Eva Stets - 2007-08-26 23:43:22

Witam!

Na stronie głównej PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) można przeczytać ciekawy tekst Pawła Dolaty o obrączkowaniu bocianów czarnych na terenach Południowej Wielkopolski.
Tekst przedstawia tegoroczne obrączkowanie tych ptaków a podane w nim linki nakierują czytelnika do porzednich przedsięwzięć obrączkowania bocianów czarnych, które mają miejsce w wyniku prowdzonej przez PwG OTOP akcji pt "Aktywna ochrona bociana czarnego Ciconia nigra w Południowej Wielkopolsce".

Paweł T. Dolata, "Kontrole gniazd i obrączkowanie bocianów czarnych", strona główna PwG OTOP, Aktualności 2007
Link do tego tekstu pod: http://www.pwg.otop.org.pl/aktu174.php

Zyczę miłej lektury
Eva Stets

Eva Stets - 2007-12-29 10:38:34

Witam!

Pozwolę sobie tutaj zacytować fragment postu Pawła T. Dolaty z dnia 6 sierpnia 2007, z tematu "Ciekawe publikacje", dotyczący książki pt „Gmina Sieroszewice: przyroda – historia – zabytki”, której autorem jest Marek Olejniczak:

Paweł T. Dolata napisał:

Książka nie o bocianach, ale ogólnie o przyrodzie, zabytkach i historii gminy Sieroszewice (sąsiedzi gminy Przygodzice od wschodu) http://www.pwg.otop.org.pl/aktu172.php

....Także ciekawe dane o bocianach czarnych w gminie (lasy nadleśnictwa Taczanów), w tym odczyty obrączek oznakowanych jako pisklęta ptaków w czasie wędrówki w Szwajcarii i dwukrotnie w Izraelu.

Książkę polecam każdemu kto interesuje się Południową Wielkopolską, jej autor - Marek Olejniczak - zebrał mnóstwo ciekawych informacji o tej mało znanej, a bardzo ciekawej przyrodniczo, historycznie i krajoznawczo gminie.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Pozdrawiam i również życzę miłej lektury
Eva Stets

Eva Stets - 2007-12-29 11:29:24

Witam!

Sympatykom bociana czarnego polecam dla pogłębienia informacji o ich ochronie i obrączkowaniu ciekawe teksty autorstwa Pawła T. Dolaty, które można przeczytać na stronie głównej PwG OTOP pod:

  http://www.pwg.otop.org.pl/obro11.php

  http://www.pwg.otop.org.pl/aktu174.php

  http://www.pwg.otop.org.pl/bocian6.php

pozdrawiam
Eva Stets

strongbaby - 2008-04-24 09:16:36

na stronie tvn24 jest krótki filmik z bocianem czarnym w roli głównej, nakręcony w Krościenku nad Dunajcem
http://www.tvn24.pl/2120698,0,0,1,1,wideo.html

Pozdrawiam
Strong

Paweł T. Dolata - 2008-05-21 14:31:57

Jeśli kogoś interesuje artykuł o eliminacji pisklaka u bociana czarnego i ciekawe omówienie tego zjawiska -
Klosowski G., Klosowski T., Zielinski P. 2002. A case of parental infanticide in the Black Stork C. nigra. Avian Science 2, 1: 59-62;
- to proszę o mail na p.dolata@op.pl, wyślę pdf. Tekst jest niestety (dla nas, dla autorów to lepiej) w całości po angielsku, ostrzegam też najbardziej wrażliwych, że są tu zamieszczone dokumentacyjne foto tego przypadku.

W tym przypadku nieznanej płci bocian po nakarmieniu całej piątki (czyli wyjątkowo dużego lęgu) wyrzucił z gniazda najmniejszego i najmniej aktywnego z nich, ale żywego, nie próbując go zjeść. Obserwacja pochodziła z 1979 r. z Lasów Łochowskich 70 km od Warszawy, ale została opublikowana dopiero właśnie w 2002 r.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Damka_Pik - 2008-06-24 13:02:59

Już dawno nic mnie tak nie zbulwersowało, jak przeczytana na stronie "Lasy Państwowe" pod poniższym linkiem informacja sprzed kilku dni o bezgranicznej głupocie i okrucieństwie niektórych ludzi. Mam nadzieję, że sprawcy zostali lub zostaną ujęci i surowo ukarani.

http://www.lp.gov.pl/Members/Haze/aktua … il-bociany

Lara - 2008-08-30 20:16:13

Znalzałam wspaniałe zdjęcia bociana czarnego wykonane w Wielkopolsce. Wysłałam malia do autora tych fotek z zapytaniem czy mogę te zdjęcia zaprezentować na naszym forum. W oczekiwaniu na odpowiedź wkleję tylko jedno... może nie będzie miał mi tego za złe....

