Paweł T. Dolata - 2010-10-18 12:02:54

Witam!

Do nowego tematu potrzebne jest trochę dłuższe wprowadzenie. W temacie http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 449#p28449
powstały wątpliwości co do ośrodka w Toyooka i pytanie czy „wypada“ nam pokazywać tamtejsze bociany. Powtórzę więc to, co tam napisałem. Nie tylko „wypada“, ale i należy! Jest to bowiem bardzo ważny, legalnie funkcjonujący i popierany przez autorytety naukowe (jego kierownikiem jest prof. Yoshito Ohsako) i ochroniarskie, ośrodek reintrodukcji i ochrony bociana czarnodziobego Ciconia boyciana (ang. Oriental White Stork) - http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … id=508&p=2

To nie sprowadzone z Europy bociany białe są na fotkach w ośrodku Toyooka pokazanych wczoraj przez Piotrka http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … d=508&p=2, jak pisała Eva Stets, ale właśnie ich bliscy krewniacy - bociany czarnodziobe. Jak widać, szkoda, że zabrakło tej informacji w poście Piotrka, ale pisała o tym już wcześniej na naszym forum Renia i przypomniała to wczoraj zaraz po wpisie Piotrka.

Gatunek ten jest globalnie zagrożony wyginięciem, obecnie występuję na wolności w liczbie nie większej niż (wg różnych źródeł) 2500 lub 3000 ptaków, gł. wzdłuż granicy dalekowschodniej części Rosji i Chin, w dorzeczach Amuru i Ussuri, a także w Korei. Jest to gatunek wędrowny, zimuje głównie nad dolną Jangcy, a w małych ilościach w obu Koreach, Japonii, czasem nawet na Filipinach, w Indiach, Birmie (Myanmar) i Bangladeszu.

W Japonii wyginął w stanie dzikim w 1971 r., głównie w skutek osuszenia jego siedlisk – terenów podmokłych (memento dla nas pod kątem utrzymania bociana białego!). Właśnie w Toyooka trwają imponujące i godne poparcia każdego miłośnika przyrody prace nad jego przywróceniem naturze, rozpoczęte w 1955 roku. Po długich próbach, w 1989 r. doczekano się wreszcie pierwszego pisklęcia, a w 2005 r. dokonano pierwszego, eksperymentalnego wypuszczenia bociana czarnodziobego z hodowli Toyooka na wolność. W 2007 r. na wolności wykluły się pierwsze pisklęta, w 2008 r. przybyło 9 kolejnych - gatunek uznano więc za przywrócony japońskiej przyrodzie, choć jego utrzymanie będzie wymagało wielu dalszych zabiegów.

Podobny program reintrodukcji wg japońskich wzorów ruszył w Korei Południowej.

Wszystko to można łatwo znaleźć w Internecie, np. http://www.city.toyooka.lg.jp/english/i … index.html
http://www.arkive.org/oriental-white-st … ngeHabitat
http://www.independent.co.uk/news/world … 33596.html

Hodowle zachowawacze z ZOO uratowały i pozwoliły przywrócić naturze niejeden gatunek, np. olbrzymie kondory kalifornijskie z USA czy piękne antylopy – oryksy arabskie. Najprostszym dla Polaka przykładem są przecież nasze żubry – w 1921 r. kłusownik zabił ostatniego na wolności, ale współpraca ogrodów zoologicznych, w tym ZOO w Poznaniu, pozwoliła przywrócić go polskiej przyrodzie! We wszystkich tych przypadkach człowiek w ostatniej chwili choć w małej cząstce naprawił to, co zniszczył.

Dzięki Piotrku za przypomnienie tego tematu. Japońskim Kolegom życzymy dalszych sukcesów w ochronie swoich bocianów: Banzai! :)

Ponieważ jak widać nawet doświadczonym forumowiczom trudno odróżnić bociany czarnodziobe od naszych bocianów białych, a po drugie sam bocian czarnodzioby, jak i jego japoński program reintrodukcji i ochrony godne są nagłośnienia - wydzielamy je jako osobny temat, tak jak ma trzeci bociani gatunek – bocian czarny. Kolejne posty o tym bocianach czarnodziobych proszę wpisywać właśnie tu.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Eva Stets - 2010-10-18 12:18:35

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Przepraszam Forumowiczów za niedopatrzenie i za pomyłkę.

Mimo wszystko, jeśli można (?) chciałabym poprosić osoby bardziej zorientowane w tym temacie o wyjaśnienie -  dlaczego w konkretnym ośrodku reintrodukcji bociana czarodziobego gniazdo ptaków jest tak nisko umiejscowione?

Programy reintrodukcji są wspaniałą rzeczą, pisałam o tym na forum m.in. o programie reintrodukcji bociana białego w Belgii.

Zainteresowanym taką formą obserwacji życzę miłych wrażeń.

Eva Stets

Angelika - 2010-10-18 13:50:13

Z całym szacunkiem dla wszystkich forumowiczów, ale ja osobiście wolę oglądać ptaki na wolności, nawet jeśli jest to program reintrodukcji.

Eva Stets napisał:

Mimo wszystko, jeśli można (?) chciałabym poprosić osoby bardziej zorientowane w tym temacie o wyjaśnienie -  dlaczego w konkretnym ośrodku reintrodukcji bociana czarodziobego gniazdo ptaków jest tak nisko umiejscowione?

Jednak, jak już doszło do tego tematu, chciałabym również zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą wysokości gniazda.

seba_archeolog - 2010-10-18 14:51:36

Witam!

Co do kwestii ochrony ptaków za bardzo nie mam prawa się wypowiadać bo nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale wczorajszy post Reni - http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 433#p28433 oraz jej ubiegłoroczny post - http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 121#p20121 i powyższy Pawła T. Dolaty wyjaśniają całkowicie wyjątkową sytuację tego gatunku. Uważam, że program reintrodukcji bociana czarnodziobego z racji jego znaczenia dla uratowania gatunku zagrożonego w skali światowej warto nagłośnić i informacje o nim nie tylko mogą, ale powinny być na naszym forum.

Pozdrawiam

Sebastian Przybylski
PwG OTOP

Piotr J. - 2010-10-18 22:44:23

Przepraszam bardzo, zamieszczając linki do kamer w Japonii, nie miałem zamiaru wywoływać  burzy na forum, a jedynie pokazać/przypomnieć mozliwości kamery w ośrodku.

Paweł T. Dolata - 2010-10-19 02:43:10

Pewnie każdy z nas (ja zdecydowanie) woli oglądać dzikie ptaki na wolności, tak jak swoich bliskich w zdrowiu, a nie w szpitalnej sali. Ale tak jak szpitalna sala jest niezbędnym etapem w powrocie chorego do zdrowia, tak ośrodek rehabilitacji jest etapem w powrocie gatunku na wolność – tu bociana czarnodziobego na wolność w Japonii.

I właśnie dzięki temu ośrodkowi i projektowi można pochodzące z tego projektu osobniki od 1995 r. oglądać na wolności, a obecnie też ich potomstwo, wyklute już na wolności. To wielki, spektakularny sukces, oparty na dziesiątkach lat ciężkiej, przemyślanej i dobrze zorganizowanej pracy, więc taki detal jak wysokość umiejscowienia gniazda zapewne też jest przez prowadzących projekt przemyślany. Jeśli jednak kogoś bardzo to ciekawi, proponuję bezpośredni kontakt mailowy z nimi, adres pewnie nietrudno znaleźć w Google.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Angelika napisał:

Z całym szacunkiem dla wszystkich forumowiczów, ale ja osobiście wolę oglądać ptaki na wolności, nawet jeśli jest to program reintrodukcji.

Eva Stets napisał:

Mimo wszystko, jeśli można (?) chciałabym poprosić osoby bardziej zorientowane w tym temacie o wyjaśnienie -  dlaczego w konkretnym ośrodku reintrodukcji bociana czarodziobego gniazdo ptaków jest tak nisko umiejscowione?

Jednak, jak już doszło do tego tematu, chciałabym również zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą wysokości gniazda.

sve - 2010-10-19 20:03:29

Tutaj http://www.orelskalni.cz/ i tutaj http://aktualne.centrum.cz/priroda/clan … ?id=438697 możecie czytać i oglądać fotki z reintrodukcji orła przedniego w Beskidy – góry na granicy Czech i Polski. Kiedy będziecie oglądać fotki i widea na tych stronkach, zobaczycie „smutne widoki“ orłów – królów niebos w klatkach.

Możemy zacząć narzekać, jakie to okropne, trzymać takie ptaki we wolierach…

Dzięki temu projektowi zostało od roku 2006 wypuszczonych na wolność 15 młodych orłów, ktore teraz powoli zajmują terytoria w górach w naszym kraju. Dzięki temu projektowi w tym roku po stu latach znowu orły wybudowały gniazdo w Republice Czeskiej.

Warto czy nie warto trzymać z początku ptaki w klatkach?

W tym projekcie handicapowane samice orłów wychowują młode, które są zabrane z gniazd orłów na Słowacji. Z gniazd odbierane jest młodsze (słabsze) pisklę, ktore by w naturze nie przeżylo. W klatce nie tylko, że przeżyje, ale później jako dzielny młody ptak zostanie wypuszczony w Beskidach.

Warto czy nie warto zabierać ptaki urodzone na wolności do klatek?

Projekt jest bardzo ważny dla ochrony przyrody i orłów, prowadzony przez profesjonalistów – jak wszystkie projekty reintrodukcji.

Handicapowanych zwierząt – jak w naszym przypadku – w projektech reintrodukcji używa się często, ale nie zawsze. W niektórych przypadkach nawet naukowcy w naturze chwutaja ostatnie żyjące osobniki, zabierają je do hodowli i późnej wypuszczają na wolność ich potomstwo.

Warto czy nie warto zabierać ostatnie żyjące na wolności zwierzęta do hodowli?

Dzięki takim projektom zostały uratowane niektóre gatunki – jak już wspominany żubr, czy kon Przewalskiego, o ratowanie kolejnych właśnie naukowcy walczą (np. o ibisa grzywiastego).

Nie wiem, czy w Japonii w projekcie uczestnicza handicapowane bociany, czy ptaki złapane na wolności. Ale jeśli chodzi o ratowanie gatunku, wtedy nawet to jest nieważne. Moze komuś się nie podoba patrzeć na ptaki w niewoli. Ale ja myślę, że raczej powinniśmy patrzeć, jak się Japończykom powodzi, ile bocianow już w ten sposób wypuścili na wolność… Miejmy nadzieję, że w przyszłości nasze wnuki nie będą musiały patrzeć
przez internet na ratowanie w niewoli naszych bocianów…
Svě

iganka - 2010-10-21 23:31:45

Wobec podzielonych opinii co do obserwacji ptaków w naturze i w niewoli ( w ramach programów przywracania ich naturalnemu środowisku ), myślę, że w tym wyjątkowym przypadku , kiedy temu gatunkowi groziło całkowite wyginięcie, warto poświęcić chwilę uwagi choćby nawet min.  w celu porównania  zachowań ptaków,tych  które mamy możliwość podglądać w monitorowanych gniazdach w naturalnym środowisku i ich krewniaków bocianów czarnodziobych w warunkach ( zbliżonych )  w specjalnie przygotowanym ośrodku.

Na poniższych zdjęciach:  bocian czarnodzioby spacerujący w ośrodku w zbliżeniu (fot.1), udało mi się również zaobserwować karmienie bocianów i wcale nie wyglądało to, tak jak myślałam, że zostaną im podstawione gotowe naczynia z pokarmem, na fot.2  widać w głębi sylwetkę człowieka, który wysypał do wody pożywienie dla ptaków i szybko oddalił się. Ptaki  ( razem z bocianami przebywają czaple ) brodząc szukają w naturalny sposób  pokarmu. Fot. 3,4 - żerujące bociany czarnodziobe.

http://www.allegaleria.pl/images/g3rnq6ofdkdvudxuhy2_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/vaqg7kn24s5jsk99v24o_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/2evkujrj1tljim4zuch_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/u8bfrjdaa2u624pj4uuf_thumb.jpg

iganka - 2010-10-22 22:26:54

22.10. 2010

Poniższe  zdjęcia robione były dzisiaj w godzinach 9:00-10:00 rano, dla bocianów czarnodziobych to było wczoraj, obecnie w Japonii jest godzina 05:11 rano, sobota - czas polski to  22:11 piątek .
Fot. 1 - bocian przeszukiwał rów z wodą i chyba coś złowił - fot. 2.
Bardzo często na zdjęciach widzimy  żerujące bociany białe ( bociany czarne również ) w naturalnym środowisku  w zbiornikach wodnych razem z czaplami, te boćki czarnodziobe także  przebywają w towarzystwie czapli - fot.3,4

http://www.allegaleria.pl/images/9mmn9zcpyap2gzyoee6k_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fkgsftp9uq157ucc8ag0_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/eg39ern8ei6jtlonzfj_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/qd90vs8omqfakvyfij6f_thumb.jpg

iganka - 2010-10-25 17:57:09

25.10. 2010

Gorąco polecam oglądnięcie 6 krótkich filmików przedstawiających bociana czarnodziobego w naturze, (wystarczy kliknąć w poszczególne obrazki), które pozwolą poznać bliżej bociana czarnodziobego, jest on równie piękny jak nasze rodzime bociany białe :) , poniżej link do strony internetowej

http://ibc.lynxeds.com/species/oriental … a-boyciana

1) Czyszczenie upierzenia przez dorosłego ptaka w gnieździe, Jiangx, Chiny
2) Lot dorosłych ptaków nad gniazdem, Primorskij Kraj, Rosja
3) Dorosły osobnik w stadzie mew, Hong Kong, rezerwat przyrody
4) Gniazdo na niskim drzewie, kontrola gniazda (przez ornitologa) z trzema młodymi, dorosły bocian wraca do gniazda, Primorskij Kraj, Rosja
5) Lot dorosłych ptaków, Primorskij Kraj, Rosja
6) Dorosły ptak z trzema pisklętami, gniazdo na słupie elektrycznym, Primorskij Kraj, Rosja

Misia - 2010-10-27 11:23:47

Obejrzałam wszystkie polecone przez Igankę filmy. Piękne i ciekawe.
Te bociany są prawie tak ładne jak nasze "czerwonodziobe" :).

Barbarka - 2010-10-27 21:12:04

27 października 2010 r.

   Pozwolę sobie dorzucić swoje trzy grosze: bardzo, bardzo się cieszę z przyzwolenia  na powrót (pierwszy raz pisała na ich temat Renia 04 września 2009 r. w wątku "Zagraniczne bocianie kamery (marzec - wrzesień 2009)" - nie udaje mi się zacytowac postu, pewnie dlatego, że z zamknietego wątku, a nie chcę linkować) tematu japońskich bocianów czarnodziobych na to forum! Tym bardziej, że temat jest niezwykle frapujący, a ptaki piękne i - szczególnie w czasie zimowej posuchy na bociany białe w Europie - po prostu są do oglądania!
   Dziękuję za tą decyzję!   :applause:

   Pozdrawiam wszystkich Bocianolubów

Eva Stets - 2010-10-28 05:50:40

O "powrocie" tematu trudno mówić, bo nigdzie on nie "odchodził". :) Jest to nowy i zupełnie osobny temat.

Co ciekawe, zamykając wątek o lęgowych zagranicznych obserwacjach w 2009 roku - napisałam zachętę do Forumowiczów, co cytuję: 
"...Z kolei byłabym bardzo wdzięczna, gdyby osoby zainteresowane bocianami tak w parkach reintrodukcji jak i w ośrodkach rehabilitacji poszukały więcej informacji lub nawiązały kontakt z tymi instytucjami, poprosiły o kilka zdjęć i danych i napisały ciekawy reportaż w temacie o ochronie i pomocy bocianom zagranicą..."

Post można przeczytać w wspomnianym przez Barbarkę wątku pod linkiem: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 268#p20268
Tak więc nie pozostaje nam nic więcej, jak cieszyć się teraz temat jest i podziękować:

1 - Reni, że przeszło rok temu zwróciła uwagę na boćki w Japonii
2 - Piotrowi, że w tym roku przypomniał o technicznych możliwościach kamery z tego projektu
3 - Pawłowi, że podjął decyzją, aby na ten projekt reintrodukcji zrobić osobny temat

Barbarka napisał:

(...) Pozwolę sobie dorzucić swoje trzy grosze: bardzo, bardzo się cieszę z przyzwolenia  na powrót (pierwszy raz pisała na ich temat Renia 04 września 2009 r. w wątku "Zagraniczne bocianie kamery (marzec - wrzesień 2009)" tematu japońskich bocianów czarnodziobych na to forum!
   Dziękuję za tą decyzję! (...)

Barbarka - 2010-10-28 09:45:13

28 październik 2010 r.

Kilka zdjęć bocianów czarnodziobych (i czapli siwych(?)) z japońskiego ośrodka reintrodukcji tego bociana w Toyooka,  prefektura Hyogo.

http://img232.imageshack.us/img232/5137/getoneshot003.th.jpg  http://img522.imageshack.us/img522/7949/getoneshot005.th.jpg  http://img12.imageshack.us/img12/7048/getoneshot009.th.jpg  http://img143.imageshack.us/img143/9458/getoneshot008.th.jpg

iganka - 2010-10-28 19:26:57

28.10. 2010

Wklejone niżej zdjęcia robione były w godzinach rannych 08:00-09:00 czasu polskiego, w Japonii była wtedy godzina 15:00-16:00 (fot.1,2,3,4,5) Widać na nich bociany w zbliżeniu i bociany żerujące. Podczas obserwacji, spokojnie brodzące  w wodzie bociany ożywiły się  nagle i podążyły  całą grupą w jednym kierunku, dzięki możliwościom technicznym kamerki można było "pójść" za nimi - bociany zobaczyły podjeżdżający do ogrodzenia samochód, nie bały się podejść do ogrodzenia ale szybko pojęły , że nie jest to auto dowożące pokarm  :)  ( fot.6) i wróciły do ponownego  przeszukiwania dna stawów wodnych.

http://www.allegaleria.pl/images/49i2fmdch5ai20tlv9fu_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/kvfc5d06po3dlk87j9i4_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/5mr6fm7rkaup0rt4htvy_thumb.jpg

http://www.allegaleria.pl/images/kuk2hxc4k796j2vf5up_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hir5ml441ljevfk1yiu_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/xrdhr9kbn5ydjidsrcfu_thumb.jpg

Dla lepszego poznania bociana czarnodziobego i porównania z bocianem białym ujęłam ich wizerunki na jednym wspólnym zdjęciu.
Od razu widać, że oprócz koloru ich dzioby różnią się wielkością. Bocian czarnodzioby ma masywny dziób, większy niż bocian biały. Otoczka skóry wokół oka jest czerwona, tęczówka oka  jasna, nasze boćki mają tęczówkę szarą lub brązową, co na tle białego upierzenia czyni ich oko bardziej wyraziste.

Pisklęta bociana czarnodziobego po wykluciu są białe , dziobki i nóżki mają koloru jasnego, kremowo-żółte ,natomiast pisklęta bociana białego przeciwnie - jako małe  pisklęta dziobki  i nogi mają czarne ( niestety nie znalazłam stosownej fotki pisklęcia bociana czarnodziobego dla  zbliżenia i porównania z białym młodym boćkiem )

http://www.allegaleria.pl/images/bml1k20ff9hvxl2bkjv_thumb.jpg

Barbarka - 2010-10-28 20:29:26

28 października 2010 r.

