Eva Stets - 2007-09-03 12:43:01

Wątek ten będzie poświęcony na przekazywanie informacji o migracji bocianów białych, innych niż wyniki obrączkowania i informacji z nadajników satelitarnych.

kika48 - 2007-09-05 14:27:35

Artykuł o migracji bocianów z naszej lokalnej prasy
- Toruńskie NOWOŚCI, nr 198 (11325) str. 16 z 25.08.2007 r.

http://images23.fotosik.pl/75/0ea180a2817b1209m.jpg

Widać, że nasze Boćki prawdopodobnie odwiedziły, po drodze, Eva Ciebie w Grecji?

Eva Stets - 2007-09-05 21:42:28

Witam!

Raczej mnie nie odwiedziły... (z zaobserwowanych przeze mnie migrujących bocianów w ogóle żaden nie miał obrączki)
Co ciekawe, mimo przelotu praktycznie wszystkich polskich bocianów przez pogranicze bułgarsko-tureckie w Tracji, nie stwierdzono dotychczas ani razu polskiego bociana w Grecji! 
(W. Kania,  The White Stork in Poland: studies in biology, ecology and conservation. Tryjanowski Piotr, Sparks Tim H., Jerzak Leszek red.  2006. Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań, 2006)
Jednakże nie jest to wykluczone, że leciały one właśnie niedaleko mnie.

Niżej zamieszczam "grecką" mapkę migracji bociana białego. Grube, ciemne linie, to główna tarsa przelotu. (kreskowane pola, to miejsca zimowania bocianów)
Na czerwono zaznaczyłam (małą kropeczką) teren na którym mieszkam. (Prefektura Evrosu, część wschodnia)
Jest to więc blisko głównej linii przelotu, ale mnie nie udało się zaobserwować dużej grupy przelatujących bocianów - jedynie niewiele odpoczywających osobników (i większe grupki żerujących bocianów (o czym pisałam już w "Obserwacjach")

Na moich terenach większe grupy migrujących bocianów można zaobserwować częściej np w okolicach Rizja, tuż przy granicy z Turcją, (prefektura Evrosu, część północna) ale także w Delcie Evros.
Takie obserwacje są także możliwe np w okolicach Sounion i Messogia (Attyka pod Atenami), niedaleko wyspy Patmos (Fournoi) etc
Nie są to jednak ogromne grupy bociana białego, tak jak np w Hiszpanii (Tarifa). Tego typu skupisko bocianów można zbaczyć w Turcji, podczas przelotu nad Bosforem.

Z dzisiejszych (05.09.2007) obserwacji mogę przekazać, ze p. Nikos Giannakis zauważył grupę 18 bocianów odpoczywających na wyspie Folegandro. (Cyklady, niedaleko wyspy Naxos - pomiędzy Santorini a Milos).

Tak więc przeloty i pożegnania bocianów w Grecji na razie trwają a ja pozdrawiam serdecznie
Eva Stets

P.S. nr 1 Dane o przelotach nad Grecją podałam po konsultacji z greckimi ornitologami.
P.S. nr 2 Dziś po południu (05.09.2007) moje obserwacje w delcie Evros nie wykazały się żadnym bocianem. :( (ale zaobserwowalam ok. 100 pelikanów :) )

http://img513.imageshack.us/img513/7613/lmetanastefsi1sl5.th.jpg


kika48 napisał:

...Widać, że nasze Boćki prawdopodobnie odwiedziły, po drodze, Eva Ciebie w Grecji?

Paweł T. Dolata - 2007-09-07 10:24:00

Witam!

W uzupełnieniu postu Evy. Zaskakujące dla mnie dane o tym, ze dotychczas żaden polski bocian nie był stwierdzony w Grecji zawiera najobszerniejszy tekst z książki:
Tryjanowski P., Sparks T. H., Jerzak L. (red.). The White Stork in Poland: studies in biology, ecology and conservation. Bogucki Wyd. Nauk., Poznań (patrz http://www.pwg.otop.org.pl/aktu158.php).
autorstwa dr. Wojciecha Kani z Zakładu Ornitologii PAN w Gdańsku, który wnikliwie przeanalizował wyniki obrączkowania bociana w Polsce, rozpoczęte w 1931 r., wykorzystując ponad 1300 wiadomości powrotnych o tych ptakach:
Kania W. 2006. Movements of Polish White Storks Ciconia ciconia – an analysis of ringing results. W: Tryjanowski P., Sparks T. H., Jerzak L. (red.). The White Stork in Poland: studies in biology, ecology and conservation. Bogucki Wyd. Nauk., Poznań: 249-294.

Mam zgodę autora - jeśli ktoś chce proszę o mail na p.dolata@op.pl, mogę przesłać ten artykuł (w całości po angielsku niestety) w PDF-ach (mieści się na dwóch).

Jak widać z mapki nr 7 w artykule, w czasie wędrówki nasze bociany białe trzymają się tylko wschodniej części Bułgarii, blisko Morza Czarnego.

Oczywiście trzeba pamiętać, że w Polsce znakowanych jest poniżej 1% młodych bocianów białych, a z tych z kolei o paru % uzyskuje się wiadomości powrotne, wykorzystywane w takich opracowaniach. Tak więc oczywiście jakieś polskie boćki mogą przelatywać przez Grecję, ale na pewno nie jest to stała trasa wędrówki polskiej populacji.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koordynator projektu PwG OTOP „Blisko bocianów”

Zbychur - 2007-09-07 23:28:11

Jeszcze o Grecji. Najbardziej precyzyjnych danych dotyczących tras wędrówek bocianów dostarcza telemetria.
Na stronie http://www.naturdetektive.de można znaleźć informacje o 7 wyposażonych w nadajniki bocianach białych (z Niemiec, Polski i Ukrainy), których trasy przelotu rejestrowano za pomocą satelity w latach 1998 - 2007. Okazuje się, że wszystkie one leciały do lub z Afryki przez Bułgarię i Turcję, omijając Grecję.
Tylko raz (29.03.2007 r.) zdarzyło się, że samica Annamarie zboczyła nieco z trasy "zahaczając" o najbardziej na pln-wsch. wysunięty kraniec Grecji, po czym jednak wróciła na "właściwy kurs" do swego gniazda w Niemczech.
Potwierdza sie więc to o czym piszą Eva i Paweł. Obrazuje to poniższa mapka (źródło mapy: http://www.storchenhof-loburg.info )

http://images13.fotosik.pl/74/a4df7ffda1b4c6ecm.jpg

cel-cia - 2008-03-04 15:32:26

W dniu dzisiejszym Wirtualna Polska powiadomiła internautów o pierwszym przylocie bocianów do Polski. Zauważono jedną parę na gnieździe w Świerkocinie niedaleko Gorzowa (woj.lubuskie). Widziano również jednego boćka we wsi Kłopot.
Przyrodnik z Krzesińskiego Parku Krajobrazowego Adam Sobolewski stwierdził,że jest to możliwe ze względu na bardzo łagodną zimę. Najprawdopodobniej są to ptaki,które zimowały na południu Europy.

Link do informacji: http://turystyka.wp.pl/katn,3,wid,9719357,artykul.html

Paweł T. Dolata - 2008-03-05 08:15:57

Na temat bocianów ze Świerkocina była spora dyskusja na ptasich listach i ustalono z pomocą miejscowych ornitologów prawie na 100%, że są to bociany hodowane w tamtejszym ZOO-Safari, gdzie trafiają ptaki niecałkiem sprawne. Nieprzemyślane informacje mediów, na zasadzie wyścigu kto jest szybszy i szybciej sprzeda informację, niestety zakłócają prawdziwy obraz przylotów tych ptaków. Na razie jest za zimno na praktycznie jakąkolwiek wędrówkę bocianów w Srodkowej Europie. Boćki do wędrówki muszą mieć temperaturę plus kilkunastu stopni, bo dopiero wtedy tworzą się ciepłe prądy powietrza, unoszące tych świetnych szybowników a bardzo słabych lotników, potrafiących aktywnym lotem przelecieć zaledwie kilka kilometrów.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koordynator projektu PwG OTOP "Blisko bocianów"

cel-cia napisał:

W dniu dzisiejszym Wirtualna Polska powiadomiła internautów o pierwszym przylocie bocianów do Polski. Zauważono jedną parę na gnieździe w Świerkocinie niedaleko Gorzowa (woj.lubuskie). Widziano również jednego boćka we wsi Kłopot.
Przyrodnik z Krzesińskiego Parku Krajobrazowego Adam Sobolewski stwierdził,że jest to możliwe ze względu na bardzo łagodną zimę. Najprawdopodobniej są to ptaki,które zimowały na południu Europy.

Link do informacji: http://turystyka.wp.pl/katn,3,wid,9719357,artykul.html

mj62 - 2008-03-13 19:38:10

Witam wszystkich. Dziś natrafiłem na taką relację.

- Bociany, które już na początku lutego wraz z nadejściem pory deszczowej wyruszyły z Afryki Równikowej i Wschodniej po pokonaniu Tanzanii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu i Egiptu w ostatnim tygodniu lutego i na początku marca przeleciały ponad Izraelem, Turcją i Grecją, wkraczając tym samym do Europy. Dotąd mogły liczyć na temperaturę 30-35 stopni. O tyle o ile w Afryce pogoda była wyśmienita na wielogodzinny lot, to już w Europie bociany będą musiały stawić czoła deszczom i wichurom, ale na szczęście już nie niskim temperaturom, gdyż początek wiosny w tym roku jest bardzo ciepły. Deszcze i wiatr spowolniły nieco ich lot ku Polsce, gdzie mają dotrzeć już za kilka dni. Obecnie boćki zatrzymały się na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego, na pograniczu Bułgarii i Turcji. Nad regionem przechodzą właśnie obfite deszcze i porywiste wiatry, które sprawiają, że ptaki postanowiły przeczekać niesprzyjającą aurę na powierzchni ziemi. Na szczęście od jutra niebo rozpogodzi się, co będzie znakiem do kontynuowania podróży. W ciągu kilku dni bociany dolecą do środkowej Rumunii, ale tam znów mogą natrafić na strefy opadów. Pamiętajmy, że ptaki nie lecą nocami, co również wydłuża ich czas lotu. Pod koniec tego tygodnia bociany przelecą nad pograniczem Węgier, Ukrainy oraz Słowacji i masowo wkroczą nad Podkarpacie w pierwszych dniach przyszłego tygodnia. Większość zacznie przylatywać około 22 marca, bo jest to data ustalona według średniej wieloletniej. Najpóźniejsze przyloty bocianów są spodziewane do połowy maja i są to te sztuki, które dopiero teraz wylatują z Afryki. Dodajmy, że dla bocianów sygnałem do opuszczenia Czarnego Lądu są zbliżające się z południa chmury deszczowego monsunu. W momencie, kiedy zaczyna padać deszcz, bociany masowo wylatują w stronę Starego Kontynentu.


Według; www.twojapogoda.pl  :"Opady zatrzymały bociany w Bułgarii"  (13.03/10:03)   

Pozdrawiam MJ62  :)

sve - 2008-09-20 16:39:47

Na stronie České společnosti ornitologické (Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne) http://www.cso.cz/index.php?ID=1728 pojawiła się wstrząsająca wiadomość o śmierci przynajmniej 150 migrujących bocianów białych w Arabii Saudyjskiej. Ptaki znalazły śmierć 25.8.08 na drutach enegretycznych, na południe od miasta Jiddah, niedaleko wybrzeża Czerwonego morza. Chodziło o ptaki z terenów Europy środkowej, o czym poświadczają dwa boćki z słowackimi obrączkami. Oba młode bociany były zaobrączkowane tego roku w wschodnej Słowacji jako pisklaki.

Wg. fotografii z miejsca tragedii wygląda na to, że te liczby zabitych ptaków w tych miejscach ważnej migracyjnej trasy będą przez cały czas migracji osiągać bardzo wysokie liczby.

Zdjęcia z opisanej tragedii znajdują się w podanym powyżej linku.

Eva Stets - 2008-09-25 15:28:50

Od 22 września 2008 grupa rumuńsko - turecka obserwuje migracje ptaków nad Bosforem (w 4 kolejnych miejscach).
Są to członkowie Milvus Group (Rumunia) i Istanbul Birdwatching Society (Turcja).

Oprócz innych migrujących nad Bosforem ptaków odnotowano także bociany białe (wg informacji podanej w załączniku pdf):
- 22. 09. 2008 - 10 os. Ciconia ciconia
- 24. 09. 2008 - 22 os. Ciconia ciconia

Więcej informacji (w języku angielskim) na rumuńskiej stronie pod linkiem: http://milvus.ro/
Pdf z listą zaobserwowanych ptaków także na tej www ale i również i tutaj: http://www.milvus.ro/images/PDF/webre_bosz.pdf

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2008-09-28 15:24:32

Informacje ze strony http://milvus.ro/ (czyt. także mój post wyżej).

25 września nad Bosforem zaobserwowano przelot 5 bocianów białych (Ciconia ciconia).

Pod linkiem niżej pdf z dokładymi obserwacjami grupy rumuńsko- tureckiej: Milvus Group (Rumunia) i Istanbul Birdwatching Society (Turcja).

http://www.milvus.ro/images/PDF/webre_bosz.pdf

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2008-10-01 01:52:22

Dalszy ciąg obserwacji podczas przelotów ptaków nad Bosforem, jakie prowadzą grupy Milvus Group (Rumunia) i Istanbul Birdwatching Society (Turcja),  podaję poniższe dane:

Bocian biały Ciconia ciconia - obserwacje przelotu nad Bosforem (zanotowane w 4 ciągłych punktach):
- 22 - 28 września 2008 - w sumie 55 osobników
- 29 września 2008 - 26 bocianów białych
- 30 września 2008 - 9 os. bociana białego

Więcej informacji na stronie: http://milvus.ro/

Link bezpośredni do pdf z wykazem obserwacji (także innych gatunków ptaków):
http://www.milvus.ro/images/PDF/webre_bosz.pdf

Pozdrawiam
Eva Stets

rogallo - 2008-10-02 18:18:08

Witam,
Mam nadzieje ze nie palne jakiejs gafy i to co zaobserwowalem to faktycznie wędrujące bociany.
Otoz przez 2 pierwsze tygodnie wrzesnia bylem na wakacjach w Egipcie w Hurgadzie.
Codziennie spedzajac czas na plazy badz basenie mialem przyjemnosc obserwowania przelatujacych mi nad glowa stad bocianow. Bylo to na ogol kilka stad dziennie liczacych po kilkaset sztuk (tak mniej wiecej). Bardzo fajnie to wyglada jak takie wielkie stada przelatuja nad glowa. Co ciekawe wyraznie wykorzystywaly bardzo mocne wiatry tam wiejace i wlasciwie tylko szybowaly, tworzac cos w rodzaju traby powietrznej, ktora bardzo szybko poruszala sie na poludnie. Wrazenie piorunujace :)
Informacje te zamieszczam razem ze zdjeciami, ktore zrobilem w ramach ciekawostki.
pozdrawiam serdecznie

http://img367.imageshack.us/img367/4766/dsc003974170661nq6gk4.th.jpg  http://img122.imageshack.us/img122/9073/dsc004124268070sh9bw8.th.jpg

Eva Stets - 2008-10-08 02:17:08

Wspólnie działające grupy Milvus Group (Rumunia) i Istanbul Birdwatching Society (Turcja), obserwujące od 22 września przeloty ptaków nad Bosforem odnotowały w ostatnich dniach:

- w dniach 29.09-05.10.2008 przelot 45 bocianów białych
- w dniu 06.10.2008 - 4 osobniki bociana białego

Informacje w języku angielskim na stronie: http://milvus.ro/

Link bezpośredni do pdf z wykazem obserwacji (także innych gatunków ptaków):
http://www.milvus.ro/images/PDF/webre_bosz.pdf

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2008-10-15 09:31:31

Na podstawie obserwacji, jakie prowadzą wspólnie dwie grupy:  Milvus Group (Rumunia) i Istanbul Birdwatching Society (Turcja)  (czyt. także posty wyżej):

Bocian biały Ciconia ciconia - przelot nad Bosforem - dane zanotowane w ciągu ostatnich dni:
- 7 październik 2008 - 2 osobniki
- 8 październik 2008 - 1 ptak

Sumując od 22 września, a więc początku tych obserwacji: nad Bosforem odnotowano przelot 106 bocianów białych
(biorąc pod uwagę, że obserwacje były notowane od 22 września, trzeba się liczyć z tym, że większość bocianów białych przelatywała nad Bosforem dużo wcześniej).