http://img292.imageshack.us/img292/1369/xebdsc2525ur8nc1.th.jpg

Otrzymałam maila, że taką zgodę uzyskam. Ponadto do zdjęć dołączony będzie komentarz. Super :) :) :)

Paweł T. Dolata - 2008-09-30 08:41:13

Okres lęgowy bocianów czarnych z Francji na podstawie monitoringu satelitarnego

Gdy mowa o tematyce monitoringu satelitarnego tego gatunku, trzeba wspomnieć też artykuł o lęgowych bocianach czarnych z nadajnikami satelitarnymi z Francji sprzed kilku lat:

Jiguet F., Villarubias S. 2004. Satellite tracking of breeding black storks Ciconia nigra: new incomes for spatial conservation issues. Biological Conservation 120.

Śledzono za pomocą miniaturowych nadajników (waga 70 g) w roku 2000 dwie pary dorosłe lęgowe (mające gniazda w odległości 19 km od siebie), badając głównie częstotliwość i długość przelotów na żerowiska. Odległości były zaskakująco duże, aż do 20 km od gniazda. Obszar terytoriów ptaków lęgowych w czasie opieki nad pisklakami wynosił aż 55-172 tys. ha, dla ptaków nielęgowych nawet 121-183 tys. ha. Ponad połowę zasięgu obejmowały lasy, głównie liściaste. Zasadniczy wniosek to konieczność ochrony terenów żerowiskowych i czystych akwenów wodnych w takim promieniu od gniazda, jeśli chce się chronić ten gatunek.

Artykuł jest po angielsku, dlatego przetłumaczyłem tu podstawowe dane. Zawiera mapki stwierdzeń, czytelne dla nieznających tego języka. Zainteresowanym chętnie prześlę pdf. mailem, proszę „zamawiać” na p.dolata@op.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.skygroup.pl

Eva Stets - 2008-12-09 19:15:49

Witam!

W dziale "Ptaki", na stronie serwisu www.foto-ptaki.pl  znajduje się obszerny tekst Antoniego Marczewskiego (lidera Warszawskiej Grupy OTOP) o ptakach brodzących.

Ostatnia, dziewiąta, strona tego tekstu jest poświęcona bocianom czarnym, link bezpośredni:
http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … mitstart=8

Tekst ilustrują ciekawe zdjęcia autorstwa Pawła Wietechy, Marcina Karetty i Grzegorza Kłosowskiego.

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Sve - 2009-01-13 23:07:31

Pisaliśmy tutaj już o projekcie Afrycka Odysea i Nowa Odysea: (http://www.rozhlas.cz/odysea/portal/) - obserwacje bocianów czarnych z nadajnikami, które organizuje Czeskie Radio wspólnie z ornitologami.

Znalazłam broszury, opisujace projekt i jego wyniki. Jedna jest tutaj: http://www.rozhlas.cz/odysea/html/Nova_odysea_2.pdf (droga czarnych bocianów z Syberii do Indii) - także po angielsku, druga tutaj: http://www.rozhlas.cz/odysea/html/Nova_odysea_1.pdf (historia bocianów Petra, Romana, Kateřiny) - też po angielsku i po rosyjsku.

Paweł T. Dolata - 2009-05-21 12:08:29

Na stronie współpracującego z PwG OTOP Nadleśnictwa Jarocin od ubiegłego roku znajduje się mój artykuł o bocianie czarnym ogólnie i na terenie Nadleśnictwa:

Trzeba wejść na stronę główną http://jarocin.lasypanstwowe.poznan.pl i kliknąć na czerwony tytuł „Bociany czarne w Nadleśnictwie Jarocin”

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Paweł T. Dolata - 2010-04-22 21:31:32

Witam!

Na stronie czeskiego czasopisma „Ochrana prirody“ polecam dostępny online na http://www.casopis.ochranaprirody.cz/Vy … cerni.html a pochodzący z nru 4/2009, bardzo dobry, przeglądowy
artykuł pod tytułem „Hnízdí u nás naši čápi černí? Sledování čápů černých v ČR – nejnovější poznatky”, czyli „Gniazdują u nas nasze bociany czarne? Badania bocianów czarnych w Republice Czeskiej – najnowsze wyniki” autorstwa dra Frantiska Pojera .

Warto trochę potrudzić się z językiem czeskim (albo angielskim w Summary).