Idąc śladem iganki, w trakcie oglądania filmików z podanego linku, z czwartego filmu zrobiłam parę zrzutów ekranowych. Zdecydowałam się wstawić zdjęcia bocianka w rękach człowieka, bo nie udało mi się znaleźć innych zdjęć z bliska, takich żeby było widać i dziobki, i łapki, i kolor pióreczek.
Wprawdzie jestem przeciwna takiemu ingerowaniu bez wyższego, sensownego celu (np. obrączkowanie) w życie ptaków, ale ostatnie zdjęcie przedstawia lądującego na gnieździe rodzica. Myślę, że obeszło się bez szkód. Iganka opisała pisklęta, więc ja je tylko pokażę. Jeżeli ktoś chce dokładniej obejrzeć bocianka, wystarczy zdjęcie kilknąć; podgląd można jeszcze powiekszyć.

iganka napisał:

25.10. 2010

Gorąco polecam oglądnięcie 6 krótkich filmików przedstawiających bociana czarnodziobego w naturze, (wystarczy kliknąć w poszczególne obrazki), które pozwolą poznać bliżej bociana czarnodziobego, jest on równie piękny jak nasze rodzime bociany białe :) , poniżej link do strony internetowej

http://ibc.lynxeds.com/species/oriental … a-boyciana
[...]
4) Gniazdo na niskim drzewie, kontrola gniazda ( przez ornitologa) z trzema młodymi, dorosły bocian wraca do gniazda, Primorskij Kraj, Rosja
[...]

http://img100.imageshack.us/img100/527/mwsnap023.th.jpg  http://img547.imageshack.us/img547/6672/mwsnap024.th.jpg  http://img213.imageshack.us/img213/8001/mwsnap025.th.jpg  http://img28.imageshack.us/img28/8219/mwsnap027b.th.jpg


http://img835.imageshack.us/img835/7228/mwsnap028t.th.jpg  http://img21.imageshack.us/img21/3452/mwsnap030.th.jpg  http://img221.imageshack.us/img221/4089/mwsnap031.th.jpg  http://img180.imageshack.us/img180/5202/mwsnap037.th.jpg


Tego bociana w Azji nazywają - w swobodnym tłumaczeniu z angielskiego - orientalnym, bądź/czyli wschodnim bocianem białym.

iganka - 2010-10-29 21:42:36

29.10.2010

Wydawałoby się, że w tym ośrodku bociany żyją sobie beztrosko i zwyczajnie nudzą się , ale...i tu czasem zdarzają się drobne nieporozumienia i potyczki. Na szczęście nie doszło do "bitki",dwa bociany przez chwilę zmierzyły się na dzioby, wykonały kilka podskoków i wszystko wróciło do normy :) Trzeci bocian stał obok drzemiąc i nic go nie obchodziło co dzieje się tuż obok.

http://www.allegaleria.pl/images/ergjqw6y892sqnuw4l_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/05dabulx0thm7bcjamo1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/m6gw0ixrq50jbltyq5ce_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/17m89wqsty74clsls9jp_thumb.jpg

Renia - 2010-10-30 00:52:35

30 października 2010

Obok brodzących w wodzie bocianów często pojawiają się czaple siwe. Być może nie są to "pensjonariusze" tego ośrodka, a goście, którzy wpadają na poczęstunek :). Często można je zobaczyć siedzące na ogrodzeniu - jak na zdjęciu nr 3.

http://images47.fotosik.pl/359/1b50d12a7e093951m.jpg  http://images43.fotosik.pl/359/598994e91070773am.jpg  http://images39.fotosik.pl/355/5d8e393125a7af15m.jpg

iganka - 2010-11-01 07:43:01

01.11. 2010

Amatorami wysiadywania na płocie są również bociany. Siedzą w towarzystwie czapli a często również w swoim gronie, poddając się błogiemu lenistwu i obserwacji otoczenia z nieco wyższego poziomu :)

http://www.allegaleria.pl/images/h94xs4nts814hik0wnn_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hjlb7fkdvtyx80ytpm1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/0oubdx63ajua5p2v2pt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/0v4wwe7cqlvzb6ks3pqw_thumb.jpg

Czasem zdarza się , że bociany "wyjdą" poza ogrodzenie , któryś pofrunie i polata sobie w najbliższej okolicy nad ośrodkiem :) - jak to widać na filmie z ubiegłego roku ( kwiecień 2009 )

http://www.youtube.com/watch?v=NgWfanap … re=related

iganka - 2010-11-03 11:37:52

03.11.2010

W czasie , kiedy pisany jest post, w Japonii jest godzina 19:34, bocianów już nie widać. Poniższe fotki były wykonane  późnym popołudniem 15:30-16:00 ( u nas była godzina 08:30-09:00 ) . Fot. 1,2, przedstawiają jeszcze żerujące bociany, inne już odpoczywają stojąc nieruchomo z dziobami wtulonymi w pióra ( fot.3,4)

http://www.allegaleria.pl/images/bszgzvpcb6qu6f0fq_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/v74virmkewf6e72nru47_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/66p27acv6f6kw8lukca_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/l1eyv1iaow83wl2271ll_thumb.jpg

Paweł T. Dolata - 2010-11-03 16:52:33

Witam!

Dzięki Iganko za zajęcie się dogłębnie tematem bocianów czarnodziobych z Japonii i częste relacje z obserwacji tych fajnych ptaków. Dzięki też za uzupełniajace obraz relacje Barbarki i Reni. :)

Wiem Iganko, że fascynują Cię tak jak mnie bociany CZARNE, widać przeniosło się to też na CZARNOdziobe. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Barbarka - 2010-11-05 10:13:27

05 listopada 2010 r., godz.09:30.

W Toyooka powoli kończy się już dzisiejszy dzień. Część bocianów jeszcze intensywnie żeruje przed nocą (f.: 1, 2, 3, 5, 6), a część już odpoczywa (f. 4, 7).  Na f. 2 i 3 widać między bocianami czaplę. Czaple są tu stałymi bywalcami, wpadającymi regularnie na przekąski.

Taki obrazek jak na f. 8 widzę pierwszy raz, ale w sezonie lęgowym tu nie zaglądałam. Ten bocian zachowuje się na platformie lęgowej jak bociany białe w swoich gniazdach: coś przekłada, coś poprawia dziobem - jak u siebie.

Na f. 4, 5 i 6 widać na obu nogach (bardzo wyraźnie na żywo, bo na zdjęciach już nie tak bardzo) kolorowe obrączki. Ale na ich temat nie wiem nic.

Żerujące bociany bardzo szybko się przemieszczają a kamerka ma swoje ograniczenia wynikające z formy przekazu: trudno za nimi nadążyć. Ale cieszą moje oczy bardzo swoim widokiem!   :applause:

http://img824.imageshack.us/img824/6915/getoneshot05xi10r027.th.jpg  http://img24.imageshack.us/img24/7016/getoneshot05xi10r015.th.jpg  http://img8.imageshack.us/img8/2979/getoneshot05xi10r012.th.jpg  http://img257.imageshack.us/img257/2636/getoneshot05xi10r003.th.jpg

http://img340.imageshack.us/img340/8675/getoneshot05xi10r004.th.jpg  http://img201.imageshack.us/img201/835/getoneshot014.th.jpg  http://img543.imageshack.us/img543/1301/getoneshot05xi10r011.th.jpg  http://img534.imageshack.us/img534/4904/getoneshot05xi10r026.th.jpgZadałam sobie troszkę trudu i wyszukałam w necie zdjęcia młodych bocianków w gnieździe, jeszcze po ścisłą opieką rodziców (f. 9 i 10), jak i podlotki (f. 11). Ostatnie zdjęcie wygląda mi na zrobione w Toyooka. I pozwolę sobie zamieścić je (w celach szkoleniowo-poglądowych  :cool:  )  na tym forum. Zdjęcia są piękne i dużo lepszej jakości jak te robione z przekazu. A oto one:

http://img684.imageshack.us/img684/125/cbmode1.th.jpg  http://img684.imageshack.us/img684/8576/cbmode2.th.jpg  http://img214.imageshack.us/img214/4416/cbmode3.th.jpg  http://img695.imageshack.us/img695/8494/cbztoyooka.th.jpg

iganka - 2010-11-05 22:32:27

Paweł T. Dolata napisał:

Wiem Iganko, że fascynują Cię tak jak mnie bociany CZARNE, widać przeniosło się to też na CZARNOdziobe. :)

Coś w tym jest :) jedne i drugie są tajemnicze i ciekawe w obserwacji, widziałam film z ogrodu zoologicznego, gdzie przebywały razem, w jednej wolierze, chyba to nie przypadek, że umieszczono je razem ?

iganka - 2010-11-05 23:09:09

Barbarka napisał:

Na f. 4, 5 i 6 widać na obu nogach (bardzo wyraźnie na żywo, bo na zdjęciach już nie tak bardzo) kolorowe obrączki. Ale na ich temat nie wiem nic.

Również zwróciłam uwagę na obrączki bocianów czarnodziobych. Obrączki są nieco inne od tych , które do tej pory można było zaobserwować na nogach europejskich bocianów. Są szerokie, kolorowe. Bociany czarnodziobe w tym ośrodku jak i na zdjęciach prezentowanych  w Internecie, mają założone obrączki na goleń na obu nogach.Kolory obrączek są łączone : np. na jednej nodze niebieski z żółtym, na drugiej czerwony z czarnym, widocznie takie obrączkowanie ma jakiś cel ornitologiczny.

Oprócz tego, na kilku filmikach można było zauważyć dodatkowe znakowanie na skrzydłach, widać to bardzo wyraźnie na filmiku, gdzie bociany są wypuszczane na wolność - link do filmu podała już wcześniej Renia  - na skrzydłach pierwszego bociana widać żółte kolory , drugi bocian niebieskie, o różnych kształtach geometrycznych. Nie znalazłam jak na razie objaśnienia  jakie znaczenie mają takie znakowania.
Poniżej przypomnienie  linku  i kadry z filmu, gdzie widać znakowania na skrzydłach, w dalszej części filmu, widać również kopulującą parę gdzie samiec ma oznakowane skrzydła.

http://www.allegaleria.pl/images/5tgl591lwdq4tyjcpcad_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/p4el30wsyyzwfigrlxh_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/l8fe2n78sjiv7vm4a845_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/nk9mvb15kaxi3ddakxmw_thumb.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=5QjTuh5S … re=related

Paweł T. Dolata - 2010-11-06 00:22:08

Dziękuję Barbarko i Iganko za ciekawe spostrzeżenia o sposobach znakowania bocianów czarnodziobych. Parę słów komentarza ogólnie co do ich metod i celów, bo nie znam szczegółów w przypadku Toyooki.

1. Układy kolorowych obrączek stosowane są szeroko na dzikie ptaki (np. na ptakie siewkowe) do szybkiej ich identyfikacji, gdy odczyt obrączki jest trudny (czyli prawie zawsze u dzikich ptaków...), szczególnie badając małą czy odosobnioną populację, taką jaką jest właśnie ta w ośrodku w Toyooka. Takie układy kolorowych obrączek są też dość popularne z ogrodach zoologicznych, pozwalając też na ich identyfikację i racjonalizację czynności hodowlanych, np. doboru par.

2. Kolorowe barwy na skrzydłach stosowane są do rozpoznawania ptaków z jeszcze większej odległości. Maluje się je najczęściej nieszkodliwym dla ptaków kwasem pikrynowym, dającym żółte zabarwienie. Dlatego dotyczą właśnie bocianów czarnodziobych wypuszczanych na wolność - z jednej strony wielokrotnie trudniej się do nich zbliżyć, by odczytać numer obraczki lub układ kolorowych obrączek, z drugiej strony przy takiej reintrodukcji niezmierne ważne jest śledzenie i rozpoznawanie poszczególnych osobników, pozwalające zweryfikować sukces akcji (np. podjecie migracji przez ptaki, a później ewentualnych lęgów) i wykryć jej słabe punkty (rodzaje zagrożeń dla ptaków).

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

iganka napisał:

Barbarka napisał:

Na f. 4, 5 i 6 widać na obu nogach (bardzo wyraźnie na żywo, bo na zdjęciach już nie tak bardzo) kolorowe obrączki. Ale na ich temat nie wiem nic.

Również zwróciłam uwagę na obrączki bocianów czarnodziobych. Obrączki są nieco inne od tych , które do tej pory można było zaobserwować na nogach europejskich bocianów. Są szerokie, kolorowe. Bociany czarnodziobe w tym ośrodku jak i na zdjęciach prezentowanych  w Internecie, mają założone obrączki na goleń na obu nogach.Kolory obrączek są łączone : np. na jednej nodze niebieski z żółtym, na drugiej czerwony z czarnym, widocznie takie obrączkowanie ma jakiś cel ornitologiczny.

Oprócz tego, na kilku filmikach można było zauważyć dodatkowe znakowanie na skrzydłach, widać to bardzo wyraźnie na filmiku, gdzie bociany są wypuszczane na wolność - link do filmu podała już wcześniej Renia  - na skrzydłach pierwszego bociana widać żółte kolory , drugi bocian niebieskie, o różnych kształtach geometrycznych. Nie znalazłam jak na razie objaśnienia  jakie znaczenie mają takie znakowania.
Poniżej przypomnienie  linku  i kadry z filmu, gdzie widać znakowania na skrzydłach, w dalszej części filmu, widać również kopulującą parę gdzie samiec ma oznakowane skrzydła.

http://www.allegaleria.pl/images/5tgl59 … _thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/p4el30 … _thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/l8fe2n … _thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/nk9mvb … _thumb.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=5QjTuh5S … re=related

Paweł T. Dolata - 2010-11-06 00:34:20

Witam!

Umieszczenia obu tych gatunków w jednej wolierze wynika zapewne z ich podobieństwa w sposobie żerowania (widoczne na fotkach b. czarnodziobego brodzenie w wodzie do parudziesięciu centymerów głębokości, którego np. bocian biały unika), a także – co jest z tym związane – ze spożywanym pokarmem. U b. czarnodziobego są to na pierwszym miejscu ryby (np. http://en.wikipedia.org/wiki/Oriental_Stork), podobnie jak środkowoeuropejskie bociany czarne - te z południowej Europy jedzą znacznie więcej owadów, żerując na terenach suchych (pisałem o tym na 4-06-2010 http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … php?id=195).

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

iganka napisał:

Paweł T. Dolata napisał:

Wiem Iganko, że fascynują Cię tak jak mnie bociany CZARNE, widać przeniosło się to też na CZARNOdziobe. :)

Coś w tym jest :) jedne i drugie są tajemnicze i ciekawe w obserwacji, widziałam film z ogrodu zoologicznego, gdzie przebywały razem, w jednej wolierze, chyba to nie przypadek, że umieszczono je razem ?

Renia - 2010-11-06 08:03:16

W Internecie niewiele znalazłam informacji na temat ośrodka w Toyooka. Postanowiłam więc poszukać w języku japońskim, naturalnie korzystając z translatora.
Najpierw ustaliłam, że

コウノトリ 豊岡市にて    to "Bociany z Toyooka", a

兵庫県立コウノトリの郷公園(豊岡市)      to nazwa ośrodka w Toyooka

Po wpisaniu któregoś z tych haseł w Google, korzystając znów z automatycznego tłumacza, można znaleźć wiele informacji na temat parku bociana czarnodziobego m.in. o liczebności populacji. Ośrodek prowadzi działalność edukacyjną, bociany można obserwować, można zasięgnąć informacji na ich temat od pracowników. Do dyspozycji odwiedzających jest też wystawa, gdzie można w poglądowy sposób zapoznać się z tym zagrożonym gatunkiem bociana.

Niestety, automatyczny tłumacz jest niedokładny, łatwo więc o nieścisłości. Dlatego nie zamieszczę tu więcej informacji. Każdego zainteresowanego zapraszam do poszukania informacji i naprawdę pięknych zdjęć w opisany przeze mnie sposób :).

http://images46.fotosik.pl/343/5af40f8cf9201112m.jpg  http://images35.fotosik.pl/198/4174a71bca6c7df3m.jpg

Zdjęcia ze strony: http://kobe-mari.maxs.jp/toyooka/konotori.htm

Barbarka - 2010-11-06 08:48:13

6 listopada 2010 r., godz. ósma.

W Toyooka zwykły, jesienny dzień: popołudnie. Bociny żerują, niektóre bardzo intensywnie (f. 1, 3). Część stoi pod ogrodzeniem i odpoczywa, a niektóre siedzą na ogrodzeniu (w towarzystwie czapli) - (f. 2). "Popatrzcie jaki jestem piękny!" - f. 4.    :D


http://img208.imageshack.us/img208/2359/getoneshot001.th.jpg  http://img575.imageshack.us/img575/9164/getoneshot012.th.jpg  http://img812.imageshack.us/img812/8237/getoneshot007.th.jpg  http://img149.imageshack.us/img149/29/getoneshot016.th.jpg

iganka - 2010-11-06 14:10:47

06.11. 2010

Zagadka znakowania bocianów czarnodziobych z Toyooka jest prawie rozwiązana, gdyby tak jeszcze można było rozszyfrować napisy w języku japońskim :) i znajduje się pod linkiem :

http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/reintr/r … dentif.pdf

Jak wynika z opisu Pawła w poście wyżej i obrazków ukazujących kombinacje znakowania bocianów pod w/w linkiem (link może  otwierać się długo, można wnioskować, że populacja bocianów czarnodziobych znakowana jest w szczególny sposób, bociany dostają identyfikatory w postaci kolorowych obrączek, nr identyfikacyjnego,  a niektóre osobniki dodatkowo znakowane są na skrzydłach.

Paweł T. Dolata - 2010-11-06 14:25:03

Witam!

Warto zaznaczyć, że bohaterki drugiego planu licznych filmików i fotek z bocianami czarnodziobymi z Toyooka to dobrzez rozpoznane przez Barbarkę i Renię czaple siwe, dokładnie przedstawicielki wschodnioazjatyckiego jej podgatunku Ardea cinerea jouyi, bardzo podobne do europejskiego, nominatywnego podgatunku Ardea cinerea cinerea.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

iganka - 2010-11-07 11:49:51

07.11. 2010

Podczas wczorajszych obserwacji zobaczyłam , że jeden z bocianów ma na grzbiecie wystającą antenkę (fot.1) a po dokładnym "śledzeniu" bociana wczoraj i dzisiaj ,okazało się, bocian ma założony  na plecach nadajnik do nawigacji GPS. Dalsza obserwacja pokazała, że nadajniki mają jednak  dwa bociany :)  a to można było stwierdzić dzięki kolorowym obrączkom.

Pierwszy bocian ma na jednej  nodze układ kolorów: niebieski i czarny a na drugiej czarny, zielony, żółty ( te właśnie  kolory  wyraźnie odznaczały się ) - fot.2, u drugiego bociana widać było tylko jedną nogę z kombinacją kolorów czarny i czerwony (fot.3).

