Paweł T. Dolata - 2010-10-13 23:47:59

W tym wątku jest miejsce na informacje o wycieczkach przyrodniczych, tak oficjalnie organizowanych przez Południowowielkopolską Grupę OTOP (poza Europejskimi Dniami Ptaków, które mają własny temat poniżej), jak i kilkuosobowe wypady w teren naszych członków i sympatyków.

Co prawda sprawozdania z wycieczek Grupy z reguły są zamieszczane na www.pwg.otop.org.pl i będą tu tylko podawane do nich linki, ale na forum chodzi nam głównie o podawanie własnych wrażeń i przemyśleń uczestników. A więc: ręce na klawiatury! :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Paweł T. Dolata - 2010-10-13 23:50:26

Wycieczka w okolice Antonina

Zacznijmy od wspomnianych relacji. Ostatnia wycieczka, zorganizowana przez PwG OTOP i nauczycieli Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w w Ostrowie Wielkopolskim dla jego uczniów, miała miejsce 6.10.2010 r. w lasy okolic Antonina (gm. Przygodzice oczywiście :) – zapraszam do lektury relacji na www.pwg.otop.org.pl.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Eva Stets - 2010-10-14 11:19:18

W ramach wspomnień o wydrzyku ostrosternym

W ciągu kilku ostanich lat uczestniczyłam w każdej wycieczce Południowowielkopolskiej Grupy OTOP. Niestety, uczestnictwo to było w większości tylko telepatyczne (trudno za każdym razem pokonać odległość ok. 1500 km z Alexandroupolis w Grecji do Ostrowa Wlkp i okolic). Ale mimo to, czytając relacje na stronie PwG OTOP, dowiedziałam się wielu wspaniałych rzeczy, przybliżyło mi to polską przyrodę, przypomniało, jak piękne są polskie okolice, stawy, lasy i jak dobrze jest znaleźć się w gronie osób, które łączy wspólna pasja.

Oczywiście, gdy tylko było to możliwe, brałam udział w wycieczkach PwG i zawsze pozostawiały one dla mnie super wrażenia i niezapomniane wspomnienia. Nauczyłam się rozpoznawać wiele ptaków, popatrzyłam z sympatią na ważki (mam entomofobię), poznałam kilka gatunków żab, zobaczyłam nietoperze...

Co prawda wątek ma dotyczyć bieżących wycieczek - ja chciałabym się cofnąć trochę w czasie, do jesieni 2007 roku i jednego z wypadów, który obfitował bardzo ciekawą obserwacją wydrzyka ostrosternego (bodajże była to dopiero druga obserwacja tego ptaka w Południowej Wielkopolsce). Pomimo, że tego dnia było bardzo zimno, to i tak humory jak i obserwacje ptaków dopisały a wrażeń była cała moc.
Dokładne sprawozdanie z tej wycieczki, która była zarazem liczeniem ptaków wodnych na stawach Rybin, zbiorniku Kobyla Góra i w Antoninie, można przeczytać w tekście Pawła, na stronie PwG OTOP: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … _all&no=28

Fotorelacja Evy Stets, Janki i Jerzego Bartuzich w Galerii strony PwG OTOP jest dostępna tutaj (w galerii jest zdjęcie wydrzyka ostrosternego):
http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 85&start=0

Niżej kilka zdjęć mojego autorstwa na stawach Gospodarstwa Rybackiego „Rybin, luneta z przodu - to moja - testowana wówczas po raz pierwszy (i to też było fajne) :)

http://www.allegaleria.pl/images/athc6mfhw9c3peav442l_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/9a9sxoo0bk43ft72edi_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ih32esiqzplp33bp6wg7_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/n83seux832zg2y1syjaj_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/vhc0kl0e3y2p453czxlu_thumb.jpg

Nie wiem jak "funkcjonują" inne grupy przyrodnicze w Polsce, ale wiem, że przyrodniczo-edukacykjna rola PwG OTOP w rejonie Południowej Wielkopolski jest ogromna (i oby tak było zawsze!) i za to ogromne dzięki!
Na forum jest wiele osób z różnych rejonów Polski, więc myślę, że pomysł na podzielenie się tutaj wrażeniami z wycieczek, jakie organizuje PwG OTOP, to strzał w dziesiątkę!
Sama będę niecierpliwie czekać na takie relacje. :)

Serdecznie pozdrawiam
Eva

Kamila Walczak - 2010-10-16 23:19:17

6 X 2010 r. uczestniczyłam we wspomnianej już wyżej wycieczce po okolicach Antonina. Cieszę się, że mogłam asystować panu Pawłowi jako drugi przedstawiciel PwG OTOP i tym samym aktywnie spożytkować chwilowy nadmiar wolnego czasu :D Najwięcej ptaków spotkaliśmy na stawie w rezerwacie "Wydymacz"- niezwykły widok wielu gatunków jednocześnie. Wcześniej zaobserwowaliśmy m.in. myszołowa, sójki, żabę zieloną oraz kilka motyli. Podziwialiśmy też pomniki przyrody- najbardziej podobał mi się najstarszy w powiecie ostrowskim dąb. Wyprawa była jak zwykle pełna wrażeń i w połączeniu z jesiennym słońcem sprawiła, że do końca dnia uśmiech nie znikał mi z twarzy. Zwłaszcza, że tego dnia nabyłam "bociani" kubek :)

Wycieczki przyrodnicze mają ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o edukację - bo czy jest lepszy sposób na poznanie przyrody, niż wyjście w teren? Ja na przykład nigdy nie potrafiłam nauczyć się z książek rozpoznawania drzew iglastych, a po tej wyprawie wychodzi mi to znacznie lepiej :) Dlatego zachęcam wszystkich do brania udziału w tego typu imprezach przyrodniczych, bo warto!

Pozdrawiam,
Kamila Walczak
PwG OTOP

Kamila Walczak - 2010-11-29 00:13:47

25.11.10r. wraz z panem Pawłem T. Dolatą i Piotrem Majewskim odbyliśmy krótką, ale bardzo przyjemną wycieczkę na stawy w Trzcielinach i Kociembie. Powodem tej nagłej wyprawy były łabędzie krzykliwe i łabędzie czarnodziobe zauważone wcześniej tego samego dnia przez Piotra. Niestety po przybyciu na miejsce zastaliśmy już tylko 2 łabędzie krzykliwe na stawach Dąbek, ale dla mnie był to kolejny nowy gatunek do obserwacji, więc i tak jestem zadowolona :). W tym samym miejscu widzieliśmy także 9 łabędzi niemych i ok. 7 gągołów. Następnie pojechaliśmy na stawy Bagno oraz Kociemba, gdzie zaobserwowaliśmy łącznie 6 czapli białych, 18 czapli siwych, 15 łabędzi niemych, ok. 400 łysek, ok. 30 mew srebrzystych oraz 10 nurogęsi. Poza tym widzieliśmy 2 myszołowy, z których jeden siedział na drzewie, a także raniuszki i trznadla. Ogólnie wrażenia bardzo pozytywne, zresztą jak zawsze przy wyjazdach na ptaki :D Mam tylko nadzieję, że kiedyś uda mi się zobaczyć łabędzia czarnodziobego, pozostaje mi uzbroić się w cierpliwość:)
Fotki:
1. Dorosły łabędź krzykliwy.
2. Porównanie łabędzi krzykliwych i łabędzi niemych.
3. Mewa srebrzysta.

http://www.allegaleria.pl/images/cikgmut2t7v5w2x3pb22_thumb.jpg,http://www.allegaleria.pl/images/tpqtgnscador8hnje13c_thumb.jpg,http://www.allegaleria.pl/images/1zjvswny2ayqfbu829d4_thumb.jpg
Fot. Paweł T. Dolata

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Piotr Majewski - 2010-11-29 22:01:52

Chciałem parę słów dodać, a właściwie opisać, jak doszło do wycieczki o której wcześniej napisała Kamila, tj. 25.11.10
Wybrałem się zupełnie nieoczekiwanie, chyba nawet dla samego siebie, na stawy w Dolinie Baryczy pod Przygodzicami. W Trzcielinach zobaczyłem pływające łabędzie nieme, więc chętny odczytania paru obrączek, zaparkowałem przy szosie i ruszyłem" na łowy". Na stawach Dąbek pływała cała przeurocza rodzinka 2 dorosłe + 3 młode.
Podchodząc do następnego stawu zobaczyłem parę łabędzi krzykliwych, cudeńka. Podchodząc do kolejnego "Dąbka" w pierwszej chwili pomyślałem cała rodzina krzykliwych, ale jakieś takie jakby mniejsze.  Po dokładnym przyjrzeniu się dech mi zaparło, pomimo panującego na dworze chłodu zrobiło mi się gorąco z emocji. To były łabędzie czarnodziobe, cudowna piątka, dwa dorosłe i trzy młode. 
Podekscytowany moją obserwacją zadzwoniłem do Pawła T. Dolaty i zaczęła się zupełnie nieoczekiwanie nasza wyprawa. Resztę znacie od Kamili.
Przepraszam za brak zdjęć, ale aparat odmówił mi jakieś dwa tygodnie temu posłuszeństwa i zostałem bez możliwości udokumentowania tej obserwacji. Obiecuję, że następnym razem postaram się to zmienić, aby wszyscy forumowicze mieli okazję zobaczyć tak rzadkie (niestety) i piękne ptaki.

Kamila Walczak - 2010-11-30 19:30:26

Dziś, 30.11.10r. ponownie wybraliśmy się na stawy w Trzcielinach i Kociembie w gminie Przygodzice, tym razem w składzie Paweł T. Dolata, Mariusz Kępiński i ja. Wszystkie stawy były już zamarznięte, jedynie na niektórych były niewielkie powierzchnie wody, utrzymujące się dzięki obecności stad ptaków.

W Trzcielinach na stawach Dąbek pojawiła się czapla siwa w locie, a na stawach Bagno przebywał jeden młody łabędź niemy, para kaczek krzyżówek oraz ok. 40 łysek. Natomiast na stawie Trzcielin Nowy widzieliśmy ponownie parę dorosłych łabędzi krzykliwych, które pięknie pozowały do zdjęć i charakterystycznie "trąbiły" :D Wraz z nimi przebywały inne ptaki: 8 krzyżówek, 6 łabędzi niemych (w tym 3 młode), 27 łysek, mewa pospolita i 5 mew srebrzystych. Tu fajnie było widać różnice między tymi gatunkami mew, najbardziej rzucała się w oczy różnica wielkości :)

Następnym przystankiem były stawy Kociemba, gdzie zaobserwowaliśmy 2 samice czernicy, samca głowienki, ok. 320 kaczek krzyżówek, ok. 300 łysek, 10 dorosłych łabędzi niemych oraz 2 mewy śmieszki w locie. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na składowisku odpadów w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zastaliśmy ok. 70 szpaków siedzących na liniach energetycznych.