Więcej informacji na stronie: http://milvus.ro/

Link bezpośredni do pdf z wykazem obserwacji (także innych gatunków ptaków):

http://www.milvus.ro/images/PDF/Bosporu … n-Data.pdf

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP

Paweł T. Dolata - 2008-12-17 08:30:37

Polskie bociany zginęły w Arabii Saudyjskiej

Witam!

Była już na forum mowa o masakrze między 21 a 25 sierpnia 2008 wędrujących bocianów białych na liniach wysokiego napięcia w Arabii Saudyjskiej.
Właśnie okazało się, że już 18 sierpnia zginął tam młody bocian z obrączką, założoną mu 29 czerwca pod Odolanowem w Południowej Wielkopolsce przez zespół PwG OTOP, a czasie głównej masakry młody bocian spod Strzelec Opolskich.
Są to pierwsze bociany z Polski stwierdzone kiedykolwiek w tym kraju:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=143

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Eva Stets - 2008-12-17 21:40:29

Niżej cytuję post Sve z 20 września 2008 r.  i dzisiejszy (17 XII 2008) post Pawła o odczytach polskich obrączek.
Ponieważ obydwa wpisy nawiązują do masakry bocianów w Arabii Saudyjskiej podczas migracji, pozwoliłam sobie na podwójne zacytowanie ich obu.
Zarazem zachęcam do przeczytania tekstu Pawła ze strony PwG OTOP: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=143

Pozdrawiam
Eva Stets

sve napisał:

Na stronie České společnosti ornitologické (Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne) http://www.cso.cz/index.php?ID=1728 pojawiła się wstrząsająca wiadomość o śmierci przynajmniej 150 migrujących bocianów białych w Arabii Saudyjskiej. Ptaki znalazły śmierć 25.8.08 na drutach enegretycznych, na południe od miasta Jiddah, niedaleko wybrzeża Czerwonego morza. Chodziło o ptaki z terenów Europy środkowej, o czym poświadczają dwa boćki z słowackimi obrączkami. Oba młode bociany były zaobrączkowane tego roku w wschodnej Słowacji jako pisklaki.

Wg. fotografii z miejsca tragedii wygląda na to, że te liczby zabitych ptaków w tych miejscach ważnej migracyjnej trasy będą przez cały czas migracji osiągać bardzo wysokie liczby.

Zdjęcia z opisanej tragedii znajdują się w podanym powyżej linku.

Paweł T. Dolata napisał:

Polskie bociany zginęły w Arabii Saudyjskiej

Witam!

Była już na forum mowa o masakrze między 21 a 25 sierpnia 2008 wędrujących bocianów białych na liniach wysokiego napięcia w Arabii Saudyjskiej.
Właśnie okazało się, że już 18 sierpnia zginął tam młody bocian z obrączką, założoną mu 29 czerwca pod Odolanowem w Południowej Wielkopolsce przez zespół PwG OTOP, a czasie głównej masakry młody bocian spod Strzelec Opolskich.
Są to pierwsze bociany z Polski stwierdzone kiedykolwiek w tym kraju:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=143

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Damka_Pik - 2009-03-08 19:12:21

Według komunikatu Bułgarskiej Agencji Informacyjnej „Novinite” zamieszczonego wczoraj, 7 marca 2009, na stronie:
http://www.novinite.com/view_news.php?id=101776 :

„Ornitolodzy z Centrum Ochrony Przyrody Poda, w Burgas nad Morzem Czarnym, w sobotę rano zaobserwowali przybycie pierwszych bocianów białych. Wiadomość została podana przez Dimcho Dimcheva, kierownika Centrum (…).

Pomimo silnego wiatru występującego w tym regionie, bocianom udało się osiągnąć odpowiednią wysokość i odleciały. Są to pierwsi w sezonie 2009 migrujący goście, którzy swym przybyciem ogłosili koniec zimy i początek wiosny. Według Dimcheva, szczytowy okres docierania bocianów białych do Bułgarii przypada na koniec marca i na początek kwietnia.  (…)

75% całej europejskiej populacji bociana białego, tj. około 250 000 osobników, przelatuje corocznie nad Poda."

Eva Stets - 2009-04-03 03:46:36

Ok. 3000 bocianów białych w na mokradłach Aaamming, w Dolinie Bekaa

Informacja (i obserwacja) o wędrujących bocianach białych pochodzi z Libanu od koleżanki z HOS i została przekazana jako oficjalny raport do libańskiego ornitologa p. Shandi Indag a do mnie jako info, z możliwością podania na naszym forum.

Data - 29 marca 2009, ok godz.16:00
Obserwacja lornetką - ok. 2600 - 3000 os. bociana białego Ciconia ciconia
Miejsce obserwacji - Dolina Bekaa, mokradła w rejonie Aaamming, ok. 30 km od Bejrutu (Liban)

Przy dobrej pogodzie, ptaki "zawzięcie" żerowały na szeroko rozległych terenach podmokłych, w szuwarach i na pobliskich łąkach, rozpościerając się na całą okolicę (stąd trudno je było uchwycić na zdjęciach). Są to zapewne lecące nadal do Europy bociany, które zatrzymały się na dogodnym i zasobnym żerowisku.
W powietrzu w ostanich dniach można było dostrzec sporo lecących bocianów (po ok. 50 os. w każdej grupie).

Obsrewator, notowanie i foto: Niki Kardakari - ornitolog z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS)
Współobserwatorzy: Aleka Melanidou, Bassir, Annikla

Zdjęcia nie są dobrej jakości, raz ze względu na odległość, dwa że bociany nie znajdowały się wszystkie blisko siebie, a trzy że w tym momencie bardziej istotne było je policzyć (w miarę możliwości dokładnie), tak więc widać na nich tylko nieliczne z zaobserwowanych ptaków.

http://img6.imageshack.us/img6/8706/bocianyliban.th.jpg  http://img6.imageshack.us/img6/4673/bocianyliban2.th.jpg  http://img6.imageshack.us/img6/2479/bocianyliban3.th.jpg

Z pozdrowieniem od Niki Kardakari dla wszystkich Forumowiczów i życzeniami udanej kontynuacji projektu "Blisko bocianów" - w jej imieniu -
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Eva Stets - 2009-04-04 15:24:57

4 IV 2009 - północna Grecja

Witam!

Pomimo, że jest już 4 kwietnia boćki nadal wędrują.
Dziś w godzinach południowych zaobserwowaliśmy lecące niedaleko siebie dwie grupy bocianów. Miejsce obserwacji Loutra-Trajanoupolis (Delta Evros, północna Grecja, blisko granicy z Turcją).
Jedna grupa to: 20+1+3, druga: 25 +1 bociany białe. Co ciekawe - gniazda znajdujące się w pobliżu miejsca obserwacji są już w większości zajęte, tak więc można wnioskować, że te boćki leciały dalej.

Obserwatorzy: Eva Stets, Theodoros Kominos i grupa członków Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS).
Fot. Eva Stets (na fot. niżej udało mi się uchwycić prawie wszystkie).

http://img4.imageshack.us/img4/3284/4042009loutratrajanoupo.th.jpg  http://img4.imageshack.us/img4/3693/4042009loutratrajanoupon.th.jpg  http://img4.imageshack.us/img4/6858/4042009loutratrajanoupoy.th.jpg  http://img4.imageshack.us/img4/1888/4042009loutratrajanoupoh.th.jpg

Z wiosennym pozdrowieniem
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Eva Stets - 2009-08-20 21:10:17

Tragedia bocianów w Grecji

Podam krótko tragiczną wiadomość z Grecji, z ostatnich dni o wędrujących bocianach...

17 sierpnia 2009 - niedaleko Aten, koło starożytnego Sounion (na odcinku 61,5km Ateny-Sounion) podczas przelotu bociany uderzyły w druty energetyczne.
- Dwa z porażonych prądem bocianów (+ z połamanymi skrzydłami każdy) trafiły do Greckiego Ośrodka Rehablitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ), mają szanse na przeżycie, ale wątpliwy jest ich powrót do natury (inf. Stavros Kalpakis, EKPAZ).

- Kolejne dwa bociany, żywe lecz w ciężkim stanie, znalazły się w Ayzlu dla Ptaków ANIMA w Atenach - jeden padł, drugi walczy o życie, większość ptaków martwa (info i foto niżej nadesłana przez Maria Ganoti - ANIMA).

Pracownik greckiej Energetyki (DEH) uzupełnił te tragiczne wiadomości: cztery dni temu zaobserwowano (po raz pierwszy w tak dużej ilości) setki bocianów kierujące się w stronę Koropi -Anavisso. Z niezrozumiałych powodów (być może z racji b. silnego wiatru) bociany skierowały się w stronę morza (kier. Sounion) i tam się zatrzymały.
Dziesiątkami, "przepychając" się siadały na słupach energetycznych, znoszone wiatrem, spadały na druty i ginęły na miejscu.
Nie pomogły włączone syreny alarmowe, by ptaki odstraszyć i tym samym uratować od śmierci, nie odlatywały.

Mowa o ok. 200 martwych bocianach, które zginęły rażone prądem .

Uzupełnienie: Więcej na ten temat można przeczytać w moim tekście, w greckiej części, na stronie PwG OTOP (dodane do tekstu zdjęcia mówią same za siebie).

Link bezpośredni: http://www.pwg.otop.org.pl/grecja11.php

Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

http://img24.imageshack.us/img24/235/0010toc.th.jpg   http://img24.imageshack.us/img24/4307/0014qhe.th.jpg   http://img32.imageshack.us/img32/1996/0024rpp.th.jpg   http://img24.imageshack.us/img24/1695/0029hhx.th.jpg

P.S. Odnośnie tej trasy wędrówki bocianów wspomniałam na stronie poprzedniej, 5 IX 2007 roku.

Piotr J. - 2009-08-20 21:19:59

Straszne. Nic więcej nie powiem.

Damka_Pik - 2010-02-24 21:35:17

Zostałam poproszona telefonicznie przez Evę Stets o podanie poniższej wiadomości na naszym forum:

24 lutego 2010 r. w okolicy wsi Fourio niedaleko miasta Orestiada w północnej Grecji (ok. 2 km w linii prostej od granicy tureckiej) dwóch wolontariuszy z Parku Narodowego Dadia zaobserwowało około 100 krążących bocianów białych nadlatujących z kierunku Turcji. Wiadomość tę przekazała Evie telefonicznie Elżbieta Kret, pracowniczka WWF Grecja z Dadia. Jest to pierwsza w tym roku w Grecji informacja odnosząca się do przypuszczalnego początku wiosennej migracji bocianów białych.

Z pozdrowieniem od Evy

BABCIA Mariola - 2010-02-26 14:16:27

26 luty 2010
Fajnie boćki, że wracacie ale w Polsce na polach jeszcze leży śnieg a METEO podało, że ma go spaść więcej i, że się ma ochłodzić. Wasze gniazdo jest puste ale jeść też trzeba.
Poczekajcie i "poklekajcie" z przylotem do Polski.
Pozdrawiam Was cieplutko
Babcia Mariola

Zbychur - 2010-03-09 22:52:59

W dniach 3-4. marca w okolicach Antakii (Antiochii) w południowej Turcji obserwowano przelot 13.580 bocianów białych (źródło: http://www.nabu.de/aktionenundprojekte/ … esenderung )

Więcej informacji o wędrówkach bocianów oraz mapy w wątku pt "Wędrówki bocianów białych według nadajników satelitarnych": http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 601#p21601 :)

Eva Stets - 2010-03-14 22:30:59

W dniu 14 marca 2010 spora grupa, najprawdopodobniej wędrujących bocianów białych (ponad sto ptaków) kierowała się od strony greckiej w stronę Bułgarii. Bociany zaobserwował  w locie, mieszający w Grecji, australijski badacz przyrody p. Gordon Ramel.

Miejsce obserwacji to tereny wąwązu Roupel, w pobliżu rzeki Sturma, niedaleko miasta Sidirokastro w centralnej Macedonii (Grecja).
Informację Gordona przekazał do mnie Aris Christidis z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS).

Pozdrawiam
Eva Stets

Elżbieta Kret - 2010-03-15 09:59:15

W dniu 15 marca 2010 udało mi się zaobserwować  (+ /- ) 50 bocianów białych. Ptaki przelatywały nad miasteczkiem Soufli (Tracja, północna Grecja). Bociany leciały ze wschodu (najprawdopodobniej z Turcji), kierując się na północny-zachód (możliwe w stronę Bułgarii lub pobliskich wiosek).

Pozdrawiam
Elżbieta Kret
WWF- Hellas

igo - 2010-03-17 15:32:59

Serdecznie witam forumowiczów w nowym sezonie „podglądania  życia bocianów”
Polecam do przeczytania info o trasie powrotnej bocianów pod linkiem;
http://wiadomosci.onet.pl/2142885,11,bo … ,item.html

Zbychur - 2010-03-19 14:30:47

Na stronie NABU (Niemieckiego Związku Ochrony Przyrody) http://www.nabu.de/aktionenundprojekte/ … 10876.html ukazała się informacja o bocianach białych przelatujących nad zachodnią Turcją. Obserwacje prowadzi tam Franziska Arici inicjatorka projektu ochrony bocianów w rejonie Bursa. Według jej informacji w ostatnim tygodniu pierwsze duże stada bocianów białych dotarły w okolice Stambułu aby przekroczyć Bosfor i dotrzeć do Europy. W poniedziałek 15.03. obserwowała ona stado 1100 bocianów przelatujących nad Bosforem. Arici zwraca też uwagę na liczne niebezpieczeństwa grożące przelatującym bocianom, z których najpoważniejszym jest plątanina linii energetycznych. Na zdjęciu setki bocianów odpoczywających w rejonie Bursa.

http://images38.fotosik.pl/270/4b0d3ee3671c55c2m.jpg

Zbychur - 2010-03-19 14:35:56

igo napisał:

Polecam do przeczytania info o trasie powrotnej bocianów pod linkiem;
http://wiadomosci.onet.pl/2142885,11,bo … ,item.html

Przeczytać ostatecznie można, ale wiedzę na temat wędrówki proponuję czerpać jednak z bardziej kompetentnych źródeł :)

Eva Stets - 2010-03-29 17:05:58

Jeden z epizodów migracji bociana białego zauważył 20 marca 2010 dr Stavros Xirouchakis z Natural History Museum of Crete. Udało mu się policzyć ok.160 bocianów lecących w kierunku wschodnim Parku Narodowego w Dadia, w północnej Grecji.

Fot. Stavros Xirouchakis

http://www.fototube.pl/pix/img6/mini/d41d82b4b1f27359f8900e9dd52d506d.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2010-04-02 20:32:12

Niżej podaję ciekawy tekst, jaki otrzymałam od Antka Marczewskiego z OTOP, z możliwością przekazania go na naszym forum. Zapraszam do lektury.


Bociany z Turcji i Polski

Zdecydowana większość gniazdujących w Polsce bocianów podczas swej powrotnej podróży z afrykańskich zimowisk przelatuje przez terytorium Turcji. Dzięki sieci Worldbirds – systemowi przestrzennych baz danych umożliwiających obserwatorom rejestrowanie wyników ich terenowych wypadów – mamy możliwość prześledzenia, z jakim nasileniem zjawisko to przebiegło w tym roku.
Turecka wersja systemu nosi nazwę KuşBank, czyli dosłownie „Ptasi Bank”. Można go znaleźć w Internecie pod adresem www.worldbirds.org/turkey. Do przeglądania zawartości konieczna jest bezpłatna rejestracja, która przebiega łatwo i szybko – cała procedura odbywa się w języku angielskim, więc nie trzeba wcześniej specjalnie robić kursu tureckiego ani korzystać z żadnych internetowych tłumaczy potrafiących w godny podziwu sposób mocno zniekształcić znaczenie poszczególnych poleceń.
Dzięki rejestracji możliwe jest korzystanie m.in. z opcji raportów. Ja wykonałem taki raport dla bociana białego – w rezultacie uzyskałem dane zebrane podczas 105 wypraw. Zdecydowałem się wybrać wyłącznie obserwacje ptaków oznaczone jako „migrujące” – w ten sposób z opracowania wypadły osobniki spotkane podczas żerowania czy gromadzenia się na odpoczynek.

http://www.fototube.pl/pix/img6/mini/d41d8c8add17e5cf2f8bcebf5e17d861.jpg
Rys.1. Dynamika przelotu bocianów białych przez Turcję (źródło danych: www.kusbank.org)

Jak widać na przedstawionym wyżej wykresie, najwięcej bocianów użytkownicy serwisu KuşBank odnotowali pomiędzy 15 i 20 marca. Drugi, mniejszy szczyt, zarejestrowano pod koniec minionego miesiąca. Zdecydowana większość obserwacji pochodzi ze Stambułu, nad którym, z racji Cieśniny Bosfor, odbywa się główny przelot.