Nadajniki są mało widoczne, przykrywają je pióra ( albo są tak zminiaturyzowane?). Kiedy bocian usiadł na płocie i czyścił pióra odsłonił nieco nadajnik ale ze względu na niezbyt dobrą już widoczność, zdjęcie nie jest wyraźne (fot.4). Udało mi się również uchwycić oba bociany razem, lecz również fotka nie jest udana ( fot.5)

http://www.allegaleria.pl/images/tdm3yu2pf6p9tmda6z_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ootqgso8v53zdil9md9_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/zgm0pvq5b6j5zqisko5_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/7wk7kt3jbqkmqt98fzxm_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/upk2sljxwkd2sdfvy07_thumb.jpg

Jana - 2010-11-07 21:49:45

Bociany czarnodziobe daleko szukamy a blisko je mamy! 16 lipca 2010 roku oglądałam te piękne ptaki w ZOO w Poznaniu, w starej jego części przy ulicy Zwierzynieckiej. Dzieliła nas odległość 1 metra. Mają niezwykłe, piękne oczy. Potężne czarne dzioby budzą respekt. Ciekawe gdzie będą przez okres zimy?

Renia - 2010-11-07 21:57:34

Zainteresowałam się kolorowymi obrączkami bocianów, o których pisali wyżej Barbarka, Iganka i Paweł T. Dolata. Wyszukałam w sieci trochę zdjęć. To rzeczywiście doskonały sposób znakowania. Barwne obrączki i plamy na skrzydłach są widoczne z daleka. Aby zidentyfikować bociana, niekoniecznie trzeba odczytać napis na obrączce. Wystarczy zapamiętać kombinację barw obrączek i plam na skrzydłach.

http://images49.fotosik.pl/363/9f6bbfd501a87896m.jpg  http://images43.fotosik.pl/363/e255b9c831cc720cm.jpg  http://images50.fotosik.pl/363/b050f2815328d049m.jpg

Zdjęcia ze stron: http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/reintr/ind_identif.php
http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … j0025.html
http://komorebi-yureru.cocolog-nifty.co … _6f3a.html

Paweł T. Dolata - 2010-11-07 22:49:03

Dzięki Janko za ciekawą informację. W wielkim Nowym ZOO w Poznaniu przy ul. Browarnej ich nie spotkałem, a tu patrzecie - siedzą w wolierze Starego ZOO w centrum...

Zapewne masz jakieś ich fotki? To poprosimy na forum. :)

A może ktoś z poznaniaków je odwiedzi z aparatem? Ja nie omieszkam przy okazji.

No i trzeba by namówić ZOO w Poznaniu na kamerę. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Jana napisał:

Bociany czarnodziobe daleko szukamy a blisko je mamy! 16 lipca 2010 roku oglądałam te piękne ptaki w ZOO w Poznaniu, w starej jego części przy ulicy Zwierzynieckiej. Dzieliła nas odległość 1 metra. Mają niezwykłe, piękne oczy. Potężne czarne dzioby budzą respekt. Ciekawe gdzie będą przez okres zimy?

kamelek - 2010-11-08 02:15:37

Witam!

Jeśli pogoda dopisze to chętnie się dzisiaj wybiorę do Starego Zoo i zrobię im zdjęcia.

pozdrawiam :)

Agnieszka

iganka - 2010-11-09 22:14:09

09.11.2010


Bociany czarnodziobe to ptaki brodzące, żerują w płytkich wodach stojących, strumieniach, rowach, zanurzając dziób w wodzie metodą dotykową penetrują dno (fot. 1, 2). Często przy żerowaniu rozkładają skrzydła nad lustrem wody (fot. 3), tworząc cień nad potencjalną ofiarą, podobną technikę żerowania stosują również inne ptaki brodzące, np. bociany czarne.
W ośrodku Toyooka stworzono bocianom warunki do żerowania podobne jak w naturze, ale przy ogrodzeniu ustawione są dodatkowo naczynia, do których opiekunowie również dostarczają pokarm - na fot. 4 bocian potraktował miskę jako mały basenik relaksujący :)

http://www.allegaleria.pl/images/10ve541ksnj2u53f23ym_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/zs41efg7j380t794rw88_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/1iu86qykow6v6lghck7w_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/coqxaxwflof8ipthzxs_thumb.jpg

iganka - 2010-11-11 19:58:46

11.11. 2010

Głównymi składnikami diety bociana czarnodziobego są ryby, żaby, węże, owady, małże, ślimaki, krewetki, kraby, których liczebność gwałtownie spadała na terenach rolniczych Toyooka na skutek  intensywnego stosowania pestycydów, głównie w uprawach ryżu. Obecnie długoletnia współpraca wielu resortów gospodarczych (powstała w tym celu specjalna Rada, składająca się z 24 organizacji), promowanie  ekologicznej uprawy ryżu, wysoka edukacja rolników i mieszkańców prefektury w zakresie poprawy i ochrony środowiska  naturalnego, powoli przywraca biotop sprzyjający naturalnym żerowiskom bociana czarnodziobego, czapli, kaczek. W wodach Toyooki przybywa coraz więcej miejscowych gatunków ryb, a na polach ryżowych żab i owadów, które są zabezpieczeniem żerowisk dla ptaków i sprzyjają przywracaniu ich naturalnych siedlisk, tak aby bociany mogły wyżywić się, żyć bezpiecznie i podejmować lęgi. 

Źródło : http://www.japanfs.org/en/mailmagazine/ … 27810.htmlhttp://www.arkive.org/oriental-white-st … xt=Biology

http://www.allegaleria.pl/images/hf7rt0vfdzb19310ew_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/c7s71z97ec7rwfoo55tp_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/1fn7nyyijp5m1pkqbyw1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ihlg49fay6k936pggret_thumb.jpg

Zdjęcia 1, 2, 3, 4 są zrobione z dzisiejszych obserwacji bociana czarnodziobego z ośrodka Toyooka.

Przylot bocianów czarnodziobych na miejsca lęgowe następuje w kwietniu, rozpoczynają budowę nowego gniazda, lub naprawiają stare. Samica składa od dwóch do sześciu jaj, które wysiaduje przez 32 do 35 dni . Po wylęgu w końcu maja i na początku czerwca, pisklęta są karmione przez oboje rodziców aż do lipca. 

Poniżej film edukacyjny run2tv dla młodzieży przedstawiający gniazda bociana czarnodziobego z pisklętami  wyklutymi w tym roku.

http://www.youtube.com/watch?v=KnF2NePU9XA&NR=1

iganka - 2010-11-14 00:13:56

14.11.2010

W Toyooka jest teraz godzina 08:00 rano, u nas minęła północ, bociany czarnodziobe, jeszcze "zaspane", stoją spokojnie, bez ruchu, jedne w wodzie, inne na trawniku, czaple jeszcze śpią :). W zasięgu kamery widać tylko dziesięć bocianów i dwie czaple.
Ptaki zapewne czekają na posiłek i wtedy dopiero wszystkie zgromadzą się w stawach, zaczną energicznie poruszać się w wodzie w poszukiwaniu pokarmu.

http://www.allegaleria.pl/images/6oort75nnuoahvv04w6_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/j5cir0c44p2nkgiuc_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fq0hctwznlmwm55xc65_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/q8hk8g5jsd29qw8vy6bb_thumb.jpg

Barbarka - 2010-11-14 12:01:11

14 listopada 2010 r.

Zdjęcia robiłam dziś w nocy między godziną 02:26 a 03:00, mogą więc posłużyć jako kontynuacja postu iganki.
W Toyooka jest osiem godzin później, czyli między 10-tą a 11-tą. Czytam post iganki i dziwi mnie mała, ciągle, aktywność bocianów. Zazwyczaj obserwuję je pod koniec dnia i wtedy intensywnie żerują. Pierwszy raz obserwuję je o tej porze. Dzień jest słoneczny, ale słońce jest nisko (jak to w listopadzie na półkuli północnej) i cienie długie, a jaskrawe słońce powoduje, że bociany prezentują się przepięknie.   :)    Mam wrażenie, że białe pióra aż świecą. Większość z nich stoi w majestatycznych, spokojnych pozach:

- f. 1, 2 i 3 przedstawiają bardzo duży i duży plan, na którym bocianów jest ciągle niewiele;
- f. 4 i 5 przedstawia żerującego dość leniwie bociana;
- f. 6 i 7 bociany w pozach wypoczynkowych: jeden na jednej nodze (f. 6), a drugi (f. 7) w bocianiej pozycji, której
     tu jeszcze nie widziałam, choć dosyć często tu zaglądam, siedzi na kolankach; wygrzewają się w słoneczku;
- f. 8 stałe bywalczynie tego ośrodka to czaple siwe; jedna z nich na płocie pod laskiem.


http://img9.imageshack.us/img9/6062/getoneshot027.th.jpg  http://img717.imageshack.us/img717/2359/getoneshot001.th.jpg  http://img109.imageshack.us/img109/8237/getoneshot007.th.jpg  http://img801.imageshack.us/img801/9164/getoneshot012.th.jpghttp://img189.imageshack.us/img189/223/getoneshot013.th.jpg  http://img191.imageshack.us/img191/291/getoneshot006.th.jpg  http://img707.imageshack.us/img707/1658/getoneshot020.th.jpg  http://img403.imageshack.us/img403/7513/getoneshot028.th.jpg

Barbarka - 2010-11-18 01:34:08

18/11/2010 r., po godzinie pierwszej w nocy, czyli w Toyooka 8 godzin później.

Zaczął się nowy dzień. Bociany rozproszone po terenie (f. 1 i 2), pojedyncze zaczynają żerować (f. 3).
Ten piękniś wciąż drzemie (f. 4). Do końca dnia daleko, może uda mi sie tu jeszcze dziś zajrzeć za kilka godzin i popatrzyć jak żerują?


http://img253.imageshack.us/img253/8237/getoneshot007.th.jpg  http://img204.imageshack.us/img204/223/getoneshot013.th.jpg  http://img440.imageshack.us/img440/3756/toyooka0052010111801174.th.jpg  http://img98.imageshack.us/img98/84/toyooka0172010111801190.th.jpg

iganka - 2010-11-19 21:20:32

19.11.2010

Kiedy bociany w Toyooka rozpoczynają nowy dzień u nas jest późny wieczór. Wczesnym rankiem ( tj. 18 listopada ok. godziny 22:30 naszej strefy czasowej ) bocianów czarnodziobych jest niewiele na stawach, trzeba "przeszukiwać" zarośla i okolice pod płotem ale i tam można spotkać tylko pojedyncze osobniki, bociany są mało aktywne , większość jest poza zasięgiem kamerki ( fot.1,2,3). Po południu ( wg naszego czasu ok. godziny 8:30, 19 listopada ) bociany intensywnie żerują w wodzie , są  aktywne, energicznie przemieszczają się po całym terenie zarówno w wodzie jak i na brzegach stawów, często sadowią się na ogrodzeniu i tam czyszczą upierzenie albo stojąc nieruchomo obserwują teren ( fot.4,5,6)

http://www.allegaleria.pl/images/4icqlue9t246pw92xzc_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6g1pg7k6p1lhkcboufvz_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/9bvnz7xx9ou697bjk069_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/5z5zevjqtv2ljqxcq8_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/g0mi14gi176nhr1cgq0_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/s5swpznj134mt0t8sga_thumb.jpg

Barbarka - 2010-11-21 00:44:58

21.11.2010 r.

W Toyoka między g. 8-mą a 9-tą rano. Zaczął się następny dzień. Bociany powoli budzą się z nocnego odpoczynku.
Jest ich niewiele na otwartej przestrzeni, są jeszcze pochowane przd nocnym chłodem. Na stawach jest zaledwie kilka osobników (f. 1 i 2), ale nie żerują. Większość stoi bez ruchu, jeden bardzo powoli chodzi (f. 3). Łatwo jest je obserwować o tej porze dnia. Takie spokojne prezentują się bardzo dostojnie (f. 4). Nad kolankami tego bociana widać wyraźnie kolorowe obrączki.       


http://img51.imageshack.us/img51/965/toyooka3982010112100210.th.jpg  http://img535.imageshack.us/img535/5305/toyooka4002010112100224.th.jpg  http://img545.imageshack.us/img545/5256/toyooka3922010112100195.th.jpg  http://img140.imageshack.us/img140/1235/toyooka3902010112100181.th.jpg

iganka - 2010-11-24 23:10:52

24.11. 2010

Bocian, to gatunek bardzo eleganckiego i wytwornego ptaka. Te cechy reprezentuje również bocian czarnodzioby, jego sposób poruszania się na lądzie, podczas brodzenia w wodzie, wyprostowana postawa w locie, sprawiają, że obserwowanie tych ptaków jest zawsze ciekawe i za każdym razem wnosi nowe wrażenia i chęć ciągłego utrwalania ich wizerunku  na zdjęciach i filmach.
Zamieszczone niżej zdjęcia  prezentują ostatnie obserwacje bocianów czarnodziobych w parku Toyooka a dla  głębszego zobrazowania wytworności tych ptaków dwa krótkie filmiki z Youtube.

http://www.allegaleria.pl/images/4eqydv0b8x3h3wkd11c1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/rgmgluolpyz1k9lij4lm_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/nezze378szlh383ux4dh_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/wmmclyckg9pnmbv5hz_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/nbb34vi85jikk0lkttz_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/up0twkvlsptkzu0tavvt_thumb.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=7oAYo8qv … re=related

http://www.youtube.com/watch?v=CPFEhG5JTiE&NR=1

iganka - 2010-11-27 08:42:13

27.11. 2010

Jest kilka minut po godzinie siódmej rano ( naszego czasu) a  w Toyooka późne popołudnie. O tej porze regularnie odbywa się  tu karmienie( tak zaobserwowałam już od dłuższego czasu ). Wiedzą o tym odwiedzający park turyści i bociany :)  Po obu stronach ogrodzenia przed bramą zbierają się obserwatorzy - po jednej stronie bociany , po drugiej ludzie. Podjeżdżają dwa samochody dostawcze z pokarmem dla ptaków.  Po wejściu pracowników ośrodka za bramę ,wśród bocianów ogromne poruszenie, wszystkie natychmiast fruną  lub biegną do stawów, tam pokarm wysypywany jest do wody i bociany zaczynają "wielkie polowanie"  :)  Bociany zamieszkujące w tym ośrodku nie są płochliwe, ludzie podchodzą blisko ogrodzenia i chyba Japończykom o to chodzi aby bociany nauczyły  się żyć wśród  ludzi, oczywiście nie znaczy to, że mają być oswojone, odpowiedni dystans i dzikość  muszą być zachowane ale wysoki poziom edukacji mieszkańców, którzy zamieszkują tereny gdzie znajdują się siedliska bocianów czarnodziobych  żyjących już na wolności, ma na celu stworzyć właściwe relacje i bezwzględne bezpieczeństwo ptakom tu osiedlającym się. Japończycy podkreślają jak bardzo na tym im zależy aby ludzie współpracowali w tworzeniu i ochronie naturalnych siedlisk dla bocianów czarodziobych,  w każdym publikowanym artykule medialnym, który czytałam.


http://www.allegaleria.pl/images/gjgj3n1w1twmk0dud1r_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/em52x22qg9fj85j5vz_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/tdnsqz0w178felwuvjql_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6k6c86j9ein10kdro06m_thumb.jpg

iganka - 2010-11-28 11:07:41

28.11. 2010

Dzisiaj , w ośrodku Toyooka założono nową platformę,  już z gotowym gniazdem dla bocianów czarnodziobych (fot.2,3), starą usunięto 25 listopada (fot.1), gniazdo jest w tym samym miejscu, na tej samej konstrukcji podtrzymującej, bociany jak na razie nie są zainteresowane nowym gniazdem.

http://www.allegaleria.pl/images/db6zn9rajwf2j7uhsnt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/4b4gn1vz3u9iy0ww4tp_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/mzdabfexyeemtzq49v9_thumb.jpg

iganka - 2010-11-30 21:34:50

30.11.2010

Dzisiejszej kolacji bociany już nie mogły się doczekać,  pokarm podawany jest ok. godziny 15-tej ( nasz czas to ok godziny 07:00 rano ). Ptaki zgromadziły się  pod bramką, niektóre, pewnie te najbardziej głodne :)   wypatrywały samochodu z rybkami nawet  stojąc na płocie. Posiłek dostarczono prawie pół godziny później niż zwykle , po trzech minutach żerowania  pozostało tylko brodzenie i dokładne przeszukiwanie stawu - a  może któryś z pobratymców nie zauważył jakiegoś drobnego kąska leżącego na dnie ?  :)

http://www.allegaleria.pl/images/pttpe4wi10v44r7xm3x_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/s8327fykn4210p1bc3m_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/8gx52iarneymc1yvin_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/hf642278pnjgsx0rh66_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/32gg82ok9ks09przdsga_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/x3nznrldz89pmyj87yn6_thumb.jpg

Barbarka - 2010-12-03 02:10:37

03 grudnia 2010 r., w Toyooka między godz. 8:00 a 9:00 rano.

Słoneczko dopiero wstało, a dzień zapowiada się słoneczny. Część ośrodka jeszcze zacieniona. Bocianów na stawach widziałam kilka sztuk. Te które widać, stoją i grzeją się w pierwszych promieniach słońca. Jeden chodził po stawie i już żerował, jeden pielęgnował pióra. Leniwy poranek. Bardzo lubię tę porę dnia w Toyooka, bo słońce jest jaskrawe, a bociny w takim świetle są przepiękne.

Po skręceniu kamerki w prawo widać na ujęciu pajączka, który rozsnuł pajęczynkę przed obiektywem kamery (f.8).

http://img148.imageshack.us/img148/5373/toyooka0051201012030129.th.jpg  http://img213.imageshack.us/img213/5527/toyooka0064201012030133.th.jpg  http://img43.imageshack.us/img43/6677/toyooka0078201012030139.th.jpg  http://img252.imageshack.us/img252/9382/toyooka0057201012030130.th.jpg   

http://img101.imageshack.us/img101/4747/toyooka0070201012030135.th.jpg  http://img253.imageshack.us/img253/7960/toyooka0091201012030142.th.jpg  http://img713.imageshack.us/img713/2935/toyooka0082201012030140.th.jpg

iganka - 2010-12-04 09:02:38

04.12.2010

W Toyooka  niedługo zapadnie zmierzch, aktualny czas to godzina 16:47 ( czas polski 08:47), bociany czarnodziobe kończą  dzień, szukają wygodnego i bezpiecznego miejsca na odpoczynek. Ponieważ w Polsce obecnie zapanowała prawdziwa zima ze śniegiem i mrozem , to dla lepszego zobrazowania warunków , w jakich przebywają obecnie bociany czarnodziobe  podaję tabelaryczne zestawienie średnich temperatur w ciągu roku  dla  Toyooka ( fot.4 ).

http://www.allegaleria.pl/images/j0t2ytoaqnfo9uat1txd_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/iq1haeu49bkurp2cg9g_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wjuoeqn92e2k4bnurx9j_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fx1o5t6d8a5symquipm_thumb.jpg

Barbarka - 2010-12-08 09:23:15

8 grudnia 2010 r.