W obserwacjach przeszkadzał nam trochę mróz, ale warto było; po raz kolejny łabędzie krzykliwe wywarły na mnie ogromne wrażenie i oczywiście nie tylko one :)
Poniżej fotki autorstwa Pawła T. Dolaty:
1. Łabędzie krzykliwe, łabędzie nieme, łyski i krzyżówki na stawach Trzcieliny.
2. Łabędzie nieme na stawach Kociemba.
3. Szpaki w Ostrowie Wielkopolskim.
http://www.allegaleria.pl/images/8zb37ydf3u6oe615wb3o_thumb.jpg,http://www.allegaleria.pl/images/lc14vhtkvzv9oi3qnnz1_thumb.jpg,http://www.allegaleria.pl/images/5epa8qo1l3fvjwe1sd9d_thumb.jpg

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP www.pwg.otop.org.pl

Kamila Walczak - 2010-12-16 19:48:38

Południowowielkopolska Grupa OTOP zaprasza na tradycyjny, świąteczny spacer po parku w Ostrowie Wielkopolskim. Na pewno uda się nam zaobserwować wiele gatunków ptaków :) Szczegółowe informacje na www.pwg.otop.org.pl

Kamila Walczak
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl

Kamila Walczak - 2010-12-27 12:35:52

Na stronie www.pwg.otop.org.pl można już przeczytać relację z wczorajszego spaceru "Święta z ptakami".:)

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Kamila Walczak - 2010-12-27 23:38:07

I znów zgodnie z tradycją Południowowielkopolska Grupa OTOP zaprasza na kolejny zimowy spacer "Nowy Rok z przyrodą", tym razem do innego parku w Ostrowie Wielkopolskim. :) Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl.

Kamila Walczak
PwG OTOP

Paweł T. Dolata - 2011-01-05 16:09:22

Witam!

Na stronie www.pwg.otop.org.pl jest relacja ze spaceru noworocznego w Ostrowie, zapowiadanego przez Kamilę – zapraszam do lektury! :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl – zimowe obserwacje i akcje
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Kamila Walczak - 2011-01-05 16:12:44

Noworoczny spacer PwG OTOP po Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim był bardziej udany niż świąteczny. Widzieliśmy więcej gatunków ptaków, w tym dwukrotnie krogulca w locie :D Podziwiam tych, którzy potrafią rozpoznawać ptaki szponiaste w locie, dla mnie jak na razie jest to bardzo trudne. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak gile, bo siedziały na tyle nisko, że można było dokładnie im się przyjrzeć, a czerwone brzuszki widoczne były nawet bez lornetki :)

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Paweł T. Dolata - 2011-01-22 00:20:39

Kolejna wycieczka PwG OTOP, tym razem tradycyjna od paru zim wyprawa obserwacyjno-obrączkarska nad wodami Kalisza, już w tę niedzielę, szczegóły na www.pwg.otop.org.pl – zapraszamy! :-)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl – zimowe obserwacje i akcje

Justyna - 2011-01-23 20:53:58

23.01.2011r.

Uczestniczyłam w wyprawie obserwacyjno-obrączkarskiej w Kaliszu i muszę Wam powiedzieć, że było super.
Łapanie łabędzi było dzisiaj utrudnione ze względu na wysoki poziom wody, ale mimo wszystko udało się złapać i zaobrączkować cztery łabędzie. Pierwszy złapany łabędź okazał się sporą samicą, ważącą ponad 10 kg. Jak się później okazało była to jedyna samica złapana dzisiejszego dnia. Oprócz łabędzi obserwowaliśmy jeszcze: krzyżówki, perkozki, kowaliki, dzięcioła średniego, puszczyka, bogatki, modraszki oraz dzwońce. Szczegóły już wkrótce na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Justyna

Piotr Majewski - 2011-01-25 16:00:42

Witam
Na www.pwg.otop.org.pl szczegóły na temat wycieczki i akcji obrączkarskiej w Kaliszu opisanej wyżej przez Justynę.
Uczestniczyłem i asystowałem przy obrączkowaniu łabędzi i było naprawdę super. Gdyby nie sprawy zawodowe w piątek byłaby najprawdopodobniej powtórka z rozrywki, ale trudno nie jest to ostatnia okazja.
A wszystkim naprawdę, jak mają okazję, polecam

Piotr Majewski
PwG OTOP

Kamila Walczak - 2011-02-12 17:11:14

1-9 lutego 2011r. kilkuosobowa ekipa PwG OTOP wybrała się do Czech Wschodnich na tradycyjną już akcję Labute. Tym razem było to liczenie łabędzi niemych i odczytywanie ich obrączek bez obrączkowania nowych osobników. Ja byłam tam tylko do 4 lutego, ale i tak bardzo się cieszę z tego wyjazdu. Pierwsze 3 dni wypełniły nam łabędzie, które były zadziwiająco odważne, jakby wyczuwały, że nie zamierzamy ich łapać :) Niektóre właściwie jadły nam z ręki, z czym osobiście wcześniej się nie spotkałam. Nietypowym towarzyszem ptaków była nutria, prawdopodobnie uciekinierka z hodowli. Poza tym na Łabie obecne były czernice, łyski, przeleciało także kilka kormoranów. Natomiast na stawie Bajkal w Pardubicach oprócz łabędzi niemych były również kokoszki, krzyżówki i łyski.

Pozostałe dni upłynęły na zwiedzaniu rezerwatów przyrody. Trzykrotnie udało nam się zaobserwować pluszcza, a raz czyża objadającego nasiona z drzewa. Były to kolejne nowe dla mnie gatunki. Samo podziwianie czeskiej przyrody zimą było niezwykłym przeżyciem.

Ze strony czeskiej akcję koordynowała Svetlana Vranowa, której za to dziękujemy :) Poza tym miło było poznać kilka innych osób z Czech oraz kolegę z Białorusi, których pasją również są ptaki. Dobrze, że ochrona przyrody jest sprawą międzynarodową i oby tak zostało :)

sve - 2011-02-12 23:37:02

Kamila Walczak napisał:

1-9 lutego 2011r. kilkuosobowa ekipa PwG OTOP wybrała się do Czech Wschodnich na tradycyjną już akcję Labute. Tym razem było to liczenie łabędzi niemych i odczytywanie ich obrączek bez obrączkowania nowych osobników. .... Nietypowym towarzyszem ptaków była nutria, prawdopodobnie uciekinierka z hodowli....
.... Poza tym miło było poznać kilka innych osób z Czech oraz kolegę z Białorusi, których pasją również są ptaki. Dobrze, że ochrona przyrody jest sprawą międzynarodową i oby tak zostało :)

Ja się też bardzo cieszę z udanej akcji i z tego, że poznałam nowe osoby. :)

Co do nutrii - już kilka lat się te zwierzęta regularnie rozmnażają w wielu miejscach w naszym kraju. Żyją w rzekach i niektórych stawach... Obserwowany przez nas osobnik więc nie musiał być uciekinierem z hodowli. Może się już urodził w naturze...
Svě

Kamila Walczak - 2011-02-13 20:03:00

Dzisiejsza akcja obrączkowania łabędzi niemych w Kaliszu niestety nie przebiegła pomyślnie. Mimo kilku stopni poniżej zera ptaki nie wykazywały zainteresowania pokarmem od ludzi i nie były skore do współpracy- żaden nawet nie wyszedł na brzeg, co uniemożliwiło odłów.

Widzieliśmy natomiast kilka innych gatunków: kowalika, gila, dzwońca, kilka kosów, a także wiewiórkę :) Na rzece jak zawsze obecne były krzyżówki.

Kamila Walczak - 2011-02-27 18:20:04

Dziś na ostatniej w tym roku akcji obrączkowania łabędzi niemych w Kaliszu udało się zaobrączkować jednego osobnika złapanego przez Piotra Majewskiego :). Poza tym na spacerze widzieliśmy strzyżyka, kowalika i dwie ciekawe krzyżówki:ciemnego samca i białą samicę. Więcej na www.pwg.otop.org.pl

Kamila Walczak
PwG OTOP

Jana - 2011-03-21 22:38:23

Witam! Chcę podzielić się ze wszystkimi naszymi wczorajszymi obserwacjami terenowymi. Pięcioosobowa ekipa już w Przygodzicach obserwowała przelot 40 czajek, dalej na śródleśnym stawie Żabiniec były 2 pary cyraneczek, krążył jeden kruk, a drugi odpowiadał na głosy pierwszego cały czas z tego samego miejsca /czyli siedział blisko na drzewie/.

Kociemba - tutaj południowe zbiorniki były wypełnione wodą a na nich:łabędź niemy (1), czernice (40), głowienki (60), łyski (8), cyraneczki (2), nurogęsi (1 para), perkoz dwuczuby (1), czaple siwe (5), śmieszki (kilkanaście), czapla biała (1), dalej przebywając na drodze między stawami obserwowaliśmy przelatujące czaple białe(38), kormorany (20), czaple siwe (22), wrony (6), pliszki siwe (4), bieliki (3), kruka (1), myszołowy (2), czajki (8), raniuszki (19), bogatki (kilkanaście) oraz dumnie kroczące na grobli żurawie (2).

Następny nasz postój - Wnuki koło Dębnicy. Tutaj obserwowaliśmy srokosze (3), myszołowa (1), skowronki (5), gęgawy (16).

Dalej już na Trzcielinach, staw Bagno, były tu: krakwy (6 samców i 4 samice), śmieszki (30), łyski (2), łabędzie nieme (2). Na zakończenie naszych obserwacji oglądaliśmy stado raniuszków (10).
Było więc co liczyć !!!!

Pozdrawiam  Janka

Kamila Walczak - 2011-04-23 20:51:10

25.04.11r. w Parku 3 Maja w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się tradycyjny świąteczny spacer miłośników przyrody. Start o godz. 11.00 spod wieży ciśnień przy ul. Kościuszki. Serdecznie zapraszamy! :)

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Paweł T. Dolata - 2011-05-06 23:34:10

Tym razem nie wycieczka członków naszej Grupy, ale z jednym z nich jako przewodnikiem. :)

Na stronie www.pwg.otop.org.pl relacja z wycieczki uczniów Szkoły Podstawowej w Cieszynie w gminie Sośnie po Dolinie Baryczy w gminach Sośnie i Przygodzice  29 kwietnia br. – wśród licznych widzianych gatunków ptaków był m.in. bocian czarny i bocian biały z niemiecką obrączką typu ELSA, którą udało mi się odczytać i dokładnie sfotografować (dzięki pomocy sprzętowej jednej z uczennic, Weroniki z klasy IV – dziękuję :)) – ptak ten został oznakowany jako pisklę w roku 2003 w Saksonii.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2011-05-14 17:22:58

Witam!

Już jutro kolejny spacer PwG OTOP, tym razem do Parku Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim, połączonego z kontrolą skrzynek lęgowych i obrączkowaniem w nich piskląt. Zapraszamy wszystkich chętnych z okolicy, szczegóły na www.pwg.otop.org.pl. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

semibrevis - 2011-05-15 21:34:29

15.05. wraz z innymi członkami PwG OTOP miałam okazje brać udział w wycieczce w Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim. Była ona prowadzona przez pana Pawła Dolatę, podczas której kontrolowane były skrzynki lęgowe, a także obrączkowane znajdujące się w nich pisklęta i ptaki dorosłe.

Na szczęście, z początku brzydka pogoda nie pokrzyżowała nam planów i spacer odbył się. W czasie tej wyprawy udało się skontrolować ok. 30 skrzynek lęgowych. Nie wszystkie były zasiedlone, a niektóre zostały już opuszczone. Zdecydowanie najwięcej zaobrączkowanych było szpaków, były również mazurki, a także sikorka modra, która miała aż 14 piskląt:) Oprócz nich, w parku spotkaliśmy m. in. kwiczoły a także niezbyt płochliwą muchołówkę szarą.

To była naprawdę wspaniała przygoda, móc z bliska przyglądać się nie tylko samym ptakom , ale też obrączkowaniu ich.:) Bardzo wiele można było się dowiedzieć w czasie tego spaceru.:)

Więcej szczegółowych informacji na stronie http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … ll&no=440, zapraszamy!

