)

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2011-12-07 16:51:32

Zapraszam w piątek 9 XII o godz. 10.00 na moją prelekcję ze slajdami w ramach rozpoczęto przez Marcina Rachela jeszcze w roku 2003 cyklu „Kępińskie Spotkania z Przyrodą”  w Publicznej Bibliotece Powiatowej w Kępnie. Tematem tym razem „Bocian czarny w Południowej Wielkopolsce”. Więcej info www.pwg.otop.org.pl. Termin nie jest dobry dla osób pracujących, ale tym razem Biblioteka postawiła na młodzież szkolną.

Zapraszamy nie tylko miejscowych, wstęp wolny, a pod samą biblioteką parking! :)

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2011-12-07 21:04:16

Kilka moich fotek boćków czarnych – dorosłego i młodych – zamieszczono dla zachęty :) w informacji o ww. prelekcji na stronie Publicznej Biblioteki Powiatowej w Kępnie.

Bezpośredniego linku nie ma, trzeba wejść na http://www.bibliotekakepno.pl/index2.html i na jasnożółtym tle kliknąć  znaczek >>> za zdaniem 09.12.2011 godz. 10.00 - Spotkanie z ornitologiem Pawłem Dolatą dla dzieci i młodzieży

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2012-04-01 19:13:14

Witam!

Na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP www.pwg.otop.org.pl znajduje się relacja z odbytego dnia 28 III w Bibliotece Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim 124. Ostrowskiego Spotkania z Przyrodą na temat „Zimowanie ptaków wodnych w Południowej Wielkopolsce") oraz zaproszenie na najbliższe, 125. Ostrowskie Spotkanie z Przyrodą (4 IV, temat na czasie: „Tajemnice Wyspy Wielkanocnej“, które przybliży Bogusław Kafarski).

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

żuczek - 2012-11-25 20:29:21

Witamy!

24 listopada 2012r. w Galerii Handlowej King Cross w Poznaniu odbyła się impreza zorganizowana przez Fundację Głosem Zwierząt, poświęcona (oprócz organizowaniu pomocy dla bezdomnych i pokrzywdzonych przez człowieka zwierząt) m.in.  zimowej opiece nad ptakami, zapewnieniu im [/b[b]]systematycznego, pełnowartościowego pożywienia oraz budowie karmników.

Zostaliśmy zaproszeni do czynnego udziału w tej imprezie - ponieważ "odbiorcami" były dzieci, wszystkie materiały zostały wykonane przez nas w atrakcyjnej dla maluchów formie - skupiliśmy się przede wszystkim na łatwych do wykonania ptasich przysmaków z ogólnie dostępnych produktów.

Oprócz pokazu samodzielnego wykonania kul tłuszczowych, babeczek ze smalcu, kubeczków z wartościową karmą i wianków z suszonych plasterków jabłek i fistaszków, przygotowaliśmy kącik porad o konieczności rozsądnego dokarmiania ptaków w okresie zimowym, pomogliśmy rozpoznawać najpopularniejsze gatunki ptaków w mieście (z pomocą atlasu), podpowiadaliśmy, czym karmić ptaki, a których pokarmów należy unikać, a wolontariuszki z Fundacji cierpliwie zdradzały tajniki budowy karmników.

Poniżej - fotorelacja Adama z sobotniej akcji :)

http://www.allegaleria.pl/images/imc7pauxgcllo9nlw1dc_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/0htkq9q2ndsb3gcixssf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/u29lc4mhwxear95wqldq_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/1cnb54ca1i8m7mas7xd1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/oc46su1in3l11iz5gdmh_thumb.jpg 

Pozdrawiamy,
Ania i Adam

Paweł T. Dolata - 2013-03-01 08:40:23

Witam!

W środę 27 II w Bibliotece Publicznej w Ostrowie odbyło się (m.in. z udziałem kilkoro naszych forumowiczów) pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Ostrowskie Spotkania z Przyrodą, tym razem poświęcone Iranowi, o którym bardzo ciekawie – w sposób skrajnie odmienny niż pokazują to nasze media - opowiedzieli Jagoda Pietrzak i Norbert Skrzyński. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-04-25 23:30:52

Zapraszamy na prelekcję Romana Pankiewicza o Islandii w piątek 26 kwietnia. :) Odbędzie się ona w ramach cyklu "Ostrowskie Spotkanie z Przyrodą” w Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl

Po części głównej podsumowanie ostatnich obserwacji i akcji PwG OTOP i wspólne ustalenie szczegółów akcji „Pociąg do przyrody” w Bukownicy koło Ostrzeszowa w niedzielę 28 kwietnia – też zapraszamy, nie zabraknie na niej bocianów! :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl

kempos1 - 2013-06-04 11:17:08

Zapraszam wszystkich do Kleczewa koło Konina, gdzie 6 czerwca odbędzie się VI Konferencja "Współistnienie terenu przemysłowego i chronionego" pn. "Unikatowe siedliska i gatunki Natura 2000 w Wielkopolsce". Jednym z tematów będzie prelekcja Pawła T. Dolaty o ochronie bociana białego w Południowej Wielkopolsce, w tym o projekcie "Blisko bocianów". Zapisy poprzez pocztę elektroniczną przyjmuje pani Anna Wiatr: zgppk@interia.pl. Udział jest bezpłatny. O zeszłorocznej konferencji można poczytać pod linkiem: http://wkonin.pl/go.live.php/PL-H167/ak … ukowa.html
Miejsce:
          Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kleczewie,
          Aleja 600-lecia 33
          62-540 Kleczew

Serdecznie zapraszam wszystkich

Mariusz Kępiński
PwG OTOP

PS. Istnieje możliwość transportu z Konina do Kleczewa. Jeśli ktoś chciałby skorzystać to proszę o kontakt na mail: kempos1@wp.pl

Paweł T. Dolata - 2014-08-01 13:32:53

Witam!

W ostatni piątek (30 lipca) w ramach cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą” odbyło się spotkanie pt. „Ptaki Białorusi”, a opowiedział o nich Dzmitry Vincheuski z Grodna - relacja na www.pwg.otop.org.pl Prelekcja była rozszerzoną wersją (m.in. o nowe gatunki ze zdjęciami i o filmiki z sikorą lazurową) przedstawionej 3 dni wcześniej na Zlocie „Blisko bocianów” w Przygodzicach, więc z zainteresowaniem wysłuchali ją zarówno uczestnicy Zlotu, jak i nowe osoby.

Osoby zainteresowane internetowymi przekazami z gniazd Dzmitry zapoznał z prowadzoną przez APB transmisjami z gniazd pustułek na Białorusi: corocznie w Brześciu i w niektóre lata w Grodnie. Przypomnę, że dzięki Sve przekaz z Brześcia ma własny temat na naszym forum: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … id=490&p=1

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-11-25 00:36:09

Witam!

Ostatnie spotkanie miało miejsce 14 listopada w Kępnie, w cyklu „Kępińskie Spotkania z Przyrodą”. Obejmowało m.in. otwarcie wystawy fotografii przyrodniczych Pawła Pawlaka – naprawdę pięknych. Relacja na www.pwg.otop.org.pl

We wtorek 2 grudnia w ramach cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą” odbędzie się spotkanie z dr Iriną Samusenko z Narodowej Akademii Nauk Białorusi, m.in. krajowym koordynatorem V, VI i VII Międzynarodowego Cenzusu Bociana Białego w latach 1994-95, 2004-05 i 2014; oraz koordynatorem akcji APB “Bocian biały – ptak roku 2000”. Przedstawi ona bogato ilustrowane slajdami prezentacje „Ptaki Mińska i innych miejsc Białorusi” oraz „Bocian biały na Białorusi”. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl Wstęp wolny, zapraszamy!

Pozdrawiam i zapraszam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2017-03-26 22:21:49

Chcących poznać piękno krainy bocianów z Przygodzic Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim i Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze https://www.facebook.com/WielkopolskieT … joznawcze/ zapraszają w czwartek 30 marca o godz. 17 na Małą Scenę Ostrowskiego Centrum Kultury, gdzie odbędzie się pokaz fotografii przyrodniczych współzałożyciela WTPK Łukasza Wróbla (z Raczyc koło Odolanowa, niedalekich od Przygodzic) pt. „Piękno przyrody Doliny Baryczy”, ilustrowany muzyką i odgłosami przyrody. Będzie to 206. Ostrowskie Spotkanie z Przyrodą. Wstęp wolny. Na www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/ mała próbka tego, co zobaczymy. :)

Pozdrawiam i zapraszam! :)
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/

busy Amsterdam skup złomu Piła psychoterapia Piła www.yorek.pl zootycoon