W Toyooka dzień się kończy. Ptaki zgromadziły się na stawach, ustawione głowami w kierunku bramy (1) w oczkiwaniu na żer. Pojedyncze, może bardziej głodne  żerują (2 i 3). A ten stoi, jak większość (4).

http://img251.imageshack.us/img251/4065/toyoka01372010120808543.th.jpg  http://img836.imageshack.us/img836/6971/toyoka01262010120808505.th.jpg  http://img12.imageshack.us/img12/1905/toyoka01272010120808510.th.jpg  http://img585.imageshack.us/img585/8805/toyoka01412010120808554.th.jpg

Barbarka - 2010-12-16 10:14:49

16 grudnia 2010 r., ok. godz. 8-mej.

Dzisiaj ok. godz. 17-tej czasu miejscowego zajrzałam do Toyooka. Dzień się kończy, powoli robi się ciemno. Bociany w skupisku na stawach (1, 2), większość już nie żeruje. Niektóre jeszcze jedzą (3), ale ten (4) już odpoczywa.

http://img526.imageshack.us/img526/9788/getoneshot015.th.jpg  http://img193.imageshack.us/img193/3985/getoneshot022.th.jpg  http://img694.imageshack.us/img694/6579/getoneshot031.th.jpg  http://img836.imageshack.us/img836/2422/getoneshot010.th.jpg

iganka - 2010-12-18 09:01:52

18.12. 2010

Bociany w Toyooka zimują  jak na razie w sprzyjających warunkach, temperatury są przyjazne ptakom i nie spadają poniżej zera. Jednakże można zaobserwować zmieniające się otoczenie - zieleń przybrała ciemny, szary kolor, liście spadły z krzewów i z niektórych drzew (fot.1), nawet mała (sztucznie zaimprowizowana) wysepka z trawą na środku stawu, zrobiła się "goła", a bociany często tam pod kamieniami szukały pożywienia (fot.2). Blisko brzegu, "pan bocian antenkowy" z nadzieją przeszukuje teren (fot.3), choć szanse na znalezienie przekąski są małe, bo właśnie karmienie już już odbyło się 20 minut temu (czas obserwacji, to godzina 07:20 czasu polskiego).


http://www.allegaleria.pl/images/kg2opfc7s795ldl10lrf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/e7lbz5bmb88za865jmk_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/aze7ikcsy1xrjdq8351_thumb.jpg

iganka - 2010-12-23 07:36:36

23.12. 2010

Pora karmienia bocianów czarnodziobych w Toyooka - godzina 07:00 naszego czasu. Bociany poznają samochód dostawczy, śpieszą pod bramkę całym stadem, a kiedy pracownicy ośrodka wkroczą już poza ogrodzenie zmieniają kierunek i biegną nad staw, niektóre nawet fruną aby być pierwszymi w wodzie. Kilka bocianów posiłek dostaje już przy wejściu :), potem następuje "dzielenie" pokarmu, tak aby wszystkie ptaki miały możliwy do niego dostęp w różnych miejscach.
Tym razem zwróciłam uwagę, że pracownicy, którzy przynoszą pokarm, mają maski na twarzy - ale dlaczego ?
Dzisiaj w Toyooka w nocy temperatura wynosiła 3 st.C, a w dzień ok. 10 st. C, natomiast w piątek i w sobotę może spaść do -1 st. C w nocy, a w dzień do 1 st. C  i ... przewiduje się opady śniegu :)

http://www.allegaleria.pl/images/du66glinlzfojfe4rn_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/jmjfb0kftyfu531o7p_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6mggjhs4146aqjf47qds_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ql74abcpotagybljm7e_thumb.jpg

iganka - 2010-12-25 01:14:30

25.12. 2010

I właśnie spadł śnieg! Przewidywania meteorologów sprawdziły się, chociaż synoptycy opady śniegu szacowali na ok. 30%.
Stawy w ośrodku Toyooka są puste, nieliczne gruby bocianów czarnodziobych można zobaczyć obok ogrodzenia, stoją apatycznie, szyje wtuliły w pióra. W  Japonii jest aktualnie godzina 09:10.

http://www.allegaleria.pl/images/3xam5lw93krjo3uyrnhf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/02vymd7k9b6eu3nw42yi_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/2y7esmqgp4ccy99i7lm_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/03nk6mol2w1lr81dhq0_thumb.jpg

Renia - 2010-12-25 23:07:27

25 grudnia 2010

Dwa posty wyżej Iganka zastanawiała się, dlaczego pracownicy ośrodka mają na twarzy maseczki. Myślę, że wytłumaczeniem jest ptasia grypa, której przypadki odnotowano w grudniu w Japonii. Można o tym przeczytać na stronie internetowej ośrodka w Hyogo. W ośrodku zastosowano specjalne środki ostrożności w stosunku do pracowników i osób zwiedzających park. Część bocianów została odizolowana w klatkach. Przeprowadzono też specjalistyczne badania bocianów.
Zdjęcia i informacje ze strony http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/

http://images46.fotosik.pl/465/99915ef4859aad81m.jpg  http://images37.fotosik.pl/460/90e901e48b30edacm.jpg  http://images39.fotosik.pl/480/e6d97209d83ebe46m.jpg

iganka - 2010-12-26 10:02:03

26.12. 2010

Jeszcze wczoraj ok. godziny 08:20 naszego czasu można było zobaczyć bociany nad stawami ośrodka Toyooka (fot.1), dzisiaj już nie ma ani jednego bociana tylko czaple spacerują  albo fruwają nad stawami (fot.2,3).
Na stronie http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/ nie ma na razie nowych informacji oprócz tych , które podała wyżej Renia ale jeśli dobrze zrozumiałam ( z tłumacza Google ) z 12 przebadanych przypadków  aktualnie wszystkie  wyniki są negatywne tak więc bociany czarnodziobe są  izolowane prewencyjnie.

http://www.allegaleria.pl/images/dlczk8fqdr5ty6fvayko_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/iyt6mt3zzy42errc5f2j_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/23s4iyipsw73a1ubg3y_thumb.jpg

iganka - 2010-12-29 00:01:16

28. 12. 2010

Mimo, że ośrodek jest nieczynny dla zwiedzających , bocianów nie ma , kamerka jednak dalej  działa, więc nie omieszkałam zajrzeć co tam się dzieje.Widać, że trwają porządki, opadłe  liście wygrabione, uprzątnięte, ustawiono jakieś sprzęty przykryte niebieskimi miskami, na całym terenie błoto, nawet czapli nie widać, wszędzie pusto,  aż tu nagle... pojawił się bocian ! Jeden samotny, ubłocony  bocian kroczył po całym ośrodku, miał obrączki na nogach, na dokładne udokumentowanie tego faktu nie było dużo czasu, ponieważ poruszał się dość szybko i jak nagle pojawił się tak niespodziewanie  wzbił się w powietrze i odleciał. Tak myślę, że może był to jakiś bocian żyjący na wolności , który przypadkiem odwiedził ośrodek ?
Czas obserwacji : ok. godziny 23:40-23:45 czasu polskiego.

http://www.allegaleria.pl/images/ubqpqpihklzuhewrbqw_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/2wn7ypimetentff87q6p_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/tnblhmfzpjbnx2vkloxa_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/7mdce0591wgvll66qpjg_thumb.jpg

Barbarka - 2010-12-30 02:30:33

30 grudnia 2010 r.

W godzinach porannych zajrzałam do Toyooka. Jest nieprzyjemnie, bo dość intensywnie pada. I to tak pada deszcz, że udało mi się zrobić zdjęcie, na którym widać kręgi na wodzie po spadających kroplach (fot. 1). Przygnębiające jest to, że na wybiegu, na terenie stawów nie ma ani jednego bociana (fot. 2 i 3). Tylko samotna czapla siwa przemieszcza się po ośrodku i nie traci nadziei, że coś jej się w końcu uda zjeść przy okazji karmienia  bocianów (fot. 4).
Na stronie ośrodka nie ma żadnych nowych wieści na temat przebiegu kwarantanny antygrypowej. Pozostaje cierpliwie czekać na rozwój sytuacji.

http://img9.imageshack.us/img9/2422/getoneshot010.th.jpg http://img840.imageshack.us/img840/2359/getoneshot001.th.jpg http://img834.imageshack.us/img834/5137/getoneshot003.th.jpg http://img291.imageshack.us/img291/3527/getoneshot004.th.jpg

iganka - 2010-12-31 09:02:50

31.12. 2010

W Japonii - kraju kwitnącej wiśni też zima! Monsun przyniósł obfite opady śniegu, cały park w Toyooka  przykryty jest  śnieżną poduchą ale temperatury przyzwoite - jak na razie nie spadają poniżej zera. Aktualny czas w Toyooka to godzina 16:49 a prognozy na najbliższe dni przedstawia zestawienie na fot.3

http://www.allegaleria.pl/images/ibleqj5lo55xne9dc3cd_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/gis7gffb46rw3svjo6se_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/02scatf617w2szp1q0hs_thumb.jpg

iganka - 2011-01-04 23:33:51

04.01.2011

Bociany czarnodziobe wróciły do ośrodka Toyooka !  Z opisów i zdjęć na stronie głównej wynika, że wczoraj w godzinach rannych przywieziono i wypuszczono bociany  w ośrodku.

Trzy zdjęcia zamieszczone poniżej  są ze strony : http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/topics/index.php?FORM

http://www.allegaleria.pl/images/3jzq1aqw37zpqsm5ztt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/v25oo4y41oqojavo694k_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hpkvdf23s91xh7iunv7k_thumb.jpg

Natomiast  już dzisiaj tj. ok.  23:00  tj. 07:00 ( rano, 05.01. 2011 ) japońskiej  strefy czasowej, można było zobaczyć je kroczące po śniegu, dla bocianów  pora jest wczesna, fotki są ciemne, mało wyraźne a bociany trudno dostrzec na tle śniegu :)

http://www.allegaleria.pl/images/d0e3ziam2k6apgwz5vy_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6xch12ufoaie23kzv1l3_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/4i03ecrne1fdz1cyvu_thumb.jpg

iganka - 2011-01-05 21:27:35

05.01. 2011

Tym razem obserwacja pochodzi z godzin porannych naszego czasu (w Japonii po południu), światło jest lepsze i fotki bardziej wyraźne. Bociany mimo śniegu i chłodu chodzą po parku, brodzą w wodzie poszukując pokarmu, ale nie są zbyt aktywne, część z nich drzemie z wtuloną głową w pióra. Wśród obserwowanej grupy bocianów czarnodziobych dwa z nich miały na plecach nadajniki.

http://www.allegaleria.pl/images/8u1l7avndblpa0wizp2_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/qs6mpaz4tis0nkmv6m6w_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ac3b2874d4jwf7beh0lx_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/2v8kn1ee8pu8ascerbz_thumb.jpg

Barbarka - 2011-01-08 09:42:48

08 stycznia 2011 r., dochodzi godz. 18-ta czasu miejscowego.

W Toyooka świeży, czysty śnieg. Dzień sie kończy, z minuty na minute robi się coraz ciemniej. Może dzięki temu, że leży śnieg na zdjęciach jeszcze coś widać. Bociany skupione na stawach. Już nie widać żerujących. Pojedyncze pielęgnują pióra. Przygotowane już do nocnego odpoczynku

http://img194.imageshack.us/img194/2359/getoneshot001.th.jpg   http://img87.imageshack.us/img87/3616/getoneshot002.th.jpg  http://img146.imageshack.us/img146/5137/getoneshot003.th.jpg  http://img560.imageshack.us/img560/3527/getoneshot004.th.jpg

iganka - 2011-01-11 21:50:39

11.01. 2011

Bociany czarnodziobe z Toyooka wciąż w zimowej scenerii, od kliku dni można zaobserwować, że skupiają się głównie w jednej, lewej części  stawu, pojedyncze osobniki przeszukują wodę na pozostałej części terenu, ale wyraźnie widać, że ich aktywność jest niewielka, czas spędzają stojąc nieruchomo, drzemią, zapewne w ten sposób większość energii oszczędzają aby utrzymać właściwą temperaturę ciała, ochronę przed chłodem.

http://www.allegaleria.pl/images/le2yhlvtemnytdwttd56_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/xu1j0u5f124y68rj8gkx_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/jt3wz86j9wgs7izada5_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/13mld3f0uw6t2qui9o3_thumb.jpg

iganka - 2011-01-15 14:08:24

15.01. 2011

W Toyooka nie ma wielkich mrozów, w dzień temperatura oscyluje w granicach 1-2 st.C powyżej zera, tak więc "duży śnieg" topi się szybko :). Dzisiejszego ranka (naszego czasu), tuż po karmieniu, bociany czarnodziobe były ruchliwe, brodziły w wodzie w poszukiwaniu pokarmu, przemieszczały się po całym terenie ośrodka, ale jednak w ostatnim czasie chętniej przebywają w wodzie, wydaje się, że wszystkie są w dobrej kondycji.

http://www.allegaleria.pl/images/8g5svh0jkmcektdp9tzy_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/asia7q14vj9ez8nl29go_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/pgp4z4tfp01xw5fp6ox_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wd0h06v53u75r69my8iu_thumb.jpg

iganka - 2011-01-21 22:25:00

21.01. 2011

W ośrodku Toyooka wciąż dużo śniegu, jedna partia białego puchu znika, ale pojawia nowy opad. W blogu na stronie głównej piszą, że tej zimy śnieg utrzymuje się wyjątkowo długo.
Bociany czarnodziobe stoją nieruchomo i czekają, jakby w uśpieniu, wreszcie o godzinie 07:25 (czas polski) nadeszła długo wyczekiwana pora karmienia. Wszystkie ptaki w pośpiechu biegną do bramki, gdzie pojawili się pracownicy z kubłami pełnymi ryb a potem zwrot w przeciwnym kierunku i fruną do stawów, bo przecież kto pierwszy, ten ma większe szanse na obfitszą kolację :) - w Japonii to już późne popołudnie. Te ptaki, które zapamiętały, że pokarm jest również wykładany do misek, tam właśnie czekają na posiłek.

http://www.allegaleria.pl/images/rd2vwe3bvnyse0dcq933_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/j415uuejyfe18vz4ppc_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/wjvv4pjojkbku2plv1jn_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/wn4kpm9nnasb05ady_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/fgq357s11mqp2u78nnif_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/hj0b29w480w68e2yabcz_thumb.jpg

Na stronie pod linkiem:  http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -ebb6.html można znaleźć codzienne relacje z życia bocianów czarnodziobych w ośrodku, sensowne tłumaczenie treści blogu jest niestety prawie niewykonalne ale polecam  wyraźne i ciekawe ujęcia bocianów czarnodziobych -  zrobione ręką fachowca :)

Renia - 2011-01-26 00:33:32

26 stycznia 2011

W Toyooka kolejny atak zimy. Pada tak gęsty śnieg, że trudno cokolwiek zobaczyć. Po chwili jednak dostrzegłam jednego bociana. Stał w wodzie nastroszony, często potrząsał głową, skrzydłami. Potem pojawiło się jeszcze kilka bocianów. Weszły do wody, ale nie szukały pokarmu, stały w jednym miejscu.

http://images49.fotosik.pl/562/1c1314736f332ed5m.jpg  http://images41.fotosik.pl/556/f9641af7e63ced7cm.jpg  http://images35.fotosik.pl/397/0142f425db27668bm.jpg

iganka - 2011-01-29 00:47:49

29.01. 2011

W ośrodku Toyooka  jakoś pusto :(
Z informacji stronie głównej projektu, wynika, że wprowadzone zostały wszelkie środki ostrożności na terenie parku tak dla zwiedzających jak i bocianów, w związku z zagrożeniami ptasiej grypy, pracownicy ośrodka przepraszają odwiedzających park za utrudnienia.

Jeszcze wczoraj rano (28 stycznia) naszego czasu ok. godziny 08:41 bociany czarnodziobe były w ośrodku (fot.1), a już o godzinie 23:55 (w Japonii to godzina 07:55 29 stycznia), kiedy włączyłam przekaz, zobaczyłam tylko dwie czaple nad wodami stawów ośrodka (fot.2). Jest to pora wczesna gdzie one zatem nocują?
Dzisiaj rano (29 stycznia) o godzinie 07:40 czasu polskiego sprawdzałam ponownie, ale niewiele ptaków było widać, w wodzie stały trzy bociany i czapla (fot.3), natomiast na płocie usadowiło się kilka osobników i sporo czapli (fot.4), zwykle jednak o tej porze można było zobaczyć więcej bocianów czarnodziobych.

http://www.allegaleria.pl/images/okdri2p6qvsinpc3x96j_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/tak5v2wope65qg0llhw1_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/4ryg9jr9mj8bvjtez1ar_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/wnyi398ducchql65uk7_thumb.jpg

iganka - 2011-01-30 09:57:39

30.01. 2011

W Toyooka zima, śnieg, śnieg, bardzo dużo śniegu!
Nie widać w ośrodku ani jednego ptaka - wczoraj ok. godziny 24:00 (w Japonii wczesny ranek) - fot.1,2 i dzisiaj ok. 09:00 (w Japonii późne popołudnie) - fot.3,4. Temperatura w nocy spadła do -2 st.C, w dzień ok. 0 st. C

http://www.allegaleria.pl/images/78ifpec0rw1cu97id5lu_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fizh2vdmsucx1dxs3f3_thumb.jpg

iganka - 2011-02-08 21:26:51

08.02. 2011

W  ośrodku Toyooka nadal nie ma bocianów czarnodziobych. Po południu ( czas polski  ok. godziny ósmej rano ) na  małej sztucznej wysepce siedziała samotnie czapla i tylko na krótko pojawił się bocian czarnodzioby, prawdopodobnie jeden z bocianów żyjących na wolności. Ptak miał nadajnik na grzbiecie, kilka minut chodził po terenie ośrodka i odfrunął.

http://www.allegaleria.pl/images/zk5mcf1tfcecpzse6124_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/u16zril8gia2d6a4u04_thumb.jpg

Eva Stets - 2011-02-28 13:37:48

Dziś (28 lutego) Edward Mayer z Organizacji Ochrony Jerzyka (Swift Conservation - http://www.swift-conservation.org/) przesłał bardzo ciekawy filmik wgrany na youtube 16 lutego br.
Film nie jest o jerzykach, ale o bocianach czarnodziobych, którym poświęcono ten temat.

Na filmie ładne ujęcia uzupełnia przedstawienie historii programu reintrodukcji, kadry pokazują klucie, karmienie i wypuszczenie na wolność jednego z bocianów, a do tego reportaż o Ośrodku w Toyooka w Japonii świetnie łączy się z pokazaniem miejsc, które znamy z przekazu z kamery i miejsc, których nie znamy.

Tytuł filmiku: "Stork madness" (Bocianie szaleństwo). Zdecydowanie polecam: http://www.youtube.com/watch?v=bsp6jZEJ93o

(ciekawostką jest, że w Toyooka, nawet chleb jest ze znakiem bociana, plus inne pamiątki i wizerunki, które widać na każdym kroku)

Barbarka - 2011-03-11 09:40:30

11.03.2011 r., w Japonii dzień się kończy.