Pozdrawiam,
Asia Dziedziak
PwG OTOP

Paweł T. Dolata - 2011-05-18 19:02:35

Witam!

Sprawozdanie z czterodniowej akcji kontroli skrzynek lęgowych i obrączkowania ptaków w Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim, opisanej wyżej ciekawie przez Asię „semibrevis” Dziedziak, z udziałem kilkorga naszych forumowiczów, właśnie zamieściłem na http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=440 – zapraszam do lektury. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Kamila Walczak - 2011-05-19 18:39:18

Choć w wyżej opisanej akcji uczestniczyłam bardzo krótko, to i tak warto było, bo jak już wspomniała Semibrevis, przy takich okazjach zawsze można się dowiedzieć czegoś nowego- np. porównać z bliska samca i samicę szpaka, poznać metody łapania dorosłych ptaków. Mam nadzieję, że dzięki obrączkom dowiemy się kiedyś o ich losach. :)

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

ornitolog92 - 2011-05-27 13:50:49

W najbliższą niedziele o 12.00 kolejna część akcji znakowania ptaków w budkach w ostrowskim Parku Miejskim, zapraszamy:)

http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=442


Tego samego dnia od 14.00 będziemy na "Niedzieli z uśmiechem" w Wysocku Wielkim :)

http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=443

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

semibrevis - 2011-05-30 11:00:52

W niedzielę 29.05 odbyła się akcja obrączkowania ptaków w skrzynkach w Ostrowie w parku miejskim. Okazało się, że nie trzeba było już obrączkować, więc m.in. sprawdzone zostały szpakowe budki. W większości były już po wylocie.

Następnie pojechaliśmy rowerami (dziękuję za udostępnienie roweru panu Pawłowi:))  do Wysocka Wielkiego na "Niedzielę z uśmiechem". Nie jechaliśmy długo, ale trasa była naprawde ciekawa:) Po dotarciu na miejsce rozłożone zostało nasze stoisko. Niestety ludzie nie interesowali się zakupem, ale kiedy pan Paweł Dolata ogłosił spacer po parku, zgłosiła się bardzo miła rodzina z Przygodzic:) Pomimo braku zainteresowania ze strony ludzi, warto było przyjechać, poznać ptaki znajdujące się w parku, czy zobaczyś sam park.

Szczegółowe sprawozdania znajdują się już na stronie: http://www.pwg.otop.org.pl/, zapraszamy:)


Pozdrawiam serdecznie,
Asia Dziedziak
PwG OTOP

Paweł T. Dolata - 2011-06-07 00:53:58

Na stronie www.pwg.otop.org.pl właśnie zamieściłem krótką relację ze spaceru - zajęć przyrodniczych uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim dnia 30 maja br. po Dolinie Baryczy koło Chynowej-Lipia w gminie Przygodzice.

Wśród obserowanych ptaków były oczywiście bociany białe z miejscowego gniazda. :-)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2011-06-08 18:19:38

Na stronie www.pwg.otop.org.pl właśnie zamieściłem krótką relację ze spacerów przyrodniczych uczniów klas piątych Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Prosną w powiecie ostrzeszowskim dnia 31 maja br., przy okazji Dnia Bociana Białego: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … ll&no=451.

Solenizanta jednak nie widzieliśmy, bo miejscem obserwacji był Park Miejski w Grabowie. Było za to kilka innych gatunków ptaków. :)

Przy okazji warto wspomnieć, że herbem miasta Grabowa jest inny duży, biały ptak – pelikan karmiący trójkę swoich piskląt własną krwią, co jest symbolem rodzicielskiego poświęcenia.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

ornitolog92 - 2011-06-09 15:42:59

Dziś w gospodarstwie agroturystycznym „Agro-Spa” w Chynowej-Lipiu w gminie Przygodzice odbyły się dwa krótkie spacery przyrodnicze. Łącznie uczestniczyło w nich 44 przedszkolaków i 7 opiekunów z Lamek koło Ostrowa Wielkopolskiego. Wycieczki poprowadził lider PwG OTOP Paweł T. Dolata. Więcej informacji http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … ll&no=456.

pozdrawiam
Wojciech Kaźmierczak
PwG OTOP

Kamila Walczak - 2011-06-25 22:15:44

Dzisiaj przy okazji obrączkowania bocianów białych zrobiliśmy wycieczkę po lasach gminy Sośnie w powiecie ostrowskim. Po drodze udało nam się zobaczyć cztery młode pustułki wyglądające z otworu w budynku, gdzie gniazdują. Następnym celem było gniazdo dużego ptaka szponiastego, najprawdopodobniej jastrzębia, którego młode mieliśmy w planie zaobrączkować. Było to jednak niemożliwe ze względu na wysokie i nieodpowiednie do wspinaczki umiejscowienie gniazda. Następnie skontrolowaliśmy ptasie budki lęgowe rozwieszone w okolicy. W jednej z nich były 4 młode bogatki, w pozostałych stare lub aktualne gniazda os.

W wycieczce wzięło udział 6 osób: Paweł T. Dolata, Tomasz Ekiert, Beata Olszak, Wojtek Szukalski, Ewa Walczak i Kamila Walczak.

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Paweł T. Dolata - 2011-08-27 19:16:02

Zapraszamy na jutrzejszą wycieczkę przyrodniczą PwG OTOP po wschodniej części powiatu ostrowskiego. Szczegóły na stronie www.pwg.otop.org.pl. W planie m.in. obrączkowanie łabędzi niemych.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

kempos1 - 2011-08-28 18:40:36

Witam
Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom dzisiejszej akcji obrączkowania łabędzi niemych w Westrzy oraz w Psarach (patrz wyżej). Szczególne podziękowania i szacunek dla Dominika Szymańskiego, który dał pokaz swojej sprawności i złapał dwa dorosłe łabędzie. Ogólne wyniki: 3 młode zaobrączkowane na stawku w Westrzy, 6 młodych i 2 dorosłe (rodzice) zaobrączkowane na stawach w Psarach.

Paweł T. Dolata - 2011-08-28 23:28:50

Nie jestem tak szybki jak Mariusz - dzięki!:), ale na www.pwg.otop.org.pl jest już relacja z tej wyprawy.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP

kempos1 napisał:

Witam
Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom dzisiejszej akcji obrączkowania łabędzi niemych w Westrzy oraz w Psarach (patrz wyżej). Szczególne podziękowania i szacunek dla Dominika Szymańskiego, który dał pokaz swojej sprawności i złapał dwa dorosłe łabędzie. Ogólne wyniki: 3 młode zaobrączkowane na stawku w Westrzy, 6 młodych i 2 dorosłe (rodzice) zaobrączkowane na stawach w Psarach.

Paweł T. Dolata - 2011-09-03 10:57:00

Zapraszamy wszystkich chętnych na jutrzejszą wycieczkę przyrodniczą PwG OTOP po tym razem południowo-zachodniej części powiatu ostrowskiego, czyli stawach Możdżanów w Dolinie Baryczy. Szczegóły na stronie www.pwg.otop.org.pl. W planie m.in. obrączkowanie łabędzi niemych.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2011-09-06 13:57:37

Witam!

Relacja z wyżej wspomnianej wyprawy obserwacyjno-obrączkarskiej na stawy Możdżanów już na na www.pwg.otop.org.pl, wśród obserwowanych rzadkości m.in. podgorzałka i rybołów, że o bielikach w paru miejscach nie wspomnę.:)

A plan obrączkarski w stosunku do łabędzi niemych wykonany: oznakowaliśmy 4 młode i ich tatę. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata napisał:

Zapraszamy wszystkich chętnych na jutrzejszą wycieczkę przyrodniczą PwG OTOP po tym razem południowo-zachodniej części powiatu ostrowskiego, czyli stawach Możdżanów w Dolinie Baryczy. Szczegóły na stronie www.pwg.otop.org.pl. W planie m.in. obrączkowanie łabędzi niemych.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Krzysztof Kolenda - 2011-09-06 21:47:26

Miałem okazję brać udział w obrączkowaniu łąbędzi, o który Pan Paweł wspomina w poście wyżej. Był to moj drugi udział w obrączkowaniu łabędzi i po raz kolejny jestem bardzo zadowolony z udziału. Mimo, że z ptakami na co dzien nie mam za dużo wspolnego, to jednak ogromnym przeżyciem było zobaczyć tyle ciekawych ptaków, np. orła bielika, bąka, rybitwy, łabędzie krzykliwe itd, a także pomoc w złapaniu łabędzi niemych.

Z płazich okazów była żaba trawna (zwracam honor Panie Pawle;) ), żaby z kompleksu żab zielonych, ponadto słyszeliśmy kumkanie kumaków nizinnych i rechot rzekotek ;). Po udanej akcji obrączkarskiej udalismy się na zasłużony odpoczynek i posiłek do rybakówki w Konradowie. Żałuję, że nie mogłem zostać na noc na ognisku ale licze ze następnym razem się uda;)

Eva Stets - 2011-09-07 01:10:40

Aby (choć minimalnie) zobrazować Forumowiczom, którzy nie są zorientowani, jak ładnie jest w okolicach Konradowa i na wspomnianych stawach Możdżanów, pokazuję niżej te kilka zdjęć.
Foto, co prawda nie pochodzą z wyżej opisanej wycieczki, bo były robione już dosyć dawno - myślę jednak, że urok z tych pięknych okolic się nie zmienił?

Copyright Eva Stets
http://www.allegaleria.pl/images/xlkhxuoqgzl0zyxju2lv_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/txzanbij77teyti5i52p_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/kf6rayx68tyq6qhj5j39_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/c2lzem9l7d3bjpqi4x20_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/nsuujycl7fmad48jcjp3_thumb.jpg

Wojtek Szukalski - 2011-09-07 22:18:02

Eva, stawy są w dalszym ciągu niezwykle urokliwe :) Zdjęcia doskonale ilustrują to, co mogliśmy podziwiać :) cieszę się, że po raz kolejny mogłem tam przebywać. Zostałem na noc, dzięki czemu mogłem odsłuchać krótkiego recitalu w wykonaniu puszczyka ;) zawsze robi to na mnie ogromne wrażenie. O dziwo nie było zbyt wielu komarów, dlatego przesiadywanie przy ognisku było czystą przyjemnością ;) była to rekompensata za trudy łapania łabędzi, choć i to, jak zawsze, wspominam bardzo pozytywnie. Bardzo cieszę się z porannej obserwacji podgorzałki :) już dawno nie miałem okazji podziwiać tej pięknej, ale i rzadkiej kaczki. Widok polującego rybołowa, przelatujących nieomal nad głową bielików, pływających stad kaczek i łabędzi - niesamowity.

Mam nadzieję, że nie była to moja ostatnia wizyta na tych stawach, ponieważ są bardzo wyjątkowe. Myślę, że na każdym zrobiło by wrażenie bogactwo ptaków, płazów, roślinności, możliwość przysłuchiwania się pohukującym puszczykom oraz klangorowi żurawi... Dodatkowo nocą, przy bezchmurnym niebie można podziwiać sklepienie pełne gwiazd ;)

Dziękuję Pawłowi T. Dolacie za zorganizowanie tego wyjazdu i Karolowi Girusowi za pozwolenie na wstęp na stawy i możliwość noclegu w rybakówce.