Dla leniwych :) podstawowe informacje z artykułu:

- w latach 1994-2000 oznakowano w Republice Czeskiej aż 3096 bocianów czarnych, z tego 2084 plastikowymi obrączkami do odczytu; jest to imponujący wynik przy populacji liczącej 300-400 par, i to gatunku, którego gniazda są trudne do wykrycia i wejścia do znakowania;

- ptaki te wędrują na zimowiska zarówno na południowy wschód (przez Turcję), jak i południowy zachód (przez Gibraltar), wyjątkowo na południe przez Włochy i Korsykę;

- dzięki obrączkom potwierdzono zimowanie czeskich ptaków już w pd. Hiszpanii i Izraelu;

- uzyskano 32 wiadomości powrotne o osiedleniu się tych ptaków w sezonie lęgowym (z tego 28 przy gniazdach), poza Republiką Czeską także z Austrii i Niemiec;

- odległości osiedlenia wyniosły od 0 (ptak gniazdował w roku 2008 w gnieździe gdzie się wykluł w 2005!) do ponad 400 km (4 ptaki, tj. 12 %), średnio 104 km;

- u ptaków gdzie udało się oznaczyć płeć, odległości te dla 6 samców sięgały kilkudziesięciu km, dla jedynej samicy 245 km. Takie zróżnicowanie jest typowe dla ptaków szponiastych i bociana białego, co udowodniliśmy dla Polski z parokrotnie wspominanym na forum artykule Chernetsov N., Chromik W., Dolata P. T., Profus P., Tryjanowski P. 2006. Sex-related natal dispersal of White Storks (Ciconia ciconia) in Poland: how far and where to? Auk 123, 4: 1103-1109;

- w czasie gniazdowania ptaki te były w wieku 2-12 lat, najczęściej (8 przypadków) w 6 roku życia;

- średnia dla pierwszego znanego gniazdowania wyniosła 4,8 roku, dla wszystkich znanych przypadków – 5,6;

- dzięki obrączkom plastikowym potwierdzono lęg w dzikiej przyrodzie bociana czarnego, który wykluł się i wychował w niewoli z ZOO Praha (ZOO to corocznie pozwala odlecieć wychowanym tam młodym bocianom czarnym), ptaki z ZOO Praha normalnie wędrują na zimowiska – były obserwowane np. na przelocie w Szwajcarii i Izraelu.

W czeski tekst i tak warto wejść, bo są tam interesujące wykresy i tabelka z danymi źródłowymi oraz ładne fotki. :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl
www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2010-06-04 14:07:45

Witam!

Właśnie trafił do mnie od autora nienowy, ale bardzo dobry artykuł o pokarmie bociana czarnego w Bułgarii:
Miltschev B., Kodshabaschev N., Tschobanov D. 2000. Zur Nahrung des Schwarzstorchs Ciconia nigra nach der Brutzeit in Südost-Bulgarien. Vogelwelt 121: 51-53.
Tekst jest po niemiecku z angielskim abstraktem, zainteresowanym prześlę pdf.

Podstawowe informacje z artykułu:
- przebadano 42 zrzutki (wypluwki) bocianów czarnych, zebranych 12 sierpnia 1999 r. z okolic Burgas w pd-wsch. Bułgarii;
- wypreparowano z nich 3980 ofiar;
- prawie całość pokarmu stanowiły owady, w tym aż 93,3 % ofiar prostoskrzydłe Orthoptera (głównie z rodzaju Decticus - 88,4 % całości), ponadto znaczący był udział chrząszczy (5,8 % ofiar), gł. biegaczowatych Carabidae (3,1 % całości)
- na 3980 ofiar tylko dwie stanowiły norniki, były to jedyne kręgowce, nie było wcale ryb i płazów!

Taka dieta, bardzo różniąca się od tej bocianów czarnych ze środkowej Europy w sezonie lęgowym (głównie ryby), wynika z żerowania bułgarskich b. czarnych na suchych, otwartych siedliskach, podobna jest za to do diety bociana białego na takich siedliskach.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl
www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2010-09-25 11:50:57

Witam!

Odlot bocianów z Polski, czarnych już też, daje trochę czasu na poszukiwanie informacji o nich w literaturze. W Internecie jest tego sporo, choć nie zawsze łatwo znaleźć. Większość jest po angielsku, więc niektóre postaram się przybliżyć tym, którzy tego języka nie znają – zachęcam też do zamieszczania w tym wątku własnych streszczeń innych, ciekawych w Waszej ocenie publikacji.

Ciekawostką jest publikacja ze słoweńskiego pisma „Biota“ o bocianach czarnych z zupełnie białymi ogonami, czyli z kompletem sterówek białtych, zamiast zwykłych czarnych. Osobniki takie widziano w roku 2000 w locie nad obszarem zwanym Lonjsko polje w Chorwacji i nad białoruską częścią Puszczy Białowieskiej.