W Toyoka śnieg stopniał prawie całkiem. Ale bocianów ciągle nie ma na wybiegu.

http://img863.imageshack.us/img863/6500/bocczarnodzioby00022011.th.jpg  http://img155.imageshack.us/img155/31/bocczarnodzioby00042011.th.jpg

iganka - 2011-03-18 22:49:07

18.03. 2011

W Toyooka jest już sobota 19 marca, godzina obserwacji 06:18 rano ( w Polsce piątek, 22:18 , różnica czasu 8 godzin , po zmianie na czas letni, różnica czasu zmniejszy się do 7 godzin ) . W ośrodku zastałam tylko jednego ptaka - czaplę.

http://www.allegaleria.pl/images/ugtcmfw8uv6gdbpmjpk_thumb.jpg

Bociany czarnodziobe przebywające na wolności na terenach Toyooka zaczynają już  łączyć się  w pary, szukają miejsca na założenie gniazd, zbierają budulec i układają patyki w miejscach, które instynktownie uważają za optymalne. Można to zobaczyć na zdjęciach zamieszczonych w blogu i wpisach z dnia 18 marca pod linkiem : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -7c3f.html

iganka - 2011-03-22 23:03:53

22.03. 2011

W Toyooka jest wczesny ranek ( 23.03.2011, godzina 06:50), w ośrodku  nie ma  bocianów czarnodziobych ale... pewne szczegóły mogą zwiastować , że być może już wkrótce bociany pojawią się w kamerze ? Do tej pory poziom wody w stawach był niski, widać było muliste dno , niebieskie miski, gdzie wykładano pokarm dla ptaków były odwrócone do góry dnem i ustawione z boku a dzisiaj  stan wody w stawach już jest wyższy a pojemniki ustawione na podestach - nie jest to oczywiście żadna pewność ale może to świadczy o przygotowaniach ośrodka dla bocianów ?

Tymczasem proponuję  obejrzenie najnowszych fotek z blogu z  bocianami czarnodziobymi żyjącymi na wolności w Toyooka , które zajmują już sztuczne gniazda przygotowane na platformach :

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -b7dc.html

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -bd2c.html

iganka - 2011-03-23 08:27:42

23.03. 2011

Bociany czarnodziobe wróciły do ośrodka !  - godzina obserwacji 08:22  czasu polskiego - w Toyooka popołudnie godzina 16:22.
Tak więc, wczorajsze przygotowania i zmiany w ośrodku  były celowe -  na powrót bocianów :)

http://www.allegaleria.pl/images/kum6u6c403wdz3o5tf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/l1l4h9ln3860ra2d8c5_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/l6uo3e508oxwx6crtzi_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/a9nchqm721o2rgqhs6n_thumb.jpg

Barbarka - 2011-03-24 01:34:34

24 marca 2011 r., po godz. pierwszej w nocy czasu polskiego, w Toyooka po godz. 9:00.

Zaczął się nowy dzień, jest mało światła słonecznego. Na wybiegu ptaków jest niewiele i nie żerują. Ale wreszcie są!

http://img88.imageshack.us/img88/2986/ptaki039320110324011824.th.jpg  http://img232.imageshack.us/img232/4413/ptaki038820110324011626.th.jpg  http://img852.imageshack.us/img852/252/ptaki039020110324011658.th.jpg  http://img231.imageshack.us/img231/3365/ptaki040220110324012008.th.jpg   :applause:

iganka - 2011-03-26 08:04:02

26.03. 2011

Pora karmienia bocianów czarnodziobych - godzina 07:00 naszego czasu ( w Japonii po południu, 8 godzin później ). Jak zwykle pora posiłku poprzedzona była wyczekiwaniem (fot.1,2) , bociany stały w  zadumie, nieruchomo ale kiedy dostarczono już do stawów rybki, wszystkie znalazły się w stawach i zanurzając dzioby aż po samo dno łowiły kąski ( fot.3) , niektóre osobniki korzystały z łatwiejszego sposobu - wybierały "gotowce" z misek (fot.4)

http://www.allegaleria.pl/images/pfjpr00fpgc4d4rapdj0_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/lqn3rlgp9isr6axmgn1j_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wcrbmkrrfleewvdq31u_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/7n46wqo37v34nb3nu1_thumb.jpg


Z codziennych wpisów na blogu z dnia 25 marca  polecam bardzo udane zdjęcia z ośrodka w Toyooka ukazujące pełne zbliżenie na bociany czarnodziobe : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -aef7.html    oraz ciekawostkę - zmagania bociana czarnodziobego żyjącego na wolności  z upolowaną  osobliwą zdobyczą  - żółwiem : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -c842.html  - jaki  "twardy orzech do zgryzienia"   :)

iganka - 2011-03-27 11:27:11

27.03. 2011

Przychodzi ta pora roku, kiedy  budzą się naturalne  godowe instynkty ptaków , nawet tych w ośrodku . Podczas dzisiejszej obserwacji bocianów czarnodziobych  moją  uwagę koncentrowały  dwa bociany, które nie odstępowały się na krok, stały blisko siebie przez dłuższy czas wykazując wyraźne zainteresowanie sobą. Nie trudno było zauważyć, że to para. Partner przeczesywał pióra partnerce czułymi ruchami dzioba, delikatnie skubał jej dziób i grzbiet ( fot. 1,2,3) i wreszcie doszło do próby kopulacji, niezdarnej i nieudanej (fot.4). Być może  jest to młoda i niedoświadczona jeszcze para. Czas obserwacji - ok. godziny 10-tej naszego czasu ( w Japonii późne popołudnie, od dziś różnica czasu wynosi 7 godzin )

http://www.allegaleria.pl/images/pqykzg80f299hac8r81c_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wixnc7uhvksshmzstt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wnfopkjiluyu692yv2g_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/t9i6zeglz07q5my8t68_thumb.jpg

iganka - 2011-04-02 14:14:41

02.04. 2011

Na blogu o bocianach czarnodziobych pojawił się  bardzo ciekawy wpis udokumentowany świetnymi fotkami ale ... z datą 1 kwietnia !. W dniu  dzisiejszym nie znalazłam  wyjaśnienia czy to nie był czasem  żart, bo to bardzo interesująca scenka z bocianiego życia ( nawet gdyby był to żart , to bardzo udany ) i nie mam pojęcia czy w rzeczywistości mogło coś takiego wydarzyć się ? A chodzi o kąpiel bociana czarnodziobego - tekst brzmiał mniej więcej tak : temperatura wzrosła, zrobiło się ciepło , bocian postanowił zrelaksować się przed popołudniowym karmieniem, wyglądał jak łabędź zanurzając głowę w wodzie chlapiąc  i strzepując wodę na grzbiet, potem otrząsnął się i wyszedł z wody  :)   - poniżej link do zdjęć

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -e67a.html

iganka - 2011-04-09 08:21:30

09.04. 2011.

Zazwyczaj, kiedy uruchamia się przekaz na bociany czarnodziobe zastajemy ptaki brodzące w wodzie, tym razem jednak ( czas obserwacji ok. godziny 07-mej rano naszego czasu ) stawy były puste, bociany były rozproszone po zaroślach, w cieniu drzew lub krzewów, spędzały popołudnie leniuchując. Niektóre ptaki chodziły w pobliżu sztucznego pięknie wymoszczonego  gniazda ale nie były nim zainteresowane, dopiero po godzinie coś "drgnęło", nie trudno było się domyślić w jakim kierunku całe stado pomknęło - do bramki, bo oto nadeszła pora karmienia :)
Przy okazji warto zwrócić uwagę jak zaczyna zmieniać się otoczenie - wszystko dookoła w ośrodku zielenieje, jaśnieje w słońcu, niektóre krzewy zakwitły, trawa rozrasta się kępkami , barwy są wyraźne i intensywne :)

http://www.allegaleria.pl/images/ndcbwfasdu8sl0ms9ndf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/2ez49ir5ucek4l2vxx_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/egyhrpq7pyp39241hwf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/05gm2e2j1vcgkyd0jr2k_thumb.jpg

iganka - 2011-04-16 09:04:07

16.04. 2011.

Podczas dzisiejszej obserwacji również zastałam bociany czarnodziobe wypoczywające w zaroślach, nie brodziły w wodzie ale większość ptaków stała w miejscu, wyciszone, drzemiące, skupione w jednym obszarze ( fot.1,2 ), jakby każdy z nich miał wyznaczone miejsce - bociany na lądzie, czaple na płocie.
Dopiero kiedy nadeszła pora karmienia bociany i czaple zmieniły miejsce i ożywiły się (fot.3,4 )

http://www.allegaleria.pl/images/ooh7td6i4cuqwn877s_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/qu4afz6vca3emtcejyyd_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/svnnkdkwnga69j7m5iq_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ljrnc0vqzm0i6x6m8j7v_thumb.jpg

Kiedy w poście z 2 kwietnia pisałam z niedowierzaniem o bocianie , który kapał się  w wodzie jak łabędź ,myślałam, że to primaaprilisowy żart ale przeglądając dzisiaj zapisy ( z dnia 14 kwietnia ) na blogu poświęconym  czarnodziobym bocianom  znalazłam dalsze zdjęcia zrobione w ośrodku Toyooka   świadczące o tym , że to prawda - bociany czarnodziobe lubią pluskać się w wodzie  :)

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -10b4.html

iganka - 2011-04-25 19:29:47

25.04. 2011

Podczas dzisiejszej obserwacji ok. godziny 10:30 ( czas polski) bociany stały w skupieniu w jednym miejscu, można było obserwować je z bliska ( powiększając oczywiście obraz przekazu ). Pora karmienia już minęła, zbliżał się wieczór w ich strefie czasowej, więc wyciszone wypoczywały stojąc spokojnie, jest to najlepszy moment do robienia fotek i przyglądania się ich wizerunkom. Najbardziej zachwycają  oczy bociana czarnodziobego -fot.4   ( o tym pisała już Jana kilka postów wcześniej, obserwując bociany czarnodziobe w ZOO poznańskim ) - są niesamowite z bliska , mają wyraz jakby przeźroczystej, zielonkawej głębi, zapewne przy zmiennym natężeniu światła dziennego  robi to jeszcze większe wrażenie.

http://www.allegaleria.pl/images/6i6mvm45t4aj56j4ut_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/gnxlteo1nd1rjrwkckc6_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/5p74ozw2eozq21btbrt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/z28o0nvukm8np02yxe_thumb.jpg

iganka - 2011-05-07 07:39:22

07.05. 2011

W ośrodku Toyooka dzisiaj rano ok. godziny  7-mej ( naszego czasu) zastałam tylko kilka osobników bociana czarnodziobego, bociany gdzieś rozproszyły się , poza obiektywem kamery.

http://www.allegaleria.pl/images/p38b60pz5w9spwoi5jn_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/rmcc490mcyb5ruia0d5_thumb.jpg

Natomiast ważnym wydarzeniem w Toyooka jest klucie piskląt  bocianów czarnodziobych w obserwowanych gniazdach  na sztucznych platformach , bocianów żyjących poza ośrodkiem ( na wolności ). W jednym z  takich gniazd ( widać, że jest tam zamontowana kamerka ) wykluły się trzy  pisklęta  :)   - zdjęcia z pisklętami zamieszczonymi na blogu  można zobaczyć na stronie : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -76e0.html

W pozostałych gniazdach sztucznie stworzonych w niewoli  również zanotowano klucie piskląt  i jak podaje informacja  na stronie http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/captive/index_cate.php?  - notuje się wzrost liczby wyklutych piskląt  w  sezonie 2011

iganka - 2011-05-14 08:16:24

14.05. 2011

W parku Toyooka wiosna w pełni, bujna zieleń"opanowała"cały ośrodek, jest słonecznie, bociany czarnodziobe szukają cienia wśród krzewów, część jednak zebrała się nad stawem ale nie widać aby żerowały, raczej leniwie spędzają popołudnie ( czas obserwacji  godzina 07:45 - 08:15 czasu polskiego )

http://img18.imageshack.us/img18/6679/20110514080211.th.jpg  http://img600.imageshack.us/img600/3285/20110514080310.th.jpg  http://img21.imageshack.us/img21/5264/20110514080339.th.jpg

Pisklęta bocianów czarnodziobych gniazdujących poza ośrodkiem podrosły, teraz już widać  dokładnie je w gnieździe  i jest ich cztery !

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -c3c1.html

iganka - 2011-05-23 19:58:41

23.05. 2011

Pisklęta bocianów czarnodziobych podrosły, wyglądają okazale, cztery pisklaki rozrabiają w gnieździe i jak wszystkie pisklęta ciągle domagają się  karmienia :)
Linki do zdjęć z gniazda bocianów czarnodziobych  zamieszczonych wraz z komentarzem w blogu dokumentującym obserwacje bocianów  w Toyooka:

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -46f7.html

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -d195.html

iganka - 2011-07-17 08:37:02

17.07. 2011

W ośrodku Toyooka dzisiaj rano ( i w ciągu liku ostatnich dni ) jest mało bocianów czarnodziobych, prawdopodobnie "chowają" się przed  gorącym słońcem, które ostatnio mocno przygrzewa, co widać na poniższych fotkach. Bujna zieleń ( w porównaniu z fotkami z maja ) została "wypalona" przez słońce,trawa na terenie ośrodka zupełnie wyschła a woda w stawach stała się mętna. Wydaje mi się, że bociany z Toyooka nie są tak rygorystycznie "więzione" w ośrodku, z obserwacji wynika, że raz jest ich więcej raz mniej czyli  chyba mają możliwość  samodzielnego przemieszczania się  poza ogrodzenie. Często widać na zdjęciach zamieszczonych w blogu, że  bociany czarnodziobe z tego ośrodka fruwają i można je spotkać  ( tam są fotografowane )  na pobliskich  terenach.

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -82d4.html    - link do ostatnich fotek na blogu  z ośrodka Toyooka.


http://www.allegaleria.pl/images/g667af2wm9cq33zcnmh_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/uc6jg9o6hujiq7316o_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/1ok0ozilfewnhgisbqg4_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/7ixcxuxqyh50095y95mm_thumb.jpg

Gniazda  bocianów czarnodziobych poza ośrodkiem opustoszały, młode dorosły i usamodzielniły się. Dzięki temu, że Japończycy stosują  specyficzny  ( dokładny, szczegółowy ) sposób znakowania bocianów czarnodziobych , można śledzić ich dalsze losy  obserwując  życie młodych po opuszczeniu gniazda.
Jeden z takich młodych bocianów został oznakowany specjalnymi obrączkami i dodatkowo  zielonymi plamami na skrzydłach .  Wyniki  jego "śledzenia" są szczegółowo opisywane i dokumentowane  na blogu, gdzie autor  opisuje jego zachowanie, miejsca pobytu i dokumentuje fotkami.
Co robią młode bociany po opuszczeniu gniazda ? - teraz już wiem :) , widać to na fotkach w tym blogu, one po prostu w dalszym ciągu maja kontakt ze swoimi bocianimi rodzicami, są nawet dokarmiane :)
Poniżej linki do galerii zdjęć z młodym bocianem czarnodziobym, który  stał się obiektem ciągłej obserwacji :)

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -787f.html

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -db1d.html

Mała refleksja : zastanawiałam się jak opisać wygląd oka bociana czarnodziobego, poza określeniem "oko koloru jasnego" nic mi nie przychodziło do głowy, teraz już jestem pewna  :) - bociany czarnodziobe mają oczy w kolorze złota !

iganka - 2011-11-27 11:02:18

27.11. 2011

Bociany czarnodziobe z ośrodka Toyooka w Japonii zostały nieco "zapomniane", wiadomo, że powodem tego była skierowana uwaga na naszych rodzimych bocianach białych i ich młodych. Bociany białe już są daleko, w ciepłych krajach, ale czarnodziobe w dalszym ciągu można obserwować, mimo że ich ciągłą obserwację utrudnia strefa czasowa.

Bujna zieleń wiosny i lata powoli zanika, dni stają się krótsze, co widać w w kamerach monitorujących życie bocianów czarnodziobych w Toyooka (fot. 1, 2, 3). W ośrodku stale przebywa liczna grupa bocianów czarnodziobych, podczas kilku ostatnich obserwacji na obszarze jaki obejmuje kamera naliczyłam ok. 24-25  osobników. Liczebność bocianów w ośrodku nie jest stała, chociażby z tego powodu, że nie jest to ściśle zamknięty teren i przylatują tu bociany wolno żyjące poza ośrodkiem, a świadczą o tym zaobserwowane osobniki bez oznakowań - fot. 4. Tę obserwację potwierdzają również informacje i zdjęcia zamieszczone na blogu. Jeśli chodzi o znakowanie i monitoring bocianów czarnodziobych, to Japończycy są niezwykle skrupulatni, tak więc pojawienie się ptaków nieoznakowanych jest zaraz zauważalne.

Jak to zwykle bywa w dużej grupie, tak również wśród bocianów pojawiają się nieporozumienia i potyczki, bocianie spory "załatwiane" są na lądzie i w powietrzu. Na ziemi rozumiem - zapewne walka o pożywienie, o partnerów, ale w przestrzeni? :)
Poniżej dwa linki do zdjęć z blogu ilustrujących bocianie sprzeczki:

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -a57f.html

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -df75.html

http://www.allegaleria.pl/images/x7fdbxw9nirv59xlob0y_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hhqoixy8ogxhhsqu4j5n_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/8vjcgaqs7rem88zu6fb_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/21ecg5ge1hfuoj3vxu_thumb.jpg

iganka - 2011-12-11 11:09:10

11.12. 2011

Bociany czarnodziobe ostatni posiłek dostają ok. godziny siódmej rano naszego czasu, pory karmienia są zawsze stałe. Bociany stoją cierpliwie i czekają, stoją w wodzie i na lądzie, wyglądają jak woskowe figurki rozstawione na terenie ośrodka. Wyłożenie pokarmu  do stawów (są to różne rodzaje ryb w kawałkach) trwa zaledwie 2-3 minuty. Bociany, które stale przebywają w ośrodku są przyzwyczajone do określonych godzin karmienia, ale okazuje się, że na darmowy posiłek przylatują również bociany wolno żyjące. Takie obserwacje zanotował autor bloga, na którym systematycznie i szczegółowo zamieszcza informacje o bocianach czarnodziobych, tych w ośrodku i na pobliskich polach ryżowych – link do zdjęć z obserwacji żerujących młodych bocianów czarnodziobych (piskląt wyklutych w tym roku) na wolności (na skrzydłach kolorowe oznaczenia): http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -c0f3.html

http://www.allegaleria.pl/images/lrdf1jrru0piyje546se_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ms3fn2w30bc60bfdghcg_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/wbs2c1ty5vjuxpes4xb_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/jo03xbf8ui7bepktts4_thumb.jpg

iganka - 2011-12-17 16:49:29

17.12.2011

W Toyooka ośrodek dla bocianów czarnodziobych pokrył śnieżny puch, temperatura w dzień wynosiła ok. 5 st. C. Większość ptaków stała w wodzie, chociaż było już po karmieniu – czas obserwacji to godziny 8:00-8:30 naszego czasu, na lądzie widać było tylko nieliczne osobniki, a ogólnie w ośrodku było mniej bocianów czarnodziobych niż zwykle o tej porze w ciągu dnia.

http://www.allegaleria.pl/images/pxygxkj0oeypde4otxe6_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/4832wlgio2h79asd2ymh_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ibk1ux2x7j312m3zwn1_thumb.jpg

Nieco później,ok.godziny 23:00 naszego czasu (w Japonii jest już 7:00 rano) wszystkie bociany skupione są prawie w tym samym miejscu na stawie i jest ich również niewiele, w tej małej grupie udało mi się zaobserwować bociana czarnodziobego oznakowanego dwoma niebieskimi (lub zielonymi, jakość zdjęcia nie jest dobra) plamami na skrzydłach :)

http://www.allegaleria.pl/images/fmv774cruurhyee2ncno_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/e3zen561x0rek38qyv8n_thumb.jpg

iganka - 2011-12-25 10:01:16

24/25.12.2011

Po kilkudniowej przerwie w opadach, dzisiaj znów posypało śniegiem. Opady były tak obfite i ciągłe, że śnieg z bocianich grzbietów nie spadał, mimo iż poruszały się dość żwawo szukając schronienia. Niektóre z nich desperacko stały w wodzie, a inne ustawiły się skulone pod płotem.

http://www.allegaleria.pl/images/bvh5epf7qlghpgg0jy7d_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/mqxp2nrk99v6s8fmd3_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/biy7jwkyw1n6o1kpcb7g_thumb.jpg

iganka - 2012-01-01 10:18:43

01.01.2012


Bociany czarnodziobe ostatni dzień starego roku 2011 spędziły jeszcze z dość pokaźną, zalegającą pokrywą śniegu,choć każdy promyk słońca wykorzystywały na suszenie i czyszczenie piór.
W pierwszym dniu Nowego Roku śniegu już wiele nie zostało. Tu, srogie ataki zimy nie trwają długo, średnia temperatura w okresie zimowym raczej utrzymuje się na poziomie nieco powyżej zera a bociany są regularnie dokarmiane, więc przetrwanie tej pory roku nie jest zasadniczym problemem dla zdrowych ptaków.

http://www.allegaleria.pl/images/i1nmudwsd8s0fxl83fy1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/mxgsr73pepkle6igrauo_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hs95h3hypmphbly4g18o_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wtnl62k0d97virpgwx_thumb.jpg

iganka - 2012-01-15 10:41:01

15.01.2012

Zwykle bociany czarnodziobe bardzo żywo reagowały na zbliżających się do ogrodzenia opiekunów z pokarmem, wszystkie podążały do bramki, z niecierpliwością oczekując wyłożenia ryb do stawów. Tym razem (obserwacja dzisiejsza,ok. godziny 07:00 naszego czasu - w Japonii ok. 15:00), pokarm został wysypany do wody (fot.1), ale bocianów nie było, zjawiły się dopiero kilkanaście sekund później (fot.2).