AnJa - 2011-09-08 10:43:43

Zgłasza się kolejna uczestnika obrączkowania w Możdżanowie. :) Pierwszy raz byłam w tym pięknym miejscu i mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę. Łapanie łabędzi w ciepłej jeszcze wodzie to naprawdę niezapomniane przeżycie. Tym bardziej, że pomocą nam służył przemiły gondolier Karol ;) podobnie jak na poprzednich wyprawach mogliśmy obserwować wiele gatunków roślin i zwierząt. Na mnie największe wrażenie zrobiło jednak wielkie stado kaczek i łabędzi.
Szkoda tylko, że większość uczestników akcji nie została na ognisku i noclegu. Warto było zostać żeby w nocy posłuchać puszczyka a zamiast budzika usłyszeć żurawie :) nie przeszkadzały nawet szerszenie z uporem wlatujące do ognia.
Dziękuje Pawłowi za zorganizowanie akcji a wszystkim uczestnikom za kolejną fantastyczną niedzielę :)

pozdrawia Ania Jarosz

seba_archeolog - 2011-09-10 22:49:01

Kolejny uczestnik akcji w Możdżanowie, pragnie się podzielić relacją. Dziękuję Panu Pawłowi za  możliwość udziału w akcji. Była dla mnie ciekawym sposobem na aktywny wypoczynek połączony z działaniami na rzecz ochrony przyrody. Dziękuję bardzo Ani i Maciejowi za transport na miejsce akcji i z powrotem do Ostrowa.

Pozdrawiam
Sebastian Przybylski

Krzysztof Kolenda - 2011-09-15 17:49:52

15 września odbyło się z okazji akcji "Sprzątanie Swiata" sprzątanie miejsc cennych przyrodniczo w Szczurach koło Ostrowa Wielkopolskiego, w której udział brali nauczyciele, uczniowie i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Lipskiego w Szczurach. Podczas akcji spacerowaliśmy po obszernym parku podworskim przy szkole, a także wokół trzech stawów w tej wsi: w parku, przy kościele oraz przy drodze na Raszków. Poza zbieraniem śmieci obserwowaliśmy wiele ciekawych drzew (aleje dębowa, klonowe i grabowe) oraz zwierząt (między innymi żaby trawne i moczarowe, myszołowa, ślimaka winniczka, sarny, szablaka krwistego). Szczegółowa relacja na www.pwg.otop.org.pl

Krzysztof Kolenda - 2011-09-16 17:19:12

16 września odbyła się druga część tegorocznej akcji Sprzątania Świata organizowanej przez Południowowielkopolską wGrupę OTOP. Dziś sprzątaliśmy stawy na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego: Staw Szulca, staw przy Kozim Borku i staw przy ulicy Kamiennej. W akcji wzięły udział 72 osoby, w tym 5 członków PwG OTOP. Poza zebraniem masy śmieci, obserwowaliśmy wiele ciekawych zwierząt: żaby moczarowe i zielone, kaczki krzyżówki, łyski, ważkę płaskobrzuchą, sarnę itd. Zaobserwowane zwierzęta uzmysłowiły nam potrzebę sprzątania tak cennych przyrodniczo miejsc, jakimi są ostrowskie stawy.

Wszystkim osobą zaangażowanym w akcję zarówno w Szczurach jak i w Ostrowie serdecznie dziękuję :)

Szczegółowa relacja na www.pwg.otop.org.pl

Kamila Walczak - 2011-09-22 22:02:29

Wraz z p. Pawłem i Piotrem Majewskim z PwG OTOP wybraliśmy się dziś do Parku im. Adama Mickiewicza w Ostrowie Wielkopolskim. Jak się okazało w stadzie 180 krzyżówek czekała na nas niespodzianka. Jedna z kaczek była wyraźnie mniejsza niż reszta, miała też ciemnoszary dziób i charakterystyczne ubarwienie głowy. Pan Paweł wraz z Piotrem zgodnie rozpoznali ją jako cyrankę (samicę bądź młode) :D Jak widać, nawet w miejscach, gdzie zazwyczaj bywają tylko krzyżówki, można spotkać bardzo ciekawe ptaki :)

Wcześniej odwiedziliśmy też z p. Pawłem Park Miejski w Ostrowie, gdzie naliczyliśmy 250 krzyżówek i 3 łyski. Tam też kilka dni temu obecny był samiec rożeńca zaobserwowany przez p. Pawła T. Dolatę.

Pozdrawiam
Kamila Walczak

Kamila Walczak - 2011-10-06 23:46:55

Wybraliśmy się dziś na objazd stawów rybnych w gm. Przygodzice z nadzieją na ciekawe obserwacje. Pierwszym przystankiem były stawy Kociemba - tu spotkaliśmy pliszkę siwą, łabędzie nieme, zimorodka i dwa orły bieliki - dorosły i młody.

Największe skupisko ptaków czekało na nas jednak na stawie Dębnica Dolna, z którego akurat spuszczono wodę. Obecne tu były kszyki, biegusy zmienne, bataliony, siewnice, czajki, łabędzie nieme, gęsi zbożowe, 90 czapli białych i 120 czapli siwych - niesamowity widok. W dodatku na nodze jednej z czapli siwych p. Paweł T. Dolata zauważył plastikową obrączkę, którą udało się odczytać - był to dzisiejszy rarytas :)

Na koniec udaliśmy się na stawy w miejscowości Trzcieliny, gdzie zastaliśmy tylko rodzinę łabędzi niemych. W wypadzie uczestniczyli Paweł T. Dolata, Marcin Kleczewski z PwG OTOP i ja.

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Piotr Majewski - 2011-10-31 14:35:00

Witam

Na stronie www.pwg.otop.org.pl relacja z wczorajszego objazdu stawów rybnych w gm. Przygodzice. Był to zarówno pod względem gatunkowym, jak i ilościowym bardzo udany wypad. Również towarzystwo okazało się pierwszorzędne. Zapraszam do lektury, bo naprawdę warto.

Pozdrawiam
Piotr Majewski
PwG OTOP

Paweł T. Dolata - 2011-12-07 16:56:50

Zapraszam w sobotę 10 XII o godz. 11.00, w ramach rozpoczętego przez Marcina Rachela jeszcze w roku 2003 cyklu „Kępińskie Spotkania z Przyrodą” na spacer po pięknym parku pałacowym w Siemianicach kolo Kępna. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2011-12-25 11:13:13

W najbliższych dniach odbędą się 2 tradycyjne spacery przyrodnicze w Ostrowie Wielkopolskim:
- 26 XII 2011 od godz. 11.00 w Parku A. Mickiewicza i Parku 3. Maja,
- 1 I 2012 od godz. 13.00 w Parku Miejskim.
Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl.

Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody mieszkających w pobliżu. :)

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2011-12-26 21:02:56

Na „Święta z ptakami“ w Ostrowie Wielkopolskim zapraszało też regionalne Radio Centrum: http://www.rc.fm/polityczne/swiateczny-spacer.html

Udział wzięły 24 osoby i ok. 300 ptaków z 13 gatunków, w tym stosunkowo z bliska mewa siwa i sowa uszatka. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Kamila Walczak - 2011-12-26 22:45:12

Na dzisiejszym świątecznym spacerze w Ostrowie Wielkopolskim główną atrakcją była pięknie prezentująca się uszatka, a także mewa siwa (do niedawna zwana pospolitą, czego dziś się dowiedziałam). Choćby dla tych obserwacji warto było przyjść :). Jak zwykle najliczniejsze były krzyżówki, gawrony i kawki. Na koniec niespodziewanie pojawiła się kawka z obrączką, ale nie udało się jej niestety odczytać.

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

kempos1 - 2012-01-01 23:40:10

Dziewięcioro członków i współpracowników Południowowielkopolskiej Grupy OTOP w dniach 28 XII 2011 do 1 I 2012 r. wzięło udział w ekspedycji badawczej w Republice Czeskiej. Celem wyprawy było zbadanie zimowisk łabędzi niemych na terenie Czech Wschodnich oraz udziału tam odmiany polskiej (immutabilis) tego gatunku. Odczytanie zaobrączkowanych łabędzi oraz określenie liczby występujących w stadzie ptaków odmiany immutabilis pozwoli opracować migrację tego gatunku.
W akcji wzięli udział: Paweł Dolata, Dominika Dolata, Ania Jarosz, Asia Dziedziak, Wojtek Szukalski, Kamila Walczak, Beata Olszak, Justyna Włudarkiewicz, Mariusz Kępiński.
Podziękowania dla Svetlany Vranovej, Vlastimila Peřiny oraz Josefa Rusnaka za zorganizowanie nam bazy noclegowej i poświęcenie swojego czasu, a także innym, którzy pomogli w organizacji wyjazdu.

Mariusz Kępiński
PwG OTOP

Kamila Walczak - 2012-01-02 17:58:28

Wyjazd do Czech Wschodnich miał na celu przeprowadzenie badań nad łabędziem niemym Cygnus olor wraz z wymienionymi wyżej czeskimi współpracownikami. Nie zabrakło jednak czasu na zwiedzanie i poznawanie czeskiej przyrody :) Odwiedziliśmy kilka rezerwatów przyrody, w tym rezerwat "Stradovske Peklo", gdzie zaobserwowaliśmy 2 pluszcze Cinclus cinclus w rzece Chrudimce oraz czaplę siwą Ardea cinerea. Poza rezerwatami spotkaliśmy m.in. jery Fringilla montifringilla, raniuszki Aegithalos caudatus, myszołowy Buteo buteo, myszołowa włochatego Buteo lagopus, sroki Pica pica, krzyżówki Anas platyrhynchos, łyski Fulica atra, kokoszki Gallinula chloropus, śmieszki Larus ridibundus, w tym jedną już w szacie godowej.

Mieliśmy też okazję poznać kilka pięknych miast, m.in. Pardubice, gdzie tradycyjnie odwiedziliśmy pub "U čapa", czyli "U bociana" :D

Dziękuję p. Pawłowi Dolacie i p. Svetlanie Vranovej oraz pozostałym osobom za zorganizowanie kolejnego tak wspaniałego i pełnego wrażeń wyjazdu. Wszystkim uczestnikom dziękuję za świetne towarzystwo :)

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Wojtek Szukalski - 2012-01-03 00:31:23

Od kilku lat PwG OTOP współpracując z Czechami bada łabędzie we wschodnich Czechach.
Kilkukrotnie organizowane były akcje obrączkowania łabędzi w okresie lata, jak i zimy. Ostatnie 2 wyjazdy polegały tylko na liczeniu ptaków na zimowiskach, gdzie jak wspomniał Mariusz, szczególnie ważna była dla nas ilość łabędzi niemych odmiany immutabilis (jest ona nazywany odmianą polską). Odmiana ta różni się tym, że młode po wykluciu nie przypominają klasycznego brzydkiego kaczątka, a są zupełnie białe. Mają również inny kolor nóg - cielisty, u dorosłych ptaków dochodzi do brązowego. Jest to mutacja, która dziedziczy się w sposób recesywny sprzężony z płcią. Szacuje się, że w Polsce takich łabędzi jest ok. 1%, natomiast w Czechach jest to kilkanaście procent.
O projekcie można poczytać na stronie - akcja Labute 2008.
Podczas liczeń odczytujemy również obrączki.

sve - 2012-01-03 03:27:19

Dzięki wszystkim za krótkie na razie wpisy. Jestem pewna, że niedługo doczekamy się, jak zawsze, obszernego podsumowania od Pawła Dolaty na stronie PwG OTOP.