Vogrin M., Dyczkowski J. 2000. Unusual coloration of the Black Stork Ciconia nigra. Biota 1, 2: 75-77.

Autorzy ci wspominają też o wczesniejszych notatkach na ten temat z pisma British Birds z lat 1980 (Olsson i in., tom 73, str. 10) i 1982 (Ryder i Ryder, tom 75, str. 93), ale póki co nie mam do nich dostępu – może ktoś z Forumowiczów?

A może komuś uda się zobaczyć takiego bociana (niezupełnie) czarnego w terenie? Polecam Waszej uwadze!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2010-11-03 23:16:44

Ahoj!

Na odbytej 22-24.10 bardzo ciekawej konferencji VČP ČSO, bardzo sprawnie zorganizowanej przez naszą Sve z kolegami (patrz Jej przedwczorajszy wpis w http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … id=215&p=4) – przy okazji dziękuję i gratuluję -  znalazła się bardzo ciekawa prezentacja modelowania liczebności bociana czarnego w Republice Czeskiej.

Pojer F., Jindrová M. 2010. Početnost čápa černého v ČR – odhady a model. W: Vránová S. (ed.). Metody a výsledky výzkumu ptačích populací V. Sborník abstraktů z celostátní ornitologické konference k 35. výročí založení Východočeské pobočky České společnosti ornitologické 22.-24.10.2010. VČP ČSO, Pardubice: 39.

Na podstawie wynajdywania gniazd i obserwacji ptaków w rewirach liczebność tego gatunku ustalono w Republice Czeskiej na 319 par lęgowych w roku 1994, a 375 par w roku 2004. Ponieważ jednak jest to gatunek trudny do wykrycia, zastosowano bardzo ciekawe modelowanie liczebności. Po pierwsze przeliczono dane z dobrze zbadanych powierzchni próbnych na całą powierzchnię odpowiednich siedlisk tego gatunku w kraju. Po drugie, porównano % ptaków z obrączkami w obserowanych parach lęgowych i ilości znakowanych w kraju młodych ptaków. Ostatecznie oszacowano, iż w kraju tym gniazdują 524 pary tych ptaków.

Jak już podała Sve, pełen zeszyt z materiałami konferencyjnymi, po czesku (wystarczy trochę wysiłku, by Polak zrozumiał sens), z angielskimi abstraktami, jest do ściągnięcia ze strony VČP ČSO:
http://www.vcpcso.cz/archiv/konference/ … e_2010.pdf

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

ayla - 2011-03-24 17:45:56

Dziś 24.03.11 w radio podali,że w Przygodzicach wylądował czarny bocian.

Kamila Walczak - 2011-03-24 22:30:41

W Internecie pojawił się dziś, 24 marca, artykuł o pierwszym tegorocznym bocianie czarnym w okolicach Stawów Przygodzickich:
http://www.rp.pl/artykul/631729_Bocian- … Jeden.html
Artykuł ten powstał na podstawie informacji pana Pawła T. Dolaty.

Paweł T. Dolata - 2011-03-24 23:10:54

Wielka kariera medialna obserwacji bociana czarnego na Stawach Przygodzickich przez Macieja Urbaniaka :-)

Ów bocian czarny to ten raportowany na naszym forum przez Maćka Urbaniaka z Południowowielkopolskiej Grupy OTOP, patrz http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 173#p30173

Maciej miał szczęście, bo na tych samych stawach byliśmy 20 marca i pomimo wielu ciekawych obserwacji (pisała o tym Jana na http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 206#p30206) boćka czarnego nie udało nam się spotkać.

Obserwacją Macieja (udokumentowaną fotografią) zainteresowała się Polska Agencja Prasowa, przygotowując po rozmowie ze mną depeszę na niej opartą:
http://www.pap.com.pl/palio/html.run?_I … 1785190210

Po depeszy PAP informację tę w niewiele różniącej się formie (z różnymi zniekształceniami tego co powiedziałem, których jest łącznie za wiele, by tu je omawiać, choć niektóre są rażące, jak sam tytuł informacji na http://www.epoznan.pl/news-news-24267-P … lkopolsce, nie jest to przecież pierwszy bocian w Wielkopolsce, nie mówi o tym nawet ten artykuł), podano dziś w radio (patrz niżej post ayli) i na ponad 20 różnych stronach www, o jednej z nich wspomina niżej Kamila, poniższe zestawienie pewnie jest na razie niepełne, będę uzupełniał w ślad za wyszukiwaniem:

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/po … omosc.html

http://polskalokalna.pl/news/pojawil-si … ch,1614859

http://fakty.interia.pl/wiadomosci/mazo … 14859,3286

http://www.polskieradio.pl/5/441/Tematy/55399,23463

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ … awach.html

http://wyborcza.pl/1,91446,9315185,Wiel … awach.html

http://www.salon24.pl/news/115359,wielk … godzickich

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-n … nId,331173

http://24kurier.pl/Aktualnosci/Kraj/Prz … ian-czarny

http://www.orange.pl/regionalne.phtml

http://www.orange.pl/kid,4000002910,id, … ticle.html

http://www.farmer.pl/drukuj/26536.html

http://wiadomoscidnia.com/content/na-st … ian-czarny

http://www.aktualnosci.web-portals.pl/4 … elkopolski

http://www.bippl.pl/pojawil-sie-pierwsz … odzickich/

http://cosiestalo.pl/news/lokalne/wiado … godzickich

http://www.forum.kobiet.pl/pierwszy-boc … 19379.html

http://www.epoznan.pl/news-news-24267-P … elkopolsce

http://ostrow-wielkopolski.info/2011/03 … an-czarny/

http://ostrow.naszemiasto.pl/artykul/83 … 24d8,1,3,3

http://krotoszyn.naszemiasto.pl/tag/boc … dzice.html

http://pleszew.naszemiasto.pl/artykul/8 … ,id,t.html

http://www.gminaprzygodzice.info/2011/0 … ny-na.html

Ufff! Chyba najbardziej medialny (w tym momencie – na pewno) bocian czarny (poza obserwowanymi przez kamery internetowe, np. z Estonii) :)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Eva Stets - 2011-09-27 10:18:36

Populacja bociana czarnego (Ciconia nigra) w Wielkopolsce w latach 2005 i 2006

Na stronie internetowej Zespołu Parków Krajobrazowych województwa wielkopolskiego są do pobrania w formie pdf, wydawane przez nich biuletyny. Podaję adres strony, gdzie (na dole) można pobrać pełną treść biuletynów Parków Krajobrazowych Wielkopolski, jakie ukazały w latach 2007-2010: http://www.zpkww.pl/artdown.php?d=34

Nie pisałabym tego tutaj, gdyby nie fakt, że w biuletynie z 2008 roku jest dostępny obszerny artykuł o bocianie czarnym. Oto jego dane:
Jerzy Ptaszyk, Populacja bociana czarnego (Ciconia nigra) w Wielkopolsce w latach 2005 i 2006, Biuletyn Parków Krajobrazowych Wielkopolski, Zeszyt 14(16) – Poznań 2008, str. 20-48

Link bezpośredni do zawartości pdf, gdzie można przeczytać i pobrać tekst jest: http://www.zpkww.pl/zalaczniki/biuletyn/bpkw2008.pdf

Paweł T. Dolata - 2011-11-04 20:08:22

Witam!

W dodatku „Wieści z Lasu“ do „Gazety Jarocińskiej“ ukazał się m.in. mój artykulik o letnim obrączkowaniu bocianów czarnych w Nadleśnictwie Jarocin, z udziałem m.in. naszych forumowiczów Bartosza i Michała, oraz o odczytach obrączek tych ptaków w Niemczech i Izraelu.

Dolata Paweł T. 2011. Obrączkowanie i wędrówki bocianów czarnych z Nadleśnictwa Jarocin. Wieści z Lasu. Dodatek specjalny do Gazety Jarocińskiej nr 10 (74): 4.

Dodatek jest dostępny jako pdf na stronie http://www.jarocin.poznan.lasy.gov.pl/. Ilustrują go zdjęcia wykonane przeze mnie i przez naszego wspinacza Marka Loritza (to po prawej, wykonane na gnieździe). Zapraszam do lektury! :-)

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Iganka - 2011-11-27 11:23:40

W  Czernobylu, w strefie skażonej niekontrolowanym promieniowaniem, nadal żyją zwierzęta i bujnie rozwija się roślinność, naukowcy intensywnie badają skutki napromieniowania na faunę i florę w tym rejonie, a wyniki jak wiadomo są fatalne dla przyrody.
W strefie tej pojawił się bocian czarny - w internecie znalazłam krótki filmik ilustrujący ten fakt, filmik został zamieszczony w maju 2009 r., ale mam nadzieję, że ten bocian zawitał tam tylko przelotem!

http://www.youtube.com/watch?v=hwRkjspT … re=related

Michał Michalak - 2011-11-27 12:19:47

iganka napisał:

W  Czernobylu, w strefie skażonej niekontrolowanym promieniowaniem  nadal żyją zwierzęta i bujnie rozwija się roślinność, naukowcy intensywnie badają skutki napromieniowania na faunę i florę w tym rejonie a wyniki jak wiadomo są fatalne dla przyrody.
W strefie tej pojawił się bocian czarny - w internecie znalazłam krótki filmik  ilustrujący ten fakt, filmik został zamieszczony w maju 2009 r  ale mam nadzieję, że ten bocian zawitał  tam  tylko przelotem!

http://www.youtube.com/watch?v=hwRkjspT … re=related

Bociany czarne już się rozmnażają na terenie czarnobylskiej strefy. Co ciekawe, wraz ze zniknięciem ludzi znikły także bociany białe. Ptaki te uległy tak zaawansowanej synantropizacji, że nie mogły sobie poradzić bez człowieka, który zapewniał im ochronę, a także miejsca do żerowania w postaci pól czy też łąk kośnych.

Co do szkodliwości promieniowania. Jakiś negatywny wpływ jest, lecz jak na razie widać, aby warunkował on ekosystem, który jak na razie rozwija się prawidłowo. Może być jednak tak, że nasz ułomne oko lub brak kompleksowych badań wpływa na niemożność dostrzeżenia tych zmian. Nie zmienia to faktu, że czarnobylska katastrofa i jej skutki stały się niepowtarzalną okazją do obserwowania jak przebiega sukcesja wtórna w skali dotychczas nieobserwowanej.

Ciekawostką jest, że na Ukrainie bocian czarny jest symbolem właśnie katastrofy w Czarnobylu.

http://img231.imageshack.us/img231/8851/56561639333b55ccd7a4z.th.jpg

Źródło: http://www.flickr.com/photos/43346979@N06/5656163933/

Uploaded with ImageShack.us

Iganka - 2012-01-07 21:53:09

Na Łotwie intensywne badania i obserwacje nad bocianem czarnym prowadzi się już od 1993 r. Nie jest to łatwe zadanie ze względu na płochliwość tego gatunku, życia w ukryciu, dostępności do miejsc lęgowych bocianów czarnych a także w niektórych przypadkach na sporą odległość gniazd, co wymaga poświęcenia sporo czasu i nakładów finansowych. Najważniejsze obserwacje trzeba poczynić w bardzo krótkim czasie i przy zaangażowaniu tylko kilku osób. Jednakże takie badania i obserwacje wykonuje się regularnie, czasem nawet za pomocą wykorzystywania własnych środków.

Badania i monitorowanie tych ptaków są niezbedne, celem oceny stanu populacji bocianów czarnych. Nie jest to problem tylko jednego państwa, gdzie bociany gniazdują ale wszystkich krajów, na terenie których notuje się ich występowanie. W badaniach takich biorą udział: Łotwa, Litwa,Estonia,Niemcy,Czechy,Słowacja, Polska.

Latem, pod koniec lipca 2011 Maris Strazds, łotewski ekspert od bocianów czarnych, udał się z ekipą w teren, celem skontrolowania gniazd bocianów czarnych na Łotwie.W ciągu 2 dni odwiedził 8 gniazd, z których 3 były zajęte. Z dwóch gniazd pisklęta były sprowadzone na ziemię aby je zmierzyć, zważyć, pobrać materiał do badań genetycznych i oczywiście zaobrączkować. Decyzję o wykonywaniu tych czynności na ziemi podejmuje się z uwagi na stabilność gniazda, aby nie naruszyć jego konstrukcji, potem młode bezpiecznie wracają na swoje miejsce.  Pod linkiem http://vimeo.com/27954024 znajduje się filmik z tej akcji.

Dalej, Maris Strazds opowiada o problemach występujących podczas prowadzenia obserwacji i badań bociana czarnego, wpływu środowiska  naturalnego na ich życie, a problemów niestety nie brakuje. Na niektóre pytania i wnioski trudno dać prawidłową i jednoznacznie wiążącą odpowiedź. Przykładem mogą być prowadzone badania nad przyczyną braku sukcesu lęgowego w niektórych gniazdach w ogóle, albo pozostawanie w gniazdach niektórych pojedyńczych  jaj niewylężonych. Niewyklute jaja zostały poddane szczegółowym badaniom, wyniki badań analizom porównawczym na przełomie kilku, kilkudziesięciu lat. Badaniom w laboratorium w Rydze, podlegały jaja bocianów czarnych z Belgii, Polski, Estonii, Czech, Słowacji i Niemiec a badania dotyczyły zawartości w nich DDT (związku chemicznego do ochrony roślin, będącym toksycznym dla owadów, a te mogą wchodzić w skład diety bocianów) , który to związek chemiczny prawdopodobnie mógł mieć wpływ na brak sukcesu lęgowego. Zalężone, a niewyklute jaja pochodziły od bocianów wędrujących dwoma szlakami migracyjnymi, ustalono, że jaja bocianów z zachodniej trasy były mniej skażone, źródło; http://schwarzstorchberingung.de/page16.php , autor C.Rohde . Gdzie, na jakim etapie migracji i w jakim stopniu używany środek DDT może mieć wpływ na rozrodczość bocianów czarnych, trudno jest ostatecznie ustalić. Tym problemem, w ścisłej współpracy z Marisem Strazdsem zajął się również Carsten Rohde publikując w swoim blogu artykuł na ten temat, dotyczący obserwacji  środowiska , w jakim przebywają bociany czarne zatrzymujące się podczas migracji, w Izraelu, link do artykułu: http://schwarzstorchberingung.de/page16.php