W najnowszych wiadomościach na blogu o bocianach czarnodziobych, pojawiły się zdjęcia bocianów poza ośrodkiem, które żerują na pobliskich polach ryżowych, bardzo blisko dość ruchliwych ulic i zabudowań. Bociany czują się swobodnie, nie płoszą się na widok ludzi i samochodów.
Pierwszy link http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -239c.html - to zdjęcia młodego bociana, z tegorocznego lęgu, którego widziałam w ośrodku Toyooka (post z 17.12. 2011), bocian oznaczony jest dwoma niebieskimi plamami na skrzydłach. Być może jest to ten sam ptak, na stronie głównej projektu znajduje się wykaz oznaczeń i numerów identyfikacyjnych oraz informacje kiedy ptak został zaobrączkowany : http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/reintr/r … dentif.pdf ,ale aby prawidłowo zidentyfikować  posługując się tą tabelą trzeba znać język japoński :)
Drugi link: ciekawa sytuacja - jest środek zimy, wokół śnieg, deszcz i zimno a bociany czarnodziobe wykazują poważne zainteresowanie gniazdem :)  . Myślę, że chyba bociany traktują o tej porze roku platformę z gniazdem jako zwykły obiekt typu dach budynku, latarnie uliczne itp.  http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -0d20.html

http://www.allegaleria.pl/images/orms01fedijzgt3q5eh4_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6zrc4q8b85c2a784awt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/48z2dz7myiadbgwfet5f_thumb.jpg

iganka - 2012-01-20 21:16:54

20.01. 2012

Czarnodzioby bocian z niebieskimi oznaczeniami na skrzydłach ponownie był widziany 17 stycznia 2012 .w godzinach popołudniowych szybował nad bocianim parkiem, na lewej nodze wyraźnie było widać (wśród innych) żółtą obrączkę. W blogu, gdzie zamieszczone są zdjęcia, jest także informacja o jego identyfikatorze, bocian ten posiada kod o numerze J0043. Link do zdjęć: http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -f550.html

iganka - 2012-01-23 23:35:23

23.01.2012

W Toyooka znów zima w pełni! W Japonii jest teraz godzina 07:20 rano, wtorek (nasz czas, to 23:20 poniedziałek). Stawy są puste, nie ma bocianów, nie widać nawet na świeżym śniegu śladów ich stóp. Wśród białego puchu, za krzewami spaceruje tylko jeden odważny czarnodzioby bocian, który zapewne czeka na poranny posiłek.

http://www.allegaleria.pl/images/iot5zqra3vzofjbq0c66_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/dvmbvtmkuppz3qym0bjq_thumb.jpg

iganka - 2012-01-29 13:27:44

29.01. 2012

Podczas dzisiejszych, porannych (w Japonii późne popołudnie) obserwacji bocianów czarnodziobych z Toyooka, w każdym ze stawów w ośrodku przebywały bociany, mimo padającego, gęstego śniegu. O tej porze regularnie są karmione, tak więc pewnie ta liczna grupa czekała na posiłek.

Jak bociany spędzają zimę w ośrodku Toyooka i na pobliskich polach ryżowych można zobaczyć na udanych, dobrej jakości zdjęciach wykonanych na żywo z dnia 24 i 25 stycznia br. a zamieszczonych tradycyjnie w blogu:

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -c506.html

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -9d58.html

iganka - 2012-02-02 21:50:19

02.02. 2012

Ośrodek w Toyooka zasypał śnieg. Zaspy śnieżne  zalegają na  pobliskich polach ryżowych , drogach i okolicy. W stawach nie widać lustra wody, marznąca breja śnieżna utrudnia ptakom brodzenie, bociany czarnodziobe, które próbują wejść do wody zapadają się w gęsty, mokry śnieg, aby przemieścić się na brzeg muszą pomagać sobie skrzydłami. Chodzenie po śniegu również ograniczają, latają nad ośrodkiem niskim lotem nad ziemią albo wysiadują na płocie . Opiekunowie wprowadzili do ośrodka armatki i pługi śnieżne ale przed wieczorem zdążyli odśnieżyć tylko część terenu i znów zaczął padać gęsty śnieg.

http://www.allegaleria.pl/images/li66qz0ex0xyfvaz1ud_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/bijqni3fgqfaght4npu1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/7i47o1o2wllo29lhcr5n_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/2joimbs69evnh172flo6_thumb.jpg

iganka - 2012-02-18 21:54:39

18.02. 2012

U bocianów czarnodziobych zima nie odpuszcza. Po krótkiej odwilży pojawia się bardzo szybko nowa partia śniegu. Bociany brną w zaspach po „kolana”, chętniej teraz  stoją w wodzie, która na szczęście jest już wolna od śniegowego błota. Wśród stałych bywalców ośrodka, 11 lutego  pojawił się nieoznakowany bocian , nie jest to pierwsza wizyta nieobrączkowanego bociana w ośrodku - zdjęcia  autora blogu: http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -55f2.html


http://www.allegaleria.pl/images/npq6ch2f5buol6927r7_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fzm5weocx13nzwjw5xfi_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/yamk0482tup38czo1n_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fqdj3gtf14uo4pbog9v_thumb.jpg

iganka - 2012-02-20 23:19:31

20.02.2012

W ośrodku Toyooka jest teraz wczesny ranek, dzień wstaje pochmurny (według czasu polskiego to 22:45-23:00), bociany czarnodziobe są o tej porze mało aktywne, stoją w miejscu, czyszczą pióra albo jeszcze drzemią.

Ciekawe obserwacje zachowań bocianów czarnodziobych o tej porze roku zanotował autor bloga, ilustrując je zdjęciami. Bociany, mimo sporej jeszcze pokrywy śnieżnej, gromadzą materiał do budowy gniazda. Na sztucznej platformie (poza zasięgiem kamerki)  gniazdo bocianie jest pokryte śniegiem, ale już zaczyna spotykać się tu para bocianów i zasiedlać gniazdo układając świeże gałązki, link do zdjęć : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -89f2.html , http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -a1b6.html


http://www.allegaleria.pl/images/a283hg01w8n57t52zd_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/brjwjnzwsar80tibrqqv_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/faiz73f793k1vs1rael2_thumb.jpg

iganka - 2012-02-25 23:47:07

25.02. 2012

Śniegu coraz mniej, bociany czarnodziobe nie toną już w zaspach śnieżnych, są aktywne, brodzą w wodzie albo spacerują ochoczo po ośrodku, a nawet chyba już zaczynają łączyć się w pary. Takie zachowanie obserwowałam dzisiaj w godzinach porannych naszego czasu. Dwa bociany prawie pół godziny stały bardzo blisko siebie, dotykały się dziobami, sprawiały wrażenie zainteresowanych swoją obecnością (fot.3,4), a kiedy w pobliżu pojawił się trzeci bocian, zaczynały odstraszająco klekotać.

http://www.allegaleria.pl/images/9c4kz0t2pbsoycomr_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/0hsyh1ahjzhyk5i7nw24_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/kx2agg41tixp5p3ste2q_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/tqyi7ucjk5atcdry8knx_thumb.jpg

iganka - 2012-03-05 22:36:28

05.03. 2012

Bociany czarnodziobe czują wiosnę!  :) Zaczynają dobierać się w pary, zajmować gniazda na sztucznych platformach albo usilnie znoszą budulec na słupy energetyczne, gałązki na razie wiatr zwiewa  ale planuje się ich  usuwane przez pracowników służb energetycznych.  Istnieje obawa, że kiedy  nadejdzie pora składania jaj , bociany mogą podejmować  walki o gniazda.
W linkach do blogu z kroniką o bocianach czarnodziobch z Toyooka, można obejrzeć udane zdjęcia bocianów zasiedlających gniazda na dwóch sztucznych platformach : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -de1c.html oraz http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -e069.html  i na słupach : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -5a14.html

Na trenie ośrodka, wsród monitorowanych bocianów również jest para bociania. Obserwuję tę parę już kilka dni, dwa bociany przebywają ciagle razem, witają się klekotem i nawet zaobserwowałam próbę kopulacji. Znoszą gałązki w jedno miejsce pod płotem, sztuczne gniazdo na ternie ośrodka jeszcze jest przykryte grubą warstwą śniegu. Codzienne w tym samym miejscu jeden z bocianów oczekuje na partnera.
Powyższe obserwacje potwierdzają również zdjęcia autora bloga, które ilustrują gody pary bocianiej w samym ośrodku, o których pisałam wyżej - http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -3369.html


http://www.allegaleria.pl/images/u57rba45otzo53m0fps_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/usrmd353sf79t58k3j8o_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/4yvtpu4g0d2cu66hv8te_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/3d4u0f6240lke0e94blu_thumb.jpg

iganka - 2012-03-11 18:40:10

11.03. 2012

Bociany czarnodziobe cierpliwie czekają na prawdziwą wiosnę. W ośrodku Toyooka jeszcze widać śnieg a w ciągu kilku ostatnich dni pogoda nie sprzyjała aktywności ptaków, padał deszcz, było pochmurno i mglisto. Bociany pojawiają się nad stawami na karmienie, poza tymi porami w ośrodku przebywa mała grupka ptaków, częściej za to widać czaple, które chętnie towarzyszą bocianom.

http://www.allegaleria.pl/images/mb7arb7qnbxudzk0zpmp_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/q9qtm4ia0a1qt34set6k_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/x0sgw0mc58kgu3cn4r09_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/5zpd4fgy78ck03l4mwi_thumb.jpg

iganka - 2012-03-26 23:00:41

26-03-2012

Bociany czarnodziobe z Toyooka wciąż nie mogą doczekać się ciepłej, wiosennej pogody. Aura jak na razie nie sprzyja, wciąż pada deszcz, jest mglisto a nawet zdarza się jeszcze deszcz ze śniegiem.
Para bociania, którą często można było spotkać na terenie ośrodka, gdzieś się wyniosła, być może bociany znalazły bardziej ustronne i komfortowe miejsce do założenia gniazda, poza ośrodkiem ?

Bociany przemoknięte, zmarznięte ale mimo to, próbują budować gniazda - na sztucznych platformach i niestrudzenie na słupach elektrycznych (chociaż służba energetyczna już usuwała misternie układane patyczki) - zdjęcia z blogu:  http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -e6f8.htmlhttp://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -7986.html , http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -2279.html


http://www.allegaleria.pl/images/2m1mytke2vdyyrs77mu1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/3kvsm4qdno3a5idqylq_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/m55vlud7kaepyfatqden_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/3wa4rjbew7zrijad83sx_thumb.jpg

iganka - 2012-03-29 23:40:08

29-03-2012

Obserwacja bocianów czarnodziobych w ośrodku - godzina 08:30 czasu polskiego, w Japonii siedem godzin później.
Jest już po karmieniu bocianów, ptaków jest niewiele ( 3-4 os.), jak zwykle bocianom towarzyszą czaple, którym "podoba" się bocianie gniazdo :)  - fot.1, pogoda nareszcie jest słoneczna.

Poza ośrodkiem natomiast bociany nie ustępują w budowaniu gniazd na słupach , dzisiejszego dnia znów organizowano akcję usuwania patyków, których w bardzo szybkim tempie przybywało w tych miejscach i tworzyły się już zarysy gniazd, obserwatorzy obawiają się, że przy tak szybkim postępie w budowaniu gniazd, bociany mogą  zacząć składać jaja w tych niebezpiecznych miejscach - fotki z blogu : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -b239.html , http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -638f.html

http://www.allegaleria.pl/images/fnmodpj7fpvl8ixn14qn_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/8yts4rn2q9opkbocg_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/zejxifnwrymqmzlqa4hs_thumb.jpg

iganka - 2012-05-01 09:14:45

01-05 2012

W ośrodku Tooyoka zapanowała wiosna!
Zieleń bujnie pokryła park, zakwitły krzewy. Tylko nieliczne bociany przebywały dzisiaj w parku, chętniej spacerowały dostojnym krokiem niż brodziły w stawach - czas obserwacji 8:00 -08:30 czasu polskiego (w Japonii późne popołudnie). Niektóre z bocianów wreszcie "zauważyły" gniazdo, ale traktowały go raczej jako punkt widokowy :)

http://www.allegaleria.pl/images/2c7yhgi2pvhf3wl2iyg2_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/0rlfbrzmp1gc6cp1livy_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6le0dg3n9oj7nfabvw85_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/tie4b8niznbdz48qwg9y_thumb.jpg

Poza ośrodkiem, na licznych sztucznych platformach trwa wysiadywanie jaj, natomiast w jednym z gniazd są już duże dwa pisklęta !
Linki z blogu: http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -6dc2.html  - wysiadywanie jaj oraz fotki z gniazda z pisklętami  http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -4a1c.html

iganka - 2012-05-03 21:29:38

03-05-2012

Wydawałoby się, że  odsłona i wietrzenie jajek, to bezpieczne rutynowe czynności bocianów podczas wysiadywania, ale amatorzy takiego "posiłku" tylko czyhają na okazję aby wykraść jaja z gniazda.
Tak było w jednym z gniazd bocianów czrnodziobych, tym razem na szczęście była to tylko próba, nie udało się krukowi podkraść jaja bocianiego, opiekujący się gniazdem, wysiadujący bocian zdołał ochronić jaja. Gniazdo usytuowane jest na sztucznej platformie, ale skromnie wyłożone budulcem, gniazdo to, chyba jest założone po raz pierwszy, dlatego nie zostało jeszcze dostatecznie dobudowane, stąd prawdopodobnie jaja mogą stać się łatwym łupem dla drapieżników.
Link do fotek ilustrujących to wydarzenie, zamieszczonych w dniu 01 maja na blogu autora wielu bardzo ciekawych fotek z życia bocianów czarnodziobych w Tooyoka: http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -f097.html

wladek12 - 2014-04-27 07:50:52

Japonia- Toyooka,czas polski g7.34 (14.32).
W gnieździe bocianów czarnodziobych zastałem tylko 3 młode dorodne już bocianki (f.1,2.).

http://www.allegaleria.pl/images/jatm4l0c34eab7qsxbk_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/wjvk5rqob4sxjzb6b1ur_thumb.jpg

iganka - 2014-05-01 19:32:25

01-05-2014

Trochę zapomniany wątek, ale to z powodu trudności technicznych (z mojej strony), warto jednak go "odkurzyć", ponieważ można tu teraz obserwować dorastanie piskląt bociana czarnodziobego zwanego też bocianem orientalnym (do tej pory widzieliśmy tylko osobniki dorosłe).

Monitorowane gniazdo znajduje się na platformie wieży umiejscowionej poza parkiem  Hyogo ( Hyogo of the Oriental White Stork). Gniazduje tu para bocianów czrnodziobych żyjąca na wolności, lecz oznakowana i zarejestrowana.
Bociany złożyły cztery jaja. Ostatnie, czwarte pisklę wykluło się 28 marca 2014, więc młode są w wieku ok. 5 tygodni. Niestety, 07 kwietnia, z niewiadomych powodów padło jedno pisklę, obecnie w gnieździe dorastają trzy pisklaki.

  http://www.ustream.tv/channel/owstv3    -    link do bezpośredniego przekazu z gniazda

Obserwacja tego gniazda jest możliwa późnym wieczorem ok. 22-23:00 lub wcześnie rano aż do godzin południowych wg naszej strefy czasowej (w Japonii jest wtedy popołudnie) z uwagi na różnicę czasu - polecany monitoring, dla tych którzy mają problemy ze snem :)
Kiedy, młode pisklęta budzą się ok. godziny 05:21 01 maja (czas lokalny) u nas jest jeszcze 30 kwietnia, godzina 22:21 :)

http://e-fotek.pl/images/14640512692939449018_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/45899603780370878594_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/95485214946165458277_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/57563065899185169432_thumb.jpg

iganka - 2014-05-04 17:28:21

04-05-2014

Pisklęta bocianów czarnodziobych z Japonii dorastają, mają wyśmienite apetyty. Wczoraj późnym wieczorem a w Japonii wczesnym rankiem, nad gniazdem "wisiała" gęsta mgła. Kiedy mgła opadła, pisklęta dostały swój pierwszy posiłek o godzinie 06:40 (czas lokalny), były karmione przez oboje bocianich rodziców w odstępie niecałych 4 minut :)
Co dostały na śniadanie, trudno określić, ponieważ pożywienie pobierane jest w tak szybkim tempie, że momentalnie znika nim zostanie wyłożone na gniazdo przez rodzica a nawet wyjadane jest prosto z bocianiego dzioba.
Jeden z dorosłych rodziców ma na plecach nadajnik, oboje są znakowani według specjalnych kodów ustalonych przez ośrodek badań nad bocianem czarnodziobym w Toyooka.
Prawdopodobnie w tej części Japonii, gdzie usytuowane jest gniazdo, panuje upalna pogoda, ponieważ młode bociany oddychają przez szeroko otwarte dziobki. Widziałam również pojenie piskląt przez bocianiego rodzica, który przyniósł do gniazda wodę w dziobie i kiść mokrej wyściółki.

http://e-fotek.pl/images/19213915410325293639_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/78683891564193180628_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/30699462648785013408_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/38229157641048048915_thumb.jpg

Filmik: karmienie piskląt bociana czarnodziobego:  https://www.youtube.com/watch?v=uSeyyLMJVU4

iganka - 2014-05-15 23:05:44

15-05-2014

Młode bociany czarnodziobe  w dniu 08 maja  otrzymały kolorowe obrączki identyfikacyjne.
W dniu obrączkowania zostały również zważone, ich waga wynosiła kolejno: 3850g, 3950g, 5000g (informacja ze strony: http://www.ustream.tv/channel/owstv3 ) .