Na naszej stronce www.vcpcso.cz pojawi się artykuł z fotkami (i krótkim angielskim podsumowaniem) 6.1.

szarotka - 2012-01-03 13:43:42

Nawiązując do wcześniejszych postów z wyprawy do Czech pozwolę sobie dodać co nieco  o świecie roślin, chociaż o tej porze roku jest on zdecydowanie mniej atrakcyjny niż w cieplejszych porach roku.
Cieszę się, że pomiędzy pracą związana z liczeniem łabędzi i odczytywaniem obrączek znaleźliśmy czas na piesze wędrówki po rezerwatach przyrody w pobliżu miejscowości Nasarvky w Górach Żelaznych (Železných horách): "Krkanka", "Stradovske Peklo" i "Oheb". Podczas wędrówek przechodziliśmy np. przez lasy mieszane, przez bór świerkowy (z dominującym gatunkiem, jakim jest świerk pospolity), przez buczynę, czyli leśne zbiorowisko roślinne z wyraźną przewagą buka zwyczajnego.

W wymienionych zbiorowiskach widzieliśmy gatunki następujące: dąb szypułkowy, grab pospolity, jesion wyniosły, klon jawor, brzozę brodawkowatą, sosnę zwyczajną, kopytnik pospolity, szczawik zajęczy, fiołek leśny, narecznicę samczą, paprotkę zwyczajną, zanokcicę skalną.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o kasztanach jadalnych (pomnik przyrody w Nasavrkach) i okazie platana. W pobliżu rzeki Chrudimki (ze względu na wysoką wilgotność) zwracały naszą uwagę liczne porosty, mchy, wątrobowce.

Podczas naszego czeskiego  pobytu mieliśmy również okazję zwiedzić ruiny dwóch zamków w Górach Żelaznych (Železných horách): Oheb i Lichnice. W szczelinach starych murów widzieliśmy dość nietypową paproć jaką jest zanokcica murowa.

Pełni przyrodniczych wrażeń po niezwykle sympatycznym przyjęciu przez naszych czeskich sąsiadów wróciliśmy do Polski.
Dziękuję za opiekę nad nami pani Svetlanie, panu Karelovi Bejcekovi w Hradcu Kralove i oczywiście Pawłowi Dolacie, a pozostałym uczestnikom za mile spędzony czas :D

Pozdrawiam serdecznie :)

Dominika Dolata
PwG OTOP

Paweł T. Dolata - 2012-01-05 23:04:26

Witam!

Relacja z naszej ostatniej wyprawy do Czech Wschodnich (28 XII 2011 – 1 I 2012) jest już na www.pwg.otop.org.pl, zapraszam do lektury, choć na razie jeszcze bez fot.

Uczestnikom-forumowiczom dziękuję za osobiste relacje powyżej, bo każdy taki wypad widzi inaczej. :)

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Aves - 2012-01-06 00:36:57

Dnia 1 I 2012 r. w Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim odbył się spacer "Nowy Rok z Przyrodą" :) Było to jednocześnie 121. Ostrowskie Spotkanie z Przyrodą. Relacja na www.pwg.otop.org.pl. Zapraszam :)

Pozdrawiam
Dominik Szymański
PwG OTOP

sve - 2012-01-06 13:55:53

Paweł T. Dolata napisał:

Witam!

Relacja z naszej ostatniej wyprawy do Czech Wschodnich (28 XII 2011 – 1 I 2012) jest już na www.pwg.otop.org.pl, zapraszam do lektury, choć na razie jeszcze bez fot.

Uczestnikom-forumowiczom dziękuję za osobiste relacje powyżej, bo każdy taki wypad widzi inaczej. :)

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Na stronie www.vcpcso.cz już jest i z fotami i krótkim angielskim podsumowaniem. :) Zapraszam.

AnJa - 2012-01-06 23:40:35

Dużo już napisano o wyprawie do Czech. Ze swojej strony mogę dodać jedynie, że bardzo ujęło mnie serdeczne przyjęcie naszej grupy przez gospodarzy. Dziękuję panu Karelovi Bejcekovi za poświęcenie nam swego czasu i oprowadzenie po przepięknej starówce w Hradcu Kralove. Natomiast pani Svetlana towarzyszyła nam podczas liczenia łabędzi w Pardubicach oraz pokazała nam to piękne miasto. Cieszę się, że oprócz zajęć typowo ornitologicznych znaleźliśmy czas na zwiedzanie okolicy.
Miło był spędzić czas w towarzystwie ludzi, dla których przyroda jest prawdziwą pasją i chętnie się nią dzielą :)
Dziękuję wszystkim za wspaniałą atmosferę :)
Pozdrawiam
Ania Jarosz

Na koniec kilka zdjęć prezentujących piękno czeskiego krajobrazu i łabędzi ;)
http://tinypic.pl/i/00149/9e3dcsnxvctl_t.jpg http://tinypic.pl/i/00149/npdwq7006cf3_t.jpg http://tinypic.pl/i/00149/rr1tue42yhi2_t.jpg http://tinypic.pl/i/00149/upa6rb8qxljd_t.jpg http://tinypic.pl/i/00149/mm5tox4mplmq_t.jpg http://tinypic.pl/i/00149/gwsdlkmnkhvd_t.jpg http://tinypic.pl/i/00149/cpcugpef4edr_t.jpg http://tinypic.pl/i/00149/9es9pjp95j3i_t.jpg http://tinypic.pl/i/00149/qw17pf5r1pfj_t.jpg http://tinypic.pl/i/00149/iynf2rp4x76w_t.jpg

Paweł T. Dolata - 2012-01-07 10:18:40

Co do serdecznego przyjęcia nas przez czeskich przyrodników Ania ma zupełną rację. :)

Dzięki Aniu za pokazanie tu ładnych fotek. Jako kronikarz naszej wyprawy :) dodam, że po kolei są na nich: zamek w Pardubicach, łabędzie na stawie Bajkal w Pardubicach, skaliste gołoborze w rezerwacie "Krkanka", ruiny hradu w rezerwacie "Oheb", rzeka Chrudimka w rezerwacie "Strádovske Peklo", widok na zbiornik zaporowy Seč pod rezerwatem "Oheb", największy w Żeleznych horach wodospad w rezerwacie "Krkanka" i 2x ruiny hradu Lichnice.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

semibrevis - 2012-01-16 22:16:02

Na temat wyprawy do Czech Wschodnich napisane zostało już wiele, o czym wspomniała już wcześniej Ania, chciałabym więc dodać od siebie dość spóźnione podziękowania. W szczególności za serdeczną gościnę naszych sąsiadów, w tym pani Svetlanie Vranovej, panu Vlastimilowi Peřinie, panu Josefowi Rusnakowi oraz panu Karelovi Bejcekovi, a także pozostałym osobom, które pomogły w organizacji. Główne podziękowania składam panu Pawłowi Dolacie za możliwość uczestnictwa w tej wspaniałej wycieczce, poznania przyrody jak i zwiedzania okolic oraz za miłą i wesołą atmosferę, za co dziękuję również bardzo wszystkim uczestnikom.:)
pozdrawiam serdecznie!:)

Paweł T. Dolata - 2012-01-29 21:48:41

Witam!

Zapraszam na www.pwg.otop.org.pl do lektury relacji z zimowego liczenia ptaków w Wysocku Małym pod Przygodzicami, zorganizowanego w ramach VIII Zimowego Ptakoliczenia przez nauczyciela Zespołu Szkół w Wysocku Małym i opiekuna tamtejszego Szkolnego Koła OTOP Marka Pawlickiego, należącego do naszej Grupy OTOP.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2012-02-09 21:35:19

W najbliższą sobotę (11 II) zapraszamy na tradycyjne zimowe obserwacje ptaków wodnych i obrączkowanie łabędzi w Kaliszu. W miniony poniedziałek po raz pierwszy w tym mieście ekipie PwG OTOPowców i zarazem forumowiczów udało się oznakować łabędzia krzykliwego. :) Szczegóły tamtej akcji i plan sobotniej na www.pwg.otop.org.pl.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Wojtek Szukalski - 2012-02-21 18:04:23

W niedzielę 19.02.2012 wróciliśmy z tygodniowego pobytu we Wschodnich Czechach. Głównym celem tego, tak jak poprzedniego wyjazdu, było liczenie zimujących tam łabędzi niemych, sprawdzanie, jaki procent populacji należy do odmiany immutabilis oraz odczytywanie obrączek, które były zakładane tym ptakom w poprzednich latach. Spośród dziesiątków łabędzi, jeden miał obrączkę założoną w Niemczech, a jeden przyleciał z Polski :)

Przy okazji wykonaliśmy liczenie kaczek krzyżówek oraz innych zimujących na Łabie oraz sprawdzaliśmy udział "mutantów" kaczki krzyżówki w populacji.
Jednego dnia byliśmy na wizycie u pana Jiříego Česáka, który zajmuje się obrączkowaniem gawronów i braliśmy udział w obrączkowaniu. Na lewą nogę zakłada im się obrączkę metalową, na prawą p. Jiří zakłada plastikową obrączkę w kolorze żółtym, która znacznie ułatwia odczyt.

Przy okazji wyjazdu, poza wzrokiem wlepionym w łabędzie, zdarzało nam się rozglądać i obserwować inne ptaki ;) wspomniałem już o obserwacjach w wątku Inne ptaki - ciekawe obserwacje.

Chciałbym podziękować panu Vlastimilowi Peřinie, szefowi AOPK (Agentura ochrany přírody a krajiny) w Pardubicach i Żeleznych horach, który poświęcił nam czas i pokazał wiele bardzo ciekawych miejsc - zamek z nocującymi podkowcami, 2 pomnikowe lipy (Klokočovská lípa ma aż 1000 lat!), pokazał nam 2 małe zimowiska łabędzi, zaaranżował spotkanie z pracownikiem elektrowni wodnej w budynku elektrowni, gdzie mogliśmy zobaczyć i posłuchać, jak to wszystko działa, a wieczorem zabrał nas, byśmy mogli posłuchać pohukiwania puchacza.

W Nasavrkach odbyła się również prelekcja Pawła T. Dolaty na temat bociana czarnego w Polsce, na której było 14 uczestników, a wśród nich największy specjalista od bocianów czarnych w Czechach, który przyjechał aż z Pragi.

Później postaram się dać kilka zdjęć.

Ahoj!