W Polsce odpowiednikiem KuşBank jest serwis Awibaza (www.awibaza.pl). Zarejestrowanych jest w nim prawie 2000 obserwatorów, a liczba wprowadzonych obserwacji przekroczyła 200 tys.

http://www.fototube.pl/pix/img10/mini/d41d8319d5792467f2608eafc9cf1dc3.jpg
Rys..2 Wykres obrazujący liczbę bocianów obserwowanych w kolejnych dniach marca (źródło: www.awibaza.pl)

W przypadku drugiego wykresu należy podchodzić do niego z ostrożnością. 23 marca 41 bocianów zostało zaobserwowanych na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków w Hajnówce i temu należy przypisywać widoczny szczyt liczebności.

http://www.fototube.pl/pix/img6/mini/d41d8d904b28c798bde028b3c24e9b87.jpg
Rys. 3 Udział obserwacji bocianów (niezależnie od liczby osobników) we wszystkich obserwacjach (źródło danych: www.awibaza.pl) .

Na trzecim wykresie pokazano, jak zmieniał się udział obserwacji bocianów białych we wszystkich wprowadzonych do AwiBazy. Np. 25 marca liczba rekordów wyniosła 479, z czego podczas 12 wypraw udało się spotkać bociana/bociany. Warto zauważyć, że wyraźny szczyt nastąpił kilka dni po szczycie odnotowanym w Turcji.
Co ciekawe, wyraźnie widać silny spadek po 25 marca – od 28 marca jednak tendencja jest już wzrostowa i miejmy nadzieję, że taka będzie nadal.

Na koniec pozostaje mi serdecznie zaprosić wszystkich do aktywnego korzystania z Awibazy i rejestrowania w niej swoich obserwacji. W przypadku bociana białego, dymówki, kukułki i jerzyka warto odwiedzić również stronę programu Spring Alive www.springalive.net, gdzie istnieje możliwość bardzo szybkiego zobaczenia, jak niesiona na ptasich skrzydłach wiosna wędruje po Europie

Antoni Marczewski (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)
Administrator serwisu www.awibaza.pl
Kontakt: awibaza@otop.org.pl (we wszystkich sprawach związanych z rejestracją i korzystaniem z serwisu)

Eva Stets - 2010-08-10 12:26:41

Początek migracji bocianów białych w Grecji

Wcześniej niż w latach poprzednich pustoszeją w tym roku bocianie gniazda w Grecji. Niżej podaję informacje, przekazane przez kolegów z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego:

1 - 4 VIII 2010 - w okolicach jeziora Karla (Centralna Grecja) zaobserowano ok. 700 bocianów białych (młode i dorosłe). Większość gniazd w Centralnej Grecji jest już pusta. Jedyne obserwacje bocianów na gniazdach to 1 gniazdo, na którym były jeszcze młode i 3 gniazda, gdzie były 1-2 dorosłe (Ag. Triada, woj. Magnisia).
Informacje, obserwacje:  Apostolos Christopoulos.

2 - 5 VIII 2010 - na polach w okolicy Kitrus (północna Grecja, niedaleko Salonik) ok. 20 bocianów, w położonej niedaleko Vegoritida - gniazda są  już puste.
Informacje, obserwacje, foto: Odysseas Tsimoulis.

3 - 3-9 VIII 2010 - okolice Parakalamos i Konitsa (zachodnia Grecja) - tutaj również od tygodnia opustoszały gniazda, obserwowane są za to grupki bocianów (7-10 os.) żerujące w dzień na polach pobliskich wsi i nocujące na słupach energetycznych lub drzewach. Informacje, obserwacje:  Rigas Tsakiris.

4 - 4-9 VIII 2010 - podobne obserwacje do powyższych są także z okolic jezior Volvi i Koroneia (Macedonia, niedaleko Salonik), - bociany opuściły już swoje gniazda, widuje się grupy ptaków żerujące na polach, nocujące na słupach i drzewach. Jedyne gniazdo w tej okolicy, na którym są jeszcze boćki to wieś Kavalari, gdzie są młode z późnego lęgu.
Informacje, obserwacje: Lila Karta.

5 - własne obserwacje i zdjęcia z okolic Delty Evros podam wkrótce w osobnym poście

http://www.allegaleria.pl/images/w28bp79cb3gipfredzu_thumb.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets

pomarina - 2010-08-10 18:34:08

Hejno čápů bílých na Královéhradecku v České republice.

Dne 9.8.2010 bylo u obce Řehoty (Královéhradecký kraj, Loc: 50°15'37.78"N, 15°33'33.769"E) pozorováno hejno čápů bílých (Ciconia ciconia) o počtu 35 ex. hejno bylo tvořeno převáżně letosními mladými čápy. Z 35 čápů bylo 16 ex. označeno kroużky ELSA. Večer před nocováním se podařilo na stavbách v obci odečíst 9 kroużků. Vsechny kroużky byly ze stanice Hiddensee. Navíc jeden z mladých čápů označený také kroużkem Hiddensee byl o den dříve zasażen elektrickým proudem a na místě zahynul.

V hejnu nebyl pozorován żádný pták s polským kroużkem ELSA nebo ALU kroużkem.

Dnes 10.8.2010 odpoledne jiż hejno na lokalitě nebylo.

Zdraví J.Vrána, Náchod
www.capiweb.cz

Paweł T. Dolata - 2010-08-10 21:41:09

Ahoj Josko! Tesim se na spoluprace na nasim capim forum :)

Jest nam niezmiernie miło, że na nasze forum dołączył jeden z najlepszych czeskich "czaparzy", czyli bocianiarzy, założyciel portalu www.capiweb.cz! :)

Post Joski jest niezmiernie ciekawy, a że mimo bliskości naszych języków nie każdy wszystko zrozumie, więc pozwalam sobie przetłumaczyć:

Stado bocianów białych na Královéhradecku w Republice Czeskiej

Dnia 9.8.2010 było koło wsi Řehoty (Královéhradecký kraj, Loc: 50°15'37.78"N, 15°33'33.769"E) obserowane stado bocianów białych (Ciconia ciconia) o liczebności 35 ex. Stado tworzyły przeważnie tegoczne (zwróćcie uwagę na podobieństwo czeskiego słowa "letosní" z polską gwarą wiejską, do dziś jest w niej słowo "latosi" jako tegoroczny, przyp. PTD) młode bociany. Z 35 bocianów było 16 ex. oznakowanych obrączkami typu ELSA. Wieczorem przed nocowaniem bocianów udało się na budynkach we wsi odczytać 9 obrączek. Wszystkie były z centrali obrączkowania ptaków Hiddensee we wschodnich Niemczech. Co więcej, jeden z młodych bocianów oznakowany też obrączką Hiddensee był dzień wcześniej porażony prądem elektrycznym i zginął na miejscu.

W stadzie nie był obserwowany żaden bocian z polską obrączką ELSA ani aluminiową. (Niestety!!! :( Przyp. PTD)

Dziś 10.8.2010 po południu już tego stada w tym miejscu nie było.

Pozdrawia J.Vrána, Náchod
www.capiweb.cz

pomarina napisał:

Hejno čápů bílých na Královéhradecku v České republice.

Dne 9.8.2010 bylo u obce Řehoty (Královéhradecký kraj, Loc: 50°15'37.78"N, 15°33'33.769"E) pozorováno hejno čápů bílých (Ciconia ciconia) o počtu 35 ex. hejno bylo tvořeno převáżně letosními mladými čápy. Z 35 čápů bylo 16 ex. označeno kroużky ELSA. Večer před nocováním se podařilo na stavbách v obci odečíst 9 kroużků. Vsechny kroużky byly ze stanice Hiddensee. Navíc jeden z mladých čápů označený také kroużkem Hiddensee byl o den dříve zasażen elektrickým proudem a na místě zahynul.

V hejnu nebyl pozorován żádný pták s polským kroużkem ELSA nebo ALU kroużkem.

Dnes 10.8.2010 odpoledne jiż hejno na lokalitě nebylo.

Zdraví J.Vrána, Náchod
www.capiweb.cz

Eva Stets - 2010-08-11 03:32:02

Również witam Joska na naszym forum, dziękuję za ciekawą informację (a Pawłowi za jej przetłumaczenie) i gratuluję odczytów :) (czyt. posty wyżej).

Wracając do obiecanych informacji z Grecji, podaję uzupełnienie, o którym wspomniałam w moim poprzednim poście (obserwcje i foto własne).

Początek migracji bocianów w Grecji c.d - obserwacje z dnia 9 VIII 2010

1 - Zachęcona informacjami od kolegów z HOS (czyt. dwa posty wyżej), wybrałam się po długim czasie w teren, w "poszukiwaniu" migrujących bocianów. Obeszło się bez "szukania" - pierwsze stado żerujących boćków zauważyłam 16 km od miasta Alexadroupolis (północna Grecja). Kierując się w stronę Delty Evros, napotkałam jeszcze 3 takie "grupki", liczące od 15-20 do 30-50 os. (głównie tegoroczne ptaki, mniej dorosłych - fot. 1-3). W sumie ok. 120 bocianów. Wieczorem boćki stały na słupach energetycznych, na lampach przy drodze lub drzewach (fot.4 dwa boćki w towarzystwie czapli siwej).

http://www.allegaleria.pl/images/kldrrn213k4skcqybj8l_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/gme0e9baijw4map9dy1n_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ek2kxkzz6tczbx8krzp_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/mw0nygstmq1b40pttid3_thumb.jpg

2 - Prawdziwe "bocianie szczęście" czekało na mnie zaraz po wjeździe w Deltę Evros. :) Zdjęcia niżej mówią same za siebie. Bociany były wszędzie - niektóre żerowały, inne stały na balustradzie mostu, na piaszczystej drodze lub drzewach, ale większość z nich zajęła miejsca na słupach energetycznych (po 1-5 os.). Tak, jak przy poprzednich stadach - przeważały młode bociany (fot. 5-8). W sumie w Delcie Evros  + / - ok 250 bocianów.
Nie mogę wykluczyć, że jakieś z bocianów miały obrączki, ale ja osobiście nie zauważyłam ani jednego ptaka z obrączką, co może wskazywać, że są to bociany z Grecji, które najczęściej (i niestety) nie są tutaj obrączkowane.

http://www.allegaleria.pl/images/7u565m80xk4tyih2z5e_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/csagqos0kag4esp0po_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/csk77dsu4et9l685npge_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/qsm9ihdm09opinkfc7n6_thumb.jpg

3 - Apostolos Christopoulos z Greckiego Towarzystwa Ornitologicznego (HOS), podczas 10 lat obserwacji bociana białego w rejonie rzeki Sperchois, niedaleko miasta Lamia (Grecja środkowa) odnotował opuszczanie gniazd właśnie w 1-2 tygodniu sierpnia, jednakże (jak już wspomniałam), dla Grecji północnej są to stosunkowo wczesne obserwacje. Z zasady były one notowane w 2-3 tygodniu sierpnia, tzn mówiąc "ogólnie" - po 15 sierpnia (obserwacje m.in. własne w rejonie Nomos Evros, Kavala, Xanthi: systematycznie od 2005 roku, sporadycznie od 1996 roku).

10 VIII 2010 - te same miejsca, co wyżej i te same godziny obserwacji - bocianów znacznie mniej, najbliżej położone gniazda puste, z wyjątkiem jednego w miasteczku Feres, na którym była para dorosłych (w Feres było w sezonie zajętych 16 bocianich  gniazd - dane niepubl. E. Stets 2010).

Pozdrawiam
Eva Stets
HOS-Hellas - Delta Evros

Marcin Tobółka - 2010-08-11 13:08:54

Witam,
wczoraj (10.08.2010) dostałem informację o bocianach nocujących w Dębowej Łęce, gm. Wschowa, pow. wschowski, woj. lubuskie.

Dziś o świcie udało mi się odczytać dwa ptaki: obydwa młode. Dwa inne zdążyły juz odlecieć. Jak przyjechałem, to i tak połowy ptaków już nie było. Bardzo wcześnie wylatują, tak jak Paweł o tym wspominał kiedyś.

Jeden z niemiecką obrączką ELSA, a jeden z polską - mój ptak z gniazda w Dębowej Łęce.

Łącznie zaobserwowano 47 boćków nocujących na kościele, ściętych topolach, budynkach i kominie gorzelni.


Marcin Tobółka

pomarina - 2010-08-11 22:00:23

Pěkný večer.
Děkuji moderátorům diskuzního fóra za milé přivítání. Jestě bych doplnil k minulému zápisu, že včera 10.08.2010 bylo u obce Prasek na Královéhradecku, východní Čechy, pozorováno Jakubem Čejkou hejno čápů bílých o 100 ex. Místo pozorování je 4 km jiżně od místa prvního pozorování u obce Řehoty.
Zdraví Josef Vrána
www.capiweb.cz

sve - 2010-08-11 22:52:22

pomarina napisał:

Pěkný večer.
Děkuji moderátorům diskuzního fóra za milé přivítání. Ještě bych doplnil k minulému zápisu, že včera 10.08.2010 bylo u obce Prasek na Královéhradecku, východní Čechy, pozorováno Jakubem Čejkou hejno čápů bílých o 100 ex. Místo pozorování je 4 km jižně od místa prvního pozorování u obce Řehoty.
Zdraví Josef Vrána
www.capiweb.cz

Tłumaczenie :)

Dobry wieczór. Dziękuję moderatoram forum za miłe powitanie. W uzupełnieniu do poprzedniego zapisu: wczoraj (10.8.2010) Jakub Čejka obserwował stado 100 os. bocianów białych przy wsi Prasek w województwie Kralovehradeckim. To miejsce jest 4 km na południe od pierwszego miejsca przy wsi Řehoty.

Eva Stets - 2010-08-12 15:20:09

Dzięki Sve za tłumaczenie. :)

W nawiązaniu do poprzednich obserwacji z Grecji (post z 10 VIII 2010, punkt 4. z datą  4-9 VIII 2010) przekazuję dalsze informacje z okolic jezior Volvi i Koroneia (Macedonia, niedaleko Salonik).
11 VIII 2010 - w rejonie jezior Volvi i Koroneia nie było już żadnego bociana na gnieździe, ale na pobliskich łąkach, polach i przy bajorkach było kilka stad bocianów białych liczących od 12 do 20 os., w sumie ok. 60 ptaków (młode i dorosłe), obrączek nie zauważono.

Informacja i foto: Odysseas Tsimoulis (caretaker HOS w rejonie Vegoritidas-Petron)

http://www.allegaleria.pl/images/2gl2km0prvbmc2kug6iy_thumb.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2010-08-12 21:15:09

Wędrujące bociany - Evros - północna Grecja

1 - Po ok. 250 bocianach, jakie zaobserwowałam 9 VIII w Delcie Evros (czyt. post z 11 VIII 2010 na str. poprzedniej: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 220#p27220) - dziś (12 VIII 2010), późnym popołudniem nie było już ani śladu...chociaż niezupełnie - "śladem" były dwa martwe ptaki, które (najprawdopodobniej) spadły ze słupów na linie energetyczne, rażone prądem (oba tegoroczne, bez obrączek).
Taka jest, niestety, smutna rzeczywistość i koniec dla wielu migrujących bocianów.

http://www.allegaleria.pl/images/atlk1bjdukaetpwtav5_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/a9y7v4yxdd8zc2bcudz_thumb.jpg

2 - Bliżej miasta Alexandroupolis, na wysokości wsi Doriskos zauważyłam dziś (12 VIII 2010) dwa stada bocianów po ok. 30-50 os., szykujące się do przenocowania na słupach energetycznych. Ptaki stały w większości pojedynczo, nieliczne stały po 2-3 os. na jednym słupie (w dniach 9-11 VIII w tym miejscu nie było bocianów).

http://www.allegaleria.pl/images/34rjuawmlyo5vdx6vem_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/41qoqdqaeh4j1ziefw18_thumb.jpg

Obserwacje i foto: Eva Stets

Eva Stets - 2010-08-13 21:10:41

Wędrujące bociany w Grecji c.d.