Jak przystało na bociany czarnodziobe, dzioby wybarwiały się już prawie na czarny kolor.  Mam wrażenie, że młode bociany czarnodziobe mają wyjątkowo długie nogi, ale może to takie ustawienie kamery sprawia, że optycznie wyglądają na dłuższe niż są w rzeczywistości ?
Młode powoli zaczynają przygotowywać się do pierwszych lotów, w tej chwili trwają ćwiczenia skrzydeł polegające na tym etapie na ich rozciąganiu i intensywnym wachlowaniu.

http://e-fotek.pl/images/97081881385951228427_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/15238566350778870673_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/46940147728522608751_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/12625880148121783235_thumb.jpg

iganka - 2014-06-02 22:22:30

02-06-2014

Pierwszy lot poza gniazdo odbył się 31 maja o godzinie 08:43 czasu lokalnego.

Lot młodego bociana czarnodziobego został chyba wymuszony :) Na filmiku (poniżej link) widać, że młody stanął na krawędzi gniazda, kilka patyków obluzowało się i bocian zmuszony był rozwinąć skrzydła :)
Poza gniazdem był kilka godzin, wrócił na nocleg ok. godziny 18. Podczas obserwacji wczorajszych i dzisiejszych w gnieździe były dwa młode boćki, które intensywnie trenowały podskoki i wymachiwanie skrzydłami. trzeci przylatuje jeszcze do gniazda ale być może temu pierwszemu, odważnemu spodobała się wolność i samodzielność ? Na jednym z filmów znalezionych na You Tube (nie dotyczący bocianów z tego gniazda) widziałam, że młode bociany są dokarmiane poza gniazdem przez bocianich rodziców, być może ten młody bocian również dostaje pokarm od swoich rodziców będąc na dole, pod gniazdem?

https://www.youtube.com/watch?v=lCj7BOxyzmg


http://e-fotek.pl/images/92822868755421658215_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/52819984923136070087_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/56192113449844654706_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/91676473399492225701_thumb.jpg

iganka - 2014-06-06 23:01:52

06-06-2014

Wszystkie trzy młode bociany czarnodziobe już latają :)

Przylatują do gniazda w ciągu dnia na odpoczynek i czasem są jeszcze karmione na gnieździe przez bocianich rodziców. Na noc również wracają jeszcze do gniazda. Wylot następuje bardzo wcześnie, nawet przed godziną piątą rano, jak tylko nieco rozwidni się, gniazdo jest puste przez długi czas, młode bociany poznają okolice, uczą się samodzielnie zdobywać pokarm i pokonywać zagrożenia.

http://e-fotek.pl/images/42480897586422605981_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/70638923222010698046_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/75305696866787352380_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/06609288741739200303_thumb.jpg

iganka - 2014-06-17 23:41:18

17-06-2014

Dzisiaj rano (w Japonii późnym popołudniem) udało mi się obserwować ponownie bociany czarnodziobe na gnieździe (od kilku dni gniazdo było puste podczas włączania przekazu). Najpierw do gniazda przyleciał dorosły bocian, który dość długo porządkował gniazdo, o 18:11 (czas lokalny) odleciał. Kilkadziesiąt minut później w gnieździe zastałam jednego młodego bociana, nieco później o 18:50 (czas lokalny) do gniazda przyleciały dwa pozostałe w odstępie kilku minut (w tle, pod gniazdem widać pasące się dzikie jelenie). O godzinie 19:16 przyleciał bocian rodzic z pokarmem i ponownie o 19:20 przyleciał drugi i również nakarmił młode. Dzisiaj młode bociany czarnodziobe zostały na nocleg w gnieździe.
Młode bociany czarnodziobe wyglądem i wielkością przypominają teraz dorosłe osobniki (dorosły bocian czarnodzioby waży ok. 4-5
kilogramów).

http://www.allegaleria.pl/images/gw0gl2savywdfwh14x23_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/v0kmvp8es2o5rzohsdr7_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hlrbg7u08qg4ot60jzdx_thumb.jpg

http://www.allegaleria.pl/images/og5fdvaizu23qjmu8oo_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/3a4gups7orzk2f5rm3d_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/b35pa077fn3nt3t3wv83_thumb.jpg

iganka - 2015-02-28 09:50:01

28-02-2015

Bociany czarnodziobe w Japonii rozpoczęły sezon lęgowy

Została zainstalowana nowa kamerka na gniazdo bocianów czarnodziobych http://59.190.3.143:1080/ImageViewer?Resolution=320x240

W tym gnieździe obserwowałam już wcześniej - na początku lutego - tokującą  parę bocianów czarnodziobych, a na dzień dzisiejszy bocian już wysiaduje jaja. Obraz z kamery nie jest komfortowy, trochę rozmazany i oddalony, ale po charakterystycznym zachowaniu bociana można wnioskować, że w gnieździe są już jaja. Bocian nie opuszcza gniazda, regularnie wstaje, poprawia wyściółkę na gnieździe, po krótkiej pielęgnacji piór ponownie zajmuje miejsce na środku gniazda.

Z uwagi na strefę czasową gniazdo jest widoczne we wczesnych godzin rannych i późno w nocy.

http://e-fotek.pl/images/85973011682257318476_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/27212754710430771037_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/73701305969846892889_thumb.jpg

wladek12 - 2015-04-03 12:46:48

03.04.2015. po g.12.45. czasu polskiego.
Bociany czarnodziobe  w Japonii,pod tym linkiem:  http://59.190.3.143:1080/ImageViewer?Resolution=320x240 (nowa kamerka!) - i oczywiście u mnie nie działa,już nie wiem o co chodzi.
Czy ten mój komp to taki rupieć,czy nie fart że jak ja chce zobaczyć to nie działa tak jak na (f.1.),czas polski g.12.40.

Pod ten link: " http://www.ustream.tv/channel/owstv3    -    link do bezpośredniego przekazu z gniazda" - pod ten też nie mam wejścia (f.2.)?.
Pozdrawiam.

http://e-fotek.pl/images/15773159090182278001_thumb.jpg http://e-fotek.pl/images/85533976198496599547_thumb.jpg

iganka - 2015-04-03 15:00:05

Władek12 - w poście wyżej jest informacja, gdzie pisałam, że gniazdo można obserwować rano i bardzo późnym wieczorem. Teraz w Japonii jest noc, więc nic nie widać. Japonia i Polska, to różne strefy czasowe - 8 godzin a teraz w czasie letnim 7 godzin.

Drugi link, jaki jest cytowany w powyższym poście nie jest aktywny już od dawna - od czasu kiedy młode bociany czarnodziobe wyfrunęły z gniazda. W tym sezonie nie ma przekazu i nie wiadomo czy będzie przywrócony (przynajmniej na razie).

wladek12 - 2015-04-03 23:35:58

03.04.2015. po g.23.27. czasu polskiego.
Tym razem jest i obraz i bocian na gnieździe siedzący w dołku (f.1.).
Ale do póki nie wyklują się pisklaki to rzeczywiście nie będzie wiele widać.
Wcześniejszy post był za szybko wstawiony-Przepraszam, dzięki "iganka" za przypomnienie czasowe.(ale nie będę go usuwał).

http://e-fotek.pl/images/41179789608633774135_thumb.jpg

iganka - 2015-04-20 22:04:15

20-04-2015

W gnieździe bocianów czarnodziobych wykluły się już pisklęta :)
Wydaje mi się, że są trzy młode, ale dwa na pewno. Pisklaczki są jeszcze małe, tylko dwie główki widać wyraźnie, trzecie pisklę jest chyba jeszcze za małe i nie potrafi unosić wysoko głowy. Pisklęta nie są już intensywnie ogrzewane pod skrzydłami, bociani rodzic cały czas stoi przy pisklętach.

http://e-fotek.pl/images/13498848415155080574_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/62505379349300338411_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/07132063922151612282_thumb.jpg

iganka - 2015-05-01 22:27:13

01-05-2015

Pisklęta bocianów czarnodziobych podrosły, widać na gnieździe 2 stojące już maluchy, bocian pozostawia pisklęta same na gnieździe, ale nie trwa to długo, wciąż jeszcze są pod troskliwą opieką bociana rodzica.
Na fot.3 chyba widać trzy pisklęta, niestety przekaz jest słaby i nie można prowadzić szczegółowych obserwacji.

http://e-fotek.pl/images/64398543109054197803_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/22351540982040464837_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/38920760255886490135_thumb.jpg

iganka - 2015-05-08 21:45:00

08-05-2015

Pisklęta bocianów czarnodziobych są już na tyle duże, że można je wreszcie policzyć :)  W gnieździe są dwa pisklęta!
Młode bocianki mają ten komfort w dorastaniu, że całe porcje przyniesione przez bocianich rodziców są dzielone na dwa gardziołki, ten który pierwszy i sprytniejszy zjada oczywiście "większą połowę" :)
Dzisiaj udało mi się obserwować ten moment z życia bocianich rodzin, który mnie zawsze wzrusza - podwójne karmienie, w tym samym czasie oboje bocianich rodziców karmi młode!

http://e-fotek.pl/images/91258314100091067293_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/21590288474826393753_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/79695972868579277427_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/08889998382573399092_thumb.jpg

iganka - 2016-03-03 14:29:23

03-03-2016

Bociany czarnodziobe rozpoczęły sezon lęgowy.
Podobnie jak w ubiegłym roku widoczność na gniazdo jest słaba, daleka odległość, obraz zamglony.

Gniazdo bocianów czarnodziobych można obserwować pod linkiem:  http://59.190.3.143:1080/CgiStart?page= … Language=9

Przypomnę jeszcze, że istnieje tu strefa czasowa, gniazdo jest widoczne od ok. godziny 22:30/23:00 naszego czasu i w Japonii jest już następna doba (w tej chwili u nas jest godzina 14:23 a w Japonii 22:23)

Prawdopodobnie w gnieździe są już złożone jaja, od dwóch dni widzę, że bocian siedzi cały czas na gnieździe, czasem poprawia wyściółkę w dołku gniazdowym.

http://e-fotek.pl/images/37477491905800432608_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/08157635922975283621_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/53258848913142078692_thumb.jpg

iganka - 2016-03-11 11:22:35

11-03-2016

Po zachowaniu ptaków na tym gnieździe, można przypuszczać, że bociany czarnodziobe już wysiadują jaja. Bocian nie opuszcza gniazda, siedzi, co jakiś czas wstaje i poprawia podłoże w dołku gniazdowym a następnie ponownie zajmuje miejsce na środku. Szkoda, że kamera nie pokazuje gniazda z bliska.

http://e-fotek.pl/images/98055185132158150880_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/56560994209355575562_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/99784593591301002048_thumb.jpg

iganka - 2016-04-26 18:57:06

26-04-2016

W gniazdach bocianów czarnodziobych klują się pisklęta albo już się wykluły i są dość duże :) - tak jak na monitorowanym gnieździe.
Dopiero teraz można je zobaczyć, kiedy prostują tułów i trzymają wysoko głowy. W tym gnieździe są dwa pisklęta, niestety nie można obserwować ich rozwoju z tak dużej odległości, choć miałam nadzieję, że może w tym sezonie kamera pokaże z bliska lęg bocianów czarnodziobych.

http://e-fotek.pl/images/00318636418628189738_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/00259119552759643854_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/37440469721196353319_thumb.jpg

iganka - 2017-03-05 11:16:00

Bociany czarnodziobe z Japonii - sezon lęgowy 2017


W tym sezonie warto zaglądać do gniazda bocianów czarnodziobych :)
Działa już kamera na gniazdo. Jest to podgląd, który nie był czynny chyba od dwóch sezonów. Teraz inna kamera pokazuje gniazdo bocianów czarnodziobych z bliska a z tego co zrozumiałam z opisów koordynatora, w dalszym ciągu trwają prace nad udoskonaleniem przekazu. Gniazdo zajmuje para bocianów. Mimo różnicy czasu strefowego (różnica 8 godzin) nie musimy podglądać gniazda w nocy :), tym razem można zobaczyć co działo się w gnieździe, kiedy w Japonii był dzień a u nas noc. Pod obrazem z gniazda są nagrania wideo z całego dnia podzielone na kilkugodzinne sekwencje z możliwością wyboru odpowiedniej pory dnia (w nocy gniazda nie widać, nie ma podczerwieni) za pomocą suwaka czasowego.

Adres podglądu:    http://www.ustream.tv/channel/owstv3


http://e-fotek.pl/images/14442181099138062979_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/48239780832903913540_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/83645351005205714677_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/98973199844399860865_thumb.jpg

iganka - 2017-03-07 22:59:15

07-03-2017

W Japonii jest już nowy dzień, godzina 06:00 rano, 08 marca, w Polsce godzina 22:00 wieczorem 07 marca. Gniazdo z nową nadbudową pokryła gruba warstwa śniegu, który padał obficie już od wczoraj.
Bociany nie opuszczają jednak gniazda. Przylatują na nocleg (czasem na gnieździe nocuje tylko jeden bocian) i co mnie najbardziej zafascynowało - znoszą na gniazdo nowy budulec układając na śniegu gałązki i nawet próbują odbywać gody !
Po godzinie obserwacji bocianów czarnodziobych krajobraz zaczyna się zmieniać, nad gniazdem nieśmiało zaświeciło słońce, jest więc nadzieja, że dzień będzie pogodny a słońce ogrzeje zmarznięte bociany :)

Filmik: bociany czarnodziobe w śnieżnej scenerii  https://www.youtube.com/watch?v=1tFnZdxMobo

http://e-fotek.pl/images/27261940905741991554_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/52757831280198056143_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/40775356976078488786_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/58403344864282095513_thumb.jpg

iganka - 2017-03-08 18:47:10

08-03-2017

Dzisiaj rano a w Japonii po południu, po śniegu już ani śladu :) Bociany uzupełniają budulec na gnieździe, kopulują, na razie pogoda sprzyja bocianom czarnodziobym. Wczoraj martwiłam się jak bociany znajdą pokarm pod taką warstwą śniegu, ale przeczytałam w opisach koordynatora tego projektu, że gniazdo usytuowane jest niedaleko parku Hyogo w pobliżu Centrum Bocianów Orientalnych w Toyooka a tam znajdują się stawy gdzie bociany są dokarmiane systematycznie. W ubiegłych latach kamera pokazywała te tereny i czytałam, że do tego parku na karmienie przylatują także bociany czarnodziobe gniazdujące na wolności w tej okolicy. Tak więc mam nadzieję, że i ta kamerowa para bocianów poleci nad stawy na darmowy posiłek :)

http://e-fotek.pl/images/67362048607752017620_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/87589402118301595664_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/27655368545247792033_thumb.jpg

iganka - 2017-03-10 21:57:21

10-03-2017

Gniazdo pary bocianów czarnodziobych zaczął odwiedzać jeszcze jeden bocian :)

Filmik:  https://www.youtube.com/watch?v=QVBNlLNifZA

Pod gniazdem widziałam również spacerującą czaplę a na gniazdo podczas nieobecności bocianów przylatują również czarne ptaki podobne do kruków, trudno było rozpoznać, bo gniazdo trochę daleko, ale już dzisiaj była próba przybliżenia kamery na gniazdo, co jest dobrą zapowiedzią, że kiedy pojawia się pisklęta będzie je widać z bliska.

http://e-fotek.pl/images/68356326921709073002_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/03170778644811912128_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/19739241011346585688_thumb.jpg

iganka - 2017-03-14 21:08:11

14-03-2017

Bociany czarnodziobe szykują gniazdo do złożenia jaj. Już od dwóch dni obserwuję wzmożone prace na gnieździe, najbardziej zaangażowany jest samiec, który znosi do gniazda dużo patyków, wyściółki, samica częściej przebywa na gnieździe i coraz częściej siada. Chyba więcej obserwatorów zauważyło zmiany i wysiłek pary bocianów w przygotowaniach do sezonu lęgowego, bo dzisiaj kamera została zbliżona na gniazdo, przy okazji można było zobaczyć jego otoczenie (fot.1). Być może pierwsze jajo zostanie złożone już w najbliższym czasie? Może dzisiaj? (w Japonii to będzie już ranek 15 marca) - okaże się już za 2-3 godziny gdy będzie widać gniazdo :)

Filmik: przygotowanie gniazda przez parę bocianów  https://www.youtube.com/watch?v=p7rR-QronpA

http://e-fotek.pl/images/81372738215863574720_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/40974313552733182020_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/70771206581353767935_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/22142397839423108897_thumb.jpg

U nas jest 22:10 (14 marca), w Japonii 06:10 (15 marca), można teraz sprawdzić czy oczekiwane pierwsze jajo już się pojawiło? Gniazdo jest teraz widoczne - jajka nie ma a bociany poleciały na śniadanie :)

iganka - 2017-03-17 22:20:43

17-03-2017

W Japonii jest teraz wczesny ranek 18 marca. Nad gniazdem bocianów czarnodziobych wisi szara mgła a jest już przecież 06:10. Mimo  tej gęstej mgły widać w gnieździe pierwsze jajo ! :)

Jeszcze o 05:30 (czas z kamery) było ciemno, widoczne były zarysy sylwetek bocianów, już wtedy wydawało mi się, że w środku gniazdo coś się bieli :)
Teraz o 06:15 (cz. z kamery) bocian poprawia dziobem wyściółkę i przesuwa jajo, wykonuje takie ruchy i czynności w gnieździe, które potwierdzają, że ten jasny element na środku to jajko :)
O godzinie 07:15 (czas z kamery) jajo było widać dokładnie. Utworzył się dość głęboki dołek na środku gniazda. Do tej pory samiec ogrzewał jajo siedząc na gnieździe, teraz czyści gniazdo, spulchnia wyściółkę wokół jajka, mocuje patyki w koronie gniazda.

http://e-fotek.pl/images/70034944777759045090_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/05000917307961745533_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/35399125319259237187_thumb.jpg

Filmik:  https://www.youtube.com/watch?v=INhhSs9Sgq0

iganka - 2017-03-18 23:50:00

18-03-2017

Kiedy już widoczność była dobra bociany przystąpiły do gruntownego urządzania gniazda. Samiec kilka razy przynosił duże kiście siana i patyki, bociany wspólnie rozkładały budulec na gnieździe, umacniały koronę gniazda. Jajko jest pilnie strzeżone na zmianę przez obydwa bociany, nie jest jeszcze intensywnie ogrzewane, ale zawsze jeden z pary bocianów jest obecny na gnieździe i często okrywa jajo siadając na dołku gniazdowym.