Wojtek Szukalski - 2012-02-22 08:53:43

Zdjęcia mojego autorstwa:
1. http://tinypic.pl/i/00165/lmkusmrc7t3v_t.jpg 2. http://tinypic.pl/i/00165/kh10sr6nwp9p_t.jpg 3. http://tinypic.pl/i/00165/uzp3yzx0ky22_t.jpg
4. http://tinypic.pl/i/00165/66xxttfupww4_t.jpg 5. http://tinypic.pl/i/00165/d25069cx6zuv_t.jpg 6. http://tinypic.pl/i/00165/fdyiudpmui2q_t.jpg

Zdjęcia autorstwa Pawła:
7. http://tinypic.pl/i/00165/n76nsg3id4zg_t.jpg 8. http://tinypic.pl/i/00165/aa4gzndec27q_t.jpg
9. http://tinypic.pl/i/00165/hmnxflx0ephx_t.jpg 10. http://tinypic.pl/i/00165/zg7mykuhabp4_t.jpg 11. http://tinypic.pl/i/00165/zh4mvkljg3fd_t.jpg 12. http://tinypic.pl/i/00165/7l38qqb6epak_t.jpg

1. Zamarznięta rzeka Chrudimka
2-3. Prelekcja "Bocian czarny w Polsce" (Čáp černý v Polsku) w Nasavrkach (na fot. 2. szef AOPK w Pardubicach i Żeleznych horach Vlastimil Peřina)
4-6. Woliery do łapania gawronów we wsi Ráby koło Pardubic i obrączkowanie
7. Ponad 600-letnia lipa drobnolistna w miejscowości Lipka w Żeleznych horach
8. Ponad 1000-letnia lipa szerokolistna (Klokočovská lípa) w miejscowości Klokočov w Żeleznych horach
9-11. Główny cel wyjazdu - łabędzie nieme: na fot. 9 i 10 na rzece Tichá Orlice w Chocniu, na fot. 11 na bulwarze nad Łabą w Hrádcu Kralove
12. Łabędź odmiany immutabilis, czyli tak zwany "Polak" lub "odmiana polska"

Paweł T. Dolata - 2012-02-23 11:08:17

W najbliższą niedzielę (26 II) zapraszamy ostatni raz tej zimy na tradycyjne zimowe obserwacje ptaków wodnych i obrączkowanie łabędzi w Kaliszu. W trakcie dwóch poprzednich akcji (6 i 11 II)  ekipie PwG OTOPowców i zarazem forumowiczów udało się oznakować łabędzia krzykliwego i 10 łabędzi niemych.:) Szczegóły tamtych akcji i plan obecnej na www.pwg.otop.org.pl.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Kamila Walczak - 2012-03-12 20:51:53

W niedzielę 11.03.12r. wybraliśmy się 9-osobową grupą na kompleks stawów hodowlanych Rybin (gmina Kobyla Góra, powiat ostrzeszowski) - dostaliśmy zgodę na wstęp. Naszym celem były oczywiście ptaki, które jak się okazało były bardzo liczne :D Mieliśmy okazję zaobserwować wiele ciekawych oraz rzadkich gatunków, m.in. parę markaczek, 6 par rożeńców, 5 bielików, cyraneczki, cyranki, świstuny, głowienki, nurogęsi, czernice, gęsi zbożowe i gęgawy. Były też czaple białe i siwe (w tym jedna usiłująca połknąć ogromnego karpia :)), stada żurawi, różne gatunki mew, 2 pliszki siwe, kilka łabędzi niemych i 6 łabędzi krzykliwych (po 3 na dwóch stawach). Jeden z łabędzi krzykliwych posiadał obrożę szyjną, którą udało nam się odczytać :)
Różnorodność gatunkowa na tych stawach jest jak widać ogromna. Pewnie nie wymieniłam wszystkich ptaków, dlatego w najbliższych dniach zapraszam na www.pwg.otop.org.pl, gdzie pojawi się szczegółowa relacja z tego wypadu z dokładnymi danymi dotyczącymi liczebności wszystkich gatunków :)

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Paweł T. Dolata - 2012-04-06 23:26:24

Witam!

Na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP www.pwg.otop.org.pl znajdują się szczegóły najbliższego, 126. Ostrowskiego Spotkania z Przyrodą, ktore odbędzie się 9 kwietnia w formie tradycyjnego spaceru po ostrowskim parku pod hasłem „Wielkanoc z Przyrodą, a potem dla chętnych wypad na obserwacje naszych bocianów do Przygodzic i nad sąsiednie StawyPrzygodzickie. Zapraszamy! :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Wojtek Szukalski - 2012-04-09 23:39:01

Podczas dzisiejszego spaceru był sporo osób :) obserwowaliśmy wiele gatunków ptaków, m. in. zięby, kwiczoły, grzywacze, pełzacza ogrodowego (głównie głos), kosy, modraszki, rudziki, pustułkę, słyszeliśmy kulczyka, kapturkę, a na Stawach Przygodzickich można było zobaczyć dymówki :) pełna lista powinna pojawić się na stronie www.pwg.otop.org.pl

Paweł T. Dolata - 2012-04-11 21:30:40

Witam!

Dzięki Wojtku za szybką informację. Drugiego Wojtka i moja relacja ze 126. Ostrowskiego Spotkania z Przyrodą, czyli „Wielkanocy z Przyrodą“, jest na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP www.pwg.otop.org.pl. Wszystko dopisało: 31 uczestników i 31 gatunków ptaków w Ostrowie, 12 osób i kilkanaście kolejnych gatunków ptaków na Stawach Przygodzickich.

Moją osobistą radością i wielkanocnym prezentem :) było odczytanie numerów obrączek 3 łabędzi niemych i łabędzia krzykliwego. Chodzi nie tylko o ilość, bo w warunkach dużych stawów rybnych tyle odczytów jednego dnia to duża rzadkość, ale i o spotkanie starych znajomych.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2012-04-23 22:31:14

Na stronie www.pwg.otop.org.pl jest już relacja z dzisiejszej objazdowej wycieczki przyrodniczo-krajoznawczej po gminie Przygodzice, którą prowadziliśmy wraz z Wojtkiem Szukalskim dla 46 uczniów Szkoły Podstawowej w Cieszynie w gminie Sośnie, również w powiecie ostrowskim. Widzieliśmy ptaki z kilkunastu gatunków wodno-błotnych, szczegóły w relacji.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2012-08-23 21:03:48

Witam!

W najbliższy weekend zapraszam na zmotoryzowany objazd 2 gmin w powiecie ostrowskim. Poszukamy ostatnich bocianów białych, ale głównie skupimy się na obserwacjach ptaków wodnych i obrączkowaniu łabędzi niemych. Szczegóły ws. szczegółów akcji, terenu działania i miejsc zbiórki na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Krzysztof Kolenda - 2012-08-27 10:55:45

W miniony weekend odbyła się wycieczka nad wiejskie stawy w powiecie ostrowskim. W sobotę obrączkowaliśmy łabędzie nieme w Westrzy oraz w Psarach, gdzie mieliśmy okazję zaobserwować pięknie prezentującego się bielika. W niedzielę zaś obrączkowanie odbyło się w Gałązkach Wielkich i Śliwnikach. Dopisała zarówno pogoda, jak i cała ekipa! Szczegółowa relacja jest już na www.pwg.otop.org.pl

Paweł T. Dolata - 2012-08-27 20:18:58

Witam!

Jak wygląda chwytanie łabędzi niemych w warunkach powiatu ostrowskiego widać na fotkach w relacji www.pwg.otop.org.pl. Jedynie jedną rodzinkę udało nam się wywabić na brzeg i wyłapać „suchą nogą“, co jest normalne np. na nadmorskich plażach, na stawkach w centrach wsi czy przy ośrodkach wypoczynkowych. Ale takich miejsc u nas nie ma. Pozostałe akcje wymagały więc długotrwałego pływania brodzenia po stawach oraz przedzierania się przez szuwary. To naprawdę wielki wysiłek i poświęcenie. Ponieważ w 10-osobowej ekipie było aż 7 naszych forumowiczów, także tutaj chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom za pomoc. :)

Przy okazji objazdu tych 2 gmin w powiecie ostrowskim nie spotkaliśmy już żadnych bocianów białych, pomimo kontroli kilku gniazd i łąk w dolinach Baryczy i Leniwej Baryczy.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2012-09-04 22:11:16

Sprawozdanie z wyprawy ekipy PwG OTOP do Czech Wschodnich, w którym w dniach 11-19 VIII wzięło udział m.in. kilkoro forumowiczów, można przeczytać na www.pwg.otop.org.pl.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

szarotka - 2012-09-24 20:32:24

Wczoraj tj.23.09 br. członkowie PwG OTOP  i nie tylko mieli okazję uczestniczyć we wspólnej wycieczce połączonej z obrączkowaniem łabędzi niemych.
Pogoda dopisała, niespodzianki przyrodnicze również, a gościnność gospodarzy nas po prostu urzekła  :D
O szczegółach niedzielnych atrakcji można przeczytać w sprawozdaniu Pawła T.Dolaty na stronie  www.pwg.otop.org.pl – gorąco zachęcam, a wszystkich Uczestników serdecznie pozdrawiam :papa:

Dominika

pcprmonika@o2.pl - 2012-09-25 08:01:09

Dzięki za tę informację, a przede wszystkim Panu Pawłowi T. Dolacie za kolejną świetną relację z rajdu. Można prześledzić historię łabędzia krzykliwego jakby w drugiej odsłonie, dowiedzieć się o innych ptakach i nie tylko. Można też trochę pozazdrościć mieszkańcom okolic okazji do takich wypadów.

Paweł T. Dolata - 2012-11-14 13:20:28

Witam!

Na www.pwg.otop.org.pl można przeczytać relacje z wycieczek – zajęć terenowych z grupami dzieci ze szkół podstawowych, prowadzonych przez PwG OTOP na terenie gmin Sieroszewice i Sośnie w powiecie ostrowskim już parę tygodni temu: 19 i 25 X.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2012-12-23 13:57:23

Zapraszamy 26 XII na spacer „Święta z ptakami“ w Ostrowie Wielkopolskim, więcej na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2012-12-29 17:29:38

Witam!

Spacer „Święta z ptakami“ w Ostrowie Wielkopolskim 26 XII 2012 r. cieszył się dużą popularnością, udział wzięło 36 osób. :) Warto było się spotkać w tak licznym gronie miłośników ptaków, a te dopisały, choćby dzięcioł średni i 2 młode grzywacze. Pełna relacja na www.pwg.otop.org.pl

Zapraszamy 1 I na spacer „Nowy Rok z przyrodą“ w Ostrowie Wielkopolskim, w innym z miejskich parków, więcej na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-01-02 11:46:30

Witam w nowym roku!

Spacer „Nowy Rok z przyrodą“ w Ostrowie Wielkopolskim udał się nadspodziewanie, było aż 27 osób, naliczyliśmy ponad 300 ptaków z 11 gatunków. Pełna relacja na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam i życzę wszystkim miłośnikom przyrody wszelkiego powodzenia w roku 2013 :-)
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-02-05 11:08:59

W dniu 25 stycznia 2013 r. odbyła się kolejna wycieczka z obserwacjami ptaków, tym razem prowadzona przez Marka Pawlickiego – członka PwG OTOP i od lat opiekuna Szkolnego Koła OTOP w Wysocku Małym koło Przygodzic, uczestnika większości letnich zlotów „Blisko bocianów“ w Przygodzicach. Bocianów nie widziano jeszcze, ale ptaków sporo :) – szczegóły w relacji Marka na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-02-12 00:33:29

Witam!

Tym razem wycieczka dalsza - na www.pwg.otop.org.pl zamieściłem obszerną relację z wypadu ekipy PwG OTOP (prawie samych forumowiczów) do Czech Wschodnich, gdzie m.in. liczyliśmy łabędzie i odczytywaliśmy ich obrączki, mieliśmy też m.in. okazję obserwować kilka interesujących gatunków ptaków wodnych z pluszczem na czele i uczestniczyć w obrączkowaniu gawronów i kawki przez Jiřiego Česaka we wsi Ráby koło Pardubic.

Zachęcam do lektury i pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-03-27 17:28:54

Witam!