1 - Od kilku dni obserwowano dwa małe stada bocianów białych (15-20 os.) na wyspie Salamina w Zatoce Sarońskiej na Morzu Egejskim (ok. 1 km od stałego lądu w kier. Attyki).
Dziś, 13 VIII 2010 jedna z grup opuściła wyspę (na wyspie Salamina nie ma żadnego bocianiego gniazda). 
Informacja: Maria Ganoti (szef Ośrodka ANIMA).

2 - 13 VIII 2010 - przy jeziorze Dystos na wliczonej do lądu wyspie Evia (Grecja centralna) 32 bociany żerowały przy brzegach jeziora (w ub.roku nad jeziorem Dystos zimowało kilka bocianów).
Informacje, obserwacje: Lefteris Stavrakas (HOS-Hellas)

3 - 13 VIII 2010 - na wysokości wsi Doriskos (północna Grecja), w tych samych miejscach co wczoraj (czyt. post wyżej, punkt 2.), ponownie nocujące bociany (głównie po 1-2 os.) na słupach, lampach etc (ok. 30-40 ptaków w każdej "grupie"*- dorosłe i młode).
* Sugeruję jedynie, że są to dwie grupy, a nie jedna, z racji, że między ostatnim bocianem na jednym słupie, a pierwszym na kolejnym była odległość ok.1 km.
Obserwacje i foto: Eva Stets (HOS-Hellas).

http://www.allegaleria.pl/images/chfnygfpe48ed0njdyb_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/d965t90x9fsm0olii_thumb.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets

pomarina - 2010-08-13 21:54:56

Pěkný večer,
dnes jsem kontroloval dvě hejna čápů bílých v Broumovské kotlině nedaleko hranice s Polskem.

1) u obce Jetřichov (Loc: 50°36'50.61"N, 16°16'18.349"E) bylo 9 čápů bílých na poli spolu se 17 volavkami popelavými. Jeden z adultních čápů měl kroužek PRAHA BX5450. Podle BRC Praha byl označen v r. 1998 v Planné u Mariánských lázní jako mládě na hnízdě. Tento pták v obci Jetřichov pravidelně hnízdí na zdejším komíně. Vzdálenost mezi rodištěm a hnízdištěm je 265 km NE. Ostatní ptáci v hejnu byli neznačení.

2) u obce Rožmitál (Loc: 50°36'12.742"N, 16°21'43.74"E) bylo na poli 17 čápů bílých. Označen byl 1 juv. ex., ale ALU kroužek byl nečitelný, a 1 ad. ex., který měl kroužek PRAHA YY774. tento pták byl označen v České Lípě jako jedno ze 3 mláďat v r. 2008. Ostatní ptáci byli neznačení.

Opět ani jeden polský pták. Mám smůlu a nebo táhnou jinou cestou?

Zdraví J.Vrána

sve - 2010-08-13 23:01:04

pomarina napisał:

Pěkný večer,
dnes jsem kontroloval dvě hejna čápů bílých v Broumovské kotlině nedaleko hranice s Polskem.

1) u obce Jetřichov (Loc: 50°36'50.61"N, 16°16'18.349"E) bylo 9 čápů bílých na poli spolu se 17 volavkami popelavými. Jeden z adultních čápů měl kroužek PRAHA BX5450. Podle BRC Praha byl označen v r. 1998 v Planné u Mariánských lázní jako mládě na hnízdě. Tento pták v obci Jetřichov pravidelně hnízdí na zdejším komíně. Vzdálenost mezi rodištěm a hnízdištěm je 265 km NE. Ostatní ptáci v hejnu byli neznačení.

2) u obce Rožmitál (Loc: 50°36'12.742"N, 16°21'43.74"E) bylo na poli 17 čápů bílých. Označen byl 1 juv. ex., ale ALU kroužek byl nečitelný, a 1 ad. ex., který měl kroužek PRAHA YY774. tento pták byl označen v České Lípě jako jedno ze 3 mláďat v r. 2008. Ostatní ptáci byli neznačení.

Opět ani jeden polský pták. Mám smůlu a nebo táhnou jinou cestou?

Zdraví J.Vrána

Tlumaczenie:

Dobry wieczór,
dzisiaj kontrolowałem dwa stada bocianów białych koło Broumova, blisko granicy z Polską.

1) Przy wsi Jetřichov (Loc: 50°36'50.61"N, 16°16'18.349"E) było 9 bocianów białych na polu razem z 17 czaplami siwymi. Jeden dorosły bocian miał obraczkę PRAHA BX5450. Według naszej Centrali Obrączkarskiej ptak był zaobrączkowany w 1998 r. w Planej u Marianskich Lázní jako pisklak w gnieździe. Ten ptak gnieździ się regularnie w Jetřichowie na kominie. Odleglość od miejsca urodzenia i miejsca gniazdowania jest 265 km na północ. Pozostałe ptaki w stadzie były niezaobrączkowane.

2) Przy wsi Rožmitál (Loc: 50°36'12.742"N, 16°21'43.74"E) było na polu 17 bocianów białych. Zaobrączkowany był 1 młody osobnik (ale obrączka metalowa była nieczytelna) i 1 dorosly z obraczką PRAHA YY774. Ten ptak był zaobrączkowany w Českiej Lípie w 2008 r. jako jeden z trzech młodych. Pozostałe ptaki były bez obrączek. 

Znowu ani jeden ptak z Polski. Mam pecha, czy przeciągają inną drogą?

Pozdrawiam, J.Vrána

Eva Stets - 2010-08-14 22:59:07

14 VIII 2010 - obserwacje migrujących bocianów białych w północnej Grecji c.d.

1 - Późne popołudnie -7 km od miasta Alexandoupolis, na wysokości wsi Avantas zaobserwowałam stado bocianów. Część z nich żerowała na pobliskich łąkach (fot.1, 2), część zajęła miejsca na lampach przy drodze (fot.3, 4). Udało mi się policzyć 52 bociany (tegoroczne i dorosłe). Te, które mogłam dobrze dojrzeć - nie miały obrączek.

http://www.allegaleria.pl/images/1uwoohcv7ia6pdl2mihg_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/al4txm4vw6us8fcsu62u_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/jkr1qcz4xlqzkc5r8d_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ssjiv6olhdo7xnpoz7_thumb.jpg

2 - pod wieczór (ok. 15 km w linii prostej od pierwszej obserwacji) 68 bocianów (dorosłe i młode). Obserwacja na wysokości wsi Doriskos, jak w poprzednich dniach (czyt. posty wyżej). Różnica - miejsce, jakie dziś wybrały na nocleg niektóre bociany - sporo z nich ustawiło się - na niszczejących zabudowaniach fabryki wędlin "Thraki" (fot. niżej) (część bocianów stała także na słupach i lampach).
Mieszkaniec wsi poinformował mnie, że w dzień bociany żerowały na polach, w pobliżu zamkniętej fabryki. Nie zauważyłam obrączki na żadnym ptaku.

http://www.allegaleria.pl/images/5okzp8ofwbbf04t0io1d_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/lv13n5aj0zilyb63decr_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/74ijb24z9ju9mn2irvo_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/csxr9ujm5usu0me08l5_thumb.jpg

3 - Delta Evros wieczorem - ani jednego bociana

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2010-08-15 20:02:40

Bociany na lotnisku w Atenach

14 VIII 2010 - zauważono stado ok. 50 bocianów białych, które nocowały w Koropi (mała miejscowość w Attyce w Grecji, niedaleko lotniska w Atenach-Spata
(informacje: Maria Ganoti, szef Ośrodka ANIMA).

W dniu 15 VIII 2010 zapewne wielu pasażarów miedzynarodowego lotniska w Spata pod Atenami zadziwił widok ok 100 migrujących bocianów białych.
Co ciekawe - jest to jedna z tras greckich bocianów, głównie tych z centralnej Grecji - np: 2 IX 2008 r odnotowano tutaj 152 bociany białe, a 15 VIII 2009 10 os.

Ptaki w tym roku zaobserwowano w godzinach rannych na "polach" lotniska, niedaleko służbowych budynków, pomiędzy pasami startowymi (bociany młode i dorosłe w liczbie ok. 95-100 os., na żadnym nie zauważono obrączki). Ok. 9 rano bociany skierowały się na południe, w stronę Markopoulo (niecałe 2 km od lotniska).

Informacje, obserwacje: Ioannis Vlatsiotis (HOS-Hellas, przy współpracy z lotniskiem w Spata, w celu ochrony ptaków)

Z racji, że bociany żerowały i zatrzymały się niedaleko lotniska, wszyscy piloci z ok. 1000 samolotów dziennie w Spata są specjalnie informowani i instruowani przez szefów kontroli lotów, aby uniknąć bird strike, tak dla bezpieczeństwa pasażerów jak i bocianów (informacje NOTAM office Athens).

W ub roku w dniach 16-19 sierpnia bociany (przez silne wiatry) bociany "zboczyły" właśnie z tej trasy, w kierunku Sounion (ok. 25 km na południe) i jak pamiętamy ok. 200 ptaków zginęło wówczas w efekcie kolizji z liniami energetyki.
Więcej na ten temat w moim poście z ub. roku, na str.2 tego tematu (http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 804#p19804), także w tekście greckiej części na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl).
Dysponuję pdf-em mojego artykułu na ten temat z polskiego czasopisma "Woliera" (chętnym mogę przesłać na-mail).

Oby tegoroczna migracja bocianów na tym odcinku (i nie tylko) była bezpieczna.
Eva Stets
HOS-Hellas

Awibaziak - 2010-08-16 09:37:26

Witam,

po zalogowaniu się dzisiaj do AwiBazy postanowiłem wygenerować raport dla bociana białego. Od 1.08.2010 zarejestrowano 56 wypraw z jego udziałem.
Pierwsze większe stado obserwowano 1.08 w Sadykierzu (woj.łódzkie) - w kominie powietrznym krążyło 40 przedstawicieli tego gatunku (obserwator: Szymon Kielan).
56 żerujących boćków (w stadach po 12, 36 i 8 ptaków) widziano 7.08 w Nalikajmach w pow. bartoszyckim (woj.warmińsko-mazurskie, obserwator: Irek Cirekf).
39 osobników przelatujących w jednym stadzie udało się spotkać 8.08 w Rogowie w woj.łódzkim (obserwator: Stefan Lewandowski). Tego samego dnia 38 odpoczywających ptaków było obecnych na południu woj.łódzkiego, w miejscowości Radziechowice Drugie (obserwator: Marcin Borowiecki).
9.08 - 24 bociany, żerujące na skoszonym polu widziałem przez okno samochodu podczas powrotu z obserwacji na Mierzei Wiślanej (pole znajdowało się koło miejscowości Przejazdowo w woj.pomorskim).
13.08, we wspomnianym wcześniej Sadykierzu, odnotowano aż 83 przelatujące bociany (obserwator: Szymon Kielan).
14.08 w kominie powietrznym w miejscowości Rogity koło Bartoszyc (woj. warmińsko-mazurskie) unosiło się 16 os. (obserwator: Marcin Romanowski). Na zakończenie warto wspomnieć jeszcze o obserwacji 37 ptaków widzianych w Woli Dębińskiej w Małopolsce 15.08 (obserwator: Waldemar Hebda).

Pozdrawiam i serdecznie zachęcam do rejestrowania swoich obserwacji (nie tylko tych dotyczących bocianów) na www.awibaza.pl
Antoni Marczewski

Eva Stets - 2010-08-16 23:05:29

Dzięki wielkie Antek za post wyżej i za podanie obserwacji z Polski. Miło Cię widzieć w naszym gronie. :)

Wracając do moich obserwacji w północnej Grecji... dziś niebezpieczna migracja.

W uzupełnieniu dodam, że w podanych wcześniej miejscach obserwacji (czyt. poprzednie posty) nie było już dziś (16 VIII 2010) bocianów, tam gdzie widywałam je ostatnio.
Bociany odleciały także z rejonu lotniska w Atenach (Spata), zagrożenie bird strike minęło (czyt. dwa posty wyżej).

16 sierpnia 2010 - na trasie, niedaleko Delty Evros, od jej zachodniej części, a więc niecały 1km od jeziora Drana obserwowałam młode i dorosłe bociany, zlatujące pod wieczór na przypuszczalne miejsce nocowania (ok. 50 os.). W pobliżu nie ma wysokich drzew ani budynków, są tylko słupy energetyczne.
Jak to niebezpiecznie wygląda, widać na zdjęciach. Bociany siadały po 1, 2, ale nawet 5 i 7 osobników (mało tego - stawały także na drutach). Jakie mogą być  nieraz tego skutki, wiemy sami (oczywiście tylko wówczas, gdy ptak dotknie obu linii energetycznych).
Zdjęcia robiłam z bardzo dużej odległości, aby nie płoszyć ptaków i nie spowodować niezamierzonego nieszczęścia.

http://www.allegaleria.pl/images/ib7lpafxk25iksgp1qt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/1aqeq4o5tvptp628l4_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/z25wohlhi9oac6iwfonm_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/jof54fiivzeol1vni9tf_thumb.jpg

http://www.allegaleria.pl/images/xncn9ikrlkuoso6a13x2_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/1o0gxf73n3apzxtpmitr_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/dchzxe6hgv2l0akh1mk_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/1v31t8djybp4htkg5flm_thumb.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets

Awibaziak - 2010-08-17 08:24:11

Witam,

kolejna obserwacja Awibazowa, tym razem z Jurkowa w Puszczy Boreckiej (woj.warmińsko-mazurskie).
16.08 - 44 bociany białe. Wpis obserwatora, Andrzeja Suleja:
"2 stada migrujacych ptaków (22 i 14 os.) oraz kołujace po 2-4 osobniki, także żerujące na polach". Co ciekawe w jednej grupie złożonej z dwóch kołujących bocianów widziana była również kania czarna - nie ma to jak dobry komin powietrzny :)

Pozdrawiam
Antek Marczewski
www.awibaza.pl

Eva Stets - 2010-08-17 21:24:55

Witam!

Następna obserwacja wędrujących bocianów białych w Polsce (trochę wcześniejsza niż ta w poście Antka wyżej).

11 VIII 2010 - okolice Jaktorowa Maz. (woj. mazowieckie, pow. grodziski)  - bociany białe w locie na SE w liczbie: 1 ; 2 ; 74 ; 25

Obserwacje i foto: D. i J. Gawrońscy
Informacja: Maciej Rębiś

http://www.allegaleria.pl/images/zfdv0atdsmcnj8yzxb9a_thumb.jpg

Pozdrawiam i dziękuję za przekazane info
Eva Stets

Eva Stets - 2010-08-19 15:11:22

Witam!

Kolejna obserwacja wędrujących bocianów w Polsce, jaką przekazał do mnie, w imieniu kolegów, Maciej Rębiś (znany w Polsce fotograf ptaków).

1 - Obserwacje - Szymon Czernek:
Na północnym wschodzie dawno już po sejmikach. W ostatni czwartek (12 VIII 2010, przyp. E.S.) widziałem 160 bocianów na oranym polu, o 9.40 poderwały się. Koło 10.00 poleciały prosto na południowy zachód i tyle było bocianów. Dziś (18 VIII 2010, przyp. E.S.) widziałem 7 osobników, ale to chyba ostatki.

2 - Obserwacje  - Jakub Rogacki:
W ostatnią niedzielę (15 VIII 2010, przyp. E.S.) miałem nad Raciążem (woj. mazowieckie, pow. płoński) przelotne stado 53 bocianów, kierowały się na S. W okolicznych wioskach większość gniazd już pusta, młode siedzą tylko w tych, które ptaki pobudowały w tym roku.

Pozdrawiam i ponownie wielkie dzięki za przekazanie obserwacji z Polski.
Eva Stets

Eva Stets - 2010-08-22 13:25:43

21 VIII 2010 - w godzinach rannych zaobserwowano ponownie bociany białe w okolicach międzynarodowego lotniska w Spata pod Atenami (czyt. wyżej wcześniejszy post z datą 15 VIII: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 368#p27368).
Tym razem stado było mniejsze (25 os.), ptaki nie zatrzymały się na terenie lotniska, ale tylko nad nim przeleciały, kierując się z wschodniej strony na południe.

Informacje, obserwacje i foto: Ioannis Vlatsiotis (HOS-Hellas, przy współpracy z lotniskiem w Spata, w celu ochrony ptaków)

http://www.allegaleria.pl/images/jiq2abk1axl8t2e2ukoq_thumb.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2010-09-18 19:59:06

Witam!

Poniższą ciekawą informację i wykres - współczynnik wyprawowy bociana białego w Polsce w sierpniu 2010, przekazał do mnie Antek Marczewski (OTOP) z możliwością podania info także na naszym forum:

"...W AwiBazie po 28.08 wprowadzono 23 wpisy z bocianami białymi. Żaden nie dotyczył większego stada. W najnowszym raporcie z AwiBazy, podsumowującym obserwacje w sierpniu, jest ładny wykres, który pokazuje, jak szybko boćki generalnie z naszego kraju zniknęły... " (chodzi o miniony sezon - przyp. E. Stets)
www.awibaza.pl

http://www.allegaleria.pl/images/7zop8l0ujsmbw1x9zq0_thumb.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets

Eva Stets - 2010-09-22 20:50:41

Witam!

Ażeby napisać ten post muszę się cofnąć do wiadomości z ub. roku, gdy poinformowałam o tragicznej śmierci ok. 200 bocianów białych niedaleko Sounion w Grecji, w pobliżu jednej z tras przelotów greckich bocianów. Razem z dokumentującymi tragedię zdjęciami było o tym:

- na naszym forum (ten wątek, str. 2, post z 20 VIII 2009)

- na stronie PwG OTOP, w greckiej części, artykuł z dnia 26 VIII 2009 (http://www.pwg.otop.org.pl/grecja11.php)

- w polskim dwumiesięczniku "Woliera" (info o tym na naszym forum, 11 IX 2009: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 190#p20190)

Teksty te były ważne - stanowiły nie tylko podanie wiadomości, ale razem ze świadectwami tragedii, zeznaniami świadków etc i tym, co pojawiło się w greckich mediach, stały się pomocną dokumentacją w działaniach z Grecką Energetyką.

Mój artykuł na stronie PwG OTOP kończyłam słowami: ...Rozmowy z dyrektorem Greckiej Energetyki panem Lathourisem są na dobrej drodze – energetycy chcą pomóc, by nigdy więcej nie zdarzyła się podobna tragedia. Ze strony koordynującej sprawę Marii Ganoti z ANIMA wystosowano oficjalne pismo z propozycją zainstalowania izolacji w pobliżu znanych miejsc przelotów lub przeprowadzenia (choć w części) instalacji podziemnych. Jaki będzie tego ostateczny skutek w tej chwili trudno przewidzieć – ważne jest, aby nie doszlo do podobnych tragedii, jak ta na zdjęciach niżej.

A teraz wiadomość bieżąca (i obserwacje wędrówek konkretnej trasy przelotu):

Grecka Energetyka (DEH) faktycznie pomogła i przy współpracy Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS) (pomimo kryzysu w tym kraju),  przeprowadzono izolacje kabli. Prace wykonano jeszcze przed migracją bocianów na odcinku, znanej i odnotwanej przez Th. Kominosa z HOS jednej z tras przelotów bocianów w Grecji, właśnie koło Sounion w Attyce (niedaleko Aten). Koszt przedsięwzięcia wynosił 150.000 Euro.

W dniu 22 września 2010 podano już oficjalnie dane z tego pasma migracji: w 2010 roku, po założeniu wcześniej izolacji na tym odcinku, na przełomie sierpnia/września nie zginął żaden bocian, ani nie odnotowano w tym rejonie żadnego przypadku porażenia prądem!
Informacja w języku greckim także na www: http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=175248&cid=17

Mając na uwadze bezpieczeństwo bocianów i innych migrujących ptaków, Grecka Energetyka (DEH) wraz z współpracą z HOS planuje gruntowne zmiany w sieciach i będzie przeprowadzać tego typu prace także na innych terenach Grecji. Oby tak się stało, bo jak niebezpiecznie to wygląda można zobaczyć np w poście wyżej z dnia 12 VIII 2010 a jak siadają bociany na drutach widać np na foto w poście z dnia 16 VIII 2010.

Pozdrawiam
Eva Stets
Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne (HOS)

Eva Stets - 2011-03-18 01:59:25

Przeloty nad Bosforem - obserwacje migracji bocianów białych - wiosna 2011

O tym, że pierwsze bociany białe z trasy wschodniej (tzn te, które przelatują nad Bosforem) zaczęły wracać do swoich gniazd, pisałam w wątku o obserwacjach bocianów białych z zagranicy (czyt. posty od daty 13 marca 2011: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 067#p30067). Tu chciałabym zaznaczyć, że moje wpisy są jedynie przykładami, bo nie można oczywiście powiedzieć, że pierwsze boćki, które przeleciały Bosfor poleciały tylko do Grecji (zapewne wśród tych pierwszych były ptaki, które poleciały i lecą do innych krajów).

Jak poinformowała mnie dr Bahar Bilgen z tureckiej organizacji İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu (Istanbul Birdwatching Society), notującej codziennie migrację ptaków nad Bosforem - pierwsze migrujące bociany zaobserwowano w tym roku już pod koniec lutego.
Jak widać po wpisach (posty do daty 15 marca) w temacie o wędrówkach bocianów (http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 097#p30097) - żaden z bocianów z nadajnikiem satelitarnym nad Bosforem jeszcze nie przeleciał - można więc wnioskować, że żaden z monitorowanych satelitarnie boćków nie znalazł się dotąd w tej fali migracji (a jasne jest, że z tymi "satelitarnymi" lecą także inne bociany).

Według informacji przekazanych przez Bahar Bilgen z 17 marca 2011 odnotowano, że nad Bosforem przeleciało 2654 bocianów białych.
Migracja ptaków (nie tylko bocianów) jest notowana z punktu SARIYER (patrz mapki niżej) 600 metrów od Koç University. Miejsce to umożliwia obserwacje Bosforu od str. północnej i str. europejskiej. Obserwacje są prowadzone codziennie w godz. 8.00 do 17.00-18.00.

http://www.allegaleria.pl/images/rnl3yekijciqe7ll8zbk_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/z1339l0uitr9chke82g_thumb.jpg

Eva Stets - 2011-03-18 20:37:54

W uzupełnieniu do postu wyżej i tegorocznych notowań wędrówek bocianów białych (na żywo) "dorzucę" dzisiejszą obserwację z Grecji.

18 marca 2011 - pomiędzy godz. 13:45 a 14:00 zauważono ok. 70-50 bocianów białych w wysokim locie w okolicach Delty Evros (północna Grecja) - miejsce obserwacji Trajanoupolis-Loutra (siedziba Evros Delta Visitor Centre).
Informacja, obserwacja: Eleni Makrigianni i Ioannidis Panagiotis (Evros Delta Visitor Centre)

Bociany najprawdopodobniej nie siadły na żadnym z pobliskich gniazd - zostało to sprawdzone (dwukroktnie) w późnych godzinach popołudniowych - gniazda położone najbliżej miejsca obserwacji nie są jeszcze zajęte (kontrola gniazd Eva Stets).

Eva Stets - 2011-03-22 15:46:10

Migracji ciąg dalszy - uzupełnienie do postu wyżej

1 - 18 marca 2011 o godzinie 15:30 zaobserwowano 14 bocianów białych przelatujących nad wsią Pertochori (Prefektura Xanthi - północna Grecja). Boćki leciały się w stronę rzeki Nestos w kierunku granicy z Bułgarią.
Biorąc pod uwagę, że w linii prostej odległość Delta Evros - Nestos nie jest duża i to, że w tym kierunku najczęściej lecą tutaj przemieszczające się ptaki - można przypuszczać, że była to część stada, o którym pisałam w poście wyżej.
Informacje o przelocie nad Prefekturą Xanthi: Anastasia Michailidou (Visitor Centre of Nestos River)

2 - 21 marca 2011 - około południa onotowano przelot 15 bocianów w pobliżu wsi Maistros (niedaleko Delty Evros w północnej Grecji)
Obserwacja, informacja: Eleni Makrigianni (szefowa Delta Evros Visitor Centre)

3 - 22 marca 2011 - w godzinach rannych, w pobliżu gór Olimpu zaobserwowano przelot 37 bocianów białych w wysokim locie.
Obserwacja i informacja: Savvas Vasiliadis

Eva Stets - 2011-03-24 00:05:02

Bociany białe nad Istambułem

20 marca 2011 zaobserwowano duże stado bocianów białych lęcących nad Istambułem (Turcja). Nie jest to jedyna obserwacja - w tych dniach zwiększa się wyraźnie przelot bocianów. Zdjęcia niżej pokazują tylko część obserwacji odnotowanych w dniu 20 marca.

Obserwacje, informacja i foto:  Rea Papadopoulou (Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne)

http://www.allegaleria.pl/images/uwju8bddtoayx0ih3v6d_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/axooy1vxdfes6zfrhpen_thumb.jpg

Eva Stets - 2011-03-29 04:35:09

Obserwacje migracji bocianów białych nad Bosforem i nie tylko - wiosna 2011 (czyt. także posty wyżej, do których niżej podaję uzupełnienie wiadomości).

Niesamowitym przeżyciem jest możliwość zobaczenia migracji ptaków na żywo - tu konkretnie odnoszę się do przelotów bocianów nad Bosforem.
W dniu 26 marca 2011 udało mi być w obu punktach obserwacji niedaleko Istambułu. Razem z tureckimi ornitologami z organizacji İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu (Istanbul Birdwatching Society) była okazja zobaczyć małą część wiosennej migracji (notowania migracji są codzienne i trwają ok. 3 miesięcy).

Pierwszy punkt obserwacji to wspomniany w poście wyżej Sariyer niedaleko Koç University (oznaczony "pinezką" na mapce niżej), drugi punkt obserwacji to Garipce, nieco wyżej na mapce, bliżej Morza Czarnego (oznaczony na mapce czarną strzałką).***

Z pierwszego punktu (Sariyer) w dniu 26 marca nie udało się zaobserwować dużo bocianów (1+35), ale udało się nam uzyskać uzupełniające wiadomości (czyt. post z 18 marca).
I tak: suma najliczniejszego przelotu bocianów w jednym dniu, liczona z obu punktów do dnia 26 marca została odnotowana 17 marca i wynosi 3500 ptaków (w poście wyżej podałam dane tylko z jednego punktu obserwacji).

Brak bocianów w Sariyer wynagrodził nam punkt nr 2 - tzn Garipce, gdzie dominuje wiosenny przelot bocianów białych (fot. niżej z dnia 26 marca 2011). Pierwsze bociany to stado liczące 250 osobników i tu ciekawostka - razem z boćkami białymi leciał także bocian czarny (fot.2). Te ptaki kierując już po str. europejskiej krążyły przez blisko 2-4 minuty po czym jedną grupą ruszyły dalej. W niecałą godzinę po tym przelocie pojawiło się drugie stado bocianów, tym razem o wiele większe (ok.1300 os.) - jakby "rozbite" na mniejsze grupy. Te ptaki leciały znacznie wyżej i nie krążyły, lecz poleciały prosto i to w bardzo szybkim locie.

Jako uzupełnienie dodam wcześniejsze obserwacje z trasy:

- 24 marca 2011 w godzinach rannych (06:15) - 30-40 bocianów białych żerujących na ląkach na trasie miast Kesani-Redestos (Turcja niedaleko granicy z Grecją)
- 24 marca 2011 około godziny 9:00 - 55 bocianów białych na mokradłach 40 km od Istambulu
- 25 marca 2011 - nad Istambułem przeleciało ok. 600 bocianów

Obserwacje: Eva Stets, Eleni Makrigianni i Chrysa Donia (fot. 2-4 Eva Stets)

http://www.allegaleria.pl/images/6fnhmtvndgaias1dcoh_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/i1l4j30jo061fmwfyf1k_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/33k8mw9vjv1ji4eg13u_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/y04hs1jwa5s73989pofu_thumb.jpg

***  Sariyer i Garipce położone bliżej Morza Czarnego, to wybrane po wielu latach obserwacji najdogodniejsze dwa punkty dla wiosennej migracji ptaków, co nie znaczy, że ptaki (nie tylko bociany) nie przelatują nad Bosforem także i w innych miejscach. Dwa inne miejsca (w kilku punktach, ale bardziej jesienią), to Çamlıça Tepesi (wzgórza w okolicy Istambułu w stronę Üsküdar) i Wyspy Książęce - Adalar (Prinkiponisia) - oba miejsca położone bliżej Morza Marmara.
W punkcie Sariyer na bociany czarne oczekiwała ekipa z Węgier (dwóch studentów i dwóch naukowców), znana z badań bociana czarnego w tym kraju (http://www.blackstork.hu/)

Eva Stets - 2011-04-12 19:11:44

Obserwacje migracji bocianów białych nad Bosforem - marzec 2011 (jako uzupełnienie wiadomości czyt. poprzednie posty wyżej).

Nawiązanie kontaktów z tureckimi ornitologami (czyt. posty wyżej) zaowocowało uzyskaniem ciekawych informacji - kolega Ömral Ünsal ÖZKOÇ z Wydziału Biologii Marmara Üniversitesi (członek Istanbul Birdwatching Society) przekazał nam podsumowanie liczeń migrujących ptaków nad Bosforem na miesiąc marzec 2011 (tabelka niżej).

Ponieważ nazwy ptaków są wpisane tylko w języku tureckim, dla ułatwienia podaję, że nazwa "Leylek" odnosi się do bociana białego.
W tabelce podano zsumowane liczenia od 1 do 31 marca z kilku punktów obserwacji.
Jak można zobaczyć - największa liczba przelatujących w tym roku nad Bofsorem bocianów białych jest odnotowana w dniu 28 marca 2011 (10 905 bocianów białych).

Według notowań Istanbul Bidwatching Society, w marcu 2011 nad Bosforem przeleciały w sumie 69 723 bociany białe.

Projektem obserwacji migrujących nad Bosforem ptaków koordynują: Hürmüz Yeniceli, Ergün Bacak i Kerem Ali Boyla.
Dokładne mapki na miesiąc marzec i więcej informacji (niestety po turecku, więc trzeba korzystać z auto-tłumacza) dostępne są na stronie:  http://ikgt.org/?page_id=7

Pozdrawiamy
Eva Stets & Eleni Makrigianni (Evros Delta Visitor Centre)

http://www.allegaleria.pl/images/oucm2u746yb8j8l3nv3_thumb.jpg

Marcin Tobółka - 2011-08-11 22:03:24

Witajcie,

niemieckie boćki już też ostro ruszyły na wschód. Dziś koło Leszna, w dolinie Rowu Polskiego udało nam się odczytać 6 ptaków (5 DEH i 1 DEW!). W tym samym stadzie były również polskie ptaki (4: 2 ad. i 2 juv.), ale  dwa młode grzecznie wróciły na rodzinne gniazda i w towarzystwie rodziców zostały na noc. Łącznie były 32 ptaki w stadzie.
Kilka dni wcześniej, również w Dolinie RP (6.08) udało nam się odczytać 5 polskich ptaków z ELSAmi i zielonymi plastikami w stadzie 14 bocianów.

Warto bacznie kontrolować łąki w trakcie koszenia, szczególnie w szerokich dolinach rzecznych.

Co ciekawe niektóre nasze młode latają nawet 7-8 km od swojego gniazda i potem wracają na noc.