Filmik: urządzanie gniazda   https://www.youtube.com/watch?v=YyT1YD25nNw

Filmik: bociany czarnodziobe z bliska  https://www.youtube.com/watch?v=2VRsyuMkg1M

http://e-fotek.pl/images/40139678082762440161_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/45044893813705511518_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/25563359795684691846_thumb.jpg

http://e-fotek.pl/images/84301370854538918960_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/52645826779242152188_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/01525128550326570365_thumb.jpg

iganka - 2017-03-20 08:24:52

20-03-2017

Rano, po ustąpieniu gęstej mgły, na gnieździe można było zobaczyć drugie jajo  :)

https://www.youtube.com/watch?v=85Yxah1u0-0

Od tej pory jaja są nie tylko pilnie strzeżone, ale również intensywnie ogrzewane przez parę bocianów. Bociany wymieniają się miedzy sobą w wysiadywaniu i starannie pielęgnują podłoże gniazda gdzie znajdują się jajka.

iganka - 2017-03-21 23:27:26

21-03-2017

W Japonii jest wczesny ranek, godzina 05:56. Na gnieździe siedzi bocian, drugi z bocianów kilkakrotnie wyfruwa z gniazda i wraca z sianem, gałązkami (po przylocie do gniazda okazuje się, że jest to samiec). O 06:23 samica wstaje z gniazda, przez chwilę poprawia wyściółkę wokół jaj, wydaje mi się, że jest trzecie jajo, ale o 06:39 następuje wymiana bocianich rodziców, pozostający na gnieździe samiec (samica odleciała) poprawia wyściółkę, przekręca dziobem jajka i wtedy już widać dokładnie w dołku gniazdowym trzecie jajo !  :)

Filmik: trzecie jajo  https://www.youtube.com/watch?v=j940KEvO9XA

http://e-fotek.pl/images/64216201255112590478_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/40649578358589784465_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/52979500247740701550_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/98062789961296128344_thumb.jpg

wladek12 - 2017-03-23 07:19:48

Czas polski.  W Japonii czas na fotce.
6.47. jeden z bocianów czyści partnera/kę, a ten siedzi sobie spokojnie (f.1.).
7.00. było odstraszanie przez stojącego bociana (f.2.)., a siedzący bez zmian.
7.23. po przylocie jednego z bocianów następuje szybka zamiana-odlatuje siedzacy i ten co przyleciał poprawia jajka(2 widziałem) (f.3.), i zajmuje zaraz miejsce na nich.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/4537272bff4c.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/69c4679b45b0.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/44a1ab52059b.jpg

iganka - 2017-03-25 09:00:30

25-03-2017

Rano, 24 marca ( czas w Japonii) zgodnie z planem powinno być widoczne kolejne jajko (chociaż ale nie musiało). Długo trzeba było zastanawiać się i dobrze wpatrywać w dołek gniazdowy żeby upewnić się ile właściwie jajek jest w gnieździe.
Na poniższym filmiku widać jak bociany czarnodziobe starannie "ukryły" jajka w dołku gniazdowym :) Na gnieździe jest tyle świeżego budulca (i ciągle jeszcze go przybywa), że nie widać dokładnie ile tam znajduje się jaj. Bardzo pracowite bociany - z ubogiej konstrukcji zbudowały solidne gniazdo!
Wczoraj długo obserwowałam gniazdo, wydawało się, że widać 4 jajka, raz tylko 2, ale ostatecznie chyba jednak są cztery jaja :)

Filmik:  https://www.youtube.com/watch?v=00Y1wAPVfNk


http://e-fotek.pl/images/71810520815691180100_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/89755884112082143701_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/58592319257853788625_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/66261145151076830465_thumb.jpg

iganka - 2017-04-03 08:55:57

03-04-2017

Nie ma już w gnieździe czterech jaj!!!

Dzisiaj o godzinie 15:18 (czas z kamery) kiedy otworzyłam przekaz na gnieździe nie było dorosłych bocianów a kruk wybierał z dołka gniazdowego jajka :(
O 15:22 (czas z kamery) przyleciał samiec. Kruk w sumie wykradł 3 jaja, być może jeszcze jedno zostało, bo bocian nadal siedzi na gnieździe.

To jest filmik, który nagrałam na"szybko" :  https://www.youtube.com/watch?v=GMhDa6ZO6R8

Jaki był początek tego przykrego wydarzenia, dlaczego nie było bocianich rodziców, dowiem się dopiero później, kiedy będzie nagranie archiwalne.
...................

Niestety, w nagraniach archiwalnych ten przedział czasowy, który dotyczył powyższych wydarzeń nie istnieje.
Podczas dalszych obserwacji widziałam parę bocianów cały czas aż do zmierzchu na gnieździe, albo samiec albo samica cały czas siedziały na gnieździe. Podczas zmiany w wysiadywaniu i pielęgnacji dołka gniazdowego jajka nie widziałam (dołek jest głęboki).

http://e-fotek.pl/images/88548032144984868087_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/60954357488840328327_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/91644985421419474554_thumb.jpg

http://e-fotek.pl/images/77337910789384850529_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/95895375219597654778_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/32662339789260506250_thumb.jpg

..........................

Godzina 05:10, w Japonii jest już wczesny ranek 4 kwietnia (u nas godzina 22:10 3 kwietnia). Na gnieździe stoi jeden bocian, stoi na dołku gniazdowym już od dłuższej chwili. Prawdopodobnie w gnieździe nie ma już jaj, trzy jaja wykradł kruk, czwarte mogło być uszkodzone... :(

iganka - 2017-04-04 21:33:49

04-04-2017

Dzisiaj od rana bociany już nie zasiadają na dołku gniazdowym, latają swobodnie na żerowiska, gniazdo jest często puste. Kiedy spotykają się na gnieździe dochodzi do kopulacji.
Rano, przebywający na gnieździe samiec czyścił wyściółkę w dołu gniazdowym, wyrzucał niektóre elementy wyściółki i wyraźnie było widać, że coś zbiera z gniazda i połyka, może to były resztki zniszczonego jaja?
Obserwowałam dzisiaj również ciekawą sytuację, którą widziałam już kilka razy - w pobliżu gniazda "kręci się" trzeci bocian, przylatuje ciągle za samicą (samica ma czerwoną obrączkę, jest więc rozpoznawalna). Dzisiaj samiec-gospodarz gniazda zjawił się błyskawicznie, kiedy intruz przyleciał za samicą i przegonił go. Zastanawiam się, czy czasem ten obcy bocian nie był przyczyną (mógł ją wystraszyć) opuszczenia gniazda przez wysiadującą samicę i pozostawienia jaj bez opieki a kruki zaraz skorzystały z okazji?. Tą są tylko przypuszczenia, bo jak na razie nie ma oficjalnej informacji o przyczynie straty lęgu (wiadomości o projekcie, odpowiedzi na pytania obserwujących pojawiały się na czacie obok obrazu z kamery)

http://e-fotek.pl/images/43197827141717613853_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/15279042180276584592_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/46156013365847979305_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/65921321302256371188_thumb.jpg

iganka - 2017-04-23 21:48:29

23-04-2017

Od wczoraj zaglądam do gniazda bocianów czarnodziobych i nie wierzę własnym oczom!!!  W gnieździe są nowe trzy jaja!
Czy to jest nowa para, która rozpoczyna składanie jaj? Czy może jest to ta sama para i kontynuuje składanie nowych jaj po ich starcie, (złożonych wcześniej (marzec/kwiecień i wykradzionych przez kruka) - czy to jest możliwe?
Samica jest chyba ta sama - ma czerwoną obrączkę na lewej nodze (ale w ośrodku badawczym w Hoyooka stosuje się różne kombinacje zakładania kolorowych obrączek - jeden bocian może mieć ich kilka w różnych kolorach na obu nogach). Samiec nie wiadomo, nie rozpoznałam jego znakowania, bo kamera pokazuje obraz z daleka)
Nowe jaja w gnieździe widać najlepiej na filmiku z wczesnych godzin rannych, kiedy słońce jeszcze nie rozświetla gniazda.

Film:  Trzy nowe jaja na gnieździe   https://www.youtube.com/watch?v=s16dMprID4E


http://e-fotek.pl/images/83118293174012042798_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/79479446378226507882_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/59099023824354717927_thumb.jpg

http://e-fotek.pl/images/67182334083693357694_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/32733817801399342462_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/32844706520605515682_thumb.jpg

iganka - 2017-04-25 13:06:40

25-04-2017

Dzisiaj podczas pielęgnacji jaj, która trwała nieco dłużej niż do tej pory bywało, można wyraźnie zobaczyć, że w głębokim dołku gniazdowym są naprawdę trzy jajka! Na gnieździe był samiec, to on właśnie tak układał wyściółkę i na tyle długo, że można było dokładnie przyjrzeć się zawartości dołka gniazdowego :)

Filmik: trzy jajka w gnieździe bocianów czarnodziobych  https://www.youtube.com/watch?v=ZztTdnZqDtQ

http://e-fotek.pl/images/80856486578660240659_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/61570201527415975813_thumb.jpg   http://e-fotek.pl/images/35478229818270195294_thumb.jpg

iganka - 2017-05-22 23:10:33

22-05-2017

W gnieździe bocianów czarnodziobych wykluły się pisklęta :) Pierwsze pisklę wykluło się 19 maja.

Dołek gniazdowy jest głęboki, był problem z "liczeniem" kolejnych jaj złożonych przez samicę i nie było pewności co dzieje się w bocianim gnieździe. Aktualnie widać, że są dwa pisklęta :) Czy będzie jeszcze jedno pisklę? Po starcie pierwszych czterech jaj, samica zniosła po jakimś czasie prawdopodobnie jeszcze trzy.

http://e-fotek.pl/images/56036281341269692156_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/59145810518036511341_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/83054859998656486739_thumb.jpg

iganka - 2017-07-09 22:49:29

09-07-2017


Para bocianów czarnodziobych wychowuje trzy pisklęta. To już dorastające młode bociany :)
Dołek gniazdowy praktycznie już nie istnieje, powierzchnia gniazda wyrównała się i teraz dokładnie widać pisklaki. Ćwiczą już skrzydła i otrzymały obrączki ornitologiczne.
Przy okazji widać jak zmienia się krajobraz na tle którego jest gniazdo - to pole ryżowe.

http://e-fotek.pl/images/86412091488538928865_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/64763623194986129068_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/44397658384071198779_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/65828371346721857725_thumb.jpg

iganka - 2018-03-02 18:55:41

02-03-2018

Bociany czarnodziobe już rozpoczęły sezon lęgowy. Zimowy krajobraz i śnieżyce nie zniechęciły ptaków do godów i składania jaj, na dzień dzisiejszy śnieg już stopniał, świeci słońce, para bocianów czarnodziobych  wysiaduje trzy jaja.

Początek znoszenia jaj był dramatyczny, każde zniesione jajo było regularnie wykradane przez wrony. Pierwsze jajko zostało złożone 16 lutego, kolejne 18, 20, 22 luty i zaraz na następny dzień po złożeniu jaja, wrony wykradały je albo niszczyły a to wszystko dlatego, że bociani rodzice wyfruwali z gniazda i zostawiali jajko bez opieki. Podobnie jak w ubiegłym roku.

Potem, 24 lutego na gnieździe pojawiło się piąte, kolejne jajko a okresie do 01 marca jeszcze dwa następne. W sumie samica zniosła aż siedem jaj!

Obecnie w gnieździe są trzy jaja, teraz już para bociania pilnie je strzeże i na zmianę wysiaduje.

http://e-fotek.pl/images/86823755097759431320_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/81515010920820317728_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/21615355978959695008_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/64477446896090173970_thumb.jpg

Filmik: zmiana na gnieździe, widać trzy jaja   https://www.youtube.com/watch?v=3lmfNdEbkJQ

iganka - 2018-03-18 09:08:48

18-03-2018


Już 03 marca przybyło jeszcze jedno jajko, teraz bociany czarnodziobe wytrwale  wysiadują cztery jaja !

W sumie samica złożyła osiem jaj!
Jaja są ukryte głęboko w dołku gniazdowym, ale podczas zmiany ptaków na gnieździe można je zobaczyć :)

Filmik: zmiana w wysiadywaniu jaj  https://www.youtube.com/watch?v=fjXvJC2m9zQ

iganka - 2018-03-28 23:45:44

28-03-2018

W Japonii jest rano 29 marca, godzina 06:30, w gnieździe bocianów czarnodziobych wykluwają się pisklęta Widać w gnieździe już co najmniej dwa maluchy :)

Pisklęta wykluły się chyba w nocy albo bardzo wcześnie rano, bociani rodzice szczelnie je okrywają, pisklaczki unoszą już głowy do góry.

http://e-fotek.pl/images/89797934181887726765_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/47996489462913102718_thumb.jpg

Krótki filmik:  https://www.youtube.com/watch?v=HktXaqXXsWg

iganka - 2018-04-05 19:38:14

05-04-2018

Wykluły się cztery pisklęta.

Ostatnie, czwarte wyklute pisklę było widoczne w gnieździe wcześnie rano 4 kwietnia o 06:04 (wg czasu z kamery) podczas karmienia. Musiało się więc wykluć w nocy 3/4 kwietnia albo nad ranem 4 kwietnia. Po karmieniu samica przebywająca w tym czasie na gnieździe zaczęła uważnie przyglądać się maleństwu i skubać dziobem jego delikatny puszek, już było widać, że nie są to czułe, troskliwe czynności pielęgnacyjne przy pisklętach, to było przygotowanie do eliminacji najmłodszego pisklęcia. Chwilę później samica wyrzuciła pisklaczka z dołka gniazdowego, przerzucała go dziobem po krawędzi gniazda i niedługo potem połknęła pisklę.

Aktualnie w gnieździe dorastają trzy pisklęta.

http://e-fotek.pl/images/68946775472567702235_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/87598677283406344775_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/82432834533136632728_thumb.jpg

iganka - 2018-04-08 10:02:04

08-04-2018

06 kwietnia o 13:35(czas zegara na kamerze) jeden z bocianich rodziców połknął kolejne, drugie już pisklę.
Na japońskiej stronie dotyczącej bocianów czarnodziobych jest potwierdzenie, że z czterech wyklutych piskląt pozostały dwa. Informacje są krótkie i ograniczają się stwierdzenia faktów, że jest to naturalna selekcja piskląt przez ptaki aby zapewnić przeżycie silniejszego, zdrowego potomstwa.

W ubiegłym sezonie pola ryżowe otaczające wieżę z gniazdem były mokre, stała tam płytka woda, teraz pola są wyschnięte, ziemia popękana, być może to susza spowodowała, że bociani rodzice dokonali takiej selekcji, ponieważ nie mogą dostarczyć pisklętom wystarczającej ilości pożywienia ?

Na dzień dzisiejszy w gnieździe pozostały dwa najstarsze pisklęta.

http://e-fotek.pl/images/26343890304392677459_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/50079224160761983104_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/87471135111847032803_thumb.jpg

iganka - 2018-04-15 22:02:41

15-04-2018

Minęło kilka dni, pisklęta podrosły, bociani rodzice czasem zostawiają je same na krótki czas. Jedno z piskląt (najstarsze) próbuje stawać na prostych nogach.

http://e-fotek.pl/images/16649311126476226861_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/02381926483402249902_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/77871545849207086519_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/51472602253021460309_thumb.jpg

iganka - 2018-04-20 21:41:14

20-04-2018

Niestety, już od wczoraj na gnieździe jest tylko jeden pisklaczek :(
Na blogu jest notatka, ale tłumaczenie języka japońskiego przez Google nie jest wiarygodne. Zrozumiałam, że jedno pisklę zostało wyrzucone z gniazda przez bocianiego rodzica (nie wiem czy martwe czy żywe?),chyba było chore, dalej pisze, że będą robione badania, celem ustalenia rodzaju choroby a więc specjaliści z ośrodka badań na bocianem czarnodziobym w Parku Hyoogo prawdopodobnie podejrzewają chorobę pisklęcia jako przyczynę eliminacji.

http://e-fotek.pl/images/24723238861490015411_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/47949482857779869508_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/16438876805282677671_thumb.jpg

iganka - 2018-04-24 23:28:54

24-04-2018

W gnieździe bocianów czarnodziobych dorasta jedno pisklę - z czterech wyklutych jaj.

Na blogu ukazała się informacja o przyczynie śmierci jednego z piskląt, której krótkie streszczenie zamieszczam poniżej:
"Wyrzucony z gniazda pisklak 18 kwietnia został zabrany spod gniazda w tym samym dniu.  Według opinii lekarza weterynarii pisklę zmarło na sutek krwotoku wewnętrznego spowodowanego pęknięciem wątroby. Podejrzewa się, że mogło to nastąpić z powodu nadepnięcia pisklęcia w nocy przez bocianiego rodzica, w ciągu dnia gniazdo jest monitorowane i takiej sytuacji nie zaobserwowano. Rankiem tego dnia pisklęta były karmione jak zwykle (w żołądku znaleziono żaby i chrząszcze), ale w ciągu dnia pisklę zaczęło szybko tracić siły, co obserwowano w kamerze monitorującej gniazdo."

http://e-fotek.pl/images/09835650981333538638_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/48799235633413577797_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/37995901665605843278_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/98539253100861104628_thumb.jpg

iganka - 2018-05-09 19:58:43

09-05-2018

Czarnodzioby jedynak wyrósł na dorodnego bociana, ale wciąż ma zapewniona opiekę i dozór ze strony bocianich rodziców. Cała porcja pokarmu jest przeznaczona dla niego, nie ma konkurentów, pobiera sobie pokarm spokojnie i konsumuje razem z rodzicem :)

http://e-fotek.pl/images/52243297978968066096_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/94151042016041027225_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/25369281320027372403_thumb.jpg

iganka - 2018-05-14 10:52:45

14-05-2018

Post ten jest ciekawostką dotyczącą bocianów czarnodziobych - w Rosji,również została uruchomiona kamera monitorująca bociany czarnodziobe. Transmisja jest nadawana z gniazda zlokalizowanego na linii energetycznej w pobliżu wioski Tambovka w Regionie Amurskim.

Wczoraj było widoczne na gnieździe pierwsze jajko, dzisiaj jaja już nie ma, bocianów również nie widać, z opisów komentatorów na czacie wynika, że jajko zostało usunięte z gniazda przez samicę wczoraj wieczorem.

http://www.bankfotek.pl/thumb/2117084.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2117086.jpeg

Dla zainteresowanych link adresu kamery: https://www.ivideon.com/tv/camera/100-3 … 0/?lang=ru

iganka - 2018-05-15 19:52:58

15-05-2018

Na gnieździe zastałam, już nie pisklę ale młodego bociana czarnodziobego :) Gdyby nie długość dzioba, to trudno byłoby go odróżnić od rodzica !
Młody bocian dostał obrączki ornitologiczne wg systemu stosowanego w japońskim Ośrodku Badań nad bocianem czarnodziobym w Toyooka.

http://www.bankfotek.pl/thumb/2117179.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2117180.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2117181.jpeg

iganka - 2018-05-26 09:35:16

26-05-2018

Czarnodzioby jedynak to już duży młody bocian, dorasta pod okiem obu rodziców, których bardzo często widzę razem na gnieździe.

http://www.bankfotek.pl/thumb/2117842.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2117843.jpeg

czyszczenie kanalizacji Szczecin napędy do bram Metki skóropodobne airedale terrier cena noclegi Łeba