Zapraszamy na spacer przyrodniczy „Wielkanoc z Przyrodą” w poniedziałek 1 IV wokół zb. Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl Będzie to już 138. wydarzenie z cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą”, prowadzonego przez PwG OTOP oraz Bibliotekę Publiczną w Ostrowie.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

żuczek - 2013-04-07 15:01:39

Weekend w Czeszewie 6-7 kwietnia 2013

W ramach "wiosennych" spotkań z ptakami wybraliśmy się 6 kwietnia, w sobotę, do Czeszewa w gm. Miłosław (pow. wrzesiński), a konkretnie do Ośrodka Edukacji Leśnej, gdzie dzięki uprzejmości pana leśniczego Macieja Trzebniaka i Pawła Dolaty mieliśmy okazję bliżej poznać tamtejszą okolicę i jej skrzydlatych mieszkańców.
Głównym celem wyprawy było zlokalizowanie miejsc lęgowych łabędzia niemego, stwierdzenie ewentualnej obecności bocianów białych na gniazdach oraz monitoring ptaków przebywających na miłosławskich stawach.
Ośrodek Edukacji Leśnej mieści się w starym (pierwsze wzmianki z 1880 r.), zabytkowym budynku, który pierwotnie służył jako skład soli. Później znajdowała się tutaj siedziba nadleśniczego skarbu pruskiego, a od 1918r. -  biuro i siedziba Państwowego Nadleśnictwa w Czeszewie.
Niektóre źródła podają, że przebywał tu m.in. Henryk Sienkiewicz, którego podobizny można dopatrzyć się na starych fotografiach w biurze leśniczego.

Piętro budynku zostało zaadaptowane z myślą o edukacji, nie tylko najmłodszych; w obszernej sali zorganizowano stałą ekspozycję przyrodniczą (wypreparowane ptaki: bielik, czapla siwa, dzięcioł zielony; modele owadów potrójne wielkości: kozioróg dębosz, jelonek rogacz) i historyczną, nie zapomniano także sylwetki prof. Jana Sokołowskiego, którego imię nosi od niedawna szkoła w Czeszewie; istnieje także możliwość zapoznania się z walorami rezerwatu przyrody "Czeszewski Las" na aktywnej makiecie. Zaznaczone są na niej dawne miejsca gniazdowania czapli siwej, bociana czarnego, kani rudej, dzięcioła zielonego, ....
Z tyłu pałacyku - piękna drewniana weranda z widokiem na Wartę.

http://www.allegaleria.pl/images/p1w1hh2his18zgxe39j_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/9njdnqxlpv9hvhs5qey_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/abiztkwurodsk9ku9pcf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/yl634ye31y8d8ibuksa_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/p73wqhbdtc4od21ru4c_thumb.jpg

http://www.allegaleria.pl/images/ycmogipfb4b6idtssn_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/raxhl1i3prgrzj6y042_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ei1ghmmxhnwnu5a1bwjq_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/svtkwbbjxx95w0lyyud_thumb.jpg 

http://www.allegaleria.pl/images/6rtlpemvp8f5hzww36us_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/yyqztgmqhp3hx4urjw7u_thumb.jpg

Ranek powitał nas delikatnym opadem śniegu, ale na szczęście niebo rozpogodziło się w ciągu dnia i wyjrzało słońce - wymarzona pogoda na obserwację ptaków.
Łabędzie w większości nie przyleciały jeszcze na stawy, mogliśmy je zobaczyć tylko na 2 stawach (kolejno: 1 para i 5 osobników). W międzyczasie widzieliśmy klucz 6 żurawi i parę lecącą obok, dwa inne żerowały na częściowo zaśnieżonym ściernisku kukurydzy.

http://www.allegaleria.pl/images/lv4d8jdl7xuhfm88omyp_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/dlgqe2yxo4vdu3859cra_thumb.jpg

Największą niespodziankę sprawił wszystkim ostatni, duży zbiornik , na którym oprócz wspomnianych 5 łabędzi przebywały m.in. bardzo liczne stada gęsi zbożowych i łysek, pary gągołów, perkozów dwuczubych i krzyżówek, żerowały nurogęsi, głowienki i krakwy, poznaliśmy także nowe dla nas gatunki: świstuny oraz czernice.

Fotografia poniżej przedstawia parę świstunów oraz samca nurogęsi.

http://www.allegaleria.pl/images/tg7658p6o0mydns7qrv_thumb.jpg

Udało się także zaobserwować przelatujące stadko 18 czajek oraz sporadycznie przelotne czaple siwe.

Z naszych ulubionych drobiazgów podpatrzyliśmy pliszkę siwą, raniuszki, trznadle i - po raz pierwszy "na żywo" - gile (1 samiec i 4 samiczki ), ponadto liczne sierpówki, grzywacze i kilka dzięciołów, w tym średniego. Bezpośrednio przy budynku OEL dały się usłyszeć głosy pełzaczy i kowalika.

Na zdjęciu poniżej - świeżo wykuwana dziupla :) - znak, że idzie wiosna!

http://www.allegaleria.pl/images/13gurvv8oulgrkx859hi_thumb.jpg

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, dzięki którym nasz wyjazd zaliczamy do niezwykle udanych: Pawłowi, leśniczemu - panu Maciejowi Trzebniakowi za gościnę, bezcenne informacje  i udzielenie pomocy :), a także Mirkowi Masztalerzowi z Żerkowsko-Czeszewskiego PK i Michałowi Michalakowi z PwG OTOP za wiedzę i towarzystwo :)

Pozdrawiamy właściwie już wiosennie :)
Adam - foto
Ania - tekst

Paweł T. Dolata - 2013-04-20 22:39:24

Witam!

Na stronie www.pwg.otop.org.pl też jest od kilku dni sprawozdanie z akcji opisanej wyżej.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl

Paweł T. Dolata - 2013-04-25 23:53:28

Zapraszamy miłośników przyrody i kolei na niezwykłą akcję „Pociąg do przyrody”” w powiecie ostrzeszowskim w niedzielę 28 kwietnia, na trasie Grabów nad Prosną - Bukownica - las przed Przytocznicą, około 9 km. Drezyna jest napędzana silnikiem PF 126p, będą także drezyny "ręczne" dla chętnych na trening wytrzymałościowy. :-)
W trakcie przejazdu nieczynną linią kolejową otoczoną z obu stron krzakami i drzewami jest okazja obserwować ptaki - często wylatują z krzaków przed drezynę i lecą przed nią :-)
Przy okazji prawie na pewno uda nam się spotkać w Bukownicy na dworcu z zespołem artystów Stowarzyszenia Stacja Bukownica
Nie zabraknie na niej bocianów  i będziemy je obserwować w okolicy Przygodzic, Sieroszewic i Grabowa nad Prosną,  choć nie z samej drezyny, tylko po drodze do niej. :-)

Szczegóły na "Ostrowskin Spotkaniu z Przyrodą” w Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w piątek 26 kwietnia od godz. 17 oraz od piątku wieczorem na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam i zapraszam :)
Paweł T. Dolata
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl

Paweł T. Dolata - 2013-06-25 21:03:00

Na www.pwg.otop.org.pl są relacje z:
- cyklu zajęć (wycieczek) przyrodniczych szkół i przedszkola z Poznania i Lubonia w Hermanowie koło Nowego Miasta nad Wartą;
- oraz z dwoma szkołami z gminy Sieroszewice w ich pobliżu (w tym oczywiście obserwacji bocianów, jeśli tylko były na trasie) :)
Zapraszam do lektury!

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-08-04 18:22:53

Witam!

Po przewie związanej z absorbującym nas sezonem lęgowym bocianów i innymi pracami terenowymi, w trakcie VIII Ogólnopolskiego Zlotu „Blisko bocianów” 26-28 lipca odbyły się dwie wycieczki:
- 26 lipca po dolinie Leniwej Baryczy w gminie Sieroszewice,
- 28 lipca po wielkopolskiej dolinie Baryczy, przez Stawy Przygodzickie do Antonina.
Ich szczegóły w sprawozdaniu ze Zlotu na www.pwg.otop.org.pl - zapraszam do lektury.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-09-03 07:40:54

W najnowszym materiale na www.pwg.otop.org.pl relacja z pierwszej w tym roku roboczych wycieczek PwG OTOP, łączących obserwacje przyrody stawów w powiecie ostrowskim (na tym wyjeździe m.in. najmniejsza z naszych czapli - bączek) z obrączkowaniem łabędzi niemych.

Wszystkim uczestnikom dziękuję! Chętnych do pomocy zapraszam, a wszystkich czytelników zachęcam do przeglądania łabędzi niemych – na zimowiskach, a także czasem na lęgowiskach i letnich zgromadzeniach (np. na nadmorskich plażach) można je obserwować z tak bliska, że wypatrzenie i odczytanie numeru obrączki jest nietrudne. Takich spotkań życzę! :)

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-09-06 14:42:55

Na www.pwg.otop.org.pl jest już dokładny plan dwóch najbliższych roboczych wycieczek PwG OTOP (7 i 8 IX), łączących obserwacje przyrody stawów w powiecie ostrowskim i (po raz pierwszy) w powiecie krotoszyńskim z obrączkowaniem łabędzi niemych.

Chętnych do udziału zapraszamy!

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-09-10 16:39:55

Na www.pwg.otop.org.pl są już sprawozdania z ww. roboczych wycieczek PwG OTOP (7 i 8 IX). W tym sezonie w chwytaniu dorosłych łabędzi wyspecjalizował się moderator naszego forum – Wojtek Szukalski. Wszystkim pomocnikom, wśród których są nasi forumowicze, serdecznie dziękuję! :)

Kolejny wypad z niedzielę 15 IX. Chętnych do udziału zapraszamy!

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-09-19 19:51:09

Sprawozdanie z ww. roboczych wycieczek PwG OTOP i obrączkowania łabędzi niemych na www.pwg.otop.org.pl zostało uzupełnione o wyniki akcji 15 IX i (dzięki Bartoszowi Skrzypczakowi) o fotografie, które najlepiej pokazują, jak takie akcje wyglądają.

Wszystkim pomocnikom, wśród których byli znów nasi forumowicze, serdecznie dziękuję! :)

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-12-23 13:40:59

Południowowielkopolska Grupa OTOP zaprasza 26 XII i 1 I na tradycyjne wycieczki przyrodnicze: świąteczną i noworoczną w parkach w Ostrowie Wielkopolskim. Spodziewamy się spotkania wielu ciekawych ptaków. :) Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam, zapraszam i życzę Wesołych Świąt! :)
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2013-12-29 10:32:02

Na www.pwg.otop.org.pl jest już relacja ze spaceru „Święta z ptakami” 26 XII w Ostrowie Wielkopolskim, z fotkami Sebastiana Przybylskiego, na których m.in. jeden z  „hitów” spaceru - dzięcioł średni. :) Zapraszam do lektury i obejrzenia fot.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-01-03 19:57:41

Witam!

Na www.pwg.otop.org.pl jest już od paru dni relacja ze spaceru „Nowy Rok z Przyrodą” 1 I w Ostrowie Wielkopolskim, prowadzonego przez członków PwG OTOP-forumowiczów, z fotkami dodanymi dziś przez Bartosza Skrzypczaka, na których m.in. „hit” spaceru - dzięciołek i gil. :) Zapraszam do lektury i obejrzenia fot.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-04-16 21:59:26

Witam!

Relacja z polsko-włoskiej wycieczki po gminie Przygodzice (w tym pod gniazdem w Przygodzicach z obecnym bocianem) w dniu 11 IV jest na www.pwg.otop.org.pl – zapraszam do lektury.

Zapraszamy na spacer przyrodniczy „Wielkanoc z Przyrodą” w poniedziałek 21 IV w Ostrowie Wielkopolskim. Tym razem przed spacerem będzie szczególna atrakcja – odwiedziny wystawy pisanek z różnych stron Polski oraz spotkanie z ich autorką – panią Marią Bielą. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl Będzie to kolejne wydarzenie z cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą”, prowadzonego przez PwG OTOP oraz Bibliotekę Publiczną w Ostrowie.

Pozdrawiam i zapraszam!
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-07-18 21:23:26

Witam!

Jutro wspólnie z PTTK w Kaliszu organizujemy specjalne, po raz pierwszy przyrodnicze, Kaliszobranie - w dolinę Swędrni na skraju Kalisza, więcej na www.pwg.otop.org.pl Dolina Swędrni to miejsce bardzo urokliwe, do tego obszar Natura2000 – warto zobaczyć! Więcej o tym miejscu także na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-07-22 23:39:36

Witam!

Pomimo upału wyżej wspomniane sobotnie „Kaliszobranie” w dolinę Swędrni na skraju Kalisza udało się bardzo, uczestniczyło ponad 70 osób, ciekawe ptaki, motyle, ważki i … pająk - relacja na www.pwg.otop.org.pl Przy okazji zaprosiliśmy uczestników na Zlot „blisko bocianów”. :-)

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-07-24 07:49:11

Witam!

Jeszcze 2 relacje z fotkami z „Kaliszobrania” w dolinę Swędrni na skraju Kalisza:
http://www.calisia.pl/articles/23308-ka … d-swedrnia

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/ga … ml#galeria

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-09-09 09:32:13

Witam!

Na www.pwg.otop.org.pl jest już pełna relacja z przeprowadzonych 31 VIII i 7 IX obserwacji przyrody wiejskich i śródleśnych stawów w gminach Nowe Skalmierzyce, Sieroszewice i Grabów nad Prosną, czyli po sąsiedzku z gminą Przygodzice. Obserwowaliśmy m.in. płaskonosa, krakwy, perkozka, kokoszki i wodnika. Akcja połączona była z obrączkowaniem i odczytami wcześniej założonych obrączek łabędzi niemych, które pozwoliło odtworzyć niezwykłą historię jednej z par. Zapraszam do lektury!

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-09-26 06:27:20

Witam!

Na www.pwg.otop.org.pl zamieściłem relacje z dwóch ostatnich wycieczek edukacyjnych PwG OTOP: dla trzecioklasistów do znanego m.in. ze zlotów „Blisko bocianów“ Antonina koło Przygodzic oraz dla przedszkolaków w Parku Miejskim w Ostrowie. Zapraszam do lektury.

Najbliższa wycieczka PwG OTOP, otwarta dla wszystkich chętnych, rozpocznie się w sobotę 4 X o godz. 11 w pobliżu zb. Piaski-Szczygliczka w Ostrowie. Zapraszamy! Szczegóły od poniedziałku na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-10-06 09:42:31

Zapraszam na relacje na www.pwg.otop.org.pl z ostatnich dwóch akcji PwG OTOP:

- „Weekendu z przyrodą” w dniach 26-28 września w gminach Kępno i Trzcinica w powiecie kępińskim;

- wycieczki przyrodniczej wzdłuż zbiornika Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim z okazji Europejskich Dni Ptaków, gdzie 4 października obserwowano ok. 200 ptaków z 18 gatunków, liczne ciekawe rośliny, motyle i ważki;

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-11-01 20:20:09

Witam!

Dwa ostatnie spacery przyrodnicze w ramach działań PwG OTOP odbyły się z przedszkolakami do Parku im. Adama Mickiewicza w Ostrowie Wielkopolskim 17 i 24 X 2014 r., na zaproszenie ich wychowawczyni Agaty Dery, zarazem obserwatorki nie tylko internetowych bocianów, naszej forumowiczki i członkini PwG OTOP.

Zapraszam na relacje na www.pwg.otop.org.pl, tamże linki do fotorelacji Agaty Dery.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2015-02-01 22:51:34

Zapraszam na spacer przyrodniczo-krajoznawczy w sobotę 7 lutego w Parku Miejskim w Kaliszu, z przewodnikami z kaliskiego PTTK i PwG OTOP :) Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2015-04-04 22:33:25

Witam przedświątecznie!

Zapraszamy na spacer przyrodniczy „Wielkanoc z Przyrodą” w poniedziałek 6 IV w Ostrowie. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl Będzie to kolejne wydarzenie z cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą”.

Pozdrawiam i w imieniu PwG OTOP życzę wszystkim miłośnikom bocianów i przyrody wesołych Świąt Wielkanocnych :-)
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2015-09-25 22:04:48

Witam!

Europejskie Dni Ptaków 2015 już tuż, tuż – 3 i 4 października. Więcej na www.otop.org.pl

Wycieczka PwG OTOP z tej okazji, otwarta dla wszystkich chętnych, rozpocznie się w sobotę 3 października o godz. 11 w pobliżu zb. Piaski-Szczygliczka w Ostrowie. Zapraszamy! :) Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl

Zachęcam też do własnych obserwacji ptaków w te szczególne dni! :)

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2016-03-24 22:46:46

Witam przedświątecznie!

Zapraszamy na spacer przyrodniczy „Wielkanoc z Przyrodą” w poniedziałek 28 III w Ostrowie. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl Będzie to kolejne wydarzenie z cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą”.

Pozdrawiam i życzę wesołych Świąt Wielkanocnych :-)
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl     i www.facebook.com/pwgotop

Paweł T. Dolata - 2016-05-06 12:16:31

Organizowana przez Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego i Południowowielkopolską Grupę OTOP pierwsza „Przyrodniczo-muzealna majówka u Lipskich w Lewkowie” za nami: była piękna pogoda; ok. 130 osób z wielu miejscowości (nawet z Francji i Kanady), w tym grupy z ostrowskich szkół podstawowych nr 1, 5, 13 i ss. salezjanek; ciekawe opowieści pracownic Zespołu o pałacu Lipskich i jego historii; liczne stare, egzotyczne lub piękne drzewa; czytania wiersza ”Do Dębu” Romana Zmorskiego (napisanego w Lewkowie w 1845 roku!); poznawanie barwnych kwiatów oznaczanych przez Martynę, liczne ładne bukieciki z nich; obserwacje i śpiewy ptaków, a nawet nieplanowane: żółw uciekinier, ropuszka szara i chrząszcz oleica. Pełna relacja na www.pwg.otop.org.pl a kilka fot na www.facebook.com/pwgotop

A dla mnie dodatkową nagrodą w drodze powrotnej był odczyt obrączki na jednym z pary bocianów żerujących na polu przy gnieździe. :-)

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl     i www.facebook.com/pwgotop

Paweł T. Dolata - 2017-05-25 23:01:55

Jutro, w piątek 26 maja o 18.15 (zbiórka o godz. 18.00) ruszy z Rynku na ulice sąsiadującego z Przygodzicami powiatowego miasta Ostrowa Wielkopolskiego Skrzydlata Masa Krytyczna Bis, czyli kolejna odsłona akcji mającej zwrócić uwagę na rowerzystów na naszych szosach i ich bezpieczeństwo ze strony samochodów. Jazda rowerem to przyjemność, dobry środek transportu w mieście i jedna z metod zmniejszenia zanieczyszczenia otoczenia spalinami. Warto okazać poparcie dla rowerów w Ostrowie, więc zapraszamy! Szczególnie, że organizatorzy, tj. stowarzyszenie Re-Ewolucja i grupa Rowerowy Ostrów, drugi raz zaprosili Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze o współpracy, bo 28 kwietnia zła pogoda odstraszyła część osób, choć i tak było ciekawie. Koniec maja to szczyt sezonu lęgowego ptaków, można je najlepiej obserwować, dlatego na mecie w Parku Miejskim im. Jana Jerzego Przebendowskiego, od ok. 18.45 będę miał przyjemność jako gość masy – przedstawiciel WTPK poprowadzić spacer z obserwacjami ptaków. Zapraszamy z rowerami na Rynek, albo wprost do Parku. :)

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/
Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze https://www.facebook.com/WielkopolskieT … joznawcze/

Paweł T. Dolata - 2018-10-04 13:12:48

Dzień dobry!

W najbliższy weekend Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze zaprasza na spacery przyrodnicze z okazji Europejskich Dni Ptaków (EuroBirdwatch) w Południowej Wielkopolsce. W tej niezwykłej, międzynarodowej akcji, największej w Europie, w setkach miejsc dziesiątki tysięcy ludzi w różnym wieku i różnych zawodów obserwują ptaki, poznają ich gatunki, zagrożenia i potrzeby ochrony. Dzieje się to co roku, w pierwszy weekend października, podczas wędrówek ptaków z lęgowisk na zimowiska, przypominających o potrzebie ich międzynarodowej ochrony. Koordynatorem akcji jest międzynarodowa organizacja BirdLife International. W ubiegłym roku (30.09-1.10.2017) EuroBirdwatch zgromadziły 22 tysiące uczestników z 41 krajów, którzy w czasie 934 wydarzeń  obserwowali ponad 4 miliony ptaków! (https://www.birdlife.org/europe-and-cen … watch-2017)

W piątek 5 X wycieczka rowerowa Europejskich Dni Ptaków wokół Stawów Przygodzickich. Start godz. 15.00 spod kamery projektu „Blisko bocianów” przy Urzędzie Gminy Przygodzice, plac Powstańców Wielkopolskich. Poprowadzą Paweł T. Dolata i Marek Pawlicki. Uczestnikami będą głownie uczniowie Zespołu Szkół w Wysocku Małym. Czas trwania ok. 3 godziny.

W sobotę 6 X spacer Europejskich Dni Ptaków w okolicy zbiornika Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Będziemy wspólnie obserwować i poznawać ptaki, ale i rośliny – gościem specjalnym EDP będzie po raz drugi botanik prof. dr hab. Stanisław Wika. :-) Spacer poprowadzą Jerzy Bartuzi i Paweł T. Dolata. Start o godz. 11 róg ul. Strumykowej i Osadniczej. Czas trwania ok. 2-2,5 godzin (indywidualni uczestnicy mogą „urwać się” wcześniej). Będzie to już 243. edycja cyklu „Ostrowskie Spotkania z Przyrodą”.

W niedzielę 7.10 Europejskie Dni Ptaków w Parku Radolińskich w Jarocinie. Start o 15.00 sprzed Pałacu Radolińskich. Spacer poprowadzi Paweł T. Dolata z pomocą Bartosza Skrzypczaka i Edwarda Tomaszczyka. Zobaczymy kilkanaście gatunków ptaków, być może rzadkiego dzięcioła średniego, którego spotykano już w tym parku. Przyjrzymy się też różnym gatunkom drzew - siedliskom ptaków, w tym części 15 pomników przyrody (głównie starych buków i dębów) powołanym przez Radę Miejską w Jarocinie w roku 2017, bo takie działanie to rzadkość. Czas trwania ok. 1,5-2 godziny.

Informacje o wycieczkach są na stronie https://www.facebook.com/WielkopolskieT … joznawcze, gdzie będą też zamieszczone sprawozdania z wynikami.

Pozdrawiam i zapraszamy!
Paweł T. Dolata
Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze (w organizacji)
https://www.facebook.com/WielkopolskieT … joznawcze/
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic

implanty Szczecin Międzywodzie hotele purmo wrocław psycholog Piła zaproszenia-na-wesele.eu