Paweł T. Dolata - 2012-03-30 15:28:53

Po raz pierwszy w tym roku - według danych, które do chwili obecnej napłynęły do Kartoteki Przyrodniczej Południowej Wielkopolski - bocian czarny był obserwowany 25 marca nad Stawami Przygodzickimi. Szczegóły i ewentualne dalsze zgłoszenia z terenu w raporcie przylotów bocianów do Południowej Wielkopolski na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Iganka - 2012-05-23 23:26:29

Serwis informacyjny "Radio Zachód" podaje ciekawe zestawienie liczebności par lęgowych bocianów czarnych występujących w Polsce na tle danych z innych państw Europy - informacja z dnia 10 marca 2012r. pod redakcją Sławomira Kordyjalika na podstawie informacji autorstwa prof. Piotra Profusa z Instytutu Ochrony Przyrody PAN Kraków  -  http://www.zachod.pl/2012/03/jestesmy-potega/

Ciekawe, dlaczego ilustracją do informacji o bocianie czarnym jest zdjęcie bociana białego? :)

Paweł T. Dolata - 2013-04-15 00:50:21

Witam!

Dziś otrzymałem dwa pierwsze tegoroczne zgłoszenia bocianów czarnych z Południowej Wielkopolski, oba do członków PwG OTOP i zarazem forumowiczów: Michała Michalaka i Macieja Urbaniaka (Maciej ma szczęście do wczesnych obserwacji tego gatunku – najwcześniejsza ubiegłoroczna też była jego, patrz posty wyżej). Dziękujemy! :)

Boćki czarne też są zasadniczo spóźnione, w ubiegłych latach pierwsze pojawiały się w 3. dekadzie marca. Szczegóły obserwacji w stale aktualizowanej relacji z przylotów bocianów obu gatunków na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Iganka - 2013-06-23 19:07:58

"Czy ochrona strefowa miejsc gniazdowych bociana czarnego Ciconia nigra jest wystarczająca?," autorzy: Piotr Zieliński, Michał Stopczyński, Bartosz Janic, Anna Gapys, Jerzy Bańbura

W opracowaniu tym analizowano dane zebrane w 56 gniazdach bociana czarnego(województwo łódzkie) a dotyczące pojawiania się nowych gniazd i zaniechania gniazdowania w już istniejących, w latach 2000-2010.
Okazuje się, że ochrona strefowa miejsc gniazdowania bociana czarnego jest jednak niewystarczająca, zwłaszcza w rezerwatach leśnych, które są preferowane przez bociany czarne, jako miejsca lęgowe.
W konkluzji końcowej autorzy podkreślają, że szczególnie należy chronić duże i stare drzewa wraz z drzewostanem otaczającym, w promieniu co najmniej 50 metrów, ponieważ zapewnienie takich warunków przyrodniczych, stwarza duże prawdopodobieństwo, że bociany założą nowe gniazda lub powrócą do już poprzednio zajętych miejsc lęgowych.

http://cepl.sggw.pl/sim/pdf/sim27_pdf/S … i_i_in.pdf

Eva Stets - 2014-05-14 02:22:09

Bociany czarne z Nadleśnictwa Babki

Miło mi poinformować, że oprócz znanych już przekazów z kilku kamer, dzięki którym można obserwować życie bocianów czarnych w różnych krajach, funkcjonuje od niedawna także w Polsce kamera, pokazująca gniazdo bociana czarnego!
Gniazdo z kamerą znajduję się w Nadleśnictwie Babki pod Poznaniem a w tekście na www Nadleśnictwa, zawierającym ogólne informacje o bocianach czarnych w opracowacowaniu mgr inż. Izabeli Furman, można przeczytać, że do gniazda przyleciały już oba bociany: http://www.babki.poznan.lasy.gov.pl/akt … 3KnpoF_sjE

Link bezpośredni do przekazu jest ten: http://bocianczarny.webcamera.pl/

Paweł T. Dolata - 2014-08-28 12:57:08

Witam!