Niestety mamy też smutne wieści: już ponad 10 (z prawie 300 zaobrączkowanych) naszych boćków zginęło - większość w wyniku kolizji z elementami linii energetycznych.

Pozdrawiamy i życzymy ciekawych obserwacji migrujących bocianów
Marcin Tobółka i Kasia Żołnierowicz

Eva Stets - 2011-09-03 20:49:11

16 sierpnia - 2 września 2011

16 sierpnia 2011 (wczesne godziny ranne) obserwowałyśmy razem z Eleni Makrigianni około 100 bocianów białych, które podczas migracji zatrzymały się...na terenie międzynarodowego lotniska w Alexandroupolis (z informacji wiemy, że spędziły tam noc).

W następnych dniach od tej daty widziano kilka-kilkannaście razy w różnych rejonach Delty Evros (północna Grecja) i o różnych godzinach spore stada migrujących bocianów białych (największe z nich liczyło ok.250 os.)

Pod koniec sierpnia liczba przelatującujących bocianów białych uległa zmiejszeniu a np. wczoraj (2 września 2011 pod wieczór) odnotowałam w części wschodniej  Delty Evros tylko 12 osobników, którym towrzyszyły wrony siwe (fot. niżej). Ptaki żerowły tuż przy granicy z Turcją (nota bene jest to miejsce, w pobliżu którego przebywał Pirsu - estoński bocian czarny z nadajnikiem).

Oprócz mnie obserwacje migracji bocianów białych w Delcie Evros notowali pracownicy Evros Delta Visitor Centre.

http://www.allegaleria.pl/images/ttok69546kkds24929dp_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/yybbkeqqfbujtmop19_thumb.jpg

Eva Stets - 2012-03-03 14:15:33

Na moje pytanie, odnośnie pierwszych obserwacji, migrujących przez Egipt bocianów białych, odpisał mi Dick Hoek, Holender, z Grupy Birding in Egypt, systematycznie notujący migracje ptaków w Egipcie. Cytuję niżej:

"First group of White Stork, soaring north: 18 birds, 14 February, in Daraw, north of Aswan, GPS 24.4098, 32.9355. In Aswan for years White
Storks overwinter on the local garbage dump, south east of the city."

Eva Stets - 2012-03-12 01:02:14

Informacja od kolegów z Wydziału Biologii Uniwersytetu Marmara (Marmara Üniversitesi Biyoloji Bölümü) w Istambule, którzy systematycznie notują przeloty ptaków nad Bosforem (czyt. na ten temat także moje posty z ub. roku na str. poprzedniej).
Notowania pierwszych tegorocznych obserwacji odnoszą się do dat 10 i 11 marca 2012 roku. Odpowiednio: 10-15 bocianów białych nad Garipce/Bosfor i 25 bocianów białych nad punktem obserwacji Uniwersytetu, niedaleko Sariyer. Z wcześniejszych informacji przekazano mi, że do dnia 6 marca 2012 żaden bocian biały nie przeleciał nad Bosforem.

Na mapce zaznaczone punkty obserwacji

http://www.allegaleria.pl/images/wotf7aadrd9rs48fpo_thumb.jpg

Eva Stets - 2012-03-15 07:47:15

Informacja z tego samego źródła, co w poście wyżej. Bociany widuje się rozproszone w okolicach Istambułu w grupach do 1000 osobników (fragment maila cytuję niżej)
Porównując więc daty przelotów nad Bosforem i liczbę boćków do dnia 14 marca 2012 (w porównaniu z rokiem 2011), można zobaczyć, że (jak do tej pory) jest ich znacznie mniej.***
Najprawdopodobniej boćki czekają na nieco cieplejszą pogodę, by lecieć dalej, z racji a na terenach koło Bosforu (i dalej) tempreatury są nadal niskie (co nie wpływa korzytnie na wytwarzanie kominów termicznych, potrzebnych bocianom podczas szybowania). Osobiście myślę, że (po zapowiadanym ociepleniu) bociany ruszą przez Bosfor z przelotami w bardziej masowych grupach.

"...White storks are in some place around in Istanbul now. News are coming from a several points. Some groups are 50-60, some groups have 1000 white storks...
...And we recorded 2.318 white storks at week of 8-14.March...last year, 2011. Let see how will be this year... :)
Ömral Ünsal Özkoç"


***Porównanie z rokiem 2011 można zrobić na podstawie moich postów z ub. roku, na str. poprzedniej.

Eva Stets - 2012-03-18 23:07:32

Informacja z Turcji, odnośnie  kolejnych notowań przelotów bocianów białych nad Bosforem (źródło informacji to samo, co w postach wyżej).
W ostatnich dniach (od wiadomości z dnia 14.03) obserwowano już nieco większe grupy bocianów, przelatujących Bosfor i wahały się one w liczbach od 100 do 120 os. w przelatujących grupach (informacje notowań do dnia 16.03.2012).

Eva Stets - 2012-03-22 21:31:47

Bociany białe żerujące i w locie, (zapewne podczas migracji) zaobserwowano ostatnio w kilku miejscach w północnej Grecji:

16.03.2011 - ok.20 bocianów, żerujących w towarzystwie czapli siwych i nadobnych, na podmokłych łąkach w pobliżu miasta Didimoticho w północnej Grecji (blisko granic z Turcją i Bułgarią)

19.03.2012 - 10 bocianów w locie - Mavrochori-Kastoria (yach. Macedonia, Grecja)

22.03.2012 - ok.100 bocianów białych żerujących w towarzystwie czapli siwych i białych (na odcinku ok. 4km), na łąkach koło miasta Didimoticho w północnej Grecji (blisko granic z Turcją i Bułgarią)

informacje, obserwacje: Syrmula Alexandrinou, Lena Tsikardani (Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne)

Eva Stets - 2012-03-27 18:13:21

Otrzymałam dziś krótką informację o obserwacjach przelotów nad Bosforem (fragment cytuję niżej, źródło to samo, co w poprzednich postach o migracji z Turcji):

"...The White Storks, they are passing every day on Bosporus now. And they are in very crowded groups, over 1000 storks every day...
Regards from Bosporus :)
Ömral Ünsal Özkoç"


Czyli...chyba (?) dzieje się tak, jak sugerowałam kilka postów wyżej: "pierwsze z pierwszych" wówczas przeleciały, poleciały i doleciały, ale dopiero w ostatnich dniach - po znacznej poprawie pogody (na Bałkanach) - bociany ruszyły przez Bosfor licznymi grupami i zapewne lecą codziennie dalej.

Eva Stets napisał:

(...) Najprawdopodobniej boćki czekają na nieco cieplejszą pogodę, by lecieć dalej, z racji a na terenach koło Bosforu (i dalej) tempreatury są nadal niskie (co nie wpływa korzytnie na wytwarzanie kominów termicznych, potrzebnych bocianom podczas szybowania). Osobiście myślę, że (po zapowiadanym ociepleniu) bociany ruszą przez Bosfor z przelotami w bardziej masowych grupach(...)

Eva Stets - 2012-04-07 07:43:30

Z obserwacji migrujących ptaków nad Bosforem przekazuję kolejną wiadomość, która odnosi się do dnia 5.04.2012 a także do obserwacji z ubiegłego tygodnia (to samo źródło, co w poprzednich postach na ten temat).
W dniu 5.04.2012 zaobserwowano 898 + ponad 1000 bocianów białych, które przeleciały nad Bosforem. Z notowań z ub. tygodnia wynika, że liczba bocianów przelatujących Bosfor wyniosła ponad 30 tysiecy os.  (fragment informacji cytuję niżej).

"....Last day at our migration watchinpoint we recorded at 2-6 p.m 898 white storks and earlier passed more than thousand storks. The birdwatchers there all day says that the last week really crowded groups passed over Bosporus, nearly over 30.000....
Best wishes
Ömral Ünsal Özkoç"


Tak więc migracja trwa, bociany lecą nadal i wcale nie jest mało.

Eva Stets - 2012-04-12 10:35:54

W temacie o obrączkowaniu podałam informację zwrotną o odczycie w Grecji bociana białego z obrączką z Niemiec (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 879#p36879).
Bociana odczytano 21 sierpnia 2011. Miejsce obserwacji: wyspa Kefalonia w Grecji (Wyspy Jońkie). (+38°14'22,3''), (+20°25'44,7'') i nie był to pierwszy na tej wyspie bocian z obcą obrączką. Z racji, że wydarzenie miało miejsce w czasie migracji ptaków, nawiązuję do postu także tutaj, dodając parę słów uzupełnienia.

Szczególnie podczas jesiennej migracji przez wyspę Kefalonia "przewijają" się małe (ok.20-100 os.) grupy bocianów (gł. z gniazdujących w zach. Grecji) i kontynuują trasę na kolejne wyspy (Kythira, Antikythira) a potem na Kretę, skąd lecą dalej.
Zwracając uwagę na to, że w Grecji mało kto (niestety) stara się odczytywać bocianie obrączki...można snuć przypuszczenia, że takich jak te bociany (jeden czeski, jeden niemiecki) w rzeczywistości może być więcej, chociażby z racji, że bociany podczas wędrówki nie przemieszczają się pojedynczo, ale w mniejszych lub większych grupach.

Eva Stets - 2012-05-03 08:05:39

Informacje z północnej Grecji o (najprawdopodobniej) migrujących jeszcze bocianach białych:

28.04.2012 -  na lampach przy drodze 15 os. (okolice miasta Xanthi)
  1.05.2012 - na dużym cementowym zbiorniku 12 os. (okolice miasta Kavala).

Sugerować można tu opóźnioną migrację z racji, że:

a) w pierwszym przypadku (28.04) - gniazda bocianie w okolicy są zajęte i tamtejsze bociany wysiadują jaja (nie przelatują w tym kierunku na żerowiska)
b) w drugim przypadku (1.05) - gniazda w tym rejonie, zajęte przez bociany są daleko ale nieliczne, pobliskie gniazda w większości nie są zajęte

Można się też zastanawiać czy nie były to przemieszczające się stada nielęgowe...ale te z kolei nie są widywane np. na słupach, lecz widuje się je bezpośrednio na jakiś otwartych terenach, gdzie mogą żerować, a nocują z zasady w pobliżu na jakiś drzewach.
Pamiętając jednak o ubiegłorocznych notowaniach  z Bosforu (dla przypomnienia - niektóre przeloty były jeszcze w maju) można przypuszczać, że w opisanych przypadkach mamy do czynienia z nieliczną spóźnioną migracją niektórych osobników, które być może nie leciały "tylko" w kierunku (i do) Grecji.

Eva Stets - 2012-07-03 20:23:25

Notowania przelotów bocianów białych nad Bosforem

Przeglądając sumujące dane obserwacji przelotów nad Bosforem mogę podać, że największa liczba bocianów białych, jaka przeleciała w tym roku Bosfor została odnotowana w dniu 21.03.2012 (20000 os.) i w dniu 4.04.2012 (15000 os.)...ale...

Notowania przelotów nad Bosforem bocianów białych obserwowano także pod koniec kwietnia i w maju, co ciekawe - czasami były to dosyć liczne grupy. Przykładowo w dniu 28.04.2012 odnotowano 250 + 52 os. przelatujących Bosfor w stronę Europy, w dniu 7.05.2012 odnotowano ich 150 os., w dniu 11.05.2012 przeleciało Bosfor 300 os., a w dniu 22.05.2012 odnotowano przelot 200 os.

Informacje Ömral Ünsal Özkoç z Wydziału Biologii Uniwersytetu Marmara (Marmara Üniversitesi Biyoloji Bölümü) w Istambule, z Grupy, notującej migrację ptaków nad Bosforem.

Myślę też, że nie można wykluczyć, że właśnie te "spóźnione" - przelatujące Bosfor, bociany tworzą (razem z innymi) nielęgowe grupy, obserwowane chociażby w ostatnim czasie w Polsce (czyt. np informację na www PwG OTOP o odczytach bocianów w nielęgowych grupach: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=551 ), czy w Grecji (czyt. mój post tutaj: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 799#p38799 ) i zapewne w kilku innych rejonach Europy.

pomarina - 2012-07-28 13:44:33

Ahoj migrace začíná.
Včera bylo pozorováno hejno 100 ex. čápa bílého u města Javorník v okrese Jeseník.
Určitě to už budou ptáci z Polska táhnoucí  k jihu. Město Javorník je kousek od polských hranic.
Dnes tam prý už hejno nebylo pozorováno.
Zdraví Josef Vrána

pomarina - 2012-08-10 16:45:00

Dnes 10.8.2012 ráno bylo u obce Babice (Hradec Králové) pozorováno hejno mladých čápů ze Saska. V hejnu byl 1 adult a 28 mladých ptáků. 12 čápů bylo označených kroužky ELSA a 9 kroužků se podařilo odečíst - (vše HIDDENSEE) HK118, HK 695, HK 696, HK 713, HK 918, HK 919, HK 964, HK 965 a HK 966. Kroužky serie HK jsem viděl prvně :). V hejnu nebyl žádný pták s kroužkem českým nebo polským. Adult měl kroužek serie H, ale nestačil jsem ho přečíst. Zbylá dvě mláďata měla také kroužky DEH.

Hejno sbíralo potravu na posečeném poli. V 9:45 hodin čápi vykroužili do výšky a odlétli směrem na Hradec Králové.

Ptáky v lokalitě objevil LukᚠKadava, kterému patří poděkování za rychlý report :))

Na fóru zdraví J. Vrána

Paweł T. Dolata - 2012-08-10 22:45:00

Dzięki Josko za bardzo ciekawe informacje tuż zza południowej granicy!

Tłumaczenie postu Josefa Vrány na język polski:

"Dziś 10.8.2012 rano było koło wsi Babice w okolicy  Hradca Králové obserwowane stado młodych bocianów z Saksonii. W stadzie był 1 dorosły i 28 młodych ptaków. 12 bocianów było oznakowanych obrączkami typu ELSA. z czego 9 obrączek udało się odczytać (wszystkie centrali HIDDENSEE): HK 118, HK 695, HK 696, HK 713, HK 918, HK 919, HK 964, HK 965 a HK 966. Obrączki serii HK widziałem po raz pierwszy. :) W stadzie nie było żadnego ptaka z obrączką czeską czy polską. Dorosły miał obrączki z serii H, ale nie dałem rady jej odczytać. Pozostałe dwa młode miały także obrączki DEH.

Stado zbierało pokarm na zżętym polu. O 9:45 bociany odleciały w kierunku na Hradec Králové.

Ptaki w tym miejscu wykrył Lukás Kadava, któremu należy się podziękowanie za szybką informację :))

Na forum pozdrawia J. Vrána
"

Pozdrawiamy z Polski! :)
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

pomarina napisał:

Dnes 10.8.2012 ráno bylo u obce Babice (Hradec Králové) pozorováno hejno mladých čápů ze Saska. V hejnu byl 1 adult a 28 mladých ptáků. 12 čápů bylo označených kroužky ELSA a 9 kroužků se podařilo odečíst - (vše HIDDENSEE) HK118, HK 695, HK 696, HK 713, HK 918, HK 919, HK 964, HK 965 a HK 966. Kroužky serie HK jsem viděl prvně :). V hejnu nebyl žádný pták s kroužkem českým nebo polským. Adult měl kroužek serie H, ale nestačil jsem ho přečíst. Zbylá dvě mláďata měla také kroužky DEH.

Hejno sbíralo potravu na posečeném poli. V 9:45 hodin čápi vykroužili do výšky a odlétli směrem na Hradec Králové.

Ptáky v lokalitě objevil Lukás Kadava, kterému patří poděkování za rychlý report :))

Na fóru zdraví J. Vrána

Eva Stets - 2012-08-16 00:29:35

12 sierpnia 2012 w Delcie Evros (północna Grecja), w rejonie pasu migracji Grecja-Turcja odnotowano stado bocianów białych (ponad 50 os. - młode i dorosłe), żerujących na łąkach Delty (fot.3).
Objeżdżając cały teren Delty Evros obserowaliśmy kolejne boćki (po 2-3 do 5-7 os.), w tym dwa w odległości zaledwie kilku kilometrów od miasta Alexandroupolis (pobliskie temu miejscu gniazdo nie było w tym roku zajęte).
Daty 12 -15  sierpnia  - to już typowe dni, gdy obserwuje się w Delcie Evros pierwsze stada migrujących bocianów. Niestety, otrzymałam już dwie wiadomości o opuszczeniu gniazd przez dorosłe, gdzie były jeszcze nielotne młode z późnych lęgów, które po wygłodzeniu wyskoczyły z gniazda (na szczęście bez obrażeń).

Fot. niżej  - niektóre  z bocianów z dnia 12.08.2012. Obserwacje Eva Stets i Michalis Moschovis. Kontrole lunetą nie wykazały obrączek (fot. Eva Stets).

http://www.allegaleria.pl/images/a4z059p6f0ycqipsz996_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/ecmikujh5h1e12bju7_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/8io7pj5ibhue1t3lji_thumb.jpg

Eva Stets - 2012-08-30 17:50:26

25 sierpnia 2012 ok. 100 bocianów bialych przy Kosyntho (woj. Xanthi, pólnocna Grecja). Stado (jak można przypuszczać w typowej migracji) - pojawiło się na odpoczynek na jeden dzień (po południu), następnęgo dnia po bocianach nie było śladu.
Obserwacje prowadzone przez "bociani team" z Parku Narodowego Wschodniej Macedonii i Tracji (Sasa Michailidou, Evagełia Charalampos, Vasilis Terzis). Fot. Sasa Michailidou.

http://www.allegaleria.pl/images/kfwdb6v6mw7w20iwjaf_thumb.jpg

Eva Stets - 2012-09-20 20:13:55

Z zasady w tym wątku ("Obserwacje wędrówek bocianów białych") przekazywane są informacje o więcej niż jednym bocianie z uwzględnieniem (na tyle, ile to możliwe) konkretnych info (z obserwacji na żywo) o bocianach białych w czasie migracji... Zdjęcia niżej są inne, gdyż pokazują tylko jednego bociana - jakkolwiek jest to bocian w czasie migracji. Ptak zupełnie niespodziewanie wylądował na małej wyspie Astipalea (96,9 km²) na Morzu Egejskim w archipelagu Dodekanez. Odnotowano go w dniu 14 września 2012 (autor foto Vagellis Kaniastas -HOS).
Stwierdzenie, że jest to bocian podczas wędrówki jest o tyle pewne, że wskazuje na to tak data obserwacji, jak i fakt, że na konkretnej wyspie nie gniazdują żadne bociany. Nietypowe też dla tego miejsca, gdyż nie przelatują tutaj bociany białe (a ten bociek... jak przyleciał, tak odleciał).

Godnym zaznaczenia faktem jest, że bociany białe nie gniazdują na wyspach (wyjątek stanowi Lesvos, o czym pisałam kilkakrotnie w "Obserwacjach"), choćby z tego względu, że lot na wyspę (a więc nad morzem) jest dla bociana białego zbyt męczący. Jest jednak kilka wysp greckich (np. Kefalonia, Antykithira, Kreta), przez które (mimo wszystko) migruje b. mała część bocianiej populacji, przelatując z wyspy na wyspę (czyt. np. stwierdzone na wyspach Kefalonia bociany z Niemiec i Czech - wątek o obrączkowaniu bocianów białych lub okresowo podawane info o przelotach bocianów na Krecie, Antykithira itd...).

http://www.allegaleria.pl/images/fa2ojrt27aj8ygcca9y_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/159n2fct6boaoxicp33g_thumb.jpg

Eva Stets - 2012-10-01 03:42:52

Migracje bocianów białych przez grecką część Cypru wyglądają podobnie jak na Krecie (bociany tu nie gniazdują, ale zdarza się jakiś jesienny przelot, który nie jest liczny).
Duże stada bocianów nie są widywane na Cyprze - tylko nieliczne decydują się na lot na otwartym Morzem Śródziemnym (jak wiemy - bociany omijają przelot nad morzem, gdyż nie ma tam ciepłych prądów powietrznych potrzebnych bocianom do szybowania).
Niebywałą więc ciekawostką była obserwacja ok. 2500 bocianów białych, przelatujących przez Cypr w dniach 23 i 24 sierpnia 2012. Miejsce, blisko którego przelatywały to Akrotiri w południowej części Cypru.
Niżej kilka ujęć z wspomnianego wydarzenia (foto Melpo Apostolidou - BirdLife Cyprus)

http://www.allegaleria.pl/images/pjesmzhe0bo12ivh743_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/eyccvzawvp4snfl9mvf_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/euzlehw0xqp8kaggj0pv_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/1vrm2v5hyvcx226w7l0t_thumb.jpg

Eva Stets - 2012-10-03 14:41:55

W nawiązaniu do postu wyżej i obserwacji wędrówek bocianów białych przez Cypr - kolejna obserwacja na zdjęciu niżej. Już samo ujęcie jest tutaj rzadkie, gdyż pochodzi z tureckiej części Cypru.

W tym rejonie w okolicy Karpasia (niedaleko historycznego monastyru Agios Andreas) zauważono 53 bociany białe. Data obserwacji 13.09.2012.
Dokumentujące foto: Arto Malian.

http://www.allegaleria.pl/images/gqualwyaroswamxqd5zv_thumb.jpg

Eva Stets - 2013-03-04 14:12:45

Kilka dni temu otrzymałam wiadomość z Turcji o pierwszych notowaniach wiosennych przelotów nad Bosforem.
Jak podaje kolega -  w dniu 25.02.2013 (ok. godz. 11.00) zaobserwowano stado  ok. 40 bocianów białych, krążące nad Istambułem, które skierowało się na półn.-zach.
Wg oceny Turków  jest to stosunkowo wczesny przelot, spowodowany (w tamtych dniach) sporym ociepleniem (ok.18.st.). Obecnie, niestety, pogoda się pogorsza i w najbliższych dniach  mamy rokowania chłodu na okoliczne tereny.

Opisana wiadomość jest także udokumentowana na znanej tureckiej stronie Traukus  (link niżej).
http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fs … =1&id=2135

Miłej wiosny i powrotu bocianów wszystkim życzę.:)

Eva Stets - 2013-03-04 19:03:20

W ramach uzupełnienia do wiadomości z Turcji  (czyt. wyżej) info o obserwacjach bocianów białych w Egipcie.

1.  12.02.2013 ok. 400 os. w okolicach Sharm el-Sheikh
2.  3.03.2013 ok. 600 os. niedaleko Ra's Gharib, Al Bahr al Ahmar
3.  4.03.2013 ponad 3 tys. bocianów białych w tej samej okolicy (punkt 2)

(wiadomości na podstawie obserwacji Grupy FB Birding in Egypt: http://www.facebook.com/groups/112825602098013/)

Eva Stets - 2013-03-11 15:54:52

Informacji o lecących bocianach ciąg dalszy (czyt. posty wyżej). Nie jest ich (na razie) dużo, ale są i lecą :)

W dniu 10 marca 2013 w godz. rannych w okolicy Riva (prowincja Istambułu) odnotowano grupę 40 osobników (żerujące). Nieco później (ta sama data) również w okolicach Istambułu, w Celepköy obserwowano dzisiątki bocianów białych krążąych nad miastem.

Powyższe obserwacje są udokumentowane zdjęciami, na znanej, foto-ornitologicznej, tureckiej www Traukus (linki niżej):
1. http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fs … T3bgdazbbx
2. http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fs … T3bddazbbx

Eva Stets - 2013-03-11 19:12:17

W uzupełnieniu dodam, że pod wieczór, poprzedniego dnia tzn. 9 marca 2013 nad łąkami Riva w Turcji widziano ponad 500 bocianów białych (źródło: http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fs … detay=4102)

Eva Stets napisał:

Informacji o lecących bocianach ciąg dalszy (czyt. posty wyżej). Nie jest ich (na razie) dużo, ale są i lecą :)

W dniu 10 marca 2013 w godz. rannych w okolicy Riva (prowincja Istambułu) odnotowano grupę 40 osobników (żerujące). Nieco później (ta sama data) również w okolicach Istambułu, w Celepköy obserwowano dzisiątki bocianów białych krążąych nad miastem.

Powyższe obserwacje są udokumentowane zdjęciami, na znanej, foto-ornitologicznej, tureckiej www Traukus (linki niżej):
1. http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fs … T3bgdazbbx
2. http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fs … T3bddazbbx

Eva Stets - 2013-03-13 20:41:40

Miło mi poinformować o kolejnych obserwacjach z wiosennej migracji bocianów białych, które lecą coraz liczniej.

1. Z wiadomości z Turcji -  kolega podał mi, że w dniu 9 marca nad Boforem przeleciało 3980 bocianów a w dniu 10 marca zaobserwowano przelot 650 os.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie są to notowania z całego dnia, co może oznaczać, że w godzinach, gdy nikt nie prowadził obserwacji mogły przelecieć jeszcze inne boćki.

2. Z Egiptu - widać, że lecą licznie ... załączona fotka z dnia 12 marca mówi sama za siebie (miejsce obserwacji Ra's Gharib, zdjęcie udostępniam za zgodą autora). Jest ono także na FB pod linkiem: http://www.facebook.com/#!/photo.php?fb … =1&theater

3. Z ciekawostek z Grecji dodam że w dniu 12 marca w godzinach rannych na lotnisku w Alexandroupolis (północna GR) zaobserowano ok. 20 boćków, które niebawem odleciały (oczywiście nie samolotem). :)

http://www.allegaleria.pl/images/lwmpmjlxm417cnud60i_thumb.jpg

Eva Stets - 2013-03-13 23:27:52

W uzupełnieniu do postu wyżej o notowaniach w Egipcie dodam, że jest kolejna obserwacja z tej samej okolicy (Ra's Gharib). W dniu 13 marca 2013, ten sam obserwator co poprzednio, pan Ahmed Waheed odnotował  ponad 9 tys. lecących bocianów białych. Na zdjęciu  jest ujęty zaledwie fragment (zdjęcie publikuję za zgodą autora).

http://www.allegaleria.pl/images/zej8943a973knsd5jkul_thumb.jpg

Eva Stets napisał:

Miło mi poinformować o kolejnych obserwacjach z wiosennej migracji bocianów białych, które lecą coraz liczniej. (...)

2. Z Egiptu - widać, że lecą licznie ... załączona fotka z dnia 12 marca mówi sama za siebie (miejsce obserwacji Ra's Gharib, zdjęcie udostępniam za zgodą autora). Jest ono także na FB pod linkiem: http://www.facebook.com/#!/photo.php?fb … =1&theater (...)

Eva Stets - 2013-03-14 22:47:51

Wielokrotnie zastanawiamy się "co" robią bociany gdy odlatują i "jak" to wygląda, gdy są  już one w czasie migracji. Myślę więc, że znakomitym dokumentem w tej kwestii i pokazanie obserwacji wędrówek bocianów białych w Egipcie jest film, do którego podaję link niżej.

http://www.youtube.com/watch?v=HyuM_RAcbYM

Tytuł filmu: Soaring Legends
Filmowanie i reżyseria: Gabriel Mikhail
Sponsorzy: Egyptian Ministry of State for Environmental Affairs, Birdlife International, United Nations Development Program and Global Environmental Facility.
Rok produkcji 2012

(informacja podana także w odp. wątku dot. ciekawych publikacji: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 279#p40279  )

tyrlik - 2013-03-21 15:49:00

Dzisiaj tj. 21.03.2013 przelot dwóch osobników bociana białego przez miejscowość Poświętne powiat białystok woj.podlaskie. P.S. niski lot.

Eva Stets - 2013-03-22 22:53:49

Na zdjęciu niżej siedem (z ośmiu) bocianów białych, zaobserwowanych w dniu 20 marca 2013 w okolicach jeziora Ismarida (Tracja, północna Grecja). Bociany leciały w kier. zachodnim a z racji, że żadne gniazdo w okolicy nie jest zajęte, wskazuje to na wędrówkę bocianów, lecących w dalszą stronę.
Fot. Dimitris Kokkinidis (Greckie  Stowarzyszenie Ornitologiczne)

http://www.allegaleria.pl/images/itpacp76t7l70ws4ys5_thumb.jpg

Eva Stets - 2013-03-23 13:56:17

Przeloty nad Bosforem c.d.

Z dalszych wiadomości, po grupie 3980 bocianów białych w dniu 9 marca (czyt. kilka postów wyżej), mogę przekazać, że w ostatnim tygodniu boćki przelatujące Bosfor utrzymywały się w podobnych liczbach (czyli ( + / - ) ok. 9 tys. bocianów dziennie).

Największa do tej pory liczba bocianów białych przelatujących Bosfor została odnotowana w dniu 20 marca 2013: 14.161 os. i tego samego dnia (20.03.2013) nieco później kolejna grupa w liczbie ok. 15.000 os.

dariusz2207 - 2013-03-23 21:27:18

22 03 2013 r. trzy bociany przed południem w locie niskim, jeden z nich z lądował na gniazdo u mnie, poklekotał, a po kilku minutach poderwał się i poleciał w kierunku którym oddaliły się dwa bociany. Dzisiaj 23 03 2013 r. kilka minut po 11 jeden bocian w locie niskim. Ptaki nadleciały z południowego-wschodu, odleciały na północny-zachód. Obserwacja wieś Rudno, gm. Kołbiel, pow. Otwock, woj. mazowieckie.

Paweł T. Dolata - 2013-03-26 23:26:44

Dobry wieczór!

Mamy już obserwacje 1-4 bocianów białych z 6 miejsc południowo-wschodnich krańców Wielkopolski, od członków PwG OTOP (w tym forumowiczów) lub udokumentowane foto (w tym najwcześniejsze obecnie: lotny ptak od 22 III). Jeszcze żadnej obserwacji boćka na gniazdach. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Eva Stets - 2013-03-27 20:09:16

Jak więc widać (czyt. wyżej)... przelatujące Bosfor bociany (czyt. poprzednie info kilka postów wyżej) docierają powoli do Polski, bardzo się z tego cieszę. :)

Przeloty nad Bosforem c.d.

Kolejna informacja od kolegów z Wydziału Biologii Uniwersytetu Marmara (Marmara Üniversitesi Biyoloji Bölümü) w Istambule. Obserwacje były notowane w dniu 24 marca 2013.
Tym razem info z dwóch punktów obserwacji, tzn. w Garipce/Bosfor i nad punktem obserwacji Uniwersytetu, niedaleko Sariyer. Nad Sariyer odnotowano 5321 lecących bocianów białych, a nad Garipce nieco mniej niż 5000. Na mapce zaznaczone oba punkty obserwacji.

http://www.allegaleria.pl/images/wotf7aadrd9rs48fpo_thumb.jpg

Eva Stets - 2013-08-04 22:58:17

Początek migracji 2013

1. Jak można przeczytać w wątku poświęconym na informacje o wędrówkach bocianów białych z nadajnikami - greckie 5 boćków ruszyło już w trasę i znajdują się w Turcji (czyt. post tutaj: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 702#p42702).  Zapewne nie przemieściły się jedynie te ptaki, ale lecą z nimi inne bociany (w dniach 1-3 sierpnia były notowania kilku bocianich grup w woj. Evros).

2. W dniu 3 sierpnia odnotowano także grupę ok. 100 os. przelatujących nad Sounion w pobliżu Aten. O trasie tej migracji pisałam już parę razy - m.in. tutaj, gdy w 2009 roku nastąpiła tam tragedia (http://www.pwg.otop.org.pl/grecja11.php ), a także w 2010, gdy po odpowiednich działaniach trasa jest bardziej bezpieczna (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 995#p27995).

Tak czy inaczej ... pierwsze notowania obserwacji migracji bocianów białych w 2013 roku stały się faktem (pomimo, że na wielu gniazdach są jeszcze bociany).

Eva Stets - 2013-08-08 00:19:08

Migracja 2013

Kolejne obserwacje migrujących bocianów w Grecji - nietypowo z Peloponezu.

Jak wspomniałam niedawno - na Peloponezie nie gniazdują bociany (czyt. post tutaj: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 704#p42704).

Jednakże w czasie migracji Peloponez gości nieraz bociany, ale nie było notowań na tak liczną ich obecność jak teraz. Ciekawe więc jest, że w dniach 5 i 6 sierpnia 2013 zaobserwowano na Peloponezie ok. 300 bocianów białych przy zatoce w Nea Kios. Z kolei w dniu 7 sierpnia 2013 odnotowano ok. 150 bocianów lecących niedaleko Parku Narodowego Strofylia (też Peloponez).

Niżej kilka zdjęć z 5 i 6 sierpnia z romantycznym widokiem na historyczne miasto Nafplion (fot. Thanos Marinis i Voula Tsilibi ):

http://www.allegaleria.pl/images/pm26uz7yjyn1co0p1fp1_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/0o5cv9j07pij9omh9ohf_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/xkko620uhpghebgei23_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/42ynhki7k7klo725orhd_thumb.jpg

Eva Stets - 2013-08-10 14:51:34

Migracja 2013 c.d.

W Grecji jest już sporo wiadomości o opuszczonych gniazdach w różnych rejonach kraju. Tylko na nielicznych są jeszcze bociany (głównie dorosłe), co  jako porównaniu do lat ubiegłych pokazuje, że w tym roku w Grecji boćki odlatują nieco wcześniej (dla porównania - czyt. posty z ub. lat).

Do ciekawszych można zaliczyć wspomniane wyżej obserwacje na Peloponezie, tym bardziej, że (jak twierdzą koledzy z HOS) tak dużej liczby bocianów tam nigdy nie notowano (czyt. post wyżej)

Migrujące bociany (od 50  do150 os.) widziano w Grecji już w różnych zakątkach... (przykładowe zdjęcia niżej). Ciekawe były obserwacje 9.08. i  7.08.2013 - pierwsza w podateńskiej dzielnicy Schonias (ponad 100 os.) i ok. 80 boćków w dzielnicy Aten - Elliniko.
Elliniko,  to miejsce, gdzie jeszcze parę lat temu było stare lotnisko (obecnie nieczynne) a ptaki wylądowały na pasie startowym (fot. 1)
Autorzy zdjęć z dni 7-9.08.2013: Manos Moforis , Dimitris Kokkinidis i Lefteris Stavrakas

http://www.allegaleria.pl/images/kwv6o26t0e9rm4nsnql9_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/os9loae4jb5g6yxzyy04_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/xfdguddohu4qutc5y0_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/l1bsospdhclzzapwe1q_thumb.jpg

Eva Stets - 2013-08-26 12:19:21

Migracja 2013 c.d.

Tak jak na foto niżej "prezentowała" się migracja bocianów białych w północnej Grecji w dniach 8 sierpnia 2013 w Delcie Evros (ok.70 os.), 12 sierpnia 2013 w rejonie Xanthi (ok. 250 os.) i 18 sierpnia 2013 w okolicy Komotini (ok.200 os.).

Foto: Tsilianidis Sakis, Sasa Michailidou i Dimitris Kokkinidis

http://www.allegaleria.pl/images/u34de5dpulv5kddk6d_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/97envz2fyu5fb5o1ubt_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/wxw86l0y82akha2tccj_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/1ydkpzk1o5cjliy9un_thumb.jpg

Paweł T. Dolata - 2014-03-14 10:18:30

Witam!

Na www.pwg.otop.org.pl znajduje się aktualizowany na bieżąco raport z przylotów ptaków do Południowej Wielkopolski, czyli regionu obejmującego m.in. Przygodzice. Na razie na liście brak obu gatunków bocianów, ale już w najbliższych dniach powinny być. :-) Zapraszam do zapoznawania się z aktualnym stanem przylotów!

Podziękowania dla wszystkich osób, które dostarczają te dane, jest wśród nich wielu forumowiczów. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

mikr - 2014-03-16 19:28:39

Polecam wstrząsający artykuł:
http://ciekawe.onet.pl/aktualnosci/boci … tykul.html

wladek12 - 2017-02-17 19:42:52

17.02.2017r.
Czy ktoś może ocenić-określić tą wiadomość?:
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 … zie-wiosna
I odnośnie użytych zwrotów że szybciej przylatują te co tam odchowały potomstwo!!!
Pozdrawiam.

kempos1 - 2017-02-18 14:32:50

wladek12 napisał:

17.02.2017r.
Czy ktoś może ocenić-określić tą wiadomość?:
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 … zie-wiosna
I odnośnie użytych zwrotów że szybciej przylatują te co tam odchowały potomstwo!!!
Pozdrawiam.

Władku, wydaje mi się, że to chyba niefortunny zwrot autora tekstu, gdyż wszyscy wiemy, że bociany w afryce nie opiekują się swoim potomstwem. Myślę, że autorowi raczej chodziło o to, że bociany, które są już dojrzałe płciowo, wracają szybciej. Bociany w drugim (czasem), trzecim i czwartym roku życia na swoje macierzyste tereny wracają dopiero w połowie maja, gdzie głównym ich zajęciem jest poszukiwanie terenów obfitych w pokarm, na których w przyszłości będą mogły założyć własne gniazda.

Co do stwierdzenia, że przyleciały już pierwsze bociany z afryki do polski, nie jest to prawda, ponieważ pierwsze obserwowane w naszym kraju bociany to te, które u nas zimowały (sam na swoim terenie [powiat koniński] mam dwa ptaki, które nie odleciały na zimę i przy małej pomocy ludzi nieźle sobie radziły). W dalszej kolejności przylatują te, które zimowały u naszych sąsiadów Czechów, Węgrów. Często także na początku marca są wypuszczane bociany, które, z różnych powodów, trafiły jesienią do ptasich azyli.


"Temperatury są tam obecnie znacznie niższe aniżeli zwykle o tej porze roku. To oznacza, że wiele boćków zginie."

Nie są mi znane przypadki, żeby temperatura była bezpośrednim sprawcą śmierci dorosłych bocianów (co innego nie opierzone jeszcze pisklaki). Jeśli warunki atmosferyczne nie są sprzyjające bociany po prostu nie podejmują wędrówki, intensywnie starając się w tym czasie żerować.

"Boćki wolą Hiszpanię od Polski"

Tej części artykułu chyba w ogóle nie powinno być. Populacja bocianów hiszpańskich i populacja polska to dwie różne populacje bocianów. Każda ma inne trasy wędrówki (hiszpańska leci przez cieśninę Gibraltarską natomiast nasze bociany lecą przez Bosfor). Także zimują w innych częściach afryki. Natomiast w ostatnich latach zaobserwowano zjawisko, że bociany z zachodniej polski (przy granicy niemieckiej, wzdłuż rzeki Odry), rzeczywiście zmieniają trasy wędrówki i przez Niemcy, Hiszpanie i Gibraltar migrują do afryki. I tylko te mogą mieć kontakt z hiszpańską populacją. Prawdą jest natomiast, że nasza populacja ma trend spadkowy, natomiast w Hiszpani ilość bocianów się zwiększa.

Pozdrawiam
Mariusz Kępiński

Paweł T. Dolata - 2017-02-24 09:50:48

Władku! Słusznie pytałeś o poprawność artykułu na twojapogoda, bo jest pełen błędów, przeinaczeń i uproszczeń. Jeden – o rzekomym odchowywaniu potomstwa w Afryce – sam zauważyłeś. Są też inne błędy: np. amerykański, inwazyjny gatunek raka obecny jest na Półwyspie Iberyjskim nie kilka, a kilkadziesiąt lat. Na pewno też w tym sezonie nie będzie w Polsce 50 tys. par bocianów, gdyż częściowe wyniki spisu w 2014 pozwoliły dr. Marcinowi Tobółce oszacować populację w kraju na ok. 42-43 tys. par.

Część błędów, przeinaczeń i uproszczeń omówił wyżej Mariusz, choć w Twojej odpowiedzi nieprecyzyjna jest informacja o zimowaniu polskich bocianów w Czechach i na Węgrzech. Takie przypadki zdarzają się tam jedynie w takich samych warunkach, jak w Polsce: są to pojedyncze ptaki, z reguły kontuzjowane lub osłabione (tym trudniej miałyby z przelotem na sezon do Polski). Na podstawie danych Joachima Siekiery z logera GPS wiadomo o jednym młodym ptaku z Opolszczyzny z 2013 r., który jesienią włóczył się po Słowacji i ostatecznie zimował na Węgrzech – i był to ptak z bardzo późnego lęgu.

W Republice Czeskiej, przy granicy z Austrią zimowała kilka sezonów jedna para wyglądająca na sprawną. W Republice Czeskiej każdej zimy, w połowie stycznia, kilkaset osób liczy ptaki wodne i bociany są odnotowywane tylko pojedynczo – np. w styczniu 2012 r. w całym państwie na 260 010 ptaków wodnych stwierdzono zaledwie 3 bociany białe (Musilová Z. Musil P., Prokešová E. 2014. Mezinárodní sčítání vodních ptáků v České republice v lednu 2012. Aythya 5: 1-13 – dostępny online http://www.waterbirdmonitoring.cz/media … sl2012.pdf). Oczywiście metodyka nastawiona na ptaki wodne nie pozwala wykryć wszystkich bocianów (mogą przebywać poza ciekami i zbiornikami wodnymi, choćby na gniazdach), ale pokazuje rząd wielkości. Potwierdza to baza danych Avif Czeskiego Towarzystwa Ornitologicznego – zimujące bociany są stwierdzane wyjątkowo, patrz np. http://cap.birdlife.cz/capi-migrace/sle … -zimujici. Jedyna para była widziana poprzedniej zimy we wsi Dobřany koło Pilzna w zachodnich Czechach 16.01 i 18.02.2016, w tym sezonie 8.11.2016 i 17.02.2017, patrz http://cap.birdlife.cz/detail-hnizda?id=288

Napisałeś Mariuszu: „Natomiast w ostatnich latach zaobserwowano zjawisko, że bociany z zachodniej polski (przy granicy niemieckiej, wzdłuż rzeki Odry), rzeczywiście zmieniają trasy wędrówki i przez Niemcy, Hiszpanie i Gibraltar migrują do Afryki”. Skąd takie dane? Rzeczywistość jest dokładnie odwrotna: bociany białe znakowane w woj. lubuskim, tak obrączkami m.in. w kolonii w Kłopocie nad Odrą, jak 5 os. nadajnikami na południe od Zielonej Góry przez prof. Leszka Jerzaka, wędrowały do Afryki zwykłą dla polskich bocianów trasą wschodnią, przez Karpaty, Bałkany i Turcję (inf. Leszek Jerzak i Krzysztof Gajda).

Niestety, najważniejszy wniosek omawianego tekstu na twojapogoda: „Szacuje się, że populacja bociana białego w Polsce będzie się systematycznie zmniejszać. Wkrótce stracimy miano bocianiej potęgi na tle Europy”, jest prawdziwy. W Polsce liczebność bociana białego silnie spada na skutek niszczenia siedlisk bocianów przez ludzi: chemizacji, melioracji, likwidacji łąk i pastwisk oraz zadrutowania krajobrazu liniami energetycznymi, będącymi główną przyczyną śmiertelności bocianów w Polsce. Równocześnie w Hiszpanii populacja rośnie, m.in. ze względu na powstanie pól ryżowych, włączenia do diety inwazyjnych raków, żerowanie na składowiskach odpadów, także zimą, i rezygnację wobec zasobów pokarmu części populacji z wędrówek, co zmniejsza narażenie ich na śmierć w czasie wędrówki oraz pozwala oszczędzić siły, które można wykorzystać w sezonie lęgowym, a dzięki temu mieć lepszy sukces lęgowy.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/

kempos1 napisał:

wladek12 napisał:

17.02.2017r.
Czy ktoś może ocenić-określić tą wiadomość?:
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 … zie-wiosna
I odnośnie użytych zwrotów że szybciej przylatują te co tam odchowały potomstwo!!!
Pozdrawiam.

Władku, wydaje mi się, że to chyba niefortunny zwrot autora tekstu, gdyż wszyscy wiemy, że bociany w afryce nie opiekują się swoim potomstwem. Myślę, że autorowi raczej chodziło o to, że bociany, które są już dojrzałe płciowo, wracają szybciej. Bociany w drugim (czasem), trzecim i czwartym roku życia na swoje macierzyste tereny wracają dopiero w połowie maja, gdzie głównym ich zajęciem jest poszukiwanie terenów obfitych w pokarm, na których w przyszłości będą mogły założyć własne gniazda.

Co do stwierdzenia, że przyleciały już pierwsze bociany z afryki do polski, nie jest to prawda, ponieważ pierwsze obserwowane w naszym kraju bociany to te, które u nas zimowały (sam na swoim terenie [powiat koniński] mam dwa ptaki, które nie odleciały na zimę i przy małej pomocy ludzi nieźle sobie radziły). W dalszej kolejności przylatują te, które zimowały u naszych sąsiadów Czechów, Węgrów. Często także na początku marca są wypuszczane bociany, które, z różnych powodów, trafiły jesienią do ptasich azyli.


"Temperatury są tam obecnie znacznie niższe aniżeli zwykle o tej porze roku. To oznacza, że wiele boćków zginie."

Nie są mi znane przypadki, żeby temperatura była bezpośrednim sprawcą śmierci dorosłych bocianów (co innego nie opierzone jeszcze pisklaki). Jeśli warunki atmosferyczne nie są sprzyjające bociany po prostu nie podejmują wędrówki, intensywnie starając się w tym czasie żerować.

"Boćki wolą Hiszpanię od Polski"

Tej części artykułu chyba w ogóle nie powinno być. Populacja bocianów hiszpańskich i populacja polska to dwie różne populacje bocianów. Każda ma inne trasy wędrówki (hiszpańska leci przez cieśninę Gibraltarską natomiast nasze bociany lecą przez Bosfor). Także zimują w innych częściach afryki. Natomiast w ostatnich latach zaobserwowano zjawisko, że bociany z zachodniej polski (przy granicy niemieckiej, wzdłuż rzeki Odry), rzeczywiście zmieniają trasy wędrówki i przez Niemcy, Hiszpanie i Gibraltar migrują do afryki. I tylko te mogą mieć kontakt z hiszpańską populacją. Prawdą jest natomiast, że nasza populacja ma trend spadkowy, natomiast w Hiszpani ilość bocianów się zwiększa.

Pozdrawiam
Mariusz Kępiński

wladek12 - 2017-02-25 13:41:24

Witam.
Dziękuje za wyjaśnienia-co prawda ja to tyle to wiem z zainteresowania bocianami jak mnie "naszło",tylko chciałem zauważyć że podobne opisy i opowieści o przylotach powtarzają się co roku o tej porze-ludzie na ogół nie lubią zimy (ja na pewno) i nie mogąc się doczekać wiosny to po przez bociany lub inne zwiastuny chcą to przyspieszyć.
Dzisiejszej nocy słuchając w pracy radia,też był temat bociany-że przyleciał do gniazda Maciek na obrzeżach Bydgoszczy-i pani cieszyła się z tego przylotu jego, a szczególnie że to Bydgoszcz ma tylko bociana jako miasto wojewódzkie. Tak, na dzień dzisiejszy zgadzam się-ale w tam tym roku przecież sam pisałem że Stolica-Warszawa też miała gniazda z potomstwem w granicach administracyjnych.
A co do przylotów tych wczesnych bocianów i zauważenia ich to 100% pewności nie ma,bo jak,tu cytat:"Co do stwierdzenia, że przyleciały już pierwsze bociany z Afryki do polski, nie jest to prawda, ponieważ pierwsze obserwowane w naszym kraju bociany to te, które u nas zimowały (sam na swoim terenie [powiat koniński] mam dwa ptaki, które nie odleciały na zimę i przy małej pomocy ludzi nieźle sobie radziły)."-(szkoda że nie ma f.)- późną jesienią i zimą mało kto się interesuje i pisze o bocianach zimujących a tym bardziej nie dokumentuje to na fotce.
Najlepiej by było jak ludzie-redaktorzy, czy też zainteresowane osoby tym tematem bocianim niech zajrzą kiedyś na organizowane "Zloty Bocianolubów"- w tedy nie będą pisały podobnych stwierdzeń.
W tam tym roku byłem na takim "Zlocie" i oprócz pogłębienia wiedzy, to można poznać i za kolegować się z wieloma interesującymi miłośnikami bocianów.
Pozdrawiam wszystkich interesujących się bocianami.
To tyle co do tego tematu.

noclegi w Rusinowie transport ziemi Piła jak najlepiej szukać pracy przedszkole Piła renowacja parkietów