Zdecydowana większość bocianów białych odleciała już z Polski. Za to można jeszcze obserwować nierzadkie bociany czarne. Jedna z takich obserwacji, z obrzeży Kampinoskiego Parku Narodowego, ucieszyła nasz zespół bardzo, a że dotyczy sąsiada bocianów przygodzickich - zapraszam do lektury tekstu na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata - 2014-09-10 17:24:12

Witam!

Pomimo „nieludzko” wczesnej (szczególnie jak na sobotę) pory emisji:(, zapraszamy przed ekrany o godz. 7.10 w sobotę 13 września - na 20 minut. Podczas premiery drugiego odcinka nowego cyklu filmów przyrodniczych "Las Story" będzie można obejrzeć w TVP1 bociany czarne z Nadleśnictwa Jarocin, ich gospodarzy-leśników, oraz badaczy. Za pośrednictwem „Las Story” wszyscy miłośnicy tych pięknych ptaków, a jest ich na naszym forum wielu, będą mogli obejrzeć je naprawdę z bliska, poznać ich siedliska i zwyczaje. Więcej o cyklu i odcinku bocianim na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

kempos1 - 2014-09-14 07:46:36

Witam

Powyższy odcinek można obejrzeć na stronach TVP pod linkiem:

http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/las-st … 4/16704084

Pozdrawiam
Mariusz Kępiński
PwG OTOP

Paweł T. Dolata - 2016-07-12 07:09:51

Witam!

W czasopiśmie „Chrońmy Przyrodę Ojczystą” ukazał się artykuł dla miłośników bociana czarnego:
Dudzik K., Dolata P.T., Janic B., Profus P., Prochowski R., Zieliński P. 2016. Polskie bociany czarne Ciconia nigra na zachodnim szlaku wędrówkowym i pierwsze przypadki ich zimowania na Półwyspie Iberyjskim. Chrońmy Przyrodę Ojczystą 72 (3): 163–183.

Trzech z autorów jest naszymi forumowiczami, a w tekście wykorzystano obserwacje z kamer przy gniazdach bociana czarnego, autorstwa naszej forumowiczki Iganki (Jadwigi Wójcik). :)
Jest też dużo ciekawych zdjęć polskich bocianów czarnych w zachodniej Europie.

Pełny tekst pod tym linkiem, po wejściu trzeba kliknąć w biały prostokąt z niebieskim napisem See full-text
https://www.researchgate.net/publicatio … edrowkowym

Pozdrawiam i życzę miłej lektury! :)
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl    i www.facebook.com/pwgotop

marektrans - 2016-11-21 11:05:32

kempos1 napisał:

Witam

Powyższy odcinek można obejrzeć na stronach TVP pod linkiem:

http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/las-st … 4/16704084

Pozdrawiam
Mariusz Kępiński
PwG OTOP

Dzięki za linka - szukałem tego na YT i nic ;-) A tu jak na dłoni mi dajesz. Pozdrawiam

Grajczek877 - 2020-12-15 17:47:24

Świetny temat :) Bardzo lubie oglądać bociany, trzeba czekać aż wrócą :c

Iganka - 2021-05-04 19:44:54

"Kuna leśna Pine Marten Martes Martes i bocian czarny Ciconia nigra"

Publikacja, w której wskazuje się próby wejść kuny leśnej na gniazda bocianów czarnych oraz analizuje rolę kuny leśnej jako drapieżnika gniazd bociana czarnego.

Link do publikacji: http://www.italian-journal-of-mammalogy … 7,0,2.html

Artykuł jest do pobrania w PDF.

Iganka - 2021-05-06 11:40:23

Dziesięć faktów o bocianie czarnym

Film, autor Echa leśne: https://www.youtube.com/watch?v=SJUIi_oQtMI

Krótkie i podstawowe wiadomości o bocianie czarnym na filmie, ilustrowane zdjęciami, niektóre z tych gniazd obserwujemy i notujemy wydarzenia właśnie na naszym Forum.

bruise - 2021-11-18 09:17:21

Bocian Czarny - Wydawnictwo Quercus

Paweł T. Dolata - 2022-09-10 05:01:42

Ujęcia bocianów czarnych na Stawach Przygodzickich 6.09.2022 można obejrzeć na www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze - zapraszam!

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach i nie tylko
www.bociany.przygodzice.pl, http://bocianyzprzygodzic.pun.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
Projekt „Kaliskie bociany”: www.facebook.com/Kaliskie-bociany-132466465642766/
Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze